De Bisschopswijding van Mgr. Bronsveld Prins Bernhard te gast op wereldcongres Pax Romana De nieuwe woning nstaking iindigd Christelijke eenheid slechts mogelijk in de waarheid van de Katholieke Kerk RADIO Overval op een rijstonderneming Minister Rutten wijst op de betekenis van het Christendom Mening van de Osservatore Emmen gaat hotels bouwen Paus Pius XII bezoekt- basilieken Administrateur zwaar gewond In Christus' Licht DE BEURS Treffende plechtigheid onder grote belang stelling uit het gehele land Strijdkrachten- programma Irma Schumacher en Wies Vaessen in finale te Wenen Grote brand in Slowaaks olieveld -m VERWACHTING eld door het K.N.M.I. geldig van Dinsdag- Voensdagavond. VRIJ WARM el bewolking met en- elijke regen- of on- Zwakke wind hoofd- ssen Zuid en Oost. indering in tempera- (Adv.) \M, 22 Aug. Vol- ling van de scheep- ng Zuid kan gezegd le staking in de Rot en tot het verleden overgrote deel van iders heeft zich van- de aanneembureaux ut ander deel wordt an de dag voor de ichtdienst verwacht, omité zelf heeft nog jresence gegeven. DR SCHEFFELAAR U.IKPAPAN Generaal-majoor rtoeft op 't ogenblik in verband met drei- teden met oud-leden ;n de APRI (Indone- aldaar. van oud-leden van takassar is thans ge- ti' zijn over verschil- van Indonesië ver- INDSE AUTO NGELUKT (ANKRIJK Een auto met zes eristen is Maandag Gerardmer op een :htauto gereden. De >nder hevig. De be- auto liep een ern- g aan de hals op. ernstig. zyn echt- der inzittenden zijn zware kneuzingen ers van het ongeval n Gerardmer in het nomen. 5ATIE VAN SE THUISFRONT N. De Amerikaan- Maandag het wets- Jbilisatie van het igekeurd. De wet Truman bevoegd- n- en prijsbeheer- en anti-inflation- !n ovej te gaan, nodig oordeelt. De 4 tegen 3. P.V.H. T—2 Zondag speelde vriendschappelijke P.V.H. uit Amster- ar de winnaar een ns door 't bestuur aschikbaar gesteld.. Jten gaf de rechts goed schot Con Ze de rust was PVH aanval, doch de dediging was pa- ïslotte konden zij eren dat de PVH- n Tot een minuut )leef de stand ge en de Waarlanders doel van de Am- doorboren én ein- ende en sportieve het voordeel van deruitzending 3. In Juli j.l. lijke afdeling der ials vorige jaren ge stadskinderen vacantie in ons engen. (Ustusmaand ten het uiteindelijke t pogen wel ont- eertien kinderen }ben en in 1949 dit jaar om twee plaatsen, „de goede dorps ken of aan de s gezonden kin- 5 betreft zou dê t kunnen opste- ne-adressen" van lat dit verhelde- iicht •EMARKT Er bestond veel de koeien. De i waren van pri. hte slachtbeesten, i prt)zen verliep ikend, Gemiddeld lesteed. De nuch- thans op 3,20 per ben en maar in werden aange- slultend gekocht igers die aan dit entijd een aller- te hebben en het verkoopsprijzen Wegens toename ngevoerde scha. 'gere prjlzen be- renoemde markt- de inkoopsprijs Ie handel was aantal aange- erendeels echter roter dan verle- e zware varkens "g verhandeld, - dieren ging dat deze hy af. 'oter'n en IJ een vraagprijs e vleesvarken^ ■1,84 en de lich- 84-—1,80 pér kg DINSDAG 22 AUGUSTUS 1950 PAGINA 3 VRAGEN VAN DEZE TIJD DE VRIJHEID om acn God te geloven kan niet worden ge seheiden van de vrijheid om naar dit geloof te leven. De Kerk heeft daarom zulk een grote belangstelling voor de huidige discussies op sociaal, economisch en politiek terrein, omdat de waardigheid van de individu niet te kort mag wor den gedaan. Dit zijn de hoofd thema's van een tweetal arti kelen in de „Osservatore Roma no", waarin de stelling wordt bepaald, die de Kath. Kerk in neemt ten opzichte van twee problemen, namelijk de moge lijkheid tot hereniging der Christenheid en de plichten van de staat tegenover de ge meenschap. De schrijver van deze twee artikelen is Federico Alessandrini, een der redac teuren van de Osservatore Ro mano. „Dergelijke gesprekken over een Christelijk anti-communistisch front willen blijkbaar duidelijk maken", zo stelt Alessandrini vast, „dat het noodzakelijk is om de vrijheid, aan God te geloven, te verdedigen. Maar is dat genoeg? Niet voor de Katholieken. Voor hen is van even groot belang de strijd voor de vrijheid om in over eenstemming met het