Nieuw Besloten zitting Veiligheidsraad bracht geen oplossing Er wordt met spoed gehandeld in België Het zenden van de „Kortenaer was Nederlandse plicht Amerikanen stoten door langs Korea's Zuidkust Wat Malik erom?" Malik onvermurwbaar Hedenmiddag de overdracht Regering te Den Haag zet haar standpunt uiteen De roden voor Pohang Wapen en bisschopsfoto van Mgr. Bronsveld EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Het rapport Nieuw-Guinea Amerikaanse Huis machtigt Truman Geen bijeenkomst op hoog niveau Scheepsberichten Mr. E. van Kleffens in ons land Nationale politie- reserve in Japan Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd.. exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A f" S H VAN HEDEN Pagina Vrijdag 11 Augustus 1950 46e Jaargang No. 1 1938 Kantoren: HOORN. Draafcingel 59, iel 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Riteevoort 56, teL 2046. (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DE SOUVEREINITEIT over Nederlands Nieuw-Guinea was het enige, dat wij, voorlopig, nog uit de boedel van de Ronde Ta felconferentie hebben kunnen redden. Voorlopig. Want bij de overdracht van de souvereiniteit over Indonesië werd bepaald, dat binnen een jaar na die over dracht het vraagstuk van de staat van Nieuw-Guinea zou worden vastgesteld door nadere onderhandelingen tussen Ne derland en Indonesië. Van Nederlandse zijde was men in de daarop volgende pe riode zeer gereserveerd, anders dan van de zijde der Indonesiërs. Althans president Soekarno liet bijna van stonde af aan geen gelegenheid onbenut, om in openbare redevoeringen te beto gen. dat N.-Guinea bij Indonesië moest en zou komen en niet veel later beweerde hij zelfs, dat het al vaststond, dat N.-Guinea bin nen een jaar tot de Verenigde Staten van Indonesië behoren zou. Dit werd tenslotte toch ook aan de Nederlandse autoriteiten te gortig en betrekkelijk onlangs heeft minister van Maarseveen er in het Parlement geen doek jes om gewonden, dat Nederland op het standpunt staat, dat N.- Guinea Nederlands zou moeten blijven. Intussen was een gemengde eommissie van Nederlanders en Indonesiërs doende, de aange kondigde onderhandelingen voor te bereiden, door het uitbrengen van een rapport, waarbij, zo als de minister in de Kamers ook heeft laten uitkomen, Nederland in zoverre 'n voorbehoud maak te. dat het uitgangspunt bij dit onderzoek zou zijn, „het belang van de bevolking van Nieuw- Guinea". Dit was een feitelijk voorbehoud in het Nederlandse standpunt. Immers, zou deze gemengde commissie tot de conclusie komen, dat het belang van de bevolking meebracht, ook de souvereiniteit over N.- Guinea over te dragen aan In donesië, dan zou dit moeten ge beuren. Het standpunt van de Indone siërs was echter van andere, en feitelijk geheel tegengestelde aard. Was het voor Nederland de vraag, óf N.-Guinea overge dragen moest worden, de Indo nesiërs menen, dat ook Nieuw- Guinea onverbrekelijk met In donesië verbonden is en dat het dus alleen maar de vraag is, niet óf, maar hoe de over dracht van N.-Guinea moet ge schieden. De bijeenkomsten van de ge mengde commissie, met het doel tot een eensgezind standpunt te komen, begonnen dus al onder een weinig bemoedigend ge sternte. De standpunten bleken danook onverzoenlijk tegenover elkander te staan en het slot van het lied is danook geweest, dat er geen gemeenschappelijk rap port van deze gemengde com missie is gekomen, waarmee de werkzaamheden van deze ge mengde commissie feitelijk mis lukt zijn. Ze zijn dat intussen niet, voor zover het 't Nederlandse stand punt betreft. De drie Nederland se deskundigen hebben in het Nederlandse deel van het rap port belangrijke argumenten aangedragen voor het Neder- lanse standpunt, dat het belang van de bevolking niet secundair, maar primair behoort te zijn. Zij hebben bovendien met kracht van overtuiging aange toond, dat overdracht van het gebied van Nederlands Nieuw- Guinea aan de Republiek Indo nesia Serikat, de Ver, Staten van Indonesië dus, die nu de een heidsstaat Indonesia zullen wor den. niet alleen