Nieuw In België viel hedenmorgen om zeven uur de grote beslissing Koning Leopold draagt de bevoegdheden over aan Prins Boudewijn, die 7. September 1951 Koning wordt Vertegenwoordiging China en Korea op de agenda De historische verklaring van Koning Leopold Mac Arthur op Formosa ortief begin >rtweek Noord-Koreanen nog in opmars lobilisten ïuset naar ling Leopold 'wt UnruCC 5§£e an 7-12 Aug. >P DE WEECH EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDER, SCHAGEN Leopold III van België afgetreden EEN KONING GAAT HEEN Onzekerheid over Bertha Hertog Sovjet-voorstel aan de Veiligheidsraad Mars naar Brussel afgelast Kroniek en Kritiek Scheepsberichten Conferentie met Tsjang Kai Sjek Troepen uit U.S.A. geland Fen door de heer Dijkstra Bangert-BIokker, die er er de rug had toen hij nd het applaus van zijn -noten in ontvangst nam rijs, een polshorloge, be- r gesteld door het sterrit- hem in het vooruitzicht steld. kilometer onder Dijkstra le heren Noordervliet uit en Koppes uit Avenhorn. tregen een lauwerkrans, d door Hotel Leering. auto's waren het twee ie, met een P>rijs gingen Mevr. Post uit Limmen, enige jaren inwoonster rn, had een even groot ilometers afgelegd als de idag te Overveen, nl. 779. aoemde liet op een ga- ize de eerste keuze aan 3St over, die hierdoor in kwam van een fraai ge- zilveren beker, geschon- de heer Muller, gérant rtoskam. De heer Randag 'sondanks geen slechte sr: een philishave, be- gesteld door de N.V. 3 Eindhoven. ede dame, die een prijs mej. Beemster uit Aven- e evenals de heren de n Visser uit Hoorn 768 langs de wielen had den. Zij kregen alle drie sen smeerolie. De Hoorn had bovendien nog twee izen beschikbaar gesteld lauwertakken werden, slijk, ook voor de dames 3eemster gereserveerd. ter perse gaan bereikte noohtend het volgende L, 31 Juli (ANP): Om 12 rruddag zou de Belgische resident Duvieusart een afleggen. Duvieusart te elf uur op verzoek van naar het slot Laeken Pe half twaalf zou de Laeken de socialistische zitter Max Buset ont- r wordt aan herinnerd, iahstische leider twee den verklaard heeft, dat ar Laeken zou gaan, ten- ir de troonsafstand door te vernemen. Marktbericht EBROEK, 29 Juli '50. 30.000 kg. Eerstelingen -12.50, groot 10—10.60, 30; Doré grof 88.80, 10.60; Blauwe Eigen- af 7.509.10, groot 8.90 anke Eigenh., grof 7.60 oot 9.9011.40; Bintje -9.40, groot 9.3010; 8.709.10. Blocveiliiig steling 90.000 kg. 11.90 10.000 kg. 11.30. WIJ GAAN met VACANTIE SMEDERIJ [JK ALKMAAR staan, die bezig n vol steenkolen lijk zijn, dat het zal maar 'es effe trok weer zijn grote fabriekshal jij?" riep een „Hou je kieze ne fesoenlijk op 'es! Wat zit die ie wel genoeg! ie de boel? Dat oor de verbeterde jijzelf? Hoe staat 1 bewust geworde, ook?" Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 1 Augustus 1950 46e Jaargang No. 1 1929 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 KONING LEOPOLD heeft zijn bevoegdheden tijdelijk over gedragen aan zijn zoon Boude wijn. die de troon definitief zal hpstijgen op 7 September 1951. Wie ons artikel van Zaterdag 22 Juli goed heeft gelezen, weet, dat wij niet anders hadden verwacht. De minderheid, die zich, daartoe door de Vorst zelf in de gelegen heid gesteld, openlijk tegen hem heeft uitgesproken, is te groot. En deze grote minderheid heeft zich niet willen neerleggen bij de wens van de kleine meerderheid. Dat is niettemin ondemocratisch en nog meer is het tegen de demo cratie, dat deze minderheid zich bediende van middelen als de staking en de terreur om