TELEVISIE-UITZENDINGEN zullen voorjaar 1951 beginnen Ook over het marine-beleid is de Kamer ontevreden Halve finalisten bekend Wereldkampioenschap profs en amateurs op de glooiende Vlaamse wegen DUITSLAND EN RUSLAND en de Olympische Spelen MORGEN elling lappelen Omroepverenigingen betalen 600.000 gulden per jaar Staatssecretaris reist te veel Dit weekend geen zomerweer Regenboogtrui voor Kübler, Koblet, van Steenbergen of (eindelijk) voor Schulte? in de sport ktberichten Anderhalve ton steun per week Senatoren vragen Truman „Kruistocht" Naar wij vernemen: Om de nationale tennistitels Revanchewedstrijden te Amsterdam Moorslede gaat een lieve duit kosten LUIK was organisatorisch 'n volslagen drama ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1950 PAGINA 3 VERWACHTING d door het KNMI te ig van Zaterdagavond Dnd: OPKLARINGEN 19 Aug. Vannacht eken nog enkele ver- i, overigens flinke op- n overwegend droog natige Zuidelijke wind niddagtemperaturen. UJSVRAAG VOOR TEURTONEEL Vinks Üitgeversmaat- Alkmaar heeft een to- uitgeschreven voor Toneelschrijvers. Deze :1 een blijspel als een el een klucht als een k inzenden, het werk literair eh artistiek 'erantwoord zijn. De toneelstukken zullen 'eefster op de gewone rden uitgegeven en na ééh seizoen bekroond de speelwaarde van 't elzinnig is bewezen, tens de uitgeefster het ret in één vol toneel- tenmlnste 100 toneel- Is opgevoerd. Zo heeft ezonden stuk kans op ekroond te worden. De lit 1 Febr. 1951. istrijd in Koog aan aan vervroegd AN DE ZAAN De ir Wielerronde, die op r gehouden zou wor- week vervroegd. De van 's-Hertogen- ?elde men te groot, thans de grote ster- Augustus a.s. naar de eken. 3DIENST OBDAM— HUGOWAARD ;k heeft Dr. Lohman, Zondagsdienst, telefoon B 28—35 20,2000 genheimer B 3545 Noordelingen B 2835 Noordelingen B 3545 Bevelanders A 2835 Bevelanders A 3545 Bevelanders B 2835 Bevelanders B 3545 Meerlanden A 2835 Meerlanden A 3545 roran AB 28—35 17,40; AB 35—45 15,—; 300 —35 22,50. zijn per 100 kg. R. 18 Aug. Snijbo- sperciebonen 1526, -32, postelein 415, to- 18, II 1214, rabarber vie 5—14, sla I 6—11, II tooi IA 47—61, I 28—44, nmkommer 7—9, gele ode kool 4-7.60, groene 'ieten 514, worteltjes 410, aardapp, 69.50, -9, peterselie 25, sui- -14, claps 1224, appels 12—22, zigeunerin 22— 7—18, augurken fijn 57 —28. 3ROEK, 18 Aug. Eerstel. 1.60, groot 1010.20, kl. 33.20, doré grof 11.60 nke elgenh. grof 4.90 eigenh. groot 7, bintje 80, groot 77.20, alpha anv. 20.000 kg; 2200 kg 3.40, 4800 kg slabonen 15 10 kg rode kool B 4, iten A 5—5.10, 6800 st. A 47—61, A II 26—36, B 18—28, stek 9—15. 18 Aug. Sperciebonen aonen 20—29, pronkbo- kropsla 4—8, bloemkool aten 12—21, spinazie 11 Dmmer 7—10, andijvie 8 n 1.20—1.60. IR, 18 Aug. Schotse —11; bl. eigenh. 610; lizen 58; slabonen m. onen z. dr. 1528; stok- 740; stamsnijbonen 20 boiien 1215; komkom- 1; tomaten A 18—26; 854; rode kool 611; —39; sla 210; andijvie e bieten 48; bospeen peen 18—21; uien 7—10; —19; Frankenthalers 85 ant 105; West-Frisia 60 meloen 1852. Pruimen aria 2457; Washington 1626. Appels: Charle- 36; Codlin Ceswick 6 Victoria 416; James —39; Perzikrode zomer- 7; Rode Tulp 6—24; Yel- >arant 626; Zigeunerin te Winterkroon 1027; lapp's Favorite 631; Noord-Hollandse sui- 17; Précose de Trévoux sjes-peer 314. NHUIZEN 14.800 kg schotse muizen 10,60- 9,4010,50; drielingen anders 10,80; doré 10,20; 9,60; bl. eigenh. 6.70 eigenh. 9,20—11; 5.700 i 15—16.20; 30.000 kg ro- -5; 2.000 kg gele kool NDIJK 19 Aug. 4.000 leien, eerstelingen 8,30 genheimers 8,60, 400 kg 12—15, 9.500 Hg slabo- 60; 35.000 kg gele kool aö.000 kg rode kool 5 kg witte kool 3. HARWOUDE, 19 Aug. - ardappelen, eerstelingen Toot 9,5010,50, Koop- n 8,20; eigenh. 