Nieuw „Derde wereldoorlog is niet aanstaande' Tienduizend anti-Leopoldisten eisen aftreden van de Koning Marine-jachtvliegtuig Het Walenland staakt r Noord-Koreaanse infiltraties bij Valkenburg verongelukt EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDER, SCHAGEN De Rus terug naar Lake Success Churchill verklaart in het Lagerhuis: Rusland terug in Veiligheidsraad Dank zij Arnerika's superioriteit op het gebied der atoomwapens Geen atoombom naar Korea De strijdkrachten van West-Europa Brugwachter door trein gegrepen Piloot kwam om het leven Gewapende socialisten patrouilleren Grote rubberbrand te Singapore Australiërs voor de recruteringsbureaux Twee broers in de Rijn verdronken Rotterdam Ahoy trekt veel bezoek Attlee Zondagavond voor de radio Ernstige ongeregeldheden te Laeken Menigte verbrak politiecordon Scheepsberichten J X Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET EEfT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A s H VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 28 juli 1950 46e jaargang No. 11926 Kontoren: HOORN. Draofsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290'; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 VEILIGHEIDSRAAD NEEMT KENNIS VAN MC ARTHUR'S RAPPORT De leider van de Ameri kaanse delegatie bij de Veiligheidsraad der Ver enigde Naties, Warren Austin (links), leest tij dens een zitting van de Veiligheidsraad te Lake Success het eerste rap port voor van generaal Mc Arthur, commandant van de strijdkrachten der Verenigde Naties in Ko rea. Verder zitten er aan de tafel: dr. Ales Bebler, Joegoslavië, dr. Tingfoe Tsiang, China, en dr. John N. Tsjang, Korea. JAKOB MALIK NEEMT OP 1 AUGUSTUS A.S. VOORZITTERSCHAP VAN V.R. OP ZICH LAKE SUCCESS, 27 Juli (Reu ter). De Sovjet-Unie zal vol gende maand weer zitting hebben in de Veiligheidsraad. Jacob Malik, de Russische ge delegeerde bij de Ver. Naties, ver klaarde Donderdagavond te Lake Success, dat hij volgende maand het voorzitterschap van de Vei ligheidsraad zal overnemen. Rusland heeft meer dan zeven maanden geleden, de Veiligheids raad verlaten uit protest tegen de aanwezigheid van de gedelegeerde der Chinese nationalistische rege ring. Malik deelde Trygve Lie tele fonisch het volgende mee: „Het is noodzakelijk u ervan in kennis te stellen, dat ik overeenkomstig de procedure het voorzitterschap van de Veiligheidsraad in Augus tus van dit jaar op mij neem en dat ik de bijeenkomst van de Raad stel op 1 Augustus te 20 uur (Ned. tijd)". „Ik verzoek, dat alle leden van de Veiligheidsraad van de datum der vergadering in kennis worden gesteld. De agenda zal later wor den meegedeeld". Lie ontving deze mededeling van het bureau der Sovjet-Russi sche delegatie te 16.40 (plaatse lijke tijd) en alle leden van de Veiligheidsraad waren te 18 uur ervan op de hoogte gesteld. Reacties Amerikaanse regeringsfunctio narissen verklaarden Donderdag avond te vermoeden, dat Rusland in de Verenigde Naties terugkeert om iedere verdere actie van deze organisatie inzake Korea te blok keren. In diplomatieke kringen te Lake Success hoorde men ook de me ning verkondigen, dat de Sovjet- Unie de kwestie van de toelating van het communistische China tot de Verenigde Naties om zou kun nen draaien en vragen, welke landen bereid zijn te stemmen voor het handhaven van het na tionalistische China als lid van de Verenigde Naties. Sommige waar nemers geloven, dat de nationa listische delegatie geen zeven stemmen zal kunnen vinden voor de handhaving van haar zetel. De eerste reactie in Zweedse diplomatieke kringen was: „Dit jaar geen oorlog". Churchill, de oude oorlogsleider, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard van mening te zijn, dat een derde wereldoorlog niet aanstaande is doordat Amerika een niet te meten superioriteit in atoomwapens bezit en omdat de Sovjet-productie van atoom bommen tot nu toe zeer langzaam was geweest. Churchill had eerst een overzicht gegeven van de militaire kracht van de Sovjet-Unie en maakte daarbij een vergelijking met het Wes ten, hoewel hij zich gedwongen zag zich te beperken, omdat de vergadering van het Huis niet besloten was. Churchill trok een vergelijking tussen de 