Nieuw TRUMAN VROEG 10 MILLIARD BELGISCHE SOCIALISTEN NEMEN DREIGENDE HOUDING AAN NOORD-KOREANEN ZETTEN HEVIG OFFENSIEF IN Vrijheidsvlam werd ontstoken op historische plaatsen I v EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Vandaag beslissing in België Gevaarlijk spel van Oud Uitbreiding der strijdkrachten en verhoging van belastingen Congres keurt wapenhulp goed Nederland werkt aan atoomproject Grieks proces tegen 61 communisten Amerika roept reservisten op Vrouwelijke burge meester van Anlo Zonder grote politiemacht kan koning zich niet buiten v/agen Taedjon nog niet gevallen Slagersbedrijf leed 25 millioen verlies Bom ontploft bij Leopolds paleis c Scheepsberichten 400 ex-politieke gevangenen bijeen Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET EE/T Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina I Donderdag 20 Juli 1950 4 46e Jaargang 4 No. 11919 Kantoren: HOORN, Draaisinge] 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Ad interim. De heer Oud is een knap man. Hij is een uit stekend kenner van onze parle mentaire geschiedenis en naast het omvangrijke werk, dat ver bonden is aan zijn burgemeester schap van de Maasstad, vindt hij nog tijd en lust om Kamerlid te zijn. Wij hebben dan ook, zoals velen in den lande, grote bewon dering voor zijn arbeidskracht. Maar des te meer spijt het ons dan ook, dat wij zijn optreden in de Kamer, wanneer hii zich op werpt als verdediger van 't zelf beschikkingsrecht der Indonesi sche volkeren, niet kunnen waar deren. De heer Oud was niet de enige, die, toen de Tweede Kamer Dinsdag begon met de behande ling van de begroting van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen, een lans brak voor het zelfbe schikkingsrecht in het algemeen en voor Ambon in het bijzonder. Dat deden bijna alle sprekers. Maar wèl hebben wij bezwaar tegen het feit, dat de heer Oud alleen minister van Maarseveen verantwoordelijk blijkt te stellen voor de jammerlijke gang van zaken in Indonesië op het gebied van het zelfbeschikkingsrecht. In dien hier ter verantwoording moet worden geroepen, dan dient het gehele kabinet-Drees op 't matje te komen, want de Indonesische kwestie was en is kabinetspoli- tiek. ZELFBESCHIKKINGSRECHT is een prachtige zaak. Ame rikanen en Russen zeggen beiden op te komen voor het recht van ieder volk om zichzelf te bestu ren. Het is duidelijk, dat toen men de souvereiniteit aan Indonesië wilde overdragen, men het zelf beschikkingsrecht ook wilde ver zekeren aan de vele volkeren, die de Archipel bewonen. Men wilde ieder volk, dat onder Nederlands gezag in vrede en rust had ge leefd, het recht en de mogelijk heid schenken om in de toekomst, vrij van iedere dwingelandij, ver der te leven en zich te ontwik kelen. Daarom werd bij de Sou- vereiniteitsoverdracht dit recht plechtig verzekerd. Er zou komen een federatie van staten, de Repu- blik Indonesia Serikat, waarin de republiek Djogja een gelijke staat zou zijn als alle andere deelstaten. In de praktijk ging het echter precies andersom dan afgesproken was. Vooral onder invloed van Djogja werd deelstaat na deel staat opgerold en thans staan we aan de vooravond van de officiële uitroeping van de souvereine In donesische éénheidstaat. TOEN men in December van het vorig jaar de souvereiniteit overdroeg, deed men dit dus onder uitdrukkelijke toekenning van het zelfbeschikkingsrecht der In donesische volkeren. Maar heeft men toen niet te hoog gemikt? Kon men van tevoren een te vor men souvereine staat binden tot het nakomen van verplichtingen, die in feite de binnenlandse aan gelegenheden van die souvereine staat betreffen? Politici, als de heer Oud bij uitstek is, hadden kunnen weten, dat het op zijn minst gezegd riskant was derge lijke verplichtingen aan een te vormen