11—11,20 7,60; bevelanders 9,20, slabonen 15—18,20; 700 B 4, 15.000 kg rode, kool 000 kg gele kool 3,50 kg witte kool 3 (Van een onzer redacteuren) Wanneer de omstandigheden gunstig zijn en de zaken vlot ver lopen, zal in het voorjaar van 1951 in Nederland met televisie uitzendingen worden begonnen. Het televisie-rapport, dat onlangs is uitgebracht, is namelijk voor de minister aanleiding geworden opdracht te geven over te gaan van de voorbereiding op de ex perimentele televisie. De uitvoe ring van dit experiment is opge dragen aan de Nozema, de N.V. Nederlandse Omroep Zender Mij, waarin zitting hebben de Radio- raad, de regeringscommissaris voor het radiowezen, de omroep verenigingen en de P.T.T. Een en ander is hedenochtend medege deeld op een persconferentie, welke werd voorgezeten door prof.mr. G. S. Gerbrandy in zijn kwaliteit van voorzitter van de raad van beheer van de Nozema. Er was, zoals bekend, reeds een fabrieksexperiment bij Philips, maar dit nieuwe experiment is iets anders. Het gaat hier om een onderzoek of Nederland een land is, waar televisie voortgang zal kunnen vinden, gezien het aantal toeschouwers en technische en financiële mogelijkheden. Vooral rijst de vraag of straks dit expe riment zal kunnen overgaan in een doelmatige toepassing in Ne derland. Wat de apparatuur betreft: de experimentele televisiezender zal komen te staan in de gemeente IJsselstein, even buiten het ra dio-zendstation Lopik-Jaarsveld. Dezer dagen is begonnen met de bouw en de verwachting is, dat de zender nog in de loop van dit jaar gereed zal komen. De grote aantrekkelijkheid van deze plaats is, dat daarmede reeds een groot deel van de bevolking onge veer vier millioen mensen wordt bereikt, met de grote ste den Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, voorts gedeelten van de provincies Noord- en Zuid- Holland, de provincies Noord- Brabant, Utrecht, Gelderland en Zeeland .alsmede de IJsselmeer- polders. Daarentegen loopt men het risico, dat de grote steden VOOR SIGAREN-INDUSTRIE In zijn antwoord aan de Twee de Kamer over het voorlopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de omzetbelas ting op sigaren en sigaretten, noemt minister Lieftinck de toe stand in de sigarenindustrie zeer ernstig. Dat de belastingen op sigaren thans ongeveer tienmaal hoger zijn dan in 1939 vindt zijn oorzaak hierin, dat zij geheven worden naar de kleinhandels prijzen, die voor sigaren meer dan verviervoudigd zijn, aldus de minister, <Jie een drastische verlaging van de accijns onrede lijk acht t.o.v. andere tabaksfa brikaten. De werkloosheid in de sigarenindustrie heeft het Rijk in 1949 f90.000 subsidie aan het wachtgeldfonds gekost. Over Ja nuari en Februari 1950 is geen subsidie uitgekeerd, Maart en Aoril kostten rond f 545.000 en Mei en Juni ongeveer f 150.000 per week. De minister is niet be reid de invoerbelasting op ruwe tabak voor de sigarenindustrie te doen vervallen. De minister heeft voorts besloten de belas tinggrens voor de duurdere si garetten te verhogen van f0.60 tot f 0.70 per 20 stuks. Nieuwe directeur van ,,St. Donatus" Op zijn verzoek is aan de Zeer- eerw. heer W. Nolet, pastoor van de parochie van de H. Petrus en Paulus te Amsterdam, eervol ont slag verleend als directeur van de Onderlinge Brandwaarborg Mij „St. Donatus". Tot zijn opvolger is benoemd de heer A. J. E. Boelen, tot nu toe adjunct-direc teur. MIDDENSTANDSEXAMEN VOOR GEREPATRIEERDEN Op 7 en 8 November a.s. zal voor uit Indonesië gerepatrieerde militairen, die na 1 September 1949 zijn gedebarkeerd, gelegen heid worden geboden zich te on derwerpen aan het middenstands examen. De aanmelding hiervoor dient te geschieden voor 15 Sep tember 1950. Inschrijvingsformu lieren worden op aanvraag ver strekt door het bureau Stichting Middenstandsexamen, Laan van Meerdervoort 96-a te Den Haag. aan de rand van het verzorgings gebied van de zender komen te liggen, waardoor de uitzendingen soms minder goed ontvangen zul len worden. Hier zal echter het experiment uitkomst moeten bren gen,- ook al omdat men in Neder land niet veel ervaring heeft met televisiegolven. Mocht echter met deze zender een gunstig resultaat