Christelijke geloof te leven. Met andere woor-' den de beide vrijheden zijn zo nauw met elkaar verbonden, dat zij in elkaar versmelten en op gèlijke wijze verdedigd moeten worden. Voor de tweede vrijheid, de practische beleving van het geloof, de ogen te sluiten, bete kent geen oog te hebben voor de stelling van het Katholicisme' De beide artikelen in de Osser vatore Romano werden geschre ven naar aanleiding van de con ferentie van de Wereldraad der Kerken te Toronto, tijdens welke het geloof aan de godheid van Christus als vereiste werd ver klaard voor het lidmaatschap van de Oecumenische Beweging. Alessandrini schrijft hierover: Men moet toegeven, dat met minder geëist kon worden, omdat het geloof aan de godheid van Christus wel het minimum is om PROGRAMMA WOENSDAG 23 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.0024.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.18 Gram. mu ziek, 8.00 Nieuws en weerberich ten, 8.18 Gram. muziek, 8.50 Voor de vrouw, 9.00 Gram. mu ziek (9.30—9.35 Waterstanden), 10.00 Paedagogische causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 Voor de vrouw, 11.00 Gram. muziek, 12.00 Hawaiian-muziek, 12 30 Mededelingen, 12.33 Voor het platteland, 12,38 Kwartet, 12.55 Kalender, 13.0 Nieuws, 13.15 Omroeporkest, 14.00 Gesproken portret, 14.15 Kamerorkest, 15.00 Gram. muziek, 15.20 Voor de jeugd, 15.50 Gram. muziek, 16.00 Voor de jeugd, 16.30 Voor de zieken.» 11.00 Voor de jeugd, 17.30 Gram. muziek: 17.45 Regerings uitzending. 18.00 Nieuws, 18.15 VARA-varia, 18.20 Actualiteiten of gram. muziek, 18.30 R.V.U., 19.00 Parlementair overzicht, 19.15 Gram. muziek. 19.30 Voor de jeugd, 20.00 Nieilws, 20.05 Politiek commentaar, 20.15 Gram. muziek, 21.00 „De late roos", hoorspel, 22.00 Zang, 22.15 Mêtropolê orkest, 22.45 Gram müziek, 23.00 Nieuws, 23,15 24.00 Gram. muziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend gymnastiek, 7.30 Gram. muziek, 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gewijde muziek, 8.45 Gram muziek, 9.00 Voor de zieken, 9.30 Gram. muziek. 10.30 Morgen dienst, 11.00 Vioolrecitai, 11.30 Gram. muziek, 12.30 Mededelin gen, 12.33 Orgel, alt eft hobo, 13.00 Nieuws, 13.15 Maftdoline- muziek, 13.45 Kamermuziek 14.15 Promenade-orkest en solist, 15.00 Kamermuziek, 15.45 Vocaal ensemble en soliste, 16.15 Voor de jeugd, 17.00 Omroeporkest en solist, 17.15 Pianoduo, 18.00 Or kestconcert, 18.30 Voor de strijd: krachten, 19.00 Nieuws, 19,16 Boekbespreking, 19.30 Gram. muziek, 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Philharmottisch orkest en soliste (in de pauze: „Iets over de verschijnselen „muziekfeest" eh „feestmuziek". 22.15 Gramofoonmuziek, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gram. muziek. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Gram. muziek, 12.30 Weerberichten. 12.32 Sextet en solist. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram muziek, 17.00 Nieuws, 17.10 Gram. muziek, 17.30 Voordracht. 17.45 Grant, muziek. 17.50 Piano recital, 18.15 Causerie, 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. muziek. 19.50 Radio- feuillêton, 20.00 Omroeporkest en solisten. 21.00 Actualiteiten, 21.15 Lichte muziek, 22.00 Nieuws, 22.15 Gram. muziek, 23.00 Nieuws, 23.05—24.00 Ver- zoekprogramma. BRUSSEL, 484 m. 12.05 Gram. muziek, 13.00 Nieuws, 13.10 Gram. muziek. 14.00 „Werther", opera, 16.00 Gram. muziek, 17.10 Dans muziek, 18.30 én 19.40 Gram. muziek, 19.45 Niéuws, 20,00 Philharmonisch orkest én sólis- te, 22.00 Nieuws, 22.30 Gram. muziek, 27.55 Nieuws, 23.00 Gram. muziek, 23.55 Nieuws. zichzelf Christen te kunnen noe men". De verklaring van Toronto on derstreept de grote wijsheid van de leer van het H. Officie van 28 Februari 1950. Dit document dient bestudeerd te worden door degenen, die blijven schrijven, dat ook de Katholieke Kerk een eenheidsfront wil vormen van alle Christelijke Kerken. Ditzelfde geldt voor degenen, die altijd spreken over een Katholiek- Mohammedaans bloc. Christelijke eenheid, aldus Alessandrini, kan slechts bestaan in de waarheid, die in de Katholieke Kerk heerst. In het tweede