Lief en Seed van de orgelman jriment irincipe VAN KERMIS EN VAN KERMISGASTEN De mens een kind op de kermis Jan v. Dam is voor zijn collega's de ongekroonde kermiskoning nument ndam >mpetitie jkheden Tevreden met klein geluk De oorsprong - Toneel en attracties Lapjesdag- Katknuppelen en andere rariteiten Drie en tachtig jaar in het bedrijf Muziek van de straat Een zwaar beroepmaar nog altijd populair! De sluitingstijden Huiveren griezelen in dure tijd KERMISLIED (Advertentie.) 'ACHTING het K.N.M.I. te i Zaterdagavond JUIN. Aug. Wisse- ing met vooral enkele buien, met onweer, r in het Noord- het land vr\j vind, vanavond steiyk, overigens |k. Lagere tem- ai vandaag. RHEID VOOR IT DE OOST In Volendam .riabeeltl aan de orden opgericht le behouden te- olendamse jon- ië." De overheid ?mming hieraan 8 October zal ig worden ont- IG VAN DE V. B.? sn aan de Hel- einen heelt voor van de compe- den met zich gepaald isnl. dat eerder dan om ber in gebruik i genonrsn. Het Ive, dat de ver- irstc weken van die op 10 Sep- int, in moeilijk- ;t hun wedstrijd- ■geschreven door ossing zou zijn, im van bcspeel- i uitwedstrijden ta zouden komen lidt is de K.N. zins het schema gen. nemen heeft de in contact op te et Gemeentebe- Helder om tot plossing te gera- CERENDE 'AIREN ïpen transportschip rmoedelijke aan- erdam 5 Sept. a.s. militairen uit ons terug: nier, Sperwerstr. J. M. Holewijn, Helder; Off. van ark, echtgen. en 2 at 12, Hoorn. ERLAND RIT - Vrijdagavond om over half negen im onder het ap- duizenden belang- iipe Schade-Smul- -Breda) met Ford le 180 deelnemers derlandrit 2, welke ;rd door de Regio- Sport Club „RAC- 1 een aanvang ge pit twee gedeelten i ongeveer 590 km. iect is een kaart- r een afstand van i. naar Zeist voert, estaat uit een pres- eveer 320 km. 'lnemers merkten lley-rijders van in- naarheid op. i zeer veel tegen- hij thans waarde in de kringen van kwekers en de vak er in geslaagd een Igische hyacinth de ata te vormen vap fmetingen (bollen t van ruim 23 cm. ;n zijn dr. de Mol's proefnemingen be- 1938 stelde hij de professor Münt- tl nieuwe reuzen- lauwe druifjes) ter ;e kunnen tonen aan 'meester, de beken- prof. Nilson Ehle. tortus Bulborum te hij in 1947 voor de Upsula een aantal linthen uit vroeger 1 ook dit jaar weer lan zal dr. de Mol zijn grote hyacin- met sterk verhoogd omen meezenden. ■d in dg vèrslagen ,8 te Stockholm ge- gen-congres rnede- de Mol er in ge= tpen te kweken die ïormale temperatuur men - verdubbeling PAGINA 3 HET IS WEER ALKMAARSE KERMIS Waar de zomer stapvoets naar tevreden met simpele dingen de herfst ontkomt, waar 't zon- men geniet van zijn simpel ple- netij verloopt in najaarsbuien, zier. De kermis is het fata-mor daar ligt de scheidslijn der sei- j gana van het geluk, de gekleur zoenen waaraan de Alkmaarse de bril, waardoor men zijn we. kermis wordt gebouwd. Eer de reld ziet. zolang de kermislicht- 1jes branden, zolang de kermis deunen dreunen door de feest vierende stad. En als de kermis over is, als bij de afbraak van het schijn paradijs 't goud niet meer blijkt te zijn dan wat versierd hóui en als de feestmuziek is geana lyseerd tot een nuchter instru ment en een stomme zwarte gramofoonplaat. dan is het of de schellen vallen van de .ogen, die zich hebben zatgekeken aan 'n schone schijn; dan is het of er was wordt gestopt in oren, die De nieuwste attractie op kennisgebied, de cyclotron, die dit jaar voor het eerst op de Nederlandse kermissen te zien is. Op het Hofplein zullen de kermisklanten met de nodige durf dit technische wonder kunnen beproeven. IN DEZE TIJD heeft bijna iedere stad en elk dorp in Noord- Holland xijn kermis. Dit volksfeest ontstond in de middel eeuwen, toen