Ook Engeland zendt troepen naar Korea De H. Vader roept op tot vrede Uiteindelijke beslissing van een oorlog zou in het Westen vallen Koning Leopold ontving de leider der liberalen y Versterkingen stromen naar bruggehoofd Korea Churchill is teleurgesteld EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Vredesoproep van de Heilige Vader Geen verlenging van de dienstplicht Oorlogseconomie Scheepsberichten J Encycliek „Summi hAaerores" Sociale toestanden wekken zorg Van toenadering blijkt nog niets Moeder van vijf kinderen gedood De Sovjet-bijdrage voor de vrede Mr. Dr. Brongersma gearresteerd? Hoge druk brengt tijdelijk beter weer Johnson verwacht moeilijke problemen Nieuw Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET peit Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina Donderdag 27 Juli 1950 46e Jaargang No. 11925 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Shinwell, de Britse minister van defensie, heeft gisteren in het Lagerhuis bevestigd, dat Enge land landtroepen voor de strijd in Korea zal zenden. De Verenigde Naties waren van het besluit der Engelse regering op de hoogte gebracht om een „effectieve versterking aan grondtroepen" te zenden, onder meer infanterie, artillerie en genie. Ook zou een administra tieve staf gezonden worden, die bij een dergelijke eenheid van grondstrijdkrachten nodig is. De strijdmacht kon niet onmiddellijk gezonden worden, doch men zou onverwijld met de voor bereidingen beginnen. Shinwell deelde nog mede, dat de maatregelen, welke thans geno men worden om het Britse oorlogspotentieel op te voeren een extra som van 100 millioen pond sterling kosten. De minister betoogde, dat met het voorbeeld van Korea voor ogen, men aandacht diende te schenken aan het Verre Oosten en het Midden-Oosten en vooral aan de verdediging van Europa en Engeland. Shinwell wees er verder op, dat de landen van het Westen een militair bondgenootschap hadden ontwikkeld, zo als in vredestijd nog nooit was voorgekomen. Ingeval van een krachtmeting tussen de Sovjet-Unie en haar bondgenoten ener zijds en de strijdkrachten der democratieën anderzijds zou geen twijfel kunnen bestaan aan het uiteindelijk resultaat. Ad interim. De vrije i. wereld is thans bereid, om onder lei ding van de Verenigde Staten, te komen tot een gezamenlijke krachtsinspanning, teneinde nieu we agressies van het Sovjet-impe- rialisme te voorkomen. Deze krachtsinspanning eist onder meer uitbreiding van de productie voor militaire doeleinden en. dit geldt vooral voor Amerika, strategische voorraadvorming. Amerika koopt thans op de wereldmarkt enorme hoeveelheden goederen op, het geen een onvermijdelijke prijs stijging tot gevolg heeft. Deze prijsstijging komt echter wel zeer ongelegen voor de landen hier in het Westen, die nog niet half be komen zijn van de economische gevolgen van de tweede wereld oorlog. Afgezien van deze prijs stijging op de wereldmarkt, waar van de invloed in ons land nog niet ten volle zal zijn doorge werkt, gaan in de laatste weken de kosten van levensonderhoud steeds meer naar de-hoogte. De liberalisatie van de handel met het buitenland, heeft naast voor delen ook nadelen, vooral waar deze liberalisatie b.v. gepaard gaat met een zodanige uitvoer van vee naar Duitsland, dat de prijzen van het slachtvee voor binnen landse consumptie onrustbarend stijgen. De vijf procent loonsver hoging ter compensatie van de gevolgen van de devaluatie zijn al lang onvoldoende gebleken. Reeds vóór de huidige prijsstijging op de wereldmarkt hebben de vakorganisaties de regering er op gewezen, dat het vraagstuk van de verhouding tussen lonen en prijzen weer onder de loupe ge nomen dient te worden. NAAR onze mening dient de regering dit probleem onder de huidige omstandigheden op zeer korte termijn de nodige aan dacht te geven. In Amerika heeft het vraagstuk van lonen en prij zen nu al de bijzondere aandacht van de president, blijkens de eco nomische boodschap, die Truman gisteren aan het