Nieuw Koningin en Prins maken triomftocht door Zeeland De Raad van Vakcentralen keert zich tegen stakingen Amerikaanse tegenaanvallen verlopen succesvol Zal Amsterdamse tram staken? Belgisch communistenleider gisterenavond vermoord EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN In 1951 komt de televisie In de mist! Griekse regering afgetreden Van Tholen naar Middelburg Scheepsberichten Talrijke tanks in de strijd geworpen Weer een spion gearresteerd Nieuwe voorzitter Miinindustrieraad Vanavond radiorede van dr. Drees Ultimatum loopt Maandagmiddag af Hulp aan Korea Amerika zal atoombom gebruiken Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bi] contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A s H VAN HEDEIV Pagina 3 Zaterdag 19 Augustus 1950 46e Jaargang No. 11944 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 MINISTERS van Oorlog, Marine of Defensie zijn bij onze Volksvertegenwoordiging nooit erg in de gratie geweest. Het zou wel eens aardig zijn onze parle mentaire geschiedenis na te snuf felen om vast te stellen hoeveel ministers van oorlog bij ons het veld hebben geruimd, omdat het Parlement toonde in het beleid van de minister geen vertrouwen meer te stellen. Wat dat betreft maakt onze huidige minister van oorlog en marine, mr. W. F. Schokking, geen uitzondering. Hij heeft nog wel niet het veld ge ruimd, maar als men het Voor lopig Verslag van de Tweede Kamer over de Oorlogsbegroting van 1950 leest, dan wordt daar met zoveel woorden gezegd, dat vele leden slechts weinig vertrou wen in het beleid van de minis ter kunnen hebben. Of dit zal leiden tot het aftreden van de heer Schokking als in September zijn begroting in openbare behan deling komt, kan uiteraard nu nog niet worden voorspeld. Maar wel staat vast, dat de minister het niet gemakkelijk zal krijgen, in dien hij de degen met de Kamer moet kruisen. OP zich is het al treurig te noe men, dat de Tweede Kamer zich eerst in September openlijk kan gaan bezighouden met een begroting, die dient voor uitgaven in het lopende jaar. Hier moet echter eerlijkheidshalve aan wor den toegevoegd, dat de minister al terstond bij de voorbereiding van zijn begroting kwam te staan voor een onvoorziene omstandig heid, nl. de devaluatie, die tot herziening van de cijfers noopte. Maar er waren nog andere on voorziene omstandigheden, die de indiening van de begroting heb ben vertraagd. En de Kamer wil nu, blijkens het Voorlopig Ver slag, wel eens graag weten, welke die onvoorziene omstandigheden zijn. Zij vraagt de minister of déze omstandigheden een gevolg waren, zoals in verschillende bla den is gesuggereerd, van de eisen, die Amerika aan de aangesloten landen van het Atlantisch Pact heeft gesteld. Verder is de Kamer ontstemd over het feit, dat zij uit de pers heeft moeten verne men, dat de regering de nota inzake het defensiebeleid in haar geheel niet meer heeft kunnen handhaven en dat zij in het aan gekondigde defensiebeleid ingrij pende wijzigingen heeft moeten aanbrengen. De commissie van rapporteurs uit de Kamer vindt het ongebruikelijk, dat de Volks vertegenwoordiging op deze wijze kennis moet nemen van belang rijke wijzigingen in het beleid van de regering. IS deze critiek voornamelijk nog van formele aard te noemen, ernstiger is de critiek van de Kamer voor zover deze de mate riële kant van de zaak raakt. De jongste defensie-begroting van de minister wordt „niets-zeggend" genoemd en de vele leden, die dit oordeel uitspreken, verklaren dan ook, dat Nederland met betrek king tot het defensiebeleid nog altijd in de mist vaart Veel ver trouwen in het beleid van deze minister kunnen deze leden dan ook niet hebben. De defensienota verschaft geen noemenswaardig inzicht met betrekking tot het geen er feitelijk door Nederland zal worden gepresteerd als voor het geheel der internationale mi litaire prestaties, waarvan de Ne- landse prestatie een onderdeel