souvereine staat op te leggen. Hoe zou men later verhaal moeten zoeken? Zeker, er zou een Unie komen en een Üniehof, dat de geschillen tussen de Unieleden zou beslissen. Maar de heer Oud wist toch ook, dat de Indonesiërs in het algemeen niet zo gebrand waren op de Unie en meer de nadruk legden op de souvereini teit. De heer Oud verklaart nu, dat zijn fractie in December „in een afschuwelijke positie" was geplaatst en alleen voor de sou- vereiniteitsoverdracht te hebben gestemd om erger te voorkomen. Mooi gezegd, maar daarmede is de fractieleider van de WD niet verantwoord. De heer Oud had vroeger flinker moeten zijn toen hij en zijn politieke vrienden nog schermden met „het roer moet om". In feite heeft de heer Oud de regering echter steeds gesteund. AMBON en de weggevaagde deelstaten hebben onze sym pathie, maar wij menen, dat onze regering en welke regering ook in de toekomst, ook al zou de heer Oud daar lid van zijn, niets anders kan doen dan „formeel en informeel", zoals minister van Maarseveen het gisteren in de Kamer zeide, tactische pogingen aanwenden om het lot van Ambon te verzachten. Tactisch vooral. Want de heer Oud moge wel be denken. dat de Nederlanders, die er nog zijn in Indonesië en dat zijn er nog heel wat helemaal niet gebrand zijn op enige inmen ging van Nederlandse zijde op. het beleid van de regering te Dja karta. Vooral zakenkringen zijn van oordeel, dat men, met teksten van de Ronde Tafel Conferentie in de hand, nooit enig resultaat kan bereiken. Het Nederlandse bedrijfsleven in Indonesië wil zich verre houden van de politiek. Alleen dan kan men het meest bereiken, hetgeen de practijk be wijst. Het optreden van de heer Oud kan dan ook slechts grote schade brengen aan de Neder landse belangen en brengt geen enkel voordeel voor de Ambon- nezen, want Djakarta lapt pile critiek. ook al komt deze van de heer Oud, aan de laars. M.P.J. Canada zendt vliegtuigen OTTAWA. He Canadese pre mier, Louis St. Laurent, heeft medegedeeld, dat het kabinet heeft goedgekeurd, dat een esca drille Canadese lange afstands transportvliegtuigen voor de strijd der VN in Korea ter beschikking wordt gesteld. WASHINGTON, 19 Juli (Reuter). President Truman heeft vandaag het Congres verzocht hem tien milliard dollar, onbe perkte bevoegdheid wat betreft het oproepen van dienstplich tigen en andere vergaande bevoegdheden in verband met de Koreaanse crisis te verstrekken. In zijn boodsehap verzocht de president opheffing van alle wettelijke beperkingen wat betreft de grootte van de strijdkrachten. Hij zei, dat vergroting van het aantal manschappen en van de hoeveelheid materiaal niet alleen nodig was om het hoofd te bieden aan de toestand in Korea, maar ook om vrije, met de Verenigde Staten verbonden landen te helpen bij het vergroten van hun militaire kracht. De strijdkrachten van de V. S. zijn thans bij de wet beperkt tot 2.005.882 man. n.l. leger 837.000, marine 666.882 en luchtmacht 502.000. Volgens de laatste berich ten zijn thans onder de wapenen: leger 593.000, marine 451.000 en luchtmacht 407.000. Truman heeft de minister van Defensie gemachtigd zoveel afde lingen van de Nationale Garde en eenheden en individuele leden van de reserve in actieve dienst te roepen als nodig wordt geacht. Behalve nieuwe militaire maat regelen stelt Truman ook gedeel telijke mobilisatie van het thuis front voor. Er zal thans geen prijs- beheersing of rantsoenering wor den ingevoerd. De president zei evenwel, dat hij niet zou aarzelen tot invoering over te gaan als sterke prijsstijgingen deze maat regelen noodzakelijk zouden ma ken. Truman gaf een uitgebreid ver slag van de gebeurtenissen in Korea. „De aanval op de republiek Ko rea", zo zegt Truman, „maakt het boven alle twijfel duidelijk, dat de internationale communistische beweging voorbereid is om onaf hankelijke landen te veroveren. Wij moeten daarom de mogelijk heid van gewapende agressie in andere gebieden onder de ogen zien". 