Congres heeft gericht. In deze boodschap roept de president zijn volk op tot „enige opoffering" op burgerlijk gebied en tot verhoging van de industriële productie. Wel hoopt de president voorlopig prijsstop- pen en rantsoenering te vermij den, maar hij verklaarde zich be reid tot algehele economische mo bilisatie op te roepen, wanneer ,.de verdediging van de vrijheid" dit zou eisen. Amerika heeft dus, naar het oordeel van de president, nu nog geen rantsoenering en prijsstoppen nodig, hetgeen be grijpelijk is, omdat de productie in de Ver. Staten nog belangrijk kan worden uitgebreid. Voor ons land liggen de kaarten echter anders. Wij met ons gebrek aan dollars zullen, nu de econo mie weer op de defensie wordt gericht, in de knel komen. Schaarste leidt bij ons terstond tot prijsstijging. Loonsverhoging kan hier geen oplossing brengen, omdat dit inflatie tengevolge zou kunnen hebben. Meer zal het op de weg van de regering liggen om te overwegen of voor de meest noodzakelijke goederen niet weer de prijsstop dient te worden inge voerd, eventueel gecompleteerd met een rantsoenering. Wij zijn er ons van bewust, dat dergelijke maatregelen voor bepaalde groe pen van ons volk niet aangenaam zullen zijn. Maar nu de vredes economie langzaam maar zeker gaat in de richting van de oorlogs economie, zijn drastische maat regelen, ook op economisch ge bied, onvermijdelijk en in het algemeen belang. M.P.J. Nelly (troepen), Djakarta- Rotterdam, 29 Juli te 18 uur verwacht te Hoek van Holland. Ontscheping, on voorziene omstandigheden voorbehouden, Zondag 30 Juli te 8 uur. Skaugum (troepen), Dja karta-Amsterdam, 25 Juli 1000 mijl Z.O. Ceylon. Tabinta (troepen), Djakar ta-Amsterdam, 25 Juli 600 mijl Z.O. Ceylon. Grote Beer (troepen), 25 Juli van Djakarta naar Amsterdam. Mataram, Djakarta-Rotter dam, 25 Juli te Suez. Volgens Shinwell zou een uit eindelijke beslissing bij een oor log in het Westen vallen. Daar om was de versterking van de West-Eurojiese Unie een van de belangrijkste doelen. Het opbou wen van de nodige divisies vorm de een geweldig probleem. Het mensenmateriaal was aanwezig, doch er waren obstakels van de ernstigste soort op financieel en politiek terrein. De minister zei voorts, dat de moeilijkheden bij de opbouw van het beroepsleger niet opgelost zouden zijn door de diensttijd van 18 maanden te verlengen. Shinwell betoogde, dat de bronnen van manschappen en materiaal van de landen van het Atlantisch Pact en het Britse ge menebest die van elke andere te gengestelde combinatie overtref fen. Verder hebben wij de atoomwapens ter beschikking. Shinwell legde er echter de nadruk op, dat Engeland noch bondgenoten een wereldoorlog wensten, waarvan de gehele mensheid de dupe zou worden. Het lag in de macht van één mo gendheid om de spanning en de vrees, die het Atlantisch Pact in het leven hadden geroepen, te verminderen. In verband met de suggesties van meer daadwerkelijke vormen van Duitse deelneming aan de Westerse verdediging verklaarde Shinwell, dat de Britse regering herhaaldelijk tezamen met haar bondgenoten, zich tegen een her bewapening van Duitsland had den uitgesproken. Iedere veran dering in deze politiek moest het gevolg zijn van een gemeen schappelijke beslissing, aldus Shinwell. Naar aanleiding van de bespre kingen te Fontainebleau zeide Shinwell niet te willen verber gen, dat de ter beschikking staande strijdkrachten evenals die, welke in de nabije toekomst gevormd konden worden, verre onder de behoefte lagen. De ver slechtering van de internationale toestand gaf hieraan een bijzon dere betekenis. De landen van de Westerse Unie echter waren over het alge meen bereid de toestand onder ogen te zien en Engeland trof de vereiste maatregelen; de defen siebegroting van dit jaar van 780.000.000 pond sterling 15 pond sterling per hoofd vorm de een zware last. Engeland kon echter niet voorgaan een leiden de rol te spelen of zijn vitale be langen te verdedigen zonder vol doende kracht. Indien nodig