vormt. De minister geeft geen antwoord op de vragen: welke strijdkrachten zijn nodig en welke garantie geven zij, in aanmerking nemende de taken, welke vervuld moeten worden? Wat zijn de kos ten en hoe worden deze verdeeld? Allemaal vragen, die door vele leden worden gesteld. TOCH is er wel wat door de minister gedaan, maar daar is de Kamer nu juist niet over te spreken. Generaals en burelen zijn er genoeg. Ons apparaat is „overstafd". De topleiding van onze legerorganisaties is veel te kostbaar, terwijl daartegenover aan de vorming van het lagere kader te weinig aandacht wordt geschonken. Verschillende leden waren n.L van oordeel, dat er te veel met hoge rangen wordt ge werkt en dat het administratieve apparaat veel te groot en te inge wikkeld is. Wanneer men dan be denkt, dat ongeveer of de helft of al meer dan de helft van de bedragen van de nog niet goed gekeurde begroting zijn uitgege ven, dan komt dit alles wel in n bedenkelijk licht te staan. De Ne derlandse belastingbetaler krijgt dus geen waar voor zijn geld. Hij weet wel, dat er een groot aantal generaals zijn, maar van een wer kelijke verdedigipg is nog geen sprake. En dat in een tijd, waar in men alles kan verwachten. Het is haast om te rillen en mi nister Schokking' kan in Septem ber ook wel eens rillen als hij voor de Kamer verschijnen moet. M. P. J. ATHENE Na het uittreden van zeven liberale ministers uit de coalitieregering van generaal Piastiras is het kabinet als af tredend in zijn geheel be schouwd. Koning Paul heeft het ontslag 'Vrijdagavond aanvaard en de liberale leider Sophocles Venizelos verzocht een nieuwe regering te vormwi. Geheim krijgsgerecht in Engeland Te Colchester (Engeland) werd gisteren geheim krijgsgt re ht ge houden tegen drie Britse soldaten. Er werd niet bekend gemaakt hoe de beschuldiging luidde. Bij het Koninklijk bezoek aan Zeeland werd H.M. de Koningin begroet door de commis saris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Na het bezoek aan St. Annaland begaf het gezelschap zich aan boord van een gereed lig gende politieboot, waarmee zij naar het Koninklijke jacht de „Piet Hein'' werden gebracht. Treffender beeld van Zeeland heeft het Koninklijk Paar bij zijn bezoek aan deze provincie niet kunnen krijgen, dan toen het zich aan boord van het glanzend witte koninklijk jacht „Piet Hein" naar de Zijpe begaf, geëscorteerd door dertig feestelijk en kleurrijk gepavoiseerde schepen van de vissersvloot van Bruinisse: een typisch Hollands schouwspel. Zwaar door kliefden de donkere kielen de witschuimende golven, die van zilver en goud leken in het matte zonlicht, dat nu en dan uit een echt Hollandse wolkenhemel naar beneden straalde. Evenals in de andere provin cies is de Koningin en Prins Bernhard in de verschillende ge meenten van Zeeland een har telijke ontvangst ten deel geval len. Overal liepen de Zeeuwen in drommen uit om de Konink lijke gasten toe te juichen. Tal rijke geschenken werden aange boden; steeds weer klonken Wil helmus en Zeeuwse Volkslied op; warm en enthousiast was de hul de, waarmede een oprecht blij Zeeland de hoge gasten tegemoet trad. Het oude stadje Tholen was de eerste gemeente, dat het Kon. Paar mocht begroeten. Onder het gejuich van een samengestroom de menigte boden twee kinderen aan H. M. een korfje kreeft en beschilderde oesters aan. Van Tholen ging het naar Oud Vos meer, dat sinds 1906 geen Ko ninklijk Bezoek meer had ont vangen. Ook hier, zoals in elke gemeente, de vrolijke marsklan ken van een muziekcorps, bloe menhulde en aanbieding van ca- deaux. Door honderden belang stellenden begroet, kwam de koninklijke stoet vervolgens in het feestelijk versierde St. Anna land, waar de Koningin namens de gehele burgerij een chocola model werd aangeboden van een oude standaardmolen. Daarna ging de tocht verder per auto naar Bruinisse. Midden door het Schouwense landschap met zijn bieten en uienvelden, molens