de Ko ning tot heengaan te dwingen. De Belgische socialisten en liberalen hebben weer eens bewezen, dat zij onbetrouwbare democraten zijn. Maar omgekeerd mogen de Leopoldisten zich niet al te veel door het sentiment laten beheer sen, maar dienen zij zich te laten leiden door hun verstand. Hoe scherp wij ook de anti-Leopoldis- tische kliek moeten veroordelen, wij hebben het feit te aanvaarden, dat een omvangrijk blok van anti- Koningsgezinden in België be staat. Ook de Koning zelf en het kabinet-Duvieusart, dat verant woordelijk is voor Konings terug keer en nu, nauwelijks tien dagen later, ook voor Konings heengaan, hebben voor dit feit moeten buk ken. GEZIEN in het licht van ge zonde gezagsverhoudingen is het heengaan van Koning Leopold wel zeer bedenkelijk. De Koning draagt namelijk zijn bevoegdhe den over onder druk van „de straat". Zondagmiddag werd nog in Brussel verklaard, dat noch de Koning noch het kabinet met een compromisvoorstel zouden komen voordat de orde en de rust zouden zijn hersteld. Zeer terecht. Doch toen Zondagavond bij Luik een drietal betogers door het vuur van de Rijkswacht waren gedood en de socialistische partij een scherp protest bij de regering had ingediend, ging een deputatie van het kabinet naar het paleis om met de Koning een „historische beslissing" te nemen. De regering capituleerde voor de terreur. Reeds de eerste dagen van de agitatie kreeg men de indruk, dat de regering-Duvieusart slap tegen de stakers en oproerlingen optrad. De regering bleek duidelijk bang voor bloedvergieten en zij was waarschijnlijk ook bij voorbaat al bevreesd voor de gevolgen van de aangekondigde mars naar Brus sel. De regering beheerste de situatie niet, maar dan is de vraag gewettigd: waarom haalde zij de Koning dan terug? Dat tegen de terugkeer van de Koning van socialistische zijde met kracht zou worden geageerd, was toch meer dere malen aangekondigd? De omvang van het anti-Leopoldisti- sche blok was de regering bekend. Beter ware het dan ook geweest, wanneer de regering zich door de feiten had laten leiden. Dan wa ren Koning Leopold tien smarte lijke dagen bespaard gebleven en aan land en volk ware niet zo'n grote schade toegebracht dan nu is geschied. ONDER wel zeer droeve omstan digheden wordt kroonprins Boudewijn thans met een taak belast, waarvoor hij in feite nog niet geschikt is. Misschien is dit wel de voornaamste reden ge weest, dat Koning Leopold gister avond aarzelde zijn handtekening te zetten onder het document van overdracht. Wij kunnen ons voor stellen, dat de Koning bevreesd was, dat de agitatie, die tegen zijn persoon is gevoerd, nu tegen zijn zoon zou worden gericht. De vorst droeg tenslotte toch zijn bevoegd heden over onder de nadrukke lijke voorwaarde, dat het geschil tussen Vlaanderen en Wallonië zou worden beëindigd. Koning Leopold wilde de éénheid van het land redden. Daarvoor bracht hij het grote offer van zijn persoon. De Koning begreep, dat thans vooral geldt: Eendracht maakt macht. Nu de vrije wereld wordt bedreigd door een satanisch sy steem, mag het Westen zich niet de luxe veroorloven van verdeeld te zijn. Mogen de Belgen dat toch vooral goed begrijpen en mogen zij elkaar vinden in gehechtheid en warme genegenheid aan de jonge Boudewijn, die wij toe wensen het volgend jaar te zijn de Koning van alle Belgen. M.P.J. De Consul der Nederlanden te Singapore, de heer J. van der Gaag, deelde mede, dat, voorzover hij kan oordelen, er niets meer kan worden gedaan om Bertha Hertog naar haar ouders te