worden bereikt, dan hoopt men met drie van dergelijke zenders geheel Nederland te kunnen be strijken. Het gebouw voor de uitzendin gen zal worden geleverd door de omroepverenigingen, die tevens voor twee jaar zes honderd dui zend gulden per jaar zullen four neren om het experiment te be kostigen. Wat betreft het studio gebouw: hier is nog niets defi nitiefs vastgesteld. Aanvankelijk had men de gedachten gezet op een garage in de Spoorstraat te Hilversum. Deze lag in de na bijheid van de omroepstudio's, die voor wat het geluid betreft, instrumenten en technici zouden kunnen leveren. Bovendien zou deze garage voldoende zijn voor het experimentele stadium. Later echter werd contact opgenomen met de filmstudio's van Cinetone te Duivendrecht, die uitstekend geschikt zouden zijn voor tele visie-exploitatie. In Parijs is evenwel kort geleden een congres gehouden, waarop een resolutie is aangenomen, bedoeld om me dewerking van de zijde van de bioscoop-exploitanten aan de te levisie af te wijzen. Het wachten is nu op een besluit van de Ne derlandse Bioscoopbond over wel of geen medewerking aan het plan van de Cinetone-studio. De mogelijkheid bestaat dat dit be sluit in September op de verga dering van de Bioscoopbond zal worden genomen. Een en ander is natuurlijk van invloed op het begin van de televisie-uitzendin gen. De verwachting is, dat binnen kort voor de „toeschouwer" tele visie-toestellen verkrijgbaar zijn voor de prijs van vijf honderd gld. De bezitters van znlk een toestel zullen dertig gulden per jaar aan „schouwgeld" moeten beta len. Over de programma's valt nog niet veel te zeggen. Aanvan kelijk zullen de programma's er op gericht zijn de technici op de hoogte te brengen. Wel zullen de omroepverenigingen er naar stre ven van stonde af aan boeiende programma's nit te zenden. Benoemingen in de Hoge Raad Bij K.B. zijn benoemd tot Raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden, prof. mr. G. J. Wiarda, hoogleraar aan de Rijks universiteit te Utrecht en lid en plaatsvervangend voorzitter van de Raad van Beroep voor de Di recte belastingen te Utrecht, en mr. H. Th. A. van der Loos, thans raadsheer in het Gerechtshof te Den Haag. 60.000 DUIVEN IN CONCOURS Op 26 Augustus zullen talrijke Nederlandse postduivenhouders uit alle delen van het land met hun dieren naar Marbehan, 25 km ten Westen van Arlon in Frankrijk, vertrekken. In de vroege morgen van 27 Augustus, zullen daar niet min der dan 60 a 70.000 duiven wor den gelost. Deze vlucht wordt gehouden ten bate van het Nederlands In stituut voor Kankerbestrijding. De hoofdprijs is een zilveren beker. Blijkens het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begro ting van Marine 1950 waren vele leden van mening, dat de minis ter in deze nota een ernstige kans verzuimd heeft om de Kamer na der in te lichten aangaande het te voeren marinebeleid: Zij hadden de indruk gekre gen, dat de begroting van marine gebruikt is om het to tale bedrag der defensiebegro ting te helpen drukken. Zij achten dit een gevaarlijk pre cedent en drongen er op aan, dat de minister in de toekomst geen wijziging meer brengen zal in de opstelling van de door de Staten-Generaal toegestane bedragen voor in aanbouw zijn de schepen der Koninklijke Marine. Verschillende leden merkten op, dat de marine zich steeds over een minimale sector van 's ministers aandacht mag ver heugen. De vraag zou kunnen rij- zijn of de veelvuldige afwezig heid van de Staatssecretaris van Marine oorzaak is, dat de marine zo'n stiefmoederlijke behandeling ondergaat. Dezelfde leden hadden geen be zwaar tegen medewerking van Nederland aan het zo snel moge lijk vormen van een vloot door de R.I.S. door overdracht van schepen. Toch waren zij van oor deel, dat de regering daarbij de voorwaarde moet stellen, dat de R.I.S. nu in het Koreaanse con flict een duidelijke en aanvaard bare keuze doet. Hier meenden deze leden de regering tot grote