zou de regering volmachten verzoeken, nodig voor het opbouwen der strijd krachten. De nationafe reserve van 400.000 man kon gemakke lijk opgeroepen worden en uit de vorige oorlog had men nog een reserve aan geoefende manschap pen van meer dan vier millioen. De voorraden van bruikbaar oor logsmateriaal was in vele opzich ten „niet in evenwicht". Indien nodig, zo vervolgde de minister, zou de strijdkracht voor Korea aangevuld worden met recruten. Het zou namelijk niet wenselijk zijn de troepen uit Malakka of Honkong te zen den. Er bestond goede hoop, dat de troepen op Malakka de opera ties met succes zouden uitvoeren. De extra som van 100.000.000 pond zou hoofdzakelijk gebruikt worden voor de aanleg van een reserve aan gevechtsvliegtuigen. Er zouden nog veel grotere som men nodig zijn om de Britse strijdkr.-vilten in staat van pa raatheid te brengen. Behalve dit zouden mogelijk het volgende jaar sommen verzocht worden „om Engeland in staat te stellen zijn volledige rol in het Atlan tische Pact te spelen". Minister-president Attlee. die antwoordde ^p verschillende kwesties, die in het debat waren opgeworpen, verklaarde, dat meer dan de helft van het extra 100 millioen pond sterling voor de luchtmacht zou worden gebruikt. Het leger zou een groter deel krijgen dan de vloot. Attlee zeide te geloven, dat de Westelijke Unie thans beter mar cheert. Hij waarschuwde het publiek om niet te veel aandacht te schenken aan „alarmerende verhalen over Russische vooruit gang in bewapening". Britse ge leerden hadden hem als hun me ning te kennen gegeven, dat de Russen nog onmogelijk een wa terstofbom hebben kunnen ma ken, zo zeide hij. Winston Churchill, de leider van de oppositie, gaf uiting aan zijn teleurstelling, dat de rege ring niet .tot "erlenging van de dienstplicht was overgegaan; ook zeide Churchill liever een beslo ten zitting van het Lagerhuis te hebben gehad. Op de verklaring van minister Morrison, dat een besloten zitting in vredestijd zon der precedent was, verklaarde Churchill, dat Engeland formeel als mandataris van de Verenigde Naties in oorlog was met Noord- Korea. In een nieuwe encycliek heeft Z.H. Paus Pius XII zich gericht1 tot de katholieke bisschoppen over heel de wereld. De Heilige Vader spreekt Zijn grote bezorgdheid uit over de huidige ont wikkelingen in de wereld en wijst op de rampen, die momenteel het mensdom bedreigen. „Laat ieder zich voor ogen stellen", zegt de Paus, „wat oorlog brengt, zoals wij maar al te goed uit ondervinding weten: niets dan ruïnes, dood en ellende". Enerzijds acht Paus Pius reden aanwezig voor grote vreugde, nl. de verdiening der godsdienstig heid, die het Heilig Jaar heeft gebracht. Van de andere kant richt Hij echter het oog met grote zorg naar de landen, waar het geloof aan de verschrikkelijkste vervolgingen bloot staat. Hij spoort tenslotte aan tot boete en gebed, om daardoor de mensen te verzoenen met God, Die door zulke zware zonden wordt bele digd. „De huidige sociale omstandig heden", zegt de H. Vader, „zijn zodanig, dat zij bii Ons de groot ste bezorgdheid wekken. Velen discussiëren, schrijven en spre ken over de middelen om ten slotte tot de zozeer verlangde vrede te geraken. Doch de begin selen, die daarvoor een stevige basis moeten vormen, worden verwaarloosd door sommigen, of openlijk afgewezen. In vele landen wordt niet de waarheid, doch onwaarheid aan gediend onder het mom van vrede; ongeregeldheden worden uitge lokt inplaats van dat de eendracht tussen de burgers wordt bevor- De Raad van plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken van het Atlantisch Verdrag is Dinsdag onder voorzitterschap van de Amerikaanse gedelegeerde Charles Spofford bijeengekomen in het Lancaster House te Londen. Het voornaamste onderwerp, dat op de conferentie wordt behandeld, is de verdediging van het Noord- Atlantisch gebied. derd. Haat heeft nimmer iets goeds voortgebracht, noch leugen noch ordeverstoring. Ongetwijfeld moeten de behoef- tigen