Pax Romana -congressisten bewonderden de Wieringermeer Equipe Groenhart—Kokkes haalde de finish Festival 1950 Vishandelaren streng beboet Naar het vreemdelingenlegioen of naar huis ALKMAAR EN OMSTREKEN Rallye Luik-Rome-Luik UW PLAATS Instituut GLOBE Voor de economische politierechter Tournee door Noord-Holland Rechtbank Alkmaar Nieuws uit de Wieringermeer De helft minder D.U.W.-objecten Nieuwe schietbaan voor Rijkspolitie PAGINA 2- DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1950 s. ALKMAAR. De heren Groen hart (Dirkshom) en Kokkes (Alk maar) hebben het laatste weekend deelgenomen aan de rallyo Luik- Rome-Luik, uitgeschreven door de Auto- en Motorclub „Luik". Van de SS deelnemers, die inge schreven hadden, verschenen er 75 aan de start, w.o. ook de Holland- Se equipes Gatsonides (Heemstede) Barendrecht (Den Haag) en Bak- kumBaars. Tot de 30 equipes, die het tot de finish brachten, behoorde ook als enigst Nederlands equipe het duo GroenhartKokkes, die met hun 745 cm3 Dyna Panhard, als 22ste aankwamen met 914 strafpunten. De route ging over 'n zwaar par cours, waarin maar eventjes 25 bergen beklommen moesten worden waarvan de hoogste 2769 M. n.l. de Col d'Iseran. Donderdagnacht om 3 min. over middernacht werd gestart en Zon dagmiddag werd om 17.18 uur de finish bereikt. Op de terugweg werd grotendeels 'n andere route gevolgd dan op de heenweg. Men zal be grijpen, dat het equipe, dag en nacht heeft gereden en dat, terwijl de een aan het stuurrad zat, de ander in Morpheus' armen. lag. Het pech- duiveltje hield zich vrij gunstig, doch in Bergamo geraakte tenge volge van kortsluiting de auto in brand, doch men wist dit brandje spoedig te blyssen, waarna men Zrj het zonder step en achterlicht en richtingwijzer verder kon rijden. De verloren tijd werd ingehaald door het volgende traject van 170 km in 100 minuten 'n gemiddel- ALKMAAR, De Koninklijke Mannenzangvereniging „Apollo" zal het festival, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Ned. Herv. Oratorium. Vereniging Alkmaar met een concert in de Grote Kerk op 31 Aug. openen. Als wij de naam Apollo noemen, is daaraan onmiddellijk een naam verbonden, Fred. J. Roeske. 47 jaar zwaait deze markante figuur zijn scepter over de Koninklijke mannenzangvereniging, die in 1853 werd opgericht. En dan te beden ken, dat deze 82-jarige dirigent nog een vitaliteit aan de dag legt om jaloers op te worden. Op veler verzoek zullen enkele van zijn eigen composities ten ge hore worden gebracht. Het begrip liedertafel, naar het eerste voorbeeld van Zelle.r's ..Ber liner Singakademie 1809" ver enigden zij zich vaak om een tafel om onder grote, ongetwijfeld door bier en worst gestimuleerde gezel ligheid het vaderlandse lied te beoefenen heeft Roeske reeds lang naar het verleden doen ver huizen. Het zou ons te ver voeren te beschrijven, welk een gezonde in vloed hierdoor op deze vereniging is neergedaald door het wezen van liedertafel te wijzigen in Zangvereniging. Het uitgebreide repertoire, be staande uit een keur van veel zijdige werken, t.w.: Nederlandse, Franse, Duitse. Italiaanse, Tsje chische en Hongaarse, spreekt voor zich zelf. Waar het H. M. Koningin Ju liana heeft behaagd de bescher ming van deze vereniging bij de troonsafstand van Haar Konink lijke Moeder over te nemen, ter wijl H. K. H. Prinses Wilhelmina aan Apollo bleef verbonden door het bijzonder ere-lidmaatschap en de burgemeester van Amsterdam. Mr. Arn. J. d'Ailly het erevoorzit terschap aanvaardde, willen wij verder over de kwaliteiten van deze vereniging zwijgen, maar zonder meer vaststellen, dat de jubilerende Alkmaarse vereniging met de aanbieding van dit concert in de reeks van haar festival, de kop van Noordholland een grote dienst bewijst. KERMISAGiNDA 1950 Gulden. Vlies ALKMAAR. Gedurende de Alkmaarse kermisweek kan men weer genieten van een goed en serieus samengesteld toneelpro gramma in het Gulden Vlies. Za terdag 26 en Zondag 27 Aug. brengt het Rotterdams Toneel (Dir. Ko Arnoldi) een uitstekend verzorgde opvoering van Heijer- mans' „De Opgaande Zon" met o.a. Mieke Flink, Kees Brusse, Louise Ruys, Richard Flink en Gerard