40.000 Russische tanks en de 6.000 Britse en vroeg of medegedeeld kon worden hoe veel Sovjet-tanks in het Westen verzameld waren. Indien de Sov jet-Unie slechts de helft van de 175 divisies gebruikte, konden 80 divisies zonder mobilisatie naar het Westen gedirigeerd worden. In Korea had men gezien hoe machtig een paar dozijn tanks waren en welke kracht de Rus sische tanks hadden. Daarom was iedere verbetering van de anti-tankwapens zeer gewenst. Thans was er niets dat bestand was tegen de geweldige opstel ling pantservoertuigen, die men in het geval van oorlog zou mo gen verwachten. Volgens Paul Reynaud had de Westelijke Unie 12 divisies. Dit betekende 12 tegen 80. Van deze twaalf waren er minder dan twee gepantserd, tegen 25 tot 30 Sovj et-Russische pantserdivisies. Churchill zeide zich niet te verwonderen over het heersen van een soort paniekstemming aan de Oost-grenzen van West- Duitsland. Iedere Duitser, die met verantwoordelijkheidsgevoel werkte voor een verzoening met het Westen, wist, dat hij door de Sovjet-Unie opgetekend was om spoedig opgeruimd te worden. De Skodafabrieken waren mo gelijk de grootste wapenfabrie ken in Europa. Indien de door mij genoemde feiten juist zijn, aldus Churchill, dan staat de West-Europese defensiekracht op een lager peil dan de Zuid-Ko- reaanse. Door gebruik te maken van de Duitse kennis van raket ten was het niet nodig, dat de startbanen aan de kust opgesteld werden. Op het gebied van straalaan drijving hadden de Russen grote vorderingen gemaakt en daarom was het zo lichtzinnig hen enkele jaren geleden van Britse straal vliegtuigen te voorzien. Indien de Sovjet-Russen de kust van Frankrijk zouden bereiken kon den zij van dezelfde vliegvelden Er lag gisteren een hevig Ame rikaans spervuur over de cen trale frontsector bii Yongdong, waarbij de Shooting-Star straal jagers nog het geweld van hun raketten en boordwapens voeg den. „We raken ze", verklaarde een batterij-commandant. „Hun verliezen moeten verschrikkelijk zijn, maar ze blijven komen." Tegenover de Amerikanen zijn hier communistische zelfmoord brigades in de strijd gebracht. Deze slaagden erin op enige pun ten door te breken. Hadong aan de Zuidelijke kust weg werd door de geallieerde vloot in brand geschoten. Deze stad ligt in het Niemandsland. Ook Jongdok aan de Oostkust ligt onder het vuur van de Ame rikaanse oorlogsschepen. Overi gens was het vrij rustig aan het front. De bevoorrading van de vluchtelingen in het bruggehoofd Zuidoost-Korea begint moeilijk heden te leveren. In een radio-uitzending uit New York werd hedenochtend gezegd, dat de Amerikaanse eer ste cavalerie-divisie op het cen trale front in Korea de eerste grootscheepse tegenaanval is be gonnen, gericht op Yongdong. Radio Pjongjang, het commu nistische station, meldde giste renavond dat de rode- troepen de grote Zuid-Koreaanse haven stad Josoe, 30 km. .Z.O. van Soentsjon hebben bezet en daar bij Amerikaanse vlooteenheden op de vlucht gedreven en tot zinken gebracht. President Truman verklaarde op een persconferentie over de toestand op Korea, dat hij niet overweegt op dit gevechtsterrein de atoombom te gebruiken. Churchill: „Ik ontwaar vreemdelingen" Voordat gisteren Churchill zijn rede in het Lagerhuis begon, diende hij een reso lutie in, om het debat achter gesloten deuren te houden. Staande glimlachte hij breed en zeide de publieke tribune afzoekend: „Ik ontwaar vreemdelingen." Zijn verzoek werd echter met de meer derheid van slechts één stem verworpen, nl. met 296 tegen 295. Hierom beperkte de oude oorlogsleider zich tot het mededelen van feiten, die reeds aan de Sovjet-Unie en de generale staven in Euro pa en Amerika bekend wa ren. Engeland aanvallen als Duits land tien jaar geleden had ge daan. Zij zouden echter een veel groter aantal toestellen hebben, dan Hitier ooit had bezeten. Het zenden van straalvliegtuigen naar Argentinië, de Sovjet-Unie en Egypte vormde een „niet te beschrijven" gebrek aan vooruit ziendheid. In het Kanaal, zo scheen het, bestond geen effectieve verdedi ging tegen een mogelijke Sovjet- aanval met duikboten. Gelukkig, zo vervolgde Chur chill, heeft Amerika een niet te meten superioriteit in atoomwa pens en is de Sovjet-productie van atoombommen tot nu toe zeer langzaam geweest. Om deze reden was Churchill van mening dat een derde wereldoorlog niet op handen was en mogelijk ge heel voorkomen kon worden. 