artikel geeft Alessandrini een uitleg van de toespraak, die de H. Vader heeft gehouden voor de deelnemers aan het Congres voor Bestuursweten schappen. Hij typeert het stand punt van de Kerk als de juiste middenweg tussen de vertegen woordigers van het „Laissez- faire"-systeem en degenen, die voorstanders zijn van de uitbrei ding van de staatsbemoeiing. MET MARSHALL-DOLLARS EIGEN BERICHT. Zoals el ders in ons blad wordt medege deeld hebben de V.S. hun goed keuring gehecht aan het gebruik van 5 millioen gulden uit de te genwaarde rekening van de Marshallhulp voor de financiering van een plan voor- economische ontwikkeling van het zuid-ooste lijk deel van Drente. Naar wij vernemen zal een gedeelte van dit bedrag bestemd worden voor de bouw van en kele hotels in Emmen, waaraan zulk een grote behoeft blijkt te bestaan. Het is niet onmogelijk dat ook Groningen zijn hetel- accpmodatie zal uitbreiden met behulp van Marshalldollars. Een der Groninger hoteldirecties heeft reeds haar uitbreidingsplannen aan de E. C. A.-missie gezonden. PELGRIMS ZULLEN DE H VADER VERGEZELLEN VATICAANSTAD (K.N.P.) Zoals het K.N.P. reeds eerder heeft bericht, -zal Z.H. de Paus op Zaterdag 26 Augustus ook zelf de jubileumbezoeken in verband met het Heilig Jaar brengen aan de basilieken van Sint Paulus buiten de Muren, van Sint Jan van Lateranen en van Maria Maggiore. Voor deze historische gebeurtenis worden thans reeds alle maatregelen ge troffen. In de basiliek van Sint Paulus buiten de Muren zal de Heilige Vader ontvangen worden door de abt der Benedictijnen, aan wier zorgen deze basiliek is toevertrouwd. In de twee an dere basilieken zal Z.H. de Paus ontvangen wopden door de aartspriester van deze basilie ken. als mede door de kanun niken en de geestelijkheid, die aan deze basilieken zijn verbon den. In de drie basilieken zal de Heilige Vader met luide stem de voorgeschreven gebeden voor het verdienen van de Jubi leumaflaat bidden. In verband met deze bezoeken zal de Heilige Vader Zaterdag 26 Augustus geen algemene audiëntie verlenen. De pelgrims die op deze dag in Rome zijn, zullen echter ih de gelegenheid worden gesteld om gezamenlijk met de Heilige Vader de Jubi leumbezoeken af te leggen. DE „KOTA AGOENG" VERWACHT De „Kota Agoeng" van de Kon. Rotterd. Lloyd, het eerste pel grimsschip van dit jaar het bracht duizend Mohammedaanse bedevaartgangers van Indonesië naar Mekka wordt Woensdag a.s. 's avonds omstreeks 7 uur aan de Lloydkade te Rotterdam ver wacht. 11de communistische blad in West-Duitsland verboden MüNCHEN, 21 Aug. (Reuter) De Amerikaanse hoge commis sie heeft het te Mtmchen ver schijnende blad .„Suedbayrische Volkszeitung" voor drie maan den verboden. Dit is het 11de communistische blad, dat in de afgelopen drie weken in West- Duitsland is verboden. BANDUNG Een gewapende bende heeft een overval gepleegd op de rijstonderneming „Ramasari" gelegen aan de Postweg bij de halte Tjipeujeum, 4 k.m. ten Oos ten van Tjira.ndjang. De admini strateur werd door verschillende schoten zwaar gewond. De bende verdween met mede neming van de wapens van de on- dernemingswacht, textiel, levens middelen en persoonlijke bezittin gen van de administrateur. Bende van 200 man De aanval geschiedde omstreeks middernacht. Na een van de zés op wacht staande ondernemingswach- tere onschadelijk te hebben ge maakt, omsingelde de 200 man sterke bende de adrninlstrateurs- woning en nam het'nuis met haar automatische wapens onder vuur. De administrateur werd door ver schillende van deze in het wildé weg afgeschoten kogels getroffen en zwaar gewond. De vijf óverige op post staande o.w.