Geen droog brood meer voor verse haringvisserij Een derde deel present Onze consul te Vichy is niet tekort geschoten [plosie 1 Chili RADIO OP DE VLUCHT jfsongeval i 5 maanden Ironken Eerste Kamer: Mobilisatie-oproep per radio Nieuwsdienst gaf het sein DE BEURS In Christus,' Licht WEK DE GAL IN UW LEVER OP Naar wij vernemen Californische volbrengt de tocht Formosa en de Amerikaanse politiek in Azië Rusland doet mee voor do „LIEFDE /ERWACHTING door het KNMI te de ■an Woensdagavond tot ond. FS KOELER. st zwaar bewolkt mor- wisselende bewolking, matige wind tussen Zuid West. Iets ho- tturen. KWAM TOT TPLOFFING O, 8 Aug. (Reuter). i (Chili) heeft een loffing 16 personen vele ruiten verbrij- ;rd veroorzaakt door van een ondergrond- e gas tot ontploffing imstig uit lekken in Het gebied van de gedurende twee uur zone" en het ver omgeleid. JR IN DEVENTER 3EDOOD ïr, genaamd Odd, was ;en in de meelfabriek oury en Van der Lan- :er bezig met het her molens, waarbij een n de schijven afliep, e de riem weer op de •h werd meteen door sgesleurd. Men kon bevrijden. Het bleek, ge kwetsuren had op- rna is hij, kort na zijn het ziekenhuis, be- slachtoffer was van tionaliteit. riNC EILANDEN FORMOSA B Aug. (Reuter). it, dat de strijd van :ommunisten om het r kust van het vaste er Formosa weer op- oordvoerder van de he defensie heeft it de communisten na duizend granaten ■uurd op nationalisti- i, w.o. Quemey. :S-AMERIKAANS ÏUSTRIEEL ENSIEPLAN 8 Aug. (Reuter) 2 Ottawa een Cana- caanse conferentie ir het opstellen van ihappeiijk industrieel defentie. omst was geheim, an wordt uitgevoerd, verwachting Cana an van oorlogsmate- illioenen dollars or- C.S, ontvangen. mmunistenwet Australië 8 Aug. (Reuter). sche minister van Zaken, Percy Spen- weg naar Londen verklaard, dat de regering tot nieuwe "kiezingen zal over- senaat de anti-com- voor de tweede maal :n. Rapport uinea-commissie alen-Generaal ■ernemen, zal het e Nederlandse leden voor Nieuw Guinea mogelijk reeds ermorgen aan de er worden doorge- n tevens voor publi- vrijgegeven. ■amwisseling Zoning Leopold etit Pierre ig. (AFP) De pre- e Zwitserse Bonds- h koning Leopold III jn hartelijk dankte- ngen voor de gast- de koning de laat- n Zwitserland heeft 'ROUWEN OP DE ENMARKTEN S Aug. (Reuter) irkten van de gehele n gisteren een van gen sedert het uit te oorlog in Korea, dat er thans meer iestaat in de inter- atle. Te Amsterdam een lichte reactie ii op de scherpe stij- eren en voor het ;rde de stemming an prijshoudend tot jzerscursussen emobiliseerden fHAGE, 8 Aug. atum van de onder- voor gedemobiü- ren, welke aanvan- paqld op 1 Septem- gens het grote aan- ,'en verschoven naar 0. rRen baby van 5 die in de kinderwa- jdei'lijke woning van ipost lag, ia jammeE- 1, toen de wagen op igenblik in de sloot hebb?n kinderen dg wielen weggeno- r de kinderwagen De helling aan het n. in Engeland Aug, (Reuter). sehip uit Straats eland teruggekeerd, a Dover aan land. igeld van gijn arts. WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1950 PAGINA 3 Het gaat ronduit, slecht met de haringvisserij van IJmuiden. Wel zijn de trawlers en de loggers op zee, maar in het hele seizoen zijn er voor de verse haring amper vier goede dagen geweest. De gezouten haring van Scheveningen, Katwijk en Vlaardingen geeft ook wel zorgen, maar niet zó Het is een veeg teken, dat de rederij „De Daad" besloten heeft het bijltje er maar bij neer te leg gen en haar vijf trawlers, een re paratie-inrichting en haar kantoor gebouwen te koop aan te bieden De andere bedrijven moeten stuk voor stuk hun reserves, gevormd in da vette jaren, vlak na de oor log, aanspreken. De moeilijkheid is, dat de verse haring geen afzetgebied meer heeft. West-Duitsland heeft thans een eigen haringvloot. Oostenrijk, van. ouds een goede markt, schijnt zich tot de Westduitsers te willen wen den, slechts 'lts] echo-Slowakije geeft nog enige hoop. De Tsjechen kunnen onze haring best gebruiken, maar het is de vraag of hier poli tieke en betalingsmoeilijkheden geen spaak In het wiel zullen ste ken. Zo is het