Schild. Het midden van de kermisweek n.l. Maandag 28, Dinsdag 29, Woensdag 30 en Donderdag 31 Aug., wordt bezet door het Am sterdams Toneelgezelschap (art. leiding Alb. v. Dalsum en A. De- fresne) met het geestige en spran kelende blijspel „Zij kregen wat ze wilden".en ook U!, waarin men Louis Saalborn in een prach tige creatie kan bewonderen naast tal van prominente' acteurs en actrice's w.o. Marie Hamel, Carla de Raet, Paul Huf, Louis van Gas teren ën Cas Baas. Het Franse blijspel van Roger Ferdinand „Drie Jongens.... eén Meisje" waarmee het Vrije To neel allerwegen in ons land een onnoemelijk succes behaald heeft completeert het kermisprogram- ma. Vrijdag 1, Zaterdag 2 en Zon dag 3 Sept. kan men onze onover troffen toneelspeler Cor Ruys in dit aardige stuk weer op zijn best meemaken. Alzo een vlot geheel van amu sante en geestige toneelstukken dat grote belangstelling verdient. In het geheel gerestaureerde café restaurant treedt dagelijks na de pauze een gezellig strijkje op: hef populaire ensemble Ko Sieuwerts en Ger Visser. de van 102 km per uur af te leggen, zodat de Panhard nog 42 seconden voor tijd op de controle te Ivrea arriveerde. Het parcours werd over het algemeen met een gemid delde snelheid van 50 km gereden; enkele trajecten echter van 60 en één traject van 70 km. Het was 'n zwaar parcours, dat vooral In de bergen met veel smalle PRssen, moeilijkheden opleverde. Het ging voor een gedeelte over het parcours van de Tour de France. Als enigste Nederlands equipq, dat de finish bereikte, won het aquipe Groenhart-Kokkes de KNAC beker, die hiervoor was uitgeloofd. Commissielid benoemd ALKMAAR. De heer J. L. J, M. Lrnsen, alhier, is benoemd tot plaatsvervangend lid in de com missie die belast- is met het af nemen van de examens ter ver krijging van de akte van be kwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de beginselen van de Franse taal. DEMONSTRATIE HOOIBOUWWERKTUIGEN (Ingezonden) ALKMAAR. Ondergetekénde verzoekt voor onderstaande een weinig plaatsruimte; bij voorbaat mijn dank. Bij de demonstratie van de Vicon Lely en de Nicholson op het land van de heer Dekker, kon zoals de gemaaide zwaden erbij lagen. van goed werk niet ge sproken worden. Wat het zwad-keren betreft, deed m.i. de oude Nicholson het beter dan de Vicon, '-hetgeen meerderen met mij eens waren. Wat het walen-maken betreft, was er geen verschil. Nicholson's, die 25 jaar dienst hebben gedaan, functioneren nog tot voile tevredenheid. J. MET Jz. TENTOONSTELLING TROPENWEELDE S000 bezoekers ALKMAAR. Gisteren bezocht de 3000ste bezoeker de tentoon stelling Tropenweelde die thans in de aula van het Stedelijk Gym nasium wordt gehouden. Het was mej. A. Groot uit de Lombard- steeg te Alkmaar die een volauto matisch verwarmingsapparaat en een door de fa. Wigman beschik baar gesteld aquarium in ont vangst mocht nemen. Dit weekeinde verwacht men de, 5000ste bezoeker. Hem zal een volledig ingericht aquarium wor den cadeau gedaan. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Catha- rina M. M., d. v. L. Th. Merkx en A. L. L, Baars; Maria G„ d. v. J. J. Madder en A. C. Hazes; Vic tor J., z. v. V. A. van Loon en M. A. van Kuijk: Gerrit S., z. v. G. Veldman en A. Th. Bakkum. Gehuwd: Johan Kossen en Ca- tharina de Jong. in de maatschappij wordt vooral bepaald door Uw practische bekwaamheid. Die bekwaamheid ver krijgt of vergroot U door de praktijkopleidingen v. TYPEN - STENO - NEDER LANDS - ENGELS - DUITS - FRANS - BOEKHOUDEN - M.B.A. - MIDDENST. DIPLOMA van v/h S. A. Lutterot-Kamper VERDRONKENOORD 59 Telef. 