15 Ml „V r Een leven als God in Frankrijk Bevolking van Zijpe en Callantsoog wordt doorgelicht ALKMAAR EN OMSTREKEN NIEUWS uit de Beemster J V.N.-waarnemer over Indonesië De Italianen zijn niet vertrokken Krappe geldmarkt De wijding van Mgr. van Velsen Brief van pastoor Does Leerzame cijfers voor katholieken Prov. V.\ PAGINA 2 WOENSDAG 26 jULI 1950 BEROEPSWANDELAAR IN ALKMAAR Thuis op Europese wegen Even voor het afsluiten van de Krant ontmoetten we de bekende wandelaarhandtekeningenverzame- laar W. M. Stempher uit Gronin gen. Hij was juist teruggekeerd van een vbetreis naar Rome en Monaco. In Rome verleende Paus Pius XII hem twee audiënties. Bij een van deze gelegenheden overhandigde de heer Stempher het boek met de handtekeningen die hij onderweg had verzameld. Ook zette de Paus zijn handtekening in het rijkelijk met illustraties voorziene boek, dat koningin Juliana zal worden aangeboden. Begin van dit jaar richtte de heer Stempher met zijn vriend zijn schreden naar Rome. Hij vertrok uit Groningen waar de Commissaris der Koningin hem uitgeleide deed. Via België, Lu xemburg, Frankrijk en Zwitser land bereikte hij Italië. Na het be zoek aan Rome keerde de tippelaar via de Riviera terug. Onderweg bracht hij in Monte Carlo een be zoek aan de Prins van Monaco, die het boek voor koningin Julia na tekende. De heer Stempher is thans bezig een nieuwe aanloop te nemen. Zijn volgende tocht -gaat naar Engeland. Sedert 1928 tippelt hij al rond. Op het ogenblik kui ert hij ergens rond op do tentoon stelling van de Wadden tot IJ met een roodwitte bauwe band om zijn arm met het woord Monaco erop, Het wandelen doet hem blijkbaar goed want zoals reeds vermeld ziet hij eruit als het eeuwige le ven. KAMPIOENSCHAP SCHAKEN Alkmaar en omstreken ALKMAAR Door het deelne men van enige leden van V.V.V. aan de grote Bonds wedstrijden te Amsterdam werden er niet veel partijen voor het kampioenschap van Alkmaar gespeeld. De uitsla gen waren als volgt: Hoofdklasse E. G. Kaijser, A. Beemsterboer 10; A. Vis, J. Veis 0—1; H. Dagelet. D. Appel Sr. 1—0. Eerste klasse: J. Bastiaanse, J. v. Loo 1—0. P. v.d. Sluijs. G. S. Groe ne woud; J. de Wolf, J. de Meuter afgebr. Tweede klasse Mej. C. Bouman, B. Nijdam 01; Mevr. Veis, J. Boe- kél 10; Mevr. Dagelet, P. Dekker 1—0. VERTROKKEN PERSONEN In de maand Juli J. Rademaker met gezin, van Veerstraat 8 naar Bathurst, Australië; A. T. Schouten, dienst bode, R.K., van Comanstraat 16 naar Heemstede; T. D. Stougje, dienstbode, N.H., van Overdie- pad naar Nieuwer Amstel; G. G. Vink-van Diepen, R.K., van Om val 39 naar Bergen N.H.; C. van Diepstraten, dienstbode, R.K., van Nassaulaan 9 naar Warmenhui- zen; F. de Beuzer, banketb., van Korte Landstraat 14 naar Nieuw Zeeland; J. A. Paling, onderwij zeres, van Regulierslaan 12 naar Beets; G. Schoen, dienstbode, R.K., van Zocherstraat 39 naar Castricum; E. G. A. A. Slinkert, kantoorbed., R.K., van Brouwer straat 4 naar Haarlem; L. E. M. Slinkert, kantoorbed., R.K., van Brouwerstraat 4 naar Haarlem; M. Smit, kantoorbed., N.H., van Burg. Palingstraat 17 naar Nieu we Niedorp; A. M. Peters-Wijn- ker, R.K., van Zeglis 83 naar Uit geest; J. van der Peet, landarb., van Koningsweg 43 naar Bi«m- ster; M. W. Beek, van Bisschop Bottemannestraat 24 naar Bever wijk; F. C. Geus, Onderw., Geref., van Blaeustraat 4 naar Vlaar- dingen; J. H. Snel, schoenmaker, R.K., van C. W. Bruinvisstraat 6 naar Lichtenvoorde (Gld.); A. P. Veelenturf, kapper, R.K., van Gr. Nieuwiand 18 naar Amsterdam; C. van der Leden, chauffeur, met gezin, van Kennemerstr.weg 52 naar Haarlem; H. van Oosterum, bouwkundige, N.H., van Rem- brandtstraat 72 naar Soest; A. Madderom, van Verdronkenoord 23 naar St. Pancras; J. H. Beke- laar, mach. bankw., van Wester hofje 15 naar Warmenhuizen: R. Brinkman, verpleegster, van Wil- helminalaan 11 naar Den Helder; K. Houtkoper, marconist K.L M 1 van Corfstraat 10 naar Den Haag Notaris Mr. J. Ruigrok verkocht dezer dagen te Z.O. Beemster: café en woning Kaasmarkt, Purmerend, hoogste bieder: Jac. Panhuisen voor f 7.000, afgemijnd op f 50 door de heer Vrouwe uit Purmerend voor f 7.050 Het dubbel woonhuis Noordeinde 779 en 780 te Assendelft. Hoogste bieder de heer Smit voor f 4.000, afgemijnd op f 13.door de heer Vrouwe uit Purmerend voor f 4.013. Drie woonhuizen met erven Hoornse buurt 31 en Whereplant- soen 6 en 7 te Purmerend. Hoogste bieder de heer Smit met f 1.600, afgemijnd op f 30 door C. de Vos uit Zaandam voor f 1.630. Huis met erf Tuinstraat 9 te Pur merend. Hoogste bieder de heer Jac. Pontman f 850, afgemijnd op f 50 door de heer C. de Vos uit Zaandam f 900. Het pakhuis