Fanny Bfankers-Koen kampioene na hart veroverende race Rumoer rond het ziekenvervoer HET KRUIS gaat door de wereld „Yankee, ga naar huis" Hoogsp lu Nederlandse dames kampioen op 4xl00m. vrije slag Westerling, een man, die geen burger meer kan zijn Europa en Engeland MORGEN \L Europese athletiekkampioenschappen Publiek keek gespannen toe en vergat te juichen Athletiekperikelen in Brussel Zwemkampioenschapperi in Wenen Patiënten de dupe? Vervoerders laken de politiek van een aantal ziekenfondsen Nu ook in Nederland SPORT IN HET KORT in de sport Communisten betogen in Berlijn In ChristusLicht /flN Radarsta r/operation Beursoverzi ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1950 (Speciale berichtgeving) Voor de kleine Nederlandse kolonie bestond er gisteren reden tot juichen. Fanny Blankers-Koen zegevierde op de 100 nieter op zo'n ondubbelzinnige wijze, dat het publiek vergat onze landgenote hartelijk toe te juichen, als was het tot stomheid geslagen door zulk een machtsvertoon. Direct na de start nam Fanny de leiding, een halve meter, één meter, twee meter en op 50 meter was het al duidelijk: dit kampioenschap op de korte afstand kon haar niet meer ontgaan. Hier liep een sprint ster van extra klasse, waar de damesathletiekwereld geen krach ten tegenover kon zetten. Fanny had in 1948, na haar Olympisch kampioenschap 200 m., van het dochtertje van de heer Snijder, 'n verwoed athletiekmin- naar een bouquet bloemen gekre gen en datzelfde meiske bood 's werelds snelste sprintster bij dit Europese kampioenschap wederom bloemen aan, een aardige geste enbijna een traditie. Staande op het ere-podium ont ving Fanny van ir. A. Paulen de gouden medaille, twee Russinnen kregen de tweede en derde prijs. Jammer was het, dat mej. Douk- hovitch later haar bronzen me daille moest teruggeven. Door een fout van de jury was ze ten on rechte als derde geklasseerd; een wanklank van sportief-organisato- De Belgen schijnen toch wel heel veel moeite met pro blemen van organisatorische aard te hebben. Was het de voriqe week bij de wielerkam pioenschappen soms zo erq, om er zenuwpatiënt van te worden, ook bij de athletiek kampioenschappen, die thans te Brussel gehouden worden, gaat het soms eigenaardig toe. Het begon reeds op de eer ste de beste dag. Een malse onweersbui kwam, vlak na de officiële opening door Prins Boudewijn, roet in het eten gooien. Het tijdsschema was uit zfn verband gerukt en meteen wisten de Belgen niet meer wat te doen. Zo kon het gebeuren, dat tijdens de wed strijden de „ceremonie proto- colaire" gehouden werd en dat de volksliederen gespeeld werden toen juist de beslis sing viel in enkele loopnum mers. In de eerste plaats gaat al het indrukwekkende van de prijsuitreiking verloren en bo vendien getuigt iets dergelijks van weiniq eerbied voor de volksliederen. Op z'n zachtst uitgedrukt kunnen we de houding van de Engelse hoofdscheidsrechter bij de 10 km. snelwandelen wel wat vreemd noemen. De twee Engelse deelnemers aan dit nummer, Allen en Hardy, hadden van een Nederlandse en Zweedse scheidsrechter 'n waarschuwing gekregen we gens onregelmatig wandelen. Even later zagen zij zich ge noodzaakt de beide Britten een tweede waarschuwing te geven en ze voor diskwalifi catie voor de te dragen. De Engelse scheidsrechter legde deze mededelingen echter ter zijde, zodat de zonen van Al bion aanvankelijk als tweede en derde geklasseerd werden. Later op de avond echter, toen de jury d'appèl" deze onverkwikkelijke zaak onder zocht had, werd de uitslag gewijzigd en werden de beide Engelsen