met meer landen achter het IJzeren Gordijn. Stel je voor, dat de Russen weer eens met douanemocdlijkheden komen en de haring een dag aan „het Gordijn" laten wachten. Dan is de haring bedorven. Verse haring is een te teer product. Daarbij komt. dat de handel niet te spreken is over de prijspolitiek die de reders voeren. De .reders hebben drie vaste prijsniveau's: f12.voor eerste, f 11.voor twee- VOORSTEL-WENDELAAR VERWORPEN De Eerste Kamer is gistermid dag in vergadering bijeen geweest. De premieregeling van de wo ningbouw 1950 werd z.h.s. aange nomen, alsmede het voorstel tot wijziging van het reglement van orde. De C.P.N. stemde tegen. Het voorstel van het lid mr. Wendejaar, om een vaste com missie voor defensie-aangelegen heden te benoemen, lokte enige discussie uit. De heer Kropman (K.V.P.) wees er op, dat er reeds een defensiecommissie bestond. Wanneer de heer Wendelaar er over klaagt, dat de regering sedert lang niet met de Kamer over defensieproblemen van ge dachten heeft gewisseld, dan ligt dit terrein zeker niet op dat van een commissie, meende de katho lieke woordvoerder. Het voorstel- Wendelaar werd verworpen met 25 tegen 9 stemmen. De Kamer komt Woensdag 16 Augustus op nieuw bijeen. PROGRAMMA DONDERDAG 10 AUG. 1950 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AV RO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.15 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gram. 9.30 Water standen. 9.35 Gram. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gevarieerde muziek 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Kamermuziek. 11.45 Reportage. 12.00 Amusementsmuziek. 12,30 Mededelingen. 12.33 „In 't spion netje". 12.38 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkestconcert. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Gram. 14.00 „Groepsvesti- ging in het buitenland", cause rie. 14.10 Gram. 14.30 Piano en zang. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Muzikale causerie. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Rege ringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Zang en piano. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Cabaret. 18.25 Gram. 19.30 Dans muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Ac tualiteiten. 20.15 Gram. 21.30 „Het sprookje van arme Hans", hoor spel. 22.20 Gevarieerde muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualit teiten. 23.3024.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14,00 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7,15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram, 9.40 Lichte muziek. 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Koorzang. 11.00 Voor de zieken. 11,45 Gram, 12,00 Angelus. 12.03 Amusementsmuziek. 12.30 Mededelingen. 12,33 Lunchcon cert. 12.55 Zonnewijzer, 13,00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Gram. 13.55 Pianorecital. 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Cello en piano. 16.00 Bijbellezing, 16,45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Voordracht. 17.50 Gram. 18.15 „De stem van de christelijke vakbeweging". 18.30 Voor de strijdkrachten. 19,00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant, 19.50 Nieuws. 19.55 Svmphonie-orkest en solist. 21,00 „Germaanse voor namen", causerie. 21,20 Amuse mentsmuziek. 22.00 Vocaal kwar tet. 22,15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram. 22,45 Avondoverdon- king. 23.00 Nieuws. 23,1524.00 Gram, BRUSSEL, 324 en 484 M. 324 M,: 12.00 Operette-aria's. 12.15 Lichte muziek. 12,30 Weerberich ten. 12.33 Voor landbouw. 12.40 Lichte muziek, 13,00 Nieuws. 13,15 Filmmuziek, 14.00 Casinoconcert. 15.00 Gram. 16.00 Casinoconcert, 17.00 Nieuws. 17,10 Zang. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Volks dansen, 18,30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Causerie. 20.00 Ver- zoekprogramma. 21.00 „Robert Koeh", klankbeeld. 21.30 Piano spel. 21.45 Actualiteiten, 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet., 22,50 Pianorecital. 23.0024.00 Gram. 484 M.: 12,05 Orkestmuziek. 