niet wenselijk is in het belang van de bevol king. maar s t r ij d i g is met dat belang. Hoe zal het nu verder lopen met de verder te voeren onder handelingen tussen Nederland en Indonesië, waar de partijen opnieuw onverzoenlijk tegen over elkaar zullen staan? Laten wij beginnen met de wens te uiten, dat anderen hun neus niet in de zaak zullen steken, althans niet, voordat beide par tijen daarom als laatste uitkomst verzoeken zouden. Want er zal een oplossing moeten komen en de standpunten staan op dit ogenblik lijnrecht tegenover el kaar. Het ziet er vooralsnog, als we kennis nemen van het re publikeinse standpunt, niet naar uit, dat de Indonesiërs vatbaar zullen zijn voor de argumenten ven Nederlandse zijde. Het Nederlandse rapport is echter een overtuigend e.n hel der gefundeerd document, dat indruk maakt op een ieder, die niet bevooroordeeld is. Als de beslissing genomen wordt op grond van de vraag, wat hgt meest in het belang van de be volking van Nieuw-Guinea is, dan kan die beslissing niet an ders dan ten gunste van het Ne derlandse standpunt uitvallen. Met bijzondere belangstelling mag danook naar het verdere verloop van deze zaak worden uitgezien De besloten zitting van de Veiligheidsraad, die gisteravond was vastgesteld om Malik duidelijk te maken, dat het geen pas geeft de bijeenkomsten van de Veiligheidsraad, die het Ko reaanse vraagstuk moet behandelen, te doen stranden in onder ling gekrakeel, is op niets uitgelopen. Malik bleef onvermurw baar. Bij de opening van de openbare zitting deelde Malik mede, dat de partijen hun standpunten gehand haafd hadden. Hij merkte verder op, dat er meer besloten zittingen moeten worden gehouden.... Dr. Tsjang, de vertegenwoordi ger van Formosa-China, daagde voorzitter Malik uit te bepalen, dat er een vertegenwoordiger van de Zuid-Koreaanse republiek door de Raad zou worden gehoord. Warren Austin deed namens de U.S.A.-delegatie een felle aanval op het communistisch imperialis me. Hij achtte het zeer goed mo gelijk, dat Russische strijdkrach ten nog steeds Noord-Korea be heersen. De Verenigde Naties zul len er nooit in berusten, dat een aanvaller Korea op zijn gemak afslacht. Hij verklaarde zich er tegen, dat zowel Noord- als Zuid- Koreaanse vertegenwoordigers voor de Raad zouden verschijnen, aangezien de Noordelijken toch slechts met de stem van hun grote buur, de Sovjet-Uunie, zouden spreken. Malik wenste vervolgens een TOT RANTSOENERING EN LOON- EN PRIJSSTOP WASHINGTON, 10 Aug. (Reu ter) Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wet aangenomen, die president Truman de bevoegdheid ver leent tot het instellen van distri butie en het vaststellen van een loon- en prijsstop. Het Huis keurde ook maatre gelen tegen hamsteren goed, hoewel de president niet hier om verzocht had. Boete tot 10.000 dollar en gevangenisstraf tot een jaar is volgens deze maatregelen mogelijk. Noord-Koreaanse klacht over de onmenselijke bombardementen van de Amerikaanse luchtmacht te behandelen. Austin wilde eerst een Zuid-Koreaanse vertegen woordiger horen. Hierop weigerde voorzitter Ma- lik een beslissing te nemen. Wel verklaarde hij nog, dat de Sovjet- Unie geen wapens levert aan de Noord-Koreanen. Deze wapens stammen nog uit de tijd der Sov jet-bezetting. Zonder dat ook maar één be slissing was genomen, ging de Veiligheidsraad tot hedenavond 8 uur uiteen. VERKLARINGEN VAN TRUMAN President Trüman heeft Don derdagavond op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de mogelijkheid is uitgesloten van een bijeenkomst op hoog niveau, met name van een ver gadering van de staatshoofden van de Sovjet-Unie, de Ver. Sta ten en Engeland ter oplossing van de internationale crisis, in het bijzonder na afloop van de oorlog op Korea. De president beschuldigde de Sovjet-Unie van het voeren van obstructie en verklaarde, dat er volledige overeenstemming was tussen hem en generaal Mac Ar thur. Ook zeide de president op timistisch té zijn over de vorde ringen van de troepen van de Verenigde Naties op Korea. Tru man weigerde te antwoorden op de vraag