Het waterrijke gebied Midden Noord-Holland" Geraffineerde ladelichter staat terecht Geen dr voor ver VROLIJKE ENGELSE FILM IN DE HARMONIE PROBLEMEN Explosie in Chili r rond het marktvraagstuk ALKMAAR EN OMSTREKEN „Van de Wadden tot het IJ" J Rechtbank Alkmaar Whisky als water Bedrijfsongeval Baby van 5 maanden verdronken Eerste Kaïr PAGINA 2 WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1950 Aan het waterrijke gebied van Midden Noord-Holland is een ge heel paviljoen gewijd op de Ten toonstelling „Van de Wadden tot het V". Deze streek strekt zich uit van Dimmen tot Landsmeer, de twee van karakter zo geheel ver schillende plaatsjes, die bij de en tree al direct de aandacht vragen. Rechts zien we de bloemenpracht van het bloemcndorp Limmen. Voor de tulpen, hyacinthen en narcissen was het te laat, maar in de zomer bloeien er de decoratieve gladiolen in talrjjko variëteiten. De bloemenkwekers van Limmen laten hier zien, hoe zij hun vak verstaan, hoe zij de vroeger zo een voudige bloem tot een veredeld pro duct weten op te kweken, dat zich in vele kleuren hier voor ons oog vertoont. Aan de andere kant van de entree zien we het waterrijke Landsmeer uitgebeeld, met de flo ra en fauna van dit met rietlanden zo rijkgezegend oord. Akersloot is het centrum van de watersport, waar straks weer de jaarlijkse zeil wedstrijden van zullen getuigen. Er ligt een goed-geoutilleerde gemeen telijke jachthaven. Plan Dudok De goed-gedocumenteerde stand van de Dienst voor Openbare Wer ken van Alkmaar, waarin wij iets naders kunnen vernemen over de industrieterreinen en het bekende Plan Dudok, bespraken wij reeds eerden afzonderlijk. Wij gaan daarom verder en staan voor een verkleind exemplaar van de West-Friese watermolen ,,De Vier Noorderkoggen"die is het be zichtigen meer dan waard, even als trouwens de verschillende an dere molens, die op het buitenter rein staan en lustig draaien, als er wind is. Over de Beemster, een bloeiende polder, schreven wij al eens een uit voerige reportage. Hier kan men zien, dat wij daarin niets teveel ge zegd hebben, toen wij deze polder beschreven als een land, over vloeiend van melk en honing. Wij zien kier dan de kostelijke zuivelproducten en de producten van land- en tuinbouw, om niet te vergeten het fruit uit de boomgaar den, die de Beemster bekend maak ten Aan het IJselmeer Monnikendam is een van de oude, sluimerende stadjes aan het IJsel meer; het bezit nog tal van oude cultuurschatten, waarvan we er hier enkele aantreffen. De Rijp heeft een oude geschie denis; dat kunnen we hier consta teren, als we de oude scheepsjour nalen zien van de walvisvaarders, die in vroeger eeuwen van hier, toen dit gebied nog een open ver binding had met de Noordzee, uit vaarden naar het koude Noorden. Er is trouwens meer, dat ons hier HEROPENING DOUANELOODS TE ALKMAAR ALKMAAR In de kringen van de handel wordt het als een ernstig gemis gevoeld, dat te Alkmaar, door het opheffen van de douane loods tijdens de oorlog, geen gele genheid meer bestaat goederen in- en uit te klaren. Door de Kamer van Koophandel worden thans po gingen aangewend deze douane loods heropend te krijgen, waartoe de Kamer een enquête bij de im- en exporteurs hier ter stede heeft ingesteld, teneinde over de nood zakelijke gegevens omtrent de te verwachten in- en uitklaringen te kunnen beschikken. Belanghebbende zakenlieden, die een dergelijk enquête-formulier niet hebben ontvangen, worden verzocht zich met het secretariaat der Kamer in verbinding te stellen, opdat een zo nauwkeurig mogelijk inzieht in de behoefte wordt ver kregen. NIEUWE TELEFOON-AANSLUITINGEN 434 253 286 242 442 444 4780 2642 4143 3473 4847 3163 4723 4491 5101 3556 2512 2665 Telefoonnet SCHOORL: Smit, H. W. Oud-notaris Duinweg C 87 A. Telefoonnet EGMOND: Bosman, J- J- Herenkapper- Sigarenmagazijn, Voorstraat 110, Egmond a- Zee. Hopman, P. J. Fa. Gebr. Hopman Jn. Bloembollen- kwekers, v. Oldenborghweg 286 Egmond a.d. Hoef, Linge, J. van Slijterij en Wijnhandel, Voorstraat 136 Egmond a. Zee. Melkhandel Egmond Vooruit, E, J. Broek, Julianastraat 11 Egmond a. Zee, Wijkverpleegster, W. G. K. Herenweg 262, Egmond a.d. Hoef. Telefoonnet ALKMAAR: Bierman, L. H. Bloembollen export, Rijksstraatweg 231 Heiloo. Bijl, F. H. Westerweg 134. Dijkhof, W. Bergerweg 125. Internationale Uitgevers maatschappij Terra Nova N.V. Verdronkenoord 5. Ooijkaas, Ir. G. A. P. Ing. Gem, Waterl. Amsterdam Zeeweg 41 Heil°o. Politie. Gemeente Politie. Hoofdinspecteur