Conflicten rond Van Heuven Goedhart Organisatie van de Westerse veiligheid De zeven en dertig abten van Egmond Communistische inval in Indo-China verwacht En de janboel na de bevrijding RADIO Geestelijke opbouw van de Abdij kwam in de eerste plaats OP DE VLUCHT Uit het Enquête-rapport In Christus' TAcht Distributie in Israël voor de „LIEFDE MAANDAG 31 jULl 1950 PAGINA 5 Waar mensen zijn, vallen woorden en zijn misverstanden en andere zaken, die minder verheven zijn. Het is genoegzaam bekend, dat er ook in Londen minder prettige dingen zijn gebeurd. Zo is er o.a. een conflict geweest tussen de heren Van Heuven Goedhart en Van Houten. Mr. van Heuven Goedhart was 17 Juni 1944 minister van justitie geworden. De heer Van Houten was een der leidende officieren van het B.l. Deze zond aan mr. v. Heuven Goedhart een privé brief, die aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Er werd o.m. in geprotesteerd tegen het „eenzijdig" optreden van de heer Van Heuven Goedhart, die een verkeerd en subjectief beeld van bepaalde groepen in Nederland en hun intenties zou hebben gegeven. De heer Van Houten heeft van zijn brief weinig plezier beleefd, ook al omdat hij deze op B.I.- papier had getikt. De briefschrij ver moest bij de minister-presi dent op het matje komen. De heer Gerbrandy vond het niet passend, dat de heer Van Houten een der gelijke brief aan de heer Van Heuven Goedhart, minister van Justitie, had geschreven. Ook in een vergadering van verschillen de ministers werd de opzet van de brief afgekeurd. De heer Van Houten bood toen zijn ontslag aan, maar dit werd hem niet ge geven. De heer Van Heuven Goedhart heeft verklaard, dat hij na aan komst in Londen op verzoek van de heer Gerbrandy op korte ter mijn een rapport heeft gemaakt over de organisatie van het ver zet in Nederland. Met de grootst mogelijke verrassing ontdekte hij later, dat dit rapport in handen kwam van de heer Van Houten. Deze had het plotseling in zijn vingers en heeft het ook naar Nederland laten gaan, waar het enig rumoer verwekte in de krin gen van de illegaliteit. Naar de heer Somer verklaarde, is er iemand met het rapport van de heer Van Heuven Goedhart, dat voor de Koningin en voor de minister-president was bestemd, bij het B.l. gekomen, met het ver zoek dit rapport van commentaar te voorzien. Het rapport van de heer Van Heuven Goedhart brak de Raad van Verzet af en stelde de O.D. in een zwart daglicht. Het B.l. heeft het rapport van de heer Van Heuven Goedhart nooit naar Nederland gezonden. Het was volgens de heer Somer de eerste plicht van genoemde heer geweest de inlichtingendienst in te lichten. Toen de heer Van Heuven Goedhart intussen mi nister van Justitie was geworden, werden de heren Van Houten en PROGRAMMA DINSDAG 1 AUGUSTUS HILVERSUM 1. 402 m. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu ziek; 7.50 Dagopening 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoon- muziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek10.00 Morgen wijding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kinderen 11.00 Piano concert; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Kwartet; 12.30 Mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Gramo foonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Financieel overzicht 13.25 Amuse mentsmuziek; 14.00 Fotopraatje; 14.15 Gramofoonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 De stem van Ame rika; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano spel; 18.30 Theaterorkest; 19.00 „This is London"; 19.05 Fanfare orkest; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gramofoonmuziek; 20.45 Pianorecital; 21.05 Buitenlands overzicht; 21.20 Orkestconcert; 21.50 Klankbeeld; 22.00 Gevarieerd programma; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws; en weerbe richten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.35 „Lichtbaken", causerie; 10.00 