'n Beetje gerust stellen Churchill wekte de regering op nog niet de moed te verliezen, daar het mogelijk nog niet te laat was om de reusachtige latente kracht van Engeland en het ge menebest alsnog te mobiliseren. Ietwat ironisch vroeg hij Shin- well: „Kunt u ons niét een beetje geruststellen door te zeggen, dat wij en de andere Westerse mo gendheden een kwart bezitten van wat wij nodig hebben?" Shinwell verklaarde, dat hij zich niet door Churchill van de wijs zou laten brengen. Hij gaf toe, dat de huidige toestand van het westelijke verdedigingsstelsel nog veel te wensen overlaat. In het Hogerhuis stelde Lord Vansittard voor, dat de westelijke mogendheden Duitse eenheden met lichte wapens zouden uitrus ten voor guerilla-activiteit achter het Russische front, indien de Russen tot invasie zouden zijn overgegaan. WALTER BAELS IN HOGER BEROEP Volgens de Brusselse „Libre Bel- glque" is Walter Baels, de zwager van Koning Leopold, die door de Krijgsraad van Gent tot 5 maanden voorwaardelijk was veroordeeld, tegen dit vonnis in beroep gegaan. CONFERENTIE TE DEN HAAG De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg zullen op hun bijeenkpmst in Den Haag op 1 Augustus overwegen hoeveel strijdkrachten elk land kan leveren voor de West-Euro pese verdediging, zo is van ge woonlijk welingelichte zijde te Londen Donderdag medegedeeld. De Britse minister van buiten landse zaken, Ernest Bevin, zal Maandag uit Londen vertrekken en via Brussel naar Den Haag reizen. Bevin hervatte Donderdag na een afwezigheid van 8 weken in verband met een operatie zijn werkzaamheden. Gisterenmorgen trof personeel van een goederentrein op de spoordijk bij de hefbrug over de Koningshaven te Rotterdam de deerlijk verminkte resten aan van de 61-jarige hoofdbrugwachter A. Meijer. Woensdagavond moet hij zich van de hefbrug, waarop hij dienst had gedaan, via de dub bele spoorbaan naar de achter zijde van zijn huis hebben bege ven en is toen verrast door de uit Dordrecht komende electrische trein. Socialisten niet tegen aanslagen en broodroof BRUSSEL (ANP). De se naatscommissies voor justitie en binnenlandse zaken hebben een motie aangenomen waarin met verontwaardiging iedere aanslag, waarbij slachtoffers kunnen val len, evenals elke sabotagedaad tegen de spoorwegen, worden af gekeurd en vooral de vernielingen' aan de fabrieksinstallaties, die de arbeiders en hun gezinnen hun broodwinning kunnen ontroven en de werkloosheid vergroten. Deze motie werd goedgekeurd door de C.V.P.-leden en de twee aanwezige liberalen. De socialis ten stemden tegen. Het Walenland staakt. Giste ren waren er 400.000 arbeiders, die het werk neergelegd hadden. Dit geldt voornamelijk voor de Borinage, Luik, Namen en Char leroi. De socialistische stakings- comité's beheersen thans het economisch leven. De dagbladen te Luik mogen slechts met twee pagina's verschijnen; zij, die in groter formaat uitkomen, zullen van electrische stroom afgesloten worden. Er komen berichten bin nen, dat gewapende stakers op patrouille zijn. De stakers decreteerden te Luik. dat geen vrachtauto's meer mochten rijden. Te Hornu en St. Ghislain werden automobilisten aangevallen. Het treinverkeer in Zuid-België is ernstig gestag neerd. De zware industrieën, de gas- en electriciteitsvoorziening zijn lamgelegd. Ook de gemeen tebesturen staken op tal van plaatsen. Vanmorgen zou over 'n eventuele staking in de Brusselse agglomeratie beslist worden. Het secretariaat van het socia listische vakverbond verklaarde, dat de staking onbeperkt zal du ren tot de koning afstand heeft gedaan. De Belgische minister van Arbeid had een onderhoud met de leiders van het katholie ke en het socialistische vakver bond, teneinde het onderhoud en de bescherming van industriële installaties te verzekeren. De so cialisten weigeren iedere mede werking. De tegenstelling tussen Wallo nië en Vlaanderen verdient zich gaandeweg. Terwijl in Vlaande ren van enige onrust geen spra ke is, kon men gisteren op aan- Donderdag is