Koning Leopold III spreekt tot het Belgische volk Opnieuw enorme brand in Hoogezandse carton nage-i ndustr ie Vliegramp in de V.S. Strijd in Korea zal lang duren Auto door trein gegrepen Mgr. Filbry overleden EDITIES VOOR ALKMAARHOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Koning Leopold spreekt tot Belgische volk Honderd brandweerlieden in taai gevecht tegen vuurzee Schade tussen T en 2 millioen Prinses Irene in Londen Mackenzie King overleden Socialisten uit de Kroonraad Regering blijft aan A.P.R.I.S. troepen geland op Ceram Noordelijken heroveren Jongdok ONGEVAL op Friese meren Scheepsberichten Katholiek huwelijk op Terschelling Nieuw Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN H EDE Al Pagina 1 Maandag 24 Juli 1950 46e Jaargang No. 11922 Kontoren: HOORN, Dracrfsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 KONING LEOPOLD III IN BELGIË TERUG Na zes jaar bal lingschap is Koning Leopold ill Zater dag in zijn land teruggekeerd. Links zien wij de Koning, staande op het bordes van zijn paleis te Laeken, de Belgische royalisten toewuiven, die hem, staande buiten het hek van het paleis, zijn komen begroeten. Rechts is een andere bijeenkomst: de protest-demonstratie van de socialisten tegen zijn terugkeer. Zaterdagavond op de Plaats der Martelaren gehouden. Staande voor het standbeeld ter ere van de martelaren van 1830 sprak de socialistische leider Spaak de menigte toe en liet haar de eed afleggen, dat zij met de leiding van de partij de strijd tegen de koning zou voortzetten. (Van een onzer verslaggevers) HOOGEZAND. De nablussingswerkzaamheden van de enorme strobrand, welke Vrijdag j.l. in Hoogezand woedde, waren nog niet beëindigd, of weer werd de Hoogezandse strocartonindustrie door een felle brand geteisterd. Bijna drie uur lang hebben bijna honderd brandweerlieden uit Hoogezand en wijde omgeving in de vroege Zondagochtend een verbeten strijd gevoerd tegen een laaiende vlammenzee, welke tierde in de Coöp. Strocarton industrie van Hooites Beukema aan de Fabriekskade te Hooge zand. Ondanks het eendrachtig samenwerken van de brandweer ploegen, waaronder ook die van de Groninger beroepsbrandweer, kon toch niet voorkomen worden dat het hoofdgebouw van de fabriek in vlammen verloren ging. Men schat de aangebrachte schade tussen de een en twee mil lioen gulden. Het is slechts een schatting omdat men nog niet weet, welke schade werd aangericht aan de machines, welke niet direct door EERSTE OFFICIëLE DAAD LONDEN, 23 Juli (A.N.P.) Vanochtend heeft Prinses Irene, in een herdenkingsdienst op het ter rein van Austin Friars in de Lon- dense City, de eerste steen gelegd voor de Nederlandse Hervormde Kerk. die zal verrijzen op de plaats van het oude, door oorlogsgeweld vernielde, bedehuis. De plechtigheid werd bijgewoond door Prins Bemhard, door Prinses Alice en de Graaf van Athlone als vertegenwoordigers van het Engelse Koningshuis, door de Nederlandse Ambassadeur te Londen en tal van autoriteiten. Tegen elf uur betrad Prinses Irene, gekleed in een lichtblauw jurkje met wit kanten kraagje en een wit gehaakt mutsje, de tribune onder geleide van Prins Bernhard. Onmiddellijk daarna begon de dienst met het zingen van het „Wilt heden nu treden". Met kinderlijke gratie en onbe vangen hanteerde Prinses Irene truffel en hamer, waarna zij kalm en duidelijk zeide: „Hiermede is de eerste steen gelegd." het vuur werden aangetast, doch grote waterschade opliepen. Hoe de brand ontdekt werd Aan de Fabriekskade vierde de familie Brummer een bruiloft en de gasten begaven zich tegen 3 uur naar buiten om een luchtje te scheppen. Toen men in de buurt van de strocartonfabriek kwam, zag men vuur in de luchtkoker wel ke enkele meters boven de kleverij van de