-ers en hun zes rustende collega's hadden in middels de vlucht genomen, Safe was gesloten De bende drong het huis binnen en maakte Zich mêester van de 1 Het Godsrijk, zö- —k— als Christus het wil en op de wereld heeft EJ gebracht, is liefde er) komt langs de weg der liefde, der ontfer mende, helpende lief de. „Daaraan zal men herkennen dat gij Mijn leerlingen zi|t, als gij liefde hebt voor elkander". De Kerk is liefdé. BENEDICTUS AMSTERDAM, 21 Aug. Kon. Olie was de heek, waarin zich Vanmid dag de meeste beursbezoekers groepeerden. Na de recente geleide lijke koersstijgihg vroeg men zich af. of het fonds thans de brug van 300 zou bereiken. Dit gebeurde in derdaad. Er was. nl. een grote ko per, die 80 stuks uit dê markt nam. Eerst tegen 298 daarna tégen 300. Óp 300'/: bereikte Olie het hoogste punt. De inflatiönistisehe grondtOón van de markt hèeft dus wei tot eèn behoorlijke koers-avancé geléid. Echter niet alleen olie, ook andere waarden liepen op: in dê éérste plaats Unilever, die ruim 5 pet. verbeterden, en vervolgens Philips, die het Vrijdag geleden verlies in haalden. Daarentegen moest AKU 2 pet, prijsgeven. Alles bijeen was er dus een vry opgewekte en levendige beurs, die echter uitsluitend haar oorzaak vond in de gespannen internatio nale verhoudingen. Dè cultuurfond sen bléven iets ten achter, maar hadden uiteindelijk een verdeeld aanzien. Na aanvankeiyk volkomen beïnvloed te zijn geweest door de oo Java uitgebroken staking, waarbij meer dan 700.000 man is betrokken, kwam er enige tekening in deze markt. HVA herstelde van 114 tot 117 en aandelen Deli Batavia Tabak verbeterden van 09 tot 102 in ver band met het heden gepubliceerde jaarverslag en 6 pet. dividend voor stel. Overigens was het slot meren deels op hêt hoogste Punt van dé dag. Ook voor Amerikanen was be langstelling, met name vóój. Shell Union. De béleggihgsmarkt lag zèer rustig en dollarwaarden had den eéh onregelmatige markt. Pro longatie 2% pet. overige wapens van de onderne- mingswacht, textiel, levensmidde len en verdere persoonlijke bezit tingen van de administrateur. Een poging om de brandkast open te schieten, mislukte, De safe weer stond alle geweld, zodat de bende zonder geld afdroop, De volgende morgen keerden de ondernemingswachters, op de commandant en de overvallen post na, terug. Of béide vermiste onder nemingswachters door de bénde zijn meegenomen, ia, niet békend. PRIJZEN SLAGZIN- PRIJSVRAAG NED. RODE KRUIS Ten overstaan van notaris Gróo- tenböêr zijn de navolgende pryzen toegekend aan de winnaars van de slagzin-prijsvraag- van „Het Neder landse Rode Kruis" die uitgeschre ven Was gedurende de inzamelings campagne in het voorjaar van dit jaar. De vijf hoofdpryzen werden toegekend aan: A. M. Julianus, Linnaeusparkweg 64 (2), Amsterdam O; Morris Mi nor, ter waarde van f 4895 mêt all- risks-Vêrzekering voor 1 jaar, A. van Winden, Dennendaal 11, Rot terdam Z. retourbiljet R'damNew Rètourbiljêt RotterdamNew York per Ss NOOrdam, met verblijf van vijf dagen ih New York. Bob de Die, Vèrdams)raat 44, Leldengrote electriseftë koelkast A. Nyholt, n.l. Home 7, Snéêk, 6êh vlucht AmsterdamRome v.v. voor twee personen. M. GrOênêWóld Jr., Kloosterstraat 2; Groningen: pas sage als emigrant haar Canada. 450 Winfia&rs hêjjben kléine prp- zèh óütvahgèn. Graanbeurs Rotterdam Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Nieuwe oogst met meer aanbod. - Tarwe: prima kwaliteit f 22.50- 22.75. Doorsnee kwaliteit op vocht- conditie f 22,25-22.59. Zomérgerst: f 26.26.75. Bij het slot van dê beurs lager genoteerd. Haver naar kwaliteit f 20.-24.50. Peüivfüch- teh: groene erwteh f35,—-39, schokkers f 37.42. De Zweedse kroonprins Gustaaf vertoeft op het ogenblik met zijn gemalin, kroonprinses Louise, bij de koning van Zweden, die de vacantie doorbrengt op het Solliden Kasteel, op het Oeland Eiland aan de Zuid-Oostkust van Zweden. De koning in gesprek met zijn zoon. Op de achtergrond kroonprinses Louise. f Het wereldcongres van Pax Ro-1 vendigen door uw houding te be- mana werd gisteren in het Indisch P.