Voor de kinderen^ 10.15 Omroep orkest en soliste; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Gramofoonmuziek; 11.50 Als de ziele luistert", causerie 12.00 Angelus; 12.03 Pianoduo; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gramo foonmuziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Klank beeld; 15.00 Viool en piano; 15.30 Gramofoonmuziek; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de kinderen; 17.45 Regeringsuitzen ding; 18.00 Gramofoonmuziek 18.20 Reportage; 18.30 Voor de strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Ac tualiteiten; 19.25 „Dit is leven", causerie; 19.40 Amusementorkest; 20.00 Nieuws; 22.00 Dubbelkwartet 22.20 Viool en cello; 22.40 „Bewaar het toevertrouwde pand" en avond gebed; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 m. 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberiohten 12.32 Lichte muziek 13.00 Nieuws; 13.15 Gevarieerde muziek; 14.00 Kamermuziek; 14.48, 15.00 en 16.00 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoonmu ziek; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Gramofoonmuziek; 18.25 Financiële kroniek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gramofoonmu ziek; 19.50 Voordracht; 20.00 Om roeporkest en solisten; 20.40 „II Matrimonio Segreto", opera; 23.25 Nieuws; 23.3024.00 Gramofoon muziek. BRUSSEL, 484 m. 3 2.05 Lichte muziek; 13.00 Nieuws 13.10, 13,30, 14.00 en 16.00 Gramo foonmuziek; 17.10 Dansmuziek; 18.30 en 19.00 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Omroeporkest; 20.30 Gramofoonmuziek; 21.00 Om roeporkest; 21.30 Gramofoonmuziek 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoonmu ziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Dansmu- ztek; 23.55 Nieuws. Somer op een avond in Arlington House „op het matje geroepen". En van acht tot twaalf hebben zij „op hun ziel gehad". Achteraf vindt de heer Somer deze zaak zeer vermakelijk, maar toen heeft zij veel schade gedaan aan de verhouding. Wnd. chef B.N.V. Tussen 1519 Mei '45 werden alle Nederlandse veiligheidsdien sten tot één bureau, waarvan de naam toen nog niet vaststond, ge coördineerd. Dit was een kwestie van vele haken en ogen. In die tijd was de heer De Quay minis ter van Oorlog. Chef van het bureau van de gecoördineerde veiligheidsdiensten werd de heer Einthoven. Beiden waren lid van het Driemanschap van de Neder landse Unie geweest. De heer Einthoven bracht vijf jongelui mee, zo van de leeftijd tussen 18 en 21 jaar. Dit zouden de aller naaste medewerkers worden in zijn eigen kabinet. De heer J. Gerritsen o.a. chef chaf van het commando Zuid van de stoottroepen, werd de plaats vervanger van de heer Eintho ven. De heer Sanders werd be last met de contra-spionnage, maar volgens de heer Gerritsen was hij geen vakman. De heer Sanders bemoeide zich met zaken die onder Algemene Zaken res sorteerden, hij kocht maar raak, oa. een herenkamer bij Pander, voor f 3000.Er kwamen vrese lijk veel kleine ruzietjes tussen de heren Gerritsen en Sanders. Op een van de ochtendconferen ties was één van de agendapun ten, dat de heer Sanders niet volt doende paperclips kon krijgen en majoor Fruin vond het schanda lig, dat de heer Sanders zonder paperclips door het leven moest gaan. Een ander typerend geval was, dat enige heren uit de ille gale groep moeite hadden gedaan om bij de contra-spionnage van de heer Sanders te komen. Ze kwamen bij de heer Gerritsen en deze heeft zijn visie op het ge val gegeven, nogal openhartig zoals de heer Gerritsen toegeeft. Achteraf bleek, dat bij de heren, die naar de contra-spionnage sol liciteerden, een verrader zat. De heer Sanders diende een rapport in bij de heer Einthoven en deze schopte de heer Gerritsen op staande voet de deur uit. De heer De Quay heeft ver klaard, dat hij van mening is, dat de keuze van mr. Einthoven, oud-hoofdcommissaris van poli tie te Rotterdam, als leider van het B.N.V. goed