13.00 Nieuws, 13.10, 13 30. 14.00, 15,00 en 16.00 Gram. 17,10 Lichte mu ziek. 18.30 Operettemuziek. 19.00 Gram. 19.45 Nieuws. 20.00 Gram. 20.30 Hoorspel. 20.50 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 22.55 Nieuws. 23.00 Gram. 23.55 Nieuws. da kwaliteit en f10.voor kleine haring, alles per 50 kg. Zij hebben op deze wijze een bodem in de markt gelegd en zijn niet van plan deze los te laten. Met deze prijzen kan de handel niet werken. Het internationale prijzenniveau ligt aanzienlijk lager. In Duitse havens kan de prijs da len tot de tegenwaarde van zeven Nederlandse guldens. Ondanks de verliezen wordt er echter nog doorgevaren. De reders achten het nemen van deze ver liezen eerder te aanvaarden dan wat het stil leggen van de vloot aan gevolgen zou meebrengen. Het materiaal zou toch onderhouden moeten worden, en wellicht zou een zekere steun aan het personeel moeten worden verstrekt. Bovendien is het gevaar niet denkbeeldig, dat velen van de beste vissers van Europa weggezogen zouden worden door de industrie. Hierbij rekent men vooral met de Hoogovens, die nog altijd uitbrei den. En er is onder de IJmuidense vissers een flinke belangstelling voor emigratie Men zoekt in samenwerking met de Minister een oplossing. Voor namelijk schijnt die gelegen te zijn in het in de vaart, brengen van rendabele, moderne schepen. Daar over wacht de Minister voorstellen af. Maar aerst zullen handel en re derij een hartig woordje moeten wisselen over de prijzen. GOEDERENWAGEN ONTSPOORDE Op lijn Amersfoort-Zwolle Op het station Nunspeet ont spoorde gisterenmiddag een goe derenwagen. De wagen kwam dwars over de rails te liggen van de lijn AmersfoortZwolle. Het treinverkeer werd niet gestag neerd. De oorzaak is waarschijn lijk een verkeerde wisselstapd Te Nieuw-Loosdrecht wordt op het ogenblik het eerste zomerkamp van het Zeekadetkorps gehou den. Het nuttige wordt hier met het aangename verenigd. Links op de foto ziet U de jongens met ingespannen gezichten de bevelen uitvoeren. Rechts: met vereende krachten, en onder het maken van grapjes, sjouwen de jongens de mast zeilbootwaarts. Schulte derde te Chapelle-lez-Herlaimont CHARLEROI, 8 Aug. (ANP). Te Chapelle-lez-Herlaimont heeft de Belg G. van Brabant een wed strijd over 125 km gewonnen in 3 uur 8 min. voor Bevilacqua (It.), Schulte (Ned.), Hardiquest (B.) en Salimberi (It.). JUWELEN DIEFSTALLEN AAN DE RIVIÈRA Buit van 2 millioen francs CANNES, 8 Aug. (A.F.P.) Een juwelendiefstal, minder be langrijk dan die van Zaterdag nacht in het landhuis „Leroc", waar voor 20 millioen francs ge stolen werd, is Maandagavond gepleegd in het landhuis „Eldee" en higendom van mevr. Louis Dreyfus. Mevr. Dreyfus gaf een grote receptie, waarop een twintigtal genodigden, onder wie enkele Italianen aanwezig waren. Ter wijl het gezelschap beneden de avond doorbracht, hebben die ven op de bovenverdiepingen zich meester gemaakt van een partij juwelen ter waarde van 2 millioen francs. De commissie-Cleveringa heeft dezer dagen haar laatste rapport over de gedragingen van Neder landse consulaire vertegenwoordi gers in het buitenland gedurende de oorlog het licht doen zien. Dit rap port handelt over het beleid van de Nederlandse consul-generaal te Vi chy, dr. A. Sevenster, momenteel in een zelfde functie werkzaam te Montreal Canada) Dat cfr. Sevenster het erin Vichy feilloos heeft afgebracht, zegt het. rapport, kan niet worden volgehou den. Er staan echter ook belangrijke punten op het tegoed der rekening van dr. Sevenster. Deze heeft zelfs uit eigen middelen belangrijke be dragen ter beschikking gesteld van uitgewekenen. Men onderzoekt thans mogelijkheden, om hem hiervoor schadeloos te stellen. De naar Frankrijk uitgewekenen hebben het dikwijls buitengewoon moeilijk gehad. Het is echter de vraag in hoeverre de consul in staat was bijstand te verlenen. Men moet tevens in aanmerking nemen, dat dr. Sevenster verschillende malen Lichte koers reactie AMSTERDAM, 9 Aug. De hausse van gisteren bleek vandaag grotendeels te zijn geluwd. Tegen over de eenzijdige markt, waarin uitsluitend de kopers het voor het zeggen hadden, ontstond vandaag een normaler situatie, nu zich ook weer verkooporders voordeden, het geen na de krachtige stijging van gisteren niet te verwonderen is. Maar toch, flauw was de markt niet en het hoge vorige slotniveau bleef merendeels gehandhaafd. Na de eerste tape viel echter een lichte inzinking te constateren, waarop de koersen zich verder ble ven bewegen. Zo werd olie gedaan op 294 na 298, Unilever op 213!