®A®n t^Rcnover^de moderne jml- Instituut in Amsterdam voortge zet. Prof. P. Hoenen uit Leiden behandelde het thema „De katho lieke intellectueel en de moderne wetenschappelijke cultuur". In de andere discussiegroep was prof. W. Pompe uit Utrecht de inleider, die „De crisis in het verantwoor delijkheidsbesef in het recht" be handelde. Prof. Hoenen betoogde, dat de philosophische en positivistische zienswijzen op hun gebied moeten samenwerken om de menselijke waarheid begrijpelijk te maken. Prof. Pompe kwam tot de conclu sie, dat vergevensgezindheid niet in tegenspraak is met strafrecht en verantwoordelijkheidsbesef. Hedenavond zijn de congressis ten in het Rijksmuseum te Am sterdam ontvangen door het ge meentebestuur' van Amsterdam. Z.K.H. Prins Bernhard en de mi nister van onderwijs, kunsten en wetenschappen woonden deze ontvangst bij. Rede minister vay onderwijs Prof. Rutten zeide in zijn toe spraak o.m.: „In deze tijd van materiële en technische ontwik keling wordt geestelijke vooruit gang niet steeds als taak gesteld, althans niet voor het persoonlijke leven van de enkeling. Meer dan ooit is het noodzakelijk het chris tendom te beschouwen niet als een rustig en traditioneel bezit, maar als een taak. Tijdens dit congres zult gij het besef van uw roeping als katholieke academici verlé- OMROEPVERENIGINGEN ZULLEN TAAK OVERNEMEN Reeds geruime tijd zijn er on derhandelingen gaahde tussen vertegenwoordigers van de om roepverenigingen en van de mili taire voorlichtingsdiensten, waar bij Wordt nagegaan, of, en in wel ke vorm, de verzorging van het radioprogramma der Néd. strijd krachten zou kunnen worden overgedragen aan de omroepver enigingen. Deze overdracht Wordt gewenst geacht, omdat alle Neder landse strijdkrachten, die thans nog in Indonesië verblijven in de maanden Sept.-Öct., in Nederland zullen zfjn teruggekeerd, Kees Péllenaers maakt 't beter Kees Pellenaers, die Zondag met een vaart van 70 km tegen een Amerikaanse auto opbotste tijdens dé 8ste étappe van de Ron de van Duitsland, is volgens de doctoren zeer vooruitgegaan. Hij wordt verpleegd in een zieken huis te Freiburg, waar geconsta teerd is, dat zijn rechter-onder- arm op enkele plaatsen is gebro ken. Bovendien heeft hij fractu ren opgelopen aan zijn schouder blad en sleutelbeen. tuur. Pax Romana is een hoog ideaal. Gij stelt het in een tijd, waarin de mensheid zichin een verschrikkelijke crisis bevindt door de verzwakking van de gods dienstige en zedeliike grondslagen dér samenleving. Uit de angst van deze tijd spreekt echter een mate loos verlangen naar vrede, die de mensheid niet in zichzelf vermag te vinden". Vandaag zal in plenaire zitting hêt tweede thema van het congres „Roeping en verantwoordelijkheid van de katholieke intellectueel" worden behandeld. Fanny Blankers-Koen op individuele nummers Op aandringen van het bestuur van de K. N. A. U. heeft Fannv Rlankers-Koen besloten op de Eur. athletiekkampioenschappen te Brussel, niet aan de vijfkamp, doch aan dezelfde nummers, waar in zij op de Olympische Spelen te Londen is uitgekomen deel te ne men, n.l. de 100 en 200 meter, de 80 meter horden en de 4 x 100 meter estafette. De eerste Nederlandse titel op de Europese zwetnkampioen- schappen te Wenen is in zicht, Irma Schumacher en Wies Vaessen plaatsten zich op prach tige wijze in de finale op de 100 meter vrije slag, die vandaag wordt gehouden. Zij versloegen met overtuigende cijfers resp. Greta Andersen en Ingegaerd Fredin. De Fransman Alex jhny be haalde bii dê voortzetting van de wedstrijden dér Europese zwemkampioertschappen dé Eur, titel op het nummer 100 m. vrije slag. Onze landgenoot Tjêbbês eindigde als dêrdê in dêzê finale waarin 7 deêlnëmèrs Van Start gingen. Bij de dames werd de Belgi sche Ray monde Vergauwen Eur. kampioene 20Ö meter schoolslag voor onze landgenoten LiéS Bonnier en Janny de' Groot. De uitslagen luiden: Eerste serie: l. Irma Schuma cher 1.07.2, 2. Greta Andèrsen (Denemarken) 1.09,8. Tweede serie: 1. Wies Vaes sen 1.08.2, 2. Ingegaerd Fredin (Zweden) 1.10.3. 100 meter yrbe slag herêfn 1, Alex Janv (Frankrijk) 57,7, 2. Larsson (Zweden) 59.4; 3. Tjêb bês (Nederland) 1.00.3. 200 meter schoolslag dames! 