fabriek uitsteekt. Onmid dellijk werd de brandweer gealar meerd, alsmede de heer Prins, op zichter van de fabriek. Het vuur beperkte zich toen nog tot de luchtkoker, doch het gevaar dat brandende stukken hout van deze luchtkoker naar beneden zouden vallen was niet uitgesloten. De heer R. Prins, ontsloot alle deuren, welke toegang gaven tot de fabriek en trachtte met de brandweerlieden, die inmiddels op het terrein van de brand aanwezig waren, vanuit de machinekamer naar de hakselzolder te spuiten, hetgeen zeer moeilijk was, omdat men in liggende houding moest spuiten, terwijl tevens het plafond van de machinekamer in lichter laaie stond. Brandende spaanders hout vielen naar beneden en men moest de blussingswerkzaamheden vanaf deze plaats dan ook staken, om ongelukken te voorkomen. Wat «Sën verwacht had gebeurde. Brandende onderdelen van de lucht koker vielen op het dak van de kleverij en het stro-hakselgebouw en binnen enkele minuten stond ook de kleverij in lichter laaie. Er was geen houden meer aan. Inmiddels was in de gemeente Hoogezand, Sappemeer en in Fox- hol groot alarm geslagen. Fabrieks sirenes loeiden angstwekkend en de leden van de bedrijfs- en vrij- H.K.H. Prinses Irene, onze tienjarige Prinses, heeft gisteren in Londen haar eerste officiële daad verricht. In tegenwoordigheid van haar vader legde zij Zondagochtend de eerste steen voor de nieuwe Nederlandse kerk op Austin Friars. willige brandweren begaven zien in snel tempo naar de verzamel plaats, Alles ging zeer snel in zijn werk en de Hoogezandse brandweer had dan ook spoedig hulp. Meer dere stralen konden worden uit gelegd en men kon zelfs beginnen met preventieve maatregelen. Zo werd allereerst de stoom losgelaten van de nog steeds onder hoge druk staande ketels gn werd het grote ketelgobouw als mede de kantoor ruimte en de andere bijgebouwen nat gehouden. De brand breidde zich echter snel uit. Toen de kleverij inrichting een brullende vuurzee was, sloegen de vlammen over naar de bankwerkerjj en de daarachter liggende bijge bouwen, waarin zich onder meer de kolderstenen, de kokers haksel machines en zgn, Hollander-lokalen bevonden. Het bleek noodzakelijk assistentie in te roepen van de Gro ninger brandweer die eveneens spoedig ter plaatse was. Onhoudbare vlammenrace De taak van de vele brandweer lieden leek aanvankelijk hopeloos. Ondanks de enorme hoeveelheden water die in het vuur werden ge stort bleef de brand zich uitbreiden. Men trachtte de brand te localise- ren door het blussingswerk meer te concentreren op de nog niet brandende bijgebouwen, die groot gevaar liepen. Daardoor had het vuur vrij spel en tegen vijf uur brandden ook de bankwerkerij en de inrichtingen waar de kokers en kolderstenen stonden opgesteld. De brandweer legde slangen langs de zuidzijde van de fabriek en bestreed het vuur vanuit de papierbanenzaal. Alles werd op alles gezet om het vuur nog vóór deze zaal tot staan te brengen, om dat hier machines staan opgesteld, welke een waarde van enkele mil- lioenen vertegenwoordigden. Dank zij het energieke optre den van de brandweerlieden is deze poging gelukt. Het vuur werd een halt toegeroepen en de papierbanen werden evenals het ketelhuis gered. Dit was dan ook het enige. Het eigenlijke hoofd gebouw ging totaal verloren, het hakselgebouw brandde uit en ook het dak begon te branden door de steeds oplaaiende vlammen van de in dit gebouw aanwezige brandende voorraad stro. Was het weer bij het uitbreken van de brand helder en onbewolkt, tegen vijf uur barstte een ware wolkbreuk los en de regen goot bij stromen neer. Doorweekt van het bluswater en de aanhoudende re gen bleven de brandweerlieden toch op hun hoede. Het was onge veer half zes, toen men de brand volkomen meester was. 21 JAAR PREMIER VAN CANADA OTTAWA, 23 Juli (Reuter). De voormalige Canadese premier Mac kenzie King is te Ottawa op 75- jarige leeftijd overleden. Mackenzie King kreeg Donderdag longontsteking. Hij bevond zich toen in zijn zomerverblijf te Kingsmere, 30 KM van Ottawa. Hij is nooit ge heel genezen van een stoornis in de bloedsomloop, die zich openbaar de toen hij zich in September 1948 te Parijs bevond. William Lyon Mackenzie King was leider van de liberale partij in Canada. 