of de Ver. Staten be reid waren gebruik te maken van hun luchtmacht en. land strijdkrachten evenals van de zevende vloot bij de verdediging van Formosa tegen een even tuele invasie van de Chinese communisten. Na een geslaagde proeftocht arriveerde in de haven van Le Havre het 50.000 ton metende Franse schip „Liberté", het op twee na grootste passagiersschip ter wereld. De „Liberté" is geen nieuw schip. Het voer onder de naam „Europa" voor een Duitse maatschappij, doch bij een scheepswerf te St. Nazaire werd het geheel verbouwd. BRUSSEL (Reuter).. De Belgische Senaat heeft Donderdag avond het wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in de over dracht van de koninklijke waardigheid door Koning Leopold aan zijn oudste zoon, Kroonprins Boudewijn. Voor het ontwerp stemden 121 senatoren (katholieken, liberalen en socialisten) en tegen 22 (allen katholiek), terwijl 23 Senaatsleden (19 katholieken en vier communisten) zich van stemming ont hielden. Naar in politieke kringen te Brussel verluidt zal, nadat Vrij dagmiddag de overdracht der koninklijke bevoegdheden op Prins Boudewijn* is geschied, de regering Zaterdagmorgen haar ontslag aanbieden aan de konink lijke prins. Verwacht wordt, dat onmiddellijk hierop opnieuw een homogeen-katholieke regering zal worden gevormd, waarbij vijf of zes portefeuilles van titularis zou den veranderen. De regeringsverklaring zou Woensdag in de Kamer en Don derdag in de Senaat worden af- 's-GRAVENHAGE, 10 Aug. Van officiële zijde verneemt het A.N.P. het volgende: ,,ln verband met het verzoek van de minister-president der V.S.I., om Hr. Ms. „Kortenaer" van Makassar terug te roepen, heeft de Nederlandse regering door tussenkomst van de Hoge Commissaris te Djakarta geantwoord, dat dit verzoek onmiddellijk in ernstige overweging is genomen. Daarbij is ook nagegaan of het zenden van Hr. Ms. „Korte naer" naar Makassar zonder voorafgaand overleg met de V.S.I. in strijd is met de overeenkomsten der Ronde Tafel Confe rentie. Onder deze omstandigheden meende de Nederlandse regering dat, gezien het uitblijven van enig bericht van generaal-majoor Scheffelaar en het voortduren van de vijandelijkheden, het dirigeren van de „Kortenaer" als een op de Nederlandse regering onder deze abnormale omstandigheden tegen over de K.L. en de Nederlandse burgerbevolking in Makassar rus tende plicht moest worden be schouwd. Wel stelt artikel twee der ma rine-overeenkomst vast, dat de Koninklijke Marine als Neder lands apparaat geen Nederlandse taak in Indonesië meer heeft, maar daarnaast dient, in dit geval, acht geslagen te worden op artikel acht van de overeenkomst betref fende de landstrijdkrachten. Dit artikel bepaalt nl., dat de onder Nederlands bevel staande land strijdkrachten in Indonesië de positie hebben van gasten op het grondgebied van een bevriende regering, aan wie alle mogelijke faciliteiten worden verleend. Het gebeurde te Makassar, nl. het plotseling en zonder vooraf gaande waarschuwing beschieten van kampementen waarin derge lijke landstrijdkrachten zijn gele gerd van de lucht-, land- en zee zijde, lijkt de regering niet in overeenstemming met dit artikel. De positie van generaal-majoor Scheffelaar, die tezamen met ko lonel Kawilarang met opdracht maatregelen te treffen tot staking van de te Makassar uitgebroken vijandelijkheden, in overleg met de regering der V.S.I. naar Ma kassar was vertrokken, baarde de regering eveneens bijzondere zorg. De Nederlandse regering zal het toejuichen indien de omstandig heden het toelaten Hr. Ms. „Kor tenaer" zeer spoedig naar zijn basis te doen terugkeren. Zij zal daarover gaarne met de regering Bantam, Djakarta-Rotter dam, 10 Aug. te Aden. Kota Agoeng, Djakarta- Rotterdam, 10 Augustus te Djeddah. Somersetshire, Djakarta- Rotterdam, 9 Augustus van Port Said. Talisse, Djakarta-Amster dam, passeerde 9 Augus tus Malediven. Tarakan, Djakarta-Amster dam, passeerde 9 Augus tus Burlings. Grote Beer. Djakarta-Am sterdam, 9 Augustus 200 mijl Z.O. Kreta. Kedoe, Djakarta-Rotterdam, 10 Augustus te Suez. der V.S.I. overleg plegen. Voor het geval bij de regering der VSI tegen bovenstaand standpunt be zwaren mochten blijven bestaan, stelt de Nederlandse regering voor op korte termijn advies van de U.N.C.I. in te winnen over de vraag of de U.N.C.I. het verblijf van Hr. Ms. „Kortenaer" te Ma kassar, rekening houdend met alle boven geschetste omstandig heden, strijdig acht met geest en strekking van de R.T.C.