gediskwalificeerd. Het komt ons voor, dat het Engelse chauvinisme weer eens hoogtij vierde, maar of het de goede naam van de Britten ten goede komt, wa gen we toch te betwijfelen. rische aard en helaas niet de eni ge. Grove blunders. Er werden grove fouten in de organisatie gemaakt. Zo hebben wij moeten constateren, dat de uitslagen, welke op het scoring- bord werden geplaatst, herhaal delijk afweken van die welke de luidspreker aankondigde en deze weken weer af van de resultaten, die op gestencilde vellen aan de pers werden uitgereikt. Gruwelijke 1500 m. De helft van de 40.000 toeschou wers was reeds verdwenen en de persbanken waren vrijwel verla ten, toen het meest dramatische duel van de Europese athletiek kampioenschappen plaats vond: In een gruwelijke 1500 meter voch ten de IJslander Clausen en de Fransman Heinrich om de zege voor de Europese titel in het minst populaire maar athletiek-technisch gezien zo interessante nummer, de tienkamp. Dit tiende nummer moest de be slissing brengen. Clausen liep voorop, de Pool Adamcszyk als tweede en Heinrich op de derde plaats. Clausen, ongetwiifeld een betere hardloper dan de Fransman bezat niet meer de kracht om zich van Heinrich los te maken en in de laatste ronde, op 50 meter voor de finish, draaide hij zich om, drukte Heinrich de hand en ge zamenlijk liepen ze naar de eind streep. Een sportieve geste van de IJslander. Clausen boog het hoofd voor de meest sterke op dat moment. Nederlandse prestaties. Op de 200 meter heeft Lammers zich, na felle strijd met Schibsby van een tweede plaats verzekerd, waardoor hij zich voor de halve eindstrijd klasseerde. Eerst werd voor hem een tijd van 21.8 sec. opgegeven, daarna hoorden wij 22 sec. Hoe het ook zij, in de halve finale heeft Lammers nog een kans op de tweede plaats en dus voor de finale. Hij is ingedeeld met de Fransman Bally en de Zweed Danielsson. Verscheidene sprinters bleven in de series onder de 22 seconden. Fanny Blankers-Koen plaatste zich gemakkelijk in de eindstrijd van de 80 meter horden, waarbij Micheline Ostermeyer, die over de laatste horde komend, even uit haar balans was geraakt, tweede werd met 11.5 sec., een tijd welke ook Maureen Dyson-Gardner no teerde. De stiid in de finale zal wel tussen dit drietal gaan met de beide Russische hordenloopsters als gevaarlijke outsiders. Postbode Kluyskens is als tien de geëindigd op de 50 km snel wandelen in de tijd van 5 uur 18 minuten 31 sec. Hij sloeg in dit gezelschap een goed figuur. Het traject was niet bepaald prettig gekozen. Men had kennelijk de drukste wegen uitgezocht, waar veel publiek aan de kant van de weg stond. Bovendien wisselde het oppervlak zeer vaak, eerst was het asphalt, daarna beton, toen grind, vervolgens keien en een fietspad. Wessels plaatste zich in de fi nale verspringen met een derde sprong van 717 meter. Heden zal de finale gehouden worden. Nieuwe kampioenen. Van de 16 titels, tot nu toe be haald, staan er 5 op naam van Rusland (waarvan 4 dames), 4 op naam van Frankrijk, 2 op naam van Engeland en 1 op naam van Nederland, Italië, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije en IJsland. De voornaamste uitslagen van gisteren waren (Europese kam pioenen) Vijfkamp dames: 1. Ben Hamo (Frankrijk) 3204 pt.; 2. Crowther (Gr. Britt.) 3048 pt. 3. Modracho- va (Tsj. Slowakije) 3026 pt. Kogelstoten heren: 1. Huseby (IJsland) 16.74 mtr.; 2. Profeti (Italië) 15.16 mtr.; 3. Grigalka (USSR) 15.14 mtr. 400 meter heren: 1. Pugh (Gr. Britt.) 