C. Pijl wooph. Lyceumstraat 74. Rijksgebouwendienst, Direc tiekeet Nieuwbouw Postkan toor, Heiloo, Schmidt's Auto- en Motoren- handel, Heiligland 38, Schoen en de Vries, Techn. Bureau voor Bliksembeveili ging, Kennemerstr.weg 34a. Schoonewil en Jonker Fa- Werkobjeet Willem de Zwij gerlaan. Telefoonnet BERGEN; Houten, D. J. van Huize Brida, Éeuwigelaan 23. Stolp, J. N. (C. V. Dral- Groot) Rondelaan 16. aan die tijd van walvisvaarders herinnert; men ga maar eens kij ken, om zich ervan te overtuigen. Alkmaars bedrijfsleven Naast deze interessante culturele stands treffen we in dit paviljoen ook verschillende goed-verzorgde commerciële stands aan; de Licht- bedrijven van Alkmaar werken hier samen met de Alkmaarse installa teurs, om ons de gemakken van het gas- en electriciteitsgebruik te la ten zien. De fa. Sabelis en Kerre- bijn is een bedrijf, dat de industrie paart aan de' kunst; we zien hier Prachtige exemplaren van gezand straalde ruiten en van gebrand schilderde ramen. De fa. POA uit Alkmaar is hier met een uitgebrei de collectie kantoormachines en -meubelen vertegenwoordigd. Een interessante stand is ook die van de fa. C. Prins, die met klompen en ander houtwerk uitkomt Er staan o.a. een klomp van formidabele afmetingen, als een schuit zo groot. Een attractie, die vooral de aandacht trekt van de Buitenlanders. Van de andere stands noemen wij die van de Mi ca, een combinatie van zuivelfa brieken, de fraaie boekenstand van de fa. v. d. Meulen en de stand van de Uitg, mij „Arti" te Alkmaar. In een van onze volgende num mers hopen wij nog iets te vertel len van de paviljoens, welke ge wijd zijn aan de Zaanstreek en West-Friesland. Brandje ALKMAAR. Gistermiddag ont stond in een woning aan de Over- diestraat door kortsluiting in een klerenkast op de zolder een brandje met gevolg waarvan de kast met een colbertjasje, een jurk en een gordijn verbrandde. Buren wisten met emmers water het brandje te blussen. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: De man die mij gegeven werd, 14 jr.; Victoria: Words and Music, 18 jr.; Cinema Ame- ricain: Met heilig geweld, alle leeft. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Wanna, Ritse voort 5 NACHTDIENST TAXI'S H. Jong, Lindenlaan 100 tel. 3628. Bergen. Kunstz. KCB; ten toonstelling werken van Jan van Herwijnen. Geopend: 10—12.30, 14.30— 17.30 en 19.3022 uur. Openluchttheater Bergen: Cantecleer: „Je kunt het toch niet meenemen". Tentoonst. „Van de Wad den tot het IJ". Geopend van 10 uur 's morgens tot 12 uur 's avonds. Bijzondere attracties: 3.30 opvoering van het kaasmarktspel. Doorlopend filmvoorstelling 's Avonds opvoering kaas marktspel met fantastische verlichting. Optreden fan farecorps Eensgezindheid Heiloo. GULDEN VLIES: Donderdag 2.30 uur, kindervoorstelling Dik Trom. Het einde van Japie ALKMAAR. Er was eens een hondje; een klein zwart hondje, dat als zovele hondjes het niet laten kon te blaffen en te bijten naar de passerende fietsrijders. Japie heet te het beestje, dat woonde in een stil zijstraatje van een drukke ver keersstraat. Gister vloog Japie weer eens blaffend en bijtend achter een fietser aan, toen er juist de stads bus aan kwam rijden. In zijn blaf- en bijtwoede schonk Japie geen aandacht aan de bus, hij zag alleen de fiets, waar hij altijd een kijkje op had. Een bus kan niet voor een klein blaffend hondje opzij gaan; dat zou groter ongelukken kunnen veroorzaken. En zo kwam Japie onder de bus terecht; hij had voor het laatst geblaft. Een les voor an dere lastige hondjes. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER ALKMAAR. De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse arrondis sementsrechtbank deed gisteren uit spraak in de volgende zaken: W. T. bevestiging vonnis waarvan beroep. H. K. vernietiging vonnis waar van beroep. Vonnis f 15 of 5 dagen. J. K. 6 maanden met aftrek en ter beschikkingstelling. T. v. d. R. 6 maanden met aftrek en ter beschikkingstelling. C. v. d. M. f75 of 25 dagen met ontzegging van rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. P. A. D. f 50 of 25 dagen. J. van der V., Amsterdammer van oorsprong, maar tijdelijk ver pleegde van de St. Willibrordus- stichting te Heiloo, een jonge man, die niettegenstaande zijn jeugd hij is in '28 geboren gl 8 veroor delingen achter de rug heeft, kreeg van de overheid te Heiloo op 9 Januari van dit jaar permissie om een bezoek aan de tandarts te brengen. Daartoe trok hij naar Alkmaar. De vrijheid