Weerwal 21 te Pur merend. Hoogste bieder: de heer G. de Wolf met f 4.300, afgemijnd op f 1.200 door de heer'V. Brink man te Purmerend voor f 5.500. Sportmiddag BEEMSTER Ondanks het slechte weer hebben dei sportwed strijden op de eerste kermisdag toch doorgang kunnAi vinden. Mej. Tiny van Meurs werd kampioen Dames 80 meter hardlopen, in de tijd van 10,7 sec; Kampioen heren 100 meter M. Kerkhoven met e®n tijd van 11.3 sec. Alle sportvereni gingen werkten aan het sportfes tijn mee. Na afloop reikte de secr. van de sportcommissie de heer KI. Spaans de prijzen, bestaande uit medailles, en bekers,, uit. Burge meester Pesman bevond zich on der de belangstellenden. Burgerlijke Stand BEEMSTER Geboren; Jan zv J. Visser en A. Vijzelaar. Getrouwd: Morinus Roebers 32 j. en Clare Joh. Lakema 29 j. Overleden: Nanning Bakker 3 w. zv D, Bakker en G. Pauws. Dirk Kuiper 72 j. wedn. van J- Kluun, overl. te Purmerend. STATIONSKWARTIER GEÏLLUMINEERD ALKMAAR Het stationskwar tier heeft ter gelegenheid van de Noordhollandse tentoonstelling zijn beste beentje voorgezet. Behalve de versiering die overdag al opvalt, heeft het stationsplantsoen een il luminatie gekregen in wit en rood. Aardig is ook de bestraling door floodlight van de stationsgevel en de vlaggenstand rond de lichtzuil. Restaurant Schuyt en Kinheim droegen zórg voor een eenvoudige maar verrassende gevelverlichting, terwijl de bewoners van de Spoor straat en Scharloo hun straten met gekleurde lampjes 'n feestelijk, ca chet gaven. Het is er juist of 8 October al voor de deur staat. SIEM NIEUWENHUYZEN IN HET GULDEN VLIES ALKMAAR. De grote revue komiek Siem Nieuwenhuyzen be kend geworden door zijn optreden destijds met Buziau, zal na een reeks succèsvolle uitvoeringen in ons land nogmaals in Alkmaar op voeren de grote revue-scène „Ba ron Kneut" en wel op Zondag 30 Juli a.s. Ook voor deze voorstel ling zal zeer zeker een geweldige belangstelling bestaan. Kajottersnieuws ALKMAAR. Hedenavond laatste bijeenkomst van dit sei zoen. Deze avond, staat in 't teken van de Nationale Lustrumviering. Verder nog belangrijke mede delingen. Laat de opkomst net zo groot zijn als op onze jaarverga dering. Hoofdakte ALKMAAR. Onze plaatsge noot de heer G. H. Leen, onder wijzer aari de St. Willibrordus- school, slaagde Zaterdag'j.l. voor de hoofdakte. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Adriana M. dv P. Hoabe en A. C.. E. Rin gers; Bernard zv G. A. Groenhof en T. E. de Graaf. Gehuwd: Nicolaas S. Ligt en Ma ria C. Oords. Overleden: Jan van Koot, 71 jr., wedn. van W. Vermeulen, Antje Steijn, 77 jr., wed. van D, Krijgs man. MULO-EXAMENS ALKMAAR Dinsdag werden voor het MULO-diploma geëxami neerd 28 candidaten. Allen voor diploma A. Van de 28 cand. ver wierven 23 cand. het diploma, nl.: J. C. Bouman, Schoorl. G. Glas, Broek op Langendijk. R. K, Schri- cken, Zuid-Scharwoude. C. D. v.d. Poll, Broek op Langendijk. A. W. Jonker, Wognum. P. F. Blokker, Noord-Scharwoude. C, Pool. Noord- Scharwoude. H. Viug, idem. M. M. v. Oversteeg, Oudkarspel. P. C. Zwakman, Bergen. W. Houtkooper, idem. H. Assendorp, Den Helder. A. v. Bueren, idem. J. Doornékamp, idem. J. G. Oudijk. idem. J. Postma, Wieringermeer. J. E. Prins, Den Helder. L. B. Müller, Castricum. A. E. Niesen, idem. L. Reindérsj'-ldëm. E. Bakker, Heiloo. S. C. Meeuwse, Alkmaar. A. A. Boskamp, idem. R.K. MULO-EXAMENS ALKMAAR Geslaagd op Dins dag 25 Juli: W. P. Kraakman, J. J. Kramer, J. I. M. Mok, H. S. Rood, J. Tamis, P. G. Tervoort, P. C. Tromp, J. G. Neefjes, R. T. Ootes, W, Rood, C. M. M. Ruytër, W. A. Schoon, H, M. de Jager, V. C. M. Jol, C. Kaandorp, C. M. H. Keesom, A. M. Kunst, A. M. Lan- gedijk, M. D. M. Leenstra, A. C. Dijkman, M. J. van der Ham. M. J. Kortekaas, A. M. J. Kortekaas, M. A, Buntsma. Afgewezen vier candidaten.' ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Victoria: Bruiloft met hindernissen, 14 jr. Harmonie: De tijd, de plaats en 't meisje, volwas senen; Cinema Americain: Kapitein van Castilië, 14 j. NACHTDIENST APOTH.: B. H. J. Schouten, Emma- straat 47. MACHTDIENST TAXI'S: J. Smit, Omval 60, tel. 3931 Bergen. Rustende Jager: ten toonstelling werken van Nico Berkhout, Karei Col- not en Marijcke Visser. Geopend: 1012.30, 14.30 17.30 en 19.30—22 uur. Grote Noordhollandse Ten toonstelling „Van de Wad den tot het IJ". Geopend van 10 uur 's morgens tot 10 Uur 's avonds. Van 5-7 uur gesloten. Bijzondere attracties: 3.30 Kaasmarktspel. Concert accordeonveren. „Vita Nova" 8 uur. Doorl. filmvoorstelling. V.. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Johan nes C. G., zv M. Kieverlaan en J. C. de Waard; Gijsbertus N. M. zv J. Henneman en N. C. Rut- tenburg; Elisabeth G. F„ dv J. Deen en G. J. Soherpenseel. Getrouwd: C. J. Roosloot, oud 33 jaar, en C. Appelman, oud 27 jaar. Nieuwe uitrit OUDORP De uitrit van het rij wielpad op de Nieuwe Schermer- weg richting Oudorp is verplaatst. De uitrit is nu vlak tegenover de uitvalsweg gelegd. Voorheen lag deze enige meters daarvoor en moesten ae wielrijders in schuine riohting de rijweg oversteken met als gevolg, dat zij zich veel langer op de rijDaan bevonden. Ongetwij feld een grote verbetering. Maar er is 00k enig bezwaar aan verbon den. Zoals het voorheen was is menigmaal dor snel remmen of ontwijken een aanrijding voorko men. Nu men als het ware recht hoekig oversteekt, is dat niet meer mogelijk. Hiermede diehen de wiel rijders, die dagelijks bij tientallen deze weg oversteken rekening te houden en zich goed te overtuigen of er een auto of motor de over weg nadert. Als wielrijder kan men niet volstaan met de hand uit te steken. Men moet rekening houden, dat bij een snelheid van 80 km per uur of meer een afstand van 40 a 50 meter een kwestie van een paar seconden is. Dit geld hl het bijzon der voor de oudere mensen. Een bejaarde heer uit Heerhugowaard zei, toen hij op het gevaar gewe zen werd „Ik kan niet zo goed achterom kijken als ik op de fiets zit, en een bejaarde dame uit Ou dorp voerde ook dat bezwaar aan. Laten dergelijke mensen dan geen risic0 nemen en eenvoudig afstap pen om' zieh te overtuiugen. Openbare werken van Alkmaar bij wie deze weg in beheer is heeft deze verandering aangebracht voor Uw veiligheid, maar U dient ook de veiligheid niet alleen vor U zelf maar ook voor anderen te bevor deren. Burgerlijke Stand HARENKARSPEL Geboren: Nicolaas G. zv J. van Straaten en C. de Moei; Adrianus J. zv J. Agenant e.n Wilhelmus Gieling; Petronella A. M. dv S. Groen en M. Berkvens; Jan zv M. Stammes en E. Groen- Johanna C. dv S. Blauw en M. Blokdijk. Ondertrouwd: D. Smit 24 j. en N. Gelder 28 j. R. K. Naaischool WAARLAND Voor de lingerie slaagden An. Smit Pd. Afra Plijter. Nel Groen Ad. Jannie Groen Gd. en Mia Bruin allen te Waarland, Rie de Groot, Gree Konijn te Zijde wind, Trien Veldman, Jo van Die pen, Rie Blom, Mien Wijnker, Jannie Veldman, Truus Ligthart en Corrie Bakker allen te 't Veld en Agaath Plak te Heerhugowaard. Afgewezen geen. Als costumière de dames Ans Smit Cd., Riet Zutt Kd., Riet Dekker Wd, Rie Dekker Cd., Truus van Schagen, Riet Klaver Ad., Rens Dekker, Riet Wever eiy Rie Jaspers Jnd. allen te Waar land. Riet Noordstrand, Trien Witte Trien van Baar en Jo Bakker te Zijdewind. Riet Ruiter, Riet v.d. Stoop, Mien Veldman en Agaatb Smit allen te 't' Veld en Truus Groot en Jo Dekker te Heerhugo waard. Afgewezen geen. Dit zijn allen leerlingen, die op geleid werden door de Eerw. Zus ters Ursulinen. Geslaagd DE RIJP Maandag slaagde onze plaatsgenoten, Cees Berkhout, Jan Kaptein en Cees Wessels voor het M.U.L.O. examen. Het examen werd afgenomen door de stichting „Hét Röoms Katholiek MULO examen" te Amsterdam. De jongens hebben gestudeerd aan de R.K. U.L.O. school te Purmerend, Op ihet gehouden examen voor het middenstands diploma slaagde de dames Riek Blokdijk. Gre Abels, Tecla Bakker en Sientjg Eakker. Gezinscongres 1950 WARMENHUIZEN Zondag 6 Aug. wordt te Blokker een gezins congres gehouden. De leden worden aangespoord om die dag daarvoor vrij te maken en daarbij tegenwoordig te zijn. Men gelieve zich zp spoedig moge lijk op te geven bij het Bestuur, zulks voor hèt aanvragen van een autobus. Gegund WIERINGERMEER Aan P. Daalders aannemingsbedrijf te Alkmaar is als .laagste .inschrijver opgedragen het verbreden van de bitumenwegverharding van de Wierweg te Wieringermeer. PAARD IN VLAMMEN OMGEKOMEN EGMOND -AAN ZEE Toen Dinsdagmiddag de sleper G. van der Pol met paard en wagen een vracht afgekeurde strandstoelen op de smeulende vuilnisbelt te Eg- mond aan Zee gestort had,, schrok het paard door een door de wind voortgedreven stuk papier. Het beest liep achteruit en drukte de wagen achterwaarts in de twee me-- ter diepe vuilnisbelt waar 't dro ge riet van de strandstoelen in middels vlam had gevat. De vallen de wagen trok het paard meë in de vuurzee en hoewel de voerman alle krachten inspandda om zijn paard te redden mocht hem dit niet gelukken. Het dier kwam in de vlammen om. De brandweer die spVdig. ter plaatse was kon geen hulp meer bieden. Collecte Herwonnen Levenskracht EGMÖND a ,d. HOEF. De collecte ten bate van Herwonnen Levenskracht van Zondag j.l. bracht op f 39..