47.3 sec.; 2. Lunis (Frank rijk) 47.6 mtr.; 3. Wolfbrandt (Zw.) 47.9 sec. 50 km. snelwandelen: 1. Dordo- ni (Italië) 4.40.6 sec.; 2. John Ljunggren (Zw.) 4.43.25 sec.; 3. Verner Ljunggren (Zw.) 4.49.26 sec. Decathlon: 1. Heinrich (Fr.) 7364 pnt. 2. Clausen (IJsland) 7297 pnt.; 3. Tannander (Zweden) 7175 pnt. 100 meter dames. 1. en Europ. kampioene Fanny Blankers-Koen (Nederland) 11.7 sec. 2. Setcheno- va (Rusland) 12.3 sec.; 3. Fould (Gr. Britt.) 12.4 sec.; 4. Douko- witz (USSR) 12.4 sec. Discuswerpen dames: 1. Doum- badze (USSR) 48.03 mtr.; 2. Shoumskaia (USSR) 42.85 mtr.; 3. Cordiala Gentile (Italië) 41.57 meter. De vroegere staf-chef van het Amerikaanse leger, generaal George C. Marshall, vertoeft op het ogenblik met zijn echtge note in Marquette, Michigan, waar hij van een welverdiende vacantie geniet. Groot was de vreugde gisteren in het Nederlandse kamp op de zwemkampioenschappen te We nen. Voor de zoveelste maal werd een Europese titel veroverd en zowaar vier gouden plaquettes gingen naar Nederland. Irma Schuhmacher, Wies Vaessen, Han- nié Termeulen en Ans Massaar zorgden voor deze prestatie. Bo vendien hadden de poloërs een walk-over tegen Oostenrijk. De dag was gisteren goed be gonnen. Reeds vroeg in de mor gen konden de Nederlanders weer luidkeels juichen, toen zoals we reeds in een deel van onze oplage meldden Kees Kievit in de se rie 100 m. rugslag de tweede plaats bezette en zich dus voor de finale plaatste. Eclatante polozege. Op dezelfde ochtend nog zette het polozevental haar indrukwek kende overwinningenreeks voort met een eclatante 11-1 zege op Oostenrijk. Door het gelijke spel van Zuid- Slavië en Zweden kan alleen Ita lië nog met de onzen gelijk ko men. Een gelijk spel tegen deze temperamentvolle zuiderlingen is echter reeds voldoende voor de eindzege en dus 'n nieuw Euro pees kampioenschap. De ruststand De grote tekorten, waarmede op het ogenblik de ziekenfondsen in ons l9nd hebben te kampen, hebben o.a. geleid tot drastische maatregelen t.a.v. vooral het z.g. zittend ziekenvervoer voor rekening van het fonds. Op de eerste plaats hebben de zieken fondsen gemeend, om tot de gestelde bezuiniging te geraken, overal in den lande meldingsposten te moeten instellen waar alle vervoer moet worden gemeld. Op de tweede plaats moeten de verzekerden zelf per rit f 0.75 of voor een retourrit f 1.50 bijbetalen, terwijl niet tijdig aangevraagd vervoer in het geheel niet wordt vergoed. Over het algemeen hebben deze maatregelen niet tot het vereiste resultaat geleid. Een aantal zieken fondsen heeft gemeend verder te moeten gaan door een groot aan tal vervoerders uit te schakelen (ruim 90 procent) en met een uiterst klein groepje vervoerders een contract te sluiten onder voor waarden, die volgens insiders laak baar moeten worden genoemd. Geen vergoeding wordt bijvoor beeld gegeven voor telefonische meldingen aan de meldingsposten. Wachten bij ziekenhuis of dokter wordt over het algemeen niet ver goed, zeker niet voor het eerste half uur. Vader of moeder van een klein patiëntje mogen niet meerijden. En dit alles ter wille van een bij menig ziekenfonds be- Gisterenmorgen in alle vroegte vertrok van het Canisiuscollege te Nijmegen, de Universitaire Pelgrimage van ongeveer 600 studenten naar Rome. De lange karavaan werd gevormd door een groot aantal bussen en vrachtwagens. Tijdens het opladen der bagage in het nachtelijk duister. staande neiging om zélf het ver voer te gaan regelen. Van ondernemerszijde, die voren staand gegevens verstrekte, is men dan ook van mening, dat deze aan gelegenheid, die als een algemeen belang wordt gezien, nader dient te worden