echter beviel ALKMAAR. Het is maar een simpel gegeven, dat aan de vrolijke Engelse film „Whisky als water" (Whisky Galore) ten grondslag ligt; simpel ook, maar daardoor niet minder natuur lijk en levend is het spel van degenen die in deze film optreden, hoofdzakelijk de ruwe bewoners van een der Hebriden-eilanden. Stel u voor: dit eiland als een kleine gemeenschap van vissers en vaarders, op elkaar aangewe zen, wonend als één grote familie op dit maar matig herbergzame oord. Het verhaal speelt in het oorlogsjaar 1943, toen er een ramp over dit eiland van vissers en zeelui kwam. De whisky was op en zoals er geen kijk was op het eind van de oorlog, zomin was er kijk op de whisky, die aan het barre leven van deze eilandbe woners nog enige kleur gaf. Maar de zee ontfermde zich tenslotte over dit volk, dat zo met de grillen van de oceaan ver trouwd is. Een schip strandde op de rotsige kust; geen gewoon schip, maar een vrachtvaarder met maar eventjes 40.000 kisten whisky, bestemd voor Amerika. De bemanning verliet het aan de golven prijs gegeven schip en de lading is goede prijs voor de jutters. De eilandbewoners moe ten echter hun geduld nog even op de proef stellen; als zij uit willen varen, om naar het wrak te gaan, slaat de klok de 12 mid dernachtelijke slagen, die het be gin van de Zondag aankondigen. De Zondag, die niet ontheiligd mag worden; de dag duurt lang; de preek duurt lang, en als een Tantaluskwelling ligt daar in de branding het whisky-schip, waar naar de eilandbewoners met mee warige ogen en in hun Zondagse plunje staan te hunkeren. Maar als het weer 12 uur slaat in de nacht, is de Zondag voorbij en de run naar de whisky kan beginnen. Er is echter een plichtsgetrouwe kapitein van de burgerwacht, die meent de wet te moeten handha ven en hij dreigt een lelijke spaak tg steken in het wiel van de dor stenden naar whisky. Geen won der, dat hij het moet verliezen te gen de samenspannende eiland bewoners, die zelfs de aangerukte kommiezen weten te verschalken, Een belangrijk gedeelte van de buit wordt veilig aan land ge bracht en met spijt moeten de eilandbewoners toezien, dat een nog groter deel van de lading in de golven- verdwijnt. Maar voorlopig kan er feest gevierd worden; de whisky brengt weer leven op het eenzame eiland en de trouwlustige jongemannen kunnen weer als vanouds op hun verlovingsfeest de buren en vrien den op een whisky-partij ontha len. Als echter na lange tijd de buit opgedronken is, schijnt het geluk voor de eilandbewoners weer te verdwijnen; echter niet voor twee jonge harten, die hun geluk niet bij de whisky zoehten. maar bij de,.,, iiefde- Dat is zo het eenvoudige ver haal van deze eenvoudige mensen, naar een boek van Compton Mac kenzie. Het aantrekkelijke in deze film is het feit, dat er maar dood gewone mensen in optreden, de ruwe bevolking van het ejland; en zoals Basil Radfort, die de rol van de burgerwaehtkapitein speelt en Joan Greenwood, het meisje van de sergeant Odd (Bruse Se- ton) e.a. gaan geheel op In dit milieu van onbevangen mensen. Fraaie opnamen Er komen in de film mooie op namen voor van de zee, die om het rotsige eiland spoelt en de muzikale illustratie mag er ook zijn. Vopr jong en oud is deze film een vrolijk amusement. Van af Vrijdag is „Whisky als water", die al voor de 12de week in de „Uitkijk" te Amsterdam draait, in de Harmonie te zien. WHISKY ALS WATER Basil Radford ais Kapitein Paul Waggett in de vrolijke Engelse film „Whisky Galore", welke vanaf Vrijdag in de Harmonie draait. hem zo goed, dat hij besloot niet meer naar Heilo0 terug te keren. Op een geraffineerde manier ver schafte hij zich zakgeld voor de tijd van vrijheid, die voor hem lag. Hij wist zich meester te maken van een bedrag van om en nabij f 100 ten nadele van de Alkmaarse zaken man E. v.d. Horst. Hij trad diens winkel binnen en maakte met hem een praatje over een bepaald merk sigarenaansteker. Toen de heer v.d. H. dit merk niet in voorraad bleek te hebben, vertrok v.d. V., tenmin ste hij deed alsof, doch in werke lijkheid bleef hij in de winkel. Toen de eigenaar in zijn particu liere vertrekken verdwenen was, deed de gauwdief een greep in de winkellade een goede greep overigens. Toen stapte hij naar de windeldeur, deed die open en dicht en stapte weer naar de toonbank, zodat het de schijn had als was de knaap ten tweede male binnen gekomen. Weer maakte hij een praatje met de winkelier en toen verdween hij definitief. Enige tijd later werd