/< na 216 en Amsterdam rubber op 133'/4 na 136%, Het 7% pet. divi dend voorstel van de AKU had op de koers geen uitwerking. Met be langstelling wordt naar het jaar verslag uitgezien. De verschillen, die de cultuurfondsen ten opzichte van gisteren te zien gaven, waren miniem, maar de affaire was ken nelijk geringer. De binnenlandse industriemarkt kon eveneens het hogere koerspeil van gisteren behouden. Aandelen Fokker liepen op tot 119%. En Bil- liton 2e rubriek, waarin gisteren geen notering tot stand kwam, ver beterde 11% pot. De certificaten hoogovens deden 124% Voor Ame rikanen viel, in navolging van Wallatreet, belangstelling te con stateren. De stemming was vqst en de koersen deden een gemiddeld agio van 2 tot 2% procent. Scheep vaartfondsen konden zich niet aan een lichte reactie onttrekken. Hoe meer nederig heid, des te meer ontvankelijkheid en plaats voor de wer king van God in de ziel Wat er ook voor goeds en groots is in de mens en door de mens verricht moet worden, 't kan slechts onder de schutse van de nederigheid groei en en gedijen, BENEDICTUS de gelegenheid heeft gehad zijn zeer moeilijk werk te beëindigen en zich via Lissabon in veiligheid te stel len. Hij deed dit echter niet en liet zijn toewijding aan de zaak der Nederlanders voorgaan boven eigen belang. Ook al is de commissie er niet blind voor, dat er aanmerkingen kunnen worden gemaakt op de heer Sevenster, zij is toch van oordeel, dat hij in het algemeen als een amb tenaar mag gelden, die zich in on gekend moeilijke omstandigheden op verdienstelijke wijze heeft ge dragen. Vele klachten, die tegen de consul waren ingebracht, bleken niet gegrond te zijn. Nu de commissie haar werkzaam heden voltooid acht, heeft zij de Minister van Buitenlandse Zaken verzocht, haar ontslag te verlenen. BEDRIjFSTELLING Onlangs deelden wij mede, dat het in het voornemen ligt, binnenkort een bedrijf stelling te houden. In het thans verschenen staatsblad vindt men hierom trent nadere regelen. De telling zal worden gehouden naar de toestand op 16 October 1950. Zij heeft betrekking op alle bedrij ven op het gebied van nijver heid, handel en verkeer, onge acht of daarmede al dan niet het maken van winst wordt beoogd. De vragenlijsten worden door de zorg van de gemeentebestu ren en landdrosten uitgereikt Het Centraal Bureau voor de Statistiek zal de gegevens ver werken. (Advertentie) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft, U raakt verstopt, wordt humeurig en- loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeverpiUetjea, Gisteren is de proef genomen met de oproep voor mobilisatie- oefening per radio. Het voornemen tot het houden van deze oefening was reeds bekend, maar de onder delen, die voor deze oproep in aanmerking zouden kunnen ko men, waren in het onzekere ge laten, of deze oproep juist hen zou betreffen. De radio-oproep werd gedaan na de nieuwsberich ten van 6 en van 7 uur gister avond. Zij bleek betrekking te hebben op de mannen van het garde-regi- ment jagers, die normaal, volgens de schriftelijke oproep, morgen in de Knoopkazerne te Utrecht hadden moeten opkomen. Zwaartepunt is de oefening heeft het bestuur van de stich ting de nationale tentoonstelling „Mijlpaal 1950" besloten de ten toonstelling niet te verlengen. Zaterdag 19 Augustus vindt der halve de sluiting plaats heeft Z.K.H. Prins Bernhard het beschermheerschap op zich geno men van de vereniging „Neder land in den Vreemde". zijn bij de voorzitter van de Eerste Kamer telegrammen bin nengekomen van de heer H. Eman, voorzitter van de Arubaanse