Bergen op Zoom te doen overbrengen. De uitspraak van het Hof van appèl, waarbij het meisje aan haar Maleise verzorgster werd toegewe zen, is gevallen, zeide de heer Van der Gaag en hij voegde er aan toe, niets te weten van „officiële stap pen", die volgens een bericht uit Den Haag van Zaterdag door de Nederlandse regering zouden wor den genomen om Bertha Hertog aan haar ouders toegewezen te krij gen. Nadat reeds eerder in de avond van gisteren bereikt tussen Koning Leopold van België en langdurig nachtelijk beraad nodig over wijziging Leopold verlangde en die de oppositie verwierp, voort, welke eerst verbroken werd, toen dè waarbij Leopold Hi zijn bevoegdheden over Koning zal worden op 7 September 1951, de beid bereikt. Dit besluit is genomen na een onder leiding van de Koning stond. De voor heeft verklaard, dat hij over deze oplossing was medegedeeld, dat er overeenstemming was de drie voornaamste partijen, bleek later een in de tekst van de overeenkomst, welke Koning Tot zeven uur vanmorgen duurde de spanning verklaring van de Koning werd bekend gemaakt, draagt aan zijn zoon prins Boudewijn, die dag, waarop hij zijn burgerlijke meerderjarig- beraad van vier uur ten paleize te Laeken, dat zitter van de Belgische socialistische partij Buset voldaan is (Wij laten hier thans volgen de berichten, welke tot voor het bekend maken van de beslissing zijn ontvangen, en die voor het verloop van de laatste spannende uren in de Belgische geschiedenis en voor goed begrip van de achtergrond der gebeurtenissen van belang zijn.) Nadat gisteravond om acht uur was gemeld, dat de drie Belgische partijen overeenstemming hadden bereikt over de oplossing van de Koningskwestie en aangekondigd was, dat om tien uur vanuit het Koninklijk Paleis te Laken een boodschap voor de radio zou worden voorgelezen, waarin de overdracht van de Koninklijke bevoegdheden zou worden aangekondigd, kwam later het bericht, dat de Koning de tekst van het document nog niet had ondertekend omdat hij daarin een wijziging wilde zien aangebracht. Voor deze wijziging was echter een nieuw aecoord tussen de partijen noodzakelijk. Te middernacht kwamen de vertegenwoordigers van de drie partijen daarom opnieuw bijeen in het kabinet van de minister-president Duvieusart om de wijzigingen te bestuderen. Na deze bespreking vertrok Duvieusart naar het Paleis. Vannachf om 1.45 uur kwam.de eersfe minister, die vergezeld was van burggraaf Berryer, chef van het kabinet des Konings en Weemues, particulier secretaris des Konings, van het paleis terug in zijn kabinet. Te 2.05 vertrokken alle ministers uit het kabinet van de eerste minister. Duvieusart verklaarde aan de journalisten, dat zijn collega's en hij zich naar het kasteel van Laken zouden begeven, waar een ministerraad, onder voor zitterschap van de Koning, zou worden gehouden, teneinde „een moeilijkheid op te helderen". Spaak, Buset, Coulonvaux en Motz verlieten te 1.45 vannacht het kabinet van de eerste minister. Tegen de journalisten zei Spaak: „Wij willen de zaken niet erger maken. Vraag de eerste minister of hij u een verklaring kan afleggen". Coulonvaux zeide: „Wat men ons voorstelt is minder dan het protocol". Buset voegde er aan toe: „Men zou geschiedschrijver moeten zijn om er iets van te begrijpen". Buset ontkende, dat de mars naar Brussel was afgelast. Motz zei, dat er een breuk was gekomen in het accoord, dat Maandagmiddag was bereikt. „De liberalen en de socialisten houden zich aan de Maandag middag aangegane overeenkomst", aldus