Mgr. Norbertus van Velsen O.P. te Zwolle tot bisschop gewijd TUMULT IN BELGISCH PARLEMENT Toestand niet verbeterd 3KWAM MACARTHUR RAPPORTEERT DE VEILIGHEIDSRAAD IGENWIJ OPJES1 akande f 11.73 r0.98 1.05 AN ff ÏURANTEN «Hands Dagblad EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Rumoer in Belgische Kamer Werkgelegenheids- politiek Felle critiek van Spaak Bomaanslagen op spoorwegen Proces-verbaal tegen hamsteraar Nieuw atoomwapen Ramp bij Doesburg voorkomen De strijd op Korea: Treinblokkade Engelse troepen naar Korea Strijdkrachten zullen zich handhaven Eerbiedwaardig ceremonieel en plechtige luister Vele ontroerende ogenblikken 10 kg. Koopmans blauw* n; rd. Schotse muizen 5-9; sla- m. dr. 21; slabonen z. dr. 22- stamsnijbonen 20-36; pronk- 14-19; tuinbonen 4 bl. blauw- :ers 14-18; komkommers 7-17 ■n A 38-46; bloemkool 8-51; ooi 4.50-8 spinazie 24-31 pos- 18-20; sla 3,-13; andijvie 5-9; er 5-8: rode bieten 4.50-7; n 11-18; waspeen 11-18;' uien Augurken: grof-grof 9; klein- basterd 13; stek 5; bommen aalbessen 44-148 zwarte bes- •76 klapbessen 16-54; perziken ambozen 76-96 Druiven fran- lers 175-190; Meloen 52-106; Yellow I 16-43: ral 5-16. Slachtveemarkt MAAR. 2 paarden per 'an 650.00700.00, 73 koeien uk van 550.001125.00, per 2.602.90, 94 nuchtere kal- per stuk van 40.0075.00, 17 schapen per stuk van 90.00 241 varkens per kg van 1.88 aanvoer van varkens kon goed genoemd worden. Bij im iets hogere prijzen dan ■n week, zijn alle dieren vlot ht en kunnen we spreken sn vlugge handel. De zware 'el als de lichte varkens >k het spek weer beter te en is, maken de slagers wei- lersoheid) varieerden in prijs 181.92 per kg; enkele wer- oor 1.93 per kg verkocht, een maand zijn de varkens- hier met pl.m. 0.20 per kg n. erkoop van koeien kon maar k tot stand komen. De han- verlaagd zijn vraagprijzen aamd niet, terwijl de slagers wen de nu vrijwel station- prijzen willen uitgaan. Het ie beeld was dan ook stug r. De hoogste kg-prijs kwam uchtere kalveren en de vette zijn vandaag tegen hoge vlug verhandeld. sie-pantalons, nu skousen, in diverse >kjes, wit en ge- or 2 jaar, nu per e stijging per maat ote maat, zware aluminium, voor de rijs van 2.75 voor 0.98 itels, met décor, van 0.89 voor 0.58 geheel naadloos, 2.50 voor 1.98 ken van ongeveer 7 kilo. aid a. d. Bureaux van het krijgen straks een eerst moeten jullie letje wilde zo graag Neem hem maar >r ontbijt klaar!" oen, lekkere happies zijn tweelingbroer een lekkere pappie re pappie .van loer- En voor de arme laten horen, hadden hem al in de kraag schrikkelijk smerig bij de kraag vast- lie borrelend boven ndvol vieze beesten ige, maar dat eet ik Nieuw Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 50 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties; Noorderbank; Nederl. Credietbank HET REIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A s H VAN HEDEN °amtio Woensdag 26 Juli 1950 46e laargang No. 11924 2 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046. (2 Üjnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Ad interim. Bij de meesten onzer is nog de herinnering levendig aan de funeste gevolgen van de werkloosheid der dertiger jaren, toen niet minder dan 400.000 Nederlanders, buiten hun schuld, van werk verstoken wa ren. Waren de omstandigheden de eerste jaren na de bevrijding van dien aard, dat er practisch geen werklozen waren, de situatie is thans weer zo, dat het gemiddelde aantal werklozen (inclusief DUW- arbeiders) gedurende de eerste zes maanden van 1950 circa 90.000 bedroeg, tegen 