„R.I.S. bevoegd noch in staat Irian onder bestuur te nemen" RADIO Niets pleit voor overdracht Toestand te Makassar was rustig maar nog gespannen Nederlandse regering doet officiële stap te Londen OP DE VLUCHT Nederlanders in Nieuw-Guinea-commissie: Brand in gebouw van de Hoogovens Luit-gen. Giebel treedt af R.I.S.-regering protesteert te Den Haag In de winter weer radio-sper-uren De strijd om Bertha Hertogh Onbewaakte" eist weer twee doden De AKU klaagt over gebrek aan technici DE BEURS Naar wij vernemen: Aan de grens van het mogelijke? voor de LIEFDE Het rapport der gemengd Nederlands-Indonesische commissie over de toekomstige status van westelijk Nieuw-Cuinea (Irian) is dezer dagen gereed gekomen. Terwijl momenteel de Indo nesische bijdrage aan dit rapport nog vertaald wordt, is het Nederlandse hoofdbestanddeel overgelegd aan de Staten-Gene- raal. In dit laatste gedeelte spreken de Nederlandse leden der commissie als hun zeer besliste mening uit, dat Indonesië noch bevoegd, noch in staat is het gebied Irian onder bestuur te nemen. Dc Nederlandse leden komen tot deze conclusie na 't probleem- Irian zowel volkenkundig als taalkundig en cultureel zeer breedvoerig en diepgaand onder zocht te hebben. Bovendien is de verbondenheid van Irian met na burige landen en volkeren, de historische ontwikkeling, de hui dige situatie van land en bevol king en de verhouding tussen be volking en immigranten onder zocht. Tenslotte wordt een over zicht gegeven van de opneming van Nieuw-Guinea in 't wereld verkeer, waarna de inheemse be volking zelf haar oordeel uit spreekt. Een geheel afzonderlijk gebied Nieuw-Guinea vormt, zo menen de Nederlandse commissieleden, zowel in geologisch als biologisch en geografisch opzicht een gebied met eigen karakter, dat niet tot Indonesië gerekend kan worden, maar veeleer bij het eilandenge- bied van de Stille Oceaan. Ook in volkenkundig en taalkundig opzicht is er geen verwantschap met de Indonesische volkeren wereld. Indonesische immigratie heeft in het verleden slechts tot botsingen geleid. PROGRAMMA VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1950 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA. 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00 —24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoonmu- ziek; 8.00 Nieuws- en weerbe richten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramo foonmuziek; (9.309.35 water standen); 10.00 „Thuis", causerie 10.15 Morgenwijding; 10.20 Gra mofoonmuziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Viool en piano; 11.10 Voordracht; 11.30 Gramo foonmuziek; 12.00 Zang en orgel 12.30 Mededelingen; 12.33 Sport- praatje; 12.45 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Accordeon- muziek en zangtrio; 13.45 Gra- mofoonmuziekj 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Gramofoonmuziek; 15.00 Boekbespreking en voor dracht; 15.20 Gramofoonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Sex tet; 17.35 Gramofoonmuz.; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.50 Gramofoonmuziek; 19.00 „Denk om de bocht"; 19.15 Gramofoon muziek; 19-30 Op bezoek bij an deren, causerie; 19.45 Reportage; 19.55 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Gra mofoonmuziek; 20.40 „Silhouet ten", causerie: 21.00 Verzoekpro gramma; 21.35 „Het aanzoek", hoorspel; 22.00 Buitenl. week overzicht: 22.15 Koor, orkest en solisten: 22.40 „Vandaag", cause rie: 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7 45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws- en weerber.; 8.15 Ge wijde muziek; 8.45 Blaaskwintet en piano; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoon muziek; 11.15 Tenor en piano; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Surinaamse volksmuziek: 13.00 Nieuws; 13.15 Kon. Mil. Kapel; 14.00 Gramo foonmuziek; 14.40 Voordracht; 15.00 Kamermuziek: 15.40 Voor dracht: 16.00 Viool en piano; 16.25 Amusementsmuziek; 17.00 Wetenswaardig allerlei: 17.30 Gramofoonmuziek; 17.45 Friese causerie; 18.00 Koorzang; 18.15 Causerie over sociale verbete ring; 18.30 Voor de strijdkrach ten: 19.00 Nieuws- en weerber.; 19.15 Regeringsuitz.: 19.35 Gra mofoonmuziek; 19.40 Radiokrant 20.00 Nieuws; 20.05 Gramofoon muziek: 20.15 Symphonie-orkest: 21.00 ..De raad van Europa te Straatsburg bijeen"; 21.00 Lichte muziek: 21.50 Orgelconcert: 22.20 Gramofoonmuziek: 22.50 Orato- rium^ereniging, Philh. Orkest en solisten: 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws: 23.15 Amusements muziek; 23.4524.00 Gramofoon muziek. BRUSSEL 324 "en 484 m.: 324 m.: 12.00 Concert; 12.30 Weerberichten: 12.32 Muziek en zang; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel en zang; 14.00 Klassiek concert: 15.00 Gramofoonmuziek; 16 00 Symphonisch Casinoconcert; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte gramofoon muziek: 18.00 Gramofoonmuziek; 18.10 Causerie: 18.20 Gramofoon muziek: 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.50 Radiofeuille ton; 20.00 Filmmuziek; 20.30 Gramofoonmuziek: 21.00 Kunst- kaleidoscoop; 21.15 Operamuziek 21.30 Symphonisch concert; 23.00 Nieuws; 24.00 Sluiting. 484 m.: 12.05 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.10 Dansmuziek; 13.25 Kroniek; 13.30 Gramofoon muziek; 14.00 Dansmuziek: 14.30 Svmphonie-concert; 15.25 en 12.10 Gramofoonmuziek; 18.30 Omroepkoren; 18.45 en 19.10 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws 20.00 Groot Symphonieorkest; 21.15 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws: 22.15 en 22.50 Gramo foonmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gramofoonmuziek; 23.55 Nieuws Daar de bevolking voor een groot deel slechts een vierde gedeelte is onder bestuur gebracht nog in zeer primitieve staat verkeert, zouden hier grote ge varen dreigen, indien zij zonder deskundige leiding in contact zou komen met de moderne wereld. De enige verantwoorde politiek is die welke het godsdienstig ele ment in de aanraking met de moderne wereld niet veronacht zaamd, doch dit in de vorm van missie of zending inschakelt. Van belang is voorts, dat de bevolking blijk heeft gegeven van een groot vertrouwen in de Ne derlandse leiding en van uitge sproken vrees voor Indonesische overheersing. Conclusie derhalve niet twijfelachtig De conclusie der Nederlandse leden kan na deze overwegingen niet twijfelachtig zijn. Overdracht van de beheersvoering over Nw.- Guinea aan de R.I.S. is strijdig met de belangen der bevolking. Door zulk een overdracht zou immers het zelfbeschikkingsrecht van de inheemse bevolking defi nitief têniet gedaan worden. De R.I.S. beschouwt deze bevolking als Indonesiërs en zou de Irianen zonder meer bij de R.I.S. inlijven. Daarentegen blijft bij voortzetting van het Nederlands bestuur de weg open om het zelfbeschik kingsrecht van de bevolking later op verantwoorde wijze te reali seren. Directe zelfstandigheid ligt voor Irian momenteel niet klaar, of nu Nederland dan wel Indonesië er Duitser in België terechtgesteld Majoor Schmitt, de gewezen be velhebber van het fort van Breen- donk (het Belgische Vught) is Woensdagmorgen te Antwerpen te rechtgesteld. Schmitt, die 47 jaar oud was, werd schuldig bevonden aan 57 moorden, hij had 39 joden aange houden, van wie er 9 in gevangen schap de dood