Nieuw KONING LEOPOLD ZAL HEDEN AFTREDEN Kabinet in speciale zitting bijeen Belgische Rijksveldwacht vuurt op groep betogers Waarschuwend woord van premier Attlee DE STRIJD IN KOREA is in een critiek stadium Helderse scheidsrechter tijdens voetbalwedstrijd overleden EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Belgische crisis nadert climax Resultaten der Benei ux-conferentie Drie doden en twee gewonden Minister Acheson is de schuldige In zee verdronken I.L.S.Y. trok 44.000 bezoekers Van Waalwijk v. Doorn, 'n bekende figuur Boudewijn op de troon? Rusland koopt meer rubber Anti-Russische betoging te Londen Dodelijke aanrijding tijdens het melken 150 invasie-schepen tot zinken gebracht Dr. Hirschfeld 18 Augustus terug Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m.. minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God, is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 31 Juli 1950 46e Jaargang No. 11928 Kantoren; HOORN, Draaisingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Heftige tonelen in de binnenstad van Brussel. Bij de ernstigè relletjes moesten verschillende tramwagens het ontgelden. Opgewonden demonstranten bestoken een tram met stenen en rookbommen. Voor het eerst zijn Zondagmid dag schoten gevallen in de „koude burgeroorlog" van België. In het dorp Grace Berleur, nabij Luik heeft de rijksveldwacht bij een botsing met een groep betogers van de vuurwapenen gebruik ge maakt. Er zijn drie doden en twee gewonden onder de betogers ge vallen en volgens de laatste be richten zouden er ook enkele rijkswachters gewond zijn. Het incident heeft tot een bij eenkomst van socialistische lei ders met Duvieusart geleid, waar bij de eersten een protest hebben ingediend. Dit was de climax in een lange reeks van gebeurtenis sen, die de crisis in België dit weekeinde tot ondraaglijke span ning hebben opgevoerd. SENATOR MC.CARTHY: De republikeinse senator McCarthy heeft Zondag in een rede te Fond du Lac, in de Staat Wisconsin, een nieuwe aanval gedaan op de Ameri kaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson. Hij ver klaarde, dat President Truman het land geen groter dienst kon bewij zen, dan door hem op staande voet te ontslaan. „Acheson is verantwoordelijk voor onze rampzalige politiek in West- Duitsland. De Sowjet-Unie brengt in Oost-Duitsland een machtig leger bijeen. Het is noodzakelijk dat een onverwijlde herbewapening van West-Duitsland plaats vindt, doch het Ministerie van Buitenlandse Za ken weigert de Westduitsers het mogelijk te maken aan de zijde der Ver. Staten te strijden, indien de Russen hun land uit het Oosten zou den binnenvallen", aldus Senator McCarthy. Een 16-jarige banketbakkersleer ling is Vrijdagavond bij het strand te scheveningen verdronken. Zijn stoffelijk overschot is een uur na dien aangespoeld. De Belgische ministers, die aan de Beneluxconferentie te Oosten de deelnemen, zijn naar Brussel teruggeroepen. Aangenomen wordt dat deze ka binetsraad verband houdt met de sterke indruk, die het incident te Grace Berleur heeft gemaakt. De eerste minister zal zijn kabi net over de toestand informeren nadat hij deze besproken heeft met een afvaardiging van de so cialistische partij en met de koning en nadat hii een protest van de zijde van het nationale ver bond van vroegere politieke ge vangenen heeft ontvangen. Terstond nadat het incident was bekend gc-wbrden ts het hoofd bestuur van de socialistische partij bijeen gekomen en heeft een dele gatie benoemd, die onmiddellijk bij de eerste minister zou gaan protesteren tegen het gebeurde. Duvieusart heeft de delegatie ontvangen. Zij werd geleid door Paul Henri Spaak. Na afloop van de conferentie deelde de heer Spaak mede, dat het doel