Amsterdamse havenstaking breidt zich uit SOEKARNO: WIJ BLIJVEN STRIJDEN VOOR TERUGKEER NIEUW-GUINEA Bevolking van Nw.-Guinea voor 100% pro-Nederlands Belgische regering kreeg vertrouwen van de Kamer Nrd-Koreanen doorbraken, linies rond Taegoe r EDITIES VOOR ALKMAARHOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Soekarno viert vrijheid met nieuwe strijdkreet Tegenacties van bonafide bonden Scheepsberichten Raad van Europa Indonesië vierde Onafhankelijkheidsdag Ernstig conflict als kwestie dit jaar niet wordt opgelost H.M. de Koningin zond telegram Gouverneur Van Waardenburg op Schiphol Moeilijkheden zijn groot Komt De Gaulle weer aan de macht? Mr. Op de Coul Geheim Kamerheer Twee boerderijen afgebrand Von Rundstedt weer -commandant? Milit. Willemsorde voor Ir. Asjes Amerikaans offensief tegen Naktong- bruggenhoofd vordert langzaam leger- Mac Arthur vraagt landstrijdkrachten Effectenzwendel te 'sGravenhage Nieuw Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f t.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbanfc No ordhollands DacrLlad I Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET EEH A w» S H VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 18 Augustus 1950 46e Jaargang No. 11943 Kantoren; HOORN. Draafsingel 59. tel 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, leL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 H.M. Koningin Juliana heeft Donderdagmiddag in de tuin van het Koninklijk Paleis te Soestdijk ontvangen de deelnemers aan het twaalfde Internationale Congres voor Strafrecht en Ge vangeniswezen. Ook Z.K.H. Prins Bernhard was bij deze ont vangst tegenwoordig. H.M. in gesprek met de Amerikaanse gedelegeerde, mr James V. Bennett, uit Washington. Op de voorgrond Prins Bernhard in gesprek met prof. dr. M. H. van Rooy, vertegenwoordiger van het Vaticaan. De staking in de Amsterdamse haven heeft zich nog uitgebreid. Er zijn thans 2500 stakers, zodat ongeveer de helft van de Amster damse havenarbeiders het werk heeft neergelegd. Het aantal vaste arbeiders onder hen is nog steeds zeer gering. Het werk in de haven vindt, zij het met vertraging, nor maal voortgang. In de Amsterdamse bouwbe drijven staken thans 2000 man. Hiervan moeten er volgens de Uniebonden ongeveer 500 be schouwd worden als „gedwongen" stakers. Zij krijgen dan'ook uitke ring uit de kassen van de Unie bonden. Deze en de Amsterdamse werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf hebbenzich verenigd in een actie-comité dat besloot a.s. Maandag enkele bouwwerken, die thans geheel stil liggen, open te stellen uitsluitend voor werk nemers die zijn aangesloten bij een der samenstellende organisa ties der Bedrijfsunie in het bouw bedrijf. Zonder toestemming van het comité worden geen andere werknemers meer te werk gesteld. De Amsterdamse taxi-onderne mers en de Unie Verkeer hebben de mededelingen van de stakings delegatie en de E.V.C. over de wijzigingen in de bestaande loon regeling, die aanleiding zou heb ben gegeven om de taxi-staking te beëindigen, gedesavoueerd. Na drukkelijk is vastgesteld, dat het werk is hervat op de oude voor waarden, dat de besprekingen in 1308 VRIJWILLIGERS VOOR KOREA Tot twaalf uur gisterenmiddag hadden zich in totaal 1308 vrij willigers aangemeld voor de bei de compagnieën, die de regering ter beschikking van de Verenig de Naties wil stellen voor de strijd op Korea. Bantam. DjakartaR'dam, 16 Augustus van Port Said. Celebes, DjakartaA'dam, 16 Augustus van Port Soedan. Kamerlingh Onnes. Djakar taR'dam, passeerde 16 Augustus