op iedere plaats, ter nagedachtenis aan de schuts patroon van de kerk of tot herinnering aan de dag, waarop het kerkgebouw plechtig gewijd werd, grote feestelijkheden werden gehouden. Na de plechtige Hoogmis met de luisterrijke pro cessie ging men zich vermaken en daar er dikwijls veel volk naar het dorp gekomen was, stelden allerlei marskramers, die als echte Hollanders hun koopmansgeest niet verloochenden, hun tentjes op om hun waren aan de man te brengen. Het is jammer, dat nu dit feest dikwijls ontaardt in een wilde hos- partij en daarom is het goed even in het verleden te zien om na te gaan, hoe men toen kermis vierde. Feest van de rederijkers In de oude tijden was het toneel een van de meest-gezochte kermis vermakelijkheden. Rederijkersver enigingen (toneelverenigingen) uit het dorp en ook uit andere plaatsen hadden een wagen gehuurd, die, tot een soort toneel werd ingericht. In 1654, zo leest men in een oud stuk. werd te Hoorn het spel van de notabele verlossing van de stad Lei den, geschreven door Jacob Duym opgevoerd. Het entreegeld bedroeg drie stuivers en voor kinderen be neden de twaalf jaar half geld. De ene helft van de opbrengst was voor de spelers ,de andere helft werd aan het weeshuis afgedragen. Ridder Gozewijn en de draak Een zeer geziene gast op iedere kermis was ridder Gozewijn, die de strijd aanbond tegen de vuurspu wende draak. De draak stond op twee 'grote wielen en werd voort bewogen door een man, die aan de binnenkant verscholen zat. Door 'n bepaalde beweging kon hij de muil van het monster opensperren en met enkele kunstmiddeltjes kon men het beest vlammen en zwavel dampen laten uitbraken. Ridder Go zewijn verzekerde, dat hij dit mon ster zou overwinnen, maar zijn moed moest eerst worden aange wakkerd door „oortjes" die de ker- misgangers in zijn geopende helm iieten vallen. Als er genoeg geld bijeen was, sloeg ridder Gozewijn zijn vizier neer, besteeg zijn paard' en onder daverende toejuichingen van de mannen en angstig gegil van vrouwen en kinderen, reed hij de draak tegemoet en na een korte strijd werd het monster neergeveld. De kramen Van de kramen waren de koek- tentjes wel de meest interessante. In Alkmaar kon men daar een zg- hvlikmaker kopen, een bijzondere suikerkoek, met hartjes en aman delen versierd. Het was de gewoon te, dat een jongen zijn meisje op zulk een koek tracteerde. Ook kon men meestal op de kermis de mooi ste lapjes kopen. Men dacht, dat men vooral voor textiel goedkoop op de kermis terecht kon en daar om was het daar altijd druk. De Vroedschappen, die zagen dat deze kooplieden door hun lage prijs en hun ondeugdelijke kwaliteit gro te schade berokkenden aan de win keliers uit eigen contreije, vaardig den verschillende verordeningen uit om deze kermis aan banden te leg den. In Hoorn en Enkhuizen geluk te het hun de textielhandel van de kermis te verdringen en vlak na dit volksfeest aan de kooplieden gelegenheid te geven hun waren aan de man te brengen. (Lapjes- markt). Dit bestaat nu nog. Ruwe attracties Op het platteland was het kat knuppelen een geliefkoosde bezig heid op de kermis. Men hangt een ton aan een stevige tak van een boom, stop er een kat in en sluit de ton dan goed af. De spelers leg gen dan geld bijelkaar en dan kan het beginnen. Op een bepaalde af stand mag ieder op zijn beurt een stevig stuk hout tegen de ton wer pen. Men doet dit net zolang totdat de ton breekt en de razende kat er uit springt. Degene, die de ton ka pot geslagen heeft, krijgt dan een prijs. Rariteiten Op iedere kermis kon men ook voor een „oortje" verschillende eigenaardigheden zien. In het begin van de zeventiende eeuw trad op de kermissen in Alkmaar, Schagen en