voorzichtigheid te moeten manen. Van het grootste gewicht acht ten vele leden het, dat op voort varende wijze wordt gewerkt aan de uitrusting van de koopvaardij- WASHINGTON Vriidag heb ben 28 senatoren president Tru man opgewekt, aan te dringen op een kruistocht, uit te voeren met „nieuwe kracht, nieuwe ver beelding en nieuwe openhartig heid". om het Russische volk er van te overtuigen, dat Amerika vrede wil. Zij stelden „een to tale mobilisatie en een totaal gebruik van onze psychologische en geestelijke krachten" .voor i dit vredesoffensief tegen het Kremlin. De groep, waarvan zowel de mocraten als republikeinen deel uitmaken, overhandigde Tru man een brief, waarin °P uit breiding van „de stem van Ame rika" en andere voorlichtings faciliteiten wordt aangedrongen. Zoals reeds verwacht was heeft het weer zich de laatste dagen en vooral gisteren niet bepaald van zijn voordeligste zijde laten zien. 't Gaf ons meer de idee midden in de herfst te verkeren, dan midden in de zomer. Over het gehele land kwamen buien voor terwijl in het Noorden deze plaatselijk nog vergezeld gingen van onweer. De meesten zullen meer verlangen naar een heldere hemel met een stralend zonnetje. Helaas moeten we hen hierin nog teleurstellen. Wel trok de depressie, die boven Ierland was ge legen naar het N.O. en verwijderde zij zich dus van ons, maar op de Atl. Oceaan is het nog verre van rustig en koersen opnieuw storingen in onze richting. Al zal de buiïgheid Zondag dan iets geringer zijn, toch moet morgen opnieuw rekening gehouden worden met de kans op regen, terwijl ook de temp. aan de lage kant zal blijven. Tenslotte de max. temp. Eelde, Den Helder Twente en De Bilt 18 graden. Leeuwarden 17 graden. Wel erg laag voor midden Augustus. vloot tegen duikbootaanvallen. Gaarne wilden zij gedetailleerde mededeling ontvangen omtrent hetgeen op dit terrein reeds is geschied. In de begroting van 1950 wordt aangekondigd een vermindering van de personeelssterkte van 26.700 man in 1949 tot 24.000 man in 1950, maar vooral wordt die indruk versterkt door de kennis neming van de gewijzigde verde ling van gelden voor de aanbouw van de 6 onderzeebootjagers 1949 en de 4 onderzeeboten 1949. Voor 1950 worden de kosten van aan bouw van deze oorlogsbodems verlaagd met niet minder dan 10- millioen, wat er zeker niet op wijst, dat de regering bezield is door het verlangen de achterstand op het gebied van de vlootbouw in te halen. Sommige leden hadden er be zwaar tegen, dat alle vlagofficie ren in eigen auto's rijden, en richtten zich eveneens tegen de vele reizen van de Staatssecretaris van Marine, die blijkbaar alleen naar Nieuw Guinea is geweest om te zeggen, dat de marine daar ge bruikt kon worden. Op deze foto zit U enige Unci-vertegenwoordigers, die te Makassar strijdkrachten van de Apris ondervragen, naar aanlei ding van de ongeregeldheden, welke er hebben plaats gevonden. Moet ook Duitsland deelnemen i aan de Olympische Spelen 1952. Of aan de Olympische Spelen die in Rusland inderdaad mee zal doen is 1952 in Helsinki worden gehou den? Deze vraag komt ter sprake op de vergadering van het dage lijks bestuur van het Internatio naal Olympisch Comité die van 28 t/m 30 Augustus te Lausanne wordt gehouden. Onze landgenoot, kolonel Schar- roo die de vergadering zal bijwo nen heeft de verwachting uitge sproken dat als de bésprekingen van het dagelijks bestuur gunstig verlopen, het I.O.C. en de Interna tionale Sportfederaties wel kunnen besluiten de Duitsers toe te laten. Het gaat er maar om dat de athleten van de verschillende lan den bereid zijn de Duitse deelne mers weer te ontmoeten. Daarom heeft het l.O.C. besloten tot voorwaardelijke erkenning van het West Duits Olympisch Comité. De heer Scharroo verklaarde dat het mogelijk is de Duitsers weer in te schakelen indien de athleten van de gehele wereld ervan over tuigd zijn dat in de Duitse Sport- jeugd een nieuwe geest is geko men. „Wanneer deze