en kudden schapen, leidde de route vandaar via enkele kleine plaats jes, naar Zierikzee, waar opnieuw geschenken o.a. poppen in Modjokerto, Djakarta—Rot terdam, 17 Augustus te Belawan. Talisse, DjakartaAmster dam, 18 Augustus te Djeddah. Tawali, DjakartaAmster dam, 18 Aug. te Belawan Harpathian. DjakartaRot terdam, 20 Augustus te Rotterdam verwacht. Kamerlinsh Onnes. Djakar taRotterdam, passeerde 18 Augustus Perim. Kota Agoeng, Djakarta Rotterdam, 17 Augustus Kaap Bon. Willem Ruys, Djakarta Rotterdam, 17 Augustus 900 mijl O.Z.O. Guardafui.ffc OOK BELGISCHE SENAAT GEEFT VERTROUWEN BRUSSEL, 18 Aug. Na de Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers heeft thans ook de Senaat met 82 tegen 61 stemmen (socialisten, liberalen en commu nisten) bij 1 onthouding, zijn ver trouwen uitgesproken in de ho mogeen-katholieke regering-Pho- lien. COLLINS EN SHERMAN NAAR TOKIO WASHINGTON, (Rr.) Gene raal Lawton Collins en Admiraal Forrest Sherman, respectievelijk stafchefs van leger en vloot, zul len Zaterdag per vliegtuig naar Tokio vertrekken. Zij zouden zich op de hoogte stellen van de situa tie en nagaan, wat er nodig was, aldus een woordvoerder van het leger. Zeeuwse klederdrachten wer den aangeboden en de bevolking, al juichend, hulde aan de gasten bracht. Door duizenden toege juicht begaven H.M. en de Prins zich weer aan boord van de „Piet Hein". Na een kort bezoek aan Kortgene werd de tocht voortge zet naar het oude stadje Veere, waar het Koninklijk Paar een ware zegetocht maakte. De zon stönd al laag aan de hemel toen men in Middelburg arriveerde. Nadat de loopplank was uit gelegd gingen burgemeester mr. dr. N. Èolkestein en de wethou ders aan boord om het Koninklijk paar te begroeten, dat tegen acht uur de „Piet Hein" verliet, om naar de ambtswoning van de Commissaris op de Burg te rijden. Overal stonden duizenden mensen en toen de vorstelijke stoet te half elf opnieuw uitreed, ver drongen zij zich in de feestelijk verlichte binnenstad en voor het stadhuis op de Markt. Daar had den zich alle burgemeesters van NIET „AD FUNDUM" Op het Raadhuis van Veere toonden H.M. de Koningin en Prins Bern hard gisteren grote belang stelling voor de verguld zilveren bokaal, die Maxi- miliaan van Bourgondië in 1551 aan Veere schonk. In 1751 heeft Prins Willem IV bij een bezoek aan Veere de ere wijn uit de beker ge dronken. Ook H. M. en de Prins nuttigden op verzoek van de Burgemeester een dronk witte Bourgogne uit deze historische bokaal. „Als het maar niet ad fun- dum is" had de Koningin op de uitnodiging van de bur gemeester geantwoord. Walcheren verzameld, en het 11- jarig dochtertje van de vorige burgemeester van de stad bood H. M. een doos z.g. „Zeeuws Pro fetenbrood" aan. De vorstelijke gasten inspecteerden het muziek corps vari de Stoottroepen uit Den Bosch en bezichtigden daarna de stadhuisrestauratie, waarover de burgemeester naderhand verschil lende bijzonderheden vertelde. De nacht brachten Zeelands Hoge gasten door aan boord van de „Piet Hein". Nieuwe functie voor Bedell Smith WASHINGTON. President Truman heeft luitenant-generaal Walter Bedell Smith, de vroegere ambassadeur te Moskou, benoemd tot directeur van de centrale in lichtingendienst. De Amerikaanse en Zuid- Koreaanse tegenoffensieven tegen de drievoudige ernstige bedrei ging van de verbinding tussen Poesan, de voornaamste aanvoer- haven en de tijdelijke hoofdstad Taegoe zijn gisteren over het al gemeen succesvol verlopen. Na bloedige gevechten wisten Amerikaanse mariniers en infan terie de vijand bijna te verdrijven uit hun bruggenhoofd ten Oosten van de Naktong. De mariniers wisten de Zuide lijke flank der Noord-Koreanen zo te doen manoeuvreren, dat zij aan een frontaanval van de 24ste divisie kwamen bloot te staan. De Zuid-Koreaanse eerste divisie her overde geheel of gedeeltelijk de grond die zij Donderdag had moe ten prijsgeven. De Zuid-Koreanen heroverden