67.000 in de over eenkomstige periode van 1949. Deze ontwikkeling is voor de regering aanleiding geweest tot het aanbieden van een nota aan de Staten-Generaal, waarin onder meer de hoofdlijnen worden aan gegeven van-het beleid, dat naar het oordeel van de regering thans moet worden gevoerd om de werkgelegenheid zoveel mogelijk op peil te houden. Onder de ver schillende soorten werkloosheid trekt vooral onze aandacht de structuurwerkloosheid. Hiervan spreekt men wanneer door ver andering van smaak of door uit putting van natuurlijke hulpbron nen de vraag naar of het aanbod van bepaalde goederen vermin dert en doo,r de betrokken onder nemingen dus het aantal arbeiders wordt beperkt. Ook ontstaat struc tuurwerkloosheid indien de tech nische of organisatorische om standigheden van de productie zich snel wijzigen (mechanisatie, rationalisatie) en indien bepaalde productieprocessen door de ont wikkeling van de techniek over bodig worden. Voorts ontstaat structuurwerkloosheid indien de bevolking van een land sneller toeneemt dan de haar ter beschik king staande productieve moge lijkheden. DE zeer aanzienlijke groei der bevolking noemt de regering de belangrijkste factor, die zich bij het vraagstuk der structuur werkloosheid voor zou kunnen doen. Als gevolg van deze bevol kingsgroei zal naar schatting jaar lijks gemiddeld aan circa 45.000 nieuwe krachten arbeid moeten worden verschaft. Teneinde de mogelijkheid van plaatsing van deze nieuwe aanwas in bedrijf en beroep te onderzoeken, onder scheidt de regering de in Neder land bestaande bronnen van werkgelegenheid in drie sectoren, nl. de agrarische sector, de indus trie en de dienstensector, waar onder men samenvat handel, ver keer en verwante bedrijfstakken, het overheidsapparaat, de vrije beroepen en de verrichting van persoonlijke diensten. Nu zijn in de agrarische sector, zoals bekend, de mogelijkheden tot uitbreiding van het aantal werkenden nauwe lijks aanwezig. Alle voor bodem cultuur beschikbare grond in ons' land is nagenoeg reeds in gebruik en intensief bewerkt. Het over grote deel van de agrarische be volkingsaanwas zal plaatsing el ders moeten zoeken. Ook de mo gelijkheid tot uitbreiding der per soneelsbezetting in de diensten sector is aan relatief nauwe gren zen gebonden. Hier wordt de uit breiding voor een groot deel be paald door de stijging van het welvaartspeil, ten aanzien waar van in de huidige omstandigheden voorlopig geen grote verwach tingen mogen worden gekoesterd. Door en een ander is het onver mijdelijk, dat een relatief sterke uitbreiding van de industrie nodig zal zijn. En voor zover dat niet mogelijk blijkt, zal structuur werkloosheid sléchts kunnen uit blijven indien een omvangrijke emigratie van Nederlandse arbei ders naar het buitenland plaats vindt. CTIMULEREN zowel van indus- trialisatie als van emigratie is volgens de regering het belang rijkste middel om structuurwerk loosheid te voorkomen. De pri maire voorwaarde voor de ten uitvoerlegging der industrialisatie- politiek is echter het scheppen van voldoende afzetmogelijkhe den, in welk verband zowel het internationale handelspolitieke overleg als het handhaven van een gunstig peil der productie kosten in het binnenland van doorslaggevende betekenis moet worden geacht. Maar dan moeten in ruime omvang kapitaalgoede ren ter beschikking komen om de beschikbaar komende arbeiders aan werk te helpen. En hierbij gaan de financiën een rol spelen. Naarmate het voor het bedrijfs leven moeilijker wordt om door zelffinanciering aan