1.2 MILLIARD VOOR „VRIJE LANDEN" WASHINGTON. Het Ameri kaanse Congres heeft kort na de ontvangst van president Truman's boodschap de regering gemachtigd 1.111.500.000 dollar voor militaire hulp aan „vrije landen" te gebrui ken „om het communisme in het buitenland te bestrijden". Het wtesontwerp was reeds "door de senaat goedgekeurd. Het wordt thans ter bekrachtiging naar het Witte Huis gezonden. In zijn boodschap liet Truman doorschemeren, dat bovenvermeld bedrag mogelijk pas „het begin" vormt. OOK HAMSTERAARS IN HONGARIJE BOEDAPEST. In Boedapest zijn een huisvrouw en haar zoon tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld op beschuldiging van hamsteren. Acht andere personen zijn gearresteerd onder wie een slager, die 5.000 eieren en 400 kg ham had gehamsterd. De poli tie verklaart, dat de schuldigen de uitzendingen van de Stem van Amerika volgen teneinde massa hysterie te scheppen „In het binnenland moet het ge bruik van de economische hulp bronnen in aanzienlijke mate wor den gewijzigd om te verzekeren, dat aan de behoeften voor de ver dediging wordt voldaan zonder dat dit inflatie en de daaruit voortvloeiende ontberingen voor elk gezin meebrengt". In dit verband stelde de presi dent wetten voor, waarbij machti ging wordt verleend tot het be trekken met voorrang van het materiaal dat voor de nationale veiligheid nodig is. De belastingen zouden sterker worden verhoogd dan hij tevoren had aanbevolen, teneinde inflatie tegen te gaan. Truman zeide dat hij „te gelege ner tijd" daaromtrent voorstellen zal doen. Hij beval voorts aan, dat URANIUMZUIL VOOR CHEMISCHE WARMTE Op het laboratorium van de K.E.M.A. (Keur Electrische Ma terialen Arnhem) is men thans bezig met de uitwerking van plan nen voor de bouw van een ura- niumzuil. Daarmede wil men door atoomsplitsing de vrijkomende warmte benutten voor chemische warmtedoeleinden, zo heeft prof. dr. ir. H. Gelissen, directeur van de P.L.E.M. op een bijeenkomst te Maastricht verklaard. De Nederlandse electriciteits in dustrie en een aantal bedrijven in den lande hebben zich voor deze proefnemingen geïnteresseerd en daarvoor de nodige fondsen toege zegd. Prof. P. Debije, de Nobel prijswinnaar in natuur- en schei kunde die thans in Amerika werkt heeft na zijn laatste bezoek aan Maastricht na kennisneming van deze plannen schriftelijk deze proefneming Van harte toege juicht. DUVIEUSART NA DEBATTEN NAAR PREGNY BRUSSEL. De Belgische eer ste minister, Jean Duvieusart, zal, na het einde van de debatten over de koningkwestie in de Verenigde Kamers, vergezeld van de voor zitters van Kamer en Senaat, de heren van Cauwelaert en Struye, per vliegtuig naar Pregny gaan om de koning van het besluit der Kamers op de hoogte te stellen, zo wordt in regeringskringen ver nomen. het Congres machtiging geeft tot maatregelen om de credietverle- ning door particuliere op onroe rende goederen aan banden te leg gen. Truman legde de nadruk op het belang van de opbouw der Noord- Atlantische mogendheden en zei dat zij in nog grotere mate econo mische hulpbronnen ten behoeve van de verdediging zouden moe ten gebruiken. Er zou misschien hulp nodig zijn om „bepaalde andere vrije landen waarvan de veiligheid van vitaal belang is voor onze eigen veiligheid te ver sterken. Hij noemde geen namen. President Truman besloot zijn boodschap aldus: „Wij zullen de koers volgen, die wij met moed en met trouw gekozen hebben, omdat wij in ons hart de vlam der vrijheid dragen. Wij vech ten voor vrijheid en voor vrede en met Gods zegen zullen wij slagen". ATHENE, 19 Juli. Voor de militaire rechtbank is een proces begonnen tegen 61 communisten, die er van beschuldigd worden terroristische aanslagen te hebben gepleegd of er aan deel te hebben genomen. In de beschuldigings- acte wordt o.m. gesproken over de moord op Christos Ladas, mi nister van Justitie, evenals over poging tot moord, o.a. op generaal Papagos, generaal van Fleet, het hoofd van de Amerikaanse mili taire missie, Constantin Tsaldaris, leider der Populisten en Gonatas, leider van de Nationale Liberalen. WASHINGTON, 19 Juli. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft medegedeeld, dat het leger en de luchtmacht onmiddel lijk zullen overgaan tot oproeping van een beperkt aantal reservisten voor onmiddellijke actieve dienst. In de mededeling wordt gezegd, dat ook de marine een „selectieve oproeping" van reservepersoneel zal houden en wel onmiddellijk. De maatregelen worden door het ministerie van Defensie getroffen in het kader van de door presi dent Truman verleende volmach ten. Een mug en een olifant hebben elkaar op Schiphol ontmoet. De olifant was een stratocruiser van de A.O.A., de mug het vier- persoons sportvliegtuigje Ryan-Navion, dat werd gevlogen door de Amerikaanse geoloog/zakenman Andrau. In de stratocruiser, die een snelheid van 550 km heeft, kunnen 65 personen worden vervoerd, in de Ryan-Navion, die 240 km per uur haalt, vier. De olifant wordt voortgedreven door 14.000 pk, de mug door 205 pk. De stratocruiser kost 1.500.000 dollar, de Ryan- Navion 11.000. DE TWEEDE IN ONS LAND (Eigen bericht) Naar wij vernemen is binnen kort de benoeming te verwachten van mevr. de wed. Willinghe Prins Visser tot burgemeester van de gemeente Anlo, tot welke Drentse gemeente ook behoren de dorpen Annen, Gasteren en Schipborg, Zoals men weet was haar echt genoot, wijlen de heer Willinghe Prins, ook burgemeester van deze gemeente. Bij een slipjacht enige maanden geleden viel hij van zijn paard en was onmiddellijk dood. Mevr. Willinghe Prins, die van beroep apotheker is en tot de P.v.d.A. behoort, zal daarmee de tweede vrouwelijke burgemeester in ons land zijn. De eerste is mevr. de wed. Smulders in Nrd.-Brabant wier echtgenoot tijdens de oorlog door de bezetter werd doodge schoten. Mevr. Willinghe Prins, die op de bekende modelboerderij in Schipborg woont, was ook door de P.v.d.A.-Statenfractie candidaat gesteld voor het Drentse college van Ged. Staten maar kreeg en kele stemmen minder dan haar A.R. medecandidaat BRUSSEL. De laatste dag van het debat over de konings kwestie in de Verenigde Kamers van België is gistermiddag begonnen met een krachtig beroep van de liberale senatoren Hoste en Gillon om alsnog een compromis te bewerkstelligen op basis van het voorlopig accoord, dat in April tussen de partijen bestond. De heer Hoste diende een motie in deze geest in. In het laatste stadium van het debat heeft gisteravond de socialistische partijvoorzitter Buset in naam van zijn partij een onverzoenlijke houding tegen koning Leopold na diens terugkeer, aangekondigd. Buset las een verklaring van het socialistische partijbestuur voor, die naar hij zeide daags na 's ko- nings terugkeer overal zal wor den verspreid. Lionel Hudson, oorlogscorrespondent van Reuter bij het Ameri kaanse hoofdkwartier in Korea, meldt dat het Noord-Koreaanse leger Donderdag, bij het aanbreken van de dag (Koreaanse tijd) op vele punten een offensief inzette langs een frontlijn, die dwars door geheel Zuid-Korea, van de Gele Zee in het Westen naar de Japanse Zee in het Oosten, loopt. De Woensdag te Pohan aan wal gezette Amerikaanse troepen rukten in ijltempo op teneinde te helpen de nieuwe hevige Noord-Koreaanse stoten af te slaan. Aan het gehele Koreaanse front wordt nu, na een pauze van drie dagen weer gevochten. In gezelschap van haar vader zal prinses Irene zich naar Londen