duidelijk ken- oaar maakt dat zij het leed en de ellende betreurt die Duitsland over de wereld heeft gebracht, dan twijfel ik niet of alle athleten zul len zo sportief en olympisch voe len dat zij zich niet verzetten te gen de deelneming der Duitsers", aldus de heer Scharroo. Deelneming nit Oost- Europa? Zoals men weet zijn ook Rus land en andere Oost-Europese lan den uitgenodigd deel te nemen Ronde van Duitsland SCHILD BLIJFT LEIDER Pellenaers, de enige Nederland se deelnemer aan de wielerronde van Duitsland, is gisteren als vierde aangekomen in de zesde etappe. De Duitser Pankove won deze 205 km lange etappe van Zweibruecken naar Stuttgart in de tijd van 5 uur 26 min. en 30 seconden. De tijd van Pellenaars was 5 uur 29 min. 8 seconden. In het algemeen klassement gaat nog steeds de Duitser Her mann Schild aan de kop. Spaanse bokser na wedstrijd overleden De Spaanse bokser Manuel Al varez Alcala, die te Madrid een bokswedstrijd in de vierde ronde door k.o. verloor, is daags daarna aan een bij het gevecht opgelopen hersenbloeding overleden. tot nu toe nog niet bekend. Onlangs is er op een Communis tisch Congres in Wenen een resolu tie aangenomen waarin wordt ge zegd dat met het oog op de propa gandistische waarde Sovjet Rus land en andere landen die zich tot dusver afzijdig hielden, behoren deiel te nemen. In ieder geval mag men, nu be kend geworden is dat de Russen op de Athletiekkampioenschappen in Brussel zullen verschijnen, ook wel rekenen op Russische deelname in Helsinki. vierde de oudste inwoner van Enschedé, de heer J. M. Hage- meier gisteren zijn 101ste ver jaardag viert Zaltbommel in de laatste week van September zijn 1100- jarig bestaan hebben gisteren 1200 Katho lieke Limburgse jong-studenten het 7e lustrum van hun beweging herdacht te Maastricht. Mgr. dr. J. Hanssen droeg een pontificale H. Mis op en 's avonds was er kampvuur op de St. Pietersberg zijn in de R.K.H.B.S. te Dongen de nationale studiedagen van de K.J.M.V. begonnen. De voorzitters van de Belgische en Duitse zuster organisaties zijn aanwezig is op Rotterdam-Ahoy gister middag een expositie van groen ten en fruit geopend, waarmede recht is gedaan aan deze produc ten van Nederlandse lysdem, die in 1949 reeds 10 pet van onze totale uitvoer uitmaakten is het Zweedse jacht „Mizzi I" met een aantal Polen aan boord die willen trachten in Noord- Afrika een nieuw bestaan op te bouwen gistermorgen uit de Rot terdamse haven vertrokken door de sleepboten Maas, Achil les en Minerva is gisteren nog een tweede Noorse tanker met ma- chinescbade op de Noordzee op gepikt en naar Rotterdam ge sleept. Het was de 9931 ton me tende „Kaldfonn". In de strijd om de nationale tennistitels op de Mets-banen te Scheveningen zijn de halve finalisten, zowel bij de heren als bij de dames bekend. Bij de heren zijn het Linck, Van Dalsum, Rinkel en Hughan. De eeTste twee en de laatste twee komen in de halve finale tegen elkaar. Bij de dames zijn de halve finalis ten: de kampioene Mej. Hermsen, Mevr. Schmier, Mevr. Roos en Mevr. Koopmans. Wegens een pijnlijke arm heeft Mevr. Schmier zich echter uit alle nummers moeten terugtrekkén, zodat Mej. Hermsen waarschijnlijk zonder een halve finale te spelen in de eindstrijd zal kernen tegen de winnares van de tweestrijd Mevr. RoosMevr. Koopmans, Mej. Hermsen heeft de opengevallen plaats van Mevr, Schmier in het dames dubbelspel ingenomen. Hier volgen enige uitslagen van de wedstrijden Heren enkelspel: Klinkspoor slaat G'oris 6—2 7—5; Windt sl. Ketjen 6—2 63; Adama van Scheltema slaat de Roy v. Zui dewijn 64 62; Klinkspoor sl Volkmaars 4—6 6—2 6—0; Mar- ré slaat Adama van Scheltema 62 2—6 64; Linck sl. Klink spoor 62 64; Borren slaat Stas 26 63 62; Dehnert sl. van Meegeren 62 64; v. Dal sum slaat Taminiau 06 64 61; Hughan slaat Karsten 62 36 61; Knottenbelt slaat-Fa- bius 63 79 61; Wilton slaat Tonjes 6—1 97; Rinket slaat Marré 62 62. Dames enkelspel: Mej. Herm sen