Guardafui. Kedoe, DjakartaR'dam, passeerde 16 Aug. Malta. Modjokerto, DjakartaRot terdam, 17 Augustus te Belawan. Tawali, DjakartaA'dam, 16 Aug. dwars Singapore. Cameronia, DjakartaAm sterdam, 17 Augustus ver wacht bij Minikoy. Willem Ruys. Djakarta R'dam, 16 Augustus 170 mijl Z.O. Minikoy. de landelijke commissie nog gaan de zijn en dat van het optreden van een bemiddelaar niets bekend is. In Rotterdam vergaderde de Unie Verkeer en sprak haar scherpe afkeuring uit over de terreur- en intimidatie-methoden van de E.V.C. minderheid. Zij stelde vast dat de staking de po sitie van de havenarbeiders in geen enkel opzicht zal kunnen verbeteren doch integendeel in gevaar brengen. Uit Den Haag wordt gemeld dat het College van Rijksbemiddelaars geen tussenkomst zal verlenen bij de havenstakingen. De staking wordt geacht gericht te 'zijn tegen de regering, nu er geen vrije loonvorming is, vastgestelde loon regelingen bestaan en een loon stop geldt. Bemiddeling van het College zou geen enkel resultaat hebben, aangezien de werkgevers de lonen niet kunnen verhogen, ook al zouden zij het willen. Ook in Arnhem is gestaakt en wel door een dertigtal schilders, werkzaam bij de Rijnbrug, die plotseling het werk neerlegden en een kledingtoeslag van f 2,50 eis ten. De staking is inmiddels weer voorbij, daar de arbeiders thans een reeds eerder voorgestelde re geling voor prestatietoeslag heb ben aanvaard. ZAL POLITIEKE ASPECTEN VAN CHURCHILL'S PLAN BESPREKEN STRAATSBURG. Met 19 tegen 6 stemmen bij 3 onthou dingen heeft de commissie voor algemene zaken van de Europese Assemblee besloten, dat de Euro pese raadgevende vergadering al leen de politieke aspecten van Churchill's voorstel voor een Europees leger zal bespreken, waaronder dat betreffende een Europees ministerie van Defensie „onder verenigd democratisch ge zag". Vooral de Labour-afgevaardig- de James Callaghan toonde zich fel tegenstander van een discussie over Churchill's voorstel en hij heeft reeds aangekondigd, dat hij de besprekingen zal boycotten. De Assemblee zelf is begonnen aan de behandeling van voorstellen, die beogen de bevoegdheden van de Assemblee te vergroten en de Raad van Europa te stuwen in de richting van een federaal Euro pees bestuur. Drie Nederlandse afgevaardig den, mej. Klompé en de heren Bruins Slot en van der Goes van Naters namen aan de besprekin gen deel en toonden zich voor stander van practische maatrege len, die met de realiteit der ver schillende inzichten rekening hou den. Mej. Klompé zag in de lei dende en controlerende organen van het plan Schuman de kiem van een toekomstige Europese re gering en parlement. DJAKARTA, 17 Aug. (Rr.) President Soekarno heeft vandaag op een massavergadering ter gelegenheid van de onaf hankelijkheidsdag verklaard: ,,Wij zullen, wat er ook gebeure, blijven vechten totdat Nederlands Nieuw-Guinea bij ons is te ruggekeerd. Als de kwestie die jaar niet door middel van onder handelen kan worden geregeld, zal er een ernstig conflict ont staan,. In deze zaak staan 75 millioen mensen achter mij. Ik verklaar hier met de diepste overtuiging, dat de dag zeker zal komen, waarop Nederlands Nieuw-Guinea onder onze hoede zal terugkeren, omdat onze nationale aspiraties dit eisen". „Ik hoop, dat aan mijn woor den zowel door Nederland als door andere landen van goede wil behoorlijk aandacht zal wor den geschonken. Dit is een mo rele plicht van de Nederlanders, die verzekerden dat zij de sou- vereiniteit onvoorwaardelijk aan ons hebben overgedragen, en een nationale taak voor ons, waarvan niet kan worden afgeweken, om dat wij gezworen hebben dat wij tot het einde van de tijd zullen vechten zolang een deel van ons land niet vrij is." Soekarno zeide voorts, dat In donesië de R.T.C.