van het bezoek was geweest een veront waardigd protest te laten horen. Spaak zeide dat het verbieden van samenscholingen van meer dan drie personen in gebieden, waar tienduizenden arbeiders in sta king zijn. nepr komt op een uit daging. Het bijwonen van „vreed zame bijeenkomsten" kon volgens Spaak niet als een oproerige daad worden beschouwd. Het werd een genoegclMk en ge moedelijk geheel, de Beneluxconfe rentie, die Zaterdag in het stadhuis van Oostende werd geopend. Deze gemoedelijkheid belemmerde niet, dat overhangende kwesties op hoog niveau van gedachten werd gewis seld en dat reeds resultaten zijn ge boekt. Er is naar wij vernemen overeenstemming bereikt, wat be treft de te voeren gemeenschappe lijke handelspolitiek. Daarbij wordt dan onderscheid gemaakt tussen de landen der West-Europese samen werking, de landen hierbuiten en het dollargebied. Er wordt een per manente Benelux-commissie ge vormd voor de handel met het bui tenland. Slechts tegenover het dol largebied zal ieder der drie landen autonoom een dollarpolitiek kunnen voeren voor een deel der goederen. Mocht, hierdoor het monetaire evenwicht onder de drie landen worden verstoord, dan zullen geza menlijk maatregelen worden geno men om dit evenwicht te herstellen. Het landbouwprobleem, met name de Nederlandse export naar België, leverde de grootste moeilijkheden. Hierover duurt de conferentie voort. Zolang België nog niet tot een vrije ruil van landbouwproducten wil overgaan, kan van een volledige economische unie nog niet worden gesproken. De Internationale Luchtvaartshow te Ypenburg heeft boven alle ver wachtingen 44.000 luchtvaart- enthousiastelingen getrokken. Zes landen hadden hun beste mensen en hun meest selecte materiaal hier heen gezonden, om de internatio nale luchtvaartcapaciteiten te to nen. Prins Bernhard woonde gisteren de demonstraties bij. Majoor Jan Flinterman van de Nederlandse Luchtmacht hield de organisatie van dit vliegfeest tot op de minuut in handen. Tot besluit van de drie demonstratiedagen sprongen de leden van de Neder landse parachutistenclub naar bene den, terwijl zij ieder 'n vlag van een der deelnemende landen ont plooiden. GENERAAL MACARTHUR OP FORMOSA HOOFDKWARTIER van Gene raal Mac Arthur op Korea, 31 Juli. (Reuter) Generaal Douglas Mac- Arthur en verschillende leden van zijn staf zijn op Formosa, in ver band met de uitvoering van Presi dent Trumans instructie van 27 Juni, aldus een mededeling van het Hoofdkwartier op Korea. Volgens berichten van Radio- New-York zou Mac Arthur naar Formosa vertrokken zijn voor een conferentie met de Chinese natio nalistische leider, Generaal Tsjang Kai Sjek. Tijdens de Zondagavond op het T.O.G.-terrein te Amsterdam ge speelde beslissingswedstrijd in de promotie-degradatiecompetitie van afdeling naar vierde klasse K.N. V.B. tussen de Amsterdamse vier de klasse club H.E.D.W. en Wil- helmina Vooruit uit de afdeling Amsterdam van de K.N.V.B., is de 40-jarige scheidsrechter J. van Waalwijk van Doorn uit den Hel der aan hartverlamming over leden. Vlak nadat in de tweede helft van deze wedstrijd H.E.D.W. door Attlee, de Britse premier, heeft Zondagavond in een radiorede ver klaard, dat als gevolg van de „kwa de machten", die thans in Zuid- Korea in de aanval zijn, Groot- Brittannië gedwongen is minder opbouwend werk te verrichten en meer ten laste te leggen aan zijn landsverdediging. De aanval der Noord-Koreanen is slechts een onderdeel, aldus Attlee, van de kwade machten, die een zich over de gehele wereld uitstrekkende samenzwering smeden tegen de vrije democratische landen. Korea ligt ver weg, doch het vuur waardoor het thans wordt geteis terd, zou ook Britse huizen kunnen vernietigen. Of de communisten nu oorlog