Volkspartij te Oranjestad, inhou dende een uitvoerig toegelicht verzoek, de Interimregeling voor de Nederlandse Antillen wegens de daarin opgenomen zetelverde ling in de Staten der Antillen niet aan te nemen werd gisteren van een van de hellingen van de Rotterdamse Droogdokmaatschappij het motor vrachtschip „Musi", groot 1380 ton, van de K.P.M., te water ge laten zal, ter gelegenheid van de 100e sterfdag van generaal José de San Martin, de bevrijder van Argen tinië, de bibliotheek van de gene raal worden aangeboden aan het Nederlands—Zuid-Amerikaans Instituut in Den Haag is vandaag een tweede z.g. „serumvlucht" uitgevoerd naar Venezuela, waar op het ogenblik mond- en klauwzeer heerst. De KLM DC4, de „Edam", is met 6 ton entstof vertrokken wordt van 14 tot en met 19 Aug. in Den Haag een internationaal congres gehouden over het straf rechts- en gevangeniswezen. Aan het congres is een tentoonstelling verbonden heeft H.M, de Koningin de gou den medaille van de Orde van Oranje Nassau verleend aan de heer P. Recourt Jr., die jarenlang voorzitter is geweest van de Ned. Amateurtoneel Unie zal de eerste lading walvistraan, welke dit jaar uit Wêst-Australië komt, met het vrachtschip „Chan- dale" naar ons land worden ver zonden...... Ofschoon het hier een herha lingsoefening geldt, is het zwaar tepunt toch eigenlijk gelegen in de mobilisatie-oefening, die ten doel heeft te controleren of de op papier getroffen maatregelen ook in practijk voldoen. Maar er is voor Donderdagmiddag aan ver bonden een kleine terreinoefening in het zuiden van de provincie Utrecht en een nachtelijke oefe ning van Donderdag op Vrijdag. Zaterdag in het middaguur zwaaien de mannen weer af. Van zes uur af stond men in de Knoopkazerne gereed om de op komende mannen te ontvangen. Zij zouden dan worden gekleed, doorgelicht en gekeurd. De eerste „opkomeling" Te ongeveer acht uur kwam de eerste opkomeling in de kazerne aan. Arie Knijff, een 25-jarige timmerman, uit Montfoort. die persoonlijk de oproep te kwart over zes had gehoord en de eerste bus naar Utrecht had genomen. Hij heeft vroeger in het garde regiment Prinses Irene gediend, maar was nu ingedeeld bij de jagers. Opkomst beneden de verwachting Te half één vannacht vernamen wij nog, dat op dat ogenblik van de ongeveer 600 opgeroepenen er zich ruim 200 hadden aangemeld. Dit bleef beneden de gekoesterde verwachting, die zich bewogen had rondom een percentage van 50. HAMSTERVOORRAAD IN BESLAG GENOMEN De Bossche gemeentepolitie heeft heden bij een Bossche fa milie een grote hamstervoorraad ir. beslag genomen. De buit be stond o.a. uit 100 flessen slaolie, 60 pakjes thee, 5 blikken thee, een aantal rijwielbuitenbanden, 100 stuks toiletzeep, 50 stuks huishoudzeep, 100 kg soda en 25 kg. rijst. De gehele partij werd naar het politiebureau overgebracht en te- Hen de hamsteraars werd proces verbaal opgemaakt. KANAALZWEMMEN: RECORD DAMES GESLAGEN DOVER, 8 Aug. (ANP). De 31-jarige Californische typiste Florence Chadwick, die in de af gelopen nacht te Kaap Gris Ncz (Frankrijk) om 2.36 uur was ge start voor de tocht over het Ka naal, is in haar poging geslaagd. Vanmiddag kwam zij te Dover aan, nog zeer fit. zodat ze zonder hulp in de roeiboot kon stappen die haar begeleid had. Ze begaf zich toen aan boord van een Bel gische trawler voor de terugreis naar Boulogne. Zij deed 13 uur 23 minuten over de overtocht, de beste tijd ooit door een zwemster gemaakt. Op 6 Aug. 1926 was de Ameri kaanse Gertrude Ederle in 14 uur 34 min, het Kanaal overgezwom men, en deze tiid gold sindsdien als het record voor dames. Overigen niet geslaagd Behalve Shirley May France, die in een staat van algehele uit putting op een draagbaar te Dover aan wal werd gebracht en onmiddellijk naar bed moest, heeft ook de Turk Murat Guler zijn Kanaalovertocht moeten sta ken nadat hij 21 uur in het water was geweest. Hii bevond zich toen ongeveer 5 kilometer van de Engelse kust. BUITENLANDS OVERZICHT Het zou ons niet verwonderen, zo dit eiland, zuidelijk van Japan en oostelijk van China, een onaange