de knaap gearresteerd. H- pleegde verzet bij die gelegen heid en werd in zijn been gescho ten. De officier van justitie, Mr. C. J. V. Meischke eiste tegen ver dachte 8 maanden gevangenisstraf, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen. Mr. Povel uit Amsterdam pleitte, niet voor de eerste keer, voor deze knaap, die in de jaren '40'45 zijn sombere carrière begonnen is. Hij vroeg een clement vonnis voor de jongen, die van Plan is een gezin te gaan stichten en hij vroeg de medewerking van de officier om verdachte teruggeplaatst te krijgen in Heiloo, waarheen hij na veel moeite uit Avereest is over geplaatst, Over 14 dagen is de uit spraak. Een fiets verduisterd De 27 jarige P. K. uit Alkmaar, een woonwagenbewoner, die een vrouw en vier kinderen tof zijn last heeft e.n die, omdat hij van een steun van 'f 16 per week, met zijn gezin niet le.ven kon, een fiets, die hij gehuurd had, voor f 12,50 had verkocht, stond terecht wegens verduistering van dat rijwiel. De jonge man was al meermalen ver oordeeld en de rapporten die over hem waren uitgebracht luidden allesbehalve gunstig. De officier eiste tegen verdachte, die hij een zware jongen noemde, 9 maanden gevangenisstraf. Mr. H. Jonker voerde voor verdachte een uitste kend pleidooi, aan het slot waar van hij aandrong op een gecombi neerde straf. Uitspraak over 14 dagen. e Engels L.O. ALKMAAR. Voor de Zaterdag j.l. te Amsterdam gehouden exa mens Engels L.O, slaagde mej, J. M. Groot, alhier. BEROUW KOMT NA DE ZONDE ALKMAAR. Vannacht om kwart over drie trof een agent van politie in de St Laurensstraat vlak naast het Politie-bureau een jonge man aan, die nadat de agent ge vraagd had wat hij daar zo laat in de nacht moest doen, hevig begon te huilen. En vertelde dat hij f 200 gestolen had. De jongeman, die uit Brabant afkomstig is, logeerde bij de grootouders van zijn verloofde in Schagen, waar hij f 200 uit een kast had ontvreemd, die hij in Am sterdam had opgemaakt. De jongen wilde zich bij de politie melden, doch had dit niet gedurfd. Van 10 uur tot kwart over 3 was hij rond om het politie-bureau blijven zwer ven. REGENVAL EN RIOLERING ALKMAAR. In verband met de overstromingen, die des middags 21 Juli j.l. in verschil lende stadsdelen wenden ver oorzaakt door een wolkbreuk, die zich boven Alkmaar ontlast te, maken Burgemeester en Wet houders het volgende bekend: Uit ter plaatse verrichte waarne mingen is gebleken, dat de in tensiteit van deze stortbui zo groot was, dat zij slechts een maal in de vijf en twintig jaar verwacht kan worden. Het is niet mogelijk een rioleringstel sel zo ruim aan te leggen, dat bij een dergelijke bui geen water bezwaar zou ontstaan. Het stelsel van Alkmaar is even wel, vooral in de binnenstad, zeer verouderd. Een afdoende verbetering is hierin slechts aan te brengen door de aanleg van een geheel nieuw en ruimer rio- leringsnet. Indien de daartoe ontworpen plannen voor een centraal rioleringsstelsel in de toekomst tot uitvoering komen, oan zal daardoor verbetering vv orden aangebracht. Inmiddels zijn voorbereidingen getroffen tot het doen uitvoeren van ver schillende werken, die naar verwacht wordt, voor de meeste der getroffen wijken een ver betering van de afvoer van water zullen betekenen. ONTVLUCHTE VERPLEEGDE AANGEHOUDEN ALKMAAR. Vannacht om kwart voor twee zagen 2 surveille rende agenten een man rijden op een fiets zonder licht.. Zjj namen de fietser mee naar het Bureau waar hij een fantastisch verhaal vertelde. Bij onderzoek bleek hij een verpleegde te zijn van de St. Willibordus Stichting te Heiloo, die zonder toestemming reeds 'n paar dagen uit de inrichting was ver trokken, en die inmiddels een fiets had gestolen. Wegens die diefstal is de man verbaliseerd. Aanrijding ALKMAAR. Gistermiddag ont stond een aanrijding op het kruis punt SeharlooBergerwegSta tionsweg, waar een motorrijder in botsing kwam met een fietser, om dat de eerste geen voorrang ver leende. De wielrijder kwam te val len, zijn fiets werd beschadigd. Getuigen van dit geval worden verzocht zich te melden aan het politiebureau. Auto in de put ALKMAAR. Op de Noorder kade reed gisteren een 20 tons vrachtauto, bestuurd door een chauffeur uit Groningen, die de weg was kwijt geraakt. De chauf feur wilde zijn wagen draaien, doch zakte op het oude woonwagenkamp met zijn auto door een putdeksel. De zware wagen bleef steken en er moest een kraanwagen aan te pas komen om de auto weer op de weg te krijgen. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Gerar- dus, zoon van C. de Goede en C. M. Jol; Gerard, zoon van M. de Groot en G. Beers; Albertus C„ zoon van C. A. Meeldijk en W. L. Hal man; Anna M., dochter van J. G. Baars en M, J, Rozenbroek; Johan nes A. D,, zoon van A. J. W, de Boer en M. de Groot; Mirjam B., dochter van M, J, van Kossem du Chattel en J. B, Schiphorst; Catha- rlna Ph., dochter van M. Q. J, Aarts en M. Nicolaï. Gehuwd: Hendrik T. Stephan en Trijntje Leguit; Jacobus van Hane- ghem en Elizabeth G. de Nijs. Overleden: Alida C. Cazander, 78 jaar; Trijntje Stammes, 75 jaar, weduwe van H, van der Woud?. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren Simon Pe trus, zv. G. Nanne en A. A. Kra mer. Kogendijk 80; Johannes Petrus Maria, zv. N. Hoebe en A. H. M, Nieuwhof, Sint Antoniusstraat 1; Johannes Willem, zv. J. Bak en J. de Vet, Gr\eneweg 38; Frederik Hendrik, zv. F. Nout en J. Vincent, Eeuwigelaan 16. Ondertrouwd; Stockmann, Her man Carl, oud 30 jaar. wonende te Sneek, Jollestraat 5 en Noort, Wil- helmina Maria, oud 30 jaar, wonen de te Bergen N.H. Sint Antonius straat 15; Getrouwd: Geen. Overleden: Geen. Aanbesteding BERGEN. Alhier is in het raadhuis in het openbaar aanbe steed het verbouwen van het raad huis. Hiervoor kwamen de volgen de inschrijvingen binnen; fa. gebr. Kope 4.585, fa. N. Bijl f4.745, fa. J. Rampen 4.654, C, Noort f 4.130, fa. de Haan en Reek f 4.245, M. L. Mar- quering f 4.750, J. Houtenbos f 3.850. Het werk was begroot op f4.250. De gunning is aangehouden. Het nieuwe sportterrein CASTRICUM Het grote sport terrein „Vitesse" met 'n oppervlak te van Plm. 2 H.A, gelegen aan de Beverwijkerstraatweg nadert zijn voltooiing. Castricum mag er trots op zijn. Wij verwachten dat het sportpark niet voor begin 1951 in gebruik zal kunnen worden ge nomen. AANBESTEDINGEN TE BEEMSTER Ten Raadhuize te Beemster werd gister aanbesteed het bouwen van een Tuinbouwschool met woning te Zuid-Oost-Beemster. Ingekomen 47 biljetten- hoogste inschrijver G. Koning, Volendam f 53.250; laagste: Jac. Tromp, Alkmaar f 44.844; de begroting was f 43.441. Voor het schilderwerk was de begroting f 2.915. Hoogste inschrij ver M. C. Huigen, Amsterdam f 3.747; laagste J. de Vries, Beem ster f 2105. Voorts werd aanbesteed het maken van grond-, riolerings- en bestratingswerken in het uitbrei dingsplan te Z.O. Beemster. Begro ting f 108.972. Ingekomen 27 biljet ten. De hoogste inschrijver was Th. Veerman, Volendam f 157.600, laag ste fa. Ootes, Schagen f 128,500. De gunning van een en ander is aange houden. TAFELTENNISTOURNOOI EGMOND AAN ZEE De Eg- mondse Tafeltennisclub 21—19 uit Egmond aan den Hoef organiseerde dezer dagen een tournooi in de Vergulde Valk, dat buitengewoon geslaagd is. Tot besluit van het tournooi speel den Cor de Buy, meervoudig kam pioen van Nederland 1949 en Wim Stoop een demonstratie-partij, die 't publiek in ademloze spanning velg- de. Een daverend applaus bewees telkenmale, boe het publiek met deze strijd meeleefde. Na een 20 achterstand, wist Wim Stoop tot 2—2 op te halen. In de beslissende partij werd hij tenslotte echter kansloos met 2113 geslagen. De uitslagen waren: heren-enkel spel 1. W. Arts, die een fraaie be ker ontving, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Eg mond aan Zee; 2e prijs A. Hout- kooper (medaille); 3e prijs J. Lam- briks (tafeltennisbat). Hoewel geen 4e prijs beschikbaar gesteld was, stelde het bestuur voor de jongste deelnemer, de 13-jarige J. Benner, die als 4e eindigde, alsnog een dasklem met de van Speyktoren beschikbaar, als troostprijs. Dames-enkelspel; le prijs mej. M. Pie (beker van V.V.V.); 2e prijs mej. L. Henke (medaille midden standsver.); 3e prijs mej. N. Krab (tafeltennisbat) Verliezersronde: dames-enkelspel 1, mej. M. Seeder (taart), 2e prijs mej. M. Ofman (herinneringstegei) Heren-enkelspel: 1. H Asberg (taarf); 2e prijs F. de Grunt (tegel) DE GROTE DAG. EGMOND AAN ZEE Zaterdag, 12 Augustus a.s. wordt voor Egmond aan Zee de grote dag het hoogtepunt van het badseizoen. De fanfare Eensgezindheid uit Eg- mond-binnen geeft dan een concert terwijl 's avonds op de Boulevard wielerwedstrijden worden gehou den. Na afloop daarvan wordt op het strand een vuurwerk afgesto ken, dat schitterender zal zijn dan ooit tevoren. Gevonden ZIJPE Op Maandagmiddag 7 Augustus is in de duinen tussen Petten en St. Maartenszee een leesbril. Inlichtingen ten gemeen- leesbril gevonden. Inlichtingen ter gemeentesecreta rie te