1. Ravmonde Vergauwen (Bel gië 3.00.1, 2. Lies Bonnier (Ne derland) 3.01.8, 3. Janny de Groot (Nederland) 3.02.2. Voor de Europese waterpolo» kampioênsehappen zijn in We- neli drie wedstrijden gespeeld, waarvan de uitslagen luiden: Italië—Frankrijk 11—6; Zuid-SlaviëOostenrijk 8—3 NederlandZwitserland 17-3 Voor de plechtige Bisschops wijding van Mgr. C. Bronsveld van de Witte Paters, apostolisch vicaris van Tabora, bestond he den. Dinsdag, buitengewoon gro te belangstelling uit het gehele land. vooral uit de kringen van de Geestelijkheid: er waren vele f>astoors uit het bisdom Haar- em. Wiid en zijd van heel het land toonden, naast vele familieleden en verwanten, vrienden en be kenden van de Wijdeling, ker kelijke Hoogwaardigheidsbekle ders, wereldlijke autoriteiten en i genodigden belangstelling voor de bijzondere gebeurtenis in de parochiekerk van St. Cyriacus en St. Franciscus te Hoorn. Het kerkgebouw was rijk ver sierd met tapijten en bloemen. Als om nauwelijks half tien hét moment van de plechtige intrede der Bisschoppen is aangebroken, is de kerk geheel gevuld en heb ben in het middenschip ongeveer vijfhonderd genodigden hun plaat sen ingenomen. Klokgelui heeft het begin van de plechtigheid aangekondigd. Afgehaald door de stoet van assisterende geestelijken, doet dan de consecrator, mgr. Huibers met zijn mede-consecratoren, mgr. Baeten en mgr. van Oorschot en de wijdeling, mgr. Bronsveld, zijn intocht in de kerk; gezongen wordt de 121e psalm „Laetatus Sum", „Ik verheug mij, dat tot Mli gezegd is; Wij zullen opgaan naar het huis des HerenDerwaarts gaan de stammen opdaar staan de zetels voor het gerichten het troongestoelte van Davids huis". Dan bidden de Hoogwaardige Bisschoppen enige ogenblikken bij het Sacramentsaltaar in de z.g. Antonius-kapel. De wijdeling be geeft zich naar het altaar in d# Mariakapel, waar eveneens mgr. Baeten en mgr. van Oorschot be kleed worden met amict, stool en koormantel, terwijl mgr. Huibers naar zijn troon is gegaan en daar de pontificale gewaden aandoet. De assistenten. Thans valt ook te overzien, wie bij deze zinvolle plechtigheid assisteren. Als consecrator fun geert mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, eertijds deken van Hoorn, zijn medeconsecratoren zijn mgr. j. W. M. Baeten, coad jutor van de Bisschop van Breda en mgr. A. C. A. van Oorschot, apostolisch vicaris van Mbeya, in de missie van de Witte Paters van Afrika. Presbyter-assistens is de hoogeerw. deken P. L. C. v. d. Meer, van de parochie van St Cyriacus, voor wie het vandaag wèl een hoogtijdag is, van wie mgr. Bronsveld half Juni j.l. in zijn missie zijn eerste telegrafische gelukwens ontving. Eerste troon- diaken is de hoögeerw, pater H. Hartman, Provinciaal van de Witte Paters, tweede troondiaken de hoogeerw. hooggel. heer prof. dr. I. J. M. v. d. Berg, hoogleraar aan dê Rijksuniversiteit te Utrecht, die ook twintig jaar geleden assis teerde bij de plechtige eerste H. Mis Van mgr. Bronsveld in deze kerk. Als diakens van de Mis fun geren de weleerw, father Marko Mihayo, inlands priester van het Vicariaat Tabora en de zeereerw. heer J. J. A. Aalders, pastoor te Giêsbêêk, bij Doesburg, een dei- oudste klasgenoten van de wijde ling. Als secretarissen van de Wij deling treden op dê hoogeerw. patèr H. Daniëls W. P„ overste van de Procure van Boxtel ên de hoogeerw. pater W. Essênberg, Tijdens de wedstrijden in het Olympisch Stadion te Stockholm heeft de Amerikaan Jummie Fuchs het wereldrecord kogelstoten op KQQFOPiJtit"^ Zijn naam gebracht, door een stoot te maken van 17.79 meter. W.P., rector van het Groot Semi narie te Kipalepêke in Tabora. De talrijke lagere functies worden vervuld door priester zonen van de parochie. De voor naamste zijn: Ad baculum (de staf) pater C. Timmer, O. Carm., ad mijtram (de myter) father W. Dekker, van Mill Hill, ad librum (het boek) father K. Heideman, van Mill Hill, ad candelam (de kandelaar) Dom. J. Mak, van de Kanunniken van St. Augustinus, ad grimiale (schootdoek) eerw. heer W. Crone, theologant, thuri- ferarius (wiekrookvat) eerw. heer J. Nieuwenhuis,, theologant. Cere- moniarii zijn de zeereerw. paters K. v. d. Bosch W. P. uit 's-Heren- berg en J. Delteijk uit Boxtel. Genodigden Van de kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders vermelden wij op de eerste plaats de hoogeer waarde mgr. H. J. J. van Hussen uit Den Haag, o.a. directeur van het Nationaal Bureau van de Pauselijke Missie-actie, de hoog eerwaarde pater D. Hagenaars, van de Congregatie van de Hei lige Geest, missie-overste in