vonden, evenals 118 ondergrondse strijders, die zwaar mishandeld werden. het bestuur in handen heeft. Een overdracht van het bestuur zou echter voor de bevolking een merkbare verslechtering op alle gebied meebrengen. Indonesië behoort zelf nog tot de onont wikkelde gebieden en heeft niet eens voldoende bestuursambtena ren, economen en technici voor het eigen gebied, om nog te zwij gen van onderwijzers en medici. Het is voorts zeer de vraag of het Islamitische Indonesië op de lange duur bereid zou zijn het werk der zending en missie in Irian te blijven steunen, 'n werk dat voor de ontwikkeling van dit gebied van essentieel belang is. Voortzetting van het Neder landse beheer, zo zeggen de Ne derlandse commissieleden, houdt beloften in van vooruitgang en opheffing. Overdracht zou nood zakelijk leiden tot een snel ver val van wat daar in vijftig jaar is opgebouwd en tot onrust en ver warring onder de bevolking, nog afgezien van buitenlandse poli tieke verwikkelingen. Woensdagmiddag te ongeveer half één brak brand uit in een der hoofdgebouwen van de Hoogovens te Velsen, genaamd „Blijenhoeve", waarin de direc tie, de boekhouding en de com merciële afdeling zijn onderge bracht. Personeel op het terrein be merkte een sterke rookontwik keling en sloeg alarm. Het per soneel kon het twee etages hoge gebouw tijdig verlaten. De be drijfsbrandweer slaagde er niet in het vuur meester te worden zodat assistentie moest worden ingeroepen. Het was kwart voor twee toen men met de nablus sing kon Beginnen. Het gebouw, dat binnenkort vervangen wordt door een permanent hoofdge bouw, leed aanzienlijke water schade, doch het directiegedeel te bleef gespaard. Een stuk van het dak werd door het vuur ver teerd. De directe oorzaak van de brand is waarschijnlijk een von kenregen, die van een passeren de locomotief op het kurkdroge rieten dak woei. De luitenant-generaal C. Giebel zal op 15 September a.s. aftreden als chef van de luchtmachtstaf. Hij zal waarschijnlijk worden opge volgd door de generaal-majoor I. A. Aler, thans Nederlands lid van de „Air Advisory Council" van de West-Europese Unie. DJAKARTA, 9 Ang. (Aneta). Te Makassar was de toestand gis termorgen, volgens zeer betrouw bare inlichtingen, aanmerkelijk rustiger geworden. De beschieting door L.S.T.-vaartuigen van de Angkatan Laoet R.I.S. (de Indon. zeemacht), die in de haven van Makassar liggen, op het kampe ment van het K.N.I.L., dat aan de zee grenst, werd Dinsdag nog de gehele dag voortgezet. Het mitrailleren vanuit de lucht door Mitchell bommenwerpers van de Angkatan Udara R.I.S. (de Indon. luchtmacht) duurde even* eens voort. De besprekingen over het staken van het vuren tussen kolonel Kawilarang en generaal- majoor Scheffelaar zijn wel be gonnen, doch het staken van het vuren is formeel nog niet inge gaan. De verwachting bestaat, dat de gevechten zeer spoedig zullen eindigen, doch de labiele en gespannen situatie zal nog wel enige tijd aanhouden. Aneta vernam, dat de regering der R.I.S., via de Hoge Commis saris van Indonesië in Den Haag, Moh. Roem, aan de Nederlandse regering een formeel protest heeft gezonden tegen het zenden van de „Kortenaer" zonder toe stemming van de regering der R.I.S., hetgeen volgens deze rege ring in flagrante strijd is met het militaire accoord van de Ronde tafel Conferentie. In het protest wordt het onmiddellijke terug trekken van de „Kortenaer" ge- eist. In kringen der R.I.S. heeft het zenden van de „Kortenaer" grote verontwaardiging gewekt. Men neemt daar niet aan, dat de „Kor tenaer" uitsluitend van Surabaja is vertrokken om de verbindingen DE POLITIONELE ACTIE IN KOREA De Amerikaanse