21 jaar lang bekleedde hij de functie van eerste Minister, lan ger dan welke politieke leider ook in de Engels sprekende wereld. Mackenzie King woonde de con ferenties bij van Churchill en Roo sevelt in 1941, 1942 en 1943. Onder zijn leiding onderging de Canadese economie, die vanouds.op de landbouw rustte, een grote ver andering, waardoor Canada onder de Geallieerde landen de vierde plaats innam als producent van mu nitie en materiaal. In Augustus 1948 trad Mackenzie King af als leider van de liberale partij, een rol die hij 29 jaar had vervuld. Tot zijn opvolger werd gekozen de huidige eerste minister, Louis St. Laurent. Mackenzie King is ongehuwd ge bleven. 36 DODEN MYRLE BEACH, 23 Juli (Reu ter) Een transportvliegtuig van de Amerikaanse territoriale luchtmacht is in de staat South Carolina brandend neergestort. Het toestel vervoerde militairen die op weg waren naar Nashville in TenneSse, en die in de afgelo pen weken te Myrtle Beach ma noeuvres hadden meegemaakt. De bemanning en de overige in zittenden, totaal 36 personen, zijn om het leven gekomen. KOREA OP AGENDA V.N. LAKE SUCCES 22 Juli (Reuter). Op de agenda voor de in Sept. a.s. te houden zitting van de alge mene vergadering van de V.N. staan 62 punten, waaronder de kwestie Zoals in een deel onzer edities Zaterdag reeds werd bericht is Koning Leopold in België teruggekeerd. Het weekeinde in België is overigens rustig verlopen. Het enige incident is dat in Charleroi, waarbij bomontploffingen plaats vonden, die ge ringe schade aanrichtten. In Vlaanderen hingen overal de vlaggen uit en in het Walenland alleen aan de officiële gebouwen; er werden weinig anti-koningsgezinde leuzen aangetroffen, In Brussel werd een betoging gehouden tegen de vorst, waar Spaak het woord voerde. deel. De Koning had te kennen gegeven, dat hij een verklaring wenste af te leggen ook voor de kroonraad, opdat alle partijen de verklaring zouden aanhoren. (In het kabinet zijn niet alle partijen vertegenwoordigd. Red.) Radiorede van Leopold. De Vorst heeft Zaterdagmiddag in een radiorede zich gericht tot het Belgische volk en kenbaar ge maakt, dat hij zich diep ontroerd gevoelde na zes jaren van balling schap weer een voet te kunnen zetten op vaderlandse bodem. Hij bracht dank aan allen, die de na tionale eer van Belgie hadden ver dedigd in de oorlogsjaren en sprak zijn wens uit, om alles te doen wat kan bijdragen tot de nationale verzoening na de pe riode van een constitutionele cri sis. De samenwerking binnen het Atlantisch Pact noemde de Vorst een waarborg voor de welvaart en de vrede en met grote belangstel ling had hij de vooruitgang van de sociale voorzieningen sedert 't moment van de bevrijding, gade geslagen. Leopold III richtte zich in het bijzonder tot de Belgische jeugd. Aan het einde van zijn rede deed de koning nogmaals een beroep op alle landgenoten om de gevoerde polemieken te vergeten „De Koning is het symbool van de continuïteit van de natie; hij heeft tot taak een raadgever té zijn, buiten de partijtwisten om, met eerbied voor de besluiten van van de onafhankelijkheid van Korea, i meerderheid, met aandacht voor de toekomst van Eritrea, de status J J SJ van Jeruzalem en het aanwijzen van een opvolger voor Trygve Lie als