Motz. De Sowjet-Unie heeft voor de heden te houden vergadering van de Veiligheidsraad de volgende programmapunten voorgesteld: 1. De vertegenwoordiging van China in de Verenigde Naties en 2. Een vreedzame regeling van de kwestie-Korea. Het aan de Secretaris-Generaal gezonden Sowjet-voorstel kwam juist een uur nadat Amerika zijn eigen resolutie ingediend had, vol gens welke Noord-Korea veroor deeld wordt wegens tarting der Verenigde Naties en waarin alle leden der V.N. worden opgeroepen zich te onthouden van hulp aan de Noord-Koreanen. Volgens de procedure zal de Ame rikaanse resolutie voorrang hebben boven de Russische als de Koreaanse kwestie ter sprake komt. Frankrijk, Noorwegen en Enge land dienden gezamenlijk een reso lutie in, waarin de economische en sociale organen der V.N. verzocht worden burgerlijke hulp aan Korea te bieden en Generaal Mac Arthur alle hulp te verlenen, welke hij mocht verzoeken. Deze resolutie werd met alleen Joego-Slavië tegen aanvaard. Toen Waren Austin de Ameri kaanse resolutie indiende, verklaar de hij, dat niet alle landen de Ver enigde Naties bij haar optreden in Korea steunden. Er werd morele, „zo niet materiale" steun aan TTrd.- Korea gegeven. Dit was te beschou wen als steun aan een vijand der Verenigde Naties, hetgeen een ern stige zaak was. Meer Superforfen naar het Verre Oosten WASHINGTON, 31 Juli (Reuter) De Amerikaanse Luchtvaart heeft medegedeeld, dat meer Super forten B-29 naar het Verre Oosten gezonden zullen worden. Een Zuid-Koreaanse vertegen woordiger verklaarde, dat thans meer dan een millioen Koreanen bittere nood leden. Zij waren uit hun huizen gedreven en hadden grote behoefte aan onderdak, voed sel, kleding en medische hulp, „waarop zij als menselijke wezens recht hebben". De Koning zon zijn bevoegdhe den aan prins Boudewijn over dragen tot deze de 21-jarige leef tijd zal hebben bereikt, dat is op 7 September 1951. Op die datum zou de Kroonprins de troon be stijgen. De Belgische eerste minister legde gistermiddag tegenover de journalisten de verklaring af, dat de Koning gevolg heeft gegeven aan een verzoek van de afvaar diging van het nationale verbond van ex-politieke gevangenen, een verzoeningsgebaar te stellen. Het aanbod van de Koning om zijn bevoegdheden over te dragen was gedaan op voorwaarde, dat het geschil tussen Vlaanderen en Wal lonië beëindigd zou worden. Om acht uur i gisteravond wer den de besprekingen tussen de partijen afgesloten, waarna door liberale deelnemers aan de confe rentie werd medegedeeld, dat de socialisten hadden toegezegd, de Waalse mars naar Brussel te zul len af lasten. Max Buset, de socia listische partij-voorzitter, ver klaarde daaromtrent: „Wat de mars naar Brussel aangaat, daar mee houd ik mij bezig". Gistermiddag werd ook bekend gemaakt, dat de zittingen van de Kamer en van de Senaat voor Dinsdag waren afgelast. Duvieu sart deelde nog mede, dat er geen verandering in de samenstelling der regering zou worden gebracht. Ook verklaarde de premier, dat er waarschijnlijk geen regerings verklaring in het parlement zou worden afgelast. Later op de avond kwam toen het bericht, dat de Koning het document van de overdracht nog niet wilde teke nen voor dat er een wijziging in de tekst zou zijn aangebracht. Naar Engeland? Te Brussel deden gisteravond geruchten de ronde volgens welke Koning Leopold zich nog gister avond naar Engeland zou begeven. Een- woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde echter, dat het de En gelse regering niet bekend