onderminister van landsverdediging Griffith heeft gisteravond op een vergade ring van het Amerikaanse Legioen verklaard, dat Truman's plannen voor militaire uitbreiding erop ge richt zijn op invasies als die in Ko rea voorbereid te zijn. Het nieuwe program voorzag in het onder de wapenen brengen van 2.100.000 man. Overigens verduidelijkte Griffith nog eens, dat wat de Amerikanen thans in Korea doen, slechts een politionele actie is. Amerika is niet aangevallen, doch brengt zijn troe pen in de strijd op verzoek van de Verenigde Naties. tussen generaal Scheffelaar en dr. Hirschfeld te verzekeren, zoals in het Nederlandse communiqué alhier werd medegedeeld. Men veronderstelt nl„ dat de „Korte naer" wel degelijk opdracht had om, indien nodig, te schieten. Van de zijde van dr. Hirschfeld kon Aneta hieromtrent geen commen taar verkrijgen. Van Nederlandse zijde is aan de U.N.C.I. formeel verzocht, haar bemiddeling te verlenen, hetgeen door de U.N.C.I. is aanvaard. Zo als reeds werd gemeld, zijn de hoofden van het corps militaire waarnemers naar Makassar ge zonden, doch nadere berichten over de vorm van interventie door de U.N.C.I. ontbreken nog. Het bestuur van de Ned. Radio- Unie heeft besloten, dat in de periode van 13 November tot 26 Januari a.s. dagelijks behalve des Zondags tussen 7.30 en 8.30 en des middags tussen 16.30 en 18.00 uur geen programma's zullen worden uitgezonden. Dit besluit vloeit voort uit de omstandigheid, dat ook in de komende winter maanden met het verbruik van electriciteit zuinig moet worden omgesprongen. Van het Centraal Station te Amsterdam vertrokken de Nederlandse deelnemers aan de wereldkampioenschappen wielrennen, die in België worden gehouden. Hangende uit het coupéraam, v.l.n.r. Hijzelendoorn, Kleefstra, Schotman en Willekes. Op de voorgrond de vader en de verloofde van Kleefstra. De Nederlandse zaakgelastigde te Londen, Baron W. J. G. Gevers, heeft zich gisteren tot de Britse secretaris-generaal van buiten landse zaken, Sir William Strang, gewend om te onderzoeken of van Engelse diplomatieke zijde mede werking kan worden verwacht voor de teruggave van Bertha Hertogh aan haar ouders. Baron Gevers heeft Sir William Strang een overzicht gegeven van de rechtszaak en namens de Ne derlandse regering alle mogelijke Britse hulp ingeroepen, die ter zake kan worden gegeven. Inmid dels heeft het Engelse ministerie van koloniën de gouverneur van Singapore om een rapport over de zaak Bertha Hertogh verzocht, in het bijzonder wat betreft haar huwelijk en haar leeftijd. Het bekende Engelse blad de „Daily Express" noemt het „stui tend en vreselijk, dat zoiets onge hoords als de weigering Bertha Hertogh aan haar ouders terug te geven en de toestemming haar ondanks haar minderjarigheid uit te huwelijken aan een Maleise Islamiet, in een Britse kolonie door de vingers kan worden ge zien". Het blad schrijft voorts, dat Bertha aan haar ouders moet Woensdagmiddag te ongeveer twaalf uur is op de onbewaakte overweg te Doetinchem een luxe auto door de personentrein uit de richting Winterswijk gegrepen, ongeveer 30 meter meegesleurd en vervolgens enkele meters naast de lijn in een weiland ge worpen. De beide inzittenden, de 53-jarige gehuwde fabrikant J. J. H. Mines en de 47-jarige gehuwde mevrouw Storm, beiden afkom stig uit Amsterdam, kwamen om het leven. De auto kwam uit de richting Doetinchem en moest op de rijks weg Doetinchem-Terborg wach ten voor de slagbomen. Daar de bestuurder schijnbaar grote haast had is hij omgereden. Hij moest toen het baanvak elders bij een onbewaakte overweg kruisen, hetgeen hem noodlottig is ge worden. De inzittenden