de nodige gelden te komen, zal het be staande tekort aan risicodragend kapitaal zich ook meer doen ge voelen. De regering zegt' nu in haar nota, dat zij, voor zover de budgetaire situatie dit toeliet, reeds is overgegaan tot fiscale tegemoetkomingen. Naar onze overtuiging onvoldoende. Zolang de regering, om gevoeligheden te ontgaan, vasthoudt aan dividend beperking en speculatiewinstbe lasting, moet zij niet verwachten, dat de industrie in staat zal zijn risicodragend kapitaal aan te trekken. Gebrek aan ruimte weer houdt ons hier uitvoerig op in te gaan. Een andere reden waarom het moeilijk zal zijn risicodragend kapitaal aan te trekken is de vrees voor oorlog. Ook deze factor mag ons inziens niet over het hobfd Worden gezien. De regering kon digt verder de spoedige indiening aan van een wetsontwerp, ten einde een deel van het bij de insti tutionele beleggers (levensverze keringsmaatschappijen, pensioen fondsen e.d.) aanwezige kapitaal te transformeren in risicodragend kapitaal. (Zie vervolg pag. 4) werden afgeluisterd. Minister de Vleeschauwer ontkende dit. Ook de eerste minister sprak deze be schuldiging tegen. De bijeenkomst eindigde met tumult. Ook de Se naatsvergadering heeft een ru moerig verloop gehad. Sabotage en stakingen De aangekondigde staking in het Waalse gedeelte van Brabant is hedenochtend begonnen. Vol gens de socialisten zal de staking 48 uur duren; het gehele perso neel van de metaalbedrijven in Nijvel is er bij betrokken. Bomaanslagen kwamen voor in BRUSSEL, 25 Juli (ANP)Tien met prikkeldraad beschermde vrachtwagens van de rijkswacht stonden buiten het parlements gebouw toen de Belgische Kamer van Afgevaardigden heden middag een rumoerig debat over de terugkeer van Koning Leo pold begon. Intussen gaat de golf van sabotagedaden en sta kingen nog steeds over België, hoewel deze nog geen ernstige gevolgen heeft gehad. Het parlementair debat De eerste minister, Duvieusart, had slechts2 minuten nodig om te verklaren, dat zijn kabinet op verlangen van de koning was aan gebleven. en dat 'hij geen nieuw regeringsprogramma had voor te dragen. De socialistenleider Paul Henri Spaak zette daarna de aanval in. De uitlating van de koning, dat hij zich boven de partijen plaat ste, noemde Spaak „belachelijk". Ook het aanbod van vergeven en vergeten noemde hij misplaatst. „De koning heeft niet te vergeten, hij dient te verklaren", aldus de critiek van Spaak. Liberalen ontzeggen steun aan kabinet De liberale oud-minister Lefè- bre ontzegde namens zijn partij elke vorm van medewerking aan de regering. Hij betrok de prinsen in het geding, de zoons van ko ningin Astrid, die verplicht zijn rouw te dragen voor mevr.. Baels. Hierin zagen de liberalen duide lijk de invloed van de prinses de Rety. De communisten riepen de socialisten en liberalen toe met hen „de koning te verjagen". Er ontstond tumult over het feit, dat de boodschap van de koning aan het parlement eerder de kranten had bereikt dan de parlementsleden. Rumoer ontstond eveneens toen de socialisten ver weten „geschaduwd te worden" en dat hun telefoongesprekken In Den Haag is het eerste proces-verbaal na de oorlog op gemaakt wegens hamsteren. De 41-jarige schipper, J. F. R., had n.l. voor zijn gezin bestaan de uit zijn echtgenote en 4 kin aeren, 2 balen suiker, bevatten de 100 kg. gehamsterd. De Haagse recherche kreeg er lucht van en maakte zowel te gen R. als tegen de leverancier van deze suiker, de Haagse krui denier J. G. proces-verbaal op. de buurten van Luik. Het verkeer op sommige lijnen in