name vermaardheid zou gaan krij gen. voor zover het die nog niet reeds mocht hebben. Formosa be hoorde vanaf 1895 tot het einde van de tweede wereldoorlog aan Japan; voordien aan China, hoewel het Chinese gezag er nooit zeer stevig geworteld was. De Japanners regeerden er met harde hand en waren er dan ook niet weinig ge haat. De grote Geallieerden beloof den nog tijdens de laatste wereld- krijg aan Tsjang-Kai-Sjek, Formosa weder aan China terug te zullen geven. Na de Japanse capitulatie werd dit eiland dan ook niet be schouwd en behandeld als een deel van Nippon: de Amerikanen, die wel het Japanse eilandenrijk bezet ten, lieten Formosa aan de Chine zen. Nadat Tsjang-Kai-Sjek door de Chinese communisten van het Azia tische vasteland verdreven was, vond en vindt hij nog steeds op dit eiland een steunpunt voor zijn macht en souvereiniteit en de ver zamelplaats van de hem gebleven, nationalistische strijdkrachten. Deze nationalistische regering en strijd macht verheugen zich allerminst in de sympathie der bewoners van Formosa en als het tot een commu nistische aanval op dit eiland zou komen, zou Tsjang-Kai-Sjek zeker last krijgen van een vijfde colonne en van vijanden in de rug. De Amerikaanse politiek met be trekking tot Formosa kan men moeilijk erg rechtlijvig noemen. Aangenomen mag worden, dat een aantal militaire deskundigen, waar onder Generaal Mac-Arthur, op het standpunt staan, dat Formosa van strategisch belang is voor het ver dedigingssysteem der Ver. Staten in de Stille Oceaan. Die mening werd in Washington niet door iedereen gedeeld en met name het State-Department bleek daar destijds anders over te den ken. In December 1949 zag het er een ogenblik naar uit, dat de op vatting van MacAi'thur en de zijnen door President Truman zou worden gedeeld en dat de V.S. hulp zouden verlenen aan Tsjang-Kai-Sjek tot EUROPESE ATHLETIEK- KAMPIOENSCHAPPEN BRUSSEL, 8 Aug. (A.N.P.) Bij het bestuur van de Kon. Bel gische Athletiekbond is telegra fisch bericht ontvangen van de afdeling athletiek van de Russi sche bond van lichamelijke op voeding te Moskou, dat Rusland deel zal nemen aan de Europese kampioenschappen van 2327 Aug. a.s. te Brussel, en dat de ploeg uit 40 personen zal be staan, de trainers en de kamp rechters daarbij inbegrepen. Lei der van het gezelschap is de heer Adrianof. Medegedeeld werd dat nadere bijzonderheden per lucht post zouden volgen. Na ontvangst van dit bericht kreeg het bestuur van de Kon. Belgische Athletiekbond bezoek van de heer Meladze, eerste se cretaris van de Sovjet ambassa de te Brussel, die het telegram uit Moskou kwam bevestigen en besprekingen voerde over de ontvangst en de huisvesting van de Russische ploeg. Schaken; De tweekamp Grob-Prins ZURICH, 8 Aug. (A.N.P.) In de tweekamp tussen de Zwit serse schaakmeester Grob en on ze landgenoot Prins luidt de stand na 4 partijen: 3%in het voordeel van Prints. De afgebroken eerste partij werd na enkele zetten in de voortzetting door Grob opgege ven. De tweede partij eindigde na 80 zettén in remsie. Prins won de derde en vierde partij. Wielrennen Derksen eerste te Kopenhagen KOPENHAGEN, 8 Aug. (ANP). B;j de sprintwedstriiden op de Ordrupbaan leed Arie van Vliet tot ieders verbazing een neder laag in zijn serie. Lognay won die serie met van Vliet op de tweede en Koblauch op de derde plaats. Jan Derksen, die in zijn serie Pauwels en Schandorff geklopt had. kwam in de finale om de eerste en tweede plaats uit tegen Lognay. Met miniem verschil de foto van de finish moest het uitwijzen wist onze landgenoot de Fransman te verslaan. In de rit om de derde en de vierde plaats liet v. Vliet Pauwels achter zich, waarna Koblauch van Schan dorff won. Eindklassement: 1. Derksen: 2. Lognay: 3. v. Vliet: 4. Pauwels: 5. Koblauch: 6. Schandorff. behoud en verdediging van For mosa. Hoewel dit voornemen al in de openbaarheid was doorgelekt, werd plotseling, enige dagen later, aangekondigd, dat van enige Ame rikaanse steun op dit punt geen sprake kon zijn. De veronderstel ling lag toen voor de hand, dat Acheson er op