secretaris-generaal. DJAKARTA, 22 Juli (Aneta). Radio Ambon heeft het bericht omgeroepen, dat troepen van de Apris zijn geland op het eiland Ceram. Verdere bijzonderheden worden niet vermeid. Bevoegde militaire kringen in Djakarta hebben het feit van de landing bevestigd, doch wensten geen details te verstrekken. Zij ver klaarden, dat het ministerie van defensie binnenkort een officiëile verklaring over de situatie in de Zuid-Molukken zal afleggen. De operaties in de Zuid-Molukken staan onder leiding van kolonel Kawilarang, bevelhebber van de Apris in Oost-Indonesië. de meningen van de minderheid." De Vorst besloot met de leuze: „Eendracht maakt macht, God be- scherme België." Reacties van de pers. Het spreekt vanzelf, dat de Bel gische pers op verschillende wijze heeft gereageerd. De katholieke bladen leggen alle de nadruk op het verzoenende gebaar van de Vorst en zij zijn van opvatting, dat de tegenstanders dit zullen begrijpen en de noodzakelijkheid zullen inzien het conflict niet te rekken. Socialisten uit de Kroon raad. De socialistische ministers van staat hebben telegrafisch hun ont slag aangeboden aan de secretaris van de ministerraad. In het tele gram wordt gezegd: „Wij erken nen Leopold ITI niet langer als Koning van België." De liberale ministers waren van hetzelfde oor- HOOFDKWARTIER MC ARTHUR, 23 Juli (Reuter). Onder dekking van artillerie der Amerikaanse en Britse vlooteenheden hebben Zuid-Koreaanse troepen de stad Jongdok heroverd, die aan de kust is gelegen. Een offensief van de Noord-Koreaanse troepen bracht de rest van de stad weer in handen van de vijand. De successen zijn zeer afwisselend. Belgische hulp De Belgische regering heeft aan Trygve Lie laten weten, dat zii hulp zal verlenen bij het vervoer door de lucht van de V.S. 'naar Korea. Het Siamese parlement heeft eveneens besloten hulp te verle nen en een contingent van de Siamese strijdmacht te leveren voor de V.N. Een Amerikaans vliegdekschip is in recordtijd van de V.S. op een Japanse basis aangekomen. De overtocht duurde 8 dagen en 7 uur. Het is een schip van 27.000 ton van de Essex-klasse en het vervoerde het grootste aantal vliegtuigen dat tot nog toe werd vertransporteerd. Amerikaanse verklaring Een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van lands verdediging heeft heden verklaard dat het mogelijk tot het midden van de herfst of zelfs tot het voor jaar van 1951 zou kunnen duren, voordat de Amerikaanse strijd krachten in Korea een tegenoffen sief op grote schaal in Korea kun nen inzetten. Deze functionaris (wiens naam niet kan worden genoemd) ver klaarde verder nog, dat het Ame rikaanse volk zich niet opgeschrikt moet gevoelen, wanneer spoedig een nieuwe tegenslag in Korea zou plaats vinden. Hij zette uiteen dat de alge mene opzet van de door de Ame rikanen in Korea gevoerde strijd is tijd te winnen, waarbij gestadig tegenstand wordt geboden en de vijand zo zwaar mogelijke ver liezen worden toegebracht. Er worden thans groter middel zware tanks, die behalve zwaar dere pantsering ook een grotere vuurkracht hebben, naar Korea vervoerd; zij zullen de lichte ge vechtswagens, die in de strijd werden beschadigd, vervangen. Voorts zijn in versneld tempo per schip de nieuwste modellen pant servuisten naar Korea verzonden. VOORBEREIDINGEN TOT INVASIE OP FORMOSA? Juli (Reuter). op een eiland voor TAIPEH, 23 Communisten de Chinese kust hebben het eiland Kinmen, dat in de handen def na tionalist enis, zwaar met artillerie beschoten, zo meldt het nationalis tische ministerie van defensie. Volgens door de nationalistische regering ontvangen inlichtingen zijn 1500 zeewaardige schepen aan de kust van Foekien samengebracht. Dit zou wijzen op een op handen zijnde invasie op Formosa. De be