werden na het ongeval door onwonenden be vrijd. De heer Mines gaf nog tekenen van leven. De tweede inzittende was reeds overleden. Beide slachtoffers werden naar het R.K. Ziekenhuis te Doetin chem overgebracht, waar de heer Mines korte tijd na aankomst overleed. De trein, die met een snelheid van ongeveer 40 km reed, stopte direct. Het treinver keer had een kwartier vertraging. Coppi gaaf weer frainen Zoals men weet heeft Fausto Coppi, de gevierde wielrenner tij dens de Tour de een tame lijk ernstige val gemaakt. Maar hij is er nu weer helemaal bovenop en heeft zijn normale training weer hervat. worden teruggegeven, nadat zij van haar „echtgenoot" is geschei den. Nu de zaak-Bertha Hertogh meer en meer op het terrein van het departement van buitenlandse zaken komt te liggen, heeft het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, dat zich aanvankelijk met deze zaak bezig hield, beslo ten bepaalde contacten via ge noemd departement te laten lopen. In haar jaarverslag over 1949 zegt de directie van de AKU, dat in haar bedrijf een nijpend tekort bestaat aan technisch geschoold personeel in alle rangen. De di rectie acht het dringend nodig, dat van overheidswege omvang en kwaliteit van het Nijverheidson derwijs wordt verbeterd. De ge schoolde vakman moet het hem door zijn vakmanschap toekomen de aanzien krijgen en ouders en onderwijzers moeten tot het in zicht gebracht worden, dat kinde ren vaak beter de richting van een ambacht kunnen kiezen dan die van de administratie. Ingrij pende maatregelen acht de direc tie nodig om het middelbaar en hoger onderwijs meer dienstbaar te maken aan de moderne techniek Zij was genoodzaakt Zwitserse technici aan te nemen voor de ontwikkeling van haar toekomst plannen. AMSTERDAM, 9 April. De Ef fectenbeurs maakt de laatste da gen zonderlinge sprongen. Vrijdag en Maandag was het woord aan de kopers, gisteren en vandaag had de inflationistisehe situatie op hen ech ter geen vat meer. Na de lichte re actie van gisteren werd deze van daag in verscherpte mate voortge zet. Winstnemingen droegen tot deze reactie bij. Olie, die gisteren op 294 sloot, opende vandaag op 287 tot 291 en bereikte op 286% het laagste punt Unilever verloor 5 pet., Philips 4" pet., maar omstreeks het midden van de markt zette de daling' niet verder voort en trad enig herstel in, zodat Koninklijke op 290 het laatst werd afgedaan. Cultures ondergingen een scherpe daling, vooral HVA. die 8 pet. ver loor. Amsterdam rubber kwam er af met een verlies van 4 pet. en Deli van 3% procent, doch in deze hoeken ontstond geen herstel van enig belang. Hier was het slot eer der op het laagste punt. Het gun stige verslag van de AU had op de koers geen enkele uitwerking. Van schepen leed Scheepvaart Unie het grootste verlies op 132 (min 6). Bankaandelen weinig veranderd, Indonesische banken flauw. De Amerikaanse markt was eerder iets vriendelijker. Op de Beleg- gingsmarkt is de situatie gewij zigd: guldensleningen waren nu iets beter en dollarleningen zwak ker. Certificaten hoogovens werden gedaan op 122, Stockdividenden Es- comptobank circa f 13,—, aandelen Bogota werden vernomen op 590 tot 595 en aandelen Sabang, .waar van zojuist een vergadering is aan gekondigd, die een voorstel tot li quidatie in behandeling zou nemen, deden 84% (vorige koers 83%). SC H EEPSCONCENTRATI ES BI) WLADIWOSTOK Er is een grote bedrijvigheid gaande te Wladiwostok, de Sovjet haven in het Verre Oosten, 500 mijl van Korea. Droogdokken, koop vaardijschepen, tankboten en trei- lers zijn hier uit alle havens samen getrokken. Reuter meldt, dat thans het volledige vervoersvermogen van de