is geweest. Voor dit werk was een man nodig met politiële ervaring en verder een rechtschapen mens, die in de be staande groepen waarin vrij veel avonturiers rondliepen, enige orde zou kunnen scheppen. Volgens de heer W. E. San ders was de heer Gerritsen boeahouder van de A.K.U. ge weest en dus geen vakman. De heer Einthoven had gemeend, te doen te hebben met een zekere kapitein Gerritsen, vroeger van G.S. III die wel in het vak be kend was. Mr. L. Einthoven verklaarde, dat hij dolgraag eerst zijn mensen een paar maanden zorgvuldig had willen bekijken. Dan had hij tenminste geweten, met wie hij moest werken. Wanneer hij echter niet de be staande groepen had overgenomen had hij ook niet het materiaal ge kregen, daar de mensen zich met de dossiers verkochten. Wilde de heer Einthoven de dossiers heb ben, waarin veel wetenswaardigs stond, dan moest hij de mensen ook nemen. Nog jaren na de be vrijding was het zo, dat de men sen met een dossier kwamen en zeiden, dat, als hij hen in dienst nam, hij mocht zien wat er in het dossier stond. Zodra dit niet meer nodig was, zei hij; Daar is het gat van de deur. In de eerste tijd zijn er door het B.N.V. bij el kaar meer dan duizend personen aangetrokken. Met betrekking tot het ontslag van de heer Ger ritsen bij het B.N.V. heeft de heer Einthoven verklaard, dat hij door de chef staf Militair Gezag, mr. H. J. Kruis, uitdrukkelijk was ge machtigd dit zo te doen. De heer Gerritsen is hoofdzakelijk van zijn functie ontheven omdat hij voor dit soort werk volkomen onge schikt was. De heer Gerritsen introduceer de de militaire politie van de stoottroepen om het gebouw, waarin het B.N.V. was gevestigd, te bewaken en de orde te hand haven. Deze lieden stalen het Niet de uitverkiezing, niet het Christen-zijn alleen doet het, maar het komt er op aan, C"~ dat wij de ons aange boden genaden van het Doopsel, van het Vormsel, van de H. Mis en Communie, van het lidmaatschap der Kerk aannemen en, in trouwe volg zaamheid aan haar, 1,1 stap voor stap aan «4 onze eigen geest en zin sterven, opdat het Godsrijk in ons tot voltooiing kome. BENEDICTUS. halve gebouw leeg. Toen het ontdekt werd, werd het door de heer Gerritsen verzwegen. De heer Einthoven moest het van anderen vernemen. Een officier van de stoottroepen, die door de heer Gerritsen in het B.N.V. was binnengebracht, schoot op 'n gegeven moment uit een hotel, waarin het B.N.V. was gevestigd, naar zijn eigen schildwacht, toen deze niet onmiddellijk stil stond. Deze man kreeg ernstig letsel. Ook dit werd niet aan de heer Einthoven gerapporteerd, hij moest het toevallig vernemen. Zo zou hij nog talloze andere gevallen kunnen noemen. Er wa ren in het gebouw van het B.N.V. onjuiste toestanden door het in kwartieren van mannelijk en vrouwelijk personeel in het ge bouw. Een dergelijke janboel was een volkomen wanbegrip van de situatie, waarom het ging. De heer Gerritsen luisterde voorts telefoongesprekken af van an dere ambtenaren in het gebouw. Dat heeft tenslotte de deur dicht gedaan, en niet het verhaal over de twee heren, die bij de contra spionagedienst van de heer San ders solliciteerden, welke ver haal door de heer Sanders werd verteld. Men moest in die tijd iets door de vingers zien, dat kon niet an ders, maar er waren toch zekere grenzen. Kwestie van organiseren. De heer Gerritsen heeft gespro ken over meubilair van f 3000 van de heer Sanders, waarvan de heer Einthoven niets weet, maar het meubilair in het huis, waarin de heer Gerritsen woonde is onder hem weggehaald, omdat het niet van hem bleek te zijn. maar van iemand anders. Dat had de heer Gerritsen meegenomen. Op een gegeven moment, de heer Gerritsen was toen al niet meer bij het B.N.V., is eenvoudig alles in beslag genomen, omdat bleek, dat hef meubilair was ..ge organiseerd". zoals men dat in die tijd noemde. LONDEN (Reuter). Volgens radio Jeruzalem heeft de Israë lische minister