schieting is aan de Amerikaanse autoriteiten gemeld. Geen nieuwe boodschap van Nehroe aan Acheson WASHINGTON, 23 Juli (Reuter) Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Buitenland- Se Zaken en van de Ambassade van India te Washington hebben heden officieel verklaard dat er geen juistheid schuilt in het be richt (in de New York Times, van de handvan James Reston), dat Nehroe opnieuw een boodschap aan Acheson heeft jjezonden m.b.t. de toelating van net communistische China tot de organisatie der Ver enigde Naties en de situatie in Ko rea. Verklaring voor kabinet en ministers van staat. In deze verklaring vertolkte de Koning, evenals in zijn radio-rede, een verzoenende houding en wees hij de plaats van de Koning in het constitutionele bestel, als staande boven de partijen. In zijn boodschap tot de Belgi sche parlementsleden, die van eenzelfde inhoud was, bracht Leo pold de dank aan de prins-regent die zich in de afgelopen jaren zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor België en het Belgische volk. Hij verklaarde thans alles in het werk te stéllen, om bij z;i« terugkeer ook alle leidende persoonlijkheden uit het land te ontmoeten, ten einde op deze wijze aan de ver zoening tussen de partijen mede te werken. LEHNHOFF GEËXECUTEERD GRONINGEN. Robert Wil helm Lehnhoff, de 42-jarige ex- hauptschariührer, gewezen refe raat van de S.D. op het beruchte Scholtenshuis, is hedenochtend geëxecuteerd. Het vonnis werd door de kogel voltrokken. 2 JONGE MENSEN VERDRONKEN LEEUWARDEN Een zestal jonge mensen maakten Zater dag een tochtje met een mo torboot in de wateren rondom Grouw. Toen men in de Wijde Ee was ging men op de kajuit zitten, die hierop blijkbaar niet berekend was. De kajuit begaf het en enige van de jongelui raakten te water. Het water is ter plaatse vrij diep. De 20-jari- ge Dirk Kuiken uit St. Jacobi Parochie en de 18-jarige mej. Froukje van der Schaaf uit Min- jiertsga verdwenen in de diepte "en kwamen niet weer boven. Het ongeval speelde zich af om streeks 5.30 uur en tot laat in de avond heeft men gedregd, echter zonder resultaat. Gistermiddag om 10 minuten over één werd op de onbewaakte overweg aan de Hilsestraat onder de gemeente Wouw een vracht auto uit Delft, die de overweg bijna gepasseerd was, gegrepen door de van de richting Roosen daal komende trein. De beide in zittenden werden ernstig gewond uit de brokstukken van de ver nielde auto te voorschijn gehaald en naar het ziekenhuis te Roosen daal overgebracht. Het zijn C.M.R. uit Den Haag, die de wagen be stuurde en de expediteur Th.J.K. uit Delft, eigenaar van de auto, die naast de bestuurder zat. De trein had door dit ongeval onge veer drie kwartier vertraging. DE VERDEDIGING VAN DUITSLAND FRANKFORT, 22 Juli (Reuter) De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John Maccloy, heeft in een interview voor de Ameri kaanse radio verklaard, dat het naar zijn mening moeilijk zou zijn de Duitsers het recht en de middelen te ontzeggen voor de verdediging van hun eigen grondgebied in geval van een „aanval zoals in Korea". Maccloy zeide, dat er in Duits land geen militaire contingenten waren of werden gevormd. Ander zijds, aldus Maccloy, zouden er wel zeer veel Duitsers zijn, die bereid en verlangend zouden zijn Duits land in geval van een aanval te ver dedigen, wanneer hun de gelegen heid daartoe gegeven werd. Maccloy zeide tegen de heroprichting van een Duits leger gekant te zijn. Hij ontkende, dat er in de Sow- jetzöne van Duitsland buitengewone troepenbewegingen aan de gang zouden zijn. Belgische regering blijft aan. De Belgische regering blijft aan. Dinsdag zal Leopold III de Ver enigde Kamers toespreken. De eerste minister Duvieusart zal dan een korte verklaring geven