het laatste ogenblik in geslaagd was, Truman tot zijn, Achesons, zienswijze over te halen. Daarbij ging Acheson er klaarblij kelijk van uit, dat het voor Ame rika geen strategische noodzaak was, de Mao-regering buiten For mosa te houden, terwijl het poli tiek voordelig kon zijn, Tsjang- Kai-Sjek daar zomin als elders te steunen, om op die manier de mo gelijkheid open te houden, het nieuwe communistische regiem in China te erkennen. Dat zou ook het logische gevolg hebben moeten zijn van Amerika's passieve houding t.o.v. de communistische overwel diging van geheel het Chinese vasteland. Die logische gevolgtrekking, wél door India, Engeland en een aantal andere landen, waaronder ook Ne derland, gemaakt, maaktefi de V.S. echter niet. Acheson had het waar schijnlijk wel gewild, maar durfde op stuk van zaken niet doortasten, omdat hij in het voorjaar bekogeld werd met geenszins ongegronde verwijten, dat in het State-depart ment menig pro-communistische „medereiziger" een post van belang bezette. Men kan over de Ameri kaanse China-politiek van mening verschillen, maar nu het met China gelopen is, zoals het ermede liep, was een erkenning van Mao ook door Washington o.i. het meest verkieslijk geweest. Zij bleef ech ter uit door aarzeding en zwakheid van het State-department, dat nu in een onaangename dwangpositie geraakt De Sovjet-Unie maakte daarvan' handig gebruik, door nu de toelating van Mao tot de Vei ligheidsraad als een ruilobject voor Korea voor te stellen. Maliks voorstel daartoe is deze week wel verworpen, maar met vijf stemmen voor en vijf tegen, waarbij Enge land en Amerika verdeeld stem den De Amerikaanse vertegen woordiger in de Veiligheidsraad heeft Malik „Koehandel" verweten, maar tot die koehandel zouden de Sovjets nooit de hand gekregen hebben, als de V.S., na de vestiging der communistische heerschappij op het Chinese vasteland, Mao eveneens hadden erkend. Door dat te hebben nagelaten, spelen zij nu, tegen wil en dank, in de Russische kaart en benemen zich de kans, voorzichtig mede te werken aan het loswerken van Mao van zijn Russische bondgenoot. Acheson heeft zijn China-politiek verde digd met te wijzen op de kans, dat Mao de Tito van het Oosten zou worden, maar hij heeft die kans verkleind, door Mao niet tijdig te erkennen. Nu is het niet uitgesloten, dat do Sovjets ook hieruit munt 'zullen trachten te slaan. Toen het Korea- conflict uitbarstte, kwam Amerika aanstonds in actie en gelastte Tru man plotseling óók de verdediging van Formosa. De Veiligheidsraad sanctionneerde de actie tegen de Noord-Koreaanse overval, maar niet het bevel tot verdediging van Formosa. Zou nu Mao beslui ten, om Formosa aan te vallen een besluit dat hij slechts zal ne men, als hij verzekerd is van Mos- kou's instemming dan moet de Amerikaanse vloot tegen Mao op treden en lijkt een conflict tussen de V.S. en communistisch China nauwelijks te vermijden. AD INT. Deze foto van Haile Selassie, kei zer van Abessinië, werd in de troonzaal van zijn paleis te Addis Abeba genomen ter gelegenheid van zijn 58ste verjaardag. 50.000 mensen waren naar het paleis gekomen om de jarige keizer toe te juichen. FEUILLETON 41 Ik zat aan tafel vrij dicht bij hem. Hij was bruusk en druk doende binnengekomen. Hij had met ons een borrel gedronken. Had een vrolijke bui. At met smaak. En opeens zegt hij: „Ik voel me zo vreemd". Ik werd er bij geroepen. Ik stond dadeliik op. Ik zat nog geen twee meter van hem af. Siem zakte voorover op tafel neer. Toen ik bii hem kwam en voordat ik maar iets doen kon, was hij al dood". „Verschrikkelijk!" zei Rob. „Welnee. Het was de zachtste dood, die je maar wensen kunt. Geen ziekte, geen pijn. Na een le ven van veel succes en geluk, In de volle kracht van zijn leven. In eens", Rob had niet aan Simon Ronk zitten denken, maar aan Thea. Hij stond op. „Dokter, u wordt wel bedankt voor uw inlichtingen", zei hij. Het kantoor van notaris Far- mans lag dicht bij het stadhuis. Bi.i zijn binnenkomen werd Rob ontvangen door een bejaarde no tarisklerk met de woorden: „Mijn heer