-overeenkomst, waarbij bepaald werd, dat de kwestie Nieuw-Guinea binnen 'n jaar zal worden geregeld, nog in acht nam, maar dat na 1950 geen der partijen nog gebonden zou zijn aan die bepaling. „Het gezag van de Nederlanders de facto over Nederlands Nieuw Guinea wordt alleen voor dit jaar erkend. Indo nesië beschouwt de kwestie Nieuw Guinea als een onrechtvaardig heid, die moet worden hersteld," aldus Soekarno. „Laat ons bid den, dat de ogen van het Neder landse volk mogen worden ge opend en dat zij de rechtvaardig heid Van onze eis mogen inzien". Soekarno deed een beroep op de „welwillendheid van de hele we reld om de nationale aspiraties van Indonesië niet te belemme ren". Sprekend over de „moeilijkheid om het kolonialisme in Indonesië te liquideren", beschuldigde Soe karno de strijdkrachten van het KNIL ervan, „de coup Wester ling, de opstand te Makassar en de affaire Ambon te hebben aan gewakkerd". „Moreel is de Nederlandse re gering verantwoordelijk voor deze moeilijkheden, wij kunnen aantonen, dat het volk van Ambon in het geheel niet het zogenaam de zelfbeschikkingsrecht wenst. Het verlangt slechts verlost te worden van de terreur, die door de soldaten van het voormalige KNIL op haar wordt uitgeoefend" aldus de president. Na de rede van Soekarno, die anderhalf uur duurde, defileerden ongeveer 200.000 personen, die naar zijn rede hadden geluisterd, langs zijn tribune. Soekarno hield zijn rede bij het paleis Merdeka, waar tevoren op plechtige wijze de „Pusaka-vlag" werd gehesen, die in 1945 bij de onafhankelijkheidsverklaring werd gebruikt. H. M. de Koningin zond Soe karno ter gelegenheid van de Nationale Feestdag in Indonesië een telegrafische gelukwens. In het park van Backershagen te Wassenaar ontvingen de Hoge Commissaris van Indonesië en mevr. Mohammed Roem vele gasten ter gelegenheid van de Onafhankelijkheidsdag op een tuinfeest. Naast vele leden van het Corps Diplomatique waren aanwezig de ministers Drees, van Schaik, Stikker, van Maarseveen, Götzen en Spitzen, de Staatsse cretarissen Blom, Moorman en van Rhijn, de generaals Buur man van Vreeden, Kruis en Gie bel, dr. Plesman, dr. van Has selt, directeur-generaal van de „Koninklijke" en voorts o.m. de oud-ministers Schermerhorn en Logemann. Het Indonesisch bureau te New York gaf gisteren een aantal pu blicaties uit over de ontwikkelin gen in Indonesië in de laatste vijf jaar. De Amerikaanse senaat be sloot eenstemmig een gelukwens aan Soekarno te zenden. Premier Mohammed Hatta richtte een boodschap aan het Indonesische volk, waarin hij er de nadruk op legde dat het ideaal dat inhoud aan de vrijheid moet geven, n.l. de welvaar^ van het Indonesische volk, nog verwezenlijkt moet wor den en wel door hard werken van dat volk zelf. De gouverneur van Nieuw- Guinea, de heer S. L. van Waar denburg, is gisteravond komend uit Hollandia, op Schiphol gear riveerd. Hij zal met de Neder landse regering in de komende weken besprekingen voeren over de situatie op Nieuw-Guinea en adviezen uitbrengen. De Gouverneur heeft, kort voor hij Nieuw Guinea verliet, een grote rondreis gemaakt door het gebied dat hij bestuurt. „De moeilijkheden", vertelde hij, „zijn groot. Men zou kunnen zeggen, dat wij nog iedere dag achteruitgaan. Wij leven er bij de gratie van hetgeen de Amerika nen achterlieten en de omstandig heden zijn daar primitiever dan primitief. Het