slaat Piederiet 63 62; mej. Hooghoudt slaat mevr. Scholten 6—3 0—6 6—0; mevr. Schmier slaat mevr. Muller v. Czernicki 62 60; mevr. Vlie- lander Hein slaat mej. Kiek 63 61; mevr. Roos slaat mej. v. d. Torre 6—4 61; mej. Grosveld slaat mevr. Wackwitz 60 61; mevr. Koopmans slaat mevr. de Jager 60 62; mevr. v. Berkel slaat mej. Schraagen 62 62. Heren dubbelspel: Knottebelt- Dehnert slaan Breukink-Klink- spoor 61 75. Gemengd dubbelspel: mej Schraagen en Klinkspoor slaan mevr. Bokhorst en Adama van Scheltema 86 62 86. Uitslagen van gisteren Heren enkelspel: kwarteind strijden: Linck slaat Borren 60 36 62 61; van Dalsum slaat Dehnert 36 97 62 108; Rinkel slaat Wilton 60 64 60; Hughan slaat Knottenbelt 1—6 4—6 6—1 7—5 6—4. Dames enkelspel, kwarteind strijden: mej. Hermsen slaat mej. Hooghoudt 62 46 108; mevr. Schmier slaat mevr. Vlie- lander Hein 75 64; i mevr. Roos slaat mej. Grosveld 75 64; mevr. Koopmans slaat mevr. v. Berkel 86 63. Heren dubbelspel, kwarteind strijden: van Swol-Rinkel slaan Coóke-Tonjes 61 6—3; Linck- van Meegeren slaan Stas-Goelst 60 263; Hughan-v: d. A.s. Dinsdag, 22 Augustus, om 20 uur zullen in het Olympisch Stadion te Amsterdam te revan chewedstrijden van de wereld kampioenschappen te Luik wor den gehouden. De deelnemers zijn: voor de wedstrijd achter grote motoren over 10Ó km:_Le- sueur, Frosio, Besson, Sérès, Pronk, Bakker, De Best en De Ruiter. Voor De Ruiter is dit een debuut achter grote motoren. Achtervolging: Bevilacque te gen Van Est. Sprint voor profs: Harris, Van Vliet en Derksen. Sprint voor Amateurs: Verdeun, Hijzelendoorn en Sacchi. Het programma wordt verder aangevuld met een wedstrijd ach ter Joco-motoren voor 10 ama teurs en een wedstrijd voor ama teurs over 8 kilometer. Tenslotte zullen alle wereld kampioenen gehuldigd worden. (Van onze speciale verslaggever) LUIK, 17 Augustus. En nu naar Moorslede.... We zijn ver zadigd van de sprints en achtervolgingen aan de lopende band en al lang uitgekeken op de tribunes-in-aanbouw van het Stade de Rocour, De wonderlijke conglomeratie van grauwe fabrieks- wijken en van nóg grauwere arbeidersbuurten met prachtige parken langs de boorden van de Maas, dit soms afzichtelijke en dan weer buitengewoon aantrekkelijke Luik de Vurige Stede noemt het zichzelf gaan we verlaten. Er zijn nóg twee regenboogtruien te verdienen! In 't vlakke West-Vlaamse land, de streek van het hop en vlas, waar sterke boerenkerels de traditie hebben gevestigd van het geslacht der roemruchte Vlaamse wegrenners, daar vindt het grove werk van de wereld- wielerkampioenschappen plaats. Daar vervagen Zaterdag en Zondag de minuten en seconden en gaan we in uren rekenen: 175 kilometers rijden voor de amateurs, 284 voor de profs! Over dat hele geval Moorslede zou een roman te schrijven zijn. Ge hebt er wellicht enig idee van, wat het zeggen wil, 'n wereldkampioen schap op de weg te organiseren. Ge weet dan, dat zo'n gebeurtenis voor wat men pleegt te noemen „een uitverkocht huis" gaat plaats vin den en in dit verband kunnen we verklappen, dat meneer Heyghe uit Moorslede, de man die zichzelf ge presenteerd heeft om dit zaakje voor elkaar te brengen, op niet min der dan tweehonderdduizend toe schouwers rekent. De zorg, dat al deze lieden, heel veel Belgen n.l„ veel Fransen en waarschijnlijk niet onaanzienlijke contingenten Neder landers, Zwitsers en Italianen, een behoorlijk plaatsje krijgen, was al een hele zware. Moeten we alles Moorslede in Luik te horen hebben gekregen, dan zal het met de plaat sen voor toeschouwers het mogen er dan gerust meer dan 200.000 zijn dik in orde komen. Voor diege nen, die het spul heel goed willen zien, en die vooral getuige willen zijn van de beslissende momenten, heeft men een kolossale tribune neergeplant van liefst een halve kilometer lang! Twaalfduizend per sonen kunnen hierop een plaatsje krijgen, mitsze met een welge vulde portemonnaie Moorslede- waarts tijgen. De plaatsen van