de Ardennen werd gestremd. Ladingen werden opgespoord in de omgeving van Brussel. Ernstige schade werd toegebracht aan een spoorlijn in het kolenbekken van Henegou wen. Ook de lijn Brussel-Parijs werd gestagneerd. V.S. BESCHIKKEN OVER HET „DODENDE ZAND" CHICAGO, 25 Juli (AFP). Op de vraag: bezit Amerika het „dodende zand", in het laatste nummer van het Bulletin voor Atoomwetenschap, antwoordt dr. Louis Ridemour, natuurkundige aan de universiteit te Illinois, be vestigend. Hij voegt er aan toe, dat dit „zand", dat in werkelijkheid een soort radioactieve stof is, het „lichtste en gemakkelijkst te ver voeren van alle massavernieti gingswapens is". Het „dodende zand" wordt volgens dr. Ridemour gemaakt door fijn zand of metaal poeder in een waterachtige op lossing van radioactieve zouten te dompelen. Bij het drogen zetten deze zouten zich vast op elke zandkorrel, met het gevolg, dat al wie op een plaats komt, waar dit zand werd rondgestrooid, bin nen 2 a 4 weken sterft. De pluto- niumfabriek van Hanford. Wa shington, die onder toezicht staat van de nationale commissie voor de atoomenergie, zou in staat zijn maandelijks voldoende ..dodend zand" te fabriceren om 232 km2 te vergiftigen. BRUGDEK ZAKTE ONDER AUTOBUS WEG De passagiers van een bus van de Gelderse Tramwegen, die gis teravond omstreeks kwart voor negen over de Schipbrug bij Doesburg, reden, zijn aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de bus bijna aan het eind van de brug was, zakte plotseling een deel van het brugdek weg. De chauffeur gaf, met grote te genwoordigheid van geest, direct vol gas, waardoor de bus nog net de vaste wal kon bereiken. Het brugdek bleef 3meter lager hangen op een ijzeren balk. Door dit ongeval is het auto verkeer over de brug gestremd, totdat de schade zal zijn her steld. Dit zal waarschijnlijk mor genmiddag 3 uur zijn Ten behoe- ve van wielrijders, motorrijders en voetgangers is een noodbrug; e over het verzakte stuk geslagen. TRUMAN DRINGT AAN OP BELASTINCVERMEERDERING WASHINGTON, 25 Juli (Reu ter). President Truman heeft Dinsdag aan het Congres verzocht om een onmiddellijke belasting vermeerdering van 5 milliard dollar. De grotere belastingbedra gen zouden deels van particulie ren, deels van het bedrijfsleven geheven moeten worden. V.N. HOOFDKWARTIER IN KO REA, 25 Juli (Reuter). De uit geputte Amerikaanse infanteris ten, die zich in Yongdong tegen een grote overmacht moesten ver weren, hebben zich thans uit de stad teruggetrokken. Een woordvoerder van het 8ste Amerikaanse leger heeft medege deeld, dat de Noord-Koreanen, die langs de Zuid-Westkust oprukken, zich Maandag hebben meester gemaakt van Haenan, op de uiter ste punt van het schiereiland, op ongeveer dertig km ten zuid oosten van Mokoo, en van Koer je, op 25 km ten zuiden van Nam- won. Critieke situatie De vrees wordt geuit, dat het voornaamste defensiegebied van de Amerikanen door de noorde lijke opmars naar het zuidwesten zal worden ondergraven. Mc-Ar- thur heeft gepoogd in het zuid westen stand te houden met be hulp van het luchtwapen, doch de noordelijken trokken op bij nacht. Aan de andere kant van de frontlijn, aan de oostkust ten zui den van het thans in de macht van de noordelijken zijnde Yong dong, doen de Noord-Koreanen een krachtige poging om door te breken naar de belangrijke aan- voerhaven Pohang, waar de Ame rikanen na hun landing een brug- gehoofd gevormd hebben. Amerikaanse vlooteenheden hebben Yongdong wederom zwaar beschoten. Waarnemers spreken over de mogelijkheid van een nieuwe