was, dat Leopold dergelijke plannen had. Toch was men op de Britse vliegvelden gealarmeerd. Een Viking van European Airways werd te Northolt ontvangen door vier leden van de politie, een ver sterkte receptiestaf, vier verslag gevers en twee fotografen. Do Ko ning bevond zich echter niet in het toestel. Zuid-Koreaanse vluchtelingen van het platteland drommen in de nog niet bedreigde steden bijeen. Met sombere gezichten lopen zij er tussen de oorspronkelijke bewoners rond. Een tafereeltje in een der hoofdstraten van een Zuid-Koreaanse stad. Voor zijn vertrek riaar Nederland legde luitenant-generaal Buurman van Vreeden op het ereveld Menteng Pulo te Djakarta een krans aan de voet van de vlaggemast, midden op het ereveld, tijdens het plechtige afscheid van de gevallen KNIL-militairen. BRUSSEL, 1 Augustus (Belga). Het paleis van Laeken en het kabinet van de eerste minister delen mede: „De Koning heeft de afgevaar digden van de drie traditionele partijen ontvangen, die hem lie ten weten, dat zij hopen, dat men een einde zou maken aan de crisis die het land doormaakt, met eer biediging van de monarchie en van het vorstenhuis en met de innige bezorgdheid de eendracht van de Belgen te verzekeren". De Koning heeft hun geant woord: „Sedert de koninklijke crists in België duurt, heb ik steeds ge meend, dat de eerste maatregel, die moest genomen worden, het herstel van de grondwettelijke orde was. Dit is thans een gedane zaak. Ik heb steeds gemeend dat het mijn plicht was in tp gaan op de wil, dat ik de uitoefening van mijn grondwettelijke» prerogatie ven zou hervatten, die door de Verenigde Kamers mocht worden te kennen gegeven. Dit is wat ik op 22 Juli heb gedaan. Op 15 April 1950 in mijn bood schap aan de natie heb ik er op gewezen, dat ik mii miin rol van staatshoofd slechts kan indenken buiten en boven de partijen, ten einde een rol van scheidsrechter te kunnen vervullen in ogenblik ken van crisis, alleen bezorgd om de hogere belangen van het land. Sedert mijn terugkeer in Bel gië heb ik met pijnlijk leedwezen gezien dat de hartstochten, die de Belgen rond mijn persoon ver deelden, in plaats van te ver zwakken, nog scherper waren ge worden, en. dreigden ernstige schade aan het vaderland te be rokkenen op een ogenblik waar op de internationale toestand meer dan ooit eist, dat het land hechter aaneengesloten is. Ik heb dan ook besloten aan de regering en aan het parlement te vragen, zoals ik had voorge steld in mijn boodschap van April, een wet aan te nemen, waarbij mijn macht wordt toegekend aan mijn zoon prins Boudewijn. Deze toekenning van de konink lijke macht aan prins Boudewijn lijkt mij de nodige stap te zijn naar de oplossing die zijn troons beklimming moet mogelijk maken wanneer hij zijn burgerlijke meer derjarigheid zal hebben bereikt, indien, naar ik hoop en wens, de rond mijn zoon beloofde verzoe ning tot stand is gekomen. Ik neem deze ernstige beslissing, nadat ik van bevoegde personen de verzekering heb ontvangen dat de drie nationale partijen de meest loyale politieke medewerking aan mijn zoon zullen verlenen en alles in het werk zullen stellen om rond hem de eendracht van de Belgen tot stand te brengen. Ik wens dat op het ogenblik, waarop zich een bevredigende oplossing voordoet, na de ernstige moeilijkheden van de laatste tijd, de belangrijke sociale, culturele en gewestelijke vraagstukken, waarvoor het land zich geplaatst ziet, weldra langs de normale weg van ons democratisch regiem een oplossing zullen vinden. Op alle Belgen