—, Schaken voor badgasten EGMOND AAN ZEE. Woens dag 26 Juli. dus heden, vindt de eerste schaaksvopd voor badgas ten plaats. Gespeeld wordt 's avonds half acht in het O. K. Ge bouw aan de Julianastraati Elke badgast, die aan deze gezellige schaakavond deelneemt ontvangt een in de „Derper tale" gestelde oorkonde. Als iedereen hiervan melding doet aan zijn gasten, dan R. K. Middenstandsexamens Geslaagd op 25 Juli: P. Dunne bier Assendelft, G. Dil, F. J. Del len en P. J. Buur uit Akersloot, G. J. Fransen, A. F. Eskes, A. N. En gel, J. F. M. Endel, C, Driessen, A. D. Christofoli, L. C. Buren, J. Buissink, D. B. N. Bruin, Th. N. Brouwer, G. H. Brouwer uit Alk maar, P. N. M. Fontijn, J. L. M. Dijkman, F. J. M. Dicker, J. A. C. M. Deken, M. F. Brouwer, W. Th. J. Bergkamp, H. J. Boon uit Am sterdam, P. H. J. Cooken uit Bad hoevedorp, F. J. Feyen Bergen, J, Bouwens Broek op Langedijk, F. J. Feyen, H.' C. van Etten, A. M. van Etten, R.' J. A. du Crocq, P. M. Cabret-uit Beverwijk, T. Eggers, N. A. A. van Diepen uit Beemster, J. Castricum, A. M. J. Castricum uit Castricum, J. M. Bult uit Egmond, J. H. van Engelen, J. Droog, J. B. Caselage, M. B. Th. Bus, J. Boon, uit Haarlem, A. J.Brouwer uit Haarlemmermeer, J. N. A. van der lEng uit Heiloo en C. Denneman, J. M. Borst, A. Buys, P. Burge ring, M. Broek ook uit Heiloo, H. P. J. Fratels, A. van Duivenvoorde; P. J. Castricum, P. Castricum, G. M. Bruins, A. J. Bruins uit Heems kerk, L. N. Commandeur Heerhu gowaard, W. Doppenberg, G. Dop- penberg ui-t Julianadorp, J. Boots uit Den Helder, J. J. Buter en G. C. Frerks uit Limmen, F. A. Eek- hardt Koog a.d. Zaan, Th. M. Bruin Nrd. Scharwoude, E. G. D. Engeil Obdam, K. Buys, S. Edel te Oostzaan, J. Th. W. Duin Oudorp N.H., J. vanBuren Schagen, W. J. J. Brarttjes Velsen, Th.' van Duin, KI. Dissel. J. Dissel Warmenhui zen, A. Fijma, J. Butter, S. M. Brantjes, C. Brantjes Wormer, H. Dijkstra Wieringerwerf, A. A. De- lis. Wogmeer, J. J. Freyer, G. Els- wijk, F. A. Th. van Ditshuizen, C. Dekker, D. Bosman uit Zaandam, D. FrankenmolenBakker Zaan dijk alsmede M. van Dijkhuizen St. Pancras en S. A. Duynker uit Hip- polytushoef. MELBOURNE, 26 Juli (Reuter) Majoor David Oldmeadow, een militaire waarnemer van de V.N. die zes maanden in Indonesië is -geweest, heeft te Melbourne ver klaard dat Indonesië met z'n „chao tische regering", voor het grijpen ligt „van de communistische hor den, die er op wachten om binnen te lopen". „De Indonesiërs met hun pas ge vonden vrijheid", zei hij, „denken dat alles in het land van hen is, maar het zou me verwonderen als over enkele jaren hun huidige re geerders nog het heft in handen hebben". DE RONDE VAN FRANKRIJK PARIJS, 26 Juli (A.N.P.). Volgens berichten, binnen gekomen bij het organiserend blad van de Ronde van Frank rijk, l'Equipe, heeft de Ita liaanse ploeg de strijd ge staakt. Te St. Gaudens is Woens dagmorgen om 9.15 uur het vertreksein gegeven voor de twaalfde etappe van St. Gau dens naar Perpignan, een' afstand van 233 km. De Ita liaanse ploeg, alsmede het team der „Cadetti" zijn niet vertrokken. Deze weigering om verder mee te doen hangt waarschijnlijk sa men met een incident dat zich gisteren heeft voorgedaan. Toen probeerden enige Franse heet hoofden Bartali na een val zijn fiets te ontnemen. Bartali dreigde gisteravond reeds niet te zullen starten voor de twaalfde etappe. WEEKSTAAT NEDERL. BANK AMSTERDAM, 25 Juli De weekstaat van de Nederlandse Bank geeft vrij grote mutaties te zien, weilke ten dele verband hou den met de zeer krappe geldmarkt. Het laatste gedeelte van deze maand vervalt weinig schatkistpa pier, hetgeen natuurlijk een ver- krappende uitwerking heeft. In verband met de vacantieitijd wor den vrij grote bedragen opge vraagd, en voorts schijnt er bij particulieren en in het bedrijfsle ven een neiging te bestaan, wat meer contanten ter dispositie te houden, waaraan de internationale politieke toestand misschien niet geheel vreemd is. Het opnemen van contanten wordt in de week staat weerspiegeld door een stij ging van de postwissels etc. in dis conto, met ca. f 18.500.000 tot f 25.632.900, in de toeneming van de voorschotten in rekening courant met f 18.000.000 tot f 91.381.717 en in de vermindering van de saldo's van banken in Nederland met f 5.000.000 'tot 42.109.645. Het totaal der vorderingen op het buitenland is met f 49.000,000 aangegroeid tot f 1,222.831.627. Onze deviezenposi- tie is dus wederom verbeterd. Het springt in het oog, dat het gewone tegoed van de schatkist met f 122.000.000 is opgelopen tot een be drag van f 425.134.611. De bankbil- jettencirculatie is, als resultante met f 6.000.000 ingekrompen tot f 2.859.254.950. (Vervolg van pag. 1) Nadat de Consecrator het „Veni