begeven om daar Zondag de eerste steen te leggen voor een nieuwe kerk van de Nederlandse Hervormde Gemeente te Londen. De vorige werd in 1940 door een Duitse landmijn vernield. De voorbereidingen voor de eerste steenlegging zijn in volle gang. Er bevinden zich thans drie Amerikaanse divisies in Korea, terwijl nieuwe troepen uit de Ver enigde Staten onderweg zijn. Ge neraal MacArthur heeft slechts een divisie in Japan gehouden. Een der communistische stoten heeft ten doel de spoorweg tussen Taedjon en Taegoe af te snijden; deze spoorweg eindigt in de be langrijke aanvoerhaven Poesan, in Zuid-Oost Korea. Amerikaanse genie-troepen leg gen in Korea vliegvelden aan in een tempo, dat niet meer werd bereikt sinds de Amerikaanse troe pen zich in de afgelopen oorlog een weg baanden door de Japanse of door Japan bezette gebieden in de Stille Oceaan. Spoedig zullen bepaalde typen geallieerde jacht vliegtuigen en bommenwerpers, die nog niet zijn ingezet, omdat hun bases in Japan te ver van het strijdtoneel aflagen, in staat zijn van vliegvelden vlak achter de frontlinie op te stijgen. Britse en Amerikaanse toestel len hebben Dinsdag volgens het Amerikaanse ministerie van De fensie 45 Noord-Koreaanse toe stellen vernietigd of beschadigd bij aanvallen in Noord-, en Zuid- Korea. Gisteren werden op het vliegveld van Jonan 15 toestellen vernietigd. Een woordvoerder van het leger verklaarde, dat zwaar Noord- Koreaans mortiervuur niet in staat FRANS KORVET VOOR KOREA PARIJS. De Franse regering heeft gisteren besloten het Franse korvet „La Grandière" ter be schikking te stellen van de V.N., in antwoord op de oproep tot hulp in Korea. Het korvet bevindt zich thans in de Indo-Chinese wateren. was de Amerikaanse troepen van hun stellingen in het gebied van Taedjon te verdrijven. Noord-Koreaanse troepen nade ren de buitenwijken van de stad, waar zich nog kleine eenheden Amerikaanse verdedigers bevin den, die ook nu stand houden. Volgens het laatste communique van generaal MacArthurs hoofd kwartier hebben de Noord-Ko- reanen in de westelijke sector rond Taedjon infiltraties uitge voerd van geringe omvang en zijn buiten het gevechtsterrein zelf troepenbewegingen, eveneens van geringe omvang, waargenomen. Zuid-Koreaanse troepen hielden stand langs de invasiewegen doch Jetsjon geraakte na verschillende malen van bezetter gewisseld te hebben in Noord-Koreaanse han den. OPSCHORTING GEVRAAGD VAN OMZETBELASTING De Nederlandse Katholieke Sla gershond deelt mede, dat tenge volge-van de voorgezette export van vee en vlees naar Duitsland en Engeland de binnenlandse marktprijzen voor slachtvee on rustbarend blijven stijgen. Het Ne derlandse slagersbedrijf. dat naar schatting f25.000.000 heeft verlo ren gedurende het eerste half jaar 1950, ziet deze verliezen nog ster ker toenemen, daar de consumen tenprijzen voor vlees belangrijk hoger zouden moeten liggen, in dien zij werden aangepast aan de marktprijzen. De slagersbonden hebben bij de minister-president en de minister opschorting van de omzetbelasting van Financiën aangedrongen op op vlees en vleeswaren per 1 Juli 1950 en bij de ministers van Land bouw en van Economische Zaken op bespoediging van het bedrijfs economisch onderzoek in de sla gerij. In deze verklaring zegt het be stuur, dat het koning Leopold niet als koning zal erkennen. Het zal alle politieke samenwerking met hem nu en in de toekomst ver mijden en het zal dit verzet voort zetten tot een troonsafstand. Het partijbestuur spreekt de wens uit het Belgische volk om een nieuwe koning verenigd te zien. Buset tartte de regering de route bekend te maken, waar langs zij meent dat de koning zijn intocht zal houden. Op dreigende toon zeide hij voorts, dat het niet voor zichtig zou zijn de koning voor de Kamers een Troonrede