Schagerbrug. III Maatregelen tot verbetering De commissie heeft verschil lende mogelijkheden tot verbe tering van de toestand op de kaasmarkt overwogen. Zij acht het in het belang van de markt, indien iedere fabriek in Noordbolland ten minste 500 a 1000 kazen zou aanvoeren en deze ook werkelijk ter markt tracht te verkopen. Aldus wordt het de handelaren, die het bin nenlandse verbruik verzorgen, mogelijk de door hen gewenste „kleine" partijen kaas te kopen Hun optreden zal het markt- beeld verlevendigen en -er wordt een betere prijsvorming bereikt. Thans zijn de bedoelde handela ren aangewezen op aankoop bij groothandelaren. Het gevolg van de aanvoer en verkoop van deze kaas zal zijn, dat de markt uitgebreid moet worden naar de richting van de Marktstraat- De commissie beveelt in ver band met het soms overstelpend drukke bezoek aan, ter 'afper king van het marktterrein, een afneembare afscheiding te plaat sen langs de café's ën huizen van de Houttil, te beginnen enige meters van het Waagge bouw af tot ter hoogte van de Marktstraat. Aan de andere zij de langs het water van de Voor- dam kan volstaan worden met een afscheiding enkele meters uit de wal, Aan de zijde van de kleine Waag kan geen afschei ding worden aangebracht, om dat daarlangs de aan- en afvoer van de kaas moet plaats hebben. Het aldus verkregen marktter rein heeft een oppervlakte van ongeveer 1000 m2. Voorts ware, tijdens drukbe zochte kaasmarkten, verkeer met alle rij- en voertuigen ook rijwielen aan de hand mee gevoerd uit de Houttii en van het Waagplein te weren. De commissie vleit zich niet met de hoop, dat het dan moge lijk zal wezen, dat op de druk ste dagen alle bezoekers het schouwspel van de markt goed zullen kunnen waarnemen. De ruimte om het afgepaalde ge deelte zal voldoende groot zijn, om op de meeste marktdagen alle bezoekers te kunnen bevat ten. Bij een marktbezoek van meer dan 20.000 bezoekers op één dag zal echter de ruimte te beperkt blijken. Maar een zo groot aantal kijkers wordt slechts op 3 of 4 Vrijdagen per seizoen geteld. Een oplossing ter ber ging van deze duizenden en tei waarborging van een goed en vrij uitzicht op het markten kan slechts worden gevonden in ver groting van het marktterrein, hetzij door demping van het wa ter van de Voordam, hetzij door sloping van belendende gebou wen, hetzij door beide maatre gelen. Deze maatregelen zouden betekenen een aantasting van het historische stadsbeeld, waar in de Alkmaarse kaasmarkt haar wereldvermaardheid heeft ge kregen. Evenwel acht de com missie het op één lid na uit massa-psychologisch oogpunt niet strikt noodzakelijk, ja zelfs in zekere mate ongewenst, dat het marktterrein zodanig ver groot wordt, dat er geen over- volte meer kan ontstaan, Een half-Jege markt is een slechtere reclame dan een evervolle. Alle belanghebbenden verlangen cen ter terecht, dat zij hun functie naar behoren kunnen vervullen Het komt er daarom op aan, dat de bezoekers zo veel mogelijk gescheiden worden gehouden van het b.idriif op de markt. De commissie heeft overwogen of een lokaal in het Waagge bouw beschikbaar gesteld zou moeten worden, teneinde de handelaren en aanvoerders in staat te stellen aldaar hun za ken te doen, zodat zij daartoe met door de dikke rijen van toeschouwers heen naar de ca fé's aan de Houttil zouden be hoeven te gaan. Dit denkbeeld is niet te verwezenlijken en moet naar de mening van de commissie ook overigens ver worpen worden. In het Waagge bouw is namelijk geen vertrek aanwezig, dat gemakkelijk be reikbaar is. Het rookverbod, dat voor de beveiliging tegen brand m het Waaggebouw geldt, zal door de handelaren en aanvoer ders als uitermate hinderlijk worden aangevoeld. Het belang rijkste is echter, dat zi.i gewend zjjn naar bepaalde café's te gaan om te telefoneren, een consump tie te gebruiken en hun zaken f.t, doen en dat het heel moei lijk zal zijn hierin verandering te brengen zonder de handel te schaden, In hoofdzaak dus om psychologische redenen zou de commissie hiertoe niet willen adviseren. In het verleden is ook reeds een proef met een beurs in het Waaggebouw mis lukt. Het is een feit, dat in de cafe s aan de Houttil wordt ge- beursd van deze realiteit zal men moeten blijven uitgaan. Verworpen denbkeelden Hoe echter bij veel bezoek het verkeer van handelaren en aan voerders van de markt naar de café's aan Houttil en omgekeerd gemakkelijk te maken? Een luchtbrug van het afge sloten gedeelte van de markt in de richting