opgeheven worden tot een menswaardige staat, doch niet door geweld, niet door agitatie, maar met rechtvaardige wetten". Na tot de vrede te hebben op geroepen vervolgt de Paus: „Met het voortschrijden van de tijd heeft de technische vaardigheid zulke onmenselijke en dodelijke wapens gebracht, dat niet alleen legers en vloten ermede vernie tigd kunnen worden. Niet alleen steden en dorpen, niet alleen reli gieuze-, kunst- en cultuurschat ten, doch zelfs onschuldige kin deren en hun moeders, zieken en weerloze ouden van dagen. Alles, of vrijwel alles wat er aan schoons goeds en heiligs door de mense lijke kundigheid is voortgebracht kan vernietigd worden. Waar dus de oorlog, in het bijzonder heden ten dage, door alle eerzamen wordt beschouwd als iet.s ver schrikkelijks, is het te hopen dat door de inspanning van allen en in het bijzonder van de regeerders der volkeren, de donkere en drei gende wolken, die op het ogen blik zulk een siddering verwek ken, zullen worden afgewend en dat tenslotte de ware vrede onder de mensen zal gevestigd worden". U.S.A. KUNNEN BEWAPENEN De Amerikaanse Senaat heeft Woensdag met algemene stemmen de beperking van de omvang der militaire macht opgeheven. Het daartoe strekkende wetsontwerp, zoals dit door de Senaat is aanvaard loopt tot 31 Juli 1954. Het ontwerp moet thans terug naar het Huis van Afgevaardigden, dat de beperking zonder meer op geheven had. De diensttijd in België wordt nog niet verlengd In officiële kringen te Brussel verneemt men, dat de jongste bij eenkomst van de Ministers van Landsverdediging van het vijflan- denpact te Fontainebleau geen aan leiding heeft gegeven verlenging van de diensttijd in België te over wegen. Over de afloop van de be sprekingen die thans te Londen plaats hebben tussen de landen van het Atlantisch Pact kan men echter nog niets bepaalds zeggen In de Doelenkazerne te Leiden werden Dinsdagavond de welzijns- rantsoenen, die eerstdaags naar de nog in Indonesië verblijvende Nederlandse militairen worden gezonden, bezichtigd. Tot dusver werden deze rantsoenen door de Cadi-dienst in Indonesië samen gesteld. Tengevolge van de enorme prijsverhoging van f 12.50 tot f55.voor deze pakketten in Indonesië, werden deze rantsoenen te duur. Nu wordt met medewerking van vrijwilligsters e/i vrijwilli gers dit werk in Nederland verricht en de eerste zending staat thans gereed. De „Oranje" zal deze zending deze week meenemen. Gene- raal-majoor J. H. Droste inspecteerde de gereed gekomen pakketten. WÜ zien hem hier met een blikje sigaretten in de hand bii de pakketten. Koning Leopold heeft gisteren voor de eerste maal sinds zijn te rugkeer contact gehad met de oppositie. Gisterenmiddag ont ving de vorst de voorzitter der liberale party, Motz. Na zijn on derhoud met de Koning heeft Motz besprekingen gevoerd met Max Buset, de leider der socia listen en met Baron van der SIraeten-Waillet, de voorzitter der C.V.P., die reeds eerder met de Koning had gesproken. Indien deze besprekingen be doeld waren om een toenadering in te luiden, dan is daarvan gis teren in de Kamer van Afgevaar digden niets gebleken. Toen het op stemmen aankwam over een vertrouwensmotie voor de rege ring, verlieten liberalen, socia listen en communisten op vier waarnemers na de vergaderzaal. De motie werd aangenomen. Ook de Belgische Senaat kwam bijeen en maakte de dag vol met het behandelen van een reeks interpellaties, waarbij scherpe critiek geuit werd op de maatregelen rond de intocht van de Koning. Senator Dierckx merkte hierbij op, dat de Koning de gevangene van de katholieke partij is en dat slechts een her haling van 's Konings aanbod om tijdelijk afstand te doen de situatie nog zou kunnen redden. LIEFDESDRAMA Gisterenmiddag is een 35-jarige vrouw, moeder van vijf kinderen, door een 32-jarige sergeant in de 2de Oosterparkstraat te Amster dam met een revolver doodge schoten. De vrouw bracht haar kinderen omstreeks twee uur naar school, toen zij in de Oosterparkstraat