te laten houden. „Leopold III zal zich niet zonder een grote politiemacht buiten kunnen wagen", zeide Buset. Hij kondigde voorts aan dat het socialistische partijbestuur het ogenblik gekomen acht, „om recht te doen wedervaren aan sociale eisen, die overal opkomen. De so cialisten zullen de strijd inzetten voor „een staatsorde, welke de autonomie der gewesten waar borgt, zowel die van Brussel en Wallonië als die van Vlaanderen". Na Buset sprak Spaak, die meen de, dat hij persoonlijk alles had gedaan om de koningskwestie in de geest "van nationale eendracht op te lossen en de monarchie, de sociale vrede en „in de mate van het mogelijke", ook de persoon van de koning te redden. Duvieusart bestreed de stelling van de oppositie, dat voor de koning de onmogelijkheid om te regelen blijft bestaan op grond van morele en politieke overwe gingen. „Gij hebt verklaard, dat gij geen republikein en niet tegen de monarchie bent. Indien dit juist is kan ik u vragen u in deze omstandigheden rond de persoon van de souverein te scharen. Wij kunnen ons niet verbinden tot de these van de troonsafstand" aldus Duvieusart. Na zijn rede verklaarde de voorzitter de ingediende liberale motie, "waarin op een compromis werd aangedrongen, niet ontvan kelijk. De felle protesten van liberalen en socialisten tegen de beslissing van de voorzitter leidden ertoe, dat de vergadering over de ont vankelijkheid der motie moest stemmen. De meerderheid beves tigde daarbij het standpunt van de voorzitter. De algemene debatten zijn thans gesloten. In de' hedenmiddag te houden vergadering zal de stem ming plaats vinden. BRUSSEL. Naar gisteren werd hekend gemaakt is Dinsdag avond om half twaalf een bom ontploft nabij de omrastering van het park van het koninklijk slot te Laeken. De bom was geplaatst tussen de kerk van Laeken en de hoofd ingang van het park, op een "af stand van enkele honderden me ters daarvan. De ontploffing heeft een gat van enkele vierkante meters in de tuinmuur geslagen, doch verdere ongelukken werden, niet veroorzaakt. Garoet, Djakarta-Rotterdam hedenavond omstreeks 8 uur te Rotterdam ver wacht. Asturias (burgers) Djakar ta-Amsterdam, passeerde 18 Juli Gibraltar. Indrapoera, Djakarta-Rot terdam, 18 Juli van Aden naar Suez. V Minister-President dr. W. Drees ontstak Woensdagmiddag voor het gebouw van de Haagse Dieren tuin de Vrijheidsvlam, die daar gedurende drie dagen ter gele genheid van het Vrijheidslustrum congres 1950 van de „Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd" zal branden. Op de plaats van het vroegere Duit se concentratiekamp „Vught" werd eenzelfde vrijheidsfakkel ontstoken, evenzo in een gedeelte van het voormalige Amersfoortse concentratiekamp en in de „do dencel" van het Oranjehotel in Scheveningen. Met grote vreugde aanhoorden de circa 400 aanwezigen de mede deling van de voorzitter der ver eniging, mr. B. W. Stomps, dat Z. K. H. Prins Bernhard het Be schermheerschap heeft aanvaard. Spr. dankte in zijn openingswoord het ministerie van Sociale Zaken, voor de hulp bij de opsporingen van vermiste kameraden, om trent wier lot niets bekend was. „Wij hebben onze makkers die gevallen zijn, beloofd de strijd voort te zetten", zo zei hij, „en 'ik geloof, dat wij hierin zijn geslaagd Ook in de toekomst zullen wij pal staan voor God, Koningin en Vaderland." Ook oud-Minister-President, Prof. Mr. P. M. S. Gerbrandy sprak de aanwezigen toe. „Ne derland heeft zich temidden der andere volken politiek en militair een plaats verworven, omdat allen bereid waren te dragen, te dulden en te lijden voor de goede zaak. Als het moet zal het Nederlandse volk wederom striiden en lijden voor de vrijheid van zichzelf en van anderen", aldus de heer Gerbrandy.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1