-overeen- komsten. Aan "de U.N.C.I. wordt van het antwoord der Nederlandse rege-, ring kennis gegeven". MILITAIRE WAARNEMERS NAAR MAKASSAR DJAKARTA, 10 Aug. (AFP) Hedenmorgen zijn vijf militaire waarnemers van de Commissie voor-Indonesië van de Verenigde Naties per vliegtuig naar Makas sar vertrokken om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de toe stand. MOTORRIJDER MOEST UITWIJKEN Donderdagmorgen moest op de hoek Sloterweg-Haagse weg te Amsterdam een motorrijder, die met een snelheid van ongeveer 60 kilometer in de richting Den Haag reed, uitwijken voor een vrouw, die plotseling de rijweg overstak. Hef motorrijwiel slipte. De bestuur der, J. B. Sampinon, werd levens gevaarlijk gewond. De duo-rijder kwam er vrij goed af en de vrouw brak een been en kreeg een lichte hersenschudding. Voor het leven van de bestuurder van het motor rijwiel wordt gevreesd. ARGENTINIË HERDENKT NATIONALE HELD Op Donderdag, 17 Augustus a.s., zal het honderd jaar zijn geleden, dat generaal José dp San Martin overleed. Generaal José de San Martin is de bevrijder van Argen tinië geweest- Hij wordt als de na tionale held beschouwd. Ter gelegenheid hiervan zal de Argentijnse kolonie in Nederland enkele plechtigheden te zijner ere bijwonen. Op Donderdag 17 Augustus om elf uur des morgens wordt in de St. Jacobuskerk te 's Gravenhage eén' Te Deum gehouden. Des avonds om zes uur wordt op de legatie van Argentinië - een receptie ge houden. gelegd. De CVP-senator Joseph Pholien wordt als mogelijke nieu we eerste minister genoemd. Koning Leopold blijft in België Koning Leopold zal, na zijn overdracht van de koninklijke waardigheid, in België blijven. Hij zal zijn intrek nemen op een van de koninklijke landgoederen in België. Zoals men weet zijn de socialisten hiermee accoord ge gaan. Men verwacht te Brussel dat de echtgenote van de koning, de Prinses de Rety, zich in de ko mende dagen in België bij hem zal voegen. Prins Boudewijn lt.-generaal Donderdagavond is Prins Bou dewijn benoemd tot luitenant- generaal, de hoogste rang, die het Belgische leger kent. HR. MSR. „PIET HEIN" GAAT WERELDREIS MAKEN Hr. Ms. „Piet Hein" zal in de loop van de volgende week ver trekken voor een wereldreis, waar bij behalve een aantal buitenlandse havens ook de Nederlandse Antil len en Nieuw Guinea zullen worden bezocht. De reis geschiedt, van Nederland uit door het Panama-kanaal en te rug door het Suezkanaal. De reis zal tenminste een half jaar duren. ATJEH WIL AUTONOMIE MEDAN De Minister van Voorlichting der Republik Indone sië, Wiwoho, verklaarde te Medan op een persconferentie, dat de Atjehers autonomie wensen in de eenheidsstaat. Het autonome gebied Atjeh zou volgens de Atjehers rechtstreeks onder het Ministerie van Binnenlandse Zaken van de eenheidsstaat moeten ressorteren. HOOFDKWARTIER van Mc Ar thur op Korea (Reuter). Don derdagavond is een volledig noor delijk bataljon in een tangbewe ging van twee Amerikaanse speer punten, die wezen in de richting Tsjindjoe, omsloten. Vooruitge zonden Amerikaanse patrouilles bevinden zich thans op ongeveer 5 km van Tsjindjoe, de vooruitge schoven noordelijke basis aan de zuidkust. 