deze plaatsen variëren n.L van 200 tot schrik niet 500 francs, hetgeen betekent, dat men minstens zestien gulden en voor de allerbeste plaats veertig lieve Nederlandse guldens moet neertellen! Wie met een be- geloven, wat we aan nieuws over scheidener plaatsje tevreden is en op het beslissende moment zijn on geduld kan bedwingen (hij komt heus wel te weten, wie er wereld kampioen is geworden!) kan voor honderd francs terecht, er zijn nog plaatsen van 57 francs en buiten dien kan men ook nog gratis van het schouwspel van het voorbijtrek ken van Bartali, Kübler, Koblet, Van Steenbergen, Bobet, Schulte, enz. genieten, maar, zaken zijn im mers (vooral in België) zaken, ge krijgt dan de heren maar een en kele keer te .zien. Twaalfhonderd luidsprekers en een luchtballon. De zaak is n.L zo, dat men. Ijzer bedevaart of niet, vastgehouden heeft aan het grote circuit van 87 km., dat door amateurs één en door de profs tweemaal moet gereden worden. Zaterdagmiddag om 1 uur starten de amateurs. Zij moeten eerst eenmaal de kleine „omloop" rijden (11 km.), koersen vervolgens over het grote circuit (87 km.) om tenslotte nog zeven keer over het korte parcours te rennen. Voor de profs heeft men de volgende varia tie uitgedacht: één kleine ronde, dan een grote, vervolgens twee kleine, dan weer een grote en om te besluiten met zeven „toeren" van 11 km. Een vrij ingewikkeld geval zo op het eerste oog, maar laat maar aan de Belgen over dat het in orde komt. Om toch niemand iets te la ten "missen van het schouwspel is men al énkele dagen bezig met het monteren van luidsprekers. Een kleine twaalfhonderd stuks meneer. Op veertig plaatsen langs het kleine circuit zullen radio-reporters klaar staan om de stand te melden van de doortochten! Waarschijnlijk zal men ze alle veertig niet nodig heb ben, maar men moet nu eenmaal op alles voorbereid zijnVertellen we u tenslotte nog, dat het Bel gische leger voor de beide komende gedenkwaardige dagen een hospi taalwagen, 'n bestuurbare lucht ballon en een hèlicoptère aan de organisatoren heeft geleend, en dat wij kunnen dat gerust vertellen, want meneer Huyge uit Moorslede heeft voorlopig geen tijd om kran ten te lezen de hele grap een dikke vijf millioen francs kost, on gerekend de belasting, het risico enz Open strjjd bjj de amateurs Bijna 150 amateurs zijn ingeschre ven voor de wegwedstrijd om het wereldkampioenschap, maar daar vallen reserves, achterblijvers e,nz. nog af, zodat men op ongeveer 100 deelnemers kan rekenen. Een open strijd gaat dit worden, want in te genstelling tot hun betitelde colle ga's ontmoeten de amateurs der deelnemende landen elkaar slechts zelden. Het is lang niet uitgesloten dat een tot nu toe vrijwel onbekende ster Zaterdagmiddag van de hemel komt vallen, zoals bv. de Fransman Aubry in 1946, Alfo Ferrari in 1947 en de Zweed Harry Snell te Val kenburg in 1948. Zou die ster een Nederlander zijn, Roks of Dekkers b.v., of van Breenen, Dielissen, Nol ten of Witteveen, we zouden de eersten zijn, om dit toe te juichen, maar al kan men vertrouwen in de kracht van een Roks of de sprint kwaliteiten van een Dekkers, het zou suggestie zijn zich hierop blind te staren, want de talrijke deelne mers uit andere landen zijn nu eenmaal niet te beoordelen. Kanshebbers bij de profs Bij profs ligt het geval wel enigs zins anders. Men kan b.v. met ze kerheid zeggen, dat Ferdi Kübler, in blakende vorm teruggekeerd uit de Tour de Frnce, zijn landgenoot Koblet, de Fransman Bobet, de kampioen van vorig jaar, Van Steenbergen, en niet te vergeten Gerrit Schulte, die de laatste weken zijn hele training heeft afgesteld op het ene doel: de regenboogtrui van Moorslede, dat deze knapen en nog een stelletje andere, wan neer ze van tegenslagen gespaard blijven, een grote kans maken. Komt het tot een massa-sprint, dan moet er' al een wielerwonder van de eerste rang gebeuren, als van Steenbergen dan zijn titel niet ver nieuwt. Wordt de