bestudeerd. Sociaal zitten aan het vraagstuk meerdere kanten. Immers 80 pro cent van werkend Nederland is thans z.g. verplicht verzekerd, dat wil zeggen dat men recht heeft op medische verzorging in de ruimste zin van het woord tegen betaling van de verplichte premie, die op het loon wordt ingehouden. Hier onder kan ook ziekenvervoer wor den gerekend. Voor wat betreft keuze van arts en dergelijke is de patiënt vrij. Bij ziekenvervoer evenwel 'is deze vrije keuze ver vallen: dit vervoer wordt bepaald door het ziekenfonds. Het streven daarbij is om tot concentratie van het vervoer te geraken, b.v. door combinatie van ritten en dergelijke. Daaraan zijn natuurlijk bezwaren, soms grote bezwaren, verbonden, die door de fondsen dikwijls niet voldoende in acht worden genomen, aldus de woordvoerder der onder nemers. Een van de grieven van de onder nemers. die voor 't overgrote deel georganiseerd zijn in de Federatie van Nederlandse Organisaties voor Personenvervoer (F.N.O.P.), richt zich dan ook hiertegen. De orga nisatie heeft echter wel oog voor de moeilijkheden, waarin de fond sen verkeren en men wil ook langs de weg van onderhandeling wel tot een oplossing zien té komen. Gevoerde onderhandelingen zijn echter door de ziekenfondsen on tijdig afgebroken, onder oplegging van een regeling, die in de prak tijk tot grote moeilijkheden en ook onbillijkheden heeft geleid. Zo kan het gebeuren, dat een patiënt op advies van zijn huis arts naar een specialist of zieken huis wordt verwezen. De huisarts oordeelt, dat vervoer per auto nood zakelijk is en geeft daartoe een machtiging af. De patiënt bestelt zijn vervoermiddel. Er zijn evenwel ziekenfondsen, die' van Aeze mach tigingen nauwelijks of geên notitie nemen en htm controlerend genees heer vragen of het betreffende ver voer noodzakelijk is te achten. In die gevallen, waarin het antwoord ontkennend luidt (en dit is geen uitzondering, in vele gevallen zelfs nadat de patiënt reeds enige dagen in een ziekenhuis is opgenomen en door de behandeling aldaar aan zienlijk verbeterd), moet de patiënt de gemaakte rit alsnog zelf betalen. Vooral voor de verplicht verzeker den, die tot de groep van de laag ste inkomens behoren, zijn hier on overkomelijke bezwaren aan ver bonden. Er hebben zich gevallen voorgedaan, dat patiënten niet in staat waren om de gevraagde bij drage in de kosten te voldoen. In een dergelijk geval moet dan het medisch noodzakelijk geachte ver- l voer achterwege blijven of de ver- j voerder zit met de schade. In beide gevallen een a-sociale toestand- Van ondernemerszijde bezien, is er nog een andere kant aan deze zaak. Immers, verschillende ver- voerders.vooral de kleinere zijn van ziekenvervoer uitgesloten. Hier door komen verschillende bedrijven in moeilijkheden te verkeren, met alle gevolgen van dien. Ook een zeer behoorlijk kapitaal aan devie- zen in de wagens gestoken komt i vrijwel renteloos te staan, zodat ook economisch de maatregel van j de ziekenfondsen niet verantwoord wordt geacht. Anderzijds zullen ver voerders, die wel voor vervoer in aanmerking komen, doordat de aan hen verleende vergoedingen vaak zodanig worden vastgesteld, dat een lonende exploitatie vrijwel niet meer mogelijk is, er toe komen om met slechter materiaal te gaan rijden. Hiervan worden ook in dit geval de patiënten mede de dupe. De vervoerders zjjn dan ook van mening, dat van overheidswege tegen Oostenrijk was 51. De doelpunten werden gescoord door Van Feggelen (7 x), Smol (2 x), Bijlsma en Braasem. Zuid Slavië had tegen Zweden een 32 voorsprong, doch