over zijn besprekingen met de Koning. Volgens de laatste berichten is bekend gemaakt, dat de liberale partij „een eervolle en spontane troonsafstand" eist,'die „dringend noodzakelijk is om het land te redden." Prins-regent Karei verblijft mo menteel op zijn zomerverblijf Ra- versijde aan de Belgische kust. PLEBAAN VAN ST. BAVO PROOST KATHEDRAAL KAPITTEL Mgr. F, B. J, M. Filbry, ple baan van de St. Bavo te Haar lem en proost van het Kathe drale Kapittel, is Zaterdagavond na voorzien te zijn van hef H. Oliesel plotseling in de leeftijd van 67 jaar overleden. Mgr. Filbry werd 29 Juni 1883 geboren en op 15 Augustus 1907 tot priester gewijd. Hij was ach tereenvolgens kapelaan te Wad- dmxveen, te Delft en in de paro- £hlf van de H. Agnes te Den Haag. In 1925 volgde zijn benoeming tot pastoor van de Vredeskerk in Amsterdam. Onder zijn pastoraat werd dit een van de bloeiendste parochies van de hoofdstad. Op 20 Januari 1936 werd de overledene plebaan van de Kathe drale Kerk te Haarlem en op 18 Juli 1946 werd Mgr. Filbry be noemd tot proost van het Kathe draal Kapittel. Bij gelegenheid van znn 40-iarig priesterfeest be noemde Z.H. de Paus hem tot geheim kamerheer. Nog tiidens het Heilig Jaar ontving de Heilige Vader Mgr. Filbry in particuliere audiëntie. Met Mgr. Filbry is een eminent priester- uit het Haarlemse diocees heengegaan, wiens leven werd ge kenmerkt door een diep religieus besef en een grote blijmoedigheid van geest. Vooral zijn ongeëven aarde werkkracht trok in het bij zonder de aandacht. Dinsdagavond worden in de Kathedrale Basiliek de plechtige metten gehouden, Woensdagmor gen de gezongen lauden, waarna om 10 uur Z.D.H. Mgr. J. P. Hui- bers. Bisschop van Haarlem, de pontificale Requiemmis zal op dragen. Hef volvetfersspook op bezoek bij Maarfen Toonder? De geestelijke vader van „Tom Poes", Olivier B. Bommel, de jour nalist Argus en het volvettersspook Maarten Toonder, heeft gisteravond een kwaad kwartiertje beleefd. Tegen tien uur zaten de heer en mevrouw Toonder rustig in de huis kamer van hun huis aan de Amers- foortse Straatweg te Bussum. Plot seling hoorden zij gestommel boven. Mevrouw Toonder, denkende dat de kinderen uit bed waren geko men, ging kijken. Boven aan de trap stond een naar schatting 28-jarige man met een revolver in de hand, die mevrouw Toonder bedreigde. Zij riep haar man te hulp, die echter ook voor het dreigende wapen moest wijken. De insluiper, die via de keukendeur het huis kon bin nendringen, kon de benen nemen. Er wordt niets gemist. Johan van Oldenbarnevelt. 21 Juli van Djakarta naar Amsterdam vertrokken. Asturias. Zaterdagavond in Am sterdam aangekomen. VOOR HET EERST WEER SEDERT DE HERVORMING TERSCHELLING. Het Wad deneiland Terschelling met zijn ruim 300o inwoners is een van de Nederlandse missiegebieden, toe vertrouwd aan de zorgen van pater J. de Leur O.E.S.A. uit Witmarsum. Het aantal Katholieken bedraagt thans dertig, in 1937 waren het er echter nog slechts tien. 's Winters wordt er om de 14 dagen, 's zomers vanwege de badgasten iedere Zon dag twee H. Missen opgedragen in de Brandanuskapel, een door een andersdenkende dame beschikbaar gestelde huiskamer, die thans tot kapel wordt verbouwd. In deze ka pel zal vandaag, Maandag 24 Juli het huwelijk worden gesloten van H. F. D. de Groot en J. F. C. Ber- naards, het eerste Katholieke hu welijk, dat sinds de hervorming 0p het grondgebied van Terschelling zal worden ingezegend. De kapel werd genoemd naar de Ierse abt Brandanus, die om zijn vele reizen op zee een geliefde hei lige is onder de zeevaarders, bij ons bekend onder de naam St. Brandaan; naar hem is ook de bekende vuur toren op Terschelling genoemd, de Brandaris.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1