Cortenbach? De notaris ver wacht u. U kunt dadeliik naar binnen gaan". Het privékantoor had hoge ra men en de wanden waren bezet met boeken- en aktenkasten, No taris Farmans was een lange, ma gere man van in de veertig. Hij had donkere ogen en haar en een kortgeknipt snorretje. Hii kwam zijn bezoekers levendig tegemoet en stak hem de hand toe. „Mijn heer Cortenbach I U bent bij Ren- gers en van Asten naar ik ge hoord heb. Een bekend kantoor". „Dank u", zei Rob, toen Far mans een stoel voor hem bij schoof. „Maar ik kom hier niet voor kantoor, mijnheer Farmans, Het betreft een zuiver persoonlijk geval". Farmans ging zitten en schoof zijn bezoeker een met geperst leer overtrokken sigarendoos toe. „Steekt u eerst eens op..,. Ja, dat heeft Faasse me al verteld. Het heeft betrekking op mijnheer Simon Ronk. niet waar?" „Juist", Farmans hield Bob een lucifer voor om zijn'sigaar aan te steken. Daarna vroeg hij: „En, wat wenste u te weten?" „U waart immers de notaris van Ronk?" „Jazeker, Van zun N.V. en van hem persoonlijk. Ik was boven dien zijn executeur-testamen- tair", „En mevrouw Ronk zi.in enige erfgenaam?" „Nee. Er waren verschillende legaten aan verre bloedverwanten van haar mans kant en aan som migeleden van het personeel in de zaak. Zijn vrouw kreeg een lijf rente van een millioen en bo vendien een zeker winstaandeel in de vennootschap". „Was ze daarvan op de hoog te?" vroeg Rob. „Of ze wist, hoe het testament precies luidde? Ik kan daarna zeker zeggen, van niet". Farmans vouwde zijn handen achter zijn hoofd en leunde ach terover op zijn bureaustoel. „Zo als u weet, werd dat huwelijk heel onverwachts gesloten, het kwam bijna even onverwachts als Ronk's dood. Kort nadat ze van de huwelijksreis terug wa ren, kwam Ronk bij me op kan toor. Hij wilde zijn testament veranderen". Rob knikte eens en de notaris vervolgde: „De legaten liet hij ongewijzigd. Maar omdat hij slechts heel verre bloedverwan ten had, was het oorspronkelijk zijn plan geweest, een stichting in het leven te roepen, waarin h« het grootste deel van zijn vermogen had willen vastleggen en de rente had willen doen be steden voor plaatselijke instel lingen van liefdadigheid en on derwijs tot in de verre toe komst", „Ja juist. En heeft het nieuwe testament daarin verandering gebracht?" „Neen. De bepalingen zijn het zelfde gebleven, alleen de uit voering ervan is opgeschort, zo lang mevrouw Ronk in leven is. Ronk zei tegen me: „Ze is nog zo'n kind. Ze heeft nog een heel leven voor zich. En ik zou graag willen zorgen, dat ze in haar le ven alles kan krijgen, wat haar hart begeert. Behalve dus haar eigen helft van het gemeen schappelijk vermogen, kreeg ze ook nog levenslang vruchtge bruik van zijn gehele nalaten schap, de legaten dan uitgezon derd". Rob tikte de as van zijn si. gaar en keek Farmans aan. „Weet u". vroeg hii. „dat Thea op het ogenblik te Amsterdam in betrekking is en haar eigen brood verdient Dat ze op een kleine flat woont, samen met 'n ander meisje? Dat ze haar geld nauwelijks aanspreekt?" Farmans knikte toestemmend. „Ja, dat weet ik. Maar u moet rekenen, dat ze geen geld ge wend was. Ze heeft op mij altijd de indruk gemaakt van een fij ne, verstandige jonge vrouw". „Ze is jong en lief", zei Rob „Ze houdt van mooie kleren. Ze zou hermelijn en perzisch lam kunnen dragen, maar ze doet 't toch met een gewone mantel met een goedkope bontvoering". Farmans schudde het hoofd. „Daar weet ik geen verklaring voor", zei hij, „maar ik kan li wel verzekeren, dat dit zijn grond niet vindt in vroegere on enigheden tussen mevrouw Ronk en haar echtgenoot. Hij was heel trots op haar. Hij was verrukt over haar en zij was blijkbaar oprecht in haar toegenegenheid voor hem. Over zijn dood heeft ze oprecht verdriet gehad. Veel verdriet zelfs". „Daarvan was ik allang over tuigd", zei Rob. „Alleen.... som mige dingen schijnen me zo vreemd toe. Neem nu bijvoor beeld haar gedrag ten opzichte van hagx van Ronk geërfde rijk dom". Farmans was h$t daarin met hem eens. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3