voor Bevoor rading, dr. Dof Joseph, Zondag avond medegedeeld, dat met in gang van Maandag a.s. kleren en schoeisel in Israël zullen worden gerantsoeneerd. Deze maatregel is noodzakelijk geworden, omdat Israël een tekort aan buiten landse deviezen heeft. Een Amerikaanse cavalerie-divisie, artillerie en een klein aantal tanks zijn op de Oostkust van Korea aan land gezet. Deze amphibie-landing werd uitgevoerd met schepen van de zevende Amerikaanse vloot, onder dekking van Amerikaanse en Britse vliegtuigen. DOOR MAJOOR LEWIS HASTINGS I. Ondanks het feit, dat de Wes terse -Wereld uiteraard het economisch herstel als hare be langrijkste taak heeft gezien sedert 1945 en de hoop op het overbruggen van de verschillen met de Communistische wereld niet kan worden opgegeven is de fensie toch weer het grote zorgen kind geworden der democratische landen. Sinds 1947 is er aanlei ding geweest de organisatie van de verdediging van de Westerse landen metterdaad ter hand te nemen. Het is niet zonder belang de geschiedenis der laatste jaren even onder de loupe te nemen. De maatregelen die vooral de laatste maanden worden genomen ge tuigen van een steeds grotere zin voor realiteit. Het Brits-Franse verdrag, dat te Duinkerken gete kend werd op 4 Maart 1947, was Nicolaas van Adrichem Nicolaas van Adrichem, de 33ste abt, schijnt met de kloostergoede ren niet zo voorbeeldig te zijn omgegaan als zijn voorganger. Hij verteerde negen duizend flo rijnen en maakte nog een schuld van zeven duizend. Met Jan van Bourgondië, die er op uit was om kerkelijke goederen aan zich te trekken, kwam hij in onmin. Jan namelijk had ijlings brieven naar de Paus in Rome gezonden, waar in vermeld werd, dat hij tot abt was gekozen. De Paus liep in de val, door Jan gesteld en verklaar de hem tot abt. Toen de Paus echter de ware toedracht der zaak vernam, herriep hij zijn besluit en werd de echte abt in zijn waar digheid gehandhaafd. Deze had daartoe door een rechtsgeleerde monnik de geldige abtskeuze ter kennis van Rome laten brengen. De pseudo-abt, wien het alleen om de inkomsten van de abdii te doen was, nam dat niet en trachtte met geweld de bezittingen der Abdij ■in handen te krijgen. Toen dit door het verzet der monniken niet lukte, gaf hij de zaak verder over aan Jan van Egmond. Deze sloeg het beleg voor de abdij, doch toen dat door de ziekte van een der aanvoerders, onderbroken werd. maakte de abt met enkele mon niken van de geboden gelegen heid gebruik, om naar Friesland uit te wijken met medeneming SAIGON (Reuter). In ge woonlijk welingelichte Franse kringen verklaart men, dat de Chinese communistische generaal Tsjen Keng in de aan Indo-China grenzende provincie Joennan on geveer 10.000 manschappen uit het door de Sovjet-Unie erkende Vietminh opleidt voor een nieuwe aanval op Indo-China. Genoemde kringen verklaren, dat deze inlichting, die vervat zou zijn in de hoogst geheime inlich tingen van de Franse inlichtingen dienst, de gehele toekomst van de Indo-Chinese guerilla-oorlog tussen de opstandelingen van de Vietminh en de 150.000 man van de Franse Unie verandert. Aan vallen, gelijkend op die van de Noord-Koreanen op de zuidelijken konden binnen vijf maanden ver wacht worden. In dit geval zou de guerilla-fase afgesloten worden en zouden de HIJ HAD GENOEG VAN DE VRIJHEID Vorige week ontsnapten uit het Huis van Bewaring in Den Haag twee gevangenen via een boven licht. Een van hen, een zekere L., werd meteen weer gearresteerd, de andere gevangene, een zekere G., heeft zich Vrijdag bij de politie gemeld. De politie zoekt thans nog naar een derde gevangene, die in 't begin van de week uit de strafge vangenis te Scheveningen heeft we ten te ontsnappen. troepen der Vietminh ter sterkte van een brigade of een divisie een aanval op de Delta kunnen doen. De sterkte der Vietminh in de noordelijke bergen wordt ge raamd op 40.000 weluitgeruste beroepssoldaten en 60.000 