omgeving op „de reus van Krab bendam" een jonge man, die vier en een halve el lang was. In Enk buizen kon men bewonderen de Ba viaan uit Sumatra een man, die overvloedig behaard was. Op de grote kermissen stond in de regel ook een beestenspel, een soort cir cus, dat altijd zeer druk werd be zocht. Met de wonderen der natuur een hond met twee koppen, of 'n kalf met vijf poten kon men de mensen nog wel eens er tussen ne men. want in de regel waren deze rariteiten handig verzonnen en in elkaar gezet. Op deze wijze vierde men vroe ger kermis in Noord-Holland. Als men moe gelopen was, dan ging men wel de herberg binnen om'een kom wijn met suiker en beschuit en men luisterde dan naar de doe delzakspeler. die zonder ophouden muziek maakte, maar veel dansen deed men n*et. Het feest werd bui ten gevierd en op echt onschuldige wijze. En men kan dan ook gerust zeggen dat deze moderne tijd nog veel van die oude kermisvreugde kan leren. B. VOETS. pr. Alkmaar. zomerse luchtigheid plaats maakt voor een herfstige ernst, eer de asters de rozen overbloeien, viert Alkmaar zijn kermis als een der laatste feesten van de zomer. De kermis is een feest van kleine en grote kinderen en in de avond, licht en luidruchtig van klatergoud en klinkklank wordt de kermisvierder een an der mens. Waar de mallemolens draaien en de bonisseurs de zoete koek van feestelijke voor treffelijkheden zo maar te geef hebben, daar worden de zorgen I van alledag vergeten, daar heeft de gecompliceerde mens geen weet meer van zijn complexen Het hoempa-orkest van een va- riëté-tent blaast potverteren en de kermisganger verteert z'n pot i in tenten en aan kramen. Dat is altijd zo geweest, dat zal al tijd wel zo blijven, zolang de kermis de kermis is. De pan toffelheld staat martiaal, met 'n levensgroot geweer in zijn hand te mikken op een stenen pijp en de zakenman in goeden doen loopt met een pluchen aapje een kinderding. Men is een an der als het kermis is. De ker mis heeft zich ontwikkeld, zoals de kermisganger zich ontwik keld heeft. De dikke dame ;s vervangen door een motoracro baat en de koekstallen verdwij nen in het niet naast de gok tenten De spullebaas heet di recteur en de draaiorgels zijn electrische gramofoons gewor den. Maar de sfeer van de ker mis is dezelfde gebleven en boeren burgers en buitenlui worden kind met de kinderen, zoals zij dat jaren en jaren te rug zijn geweest. Zij krijgen gauwgevulde kinderhanden, de boer en de industrieel, de advo caat en de metselaar. Men is het lied van de sirenen niet mo gen horen. Dan wordt die we reld met zijn problemen, die een week lang de wereld van de ker mis is geweest, weer de heksen- kermis van de wereld. Dan wor den de dagelijkse dingen ont daan van de kleur, die het ker- mislicht hen leende. Dan klinkt in plaats van de feestdeun het verre donderen van geschut Dan keren de problemen weer en trekken voren van ernst in menig voorhoofd. Dan is een week van zorgeloosheid voorbij En zo moet het ook. Men mag niet blind zijn voor de ernst des levens, doch men mag er zijn ogen voor sluiten, een hele ker- misweek lang, om er zich van bewust te zijn, dat er veel moois resteert in de schone schepping Gods, die wij mensen zo grondig kunnen bederven, en om zich te bezinnen op de capaciteit van de veeleisende mens. om op zijn tijd klein te zijn als de kinderen en, evenals zij, gelukkig met een klein geluk. KERMIS-AGENDA Officiële opening der Alkmaarse Kermis: heden 2 uur; sluitin» 1 uur. ZONDAG van 's avonds 8 uur tot 's nachts 1 uur. SPORTPARK: 4 uur: Motorraces om Pijp van Alkmaar (heden Zaterdag). TONEEL: In het Gulden Vlies beide avonden om 8 uur: Het Rotterdams Toneel o.l.v. Ko Arnoldi met „De opgaande Zon". FILM: Harmonie: Sweet Hearts, 14 jaar; Victoria Theater: Ab bott en Costello in Het Wilde Westen, 14 jaar; Cinema Ame- ricain: We gaan naar Parijs, alle leeftijden. Voorstellingen Zaterdag om 7 en 9.30 uur, Zondag om 2. 