van de café's aan de Houttil, teneinde verkeer over de toeschouwers heen mogelijk te maken, brengt naar de me ning der commissie geen uit komst. Afgezien van het feit, dat een dergelijk bouwsel geen verfraaiing van het marktbeeld betekent, zal daarvan haars in ziens meer gebruik gemaakt worden door amateurfotografen en -filmoperateurs dan door de kaashandelaren en de aanvoer ders. Wat de belde laatste groe pen betreft, zullen ook hierbij weer psychologische factoren een rol spelen. Een ondergrondse verbinding acht de commissie, afgezien van de kosten, om dezelfde redenen niet mogelijk. Als enige oplos sing blijft over, dat de politie een doorgang van bijvoorbeeld 2 meter breedte vrij houdt tus sen de toeschouwers, De commissie heeft verder overwogen om enige zolder schuiten in de Voordam te leg gen met daarop aangebrachte tribunes om een gedeelte van de toeschouwers te bergen, Deze gedachte heeft de commissie echter verwerpen, omdat de mogelijkheid van ongelukken; hierbij groot is en het markt-' beeld te veel het karakter krijgt van een vertoning. Tenslotte heeft de commissie zich nog bezig gehouden met de vraag of een telefooncel op het marktterrein willicht dienstig zou zijn. Zij zou daartoe echter niet willen adviseren, omdat in het verleden hiermede eens een proef is genomen, welke niet ge, slaagd is- Wordt vervolgd. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. IETS KOELER. Vanacht meest zwaar bewolkt mor gen overdag wisselende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Zuid Oost en Zuid West. Iets ho gere temperaturen. GAS KWAM TOT ONTPLOFFING SANTIAGO, 8 Aug. (Reuter). Te Santiago (Chili) heeft een hevige ontploffing 16 personen gewond en vele ruiten verbrij zeld. Zij werd veroorzaakt door kortsluiting van een ondergrond se kabel, die gas tot ontploffing bracht, afkomstig uit lekken in de leiding. Het gebied van de explosie was gedurende twee uur „gevaarlijke zone" en het ver keer werd omgeleid. INGENIEUR IN DEVENTER GEDOOD Een monteur, genaamd Odd, was Dinsdagmorgen in de meelfabriek der Firma Noury en Van der Lan de te Deventer bezig met het her stellen van molens, waarbij een drijfriem van de schijven afliep. De man legde de riem weer op de machine, doch werd meteen door de riem meegesleurd. Men kon hem spoedig bevrijden. Het bleek, dat hij ernstige kwetsuren had op gelopen. Daarna is hij, kort na zijn aankomst in het ziekenhuis, be zweken. Het slachtoffer was van Zwitserse nationaliteit. BESCHIETING EILANDEN BI] FORMOSA TAIPEH, 8 Aug. (Reuter). Gemeld wordt, dat de strijd van de Chinese communisten om het beheersen der kust van het vaste land tegenover Formosa weer op laait. Een woordvoerder van de nationalistische defensie heeft verklaard, dat de communisten Maandag bijna duizend granaten hebben afgevuurd op nationalisti sche eilanden, w.o. Quemey. CANADEES-AMERIKAANS INDUSTRIEEL DEFENSIEPLAN OTTAVA, 8 Aug. (Reuter) Dinsdag is te Ottawa een Cana deesAmerikaanse conferentie begonnen voor het opstellen van een gemeenschappelijk industrieel plan voor de defentie. De bijeenkomst was geheim. Indien het plan wordt uitgevoerd, zouden naar verwachting Cana dese fabrieken van oorlogsmate riaal voor millioenen dollars or ders van de V.S. ontvangen. Anti-communistenwet in Australië COLOMBO, 8 Aug. (Reuter). De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Percy Spen der, heeft op weg naar Londen te Colombo verklaard, dat de Australische regering tot nieuwe algemene verkiezingen zal over gaan als de senaat de anti-com munistenwet voor de tweede maal zou verwerpen. Rapport t Nieuw Guinea-commissie naar Staten-Generaal Naar wij vernemen, zal het rapport van de Nederlandse leden der commissie voor Nieuw Guinea zeer spoedig mogelijk reeds morgen of overmorgen aan de Tweede Kamer worden doorge zonden en dan tevens voor publi catie worden vrijgegeven. Telegramwisseling tussen Koning Leopold en Petit Pierre BERN, 8 Aug. (AFP) De pre sident van de Zwitserse Bonds staat heeft van koning Leopold III van België een hartelijk dankte- legram ontvangen voor de gast vrijheid, die de koning de laat ste vijf jaar in Zwitserland heeft genoten. MEER VERTROUWEN OP DE EFFECTENMARKTEN LONDEN, 8 Aug. (Reuter) De effectenmarkten van de gehele wereld hadden gisteren een van hun beste dagen sedert het uit breken van de oorlog in Korea, waaruit blijkt, dat er thans meer vertrouwen bestaat in de inter nationale situatie. Te Amsterdam viel slechts een lichte reactie