man aan militie, die thans in een snel tempo geoefend en uitgerust, worden, hoofdzakelijk met Ame rikaanse wapens, die veroverd zijn op nationalistische Chinese troepen en daarna over de Indo- Chinese grens zijn gesmokkeld. INTREKKING BANKBILJETTEN De Nederlandse Bank bréngt nog maals onder de algemene aandacht, dat de gelegenheid tot verwisseling van de opgeroepen bankbiljetten van f 10 en f 100, model 1945, bii haar bijbank, agentschappen en cor respondentschappen op 1 Sept. 1950 wordt gesloten. Van genoemde da tum af zullen genoemde biljetten nog slechts bij haar hoofdbank te Amsterdam kunnen worden ver wisseld. In- herinnering wordt gebracht, dat opgeroepen zijn: het bankbiljet van f 10, gedateerd 7 Mei 1945 (aan de voorzijde bedrukt met de Neder landse Leeuw); het bankbiljet van f 100, gedateerd 7 Mei 1945 (aan de voorzijde bedrukt met een over het midden lopende verticale bruine band); het bankbiljet van f 10 eveneens gedateerd 7 Mei 1945, doch in blauw gedrukt en voorzien van het portret van Koning Willem I. blijft in omloop. van de voornaamste kostbaarhe den. Hij trok over Sloten naar Sneek, waar hij geruime tijd in een- vrouwenklooster verbleef, totdat hij de officiële bevestiging van zijn benoeming in handen kreeg. Als koopman verkleed voer hij toen naar Kampen, om vervol gen over de Veluwe, Naarden en het Gooi naar Beverwijk te rei zen, waar hij zich bij zijn vader nog geruime tijd schuil hield. In een klooster te Haarlem is hij toen nog een week of vijf verborgen geweest. Nicolaas van Adrichem keerde toen naar Egmond terug, waar hij met open armen werd ontvangen en in 1477 eindelijk als Abt werd erkend. In datzelfde jaar is de abt te Haarlem bij Maximiliaan van Oostenrijk geweest en sloot hij hechte vriendschap met deze, die het klooster onder zijn bescher ming nam. In 1479 regelde hij in Utrecht een twist tussen bisschop David van Utrecht en de burgerij en ontsloeg op Pauselijk verzoek, na een uitvoerig onderzoek, de Utrechtse burgerij uit de ban, door bisschop David over hen uit gesproken. Ook steunde hij de stadhouder van Holland in zijn pogingen om in Hoorn de partij-twisten aan de kant te doen. Abt Nicolaas re geerde vijf jaar en heeft in die tijd veel verbeteringen aan het klooster weten aan te brengen. Hij stierf vrij plotseling, na een bruiloftsmaaltijd in Zeeland. Hij was liefdadig en vrijgevig en ver gevingsgezind tegënover zijn vij anden. Tweede hervorming. Jordaan van Driel werd in 1481 gekozen, omdat hij op het laatste moment, terwijl de stemmen staakten en de helft een ander koos, toch nog de stem van een afwezige monnik er bij kreeg. Erg goed kon de abt niet met zijn monniken, vooral niet met de ouderen, overweg. Hij had steeds onenigheid en slaagde er niet in de kloostertucht op het oude peil te handhaven. Hij durfde zelfs niet alleen in het koor te verschijnen, om de H. Diensten bij te wonen, maar was altijd vergezeld van enkele mede standers, bang als hij was, dat men hem iets zou doen. In 1491 kwamen Graaf Jan van Egmond en de abt van St. Lud- ger met de bisschop van Verden naar de abdii, om op pauselijk bevel het klooster te hervormen. De monniken voelden er niets voor, doch werden toen opgeslo ten en afgezet. Monniken, uit en kele andere abdijen bijeen geroe pen, kregen de opengevallen plaatsen en de oude Egmonder monniken werden met een vast jaargeld weggestuurd. De abt Jordaan werd, toen hij niet toegaf, in de Ban gedaan. Dé abt wendde zich toen tot hertog Philips van Oostenrijk en Bour gondië, die hem steunde, maar de hervormers trokken niet weg. Jordaan kocht toen vele macht hebbers met geschenken om, om zijn zin te krijgen. Na een proces te Den Haag en vrijwel eindeloze onderhandelingen werd overeen gekomen. dat de oude abt met ziin monniken terug zouden keren doch dat de hervormden een deel van de inkomsten zouden krii- gen. Geboterd heeft het natuurlijk nooit tussen de abt en