ma ken in Korea, of aansturen op wan orde in Malakka, India of Birma, of zij de vrijheden der Tsjechen en Polen vernietigen, of pogen het economisch herstel van Engeland, Frankrijk of Australië te saboteren, al deze daden van terreur passen in één enkel systeem, dat ten doel heeft de gehele wereld onder het juk der communistische tyranniete brengen. De communisten pogen de begrip pen „vrijheid en democratie" uit de gehele wereld weg te vagen. Zij staan gereed om ons te vermoorden, indien wij ons niet achter hen scha ren. Zij spreken over „vrijheid", doch zij onthalzen deze." Attlee deed een beroep om vrij willigers voor de Britse strijdkrach ten en voor de burgerdiensten der landsverdediging en deelde mede, dat er „met man en macht" wordt gewerkt aan het zenden van Britse troepen naar Korea. De minister-president bracht de ontploffing in herinnering, welke zich kortgeleden in een aantal met springstoffen geladen schuiten, die zich in de Britse marinehaven Portsmouth bevonden, heeft voor gedaan, waarbij honderden tonnen ammunitie verloren gingen en die, zoals gemeld, het gevolg was van sabotage. „Wij moeten waken tegen „de vijand van binnenuit". Zij, die in Portsmouth saboteerden, beho ren tot hen, die voor niets zullen terugdeinzen, om economie en landsverdediging van Groot-Brit- tannië nadeel te berokkenen", aldus verzekerde premier Attlee. het benutten van een penalty met 21 de leiding had genomen, zak te de scheidsrechter in elkaar en een ijlings ontboden arts kon slechts de dood constateren. De wedstrijd werd daarna gestaakt. Het stoffelijk overschot van de overledene werd naar het Wilhel- mina Gasthuis vervoerd. De heer v. Waalwijk van Doorn was leraar klassieke talen aan het Gemeente-Lyceum te Den Heider. In het culturele leven van de stad nam hij een bijzondere plaats in, o.m. heeft hij enige jaren geleden de oprichting van de Helderse Or kestvereniging bewerkstelligd. Ook het Helderse sportleven heeft veel aan de heer van Waalwijk v. Doorn te danken. Behalve als scheidsrech ter trad hij ook op ais secretaris van de grote schoolvoetbalvereni- ging. Tijdens de receptie van HRC, enige weken geleden, sprak hij met trots en enthousiasme over deze jonge voetballers en deed een beroep op alle Nederlandse voetbalvereni gingen om de jeugd zoveel mogelijk te blijven helpen. Als tragische bijzonderheid kun nen wij nog mededelen, dat twee jaar geleden een broer van de heer van Waalwijk van Doorn, ook tij dens een voetbalwedstrijd, als scheidsrechter door een hartverlam ming werd getroffen. WEER EEN VLIEGRAMP IN BRAZILIË RIO DE JANEIRO, 31 Juli. (Reu ter). Zondag is een Braziliaans vliegtuig in de buurt van Sao Fran cisco in de provincie Grande do Sul neergestort- Vijf vooraanstaande leiders van de Braziliaanse arbeiderspartij, on der w'e de voorzitter, Salgado Fil- ho, zijn om het leven gekomen, evenals de bemanning van vier koppen. Het toestel was vertrokken uit Porto Alegre, niettegenstaande het feit. dat Senator Filho was gewaar schuwd voor slechte weersomstan digheden. Dit is het tweede grote vliegon geluk, dat zich in twee dagen tijds in Brazilië heeft voorgedaan. Bij het ongeluk van Vrijdag kwamen 50 personen om het leven. KONING LEOPOLD CONFEREERDE MET BOND VAN POLITIEKE GEVANGENEN BRUSSEL, 31 Juli (Reuter). Een delegatie van de Beigische Nationale Bond van politieke ge vangenen en oorlogsslachtoffers heeft, o.l.v. de heer Ros, een be spreking gevoerd met Koning Leopold. Men achtte dit orgaan, waarin vooraanstaande figuren van de thans zo scherp tegenover elkaar staande partijen zitting hebben, het meest geschikte or gaan om te bemiddelen. Aan de besprekingen van de Bond namen deel de liberale partijleider Motz, de fractieleider