4.30 7 en 9.30 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK: Zondagavond 8 uur. Soiree v. de K. A. J Hij is de nestor van de kermis gasten: Jan van Dam, 83 jaar, let- IÜHhh terlijk geboren en getogen in het kermisbedrijf. Hij gaat gebukt on der de last der jaren. Maar zie hem zitten op zijn stoel, breeduit en schouwend over de menigte als een heerser. En dat is hij dan ook; de ongekroonde koning van alle collega's die in het harde be drijf een stuk brood proberen te verdienen. Jan van Dam, een man, die het kermisleven kent als geen ander. Honderd jaar geleden was zijn vader reeds exploitant. Hij had een draaimolen, bakjes aan stan gen, die met mankracht moesten worden rondgedraaid. Van Dam Jr. erfde de liefde voor het vak. Bij het overlijden van senior kocht hij de molen, voor de prijs van 38 gulden. Het was geleend geld, door vrienden voorgeschoten. Zo begon hij zijn carrière met schuld. Maar die was spoedig afgelost. Jan had succes en breidde de za ken uit, totdat hij eigenaar was geworden van een draaimolen, luchtschommel, fiets- en zweef molen. Nog heeft hij zijn hart aan het kermiswezen verpand. Zijn vijf zoons zetten het bedrijf voort, ook in deze moeilijke tijden waar in het ook voor de kermis-exploi- tant waarachtig niet meevalt om aan de kost te komen. Want de tijden zijn zwaar; dat zeggen Van Dam en zijn zoons. De oude heer heeft in zijn twee en zestig-jarige loopbaan zelden zulke moeilijke perioden meege maakt als thans. De oude baas mist de sfeer van vroeger, toen jong en oud een heel jaar spaar de voor het feest dat als 't groot ste van alles gold. Maar nu heb ben de mensen zoveel variatie in hun ontspanning, dat er van spa ren niets meer komt. „Ze zijn al heel gauw platzak", zegt Van Dam mistroostig. „Denk nou niet dat het in de ouwe tijd altijd even best was," voegt hij er echter aan toe. „Toen we voor één cent per ritje draaiden werden we ook niet rijk!" Van Dam klaagt over de hoge belastingen. En een van zijn zoons zegt dat de collega's met hun concurrentie elkaar ka pot maken. „Als je nou nagaat dat er op het ogenblik meer dan honderdtachtig zweefmolens in ons land draaien! En dat biedt maar tegen elkaar op bij de in schrijvingen De oude Van Dam zit bij zijn luchtschommel en filosofeert over voorbije jaren. Hij mag tevreden zijn over de vreugde die hij toch aan honderdduizenden heeft ver schaft. Mag de politie er op rekenen, dat het verkeer de speciale re gels gedurende de kermisdagen in acht neemt? De borden zijn niet voor niets geplaatst. Wie ze negeert brengt zichzelf en an deren in gevaar Geen stad van betekenis, waar niet verschillende dagen in de week het ouderwetse, maar nog altijd populaire draaiorgel verschijnt om er zijn bekende deuntjes ten beste te geven. Ondanks de radio en de gramofoon, die het b'eluisteren van muziek voor velen tot een gemak heeft gemaakt, heeft het doodgewone draaiorgel zich ook in deze moderne tijd weten •te handhaven. En al zijn er wel orgeldraaiers, die het eerzame, maar vermoeiende handwerk van het gestadige draaien aan een benzine-motortje hebben overgedragen, om zelf des te langer met het centen-bakje te kunnen lopen, waarmede ook in dit bedrijf de moderne techniek ingang heeft gevonden, toch blijft het draaiorgel met zijn vaak welluidende klanken een onmisbaar element in het stadsleven en weet het de oude romantiek tot de moderne stadsbewoner te laten spreken. De commissaris van Politie te Alkmaar heeft bekend gemaakt, dat de openings- en sluitingsuren van de kermis, die van Zaterdag 26 Augustus tot en met Zondag 3 September a.s. zal worden ge houden als volgt zijn vastgesteld Zaterdag 26 Aug. van 14—1 uur Zondag 27 Aug. van 20—1 uur Maandag 28 Aug. van 161 uur Dinsdag 29 Aug. van 161 uur Woensd. 