de nieuwe monniken en toen hij bang werd voor Graaf Jan van Egmond, is hij naar de omgeving van Breda gevlucht. In 1493, op Kerstmor gen, vond zijn kapelaan hem op de grond liggen, door een beroer te getroffen. Toen hij bijkwam stamelde hij: „Alles is verloren". Hij stierf op het feest van St. Jan Evangelist. Hij werd' na Driekoningen in Egmond begra-' De laatste abten. Henrik van Wittenhorst werd, na een van te voren bekend ge maakt kapittel, waartoe ook de oude monniken werden uitgeno digd, die daarvan echter meren deels geen gebruik hebben ge maakt en in Breda Outger van Kralingen kozen, tot 35ste abt ge kozen in het jaar 1494. De Paus bekrachtigde de keuze van abt Henrik. Het bericht werd met grote vreugde ontvangen en de abt werd met blijdschap inge haald. Hij werd op dé feestdag van St. Petrus en Paulus te Utrecht gewijd. Hij heeft een overeenkomst gesloten met -Out ger van Kralingen, zodat ze in vrede samen leven konden. Toch bleef Outger in Breda en leefde daar van zijn jaargelden, van Henrik ontvangen. Henrik was een vreedzaam man, hetgeen uit bovenstaande bleek. Hij bouwde huizen, versierde de kerk met een schoon gewelf, een nieuw tuighuis en een poort kwamen er en hij loste schulden af. In 1509 teisterde brand een deel van het klooster en brak de diik bij Pet ten door; van de schrik werd de abt ziek en overleed hij, na 15 jaar geregeerd te hebben. Meynard Man, werd toen tot abt gekozen, bij welke verkiezing zich geen moeilijkheden voor deden. Hij werd te Antwerpen plechtig gewijd en op Palmzon dag van het jaar 1509 met groot eerbetoon in Egmond binnen- fehaald. Hij stichtte een gasteri- wartier voor de vreemdelingen en liet verschillende abdijgebou wen herstellen. De kloostergang of pandgang moet in zijn tijd op nieuw zijn versierd met gias-in- lood-ramen en met heiligenbeel den. De kerk werd met een derde toren verrijkt, waarin nieuwe luidklokken werden opgehangen, de wester-toren kreeg zwaardere klokken en de zijkapellen der kerk werden overwelfd. Er kwam een nieuw koorgestoelte en de in ventaris van de bibliotheek werd uitgebreid. De tucht in het kloos ter was intussen zo verbeterd, er ging een zo grote roep van de kloosterlingen uit, dat van Eg mond uit de kloosters te Affligem en Eyaten moesten hervormd worden. Zijn geleerdheid deed hem in contact komen met vele bekende geleerden van zijn tijd, zo telde hij Erasmus van Rotterdam on der zijn vrienden. In zijn voetstappen trad Willem van der Goes, een eerlijk en vroom man, die 33 jaar het kloos ter op een voorbeeldige wijze be stuurde. Zijn milddadigheid werd alom geroemd en hoewel hij veel geld aan de verfraaiing van het klooster besteedde, kon hij bij zijn overlijden nog een zeer belang rijke som gelds achterlaten. Met hem is aan de rij der regerende abten van Egmond eigenlijk een einde gekomen. Want nog in hetzelfde jaar van het afsterven van abt Willem kwam er in de kerkelijke in deling in ons land een grondige wijziging, die tot gevolg had, dat de Egmonder abdij het vól gend jaar onder het bestuur kwam van de bisschop van het een product van de toen heersende geestesgesteldheid. De verdedi gingsclausules van het verdrag hebben alleen maar betrekking op de mogelijkheid van Duitse agressie, en de inhoud is eigenlijk niet meer dan een weerspiegeling van de vriendschap en het onder linge vertrouwen tussen beide grote landen. Ruimer van begrip en inzicht was de Westerse Unie, waartoe Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, op 20 Januari 1948 het initiatief had ge nomen in een rede voor het La gerhuis. Het voornaamste doel van het Brusselse Pact was de ge meenschappelijke zelfverdediging waartoe Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk. België, Nederland en Luxemburg zich verbonden. Al werd in één van de artikelen van het verdrag nog gewezen op Duitsland als de mogelijke aanval ler, toch lag het zwaartepunt op de verplichting