Creator" had aangeheven, zalfde hij het hoofd van de zo juist gewijde Bisschop. Met de zalving der han den, de overreiking van de staf, de ring en het Evangelieboek, werden de plechtigheden voortgezet. Nadat het H. Misoffer was ver volgd, nam bij de Offerande Mgr. Huibers opnieuw plaats op de troon om de offergaven van de nieuwe Hogepriester, twee kaarsen, twee broden en twee vaatjes wijn, in ontvangst te nemen. De eerste zegen, Na de H. Mis geleidde Mgr. Hui bers de nieuwe Bisschop, thans ge tooid met mijter en staf, naar de bisschopszetel op het hoogaltaar, ten teken van diens gezag. Opnieuw was een indrukwekkend hoogtepunt aangebroken. De Conse erator zette het Te Deum in, dat door het koor werd overgenomen En terwhl het lied van dank en lof door het kerkgebouw golfde rees Monseigneur van Velsen lang zaam en statig van zijn zetel op en begeleid door de mede-consccrato- ren schreed de Hogepriester in vol ornaat, zichtbaar ontroerd, door de kerk, zegenend de meer dan duizend aanwezigen. Nadat Mgr. v. Velsen met een driemaal herhaald „Ad muitos an nos" de Consecrator dank had ge bracht, werden de Bisschoppen, na het afleggen van hun Pontificale gewaden, dooi- de geestelijkheid uit geleide gedaan. Nr. 20858 100.000 Nr. 5747 25.000 's-GRAVENHAGE, 26 Juli Heden viel op nr. 20858 de prijs van f 100.000.Op nr. 5747 viel de prijs van f 25.000. VRACHTAUTO MET AARDAPPELEN TE WATER PURMEREND, 26 Juli Van zending van 2.000 kisten aardappe len, bestemd voor Zuid-Amerika, zijn 300 kisten (ongeveer 9 ton) verloren gegaan. Dinsdagavond is namelijk de vrachtauto met aan hangwagen van de firma Jonk uit Purmerend nabij deze plaats in Noord-Hollands Kanaal -gereden. De chauffeur kon zich tijdig red den door uit de cabine te sprin gen. De zending aardappelen kwam te laat voor het schip „Bonaire", dat vanmorgen vroeg reeds uit Am sterdam vertrok. De kisten aard appelen zijn later bijna alle uit water opgehaald. De aardappelen zijn voor directe consumptie nog wei geschikt. (Brief van Past. Does) In de .15 jgren .die ik in dit. veelbesproken iand doorbracht, heb ik alle gelegenheid gehad er m'n ogen de kost te geven. Dat heb ik dan ook gedaan, en wel in die mate, dat ik aan véél din gen en toestanden gewend raakte. Zeker, ik heb er in de steden die pracht van kerken en kathe dralen gezien, die geloofsmonu- menten van vroegere eeuwen, waar ieder nog van duizelt van zóveel geweldige, ongeëvenaarde schoonheid! Maar ik zag óók de weergaloze schande -van zó veel vervallen kerkjes in het Franse platteland. Dit moet je hebben gezien, óm 't te kunnen geloven! Want daar zijn er, waar van binnen gras en mos tiert en van buiten een brede omheining van onkruid en brandnetels; kerkjes die langzaam maar let terlijk in elkaar vallen. En dat niet alleen door oorlogshandelin gen; want al vóór die tijd heb ik er bediend, waar je bij regen weer het water op da. vloer hoor- I de spelen; waar je dwars door het plafond de hemel inkeek; waar je in de sacristie de para- pluie moest gebruiken en geen raad wist met de verschimmel de paramenten. Hoeveel banken, deuren en ramen heb ik zèlf moe ten repareren, omdat de kas het niet anders toeliet. Ja, éénmaal heb ik (anno 1935) in een van mijn .kerkjes de tot koek ver molmde vloer totaal moeten vernieuwen. Gelukkig had ik toen hulp van 'n paar broers die bi.j me op bezoek waren. Met ere zij vermeld, dat de gemeenteraad zorgde voor de nodige balken, planken en spijkers! Dat er door bombardementen in 1940 een naar van m'n kerk- wordt het een succesvolle avond. Nes Seen stukje glas meer in de Daar rekenen we op. ramen hadden, was begrijpelijk. Wie helpt er 'n handje mee? Wie doet er 'n duit in het zakje? Voor God en zijn arme kerkjes! J Does, pastoor te Hous- set. Par. S. Richaumont (Aisne), Frankrijk. Verblijft tijdelijk Pastorie, Schagen. Giften ook per gi ro aan Z.Eerw. heer H. H. Brouwer, Giro no. 264568, Schagen. De regering zou dat repareren want alle kerkgebouwen in Frankrijk zijn indertijd tot staats eigendom verklaard. Maar waar om moest het bijna twee jaar du ren, eer die ramen weer gerepa reerd werden, terwijl de grote glasfabriek in dezelfde provincie geen raad wist met z'n enorme voorraden! Na de bevrijding kwam de nieuwe tiid en kreeg ik een nieu we parochie in een betere streek. En dat was ook zo. Drie aardige kerkjes en goedmoedige bevol king. Maar toen ik m'n hoofdkerkje ging inspecterenjonge! wat 'n boeltje! 