van de C.V.P. de Schrijver en de socialistische lei der Spaak. Ook de communisten waren op de bijeenkomst aan wezig. Met medewerking van de katho lieken werd besloten een delega tie naar de koning te sturen. De opdracht luidde: „van de vorst een persoonlijke geste te vragen, om een einde te maken aan het onheil en de verdere consequen ties te voorkomen". Men meent dat een formule is gevonden, die neerkomt op een toepassing van de in April door de koning persoonlijk in uitzicht gestelde oplossing, waarbij hij zijn bevoegdheden zou overdragen aan kroonprins Boudewijn. Het plei dooi van de delegatie zou op Koning Leopold een grote indruk hebben gemaakt. De resultaten van de kabinets zitting zijn nog niet bekend, maar na afloop van de bijzondere bij eenkomst verklaarde een der mi nisters op een hem gestelde vraag, dat er zeer bijzondere besluiten waren genomen. De eerste minis ter heeft de gehele ochtend be sprekingen gevoerd met de voor naamste politici en algemeen is men van oordeel, dat daarbij de principiële toezeggingen van de socialisten en de liberalen zijn verkregen. De onderhandelingen met alle partijen zijn thans afge lopen. Het stakingsbeeld is niet gewij zigd. In Luik en Wallonië was het iets rustiger dan het afgelopen weekeinde. NIEUWE AMERIKAANSE TROEPEN GELAND IN ZUID-KOREA KOREA, 31 Juli (Reuter). Heden zijn nieuwe Amerikaanse troepen in Zuid-Korea geland voor versterking van de defensie linie. Hel Belgische kabinet is hedennacht om twee uur in speciale zitting bijeengekomen, nadat de premier Duvieusart een bezoek had gebracht aan Koning Leopold. Een hoge Brusselse functionaris verklaarde Zondagavond laat: „het ziet er naar uit, dat in de nacht van Zondag op Maandag beslissingen van historische draagwijdte zullen worden genomen". De voorzitter van de Belgische socialistische partij, Max Buset zeide: „indien er in de nacht van Zondag op Maandag geen sensationele beslissing wordt genomen, zal er Maandag burgeroorlog zijn". Na twee uur beraad is de kabinetszitting van hedennacht onderbroken. Een afvaardiging uit de ministerraad, bestaande uit Duvieusart, van Zeeland, de Vleeschauer en Carton de Wiart, heeft zich naar Laeken begeven. Verwacht wordt dat de koning hedennacht afstand van de troon zal doen en het land terstond zal verlaten. Het socialistische partijbestuur heeft voor de aanvang van de kabi netsraad in voortdurend contact met de regering gestaan. In het begin van de nacht heeft koning Leopold een afvaardiging van vroegere politieke gevangenen ontvangen, die, bij hem hebben aangedrongen op troonsafstand. De ministers hebben bij het verlaten van de vergaderzaal geen woord gezegd, doch hun gezichten stonden uiterst strak. De stad Brussel was hedennacht in een wijde cirkel omgeven door troepen en politie. Alle personen die toegang tot de stad wensten werden gecontroleerd. De toestand blijft zich steeds meer toespitsen. Gisteravond werd gemeld, dat de komende dagen critiek zullen worden voor het land, vooral voor Brussel, waar de anti-Leopoldisten Dinsdag een grote demonstratie willen organiseren. Daartoe zijn duizenden uit Wallonië opgeroepen. De regering heeft echter elke „concem- tratiebeweging" in de richting van Brussel en omgeving ver boden. Aan de politie en aan andere leden van de gewapende macht is opgedragen streng toezicht te houden op het verkeer. Het actie-comité van de socialistische partij en van de algemene vakbond, dat de opmars naar Brussel heeft georganiseerd, heeft verklaard, dat deze in elk geval zal doorgaan, „onafhankelijk van maatregelen der Overheid". Ernstige incidenten kunnen daarom niet uitblijven nu de tegenstanders van de Koning zullen trachten hun weg naar Brussel te forceren. Revolutie. Spaak