ook Pohang en Kigje. Amerikaanse troepen maakten in een tunnel bij Waegwan zes stuk ken geschut en granaten van Rus sische makelij buit, met het jaar tal 1950. De Noord-Koreaanse aanval op Taegoe, die reeds tot op 20 km van de stad genaderd was, werd beantwoord met een door zeer sterke Amerikaanse tankafdelin gen gesteunde tegenaanval van Amerikanen en Zuid-Koreanen. De tegenaanval boekte na verbit terde gevechten in de eerste drie uren reeds een terreinwinst van anderhalve kilometer in de heu- AMERIKAANS VRACHTSCHIP IN BRAND Twee ruimen van het 7.247 ton metende Amerikaanse vrachtschip „Russel R. Jones" zijn in de At lantische Oceaan in brand geraakt ongeveer 650 km O.N.Ö. van Miami. Schepen van de kustwacht zijn op weg naar het- vrachtschip, dat reeds een orkaan heeft door staan Men gelooft, dat er zich een bemanning van 25 koppen aan boord bevindt. Het schip heeft ge méld „geen onmiddellijke hulp nodig" te hebben. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van Jus titie heeft medegedeeld, dat een vroegere ingenieur van de ma rine. de 33-jarige Morton Sobell, in Texas is gearresteerd op be schuldiging van het uitleveren van defensie-geheimen aan de Sovjet-Unie. Sobell vluchtte per vliegtuig uit de Ver. Staten naar Mexico, doch werd daar gearresteerd en over de grens gezet. Sobell was werkzaam voor de marine in de „General Electric" te New York. Aangezien hij beschuldigd wordt van spionnage en samenzwering in oorlogstijd, kan mogelijk de doodstraf over hem uitgesproken worden. Hij was in New York geboren uit Russische ouders. Bij K.B. is, met ingang van 1 September 1950, voor de tijd van vier jaar benoemd tot voorzit ter van de Miinindustrieraad mr. dr. C. N. M. Kortmann, bur gemeester van Weert. Mr. dr. Constantinus Nicolaas Maria Kortmann werd geboren te Weert op 12 Juli 1908. Hij be zocht het gymnasium en daarna de R.K. Universiteit te Nijme gen. Hij was voorheen burge meester van de gemeenten Itter- voort en Neeritter en daarna van de gemeente Heer. Drie jaar geleden promoveer de hij op proefschrift „Reehts- psychologische begrippen voor het algemeen welzijn". Van 24 Februari 1945 af was hij plaatsvervangend burgemees ter van Weert en van 16 Juni 1946 burgemeester. „Theseus" naar Korea vertrokken PORTSMOUTH, (Rr.) Het 13.350 ton metende Engelse vlieg kampschip „Theseus" is met 44 De Raad van Vakcentralen waarin K.A.B., N.V.V. en C.N.V. samenwerken, heeft gisteren een communique uitgegeven over de communistische stakingsactie in verschillende bedrijven. De Raad stelde va&r dat deze acties geen enkel voor de arbeiders gunstig resultaat kunnen hebben, doch slechts het snel bereiken van resultaten onmogelijk maken. Het overleg tussen de re gering en de Stichting van de Arbeid dat enkele weken geleden is aangevangen is gericht op het zo spoedig mogelijk vinden van een bevredigende oplossing voor het probleem van lonen en prijzen. De Raad doet daarom een dringend beroep op alle arbeiders van Nederland, de leiding van de bonafide vakbeweging met ver trouwen te blijven volgen en het politieke communistische drijven energiek en metterdaad het hoofd te bieden. De minister-president, dr. Drees zal zich hedenavond om vijf mi nuten over acht over beide zen ders met een kort woord tot het Nederlandse volk richten, in ver band met de stakingen. De Amsterdamse havenstaking heeft' zich gisteren nog verder, doch slechts in zeer geringe mate, uitgebreid. De staking van de Amsterdamse stratenmakers en in de bouwbedrijven bleef het zelfde beeld vertonen. Gisteren moest de politie met de blanke sabel optreden tegen een groep van 500 stakers, die in de Hem- brugstraat werkwilligen opwach ten. De menigste werd uiteenge dreven. De Dordtse havenarbei ders zouden gisteren in een be sloten vergadering zijn overeenge komen, geen schepen te lossen, rdie in verband met de staking te vliegtuigen uit Portsmouth ver-I Botterdam naar