32 km noordelijker echter heb ben de noordelijken een tegen aanval ingezet tegen de 24ste Amerikaanse divisie Vanuit hun bruggehoofd over de Naktong in de buurt van Poegong-Ni. Volgens een communiqué van het achtste leger heeft de eerste Amerikaanse cavaleriedivisie ten noordwesten van Taegoe een noordelijk bruggehoofd over de Naktong opgeruimd, waarbij 300 noordelijken gedood en 20 gevan gen genomen werden. De noorde lijken leveren verbitterd verzet. Aan de- oostkust zetten de noor- Mr. E. N. van Kleffens, be noemd Nederlands gezant te Lis sabon en tot nu toe ambassadeur te Washington, is gistermorgen met zijn echtgenote uit Amerika in ons land aangekomen. Mr. van Kleffens arriveerde met het Zweedse m.s. „Uruguay" te Rot terdam. Hij hoopt een paar weken in ons land te blijven om zich voor te bereiden op zijn taak in Por tugal, aldus deelde Z.Exc. aan een verslaggever van het A.N.P. mede. Op de vraag of hij zijn nieuwe taak als een belangrijke zag, antwoordde mr. v. Kleffens bevestigend. „U moet niet ver geten, dat Portugal ook deel uit maakt van het Atlantisch Pact en 't heeft een zeer belangrijke geo grafische ligging", zo zeide de gezant. NEDERLANDSE METEOR IN DUITSLAND GELAND Een Meteor van de vliegschool van de L.S.K. op Twente heeft gis termiddag omstreeks 5 uur wegens brandstofgebrek een noodlanding gemaakt ten Oosten van Oldenzaal, 500 meter over de Duitse grens. Het vliegtuig werd zeer licht be schadigd en de piloot bleef onge deerd. delijken hun offensief, na de her overing van Jongdok, voort. De correspondent van Reuter bij het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger in Korea meldt, dat een Noord-Ko- reaanse strijdmacht Vrijdagoch tend vroeg de Oost-Koreaanse haven Pohang, een van de Ame rikaanse aanvoerhavens, heeft aangevallen. Pas aangekomen Amerikaanse troepen bonden in de omgeving van het station van Pohang de strijd met de noorde lijken aan. Radio-Moskou heeft de Ameri kaanse luchtaanval van Dinsdag en Woensdag j.l. op de Noord- Koreaanse hoofdstad, Pjongjang, beschreven als „erger dan alles wat de Duitsers in Leningrad deden". „Het alarm duurde van de morgen tot de avond", aldus Radio-Moskou. „Een bom viel op een volle tramwagen, kinderte huizen en ziekenhuizen werden verwoest". Versterking President Quirino van de Phi- lippijnen heeft Donderdag een gevéchtsregiment, groot vijfdui zend soldaten en officieren, ter beschikking gesteld van generaal Mc Arthur voor de strijd in Korea. AMERIKAANS AALMOEZENIER IN KOREA VERMOORD Kardinaal Spellman vraagt meer aalmoezeniers TOKIO (K.N.P.) De Ameri kaanse aalmoezenier Herman G. Felhoelter werd in Korea door de communisten vermoord. Toén de Amerikanen om omsingeling te voorkomen bij de rivier de Kum een terugtrekkende beweging uit voerden, bleef de 37-jarige Francis caner pater bij de achtergelaten gewonden. In koelen bloéde werd hij door de communisten neerge schoten, Luitenant-generaal Walton H. Walker heeft de aalmoezenier, die bij de uitoefening van zijn plicht viel, een onderscheiding verleend, om zijn heldenmoed. Naar aanleiding hiervan heeft, kardinaal Spellman, die ook leger bisschop is, er nogmaals op gewe zen, dat aan de troepen in Korea meer Katholieke aalmoezeniers moeten worden toegevoegd. Volgens de correspondent van de Times te Tokio, heeft het Ja panse kabinet, op grond van een aanwijzing van MacArthur i.d. 8 Juli, een speciaal decreet uit gevaardigd. dat geen goedkeu ring door het parlement behoeft en waarbij een „nationale poli- tie-reserve" van 75.000 man wordt ingesteld. Deze reserve dient ter verster king van de nationale landelijke politie van dertig duizend man en de plaatselijke politiecorpsen, die in totaal 95.000 man tellen, alsmede „ter handhaving van rust en orde in 't land en waar borging van het openbaar wel zijn". De nieuwe reservemacht komt onder rechtstreeks toezicht van de minister-presidept. Naar men te Londen meent te weten is de maatregel genomen in verband met het stijgend ge bruik van Amerikaanse bezet tingstroepen op Korea en de noodzaak om deze troepen te vervangen. Wij publiceren hierbij de officiële Bis schopsfoto van Mgr. C. Bronsveld, aposto lisch Vicaris van Tabora, die 22 Augustus te Hoorn door Mgr. J. P. Huibers tot Bisschop gewijd wordt. Eveneens zijn wij in de gelegenheid zijn wapen te reproduceren, dat tot spreuk heeft: Christus Spes Mea, Christus Mijn Hoop. Het is een blauw veld, met een zilveren kruis en vier zilveren rozen met groene blaadjes. De kwasten zijn groen en het kruis is van goud.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1