defensielinie van de Amerikanen en Zuid-Koreanen van Poesan naar Taegqe en vandaar naar Po- hang aan de oostkust. Rest een klein bruggehoofd Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft Dinsdag te Lake Success verklaard, dat de strijdkrachten der Ver. Naties op Korea mogelijk zullen moeten terugtrekken op een bruggehoofd van 50 km diepte, dat kan en zal worden gehouden. De campagne in Korea zou dan mogelijk gedu rende verschillende maanden in een „gestabiliseerd" stadium blij ven, aldus de woordvoerder. Hij kon geen datum voorspellen van het tegenoffensief der Verenigde Naties. LIJN AMSTERDAM—PARIJS BRUSSEL, 25 Juli (A.N.P.) In de loop van Dinsdag zijn voorwerpen om de spoorlijn te blokkeren, gelegd op de lijn Am sterdamParijs, niet ver van 't Weststation op het grondgebied van de gemeente Molenbeek, in het N.W. van Brussel. De obstakels konden wegge nomen worden voor de aan komst van de sneltrein Amster damParijs. Wordt Kastner uitgestoten? BERLIJN. 25 Juli. Reuter. Vol gens het WestDuitse Nieuwsbureau DPA dat refereert aan leidende functionarissen van de OostDuitse liberaal-democratische partij, zou het bestuurscomité van de partij be sloten hebben professor Hermann Kastner, de voorzitter van de partij en OostDuits vice-premier, te royeren. BRITS KABINET NEEMT GROTE BESLISSINGEN LONDEN, 25 Juli (Reuter) Het Britse kernkabinet heeft Dinsdag in een streng gehei me vergadering verreikende beslissingen inzake het de- fensie-beleid genomen, die Woensdag aan het parlement zullen worden meegedeeld. Waarnemers achten het waar schijnlijk, dat Engeland land troepen naar Korea zal zen den. Het kabinet heeft een aantal rapporten van de leiders der Britse verdediging in overweging genomen. De daarin voorgestelde verlenging van de militaire diensttijd van 18 maanden tot 2 jaar, zou de regering nog niet op portuun achten, doch waarne mers geloven, dat het afvloeien van dienstplichtigen zal worden vertraagd. Plaatsvervangers Atlantisch Pact bijeen LONDEN, 25 Juli. Heden is te Londen de conferentie begon nen van de plaatsvervangers van ministers van buitenlandse zaken van het Atlantisch Pact. De Ame rikaanse afgevaardigde. Charles M. Spofford, is tot voorzitter ge kozen. MINISTER JOEKES INSTALLEERDE COMMISSIE ZIEKENHUISBOUW De minister van sociale zaken heeft een commissie in het leven geroepen, die tot taak heeft een voorontwerp voor een wettelijke regeling van de financiering van de ziekenhuisbouw op te stellen, zulks n.a.v. een motie van het Kamerlid dr. Mol (K.V.P.). Voorzitter is mr. J. Wilkens. directeur van de Fries-Groningse Hypotheekbank in Den Haag. Deze commissie is gisteren door minister Joekes geïnstalleerd, met een korte rede. De minister herin nerde er aan, dat door de oorlog een achterstand was ontstaan, die vooral financiële moeilijkheden oplevert. De indexcijfers van het levensonderhoud en de bouwkos ten verhouden zich als 4 7. Ge noemd ongunstig verhoudings- cijfer, gevoegd bij de beheersing der verpleegtarieven,'maakt steun van het Rijk tot een gebiedende eis. Zweedse en Deense protestnota's te Moskou KOPENHAGEN, 25 Juli (Reu ter). Denemarken en Zweden hebben Maandag te Moskou pro testen ingediend tegen de onlangs door de Sovjet-Unie kenbaar ge maakte aanspraken op een 12 mijls-limiet voor territoriale wa teren in de Oostzee, zo is van daag te Kopenhagen officieel be kend gemaakt. De chef-invlieger van de Hawker vliegtuigenfabriek, de heer F. Murphy, begroet commandant A. Bruinsma van het 860ste eskader op het Hawker's Langley vliegveld (Bucks), waar een zestal Hawker Sea Fury toestellen aan de Nederlandse lucht macht werd overgedragen. Een aantal piloten van het 860ste eskader was eveneens bij de overdracht aanwezig. LAKE SUCCESS, 25 Juli (Reu ter). Generaal Douglas Mc Arthur, opperbevelhebber van de strijdkrachten der V.N. op Korea, verklaart in zijn eerste militaire rapport aan de Veiligheidsraad, dat de strijdkrachten der V.N. zich daar zullen handhaven. De strijd is thans in een critieke fase en zal volgens bepaalde plannen, „waarbij wij niet geheel zonder keus blijven", verlopen. De greep van de V.N. op het zuidelijk deel van Korea vormt een hechte basis, aldus McArthur. Ondanks de grote overmacht waren de verliezen betrekkelijk gering. De kracht der strijdkrach ten van de V.N. zou voortdurend toenemen, terwijl die van de vijand relatief zou verminderen. Volgens Mc Arthur is de aanvoer van de vijand onzeker en heeft hij een unieke kans laten voorbij gaan. Mc Arthur schat de totale sterk te van de Noord-Koreaanse troe pen bij het begin van de strijd op 90.000 tot 100.000 man. verdeeld over ongeveer zeven divisies en vijf brigades, „goed geoefend en hoofdzakelijk uitgerust met voor treffelijk Russisch, materiaal". Hiertegenover stond een Zuid- Koreaans leger van vier divisies, zonder tanks of zware artillerie en met slechts 16 instructeurs bij wijze van luchtmacht. Agressie bewezen „In het licht van bovengenoem de feiten", aldus het rapport, „is het duidelijk, dat de aanval op Zuid-Korea een zorgvuldig over wogen, grootscheepse invasie was". Het rapport concludeert verder „uit de voortdurende aanwezig heid op liet slagveld van grote aantallen vijandelijk personeel en grote hoeveelheden uitrusting, dat de Noord-Koreaanse agressors de beschikking hebben over midde len, die hun eigen vermogen ver te boven gaan". Mc Arthur prijst de „bezielende promptheid" waarmede verschil lende leden van de V.N. vloot- strijdkrachten ter beschikking hebben gesteld. Deze landen wa ren Engeland, Australië, Nieuw Zeeland, Canada en Nederland. De zitting van de V.R. is tot Vrijdag 15.30 (Nederlandse tijd) verdaagd, om de leden tijd te geven Mc Arthur's rapport te be studeren. Nimmer heeft de eeuwenoude stad Zwolle zoveel en zo rijke kerkelijke luister binnen haar veste gezien als Dinsdag, de feest dag van de H. Apostel Jacobus, toen Mgr. Gerardus Norbertus van Velsen O.P., titulair bisschop van Tremithus en Apostolisch Vicarus van Kroonstad (Zuid-Afrika) in de sUjlvol en rijk met bloemen versierde Dominicanenkerk plechtig tot Bisschop werd gewijd. Van heinde en ver,' tot zelfs uit Duitsland en België, waren gisteren hoogwaardigheidsbekleders naar Zwolle ge komen. De bisschopswijding van Mgr. van Velsen te Zwolle. De consecrator Mgr. Huibers heeft het Te Deum aangeheven, waarna Mgr. van Velsen in vol ornaat zich verheft en zegenend door het kerkgebouw schrijdt. Het priesterkoor baadde in een zee van licht en met meer dan tien duizend rode en witte gladiolen was het interieur der kerk een artistieke versieringgegeven. Onder de geno digden bevonden zich talrijke ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders en wereldlijke autoriteiten. Daar waren de consecratoren, de Mon seigneurs J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, W. P. A. M, Muts- aerts, Bisschop van 's-Hertogen- bosch en dr. J. M. J. A. Hanssen, wij-Bisschop van Roermond; voorts mgr. Kelleter, Vicaris Apostohcus van Bethlehem (Z.Afrika), mgr. dr. Gabriel van der Moosdijk, Abt van het klooster Sion, ir. J. B. Ridder de van der Schueren, Commissaris der Koningin in Overijsel, in de uniform van Kanselier van de Sou- vereine Orde van Malta, pater E. Vermeulen O.P., Vicarus Provin ciaal van Zuid-Afrika, mgr. B. ter Veer, Procureur-Generaal bij het Gerechtshof te Arnhem, pater Nieu- wenhuizen O.P., Vic.