een brand uitge broken in de „Aik Ho" rubber fabriek te Singapore, waardoor naar schatting reeds voor een waarde van ruim twee millioen dollar aan ruwe rubber is ver nield. Volgens de politie zou de brand zijn gesticht door communisten, die de rubbervoorraden zouden willen doen verdwijnen, omdat deze van Brits-Amerikaanse zijde worden opgekocht. Een dag tevoren was een po ging tot brandstichting in de zelfde fabriek verijdeld. En in de afgelopen vijf dagen waren in de streek van Singapore een negen tal pogingen tot brandstichting in rubberopslagplaatsen gedaan, waardoor echter weinig schade was aangericht. ALS IN 1939 MELBOURNE (Reuter). Honderden mannen meldden zich gisteren aan bij de recruterings bureaux in de grote Australische steden voor dienstneming bij de strijdmacht voor Korea, welke naar verwacht wordt een brigade zal vormen van een gemenebest divisie. De tonelen wekten herin neringen aan de dagen van 1939. plakbil,jetten in Wallonië lezen: Leve het vrije en onafhankelijke Wallonië zo men wil in fede ratief Belgisch verband, doch, zo het moet, alléén." André Renard. secretaris van het socialistisch vakverbond, heeft verklaard, dat de socialis ten de mijnen onder water zul len laten lopen en instortingen veroorzaken. Voorts verklaarde deze democratische socialist: „Vanaf vandaag hebben de woor den revolutie en opstand voor ons een practische betekenis". Gistermorgen omstreeks half elf is een één-motorig jachtvlieg tuig met schroefmotor en de snel ste schroefjager ter wereld, een ,,Seafury", behorende tot het „860 Squadron" van de Marine Lucht vaartdienst, dat vorige week offi cieel in dienst is ;.*esteld, in de omgeving van het vliegkamp Valkenburg verongelukt. De pi loot en enige inzittende, de 24- jarige korporaal-vlieger L. van Leeuwen uit Amsterdam, kwam om het leven. Omstreeks 10.20 gistermorgen startten van het vliegkamp Val kenburg vijf „Seafurys" voor het oefenen in formatie-vliegen. De machines vlogen op een hoogte van zeshonderd meter boven de noordelijke helft van het vlieg kamp, toen de motor van een der toestellen plotseling sneller dan normaal begon te draaien. De machine vloog echter door en sloot zich aan bij de formatie, die toen gevormd was. Even later draaide het toestel echter af en zijn vlieger vroeg aan de ver keerstoren van het vliegkamp Donderdagmiddag zijn in de Rijn nabij Wageningen bij het baden Verdronken de 16-jarige scholier J. S. Wolters en de 19- jarige P. J. H. Wolters, beiden zoons van de gemeente-ambtenaar J. Wolters uit Wageningen. Zij konden niet zwemmen. Een tra gische bijzonderheid is, dat de oudste zoon uit dit gezin twee jaar geleden in Indonesië is ge sneuveld. DE NEUTRALITEIT VAN DE R.I.S. DJAKARTA. De minister van voorlichting van de R.I.S.. de hèer Momunutu, heeft verklaard, dat zijn regering ieder verzoek van oorlogsschepen, die zijn inge zet voor de strijd in Korea, om Indonesische havens aan te doen, „strikt volgens de internationale wetten en gewoonten" zal behan delen, d.w.z. via de betrokken regeringen. Het bezoek aan de haventen- toopstelling „Rotterdam Ahoy" wordt met de dag drukker. Het ziet er naar uit, dat deze ten toonstelling alle records zal gaan slaan. Passeerden er Maandag ruim 20.000 bezoekers de loketten, Dinsdag en Woensdag waren het er telkens bijna 25.000. toestemming voor het maken van een noodlanding. Terwijl op het vliegveld de reddingsploeg in allerijl uitrukte om te hulp te snellen, maakte de ..Seaijury" normaal een bocht om het vlieg kamp. Alles scheen gewoon af te lopen, totdat de machine plotse ling in het laatste gedeelte van de bocht op een hoogte van on geveer honderd meter zeer veel rook begon te ontwikkelen. Enkele ogenblikken later dook de „Seafury" onder een hoek van ongeveer vijftig graden naar de aarde. Het kwam met een snel heid van ongeveer 200 kilometer terecht in de kaswetering aan de zuidzijde van het vliegkamp. De reddingsploeg was onmiddellijk ter plaatse, doch men kon voor de vlieger, die op slag dood was. niets meer doen. De piloot werd door zijn superieuren genoemd „een van onze veelbelovende jonge vliegers". Hij was speciaal geselecteerd voor het vliegen met dit snelle één-persoons jachtvlieg