heeft Zondagmiddag aan de pers verklaard: „Wij zitten midden in egn revolutie. Als de helft van het land het werk neer legt en het vertrek van een re geerder vraagt, kan dit niet anders dan een revolutionnaire stand van zaken zijn. Elke dag, die voorbij gaat maakt de dingen moeilijker en een oplossing, die vandaag mogelijk is kan morgen door de gebeurtenissen worden achter haald". Spaak verwees naar de bij vele waarnemers heersende mening, dat van nu af aan niet alleen de omstreden persoon van Leopold de derde op het spel staat, maar het bestaan van de Belgische monarchie en de huidige nationale instellingen. Katholieke politici hebben ge zegd, dat Koning Leopold en het kabinet niet het initiatief tot een compromis kunnen nemen „onder bedreiging met rebellie". Eerst moet de orde zijn hersteld. Velen hebben het mobilisatie bevel ontvangen, waardoor de re gering bijzondere eenheden van het leger tot volle sterkte wil op voeren. In de stakingsgebieden rondom Luik zijn troepen uit Duitsland aangekomen en zij hebben Zater dag reeds met tanks door de stra ten moeten patrouilleren. HeNvoorspel van ernstige onlus ten heeft Zaterdag in Brussel en Luik een hoogtepunt bereikt en de atmosfeer was reeds toen zo danig geladen, dat op bepaalde uren het ergste gevreesd zou moe ten worden. In Luik hebben de riikswacht en de politie Zaterdag tweehonderd arrestaties verricht en de politiemannen werden er herhaaldelijk door de menigte be kogeld. De Brusselse binnenstad geleek Zaterdagavond in staat van beleg te verkeren. Lange rijen gemoto riseerde politie-afdelingen en rui ters spoedden zich van de ene plaats naar de andere om de overal opduikende betogers terug te dringen. Er zijn daarbii nogal woeste tonelen voorgekomen en zes door sabelhouwen gewonde betogers, waaronder een socialis- Hoe het op de Place Rogier, die door stakende demonstranten werd bestormd en waar bereden politie charges uitvoerde, toeging. tische senator, moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Enkele hunner waren onder de voet geraakt temidden van de voor steigerende paarden terug vluchtende menigte. Temidden der ontreddering en de dreiging van de opmars naar Brussel gaat het politieke beraad van de koning voort. De koning heeft Zondag twee der liberale ministers van Staat ontvangen, die vorige week geweigerd had den zijn verklaring aan te horen. Er wordt ook gezegd dat hij op nieuw een poging heeft gedaan om met de socialistische leiding in contact te komen. Bevestigd is dat de kabinetschef van de koning een onderhoud mét Spaak heeft gehad. Deze zou ech ter hebben geweigerd zelf de koning te ontmoeten en daarmee het voorbeeld hebben gevolgd van partijvoorzitter Buset. Voorts heeft de regering door middel van radiotoespraken van twee minis ters de verklaring van Duvieusart herhaald, volgens welke de koning bereid is na zijn consultaties, maatregelen te overwegen die dè toenadering zouden kunnen be vorderen. In de politieke verwarring van het ogenblik mengen zich de Waalse separatisten op nogal luid ruchtige wijze. Een der Waalse volksvertegenwoordigers. Merlot, heeft te Luik gerept van de bij- eenroeping van de Staten-Gene- raal voor Wallonië, een eis die in Wallonië reeds eerder gesteld is, doch waarvan door het socialis tische partijbestuur was ver klaard, dat het slechts een poging was om „het totale verzet" te or ganiseren en dat hii geen onmid dellijke stap tot afscheiding zou zijn. SINGAPORE (Reuter). Han delaars alhier delen mede, dat de Russen bezig zijn hun aankopen en verschepingen van Malakka- rubber aanzienlijk te vergroten. De volgende maand zullen twee Russische schepen uit Odessa, de Etrusco en de Oermotov, elk 7000 ton rubber vervoeren. De