die de verdrags partners op zich namen elkaar automatisch te steunen in geval van een gewapende aanval, uit welk deel van Europa deze ook zou komen. Art. 7 van dit vijf-mogendhe- denverdrag voorzag in een perma nent raadgevend orgaan, met aan het hoofd de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken. Daarvan ondergeschikte lichamen hielden zich met economische, sociale en culturele problemen bezig. Een aparte plaats werd aan defensie gegeven. Het Brussels Pact Verdedigingsapparaat Aan het hoofd van de verdedi gingsorganisatie staat de Raad van de Ministers van Oorlog van de vijf mogendheden, bijgestaan door een commissie van Staf-chefs voor strategische zaken. De com missie van opperbevelhebbers in West-Europa, waarvan het hoofd,- kwartier in Fontainebleau is ge vestigd, is aan dit laatste lichaam verantwoording schuldig. De be handeling van de tactische en technische problemen van de West-Europese verdediging is één harer voornaamste taken. Maar harde feiten legden hun gewicht in de schaal. Binnen het strikt West-Europese kader was deze regeling wel een bevredigende maar zij beant woordde nog lang niet aan wat de wereldgebeurtenissen eisten. Er was een stoutmoediger ziens wijze nodig. Er hadden aan beide zijden van de Atlantische Oceaan verdere beraadslagingen plaats en vóór het einde van het jaar kreeg het nieuwe plan. zijn beslag dat op 4 April 1949 getekend werd. Alle contracterende partijen verbonden zich in geval van een gewapende aanval op één hunner tot „het ondernemen van zodanige actie, inclusief het gebruik van gewapende krachten, als noodza kelijk wordt geoordeeld om de veiligheid van het Noord-Atlan tische gebied te herstellen en te handhaven". Doch van groter be lang nog dan deze bereidverkla ring was de verplichting, dat elk land op zich nam, tot het uitbrei den van de individuele tot collec tieve defensie, met andere woor den het conceveren der verdedi ging op het „internationale" plan. De betekenis van het verdrag. Er kan geen twijfel bestaan aan het verstrekkende belang en de historische betekenis van het ver drag. Het smeedt de gemeenschap pelijke belangen en het lot van meer dan 250.000.000 van 's we relds energiekste en vindingrijk ste mensen, met een groot aan deel in het totale industriële ver mogen van de wereld aaneen. nieuwe diocees Haarlem. Nico laas van Nieuwland, die zijn onderhoud grotendeels bekos tigde uit de inkomsten van de abdij, In 1571 werd Godfried van Mierlo bisschop en tevens be stuurder der Abdij. Hij is het nietjang geweest, want reeds in 1572 moest hij de wijk naar het buitenland nemen, tenge volge van de onlusten tussen de Prins van Oranje en de Spanjaarden. In 1573 werd het klooster, zoals men elders le zen kan, vernield en het moet de Haarlemse bisschop nog al tijd als een gtote verdienste worden aangerekend, dat hij nog zoveel uit de inventaris van de Egmonder Abdij heeft weten te redden en voor het nageslacht te bewaren. FEUILLETON 33 „Dat is een góéd idêe, Thea. Je moet hier van daan. Hier herin nert je te veel aan je verlies én je verdriet." Mevrouw Pauw zette haar theekopje op het blad neer. „En toen is ze gegaan. Ik hoor de pas dat ze weg was van haar huishoudster. Ik denk, dat ze weer naar haar zuster Marie is gegaan... Het was op slot van zaken het beste., ook al om de praatjes „Praatjes?" vroeg Rob? „Werd er dan over „Er werd gekletst," zei me vrouw Pauw kortaf. „Domme mensen vinden altijd wel wat om over te roddelen en zelfs hier in Goes heben we domme mensen." Ze kee kRob strak aan en hij voelde neiging om haar 'n zoen van dankbaarheid op haar blo zende wang te geven. Maar hij deed het niet. Jan kwam bij hen zitten en stak een sigaret op. „Véél meer valt er niét te ver tellen, is het wel, mevrouw Fauw?" vroeg hij en keek Rob aan. „Ben je tevreden?" „Meer dan dat. U wordt wel bedankt voor uw uitvoerige in- lictingen, mevrouw. U hebt me heel wat wijzer