tuig. Het vorig jaar kwam hij van de opleiding. Attlee, de Britse premier, zal Zondagavond een radiorede tot de Britse natie houden, die zal han delen over het Britse aandeel in de „verdediging tegen agressie". Attlee zal een beroep op het publiek doen samen te werken „in de komende zware tijd". MILITAIRE PENSIOENEN ONGEHOORD SCHRIEL Tijdens de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van de Alg. Mil. Pensióenbond maakte de thans 76-jarige voorzitter, de heer W. Klooster te Baarn, met nauw verholen "bitterheid gewag van de z.i. ongehoorde schrielheid, waar mee de regering de in nood ver kerende militaire gepensionneer- den tegemoet treedt. Namens het Departement van Oorlog werd medegedeeld, dat het de regering financieel onmogelijk is. thans meer voor deze gepen- sionneerden te doen. De vergade ring sprak haar diepe teleurstel ling in een resolutie uit. OOK ONRUST TE ANTWERPEN Ook te Antwerpen is een de monstratie gehouden, waarbij koningsgezinden en anti-Leopol- disten slaags raakten. De koningsgezinden hadden een betoging aangekondigd bij het koninklijk paleis op de Meir, ter wijl de anti-Leopoldisten hadden gezegd een tegen-demonstratie te zullen houden. Voor- en tegen standers van de koning zijn met elkaar slaags geraakt. De politie is tussenbeide gekomen en heeft verschillende demonstranten ge arresteerd. Toen gisteravond tegen negen uur het terrein rond het Konink lijk Slot te Laeken weer te overzien was, leek het alsof er een volledige veldslag had gewoed. Brandende auto's lagen smeu lend langs de opgebroken trottoirs, waarvan de tegels als pro jectielen voor de socialistische en communistische demonstran ten hadden gediend. Gewonden werden weggedragen en met ambulances naar de ziekenhuizen vervoerd. Grote Beer (troepen), Dja karta-Amsterdam, pas seerde 26 Juli Enggano Eil. Tarakan. Djakarta-Amster- dam, 26 Juli te Aden. Mataram. Djakarta-Rotter dam, 26 Juli in Suez- kanaal. Celebes. Djakarta-Amster dam, 27 Juli te Belawan, V.. Tienduizend betogers, vooraf gegaan door de socialist Spaak en de communist Lalmand, waren naar het Paleis opgemarcheerd. Gemotoriseerde en bereden poli tie en Rijkswacht hadden een sterke afzetting opgesteld. Toen een politiecordon rondom het park was verbroken, werd een nieuwe afzetting geformeerd rond het uitgestrekte grasveld, waar bovendien de Rijkswacht met de bajonet op de karabijn patrouil leerde. De massa slaagde er niet in deze cordons te doorbreken. De demon stranten bepaalden zich tot flui ten en wisselden spreekkoren met een duizendtal koningsgezinden, die al eerder bij het Paleis waren aangekomen. Ernstig werd de situatie pas, toen een lange rij autobussen en personenwagens uit Gent arriveerde voor het brengen van een bloemenhulde. De bussen werden met straat stenen bestookt en bereikten het toegangshek eerst na geduchte schade te hebben opgelopen. Toen was het ogenblik aangebroken, dat de Rijkswacht met gevelde sabel op de massa instormde. Drommen betogers werden in paniek uit elkaar geslagen. Intussen waren in het park ver schillende branden gesticht. Voor dat deze ongeregeldheden begon nen, waren reeds verschillende honderden demonstranten, o.w. de leider Spaak, naar de binnenstad teruggekeerd. Toen zij langs de kerk van Laeken trokken, ontmoetten zij opnieuw autobussen die in de richting van het Paleis reden. De trottoirs werden opgebroken en een hagel van keien daalde op de bussen neer. In korte tijd was de weg versperd met onklaar ge raakte voertuigen. Naar Reuter meldt, zijn vol gens niet-officiële schattingen de volgende slachtoffers van de on lusten te betreuren: een dode in een bus, die door de demonstran ten omver werd geworpen, 80 ge wonden door glasscherven en ste nen. 49 gewonden moesten naar het ziekenhuis worden overge bracht. Onder de gewonden zijn 8 gendarmes. Ongeveer 1000 gendarmes be trokken voor de nacht de wacht bij het koninklijk paleis. Door aknslagen op spoorbruggen en het vernielen der rails onder vindt het treinverkeer in België gedurig vertraging. Deze foto toont u de gevolgen van het ontploffen van een bom, die op de rails ten Zuid-Oosten van Brussel was gelegd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1