na een uiterste krachtsinspanning maakte Zweden kort voor het einde ge lijk. De grootste vreugde bracht wel de zege van de dames-estafette ploeg. Toen Irma Schuhmacher als laatste van de ploeg het eerst aantikte sprong trainer Ambrust, buiten zichzelf van blijdschap ge heel gekleed te water om zijn pu pil te feliciteren. Dit kampioen schap was wel het meest indruk wekkende, dat behaald werd. Bij na tien sec. na Irma Schuhma cher tikte nummer twee, Grete Andersen, aan! Door deze uitslag kwam Nederland in het bezit van de Brediusbeker. Joris Tjebbes heeft het in de finale 400 m. vrije slag een beetje laten zitten. De verwachting was, dat hij het wel tot de vijfde plaats kon brengen. Tjebbes werd ech ter zevende, dus laatste, met een tijd van 5.01.07. De uitslagen van gisteren waren: 400 meter vrije slag heren: 1. Alex Jany (Fr.) 4.48; 2. Boiteux (Fr.) 4.50.1 3. Lehman (Düitsl.), 4.51.2; 7. Tjebbes (Ned.) 4 x 100 m. vrije slag dames: 1. Nederland, 4.33.9 2. Denemarken, 4.43.1 3. Zweden, 4.44.7 4. Frankrijk, 4.47.1 5. Italië, 4.56.1 Waterpolo: NederlandOostenrijk 111 ZwedenZd. Slavië 44 FrankrijkZwitserland 73 De stand is thans: Nederland 5 5 0 0 10 49-12 Zd. Slavië 5 3 1 1 7 42-24 Italië 4 3 0 1 6 36-20 Zweden 4 2 1 1 5 24-10 Oostenrijk 4 1 0 3 2 16-31 Frankrijk 5 1 0 4 2 22-38 Zwitserland 5 0 0 5 0 12-66 In Londen werd de wedstrijd tus sen de elftallen van Notts County en Queen's Park Rangers, voor de tweede divisie in de voetbal league, gespeeld. Hier ziet u een ingegrepen dient te worden, opdat (]uei tussen de doelman van Notts aan de wantoestanden, die thans (jounty en de rechtsbuiten en op het gebied van ziekenvervoer dreigen te onstaan, een einde zal worden gemaakt. County en middenvoor Rangers. van Queen's Park BRUSSEL Westerling heeft te Brussel nog geen rust gehad. Het is een komen en gaan In het kleine kanr.'jrtje in Hotel Royal Nord, waar de „Turk" zijn ten ten heeft moeten opslaan. Tal van binnen- en buitenlandse journalisten willen de legenda rische ex-kapitein ontmoeton. Hij heeft verklaard, zijn dien sten aan de V.N. te hebben aan geboden. Wellicht kan men hem in Korea gebruiken. Hij ver wachtte binnenkort naar de V.S. te gaan. Vechten is de hoofdzaak van zijn leven geworden, om het even waar en voor wie dat moet gebeuren. Hij liet gisteren door schemeren, dat hij zich wel eens ter beschikking van de commu nisten zou kunnen stellen, als de democratieën zijn militaire ca paciteiten niet wilden gebrui ken. Westerling verblijft in België onder do voorwaarde, dat hij lening uitgesproken. zich van elke politieke activi teit verre houdt. Hij sprak des gevraagd als zijn mening uit, dat Indonesië een strategisch centrum is, dat het zuidelijk ge bied der Stille Oceaan beheerst. Als daar Sovjet-Russische lucht-, land- en zeebases geves tigd zouden zijn, Zo verklaarde hij, dan zou de Zuid-Pacific ver laren zijn. Daar gaat het naar toe. Korea is slechts een aflei- dings-manoeuvre. AMERIKAANSE LENING AAN SPANJE WASHINGTON Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den heeft Vrijdagavond een le ning van 62.500.000 dollar aan Spanje goedgekeurd. President Truman en het mi nisterie van buitenlandse zaken hadden zich tegen een dergelijke (Van onze verslaggever) Op Goede Vrijdag van het vorig jaar trok door de straten van het oude Jeruzalem, over de Via Dolorosa, een indrukwekkende en schone processie van zingende en biddende pelgrims, temid den van wie een groep mannen, onder leiding van Dom Thomas Becquet, thans prior van het Benedietijnerklooster voor de Her eniging te