door de sergeant, die zij kende, werd aangesproken. Er ontstond een twistgesprek en plotseling trok de sergeant een revolver, waarmede hij enkele schoten op de vrouw loste. Deze vluchtte gillend een winkelhuis in en zakte daar in elkaar. De sergeant, die haar gevolgd was, schoot, voor iemand dit kon verhinderen, nog maals op de vrouw en richtte daarna het wapen op zichzelf. In levensgevaarlijke toestand werd de sergeant naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht, waar hij gisteravond, zonder bij kennis te zijn gekomen, is overleden. LEGER VAN 2.800.000 MAN De Engelse minister van defen sie Shinwell verklaart, dat Enge land „heel wat afwist" van de voorbereidingen, die de Sovjet- Unie maakte „achter haar rook gordijn van vredespropaganda". De Sovjet-Unie, aldus Shinwell, onderhoudt een leger van onge veer 175 divisies, waarvan een derde gemechaniseerd is. De Sov jet-Unie beschikt over ongeveer 25.000 tanks. Een behoorlijk aan tal hiervan bevindt zich in on middellijke paraatheid in de Sov jet-Russische zóne van Duitsland. Shinwell deelde verder mede. dat de Sovjet-Unie 2.800.000 man onder de wapenen had. Dit aan tal zou door mobilisatie kunnen worden verdubbeld. Achter deze strijdmacht stonden ongeveer 19.000 vliegtuigen. waaronder straalvliegtuigen van het nieuw ste model, zowel bommenwerpers als jagers. Daarenboven beschikte de Sovjet-Unie over aanzienlijke marinestrijdkrachten, waartoe sterke duikbootvloten behoorden. Vele hiervan waren van een nieuw tvne Stakingen en sabotage Inmiddels is de stakingsactie ingezet. Te Luik was een alge mene staking uitgeroepen, waar bij 150.000 arbeiders waren be trokken. Te Charleroi staakten reeds 11.000 man en voor van daag is een algemene staking ge proclameerd van onbeperkte duur. Ook in het district van Se- raing zet de staking door. Ontploffingen kwamen voor op de spoorlijn Brussel-Gent. waarna echter nog een trein zonder ongelukken kon passeren. Terroristen probeerden een hou ten brug over de Ourthe in brand te steken, doch werden verjaagd door een patrouille van de Rijkswacht. In Luik, waar de toestand meer gespannen is dan elders, patrouilleert de Rijks wacht door de stad. Uit het Vlaamse land komt nagenoeg geen bericht van enige onrust, hoewel te Antwerpen een hetze gaande is, die de havenarbeiders tot loonstaking aanspoort. (Van een correspondent) DEN HAAG. Naar wij ver nemen zou het Eerste Kamerlid mr. dr. E. Brongersma zijn ge arresteerd. Om de reden van deze arrestatie is een geheimzinnig waas gehuld. Evenwel staat vast, dat de heer Brongersma de laatste tijd in het buitenland verkeerde. Enkele dagen geleden werd hij in een proces betrokken inzake de schadeloosstelling van een Hil- versumse firma, die aan Portu gese reders scheepsisolatiemate- riaal had geleverd, waarvan de kosten, zijnde f 12.000.niet waren betaald. 0 Dit bedrag, dat deze reders aan de Hilversumse firma verschul digd waren, is nog niet betaald, alhoewel men van Portugese zijde mededeelde dat de heer Brongers ma over een banksaldo zou be schikken dat voor de financiële afwikkeling van deze zaak be stemd was. Thans wordt veronder steld, dat deze zaak een der rede nen is, welke tot arrestatie van de heer Brongersma geleid heb ben. De heer Brongersma was zoals bekend lid van de Eerste Kamer, waar hij een P.v.d.A.-zetel be zette. Tevens was hij raadsman in het proces, dat Portugese re ders tegen enkele Groningse scheepsbouwers voerden, in ver band met een volgens Portugese mening ondeugdelijke aflevering van enkele schepen. In deze zaak is nog nooit klaar heid gekomen. Zij werd slechts gevolgd door een tweede proces, dat door de Hilversumse firma aanhangig werd gemaakt. De heer Brongersma heeft om gezond heidsredenen, zoals wij reeds meldden ontslag aangevraagd als lid der Eerste Kamer. WEST-DUITSLAND VÓÓR EUROPESE REGERING BONN. Het Westduitse parle ment heeft met overweldigende meerderheid een motie aangenomen waarin aangedrongen wordt op de instelling van