Afrika, de hoogeerwaarde heer H. J. Kuyper, deken van Wer- vershoof en pastoor te Wognum. de zeereerwaarde heer A. Poell, directeur van het Sint Bonifa- cius-missiehuis. Van de vertegenwoordigers van de Witte Paters noemen wij de H.E. pater Th. Moorman, over ste van Montevios-House in Schot land, A. Tepe, overste van Sint Charles te Esch bij Boxtel, J. Geerdes, overste van Sint Boni- fatius te 's Herenberg, J. Dirks, overste van» Sint Paulus te Sterksel (B.) en pater H. Hul- sen van dat college, pater D. Ruyter, overste van de Procure Sint Franciscus te Schevenin- gen, pater A. de Koning, van de Propaganda te Boxtel en ver scheidene andere orde-broeders van de wijdeling van de zes hui zen die de Witte Paters in Ne derland bezitten. Onder de genodigde leken be vond zich o.a. ook het lid van de Raad van State, oud-minister dr. L. N. Deckers te Voorburg. Van de talrijke eerwaarde heren geestelijken vermelden wij prof. drs. W. H. L. Verhoe ven van het seminarie te Apel doorn, de pastoors P. Braak te Sassenheim, Jac. N. Omtzigt te Aarlanderveèn en J. C, H. Vij verberg, allen oud-kapelaans van de parochie van Sint Cyria cus, rector J. N. Smulders te Hoorn, de zeereerwaarde heer pastoor G. L. de Geus uit Bus- sum, van de parochie waar mgr. Bronsveld vijf en veertig jaar geleden gedoopt is. Van de vele oud-klasgenoten, die ovèr het aartsbisdom Utrecht zijn ver spreid: de zeereerwaarde heren pastoors H. J. A. Bonke te Hatumerhoek, L. G. Eppink te Ede (Geld.), H. B, M, Heinink, rector van Sint Elisabeth te Lage Vuurse (Baarn), de pas toors G. Hutjens te Emmen, J Kaarsgarên te Baarn, J, J. Kroon te ZuidhOrn (Gr.), J. B. Lohuis te Rekken (Geld.), M. S. M. Réyêrs te Makkum (Fr.), rector J. L. Smulders te Drie bergen, H. Smulders te Hilver sum, Ch. ten Velthuis te Hui zen (N.H.), J. Veldhuis te Over- dinkel en J. A. Vérnooy té Beesd. Het verloop van de plechtig heid maakte op allé aanwezigen in de overvolle kerk, die bijna 1500 mensen bevatte, diepe in druk. WENEN, 20 Augustus (Reuter). Zondagavond Wérd dê hémel bO- vên Wènên Verlicht döór dê gloed Vah eên brand in hêt Slowaakse Oliégèbiêd Malacky, 66 km van Wénen verwilderd. Er hebben zich in het betrokken gebied ontplof fingen voorgedaan veroorzaakt door olie of gas. Het gebied ligt 11 km van de Oostenrijkse grens. De brand werd Zaterdag Opge merkt. Alle beschikbare brand spuiten in Wenen én Neder-Öos- tenrijk werden in allerijl naar het oosten gedirigeerd omdat men meende, dat een van de oliebron nen van hêt grote Oostenrijkse olieveld bij Zistersdorf tot ont ploffing was gekomen. Mèn keer de echter halverwege térug nadat de politie had verklaard, dat de branden aan dê andere kant van de grens wöêdden Mijnhard: HoofdpijnpOeJers. DóoS 45 Ct. Mijnhard: Hoofdpijft:ible::en. Koket 75 ét. FEUILLETON één vertelling Uit de oude en nieuwe tl]d I. De muldér z'n eigenlijke en enige voornaam was Piet. Kort en bondig. Zo heeft zêven-èn-viiftig laar geleden de toenmalige „sik hem ingeschreven in het geboor ten-register op 't dorpshuis. „Piet. Zoon van de echtelieden Ludovi- cus Petrus van Bree en Helena Maria van Laarhoven". Nu zijn mensen in Dommeldorp gewoon sommigen van hun dorps genoten in 't gesprek van alledag aan te duiden met voornaam en beroep. Iedereen kent er Kiske d'n bakker, Toontje de smid, Phons d'n brouwer. Die een meer algemeen bedrilf uitoefenen de boeren en zulke - worden onder scheiden door aan hun eigen voor naam die van vader of moeder sóms nog verbonden met dié van één dér grootouders te koppe len. Vraag er maar naar Jan van Tieskès, Frans van Klaaskés, Giel van Hanneskès van Pietjes. Het kleinBte kind zal u terecht wijzen. Er zijn echter maar betrekkelijk weinig Dommeldorpers, Wie de tijd nog heugt, dat er van Piet de mul der gesproken werd. Of ook wel van Piet van Lewiekes. Al meêi' dan zeven-en-twintig jaar wordt de mulder door jong en oud niet anders aangesproken dan met Pe trus. En gaat 't gesprek over hem, tien tegen één, dat ge hem als „broeder Petrus" hoort betitelen. Dat heeft zijn reden. Zijn apos telnaam dankt de mulder voor 'n deel aan z'n patriarchale