duurt b.v. vijf maanden voordat goederen, die wij in Nederland bestellen, op hun plaats van bestemming zijn. Deze omstandigheden hebben tot ge volg gehad, dat wij nog niet de zo dringend noodzakelijke experts hebben kunnen aantrekken. De voedselvoorziening, de huisves ting, en de verbindingen zijn de drie hoofdproblemen. Immigratie op dit ogenblik is dan ook onmo gelijk, maar zodra wij met de exploratie een basis hebben ge legd acht ik immigratie op grote schaal zeer wel mogelijk. Het kan echter nog best vijf jaren of langer duren voor het zover is". Hoewel de heer Van Waarden- bure politieke vraeen ontweek, verklaarde hii wel. dat de verhou dingen tussen bevolking onder ling en tussen de Nederlanders en de bevolking zeer goed ziin. ..Zoals de kaarten nu liggen sta ik er voor in", zo zeide hii. ..dat de bevolking lOOoct oro-Neder- lands is". PARIJS (Reuter) Generaal Charles de Gaulle heeft zich Don derdagavond „nog eens bereid verklaard de last van de macht te dragen", in het aangezicht van de „naderende storm". „De oorlog in Korea is het waarschuwingsteken", aldus zei hij in een te Parijs uitgegeven verklaring. Daarin heet het voorts dat „gro te Amerikaanse strijdkrachten slechts in Europa zullen samen werken als Frankrijk het Atlan tische bruggenhoofd houdt". „Wat het opperbevel van de defensie van het vaste land be treft - wat voor ons land van het allergrootste belang is - dit berust bij de Britse generaals, of schoon Engeland op het ogenblik slechts van plan is een symboli sche strijdmacht naar het conti nent te zenden", aldus de Gaulle. MOTORRIJDER DODELIJK VERONGELUKT Op de rijksstraatweg bij Dui- vendrecht is gisteravond de mo torrijder J. A. van Zeist uit Die- men dodelijk verongelukt, toen hij 'n voor hem rijdende vracht wagen met aanhanger links wil de passeren op het ogenblik, dat ook de trailer links moest uit wijken. Hij schoot onder de wa gen, kwam te vallen en werd vrijwel op slag gedood. De man was ongehuwd. DEN HAAG. Naar het K.N.P. van bevoeerde ziide verneemt, heeft Z.H. Paus Pius XII Mr. F. J. C. M. On de Coul ur. directeur van het Katholiek Centraal Bu reau voor Onderwiis en Opvoe ding te Den Haag. benoemd tot Ziin Geheim Kamerheer. BRUSSEL, (A.N.P.) De Belgische kamer van Volksver tegenwoordigers heeft Donderdagavond met 108 tegen 78 stemmen (socialisten, liberalen en communisten) haar ver trouwen uitgesproken in de homogeen katholieke regering Pholien. Vrijdag zal de regeringsverklaring in de senaat worden behandeld. Het Belgische parlement zal Maandag tot drie October op reces gaan. De regeringsverklaring, waar van de voorlezing door premier Pholien slechts vijf minuten in beslag nam, bevestigt dat de re gering het programma van de C.V.P.-regering Duvieusart geheel overneemt. De politieke rust en de nationale eenheid moet worden hersteld door het verzamelen van alle Belgen rondom de Konink lijke Prins. De regering verklaar de zich vastbesloten, de binnen landse orde onder alle omstandig heden te handhaven. De interna tionale toestand eist van België belangrijke inspanningen in ver band met de morele, economische en militaire weerbaarheid van het land.' De regering zal voorts trachten, de plannen van Duvieu sart betreffende sociale hervor mingen en economische rehabili tatie uit te voeren. Alleen van C.V.P.