-Apost. van Portorico, talrijke vertegenwoordi gers van het stadsbestuur van Zwolle, burgemeester C. Slager van Zwollerkerspel, de Provincialen van vrijwel alle Congregaties in Neder land, de prioren van alle Dominica nenkloosters in ons land, alsmede de pastoors van de onderscheidene Dominicanenkerken, de Oversten of congregaties van Dominicanessen en honderden andere vertegenwoordi gers van kerkelijke en maatschap pelijke kringen. De aankomst. Nadat pater Simonis, prior van het klooster te Zwolle, de Commis saris der Koningin in de kerk had binnengeleid, deden spoedig daarna de Bisschoppen met de wijdeling hun intrede in de kerk, terwijl het fraterskoor onder leiding van pater L. Grollenberg O.P. in hun gezang smeekten om vrede te schenken aan de volkeren. Na de presentatie van de wijde ling aan de consecrator, mgr. Hui bers, en voorlezing van de pause lijke lastbrief, werd. gedachtig de woorden van de Apostel Paulus, niemand overijld de handen op te leggen, de wijdeling door de conse crator ondervraagd of hij bereid was alle verplichtingen aan het Episcopaat verbonden, na te leven. Luid antwoordde Mgr. van Velsen met „Volo" (ik wil). Hierna begon het H. Misoffer, aan het hoogaltaar opgedragen door de consecrator mgr. Huibers en aan een apart altaar door de wijdeling, bekleed met de bisschoppelijke misgewaden. De plechtige wijding. Na het Epistel werd de H. Mis onderbroken en het wijdingscere- monieel voortgezet. In de opeen volging der plechtigheden was de nadering van het hoogtepunt goed merkbaar. De gebeden en handelin gen vertolkten de diepe zin en de het Hogepriesterschap Nieuwe Verbond. vertegenwoordigsters van de acht ontzagwekkende draagwijdte van Geknield voor de consecrator leg de deze, bijgestaan door de mede- conseeratoren, het Evangelieboek op de hals en de schouders van de Wijdeling. Met beide handen raakte Mgr. Huibers het hoofd van de Wij deling en zeide: „Ontvang de Hei lige Geest". De mede-consecratoren, mgr. Mutsaerts en mgr. Hanssen, deden evenzo, met welke handeling, die reeds bestond In de eerste stadia der christelijke geschiedenis, de eigenlijke wijding had plaats gevon den. De consecrator zong de pre fatie tot hij gekomen was tot de woorden waarmede de wijding vol trokken was: „Vervul in Uw pries ter de volheid van Uw bediening, bekleed hem met de versierselen der volle verheerlijking en heilig hem door de dauw der hemelse zal ving." (Zie verder pag. 2) De militaire actie in de Zuid-Molukken DJAKARTA, 25 Juli (Aneta). De eilanden Buru en Ceram zijn thans geheel in handen van de Apris, aldus meldt een communi que van het commando der Apris in Oost-Indonesië, dat voorts me dedeelt, dat op 21 Juli te onge veer 18.00 uur Piru, de hoofd plaats van Ceram, zonder strijd werd bezet. NEDERLANDS (ACHT ZONDER BRANDSTOF OP ZEE BRUSSEL 25 Juli (ANP). Het Nederlandse jacht „Duodecimo" uit IJmuiden, dat zich op open zee zon der brandstof bevond, is door de Oostendse-vissersboot „0-288 Ma ria" naar Oostende gesleept. Bevin hervat Donderdag zijn werkzaamheden LONDEN, 25 Juli. Reuter. Offi cieel wordt meegedeeld dat Ernest Bevin de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Donderdag zjjn functie weer zal opnemen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1