de Dordtse haven trokken voor hulp aan tie strijd-1 worden gedirigeerd. Het bestra- krachten der V.N. in Korea. tingspersoneel van Zaandam heeft veis langs de hoofdweg Taegoe Koenwi. Berichten van het front spreken van „een geweldige hoe veelheid tanks" die de tegenaan val begeleidde. De opmars was later reeds 4 km. gevorderd. Vliegtuigen wierpen strooibiljet ten uit over de stromen vluchte lingen uit Taegoe met de raad naar de stad terug te keren, daar de proclamatie tot het verlaten van de stad geen bevel was ge weest doch slechts een „verlof" om de stad te verlaten. Australische Mustangs bombar deerden doelen achter het front Er werden grote branden gesticht. Te Melbourne werden vannacht officieel de berichten uit Tokio tegengesproken als zouden onge veer 4000 man Australische troe pen zijn geland te Intsjon, 30 km ten Westen van Seoel. Intsjon, de voornaamste havenplaats aan de Westkust van Korea ligt 65 km ten Zuiden van de 38ste breedte graad. De stad werd in de eerste week van de oorlog door de Noor delijken veroverd. De Nederlandse Bond van Overheidspersoneel (E.V.C.) heeft gisteravond een vergadering be legd voor het rijdend personeel van het gemeentelijk vervoerbe drijf te Amsterdam, waarop onge veer 150 personen aanwezig waren. Toen een voorstel om on middellijk tot staking over te gaan in stemming werd gebracht, staakten de stemmen. Besloten werd toen een comité te benoemen, dat aan het college van B. en W. een ultimatum zal stellen, dat Maandagmiddag, 21 Augustus, om twaalf uur afloopt. In dit ultimatum zijn de volgende eisen vervat: herclassificatie in het algemeen, een onmiddellijke uitbetaling van de tweede 5 pet. loonsverhoging en voor de con ducteurs en wagenbestuurders een herclassificatie in de 4e en 5e loongroep. In de nacht van Maan dag op Dinsdag zal wederom een vergadering worden belegd dit maal voor het gehele personeel waarop het resultaat van het ul timatum zal worden bekend ge maakt en het dan in te nemen standpunt zal worden bepaald. Vannacht werd voor het perso neel, dat de late avonddienst had, een tweede vergadering belegd. Op een vergadering van het technisch personeel van het ver- 1482 VRIJWILLIGERS VOOR KOREA 's-GRAVENHAGE, 18 Aug. Tot vanmiddag 12 uur hadden zich in totaal 1482 vrijwilligers opgege ven voor de beide compagnieën, die de regering ter beschikking van de Verenigde Naties wil stel len voor de strijd op Korea. Zo als bekend is de aanmelding nog tot en met Maandag a.s. moge lijk. vöerbedrijf zou een soortgelijk be sluit. als op dat van het rijdend personeel, zijn genomen. In de kringen van de Unie van Overheidspersoneel was men van mening, dat de Amsterdamse tram de volgende week zal blijven functionneren. Hongerstaker uitgeleid De Zaandammer W. Deerberg, die verleden maand in honger staking gegaan was tijdens zijn verblijf in de gevangenis te Haar lem, is gisteren door de politie bij Nijmegen over de grens gezet. De papieren van de Westduitse autoriteiten waren in orde ge bracht. Deerberg was van Duitse origine. ENGELS AANBOD VAN LANDSTRIJDKRACHTEN WASHINGTON De demo cratische senator Scott Lucas heeft Vrijdag medegedeeld, dat Engeland landstrijdkrachten voor de strijd in Korea heeft aange boden, „met minstens 6000 man om te beginnen". Engeland had tevens alle ma rinestrijdkrachten in de Japanse wateren bevel gegeven aan de strijd deel te nemen. Dertien landen hebben directe militaire hulp aangeboden, aldus Lucas. Noorwegen had verschei dene koopvardijschepen ter be schikking gesteld. De Deense regering bood Vrijdag het 13164 ton metende motorschip „Jut- landia" aan als hospitaalschip. Een Deense bemanning, Deense dokters en verpleegsters zullen met het schip vertrekken. sympathie betuigt met de Amster damse stakers en besloten 2pct. van hun weekloon ter beschik king te stellen. Zowel de Scheepvaartvereni ging Zuid te Rotterdam als de Scheepvaartvereniging Noord te Amsterdam