-zijde werd de verklaring toegejuicht. De socialist Collard noemde de regering Pholien wei nig geschikt om de eendracht in het land te herstellen, en het zou een grove fout van haar ziin, zo zeide hij, te menen dat zij de openbare orde kan handhaven met de bajonet. Ook de liberaal Lefebre noemde de regering niet gevormd om de belangen van het land, doch slechts om die der C.V.P. te dienen. Spaak zeide. dat Gistermiddag is in de Dorps straat te Neerbosch bij Nijmegen een ouderwetse dubbele boerderij, bewoond door de gezinnen Toonen en Verpoort tot de grond toe afgebrand. De oogst en alle landbouwwerktuigen gingen ver loren; achttien varkens en een zeug met 13 biggen kwamen in de vlammen om. De Nijmeegse brandweer zette vergeefs alle ma terieel in. Verzekering dekt ge deeltelijk de schade; de oorzaak van de brand is onbekend. Ook in veldhoorn is gistermiddag een grote, met riet gedekte boerderij van M. Pas afgebrand. Hier wer- I den het pluimvee en de varkens gered, maar de gehele oogst ging verloren. Alleen de aangrenzende stro- en korenmijten kon de brandweer sparen. De schade wordt ook hier slechts gedeelte lijk door verzekering gedekt. BERLIJN, (K.N.P.) Uit ge woonlijk welingelichte Duitse bron verneemt het K.N.P., dat het besluit om binnenkort over te gaan tot de vorming van een po litiemacht in West-Duitsjand door de Amerikanen niet voldoende wordt geacht om .bij een even tuele aanval de Elbe-linie te ver dedigen. Voor alles is noodzake lijk, dat aan het hoofd van deze politiemacht een capabele com mandant wordt geplaatst. In dit verband wordt de naam van Maarschalk von Rundstedt ge noemd, vooral wegens het feit, dat von Rundstedt een langdurig onderhoud heeft gehad met een hoge Amerikaanse autoriteit, tij dens welke hij zou hebben ver klaard bereid te zijn „de hem aan gedane beledigingen te vergeten en zijn leven veil te hebben voor de redding van het Duitse volk van het bolsjewistische juk". Ir-, D. L. Asjes, reserve-kolonel vlieger-waarnemer bij de Militaire luchtvaart is bij K.B. benoemd tot ridder vierde klasse der Militaire Willemsorde. Ir. Asjes ontving deze hoge on derscheiding wegens zijn uitste kende daden van moed, beleid en trouw in de strijd tegen de Japanners gedurende het jaar 1944. Vanuit Australië leidde hij vele vluchten naar het door de vijand bezette gebied van de Soenda- eilanden en Nieuw Guinea. Hij deelde zich vrijwillig in bij de gevaarlijkste opdrachten en heeft de Japanners door zijn onver schrokkenheid dikwijls zware ver liezen toegebracht. Onder dekking van autoka nonnen en tanks hebben noorde lijke troepen Donderdag een door braak van bijna twee kilometer in het Zuid-Koreaanse front ge forceerd in het kader van de aan val op Taegoe. De noordelijken gebruiken bij de aanval vier divisies en zijn tussen Waegwan en Koenwi op een grote breedte doorgebroken. Een woordvoerder van het acht ste leger verklaarde, dat thans „het meest critieke stadium voor de gehele Amerikaanse defensie linie" was aangebroken. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Donderdagmiddag ten Paleize Soestdijk persoonlijk de versierselen, behorende bij de Orde van Groot-officier in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de vroegere massage-arts van Heinrich Himmler, dr. Felix Kersten, die zich tijdens de oorlog zeer verdienstelijk heeft gemaakt, voor 'Nederlanders en andere slachtoffers van het Nazi-regime. Vrijdagochtend vroeg (plaatse lijke tijd) vielen de eerste grana ten der noordelijken in de stad Taegoe. Het was echter nog niet bekend, hoever het Noord-Ko- reaanse geschut van de stad stond. De burgerbevolking van Taegoe. heeft vandaag bevel gekregen d6 stad te verlaten. Het bevel, dat is uitgegeven door de stedelijke overheid, heeft betrekking op meer dan honderdduizend men