'n Mengelmoes van oude stoelen én banken, 'n Som ber grauw plafond vol scheuren. Gewitte muren met veelkleurige vlekken door jarenlange lekkage, 'n Stel mussen vloog door ka potte vensters naar binnen voor de regen En op de stenen vloer ettelijke plassen van heb-ik-jou- daar. Ik stond ver' asd, dater nog mooiè tapijten lagen voor hoofd en Maria-altaar, maar moest ver nemen dat. die slechts geleend waren en dat de wettige eigenaar ze heel gauw terug verwachtte. Op het zangkoor een verrassing; 'n groot, eikenhouten harmonium Toen ik het open deed, was het erbarmelijk vervuild en onbruik baar; later vond ik in z'n bin nenste een gezonde rat die me vragend aankeek en z'n nestje klaar had. En nou naar de sacristie. De tegelvloer aan puin gelopen en heel wat ruiten stuk. Een gat in de vermolde buitendeur waar 'n hond met fatsoen doorheen kon, Wat oude kasten zonder bodem en rughout. Daar bovenop eeri stapeltje papier, en daarin, pas op, 'n keurig ingegraven nest met vier dikke ratten! Niet te verwonderen dat er drie stel Mis gewaden danig stukgevreten in een kast daarnaast lagen, waar de deuren niet van sloten. En goed te zien, dat hier jarenlang geen pastoor in 't dorpje woonde. Op Vrijdag 8 November 1946 (onvergetelijke dag!) luidde ik daar om 8 uur 's morgens de klok voor de H. Mis. Een sombere, re genachtige morgen; troosteloos Géén Misdienaar en géén volk! In de drukkende stilte, regelma tig als klokgetik, vielen dikke druppels neer op drie plaatsen van de vloer. Toen moest ik den ken aan dat gezegde van: 'n le ven als God in Frankrijk! En in m'n eentje voelde ik opeens medelijden met O. L. Heer en met mijn nieuwe kudde. Zó mocht het niet blijven! Sinds heb ik al heel wat ge knutseld. Het een na het ander krijgt alles 'n beurt. Ik speel voor timmerman, met selaar, glazemaker, orgelrepara teur en ben zo nevenbij m'n eigen koster en keukenpiet. Maar kerk- schilderijen! Daar heb ik eerbied voor, want dat is een heel apart vak. Dat kost veel geld! En de kas is leeg! En tóch! Als ik maar mens In vind, veel mensen met 'n hart en een paar stuiversdan zullen, wie weet, m'n drie kerkies een mnnie streek verf kunnen krijgen. Dan zal eens de luister van het heiligdom de verkleumde zielen weer trekken.om aan God te geven de eer die Hem toekomt! Belangrijke gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. Daarom stond de Maandagavond in café Bood te Schagerbrug ge houden algemene ledenvergade ring van de afdeling Zijpe-Cal- lantsoog van het Witte Kruis in het teken van de medio October a.s. te houden „doorlichting" van de gehele bevolking van deze beide gemeenten. Men is reeds éeri stap in de goe de richting, door het inschakelen van alle sportverenigingen. Ver schillende leden van deze sport verenigingen, allen vrijwilligers, zullen het huisbezoek in de wijken ter hand nemen teneinde te berei ken, dat niemand op het aangege ven tijdstip verstek zal laten gaan. Hoewel het aantal leden dat Maandagavond de algemene verga dering bezocht nu juist niet over weldigend was, vond Burgemeester Breebaart, de voorzitter, de belang stelling bevredigend. Hij deelde mede, dat de in April gehouden Emmabloemcollecte f 734.81 had op gebracht, vooral dank zij de daad werkelijke activiteit van de drie verpleegsters, die daarvoor dan ook de hoogste lof verdienen. De vereniging heeft de verpleeg ster van Zuidzijpe uitgerust met een luxe auto en die Van Noord zij pe met een motorrijwiel, zodat zij niet langer afhankelijk zijn van de wind en meer tijd overhouden voör het verzorgen van de zieken. De heer Blaauw, die sedert 1914 de penningmeestersfunctie heeft vervuld, moest, om gezondheids redenen deze taak neerleggen. Dit verzoek om ontslag heeft het be stuur zeer getroffen, want Blaauw was een bijzonder accuraat beheer der en zijn adviezen waren altijd hoogst waardevol. Het voorstel om hem wegens zijn grote verdiensten te benoemen tot erelid werd bij acclamatie aan vaard. Het heeft het bestuur veel hoofd brekens gekost om in deze vacca- ture te voorzien. Tenslotte is vice- voorzitter, Burgemeester Correljé van Callantsoog, bereid gevonden om deze functie op zich te nemen. De vergadering stond nu voor de moeilijkheid om de open plaats in het bestuur te vullen door het be noemen van iemand uit St. Maar tensbrug. Blijkens de statuten moet n.l. elk dorp van deze zeer uitge strekte gemeenten in het bestuur vertègenwoordlgd zijn. Met op 1 na algemene stemmen werd tenslotte benoemd de heer H. A. v.d. Sluis, raadslid. Hiermede heeft de eerste landbouwer zijn in trede gedaan in het Witte Kruis bestuur. Blijkens het jaarverslag van se-i cretaris J. A. de Boer, telt de ver eniging thans 1408 leden. Met uit zondering van de cursus te 't Zand die geen doorgang vond, hadden alle in het afgelopen jaar gehou den moedercursussen groot succes. De op initiatief