doe ik een drin gend beroep tot eendracht, vooral tot dezen, die mij sedert jaren steeds hun aangrijpende aanhan kelijkheid hebben betuigd. Laten allen hun loyale 'mede werking aan mijn zoon verlenen en hulp bij de zware taak, welke op zijn jeugdige schouders zal rusten." Het „Nationaal Comité voor ge meenschappelijke actie" in België heeft Dinsdagmorgen officieel medegedeeld, dat het de mars naar Brussel heeft afgelast. Buset, de voorzitter van de socialistische partij, verklaarde hedenmorgen: „Het is nu te laat om de mars naar Brussel te doen stoppen, daar velen reeds op weg zijn. Doch ik zal per radio order geven aan de betogers om zich, bij aankomst in Brussel, naar het socialistisch hoofdkwartier te be geven". Buset zeide verder de autoritei ten verzocht te hebben om de politie opdracht te geven gema tigd op te treden. Het graf van Thijm (O.) We hebben Zaterdag in „De Telegraaf" tot onze verbijste ring het relaas gelezen van de toevallige ontdekking door een nieuwsgierige voorbijganger van een grafzerk met de naam Alber- dink Thijm op het oude kerkhof van De Liefde nabij het Bilder- dijkpark in Amsterdam. Ge meente- en kerkbestuur zijn overeengekomen dit kerkhof compleet te ruimen. Sedert de twintiger jaren werd er niet meer begraven en het geheel was een ware wildernis geworden waar kinderen vrij spel hadden en zerken en grafkelders ver nielden. Steenbrekers zijn nu bezi£ de grafstenen aan puin te slaan en bij die bezigheid heeft een toevallige passant dan ver hinderd, dat een stqm houweel de zerk aan brokken hakte, waar van het opschrift meldde dat hier Josephus Albertus Thijm in 1889 was begraven. Het plan schijnt te bestaan de zerk nu aan het Rijks museum aan te bieden. We laten de juistheid van het bericht voor rekening van „De Telegraaf" Maar ook als het waar is, zal men toch nog nauwelijks kunnen geloven, dat de laatste rustplaats van deze pionier van de katholieke emancipatie, die in zijn leven en zijn werken gestalte heeft gegeven aan een zo belang rijke episode van ontplooiing en ontvoogding der katholieke cul tuur, zózeer in vergetelheid kon geraken, dat het aan een wonder lijk toeval bleef voorbehouden haar op het laatste ogenblik op nieuw te ontdekken. Misschien ook is onze verbijste ring naïef. Verplichtingen van dankbaarheid en eerbiedige na gedachtenis immers, behoren tot de waarden die het snelst en het verst plegen te devalueren. En cultuur is in de katholieke ge meenschap min of meer stiefkind gebleven. Weinig getuigt er ech ter schrijnender van dap cyt be richt, met welk gemak pioniers worden vergeten. En waar in ons hart geen plaats meer bleek voor pieus herdenken van deze ver woede emancipator, daar is zijn grafsteen wel het best bewaard in de schepping van zijn vrien den Victor de Stuers en Cuypers. Skaugum (troepen) Djakar ta-Amsterdam, 30 Juli 780 mijl Z.O. Guardafui. Tabinta (troepen) Djakarta- Amsterdam, 30 Juli 600 mijl Z.O. Guardafui. Indrapoera, Djakarta-Rot terdam, hedenmorgen om 7 uur te Hoek van Hol land. Grote Beer (troepen) pas seerde 30 Juli IV2 Graads kanaal. VJ 4000 Nieuw Zeelanders willen naar Korea De Nieuw Zeelandse minister van Defensie MacDonald heeft medege deeld, dat meer dan 4000 personen zich voor dienstneming bij de Nieuw Zeelandse Strijdkrachten, be stemd voor Korea, hadden opgege ven. Slechts een gedeelte van dege nen, die zich aanmeldden, zou aan genomen kunnen worden. Generaal Mac Arthur, de opper bevelhebber van de strijdkrachten der Verenigde Naties in Korea, heeft Maandag