transsiberische spoorweg in ge bruik is voor het transport van oorlogsmateriaal. Waterpolo: Intern. Militair Tournooi te Brussel Woensdagavond werd het inter nationale militaire waterpolo tour nooi te Brussel voortgezet. In groep A won België met 15-2 van Gr. Britannië. Ruststand 81. In groep B zegevierde Egypte met 43 over Zweden, Ruststand 22. In groep A leidt België met 3 pnt. uit 2 wedstrijden, voor Nederland met 1 uit 1 en Gr. Britannië met 0 uit 1. In groep B gaat Egypte aan de kop met 3 pnt uit 2 wedstrijden, voor Frankrijk met 1 uit 1 en Zwe den met 0 uit 1. AANSLAC OP BRITSE AMBASSADE TE BRUSSEL Gisterennacht hebben onbeken den twee ruiten ingegooid van het gebouw der Engelse ambassade te Brussel. De voorgevel van het ge bouw werd besmeurd met teer. Voor de ambassade vond de politie vlugschriften, waarin geprotesteerd wordt tegen wat genoemd wordt „inmenging der Britten in Belgi sche binnenlandse aangelegenhe den" en waarin wordt verklaard, dat Vlamingen en Walen bereid zijn de Belgische onafhankelijkheid te verdedigen. kreeg een Rotterdamse arbei der op een bouwwerk aan de Erasmusweg te Den Haag een ijzeren buis op het hoofd. Enkele uren later overleed de man in het ziekenhuis zal de K.L.M., in opdracht van de Stichting Landverhuizing Ne derland, op 10 en 15 Augustus emigrantenvluchten naar Canada uitvoeren wordt sinds Zondag een 23- jarige Deense matroos, behorende tot het Deense s.s. „Argentina", liggende in de Rotterdamse haven, vermist. Men vermoedt, dat de man in de Rijnhaven is ver dronken zullen in de komende herfst 25 Amerikaanse studenten zich laten inschrijven aan een Nederlandse universiteit of hogeschool brak gistermorgen brand uit in de Koninklijke Lederfabriek „Oisterwijk", een der grootste leerlooierijen van Nederland. Na drie kwartier was men het vuur meester, doch de materiële schade is vrij aanzienlijk raakten Dinsdag in de drukte op het Scheveningse strand 366 kinderen zoek. De juffrouw van het „kindercachot" had doorlo pend een uitverkocht huis is gisteren prof. dr. W. Vogel zang, de bekende Utrechtse oud hoogleraar in de kunstgeschiede nis, in verband met zijn 75e ver jaardag door een grote schare van vrienden en vereerders ge huldigd (Vervolg van pag. 1) stuit een subsidiepolitiek hierop niet af, dan nog blijft de vraag open hoe de regering aan de ver eiste middelen zou moeten ko men. De heer Ad. Vermeulen gaf in een onderhoud met „Het Vrije Volk" als zijn mening, dat de op lossing zou moeten worden ge zocht in ruimere subsidies en be lastingmaatregelen. En inderdaad, dat zou dan ook de oplossing zijn, die op het ogenblik het meest dui delijk voor ogen staat. Maar ook hier is, zoals in ons eerste artikel werd opgemerkt, de regering reeds op haar schreden teruggekeerd. Zij heeft zich bij de „Belastingherziening '49" en bij de afschaffing van de Onder nemingsbelasting op het stand punt gesteld, dat juist een verlich ting voor het bedrijfsleven nood zakelijk is. Wij raken hier op politiek ter rein. De P.v.d.A. heeft bij maat regelen als deze de voorwaarde gesteld, dat zij niet ten koste zouden mogen gaan van het le venspeil van andere bevolkings groepen. Bij de motie-Hofstra is dat scherp tot uitdrukking geko men en nog scherper bij het amen dement van Sleen, dat de bedoe ling had om de bijzondere toeslag op de pensioenen te verhogen. Dit amendement werd door de frac tie van de P.v.d.A. gehandhaafd, ondanks het „onaanvaardbaar" van minister en partijgenoot Lief- tinck. „Het Vrije Volk" tekende hierbij in een nabeschouwing aan, dat de fractie bij de verzachting van de dividendstop voor de eer ste maal had gewaarschuwd, bii de