van het Witte Kruis opgerichte vereniging voor gezinsverzorging telt thans 590 le den. Voor rekening van de ver eniging werden 11 patiënten in div. inrichtingen ter verpleging opge nomen. Het materiaal is aangevuld met zeer veel kostbare artikelen als bedden, ligstoelen etc. De con- sultatiebureaux werden zeer druk bezocht. Ook de TBC commissie verrichtte hoogst verdienstelijk werk. Dit blijkt vooral uit het feit, dat in het afgelopen jaar ruim f 16936.werd uitgegeven voor verpleegkosten in ziekenhuizen en sanatoria en voor versterkende middelen. De rekening over 1949 van Het Witte Kruis toonde op f 7829,72 aan ontvangsten een saldo van f 2103.29 d.i. f 222.63 minder dan vorig jaar. Er werd echter f 1000.gereser veerd voor aankoop van nieuwe motorvoertuigen voor de verpleeg sters. De TBC commissie hield na het uitgeven van genoemde f 16936 nog f 659.46 over. Het rapport van de kascommissie, uitgebracht door de heer G. v.d. Sluis, bracht de vergadering nog maals het bijzonder verdienstelijke werk van penningmeester Blaauw onder het oog, zodat aan deze func tionaris op de meest eervolle wijze decharge werd verleend. De ontvangsten voor 1950-51 zijn geraamd op f 6583.29 en het saldo op f 1503.22. Voor de motorvoer tuigen van de zusters werd nu f 600 gereserveerd. Voorzitter bracht vervolgens in het midden, dat de vereniging voor Gezinszorg ernstige financiële moeilijkheden heeft, wegens de zeer grote bedragen die de 3 vaste en enkele «losse gezinshulpen aan honoraria eisen. Hij stelde voor om uit de Witte Kruis-kas een subsi die van f 450 beschikbaar te stel len voor die, geheel door vrouwen bestuurde, vereniging. Onvermin derd dit, achtte het bestuur het doorvoeren van bepaalde maatrege len in deze vereniging noodzakelijk, teneinde verzekerd te zijn, dat de thans bestaande moeilijkheden niet terugkeren. De kern van het pro bleem wordt gevormd door de ver houding tussen de hulp die gevaagd wordt en de middelen die daar voor aanwezig zijn. Spr. geloofde echter dat „Gezinsverzorging" na bedoelde sanering haar zegenrijk werk zal kunnen voortzetten. De vergadering kon zich met dit voorstel verenigen. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat men zal trachten om Gezinsverzorging de status van rechtspersoon te geven, teneinde te bereiken, dat de ver zorgsters in aanmerking komen voor de sociale voorzieningen die door de wetgever zijn gesteld. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. NU EN DAN OPKLARINGEN Wisselende bewolking met nu en dan flinke opklaringen en bijna overal droog weer. Tamelijk koele nacht met weinig wind en hier en daar mistbanken. Morgen overdag zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen West en Zuid- West en ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Bij de publicatie van de eerste cijfers van de na-oorlogse gehou den volkstelling, bleek, dat het kath. bevolkingsdeel van Nederland sinds 1849 was gestegen van 38.15 tot 38.48 In vergelijking met de sterke teruggang van de Ned. Herv. Kerk, die in ditzelfde tijdvak daal. de van 54.57 tot 31.05 kwa men wij er dus wel goed af, of. schoon onze aanwas in de laatste eeuw toch wel zeer gering was. En aan de nog altijd bij vele landgenoten bestaande vrees voor een kath. meerderheid, waarin zij in hun angst ook een kath. over heersing zien, geeft deze geringe stijging toch wel heel weinig grond. Bij deze geringe stijging van het kath. percentage, is natuurlijk van zelf door menige katholiek de vraag gesteld, hoe een dergelijke geringe stijging te verklaren is, aangezien wij toch altijd een zeer hoog geboortecijfer hadden? Het antwoord daarop is reeds on middellijk gekomen n.l. dat dit gunstige cijfer van ons geboorte accres, voor een belangrijk deel te niet gedaan wordt, door de afval op latere leeftijd, welke vooral in de grote steden onrustbarend hoog is. Thans zijn door het Centraal Bu. reau voor de Statistiek nadere cij fers gepubliceerd over de indeling van het Ned. volk naar godsdienst en het Bureau heeft daarbij elke kerk ingedeeld in kinderen, ouders en grootouders. Deze nadere cijfers geven wel een zeer interessant verloop van de bevolkingsaanwas in de verschillen de kerken. Allereerst blijkt hieruit, dat de Ned. Herv. Kerk een beangstigend tekort heeft aan jeugd. Onder jeugd rekent deze statis tiek, alle personen beneden de 24 jaar; onder ouders de leeftijd van 24 tot 50 jaar en zjj daarboven worden gerangschikt onder de ru briek grootouders. De verhouding op deze wijze ver deeld is voor het gehele Ned. volk ongeveer als volgt: tot en met 24 jaar: 136. van 24 tot 50: 100. ouder: 59. Deze cijfers zijn voor ons volk zeker niet ongunstig. Maar hoe zijn deze cijfers nu voor de verschillende kerkgenoot schappen? R.K. Ned. Herv. Ger. Onkerk! 