rubberverschepingen van Malakka naar de Sovjet-Unie hebben in de afgelopen zes maan den 34.662 ton bedragen, waar door de Sovjet-Unie de op twee na grootste afnemer is van rub ber na de Verenigde Staten en Engeland. Ongeveer 150 personen hebben Zaterdagavond voor de Russische ambassade te Londen gedemon streerd. Verschillende ruiten van het gebouw werden ingeworpen. De politie verspreidde de demonstranten en dwong enkelen van hen om de uitgestrooide pam fletten te verzamelen. De pam fletten waren uitgegeven door de (fascistische) beweging van Sir Oswald Mosley. Twee personen werden gearresteerd. Zondag verklaarde de comman dant der landstrijdkrachten van de Verenigde Naties in Korea, luite nant-generaal Walton H. Walker, dat de oorlog in Korea in een critiek stadium is gekomen. De generaal vertrouwde er echter op, dat de Amerikanen vol zonden honden tot versterkingen arriveren. Generaal Walker legde deze ver klaring af aan journalisten, enkele uren na een bezoek aan de front linie, waarbij hij aan Amerikaanse officieren verklaarde, dat „overgave onmogelijk was". De vijand zal elke duim gronds duur moeten be talen", aldus Walker. „Hij onder vindt van ons steeds grotere weer stand en zijn eigen verliezen wor den steeds zwaarder. Ons zal uit eindelijk de zege zijn, daar ben ik zeker van." In het legerbericht van generaal Mac Arthur van Zondag wordt ge meld, dat Kotsjang, 65 K.M. Zuid- Westelijk van Taegoe, door de Noordelijken is bezet. Een kleine communistische colonne is langs de zuidkust in Oostelijke richting door gedrongen tot een tiental kilometer van Ponggyeri, dit is een 20-tal. kilo meter van Tsjindjoe en 110 kilo meter ten westen van Poesan. Tsjindjoe is Zondag eveneens door de Noord-Koreanen aangevallen, De 57-jarige landbouwersknecht J. Nieuwland zat Vrijdagavond een koe te melken aan de voet van de Strypsedijk te Rockanje. Boven op de dijk passeerde een personenauto Juist ter hoogte van de melker ge raakte de stuurinrichting van de auto defect, waardoor deze de dijk afreed en de melker raakte. De bot sing was zo hevig, dat N. direct na aankomst in het ziekenhuis te Rotterdam overleed. De bestuurder van de auto kwam met de schrik vrij. De koe was zodanig gewond, dat ze ter plaatse moest worden afgemaakt. doch de Amerikanen wisten het aan vankelijk verloren terrein te her winnen. In het midden-zuiden van Korea hebben de Amerikaanse strijdkrach ten Tsjirye, 22 K.M. ten Zuiden van Koemtsjon, op de Noord-Koreanen veroverd. De stad is door artillerie en vliegtuigen geheel vernield. Volgens het Chinees communisti sche persbureau hebben de Noorde lijken Kwangjan, 140 K.M. ten wes ten van Poesan, bezet. NATIONALISTEN MELDEN: Te New-York zijn Zondagavond berichten opgevangen, afkomstig van Formosa, waarin de Chinese nationalistische autoriteiten mede delen dat nationalistische vliegtui gen 150 „invasie-vaartuigen" in de nabijheid van Amoy tot zinken heb ben gebracht, toen de Chinese com munisten bezig waren een landing op het in handen der nationalisten zijnde eiland Quemoy voor te be reiden. In een door de leiding van de Chinese nationalistische luchtmacht uitgegeven communique wordt nog medegedeeld, dat het hier een „daad van zelfverdediging" betrof, welke niet in strijd is met het door presi dent Truman aan generalisimus Tsjiang Kai-Sjek gedane verzoek om de operaties tegen de Chinese communisten te doen staken, nu Amerikaanse strijdkrachten zich hebben belast met de verdediging van Formosa. DJAKARTA, 29 Juli (Aneta) - Dr. Hirschfeld zal zeer waar schijnlijk 18 Augustus naar Ne derland vertrekken. President Sukarno heeft dr. Hirschfeld speciaal verzocht 17 Augustus in Indonesië te vieren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1