afschaffing van de onderne mingsbelasting voor de tweede maal en nu, bij het amendement van Sleen voor de derde maal. En het blad besloot met de op merking: „Wij hebben thans de derde nadrukkelijke waarschu wing gegeven. Het is wel duide lijk, dat men niet aan het waar schuwen kan blijven". In een be schouwing over de Troonrede van '48, waarin het loslaten van de prijzen werd aangekondigd, hees het blad reeds toen het sein „Voorzichtig, gevaarlijke helling". Het behoeft geen betoog, dat dit stijgend ongenoegen tot gevaar lijke spanningen zou kunnen lei den, wanneer de regering er niet in zou slagen om een bevredigen de oplossing te vinden voor de nieuwe moeilijkheden op het ter rein van de loon- en prijspolitiek en voor de doorvoering van de nog op stapel staande sociale maatregelen als de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering. Maar ook in de kringen van de K.A.B. en het C.N.V. zou zulks ongetwij feld slecht begrepen worden. An derzijds moet het' echter duide lijk zijn, dat de sociale rechtvaar digheid niet slechts voor een be paalde groep dient te gelden. De huurstop werkte voor een aantal huizenbezitters beslist onrecht vaardig. Het wetsontwerp inzake een kinderbijslag voor kleine zelfstandigen heeft voldoende dui delijk gemaakt, dat ook in die kringen grote nood heerst. Vele middenstanders gaan bepaald ge bukt onder de ondernemingsbe lasting. Geëist kan slechts worden, dat de regering de lasten zo billijk mogelijk verdeelt. Hieronder ver staan wij niet een politiek, waar bij dan eens aan deze en dan weer aan gene een brok wordt toege worpen, maar een ordening die duidelijk en doelbewust gericht is op het algemeen welzijn. Voor al nu minister Stikker, na de con ferentie van de ministers der Wes telijke Unie, heeft laten door schemeren, dat afgezien nog van de geschetste moeilijkheden, in elk geval de vergroting van onze defensieve kracht het levens peil zal beroeren, is zulks meer dan ooit noodzakelijk. Dinsdagnacht, om 2.36 uur, startte van de Franse kust de eerste vrouwelijke Kanaalzwemster, nl. de 31 jaar oude Amerikaanse typiste Florence Chadwick. Na een tocht van 13 uur en 23 minuten stapte zij in de St. Margaret's Baai bij Dover aan wal. Links Florence Chadwcik na haar start in Frankrijk, rechts hij haar aankomst in de St. Margaret's Baai. FEUILLETON 42) „Het is heel ongewoon, maar zo is ze nu eenmaal. Ik ken haar niet zo heel goed. Ik heb haar wel eens bij gelegenheden ont moet, doch daarmee is alles ge zegd. Toen ik haar het testa ment voorlas, heb ik haar alles omstandig en zo duidelijk moge lijk uitgelegd. En ze zei eenvou- digjes: „Hij is altijd erg goed voor me geweest. Veel te goed". Vervolgens zei ze, dat ze er op stqnd, dat al zijn oorspronkelij ke plannen reeds tijdens haar leven zouden worden uitgevoerd. Ze wilde ook van geen aandeel in de winst weten en zei, dat de lijfrente meer dan genoeg voor haar was. En vlak voordat ze uit Goes vertrok, verzocht ze me, bij haar te komen en gaf me op dracht het huis over te doen schrijven op naam van het zie kenhuis en te laten inrichten als een verpleegstershuis of iets van die aard". Rob keek op. „Dat aanbod heeft ze toch niet gedaan, toen u haar het testament hebt voor gelezen en ze u vroeg, de plan nen van Ronk terstond door te zetten?" „Nee. Dat is een poosje later gebeurd. Vlak voordat ze Goes verliet". „Als was ze voornemens, hier nooit meer terug te keren? Als wilde ze niet in dat huis blijven wonen?" „Misschien?" ze] Farmans, „maar danHij schudde glimlachend het hoofd. „Er zijn veel dingen, die ik niet weet, mijnheer Cortenbach en waar mee, ook al wist ik ze, ik u zou