4410 - ALKMAAR aanraking geweest met de tucht rechter. Thans stond hij vóór de economische politièrechtèr, di% hem conform de eis tot ƒ25.of 15 dagen veroordeelde. De man was er eenvoudig blij om. Nu kan hij tenminste in cassatie gaan van dit vonnis, bij de Hoge Raad te Den Haag. Nu kan hij tenminste tot in hoogste instantie zijn mêningsduel met het bedrijfschap uitvèchten. En toen hij de rechtszaal verliet, mom- ALKMAAR, Vnor de econo mische politierechter te Alkmaar, Mr. J. A. Markus, stonden gisteren- drie visverkopers terecht terzake van overtreding van de verordening Erkenning Kleinhandel In Vis. Het waren C. R., N. de K. en J. L. J, alle drie afkomstig utt Amsterdam. Alleen R. had een vergunning voor de marktverkoop van levende vis. De K. mocht uitsluitend ge rookte vis verkopen en J. was en kel erkend als visgrossier. Niette min had R. zich bij de verkoop van levende vis op dê markt te Alk maar en trouwens op andere Nederlandse markten ook laten assisteren door dê K. en J. Daar toe had hij duplicaatsvergunningén moeten aanvragen. Dat had hij ech ter nagelaten en daarom stond R. terecht. Tweemaal was hem de overtreding ten laste gelegd. Voor het helpen moesten zich de beide anderen verantwoorden. De K. tweemaal; J. eenmaal. Dé officier van justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, meende dat de zaken tegen alle drie de verdachten van louter formele aard waren. Immers R. had zijn vergunning en de an deren assisteerden hem onder zijn toezicht, Hij eiste tegen R. en de K. 20.— of 10 dagen en ƒ30 of 15 dagen. J. noemde de officier de auctor intellectualis van de hele geschiede nis, de man die het rumoer dat er in de Alkmaarse viswereld is ge weest, veroorzaakt heeft. Niet dat rekende de officier hem aan, doch dat hij niet bevoegd was als markt koopman vis te verkopen. Tegen hem eiste hij 50.— of 25 dagen. J. klaag de over de laksheid van het be drijfschap dat hem een anderhalf jaar geleden aangevraagde vergun ning voor de kleinhandel nog altijd niet had uitgereikt. Hi.i meende, dat in zijn geval, de intelligentie werd beboet en vroeg zich af of dat nu heid. die de bevolking van Neder- of meer een weldoener der mens- land goedkope vis heeft doen eten. wel nodig was Hij voelde zich mm Zijn verdediging leverde hem een reductie van 10-op. want de politierechter veroordeelde hem tot 40 of 20 dagen. De beide an deren werden conform de els ver oordeeld. Duel met bedrijfschap Er stond nog een andere vis handelaar voor de economische rechter, gistermiddag, een bijzonder recalcitrante vishandelaar. De man was kermisreiziger en verkocht zoute haring en gerookte paling op de kermis van Heerhugowaard. Maar hij had, hoewel hij een er kenning had als kermisreiziger die vis verkoopt een erkenning van de minister geen vergunning voor de kermisverkoop van het bedrijfschap. De man erkent een voudig niet de noodzakelijkheid van zo'n vergunning. Hij vertikt het er een aan te vragen. Hij wil met die fascistische kliek der bedrijfschap pen zo zegt hij niets te maken hebben Tengevolge van zijn eigen wijsheid is hij al keer op keer m KAASHANDEL GOUDA KEERT 8 PCT. UIT ALKMAAR. De winst van de kaashandel Gouda is in het afgelopen jaar gedaald tot f 67.000 (vorig jaar f590.000), maar er wordt een onverminderd dividend van 8 pet. op het kapitaal van f 1.618.000 uitgekeerd. Een bedrag van f76.000 moet worden ont trokken aan de extra reserve, welke het vorig jaar met f 158.000 was gevoteerd. De exploitatie-inkomsten daal den van f 1.888.000 tot f 1.277.000. De productie van verduurzaam de en korstloze kaas nam toe, evenals de omzet van kaas in binnen- en buitenland. Wie vond een zak meelP ALKMAAR. Maandag om 6 uur in de avond is op de Stations weg van een vrachtauto een baal meël van 50 kg gevallen. De chauffeur reed aanvankelijk door doch later toen hii de zak miste is hij teruggegaan en vond op de Stationsweg een klein restant vap het verloren meel. Volgens getui gen zou de zak door twee perso nen op een fiets geplaatst zijn, onder de mededeling dat de vin ders de zak naar het politiebureau zouden brengen. Tot nu toe is echter aan het bureau geen aan gifte gedaan van het vinden van het meel. Vinders worden ver zocht alsnog van hun vondst aan gifte te doen. Dierenbescherming ALKMAAR. Sinds geruime tijd zwerft te Akersloot een zwarte keeshond (staande oren, vrien delijk karakter). Eigenaar of lief hebbers kunnen zich vervoegen bij Mines, Akersloot. In Alkmaar zwerft een ruw harige foxhond (wit-bruin). Adres Inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. KERMIS 1950 BEKENDMAKING ALKMAAR. De Commissaris van Politie te Alkmaar maakt be kend, dat de openings- en slui tingsuren van de kermis, die