Chevetogne, een zwaar houten kruis voortdroeg naar de Calvarieberg in de Heilige Grafkerk. De intentie van deze kruisweg langs de Heilige Plaatsen was het verkrijgen van een spoedige vrede in Palestina en het' behoud van de Hei lige Plaatsen voor geheel de christenheid. Dit kruis, het symbool van het werktuig, waarop de verlossing der wereld is voltrokken, werd door deze bede- en boetetocht door Jeruzalem tegelijk ook de tastbare wekroep tot de gehele Christenheid zich te bezinnen op het lot. dat 800.000 Palestijns» vluchtelingen, onder wie 150.000 christenen, heeft getroffen, een oproep ook om in gebed en boete de vrede over het Heilige Land af te smeken. Verrijkt met een reliek van het H. Kruis en een steen van de Lithostrotos, is dit kruis zijn tocht over de wereld begonnen om overal de gelovigen te begeesteren. Het kruis ging naar Rome en vandaar naar Frankrijk en Bel gië en bveral vond dg oproep tot gebed en boete weerklank in de harten van duizenden en dui zenden gelovigen. 5 Juli 1949 stak het over naar Engeland waar verschillende steden het kruis een enthousiast welkom bereidden. Ook in Canada zette het zijn zegetocht voort en van daar trok het naar de Verenigde Staten en voorts naar Zuid- en Midden-Amerika. Via de Philip- pijnen, Siam. India. Turkije, kwam het kruis in Europa te rug en in de eerste dagen van September zal ook Nederland het mogen ontvangen. In Nederland Op Zaterdag, 9 September zal het van Tancremont (België) uit naar Boxtel worden overge bracht. waar Zondagavond een plechtige Kruisweg zal worden gehouden, waarbij dit kruis zal worden meegedragen. De dag daarop trekt het kruis naar Til burg. vanwaar het op Woensdag 13 September naar de kathe draal van Den Bosch wordt ge bracht. waarin het een plaats zal krijgen onder de koepel. Vrijdag 15 Sept. wordt het kruis in Nij megen ontvangen, waar het Za terdags in een plechtige licht- stoet naar de Heilige Landstich ting wordt gebracht. Op de Palestina-Zondag 17 September wordt dan de zege tocht van het kruis door Neder land besloten met een plechtige Kruisweg langs de 14 staties op het landgoed, waarna de plcch- Een Nederlandse schaakploeg neemt deel aan het Fide-schaak- tournooi in Zuid-Slavië. Na drie ronden staan onze landgenoten op de derde plaats met acht pun ten. achter Zuid-Slavië en West- Duitsland, die negen punten ver gaard hebben. In Oslo werd de voetbal wedstrijd Noorwegen B-Luxem burg gespeeld. De gasten won nen met 01. Onze landgenoot Arie van Vliet heeft in Milaan de wereld kampioen Harris geklopt tijdens de sprintwedstrijden. Tevens vestigde hij met 11,2 sec. voorde laatste 20Ö meter een nieuw baanrecord. Ook Harris verbe terde een baanrecord. In een wedstrijd over een ronde tegen het uurwerk met vliegende start verbeterde hij het record van Jan Derksen met 0.6 sec. en bracht het op 22,8 sec. Naar we vernemen is de heer K. J. J. Lotsy, voorzitter van de K. N. V. B., ongesteld. Hij zal voorlopig volkomen rust rrioeten nemen. tige oprichting geschiedt van het kruis op de Golgothaberg. In de morgen van deze dag zal door de pauselijke internuntius, ir/gr. Paolo Giobbe een pontificale Hoogmis worden opgedragen in de Cenakelkerk van de H. Land stichting. De komst van het Palestina- kruis is voorbereid door het Pro Palestina-comité. voortgekomen uit het landelijk comité van het Apostolaat der Hereniging. Dit Palestinacomité stelt zich tot doel hulp te verlengn aan de Palestijns» vluchtelingen en de belangstelling van de Neder landse katholieken te richten on de grote betekenis van de H Plaatsen en Palestina, dat