strijd onderweg uitgevochten, dan zullen van Est, de Fransman Idéé, Briek Schotte, en wie weet ook de andere Neder landers: Janssen, Middelkamp, De Hoog en Voorting een rol kunnen spelen. Naar Moorslede dus! Om te kijken hoe het daar Zaterdag en Zondag afloopt en, naar we hopen, om u goed nieuws over de Nederlandse jongens te kunnen melden! Kuyk slaan Holst-Volkmaars 6_o 6—4. Gemengd dubbelspel, kwart eindstrijd: mevr. Scholten-van Dalsum winnen v. mvr. Schmier -Wilton 6—4 1—6, teruggetrok ken halve eindstrijd; mej. Herm- sen-Linck slaan mevr. v. Berkel -Borren 63 46 61; mevr. Koopmans-Rinkel slaan mevr. Scholten-van Dalsum 63 75. Dames dubbelspel, kwart eind strijd: mej. Eggersman-mevr Koopmans slaan mevr. v. Doon- mej. {level 62 62; mevr. Jonquiere-mej. Hooghoudt slaan mej. Kiek-mej. Grosveld 64 36 62; mej. Hermsen-mevr. Scholten slaan mevr. Herreilers- mej. Kruizinga 62 63; mevr. van Berkel-mevr. Roos slaan mej. Fikenscher-mevr. Muller 6—0 6—4. De voornaamste sportgebeurte nissen voor morgen zijn. WIELRENNEN: Moorslede (Belg.) Wereldkampioenschappen op Jde weg voor profs over een afstand van 284 k.m. Ronde van Duitsland met Pellenaers. Ronde van Den Helder. ZWEMMEN: Wenen. Europese kampioenschappen met vele Ne derlandse deelnemers. Kanaal zwemtocht met Nederlanders. TENNIS: Nat. kampioenschappen te Scheveningen. PAARDENSPORT: Duindigt Cour ses Kampioenschap van Neder land Merriën Groningen Cour ses. AUTOMOBILISME: Grote Prijs v. Duitsland met Nederlandse deel name. MOTORSPORT: Motorcross des Nations met Nederlanders in Zweden. ZEILEN: Alkmaardermeerwedstrijd SCHAKEN: Int tournooi met Ne derlanders te Belgrado. Boksen HARRIE BOS TEGEN STRIJTZ Harrie Bos, Nederlands weiter- gewicht kampioen der professio nal boksers, is enige dagen gele den,- toen de Nederlandse Boks- bond bekend maakte, dat Neder landse professionals weer in West Duitsland in de ring mogen ko men, naar Hamburg gevlogen en heeft een contract afgesloten voor een gevecht tegen de Duitse mid- dengewichtkampioen Hans Strijtz, dat in begin September waar schijnlijk in Hamburg zal worden gehouden. Onderhandelingen zijn voorts gaande over een gevecht tegen de ex-kampioen van Duits land in het middengewicht Karl Schmidt. (Van onze speciale verslaggever) Als we het Luikse deel van de wereldkampioenschappen wielrennen bekijken als staal tje van organiseervermogen, dan is dit deel althans een vol slagen drama. Van het „stipt", dat de man aan de microfoon geen enkele maal verzuimde aan te kondigen, kwam in ne gen van de tien gevallen geen zier terecht. De baan zelf kon er dan beter mee door, want de bulten op het rijvlak waren per saldo nog geen concurren ten voor de Aubisque of de Col d'Aspin. De tribune, voor zover zij klaar was (een vierde gedeelte), bood het beeld van een vierdehands kermistent, waarin de vlaggen van Ame rika, Engeland, Frankrijk en Italië een beetje zielig neer hingen. Voor zover zij niet voltooid was (driekwart ge deelte dus volgens Bartjens) hield ze het midden tussen een kerkhof en de Rotterdamse Waalhaven als men er een oceaanstomer met zand aan het lossen is. Gelukkig dat het betonnen staketsel en de zand hopen althans nog voor een deel verborgen bleven als het publiek verscheen. Het enige imposante in het hele Stade de Rocour was een luchtbrug, waarlangs men flooq over de baan het midden terrein speelveld van de Luikse hoogste-klasse voetbal club F.C. Liegeois kan be reiken. Ge moest dan echter de speciadlste van alle speciale kaarten te pakken hebben, anders kwam men niet over de brug. Hoe tenslotte de renners over Rocour zijn gekomen moet ge aan een van hen vra gen, misschien kunnen zij be ter dan wij vertellen hoe zvj zich thuis voelden in een ca bine, waarvan 't luchtje maa- al te duidelijk verried, dat in een nog niet zo heel lang voor bij verleden de Luikse koeiei er een aantrekkelijk verblijf hadden _T

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3