kunnen helpen. Ik kan er geen verklaring van geven, waarom mevrouw Ronk het geld van haar man niet gebruikt, maar ik weet wel zeker, dat het feit, dat het geld van Ronk is, de reden daarvan niet is. Tussen hen bei den bestond vertrouwen en op z'n minst genomen, grote toege negenheid". Rob stond op. „Daar ben ik ook volkomen van overtuigd", zei hij. Hij stak de notaris zijn hand toe. „U wordt wel bedankt voor uw wel willendheid. O ja", vroeg hij, als viel hem dit toevallig te binnen, „hebt u Thea'smevrouw Ronk's vader soms gekend?" „Kees Tamse?" vroeg de no taris. „Niet beter dan dat ik hem nu en dan voor zaken van de vennootschap heb gesproken. Hij was een oude man, zeker van in de zeventig toen hij stierf". „Was hij groot van stuk?" „Integendeel, hij was vrij klein. Mager en gebogen. Vrien delijk en.... nu janiet iemand van wie veel uitging; maar hij was welbespraakt en bijzonder hoffelijk. Echt een aar dige oude heer". Rob knikte een paar maal. Dat was een feit te me.er, dat in het schema paste. Maar het zei hem niets, waardoor het antwoord op zijp vragen duidelijker werd. Niet in het minste. Hij was juist klaar met het inpakken van zijn koffers, toen Jan Faasse aan zijn deur klopte. „Binn.en!" „Is je onderzoek afgelopen?" vroeg Jan. „Ben je met alles klaar gekomen?" „Ik denk niet, dat ik verder hier nog iets wijzer zal worden", antwoordde Rob. „Maar je weet nog niet alles, wat je weten wou?" „Nee". Rob deed zijn koffers op slot en greep naar zijn hoed en jas. Jan stond door een dikke wolk van sigarettenrook naar hem te kijken. Rob zei: „Ik weet nu alles, Jan, be halve juist datgene „TjaIk hoop voor je Jan liep naar de tafel toe en doofde zijn sigaret in de asbak. Hij keek Rob niet aan. „Er zal vanzelf wel een oplossing komen, Rob. Daar ben ik van overtuigd." „Ja, dat moet", zei Rob koppig. Jan wendde zich naar hem om. „Neem je de trein van 10.08?" „Ja, dan kan ik om half twee thuis zijn." „Zullen we er dan nog eentje pakken? Ik trakteer." „Uitstekend." „Ik breng je naar het station. De huisknecht brengt je koffers wel. Dan zijn we zeker, dat je op tijd bent." Er bevond zioh nog niemand in de wachtkamer, toen ze er binnen traden. Jan ging naar het buffet en bestelde sherry. „Onder andere omstandigheden zou hét een heel prettig bezoek aan Goes voor me geweest zijn, Jan", zei Rob. „Maar ondanks alles ..Ja, ja", zei Jan, zijn glas even opheffend, „Maar het zal wel goed terecht komen. Je vindt de sleutel voor je raadsel zeker, Rob. Daar ben ik van overtuigd. Nouop je gezondheid en je welslagen dan maaren tot weerziens.... ik hoop binnenkort!" „Dank je, Jan. Tot ziens, hoop ik." HOOFDSTUK IX. De Weteringschans lag in het stralende licht van de middagzon, toen Rob uit de taxi, die hem van het Centraal Station naar huis ge bracht had, stapte en de chauffeur betaalde, die zijn koffers in het portaal had neergezet. Juffrouw Bergman zelf deed hem open. Hij liep terstond naar het tafeltje, waarop ze de post voor haar gasten gewoon was neer te leggen en nam het voor hem bestemde stapeltje op „Niemand voor me geweest, juf frouw Bergman?" „Neen, meneer. Goede reis ge had?" Rob keek het stapeltje door. Er was een brief bij in het handschrift van zijn schoonzuster, maar hij liet hem tussen de andere zitten. Toen hij alle brieven gezien had, legde hij ze weer neer op het tafeltje. E was er geen van Thea bij. „Hebt u al koffie gedronken, mijn heer Cortenbadh?" vroeg juffrom Bergman bezorgd. „Ik heb onderweg al wat gegetc Doet u dus geen moeite." „Gaat u vanmiddag nog naar ka' toor?" „Dat weet ik zelf nog niet." (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3