van' Zaterdag 26 Augustus t.m. Zondag 3 September zal worden gehou den, als volgt zijn vastgesteld: Zaterdag 26 Aug.: van 141 uur des nachts. Zondag 27 Aug.: van 201 uur des nachts. Maandag 28 Aug.: van 161 uur des nachts. Dinsdag 29 Aug.: van 161 uur des nachts. Woensdag 30 Aug.: van 141 uur des nachts. Donderdag 31 Aug.: van 161 uur des nachts. Vrijdag 1 Sept.: van 111 uur des nachts. Zaterdag 2 Sept.: van 142 uur des nachts. Zondag 3 Sept.: van 202 uur des nachts. Het sluitingsuur voor vergun- nings- en verlofslokaliteiten is tij dens de kermis bepaald op: Za terdag 26 Aug. t.m. Vrijdag 1 Sept. 1950: 1 uur des nachts. Zaterdag 2 en Zondag 3 Sept. 2 uur des nachts. Winkelsluiting tijdens de ker mis: De aandacht wordt er op ge vestigd dat gedurende de dagen waarop de kermis wordt gehouden de bepalingen betreffende slui tingsuren volgens de winkelslui tingswet 1930 niet van kracht zijn. De Comm. van Politie. J. Dreeuws. TIJDENS HET WERK BEWUSTELOOS GEWORDEN DE RIJP. Toen op de normale tijd de héér N. Hoek, die Dinsdag avond nog even naap het land ge gaan was om wat gras te halen, niet thuis kwam, ging een broer van hem even kijken waar hij bleef. Toen hij hem op het land niet zag, vermoedde hij dat zijn broer zich elders ophield. Om tien uur was deze echter nog pelde hij tot de dienstdoende wacht- niet thuis, zodat mén zich ongerust (Advertentie! Kajotters-nieuws ALKMAAR. Voor alle leden en belanghebbenden brengen wij 't volgende onder de aandacht. Na de bestuursverkiezing is 't be stuur als Volgt samengesteld: K. Laas, P. C. Hoofdstr. 35, voor zitter; W. Bruineberg, St. Joseph- str. 9, penningmeester; Ph. Admi raal. Uitenboschstr. 31. secretaris; B. Elswijk, Baansingel 4, vice- voorzitter; Fr. Heynes, Stationsstr. 55, 2de secretaris: T. Winder, 2de Landdwarsstr. 15, 2e penningmees ter. (Van onze verslaggever) Ruim zeventig studenten en afgestudeerden, die momenteel deelnemen aan het Pax Romana congres te Amsterdam maakten gisteren een excursie door Noord-Holland, waarbij de Wieringer- meerpoider wel de grootste belangstelling had. Het was een zeer gemêleerde groep, die dit uitstapje meemaakte en eer Bergen 's avonds tegen zevenen bereikt was, waren reeds vele bewon derende woorden gesproken. Tegen half elf waren de congres sisten, komende uit de Ver. Staten, Canada, Italië, Spanje, Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk, Belgié en Duitsland, begeleid door een groep je Nederlanders, waarvan mr. van Haesaert, dir. van de Volkshoge school „De Zandhoeve" te Bergen, de algemeen leider was, uit Amster dam vertrokken. Via Monnikendam, Purmerend en Hoorn ging men naar Enkhuizen, waar een langdu rig bezoek gebracht Werd aan het Zuiderzeemuseum. De laatste pleis terplaats van de ochtendtrip was Medemblik, waar in „Het wapen van Medemblik" een koffiemaaltijd gebruikt werd en aan tafel de ken nis van de Nederlandse taal ver groot werd. De elgenljjke excursie. Eerst na de koffiemaaltijd begon de eigenlijke excursie. Aan de bui tenlanders zou Neerlands trots, de inpoldering van de Zuiderzee ge toond worden. Vooral was reeds >n kleine explicatie gegeven, die meer gespecialiseerd werd in het elee- trisch gemaal „Lely". Aan de hand van een overzichtelijke kaart werd de gehele drooglegging en tot standkoming van de Afsluitdijk uit gelegd en reeds toen kon men op de gezichten van de congressisten be wondering, maar toch ook nog een weinig scepticisme lezen. Spoedig verdween echter ook dit laatste beetje wantrouwen. >t Begon reeds toen het gemaal voor deze speciale gelegenheid overdag in werking werd gesteld anders om econo mische redenen alleen 's nachts meester: „Wat een rotzooitje, hè?' Ex-politieke delinquenten stropen zand Drie verdachten uit Beverwijk stonden gisteren voor de gewone politierechter tereejit. Het waren J. R., W. A. C. en B. G., die respec tievelijk in Duitse diénst, Duits vrijwilliger en N.S.B.-er waren ge weest. Ditmaal had het drietal zich gezamenlijk schuldig gemaakt aan het stropen van eén kubieke meter zand in Oterleek. Dat zand was van de provincie Noordholland. Deze misstap kostte R. 30.