een Europese rege ring. Alleen vier communistische leden stemden tegen. Er wordt ge vraagd om een Europese regering op federale basis, met een parle ment en een rechterlijke macht. Oslofjord op topsnelheid De in Nederland gebouwde Noor se mailboot „Oslofjord" is te New York aangekomen na de overtocht van Oslo in de recordtijd van 6 dagen, 12 uur en 44 minuten te heb ben gemaakt. Het schip heeft hier door z'n eigen record van 22 Juli met bijna drie uur gebroken. (Van onze weerkundige medewerker) Gisteren dan heeft toch ook eens het noordelijk gedeelte van ons land het beste gedeelte gehad van het weer, want was het Zondag vooral in het noorden slecht (Eelde 45 mm neerslag), gisteren viel de regen in het zuiden, hoewel ook hier de hoe veelheid slechts gering was. Wat de verwachting voor de komende dagen betreft, deze is helaas nog onzeker. Wel zal het weer vandaag vrij rustig zijn, daar we nu tijdelijk onder invloed komen van een gebied van hoge barometerstand. Boven Frankrijk bevinden zich nog een paar kleine storingen, maar het K.N.M.I. verwacht niet dat hierin voor ons nog een gevaar schuilt. Alles hangt er nu vanaf of het hoge drukgebied stand houdt en waar het centrum komt te liggen. Men lette in ieder geval dus op de barometerstand. Al met al echter is het wel duidelijk, dat de maand Juli niet bepaald een van de uitgezochtste vacantiemaanden is geworden. Laten we hopen dat de laatste dagen van de maand ons nog enigszins vergoeden zullen wat we tekort zijn gekomen. De maximum temperaturen waren gisteren te Beek 24, Twente 22, Den Helder en Leeuwarden 20 en Eelde 21 graden. De Noord-Koreaanse opmars is de laatste dagen in een zo vlot tempo verlopen, dat men meer en meer van het nog in geallieer de handen zijnde gebied gaat spreken als van een bruggehoofd. Dit bruggehoofd strekt zich uit rond de Zuid-Oost-Koreaanse ha ven Poesan. De rode troepen zijn thans de bergketen overgetrok ken, die het Zuid-Oostelijk deel van Korea beschermde. Na di verovering van Hadong ligt tot Poesan een laagvlakte voor hen open. Overigens wijzigt het aspect van de strijd zich in deze sector voortdurend en ver schillende plaatsen wisselen tel kens van eigenaar. De eerste U.S.A.-cavallerie-divisie wierp in de sector van Jongdong aan de Oostkust herhaaldelijk Noord- Koreaanse aanvallen terug, waarbij zware verliezen werden toegebracht aan dn communisten. Naar verluidt zijn in het Zui den Amerikaanse troepen geland, die niet van Japanse bases af komstig zijn. Zij zijn terstond in actie gekomen om een verdedi- gingsring rond het gebied van Poesan te leggen. Bij Hadong zijn deze troepen in het offensief gegaan. Er werden zware ver liezen toegebracht aan vijande lijke colonnes, die doordringen in de richting Taegoe. TTit het Britse Gemenebest ko- men behalve Engelse ook Austra lische en Nieuw-Zeelandse land strijdkrachten naar Korea. Het Nieuw-Zeelandse contingent zal waarschijnlijk uit artillerietroe pen bestaan. Er wordt reeds met de werving van vrijwilligers be gonnen. Reeds zond Nw.-Zeeland twee fregatten naar Korea. De Amerikaanse minister van Defensie, Louis Johnson, heeft gisteren te Washington verklaard dat bij het begin van de Ko reaanse oorlog het potentieel van de Amerikaanse strijdkrach ten groter was dan ooit na de demobilisatie van 1945. Hij noemde de Koreaanse campagne een bevoorradingsslag en ver wachtte moeilijke problemen en langzame vooruitgang. Naar vernomen wordt, heeft Canada met Washington gecon fereerd over het zenden van Ca nadese troepen naar Korea. Drie Canadese torpedojagers en zes transportvliegtuigen zijn thans naar Korea op weg. Radio Moskou citeert een be richt van Radio Seoel, volgens hetwelk 48 leden van het Zuid- Koreaanse parlement „hebben gebroken met de benden van Syngman Rhee en zich hebben geschaard aan de zijde van ons moederland en van het volk. dat vecht tegen Syngman Rhee's boe- venbende en de Amerikaanse imperialisten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1