heeft aan de haven arbeiders mededeling gedaan dat zij in geen enkel opzicht züllen afwijken van de thans gevolgde gedragslijn, waarbij zij zich hou den aan de huidige per C.A.O. vastgestelde arbeidsvoorwaarden en aan de door de regering gestel de verplichtingen t.a.v. de loon politiek, ook al zou daarvan een langdurig conflict het gevolg zijn. De Amsterdamse gemeenteraad is door burgemeester d'Ailly te gen Maandagmiddag 28 Aug. in speciale zitting bijeengeroepen ten verzoeke van negen commu nistische raadsleden die als reden hebben opgegeven „de voortdu rende groeiende nood waarin de werkende bevolking der stad ver keert en die tot uitdrukking komt in de stakingsgolf, zowel in par ticuliere als overheidsbedrijven" De plaatselijke Unie van Over heidspersoneel te Amsterdam heeft in verband met de staking van de stratenmakers en de po gingen om ook het personeel van de stadsreiniging en het gemeen telijk vervoersbedrijf tot staken te bewegen een communique uitge geven waarin wordt gewaar schuwd tegen de onjuiste voor lichting van E.V.C.-zijde, als zou de herclassificatie van gemeente werklieden nog op hogere goed keuring moeten wachten. Dit wordt pertinent onjuist genoemd. Het rijdend personeel heeft reeds een tóeslag van f2,40 per week geïncasseerd. BIJ AANVAL OP LAND VAN ATLANTISCH PACT WASHINGTON Senator Scott Lucas, democratisch leider in de Amerikaanse senaat, heeft Vrij dag verklaard, dat „indien de communisten een land van hét Atlantisch Pact aanvallen, de V. S. atoombommen zullen be ginnen te gooien, waar dit de meeste schade aanbrengt". Lucas, een van president Tru- mans „vier grote luitenants" in het Congres, die elke week op het Witte Huis bijeenkomen, legde deze verklaring af in zijn kiesdistrict in Illinois. De vér klaring werd heruitgezonden te Washington. Handelsbesprekingen tussen Australië en Indonesië Naar Radio Australië mededeelt zal aan het einde van deze maand een officiële Australische delega tie naar Djakarta vertrekken om besprekingen te voeren over een handelsovereenkomst tussen Australië en Indonesië. Dr. Hirschfeld Zondag in Nederland De afgetreden Hoge Commissa ris van Nederland in Indonesië, dr. H. M. Hirschfeld, vertrekt Za terdagmorgen uit Djakarta. Hij zal Zondagavond op Schiphol aan komen. SERAING, (Belga). Julien Lahaut, voorzitter van de Belgi sche communistische partij en volksvertegenwoordiger, is Vrij dagavond om 21.30 uur in zijn huis te Seraing vermoord door twee onbekenden, die zich per auto bij hem hadden aangemeld. Lahaut, die samen met zijn vrouw thuis was, kwam zelf opendoen. Hij was in hemds mouwen. De leider van de com munistische partij werd getroffen door vier kogels: een in het hoofd en drie in het lichaam. Lahaut kon nog een tiental meters lopen maar overleed toen in de armen van zijn vrouw. Het parket is met een onder zoek begonnen. Lahaut, een voormalig mijnwer ker, is gedurende vijf jaar voor zitter van de communistische partij geweest. Hij was 65 jaar. In 1932 werd hij tot lid van de Kamer van Volksvertegenwoor digers gekozen. In 1941 werd hij door de Nazi's gearresteerd en tot de bevrijding in Duitsland ge ïnterneerd. Hij speelde een belangrijke rol bij de besprekingen over de te rugkeer van Koning Leopold in de eerste jaren na de oorlog. Lahaut, een krachtig tegen stander van Koning Leopold, veroorzaakte de vorige week op schudding, toen hij tijdens de be ëdiging van Prins Boudewijn als staatshoofd de plechtigheid onder brak met de uitroep „leve de re publiek". Seraing ligt bij Luik, het cen trum van ernstige incidenten na de terugkeer van de Koning. De daders zijn in hun auto ont komen. In de strijd op Korea wordt thans gebruik gemaakt van een nieuw projectiel, de z.g. „Tiny Tim",-dat slechts 30 cm lang is.. Op deze foto schiet de „Tiny Tim", zojuist uit een Marine- gevechtstoestel geworpen, op de bergen af.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1