— of 15 dagen, de twee anderen kwamen er af met ƒ20.of 10 dagen. over hem maakte en bang dat hem een ongeluk was overkomen. Door enkele buren werd een onderzoek ingesteld. Na enige tijd zoeken vond men hem bewusteloos vlak bij zijn schuitje. Vermoedelijk is de heer Hoek onwel geworden en heêft geen gelegenheid gehad iemand te waarschuwen. Géruime tijd nadat men hem nnar het dorp vervoerd had, waar dokter Wegdam poogde de héér Hoek weer tot bewustzijn te brengen, werd hij naar het zie kenhuis te Purmerend vervoerd, al waar hy nog verschillende uren bewusteloos heeft gelegen. Naar we vernemen maakte Hoek het 's morgens weer goed. AANRIJDING LIEP GOED AF DE RIJP. Woensdagmorgen acht uur, reed vanuit de Beemster een motorrijder met een kalm gan getje het dorp in, toen plotseling het tweejarig zoontje van de heer H. Brinkhof tegen het motorrijwiel opliep. Door krachtig remmen en tegenwoordigheid van geest wist de motorrijder erger te voorkomen, maar hij kon toch niet verhinderen dat het voorwiel over het knaapje heen ging, dat tussen voor- en ach terwiel enige meters werd meege sleurd. Dr. Wegdam, die onmiddellijk door de motorrijder was gewaar schuwd, verleende de eerste hulp. Het bleek dat het knaapje geen erhstige verwondingen had opgelo pen. Uitslag mclkcursus WARMENHUIZEN. Dinsdag middag vond op de boerderij van de heer Ruyter het examen van de melkcursus plaats. De examencommissie bestond uit de heren ir. Verschoor, rijkszuivel- consulent, J. C. Boots en P. van de Lindenberg. Voormelker was de heer Th. Schipper uit Spanbroek. De uitslagen zijn: Nic, Borst Dz. 191—125% pnt, C. Ruyter 180—117 pnt, J. Berkhout Wz. 174%—112% pnt, J. Tesselaar Jz. 170—110% pnt, Th. Molenaar Dz. 167%104 pnt. Onverbeterlijk? P. C. van W. uit Amsterdam en P. W. uit Alkmaar, die beiden al een straf hadden op te knappen, maakten in de gevangenis kennis met elkaar en toen ze vrij kwa men, besloten ze samen er op uit te trekken. Na drie dagen werken was het afgelopen, ze scharrelden hier en daar'nog wat rond en na precies tien dagen braken ze in in de ULO-school te Heiloo, waar een microscoop werd weggeno men, waarna het kantoor van de L.T.B. aan de Kanaalkade aan de beurt was, waar 4 schrijfmachines verdwenen. Die werden achter op de fiets gezet en werden voor Am sterdam bestemd. Maar zo ver kwam het niet! Wel kwamen de beide recidivisten gisteren voor de Alkmaarse Rechtbank waar de hele zaak nog eens uitvoerig uit de doeken werd gedaan. De beide verdachten verklaarden geen uit weg te weten uit financiële moei lijkheden en niet bekend te zijn met de mogelijkheden van aen Sociale Dienst of een Arbeids bureau. De officier van Justitie, Mr. A. W. Holsteyn, achtte het stel onverbeterlijk en zag geen lichtpunten ln deze zaak. Hij ge loofde niet in een wanhoopsdaad maar meer in een slinkse afspraak. Het was hier volgens hem: Liever lui dan moe! De jongens hadden kansen ge noeg gehad en de eis luidde nu: twee jaar en zes maanden met aftrek voorarrest. De verdediger Mr, J. Mulder uit Amsterdam, betreurde het dat er geen reclasseringsrapport over zijn cliënten was uitgebracht en meende, dat zij juist geen kansen hadden gehad. Van W. was bij de N.S.K.K. gegaan, omdat hij thuis in een N.S.B.-milieu was opge groeid en een slappe ^opvoeding had genoten. Na desertie was hij door de Duitsers gevangen gezet, vervolgens l'/s jaar bij de Engel sen in de gevangenis geweest en daarna als politiek delinquent in ons land vastgezet. Ook in de mij nen had hij gewerkt, maar het normale leven nooit kunnen mee maken. De plannen voor dienst neming in het Franse Vreemdelin gen-legioen gingen niet door en nu was de knaap weer in de ge vangenis beland. De verdediger pleitte voor reclasseringsmogelijk- heden en vond het jammer, dat dergelijke jongens niet konden worden opgevangen. Voor een jeugdgevangenis voelde pleiter wel iets. Uitspraak over 14 dagen. Foute kassier De landarbeider P. C. E. uit Venhuizen, die in April, als secre taris-penningmeester van Her wonnen Levenskracht, een kleine f 100 had verduisterd, bleek dat geld te hebben geïnd en het niet te hebben afgedragen aan de Ver eniging, die juist,voor de finan cieel