meer dan een Joodse of Arabische staat moet blijven het Heilige land. waar de Verlosser heeft ge leefd en geleden. Reeds heeft dit comité grote giften overgemaakt naar 't na bije Oosten, in totaal voor 'n waarde van f45.000. Ook werd re»ds kind»rkl»ding gezonden. Laten wij bidden, dat het land. vanwaaruit het Christendom over de wereld kwam. in rust en vrede bewaard-mag bliiven voor allen, die door het H. Kruis zijn verlost. Vervolg van pagina 1 Het was goed, dat Schuman niet wachtte op Engeland met zijn kolen- en staalplan. Het was hoog tijd, dat de eis van een Europees leger werd gesteld. Het is een ge luk, dat juist Churchill dit deed. Ook met dat plan zal begonnen moeten worden, zelfs al blijft Groot-Brittannië aanvankelijk af zijdig. Men verbreke daarom de banden met Engeland niet; men late zich daardoor echter ook niet remmen. Want economisch, politiek en militair kan ook En geland zich heden geen afzonde ring meer veroorloven. Bij het bepalen van hun verhou ding tot de Britten moeten de vas telanders ook bedenken, dat er nog andere werelddelen zijn dan Europa. Ook Azië is momenteel een haard van gevaar. Ook daar kan Engeland het Westen, met name het Europese Westen wel licht belangrijke diensten bewij zen. ATHLETIEK: Brussel: Europese athletiekkampioenschappen met vele Nederlandse deelne mers; Rijswijk: Trialmeeting TrekvogelsZweedse Ploeg. ZWEMMEN Eur kampioenschap- pen met Nederlandse deelna me. ZEILEN: 24-uurswedstrijd op 't IJselmeer. PAARDENSPORT: Courses te Alkmaar en Scheemda. WIELRENNEN: Koog a. d. Zaan wegwedstrijd voor profs en onafhankelijken; Ronde van Duitsland. VOETBAL: Helsinki: Finland— Denemarken: Utrecht: Zilve ren Dom-tournooi: Groningen- Groninger Dagbladbeker: Haarlem: Spaarnebeker. Rot terdam: Zilveren Bal; Amster dam: Arol-tournooi; Winscho ten: Winto-tournooi. BERLIJN (Sovjetzöne) „De roep: „Yankee, ga naar huls", zal in West-Duitsland zo luid wor den, dat de Amerikanen ge dwongen worden naar hun „Gouden Westen" terug te ke ren, zo verklaarde Otto Grote- wohl, de Oostduitse premier gis teren tijdens de opening van een communistisch congres te Ber lijn. Hij beweerde verder, dat het nationale verzet tegen de weste lijke geallieerden in West-Duits land van uur tot uur groeit. Deze toespraak werd gericht tot 7000 personen, onder wie meer dan 1000 communisten uit West- Duitsland. Voor de opening van het con gres werd door Pieck en Grote- wohl, geflankeerd door officie ren van de Vplkspolizei een pa rade afgenomen van 100.000 partijgenoten, die langs de vroe gere'triomf-allee der Nazi's, Un- ter den Linden, defileerden. De sociaal-democraten in Wcst-Berlijn hebben de waar schuwing verspreid, dat de com munisten voornemens zijn Za terdagavond in de geallieerde sector door te dringen om daar betogingen te houden. Radio-Oost-Berlijn speelde na het verslag van de bijeenkomst voor het eerst na de oorlog de populaire Duitse mars „Andreas Hofer". Ook West-Duitsland in Europees leger De Duitse vertegenwoordiger te Straatsburg, von Brentgno heeft verklaard dat de West- Duitse republiek tegen herbewa pening is maar het als haar recht en haar plicht ziet deel te nemen aan de defensie van Europa. „Van de vorming van een Duits leger onder Duits be vel kan geen sprake zijn. Wij zouden niet weten, wat wij et- mee zouden moeten doen. Maar wjj zijn bereid onze economische kracht en zo nodig ook onze mankracht ter beschikking te stellen van een Europees leger onder een gezamenlijk politiek gezag." Christen, begrijp uw geluk, het geluk, door hef H. Doopsel met Christus