gedurende twee uur met de leider der Chinese nationa listen, generalissimus Tsjang Kai- Sjek, beraadslaagd. Mac Arthur is bij zijn bezoek aan Formosa vergezeld door een aantal militaire raadgevers. In een officiële bekendmaking van Mac Arthur's hoofdkwartier te Tokio wordt medegedeeld, dat het bezoek van de opperbevelhebber Gisteren zijn op Zuid-Korea voor de eerste maal troepen aan gekomen, die rechtstreeks uit de Verenigde Staten waren ver scheept. Deze troepen behoren tot de tweede Amerikaanse in fanteriedivisie en beschikken over de zwaarste uitrusting. De aankomst van de grote troepen schepen trok aan de kade grote belangstelling. De ontscheping werd in de nacht voortgezet. Onmiddellijk hierna gingen de colonnes op weg naar het front, dat nog altijd te ijl bezet is. De op ongeveer 100 km van Poesan liggende stad Tsjindjoe is door de rode troepen ver overd. Het zwaartepunt der ge vechten is van het centrale front meer naar het Westen ver plaatst. Langs de Oostkust tracht een Noord-Koreaanse colonne Poesan tot iedere prijs te be machtigen, voor de Amerikaan se troepenaanvoer de krachten aan de fronten in evenwicht zal brengen. Ook in iets meer naar het Westen gelegen sector lig gen de eerste Amerikaanse caval- lerie-divisie en de 25ste divisie- infanterie voortdurend blootge- gesteld aan heftige aanvallen. Het ziet er naar uit, dat in-, dien de troepen der V.N. het" huidige zeer gevaarlijke stadium kunnen doorstaan, zij een stabi lisatie der toestand zullen kun nen bewerken. Dit begrijpen de rode aanvoerders en zij trachten hun tegenstanders deze mogelijk heden te ontnemen. De geallieerde luchtmacht voert hevige luchtaanvallen uit; de vloot der V.N. gaat voort met het beschieten van troepencon centraties. Een bericht uit com munistische bron als zouden rode partisanen op slechts enkele kilo meters afstand van Poesan ope reren, is door Tokio niet beves tigd. aan Formosa wordt gebracht „in het kader van het ujtvoeren van Truman's opdracht van 27 Juni j.l.", waarin de zevende Amerikaanse vloot werd opgedragen elke aanval op Formosa te beletten, terwijl de Amerikaanse President te zelfder tijd de Chinese nationalistische autoriteiten verzocht de operaties tegen het door de communisten be zette Chinese vasteland te staken. Enkele waarnemers zijn van me ning, dat de besprekingen tussen Mac Arthur en Tsjang Kai-Sjék slechts ten doel hebben dc plannen voor de verdediging van Formosa op hun doelmatigheid te toetsen. Zij menen dat het bezoek van Mac Arthur aan Formosa betrekking kan hebben op een of meer der volgende mogelijkheden: 1. het verstrekken van een waarschuwing aan de Chi nese communisten, dat de Verenigde Staten de verdediging van Formosa even belangrijk achten als de strijd tegen de Noord-Koreaanse aanval lers; 2. militaire raadgevers van Mac Arthur hebben mogelijk defi nitieve inlichtingen gekregen over invasie-plannen der Chinese com munisten; 3. Generaal Mac Arthur zou overwegen het aanbod van Tsjang Kai-Sjek, om 33.000 man Chinese nationalistische troepen naar Korea te zenden, te aanvaar den. DRUK BEZOEK OP ROTTERDAM AHOY Het bezoek aan de tentoonstel ling Rotterdam Ahoy, is de af gelopen week zo groot geweest, dat Maandag, eerder dan men had verwacht, de 750.000 sedert de opening op 15 Juni zijn ge passeerd. De Zaterdag leverde met 32.045 betalende bezoekers een nieuw record. Ruim 3000 auto's en autobussen stonden die dag' op het parkeerterrein en in de omliggende straten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1