minder draagkrachtigen op de bres staat. Om de daad te ca moufleren had hij eerst doen voorkomen, alsof hij het slacht offer was geworden van een over val. Maar al spoedig was de ware aap uit de mouw gekomen. De officier van Justitie vond het een heel lelijk geval en tijdens de zit ting van de Alkmaarse rechtbank Dinsdagmiddag stak hij zijn me ning niet onder stoelen of banken. Doch ook degenen, die hem het vertrouwen schonken, achtte de officier fout, omdat men wist. dat de jongen niet zuiver op de graat was. wat geldzaken betrof. Toch wilde hij het nog eens met de jon geman proberen en eiste daarom een straf van 4 maanden, gelijk aan de detentie en voorwaarde lijke ter beschikking stelling ven de regering. De verdediger. Mr. Bondam, kon zich daarmede ver enigen en waar de man werk kon krijgen op een boerderij, met toezicht van de R. K. Reclassering, velde de rechtbank direct vonnis conform de eis, zodat de jongeman op vrije voeten kon worden ge steld. Dure kermispret De grondwerker P. C. uit Heiloo was ter verpozing, althans dat deelde hij mede op de zitting van de Alkmaarse Arrondissements rechtbank, naar de kermis te Cas- tncum gegaan op 24 Juni. Dat deed hij met een klein motortje, zo n D.K.W.-tje! Maar toen hij een paar borrels op had, meende hij verstandiger te doen, door op de fiets terug te gaan. Dat was inder daad ook zol Maar het was niet verstandiger, om op de fiets van en ander te gaan en zijn motortje e stallen. Op de 27ste deed hij- net nog eens en de eerste fiets werd intussen netjes overgelakt en verkocht! Toen dat allemaal uit de bus kwam, geloofde nie mand meer aan 's mans voorzicn- tighei, en de officier van Justitie noemde het verhaal gewoon onzin en de daad een dood-ordinaire rij wieldiefstal. De eis luidde in deze zaak drie jaar met aftrek. Uit spraak over 14 dagen. Het verkeerde hemd J. H. uit Hoorn, die werkte op het abattoir, miste op de 21ste Juni in Hoorn zijn overhemd. Geen nood, aan een lijn hing er een te drogen, dus schoot hij dat maar aan. Jammer, dat hij net in een proeftijd van een andere straf liep, en nog wel eentje van een jaar. Want waar er nog meer was weggenomen, ook nog geld uit een portemonnaie, voelde de officier van Justitie er tijdens de zitting van de Alkmaarse rechtbank ei- Dinsdag niets meer voor om de zaak maar blauw-blauw te laten. De knaap moet naar de jeugdge vangenis toe. Twee maanden met aftrek en dan nog het jaar, dat in het vet stond er bij luidde de eis. Muzikale verduistering J. S. uit Alkmaar had op een gegeven moment drie accordeons gehuurd en ze alle verkocht. In Amsterdam had hij er goede zaken mee kunnen doen. Men schijnt in Amsterdam trouwens alles te kun nen gebruiken! De man had dat gedaan, omdat hij geen geld meer had, dat zei hij tenminste, maar de president van de Rechtbank, die dikke rapporten had liggen over 's mans levenswijze, deed er geen mooi boekje over open. Al meer terecht gestaan en kwesties met vrouwen en zo aan de hand gehad. Er was al heel wat aan de man gedokterd, maar het was al boter aan de galg gesmeerd! Ook deze man voelde iets voor het Vreemdelingenlegioen, maar het is er, misschien niet ten nadele van dit corps, nooit van gekomen. De officier van Justitie noemde het een hopeloos geval en vroog negen maanden hechtenis En dan ter beschikking stelling van de Regering. Uitspraak ook over 14 dagen. het IJselmeer en men water in overbracht. Toen men een boerderij ln de Wieringermeerpolder, waar men juist de oogst binnenhaalde, ging bezichtigen groeide de bewondering met de minuut. De boerin vertelde over de Duitse terreur in April 1945 en illustreer de haar verhaal met foto's van de boerderij. De sporen van de door het water aangerichte verwoesting waren nog duideiyk te zien, maar hierdoor be wonderde men de werklust van deze mensen nog meer. Iedereen was vol lof voor de wijze, waarop de noodwoningen waren ingericht en vooral keek men z'n ogen uit naar de propere kamers. Nederland maakte wel een goede beurt. Toen het gat, dat door de Duit sers in de IJselmeerdijk gemaakt bezichtigd werd, staken ky hun ver ontwaardiging niet onder stoelen of banken, maar