30 Aug. van 141 uur Donderd. 31 Aug. van J6—1 uur Vrijdag 1 Sept. van 11—1 uur Zaterdag 2 Sept. van 142 uur Zondag 3 Sept. van 202 uur Het sluitingsuur voor vergun- nings- en verlofslocaliteiten is tijdens de kermis bepaald op: Zaterdags 26' Aug. tot en met Vrijdag 1 September 1950: 1 uur des nachts; Zaterdag 2 Septem ber en Zondag 3 September 1950 2 uur des nachts. Winkelsluiting: De aandacht wordt erop geves tigd, dat gedurende de kermis de bepalingen betreffende slui tingsuren volgens de Winkelslui tingswet 1930 NIET van kracht zijn. Zwaar beroep. Toch is er van romantiek in het beroep zelf weinig te bespeuren, want al worden in de meeste plaatsen de vergunningen vrijwel uitsluitend aan invaliden of on volwaardige arbeidskrachten uit gegeven, het vak van de draai orgelman, die veelal een tienurige werkdag volmaakt, is verre van gemakkelijk. Daarbij is het ook nog een beroep mét de nodige risico. Regen b.v. is voor de orgel draaier wel de grootste handicap. Wil hij zijn orgel sparen, dan kan hij absoluut niet draaien. Som migen proberen het wel met een fors dekzeil over hun instrument, maar de bekoring is er dan vanaf, afgezien van het feit, dat de men sen in een regenbui niet gemak kelijk met hun centen naar buiten komen. En van de centen moet de orgelman het toch hebben. Zijn er tijden geweest, waarin het geld wat gemakkelijker rolde, tij den, waarin ook de orgelman een graantje meepikte van de (schijn bare) overvloed, vandaag de dag tellen de meeste mensen hun dubbeltje wel weer twee keer om alvorens het uit te geven. En de orgeldraaier is wel een van de eersten, die deze kentering aan den lijve ondervond. Het is echt, zoals wij dezer dagen bij een be zoek aan een Alkmaarse orgel draaier, de heer A. W. Halier kon den ervaren, een kwestie van cen ten geworden. En een kwestie van tijd! Voor een paar centen kan de orgelman, die draait voor zijn boterham, nu eenmaal niet een halve dag in een straat bivakke ren. Zelfs een hele deun. om het maar eens populair te zeggen, is dan nog te lang. Hij moet verder, en al draaiende, dan eens links, dan eens recht?, trekt hij verder. Want op de orgels, waarvan de meesten uit België komen, zitten vaak „boeken" van wel een kwar tier lengte! Deze „boeken" in harmonicavorm opvouwbare ea"- tonnen, waarin gaten zijn geponsd waardoor de lucht naar de orgel pijpen wordt geblazen, ook al weer uit België afkomstig, worden tegenwoordig ook in Amsterdam gemaakt. Ze hebben een speelduur variërend van een minuut of vijf tot wel vijftien minuten. De orgels zelf variëren ook in grootte en worden gewaardeerd op toon en aantal toetsen, dat van 32 tot 94 loopt. Een der beste Ne derlandse orgels was destijds de „Zaag", dat ook in Alkmaar heeft gelopen. Het „Vergeet-mij-niet" staat ook goed aangeschreven evenals het „Eigendommetje". Al lemaal merken van de meest be kende orgels. Het orgel wordt veelal gehuurd, vroeger was het de Amsterdamse Wed. de Roos, die de orgels door heel het land stuurde, nu komt men bij kleinere particuliere verhuurders terecht of bij de Fa. Berlee te Amsterdam, die ook de meer moderne „boe ken" fabriceert. Het is opmerkelijk, dat zelfs de muzikaal meest verwende burger in de regel de welluidende klank van het straatorgel niet onaange naam vindt, ja velen geven aan het orgel bij festiviteiten de voor keur boven de onbarmhartige jazz. Op studentenfuiven b.v. is het