162 117 152 119 100 54 100 71 100 59 100 83 Het aantal geboorten in de Ned. Herv. Kerk is dus wel voldoende om op peil te blijven, maar in verhou ding tot de katholieken en gerefor meerden is zij in het nadeel en moet dus wel sterk achteruitlopen. Maar belangrijker dan dit, zijn vooral voor ons katholieken de cij fers over de geloofsafval. Zij die wel eens menen, dat wij door geboorte en bekeringen wel sterk vooruit moeten gaan, vergis sen zich, want nergens is de afval zo groot als bij ons. Wij kunnen uit de verstrekte cij fers opmaken, hoeveel katholieken, hervormden en gereformeerden er sinds 1930 zijn geboren en gestor ven. Wij komen daarbij tot de vol gende merkwaardige cijfers. In 1930, dus bij de voorlaatste volkstelling hadden wij in ons land in ronde cijfers 2.890.000 ka tholieken. Van 1930 tot de volks telling van 1947 zijn er in totaal geboren 1.401.000 kath. In dat zelf de aantal jaren zijn er 'n ons land overleden 470.000 katholieken. Volgens Bartjes hadden we dus moeten hebben 2.890.000 plus 1.401.000 is 4.291.000. Daar gaan af 470.000 overledenen, restant 3.821.000 kath. In werkelijkheid -varen er echter maar 3.704.000 katholieken op 1 Jan. '47 in ons land. Wij hebben dus in die 17 jaar 117.000 katho lieken verloren door afval. Bij een geboorteoverschot 'n die jaren van 931.000 is dit cijfer van 117.000 nog wel niet alarmerend, maar toch wel verontrustend. Nog erger is het voor de Ned. Herv., die een afval hebben van 121.000 en slechts een geboorte overschot van 372.000. Bij de gereformeerden blijkt de geloofsafval ruim 6000 te bedragen bij een geboorteoverschot van 110.000. Alleen de onkerkeljjken hebben een nettowinst van 242.000. Deze cijfers en de verliezen van ons kath. volksdeel mogen tot ons kath. volk en zijn leiders toch wel iets zeggen. J. H. José Greco-ballet naar Scheveningen en Hilversum Het gevierde Spaanse Ballet van José Creco, dat vanaf begin Mei (na de succesvolle tournée door Ne derland) een ware triomftocht door de Scandinavische landen en Fin land heeft gemaakt (ca. 75 uitver kochte schouwburgen in Helsing- fors, Stockholm, Malmö, Kopenha gen, Oslo enz.) zal op doorreis naar Zwitserland half Augustus enkele voorstellingen in Scheveningen, Hil versum en Knokke (Festival) ge ven. In Scheveningen zal het Creco- Ballet op 15 en 17 Augustus twee verschillende programma's ter uit voering brengen, 16 Augustus treedt het in Grandtheater Gooiland ts Hilversum op en 18 en 19 Augustus alweer te Knokke. Daarna volgt een grote tournée door Zwitserland. Zuidfrankrijk, Italië, de Britse eilanden en vervolgens Amerika. Het zag er n garantie van tot het IJ" spraken zich werd het voc Commissaris i een warm pl met 40 teger Ged. Staten Federatie van tie te verlener drag van 15.0 te zeggen van eventueel verli overblijven, ns gulden imgevol meenteraad var door anderen betaald is. Dee heer Voi zeer sceptisch t resultaat der entree en de s hij wilde aan garantie bepr verbinden, zoal entreeprijs met reductie voor vroeg hier ei waaraan al is De heer Dck vertellen, dat enthousiast wa; Hij vond het Statenleden van Alkmaar nodigd; naar hij de ruimte daar vond voorts, gemakkelijk ter niseert, met de verwachting gemeente wel Men had voor deputeerde St tonen, dat de was. Namens de V Bakhuizen van klaren tegen fractie had vo de wijze van De heer Grot consekwentie h en het voorgest hoog. De A.R.-fract van de heer V dat zij dit su woord achtte. De heer De het enige Stat vraag bepleitte; vergelijking nx stellingen niet het subsidiaire de garantie. H Staten op aan, Hollands No> garantie te vei Drs. v.. d. E dedigde namens deputeerde Stat bedrag vond hij de door de gem leende garantie De voorzitter, ling had geopen v. d. Donk aan doeling van de bevordering v: lingenverkeer i: ven het Noord toonstelling he karakter van makelijkheid, a huizen van der aanvraag werd dat vaststond, beperkte tot fi de Staten het vc en zodoende o< tonen voor dit de tentoonstellir der aardig en zag in het vei vraagde garanti handreiking aai vereniging. Het voorstel genomen met 4C Brandinst Zonder discu aangenomen eei verlenen van e< gemeente Alkm zijnde 15 procen het aanbrenge; Sprinkler-install; gebouw, zulks dat het rijk: i 9.973.25. in 19.946.50) bijdi Afwijzend we op het verzoek op ƒ12.150.— ge nadere voorzien van de beveilig gevaar van het Aan de Proi voor Vreemdelii holland, die re subsidie van V' i Een luchtopna de Chinese cc af zwaar werd voor een inva:

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2