baard. En dat er het praedicaat „broe der" aatl toegevoegd wordt, houdt nauw verband met 'n periode in zlin leven, waarvan ik u vertel len ga. Ge moet weten, dat Piet van Lewiekes in z'n jonge jaren 't hart had weten te verovêren van Mieke Gróénen, de knappe kaste leinsdochter uit Dommeldorp's vóórnaamste café, „De Morgén- Zöh". Niét voor niets werd 't lieve kind „schoen Mieke" genoemd, 'n Hups, lenig figuurtje. Gitzwart haar. Grote, grijze ogen, die je zo spottend-ondeugend konden aan kijken, dat je niet Wist, hoe je 't had. Frisse, karmozijn-rode lippen. Wangên, blozend als bellefleuren in glanzend zonnelicht, 'n Natuur kind, bruisend Van levenslust, goedlachs en vol guitigê streken en kwinkslagen, 'n Bii-de-handjè, die, waar 't pas gaf, rap d'r ant woord gereed had. Een, die met de klanten wist om te gaan. In alle eer en deugd, wel te ver staan. Want met platheden of dubbelzinnigheden waren ze bij Mieke aan t verkeerde adres. En van handtastelijkheden was ze evenmin gediend. Vriendelijk te gen iedereen, maar.... op 'n af stand en handjes thuis. Dê rijzige, blonde mulder met z'n zwierige, meest wit-bestoven kuif. Was de eel'stc geweest, die „schoon Mieke" in zlln armen had mogen sluiten. De eerste, wie ril had toegestaan haar bloelende lippen te kussen. En Peer van Lewiekes voelde zich uitbundig gelukkig en da koning te rijk met z'n meiske, die al zovéél aanbid ders lachend maar beslist had af gewezen. Benijders had hij bij de vleet. Toch waren er geen, die de jonge mulder met z'n goêdmoédig, rondborstig karakter zijn geluk misgunden. Behalve één. Dat was de jeugdige meester, die een half jaar tevoren uit de stad naar Dom meldorp was gekomen. Die kon 't maar niét .verkroppen, dat „schoon Mieke" die lahge slungel van 'n mulder boven hem verkoren had. Ge behoefde maar die gemeen- loerênde blikken uit dè half- dichtgenepen ogen van de jeugd- öpvoeder te zien als hij Peer van Lewiekes ontmoette. Augustus 1914. De eerste we reldoorlog brak uit. In ons land Wérd dè mobilisatie afgekondigd. Ook 'n veertig-tal Dommeldorpers moésten de burger- of boerenpet Voor de veldmuts verwisselen. De jonge mulder behoorde er niet bij. Hij was destijds afgekeurd voor Platvoeten. Wat hij helemaal niet betreurde. Vier jaar lang lag er in Dom meldorp n compagnie infanterie ingekwartierd, belast met grens bewaking. Om de maand werd bét -letachrment afgelost. Die inkwar tiering bracht vertier en geld i: 't in gewone tijd zo rustig domme lende Dommeldorp. Niet 't minst in „De Morgenzon". Het rokerige herberglokaal was avond aan avond gevuld met landverdedi- gérs. Zé brachten er hun tijd zoek mét kaarten, biljarten en brieven schrijven. En dronken er pittig Dommeldorps bier van Phons d'n brouwer. Vader Groenèn was 's avonds doorlopend in 't café aanwezig. Mieke met 'n heldér wit schortje op haar rood-wellén jurk stond achter 't buffet. Zij vulde dê gla zen vol schuimend bier uit 't glim mend nikkelen taptoéstél. Jenever mocht, er op order van dê kanton- t?ementscommandant niet geschon ken worden. Groenen bediende zelf. Niet uitsluitend omdat zijn dochter het werk niet alleen af kon. Hij achtte 't z'n vaderlijke plicht 'n wakend oogje in 't zeii te houden. De grenswachters behoor den tot dé oudste lichtingen. De meeste droegen 'n trouwring. Maar.... Mieke was vriendelijk van nature en zag er appetijtelijk uit. En ge waart ér nooit zeker van wat voor inborst er schuilde onder 't veldgrauw, dat zê uiter lijk allemaal eender maakte. Op 'n zomerse Zondagmorgen in 1917, toen Mieke tijdens de Hoog mis alleen thuis was, had de mul der de stoute schoenen aange trokken en haar gevraagd. Mieke had niet lang over haar antwoord hoeven na te denken. ".Vant nog geen minuut na Peer's aanzoek hadden de twee geliefden achter 'n bloeiende jasmijn in de zon overgoten tuin de eerste kus ge- wisseld. Van toén af was ook Peer elke avond tróuw présént. Tot slui tingsuur bleêf hij bij 't buffet zijn meisje gezelschap houden. Of bewaken? Deze veronderstelling had Mieke 'n keer plagend geuit. (Wórdt vervólgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3