straatorgel wel de meest ge ziene gast. v oorspoed en tegenslag Voor orgeldraaier moet je eigenlijk in de wieg gelegd zijn, want er is bijna geen vak, dat zo rijk is aan voor en tegenspoed als dat van de orgelman. De ene dag is hij welkom, de andere niet. En de meeste mensen laten dat drommels goed merken ook. De orgelman moet echter, om wille van de boterham, altijd beleefd blijven en de boze zowel als de goede bui weten te accepteren. Hij begrijpt de mensen ook wel en neemt ze het niet kwalijk, als ze van zijn diensten niet gediend zijn; maar hij vindt het vervelend, als ze hem zonder meer voor gek voor de deur laten staan. Dat laatste is niet zozeer kwaad be doeld als wel voortgekomen uit wanbegrip. Sommige mensen den ken, „waarom gaat hij niet wer ken?" Dat is doodeenvoudig, we schreven dat al, omdat de man veelal invalide is! En overbodig dat orgel? „Wij zien dat wel anders meneer", zegt ons een orgeldraaier. „Als ik 's morgens met mijn eenvoudige liefdjes door de straten kom, dan dansen de kinderen in het rond, de huisvrouwen neuriën de lied jes mee en velen tovert een een voudig lied onwillekeurig een glimlach om de mond. Het is altijd weer een verzetje' en wie heeft dat niet eens nodig?" En het orgel met zijn vaak fraaie front, wie zou het eigenlijk willen missen uit het vertrouwde stadsbeeld? Ook op de kermissen, met al hun luide en vaak onwelluidende luidsprekers, is het orgel vaak het centrum van muzikaal vermaak. Op de Alkmaarse kermis komt het „Eigendommetje" van de heer Haller, die nu al weer ruim vier jaar door de stad draait, de feest vreugde verhogen. Vroeger had je hier Bram de Wilde met het houten been, Beentjes en Schou ten, namen die ouderen zich nog wel herinneren, zij allen zijn on verbrekelijk aan de jeugdherinne ringen van velen verbonden. Van daag de dag komt Haller langs. Hij verstaat zijn vak en hij doet het goed. Dat we hem nog vele jaren mogen houden, een wens, die des te meer klemt nu wij ver namen, dat zijn collega de Jong er misschien mee ophoudt. Daar om, eens per week een paar mi nuten voor de orgelman. En die paar centen? Och, die maken ons heus niet armer! Wat vroeger als het toppunt van vermaak werd beschouwd, vin den we nu ouderwets en niet meer te genieten. Hoe heerlijk kon men een jaar of 30, 40 geleden, zwij melen in de dramatiek van het toneel; dramatiek van het bijzon dere soort dat bulderende acteurs en huilende actrices vroeg. Maar pas op. Zo goed als deze genera tie de schouders ophaalt voor het vermaak van vroegere jaren, zo zal er een tijd komen waarin men het onbegrijpelijk vindt, dat men de kunst van thans nog enige aan dacht heeft waardig gekeurd. Wat waren de grootste attrac ties in de gemoedelijke periode Vlak voor de eerste wereldoorlog? We hebben een willekeurige greep gedaan in ons archief en sloegen de advertentiepagina's op in de kermisweek van het jaar 1913. Wel, hier is dan een kleine bloem lezing. We hebben tegenwoordig beslist andere eisen; let wel, niet betere, maar andereNaast een grote advertentie van gas lampen (350 cent, le soort) nemen we kennis van de grote pracht- revue van het gezelschap Henri ter Hall. In de schouwburg van Spree op de Rode Steen worden beslist slechts 4 opvoeringen ge geven van „Het Teeken des Krui zes", een groot drama uit Nero's tijdperk. Een caféhouder propa geert zijn café-chantant met de nieuwste nummers. „Tedere avond tot slot: Het overlijden van mej. Christina Minister Coalitie". Nee, het interesseert ons minder dat het verse koevlees 45 cent per pond kost of dat een solide zwarte damesmantel tegen de prijs van f 7.50 te verkrijgen is. We moeten uit! Dan maar naar het bioscoop-theater voor het hoofdnummer „De" zwarte gravin of de zielsangst ener moeder". Vergeet ook niet een foto te laten maken: 12 stuks 25 cent, 6 grote eveneens een kwartje. Nog niet genoeg van de bioscoop? Er draait ook nog een film in 3 afdelingen getiteld: „De rode Julia" (een so ciaal zedendrama). Of prefereert u het circus? Dan naar circus De Jonge, het prachtigste reizende paardenspel in Holland, België en Frankrijk. Hollandse wafelen worden thuisbezorgd en de witte gebatiste damesblouses met gebor duurd voorpand kosten nog altijd 45 cent. Wat een geldEn de bioscopen draaien maar door: „De wraak van de dierentemmer". Maar dan het Nederlandsch Bio- graaf-Theater van Regter en De Jong: „Gedurende de kermis prachtvolle voorstellingen. Zondag en Maandag als hoofdnummer „De Deugniet" (drama in 6 taferelen). En als u nog een mansoverhemd van 69 cent hebt gekocht en een katoentje voor HVs cent per el, mannen en vrouwen dan bent u pas goed in de kleren gestoken voor de slot-voorstelling van het moderne bioscoop-theater, waar u kunt zien; „De brandende vuur toren of door zijn vliegmachine gered." (De hoofdtaferelen zijn: een tragische huwelijksdag, in duizend angsten, tussen rook en vlammen, liefde overwint alles). Als extra nummer: „De dubbel ganger van den detectief of Ster- kerk dan Sherlock Holmes". (De taferelen: het portret van de de tectief, een bende misdadigers, het gestolen renpaard, de ontmaske ring, de wraak der bende, de win naar van de grand prix). De beel den worden door 'n bekwaam ex plicateur uitgelegd en begeleid door uitnemende muziek. Onze eisen zijn tegenwoordig anders. Let wel, niet beter, maar anders Het is nu weer kermis, leve thans de lol Als het naar kermistijd loopt, dan gaat mijn kop op hol. Dan weet ik van geen werken, ik ben een rare vos, En slechts één drank drink ik: Alebessenbos! Alebessen! Alebessen, hi, ha, ho! 't Meisje aan de arm, 't hoedje op een oor, En geen enkele bediende waar ik mij aan stoor; Wedden met mijn vrienden, wie heeft 't meeste fut; Heren, voor twee centen, een slag op 't hoofd van Jut. Goed gewerkt, honderd kilo, hi, ha, ho! Dan kom je bij een varken met geen enk'le poot, Om je maar te lokken schreeuwt de baas hem dood, Heren, kom toch kijken, zo iets ongehoord, Geef maar hier je stuiver en kijk dan ongestoord. Gaat dat zien, gaat dat zien, hi, ha, ho! Als de kermis over is betaal je je plezier. Want je portemonnaie is zo dun als postpapier. En komen ze om centen, dan Houd je je eigen dom, En roep je tot die heren: ja, kom maar eens weerom. O, die kermis, o die kermis, hi, ha, ho! Uit „Liederen uit de oude doos" (plm. 1880) Zij gaan op in de kermissfeer. En de groten worden als de kinderen, een week lang tevreden met een klein geluk GROOT KERMIS-SOIRÉE- DANSANT ALKMAAR Naar aanlei ding van bovengenoemd Soiree dansant kunnen wij U nog me- I dedelen, dat de organisatie be rust bij de K.A.J., doch dat alle I katholieke jongelui worden uit genodigd. De muzikale mede werking verleent de band van de fam. Kok, bestande uit ne gen man. De bekende dans- lerar, de heer J. van Berkuvn, heeft de algehele leiding en zorgt voor enige speciale attrac ties. Het wordt een avond van stemming, vaart en amusement want we vieren kermis en wil len dit goed doen. Velen vroegen ons reeds naar kaarten, doch tevergeefs, aan gezien deze uitsluitend aan dr zaal verkocht worden en we a.s. Zondag van 11—1 uur en in dien nog voorradig 's Maandags avonds. Aangezien het in de bedoelim ligt. in verband met de ruimte een bepaald aantal plaatsen be schikbaar te stellen, raden wii een ieder aan niet tot het laatste ogenblik te wachten, dit om te leurstelling te voorkomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3