sen. Kort nadat het besluit werd be kend gemaakt, begaven duizenden mensen, die hun bezittingen reeds bijeen hadden gepakt, zich op weg in Zuidelijke richting. Het is de grootste volksverplaatsing sinds de Noord-Koreanen de 38ste breedtegraad overschreden. De 24ste Amerikaanse divisie, versterkt door de mariniers, die uit de sector van de Zuidkust ziin teruggetrokken begon Donderdag morgen vroeg een nieuwe aanval in het kader van het reeds vier dagen durende tegen-offensief, waarmee men 20.000 of meer Noord-Koreanen uit de zak bij de Naktong wil drijven. Dit offensief. 65 km Zuidelijk van de Noordelijke opmars naar Taegoe, maakt „langzaam voort gang". Er woedt daar een zeer bloedige strijd. Er werden twee aanvallen gedaan op een heuvel, waar zich Noord-Koreanen met lichte wapens bevonden. Een „zuiveringsactie" met vliegtuigen richtte weinig uit. Volgens de laatste berichten is de heuvel nog steeds in Noord-Koreaanse han den. De Noord-Koreanen lieten de mariniers naderbij komen en vie len plotseling met machinegewe ren en handgranaten aan. Het zware bombardement dat Amerikaanse sunerforten eergis teren op Noordelijke concentraties uitvoerden schijnt weinig resulta ten te hebben opgeleverd. Dit was te wijten aan het feit, dat de cor ridor, waarin zich de Noordelijke concentraties bevonden, te dicht bij de Amerikaanse en Zuid- Koreaanse linies was gelegen dan dat de zware bommenwerpers nauwkeurig op hun doel konden richten zonder gevaar voor de eigen strijdmacht. wat de socialisten betreft, de koningskwestie geëindigd is. Hij had de keuze van de minister van Defensie graag op een ander dan op kolonel de Greef zien vallen, daar deze post behoort aan een politieke persoonlijkheid van grote ervaring. De nationale de fensie betekent thans veel meer dan alleen maar het leger. Spaak zeide te geloven dat een oorlog kan worden vermeden „op voor waarde dat een Europese defensie tot stand komt". „Ik geloof niet dat een samenwerking met het communistische deel van de we reld mogelijk is. Samenleving is echter niet uitgesloten", aldus Spaak. Pholien verklaarde ten slotte dat zijn regering verlangt, met de linkse partijen samen te werken. LAKE SUCCESS (Reuter) Generaal Douglas Mac Arthur heeft de V. N. Donderdag ver zocht zo snel mogelijk landstrijd krachten naar Korea te zenden. Het verzoek was vervat in zijn tweede rapport aan de Veilig heidsraad. Mac Arthur verklaarde oprecht te hopen, dat de landen van de Verenigde Naties „zonder uitstel onze landstrijdkrachten zullen versterken". „Om het conflict spoedig tot 'n succesvol einde te brengen, is het noodzakelijk, dat de landen der Verenigde Naties snel handelen" zo zeide hjj. ELF PERSONEN IN ARREST De fiscale recherche te Den Haag heeft tot dusver elf perso nen in hechtenis genomen, die bij een effectenzwendel betrokken schijnen te zijn. Dinsdagmiddag zijn vijf personen, in een café aan de Laan van Meerdervoort op he terdaad betrapt bij het verhande len van niet bij de Nederlandse Bank geregistreerde effecten. Woensdag zouden naar aanleiding van deze zaak nog zes personen zijn aangehouden. Tot de Dinsdag gearresteerden behoort de secretaris van de „Derby" speelclub te Scheve- ningen de 55-jarige G. van H„ die door zijn vereniging uit zijn functie ontzet is. BRITSE TORPEDOBOOTjAGER BESCHOTEN HONGKONG (Reuter) De Britse marine deelt mede, dat batterijen op drie eilanden bij Hongkong, die in handen van de communisten zijn, Donderdag het vuur geopend hebben op een Britse torpedoboot jager.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1