gemaakt." „Nu moeten wij er vandoor," zei Jan Faasse. „Mevrouw Pauw moet naar een vergadering van de Vrouwenbond en ik moet 'n raadsverslag gaan maken Gaat u mee. mevrouw Pguw?" Hij hield de deur voor haar open en zei over zijn schouder heen tegen Rob: .Vanavond ne gen uur in de hal. Ik heb ie wat te laten zien Rob." Rob sloot de deur en nam de huistelefoon op. „Kan c> kell- ner de boel hier komen wegha len. alstublieft?" Hij legde de hoorn neer en ging weer in zijn grote stoel zitten na een pijp te hebben ge stopt en aangestoken. De kell- ner kwam kloppen en het thee blad weghalen. Buiten begon de duisternis te vallen. Toch was t al goed merkbaar, dacht Rob dat de dagen begonnen te len gen. Het was vreemd, maar hij voel de zich toen al minder moede loos dan hij geweest was. Dat was slechts een gevoelskwestie, geen gevolg van door hem ont dekte feiten. En hij mocht zien niet door zijn gevoelens laten beheersen. Zeker niet op dit ogenblik. Rob dacht over het gehoorde diep na.- Mevrouw Pauw had Thea gekend. En ook Ronk. Niet intiem genoeg om bevooroor deeld te zijn en bovendien was ze een vrouw, die wist waar te ne men, wat er rondom haar ge beurde. zowel in het openbaar als in het particuliere leven. Hij was meer dan genegen om wat zij zei, voor waar te houden De verhouding tussen Thea en Ronk was volkomen normaal en goed geweest. Hij leunde met zijn hoofd achterover in de stoel. Het netwerk van raadsels werd steeds dichter en verwarder. Als Thea en Ronk een gelukkig le ven hadden gehad hoe was het dan te verklaren, dat ze zo goed als geen gebruik had gemaakt van het grote vermogen, dat ze van hem geërfd had? Ze was toch „Mevrouw Simon Ronk," dat had ze vaak genoeg te ken nen gegeven. Tegenover ieder een. Ze noemde zich „mevrouw." Maar ze droeg geen trouwring. Dat alles gaf aanleiding to^ eindeloze gissingen, die heim niets verder brachten. Hij kende Thea; en het beeld, dat hen zich in Goes van haar had kunnen vormen, geleek meer dan sprekend op haar, zo als hij haar kende. Een verstan dig en gevoelig kind, opgegroeid in een gezin waarin vader en moeder een stand trachtten op te houden die boven hun krach ten ging; waarvoor ze genood zaakt waren zich in drukkende schulden te steken. Voor hen zelf drukkend, maar voor Thea vernederend en beschamend. De indrukken door Thea in haar jeugd ontvangen, konden licht en verklaring geven voor haar huwelijk met Ronk. Haar moeder stierf en zij bleef zon der enig inkomen alleen achter. Het verlangen naar bescherming en veiligheid kan haar gemak kelijk ertoe gebracht hebben met Ronk te trouwen, te meer omdat hij niet slechts vermogend maar bovendien een zeer gezien algemeen geërd man was ge weest. Mevrouw Pauw had uitdruk kelijk gezegd, dat Thea zich in de korte weken van haar huwe lijk zichtbaar volkomen geluk kig had gevoeld. Wat had ze ook weer precies gezegd? „Ze was nog altijd dezelfde als vroeger. Even lief en rustig. Maar ze straalde van geluk. Dar. was haar duidelijk aan te zien.. Wat was die donkere wolk van- angst, die haar leven ver duisterde, dan toch? Die moest er al geweest zijn, al was hot maar in haar onderbewustzijn vóórdat ze Goes verliet, daar van was Rob ten stelligste over tuigd. Want ze was naar Am sterdam gegaan om ergens aan te ontkomen. En in de drukte en 't bruisende leven van de grote stad had ze gevonden wat ze zocht. Hij herinnerde zich wat Thea gezegd had, toen ze samen de eerste kéer uit eten waren gegaan. „Ik wilde iets anders een ander leven dan ik tot nog toe gehad hadvergeten, wie ik geweest was.." En ze had even later ook gezegd; „Er wonen zoveel mensen, dat je niet het gevoel hebt, dat iemand op ie let. of dat je iemands aan dacht trekt. Je loopt er echt rond in een wijde mantel van onbekendheid." Ze was ontvlucht aan iets uit haar leven in Goes. Ze had in Amsterdam verborgenheid ge vonden. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5