men kon ook niet begrijpen hoe men zo snel alles weer hersteld had. Op de afsluitdyk bij het Monu- Openluchtspel in de Wieringermeer WIERINGERWERF. Op de slui tingsdag van de Vierdaagse Her denking van het 20-jarig bestaan van de Wieringermeer 9 Sep tember zal onder leiding van Carel Briels een openluchtspel in 6 bedrijven worden opgevoerd. De taferelen zijn: 1. Gryze vlakten, 2. Drooglegging, 3. Landaanwinning, 4. Herdenking, 5. Défilé, 6. Het feest, met als sluitstuk een mach tige demonstratie van 250 trac toren. Een duizendtal Wieringermeerbe- woners zal aan dit spel medewer ken. De tekst is geschreven door Anthony van Kampen. Wedstrijd van sport vliegers in de Wie ringermeer Circa 20 sportvliegers leden van de Noordhollandse Aero-club zullen op' 9' September a.s., ter gelegenheid vah hét 20-jarig be staan van de Wieringermeer, eeli interessante wedstryd houden. Binnen een straal van 40 km bul ten de polder zullen 2 kruisen van 6 bij 6 meter worden uitgelegd. De vliegers zullen van een geïmprovi seerd vliegveld te Slootdorp op stijgen. Hebben zij een kruis gevon den, dan tekenen zij dit aan op een kaart. Deze kaart wordt in een ko ker uitgegooid boven het „vliegveld Slootdorp". Een bij het vliegtuig behorende automobilist gaat dan met zyn auto de plaats van het kruis opsporen. Eveneens geschiedt met het tweede kruis. De combina tie vliegtuig-auto dte een en ander in de korste tijd volbrengt, wordt winnaar van deze originele strijd. OP EN OM DE BEURS WIERINGERMEER Af en toe ondergaat het aantal stands vooi de beurs ineens weer een merk bare uitbreiding. Vandaag was het zelfs zo dat het beursplein niet alles kon bevatten, zodat, een vier tal nieuw aangekomenen hun heil moesten zoeken in de eerstvolgen de zijstraat. En ook de belangstel ling voor deze typische „markt"' neemt zienderogen toe. Zo tussen elf uur en half 12 heerste er edh drukte van belang en er werden beste zaken gedaan. In het bijzon- dor leefde er animo onder de in kopen doende huisvrouwen voor het verlokkende en toch zo goed kope fruit; het met moeite en zore gekweekte edele product van de Bangert en Winkel. Onder de bezienswaardigheden van deeè beursdag bevond zich het nieuwste product van onze Euro pese auto-industrie, de Opei supe' six „KapitBn" model 1951, uitge bracht door dealer Cremers. Deze nieuwe „kaptein" van het auto- leger is nu ook uitgerust met s- mi-automatische stuurversnelling en Amerikaans dashboard „alles in een'" boven het stuur. De wagen biedt ruim plaats aan 6 personen en bovendien een enorme koffer bergplaats heeft een max. snelheid van plm. 140 Km/u en gebruikt desondanks slechts 1 liter benzine op ruim 10 km. De kleinere Opel Olympla, een juweel van een wagentje in de lichte klasse doch met de preten ties van een grote Amerikaan, had 'deze snufjes al eerder. De fa, Cre mers heeft echter zelf een koffer deksel ontworpen en laten inbou wen, Zover bekend is het door hem gedemonstreerde dus een „proto-type", waarvan de bijzon derheden inmiddels voor seriebouw doorgegeven«zijn aan de fabriek. Eén knap staaltje, dat bewijBt dat ook de vindingen van onze eigen Nederlandse vertegenwoordi gers van groot belang zijn voor de ontwikkeling van de automobiel industrie. En tenslotte vernamen we nog, dat de- fabrikant van de beroemde „Eureka" hooischudder - mestver- spreider, de fa. v. d, Woude te Drachten, voornemens is om bin nenkort een „super-Eureka" op de markt te brengen. Niet alleen wordt dit type -gebouwd op het kogellager principe, doch tevens- wordt de as met draaiende „har ken" niet meer tussen, doch vóór da wielen geplaatst. Hierdoor wordt bereikt, dat het hooi ge-, schud is, voordat de wielen er overheen rijden. ment kregen de congressisten eigeniyk voor het eerst een zuivere indruk van het geweldige werk, dat de afsluitdyk is. Aan alle kanten zag men niets dan water en de uit einden van de dijk vervaagden in de horizon, zo dat men enig idee kreeg van de lengte. Op de terugweg naar Bergen werd Middenmeer nog bezocht, waar door het gemeentebestuur van de Wieringermeer thee werd aan geboden. Burgemeester G. Loggers richtte zich nog met hartelpke woorden tot de buitenlanders en hoopte, dat allen nog eens terug zouden komen als de Wieringer meer geheel opgebouwd was. Na een kort bezoek aan enkele arbei derswoningen werd de reis naar het voorlopige einddoel, Bergen, aanvaard. Daar werd in „De Rus tende Jager" gedineerd, waarna men nog enkele uren gezellig bij een bleef, voor de terugtocht naar Amsterdam gemaakt werd. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrüdagavond. ENKELE BUIEN. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buten. Vannacht hier en daar mist. zwakke tot matige wind tus sen Zuidoost en Zuidwest. Iets lagere temperaturen. (Eigen bericht.) Naar wij vernemen zal het aan tal D.U.W.-objecten met 50 pet. worden verminderd. In de a.s. win termaanden zal maar de helft van het aantal werklozen In de D.U.W kunnen worden geplaatst, terwijl de andere helft zal verwezén worden naar de overbruggingsre geling. 60-JARICE DAME AANGEREDEN OUDORP. Woensdagavond omstreeks half acht had op de Nieuwe Schermerweg bij de Uit valsweg naar Oudorp een aanrij ding plaats,, die naar omstandig heden goed is afgelopen. Op dat tijdstip kwam de 60-jarige mevr. K. uit Schermerhorn per rijwiel yit de richting Oudorp en wilde de weg oversteken naar het aan de overzijde van de weg 'gelegen rijwielpad, toen juist een perso nenauto, bestuurd door de heer S. uit Heemstede, de overweg ge naderd was. De vrouw, die in de mening verkeerde nog wel te kunnen oversteken, trachtte de auto, te ontwijken, doch het ach terwiel van haar rijwiel werd door de linkervoorkant van de auto ge grepen. De vrouw werd op de weg geworpen en bekwam wonden aan hoofd en benen. Een toevallig passerende arts uit Avenhorn ver leende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar haar woning te Schermerhorn kon worden ver voerd. Enige brandweerlieden uit Alkmaar, die met een auto van de brand in Oterleek kwamen, waren zo bereidwillig om de vrouw naar haar woning te vervoeren. De auto had behalve een kleine deuk in de koplamp geen schade. Van het rijwiel was het achterwiel ernstig -beschadigd. Afscheid kapelaan EGMOND-BINNEN. Kape laan P. van Reisen vertrekt Vrij dag a.s. naar zijn nieuwe stand plaats Voorschoten. Om 8 uur zal er in het jeugdgebouw voor de jeugd- en andere verenigingen, waarvan kap. van Reisen geeste lijk adviseur was en tevens voor de andere parochianen, gelegen heid zijn om afscheid te nemen. TE LIMMEN: LIMMEN. In tegenwoordigheid van de burgemeester van Limmen, de heer S. Rosma, de luitenant der Rijkspolitie J. Zijp, alle Groeps- of wnd.-Groepscommandanten uit het District Alkmaar, ten getale van 18 alsmede de diverse functionarissen van de Districtsstaf, opende Woens dagochtend j.I. de Kapitein Mr. J. P. van der Steur, Commandant van het District Alkmaar, de nieuwe schietbaan, welke voor het District Alkmaar in een dringende behoefte aan schietgelcgenheid voorziet Deze geweer (karabijn) baan, op een der mooiste plekjes binnen da gemeente Limmen, was voorheen in gebruik bij Burgerwacht en Bij zondere Landstorm. Kapitein van der Steur dankte burgemeester Bosma voor de van de zijde der gemeente Limmen on dervonden medewerking en nodigde hem uit. het eerste- of wel start schot te willen lossen, waaraan burgemeester Bosma gaarne ge volg gaf. Na de nieuwe schietbaan geza menlijk te hebben bezichtigd, gaf burgemeester Bosma, uit wiens schiethouding de geoefende schut ter sprak, zijn eerste serie van 5 schoten ten beste. Voor de aanwezige Districtsleden was aan deze opening een onder linge wedstrijd, verbonden, waartoe een klasse A de betere schut ters en een klasse B de mid delmatige schutters gevormd was. In klasse A viel de le prijs met een serie van 46 punten aan de Wmr. le kl. J. de Jong, plaatsverv. Groepscdt Anna Paulowna ten deel terwijl, de 2e prijs met eveneens 46 punten door de opperwachtmeester J. C. Japin, Groepscdt. Heerhugo waard, gewonnen werd. Van de B-schutters kreegt de le prijs met 41 purjten de opperwacht meester P. Smit, groepscdt. Texel en de 2e prijs met 40 punten de opperwachtmeester C. J. Moeren hout, groepscdt. Schermerhorn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2