waar te nemen op de scherpe stij ging van gisteren en voor het overige varieerde de stemming der markten van prijshoudend tot zeer vast. Onderwijzerscursussen voor gedemobiliseerden 's GRAVENHAGE, 8 Aug. De aanvangsdatum van de onder wijzerscursus voor gedemobili seerde militairen, weike aanvan-, kelijk was bepaald op 1 Septem ber a.s., is wegens hét grote aan tal aanmeldingen verschoven naar l October 1950. BUITENPOST Een baby van 5 maanden oud, die in de kinderwa gen voor de ouderlijke woning van A. H. te Buitenpost lag, ig jammer lijk verdronken, toen de wagen op een gegeven ogenblik in de sloot rolde. Vermoedelijk hebben kinderen de stutten vopr de wielen weggeno men, waardoor de kinderwagen langs de schuine helling aan het rollen is gegaan. Bevin in Engeland LONDEN, 7 Aug, (Reuter). Bevin is per sehip uit Straats burg naar Engeland teruggekeerd. Bevin ging te Dover aan land. Hij was vergezeld van zijn arts. Het gaat ronduit. sle( Wel zijn de trawlers seizoen zijn er voor geweest. De gezoutei Vlaardingen geeft ook Het is een veeg teker rederij „De Daad" bcslo ihet bijltje er maar bij ni gen en haar vijf trawler: paratie-inrichting en haa gebouwen te koop aan De andere bedrijven mo voor stuk hun reserves, in da vette jaren, vlak i log, aanspreken. De moeilijkheid is, da' haring geen afzetgebied r West-Duitsland heeft 1 eigen haringvloot. Ooste ouds een goede markt, s tot de Westduitsers te v. den, slechts Tsjechc geeft nog enige hoop. D kunnen onze haring best maar het is de vraag of tieke en betalingsmo geen spaak in het wiel ken. Zo is het met me achter het IJzeren Gordi voor, dat de Russen wee douanemoedlijkheden kor haring een dag aan „he laten wachten. Dan is bedorven. Verse haring teer product. Daarbij komt. dat de 1 te spreken is over de p: die de reders voeren, hebben drie vaste pi f12.voor eerste, fll. VOORSTEL-WENDI VERWORPEI De Eerste Kamer is dag in vergadering bijee De premieregeling va ningbouw 1950 werd z. nomen, alsmede het v wijziging van het regli orde. De C.P.N. .stemde Het voorstel 'van hi Wendelaar, om een missie voor defensie-a heden te benoemen, 1 discussie uit. De heer (K.V.P.) wees er op, d een defensiecommissie Wanneer de heer Wei over klaagt, dat de sedert lang niet met over defensieprobleme dachten heeft gewisseli dit terrein zeker niet een commissie, meende lieke woordvoerder. Hc Wendelaar werd verw 25 tegen 9 stemmen, komt Woensdag 16 Au nieuw bijeen. DONDERDAG 10 Al HILVERSUM I, 402 N RO. 7.50 VPRO. AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram opening. 8.00 Nieuws f richten. 8.15 Gram. 8.E vrouw. 9.00 Gram. 9 standen. 9.35 Gram. 10; wijding. 10.15 Gevariee 10.50 Voor de kindc Kamermuziek. 11.45 12.00 Amusementsmu; Mededelingen. 12.33 „I netje". 12.38 Piano en Nieuws. 13.15 Orkestco „U kunt het geloven 13.50 Gram. 14.00 „C ging in het buitenlai rie. 14.10 Gram. 14.30 zang. 15.00 Voor de zi Muzikale causerie. 1( 17.00 Voor de jeugd, ringsuitzending. 18.0( 18.15 Sportpraatje. 18.! piano. 19.00 Voor de j Cabaret. 18.25 Gram. muziek. 20.00 Nieuws, tualiteiten. 20.15 Gram. sprookje van arme H spel. 22.20 Gevarieeri 23.00 Nieuws. 23.15 S teiten. 23.30—24.00 Gr HILVERSUM n, 298 M 10.00 NCRV. 11.00 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Oi nastiek. 7.30 Gram. 7. gebed en liturgische 8.00 Nieuws en wei 8.15 Gram. 9.40 Lich 10.00 Gram. 10.15 M( 10.45 Koorzang, 11.01 zieken. 11.45 Gram, 12. 12.03 Amusementsmu Mededelingen. 12,33 eert. 12.55 Zonnewi Nieuws en katholiek n Gram. 13.55 Pianore Gram. 14.45 Voor de v Cello en piano. 18,00 i 16.45 Vocaal ensemble de jeugd. 17,30 Voord Gram. 18,15 „De ste christelijke vakbewcf Voor de strijdkracl Nieuws en weerberic Gram. 19.30 Radiok Nieuws. 19.55 Svmpl en solist, 21.00 „Germ namen", causerie. 21, mentsmuziek. 22.00 Vi tet. 22,15 Buitenland: 22.35 Gram, 22.45 Ave king. 23.00 Nieuws. Gram. BRUSSEL, 324 en 484 324 M,: 12.00 Operette- Lichte muziek. 12.30 ten. 12.33 Voor landi Lichte muziek. 13,00 N Filmmuziek, 14.00 Ca 15.00 Gram. 16.00 Ca 17.00 Nieuws, 17,10 Voor de kinderen, 1 dansen. 18.30 Voor c 19.00 Nieuws. 19,30 piano. 19.30 Causerie, zoekprogramma. 21.f Koch". klankbeeld. 2 snel. 21,45 Actualitf Nieuws. 22.15 Stri,ikk\ Pianorecital. 23,0024 484 M.: 12.05 Orkestir Nieuws. 13.10, 13 30. en 16.00 Gram. 17,10 Ziek. 18.30 Onerettem Gram. 19.45 Nieuws. 20.30 Hoorspel. 20.50 Nieuws. 22.15 Dansm Nieuws. 23.00 Gram. 21

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2