verbon den te zijn, met Christus, de Wijnstok tot één wezen en leven vergroeid. In Christus, in het ge loof aan Hem, in de reiniging van de zon de, en het leven. BENEDICTUS Gistermiddag om ft «pip" gaf, werden mannen aan de van heel het luch terse Unie, dat be de klokken werden schut, de boordkaru mét de tijd, waa zullen vastleggen, uitgebreidste, die rug zal zijn, duurt aan de hand van d< hebben vastgesteld in luchtgevechten eigenlijk al waren Gistermiddag ook was ste waakzaamheid" geb „operations-room" van landse sector van het die ergens in Schevenin commando staat van M. Wanrooy en waar touwtjes samenkomen hele gebied tussen Schelde, en van de Maastricht. Op alle die ergens in Nederlanc ien uitzenden om de zv andelyke bommenweype: netten te verstrikken, ogen gericht op de ki buizen, waarop de „ec door vliegtuigen te: stralen verschijnt. Geoefende ogen lezen plaats, hoogte en aantal derende vliegtuigen, worden telefonisch door; de operation-room. PT] man en macht gewerkt bindingssysteem zonder laten functionneren. 600' telefoonlijn zjjn voor blokkeerd. Dat zal slech vertraging in het bur; verkeer veroorzaken, met het weekend min dan midden in week. room zelf zijn ook nog halve kilometer kabel daar, rond een enorme alle gegevens van de r en andere meldingen m cirkels verwerkt op de van Nederland. De on stellen worden gekwalifi Bjj A (Allied), F (I eigen jager) en X is er nog geen vuilt lucht. Het burgerlu gaat, tot een maxjm van 8000 voet, gei gang. Maar als H, I vijand, is gesignalee het gerammel in de gevechtsleider vlieg telefoon en stuurt ee squadrons Meteors, of Vampires de luel op de vier ingeschak taire vliegvelden startklaar staan, zoals ze dat hier noe alle commando's in gegeven worden. Vliegtuigen de lucht wordt „scramble" gen de piloten krjjgen var veningen hun koers en de hoogte, waarop vliegen en de golflenj naar ze moeten luister matisch komen zij ook #darnet terecht, en zo joor Wanrooy waar zn b uven. En dan komt blrk, dat de piloten niet het blote oog schreeuwen zij hun in de microfoon: ,Laat maar aan mij over, c gen En Schèveningen meer dan te wachten V>op van het gevecht, 's dat gistermidd kleurloze mai cultures en schee vriendelijk AMSTERDAM, 28 Aug De Vrijdag kwam alj een afsluiting van een vrij week. Het koersniveau is min of meer gestabilisee ais ter beurze verwacht v men er vandaag geen 1 verbeteringen. De politie fcer en,de Koreaanse kw den de gemoederen te om, zolang op deze gebii bijzonders gebeurt, veel ring in het koerspeil te ten. \oor de industriemarkt den de koersen slechts ui mg met gisteren. A K.U vrij vast, n.L 108 ex dividend, tegen gisteren twe« punten hoger. Tegen op 167 gehandeld. Van internationale industrie valt noch wat de grootte acties betreft, noch wat vorming aangaat, iets bij melden. Aandelen Unilev even tot 221, doch liepc achteruit tot 219%. De scheepvaartmarkt 1 in een matige belangstel heugen en de recente ko gen worden zeer goed gek Ook vandaag was de stemj prijshoudend te noemen. De Indonesische sector daag een kleinigheid Weliswaar werden de gis leden verliezen niet geh naald, doch de ondertoon ongunstig. De staking in is wel een drukkende fa deze markt, maar de bei op een spoedige oplossing Voor de stemming op fondsenmarkt kunnen var dag dezelfde bewoordinger worden: stil en zo goed s anderd. De gisteren gemelde gang in het agio percen New York op de Am markt, werd vandaag gev een daling van bijna 1 pr handel was wederom sti stemming licht verdeeld, gatie 2 1/4 procent. C.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4