reld tuchtoefening „Cupola" Werkloosheid in ons land in 1949 over het algemeen gering Hoogspanning achter de schermen van Kanker thans de ernstigste volksziekte De zaak Bertha Hertog h wordt opnieuw behandeld a en and SEN riuis Goede industriële vormgeving: LEERPOSITIE VRIJ PRECAIR Berlijn Radarstations in contact met „operationsroom" Scheveningen Beursoverzicht Eerste priester wijding in Surabaja Percentage echter hoog in Groningen, Emmen, Hardenberg, Hoogeveen en Onstwedde 14.000 slachtoffers per jaar Vele levens zijn te redden als ieder helpt levensbelang voor ons bedrijfsleven Officiële Nederlandse instanties schoten in eerste aanleg te kort Voorraden gering; prijsstijging verwacht ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1950 PAGINA 5 straten van ukwekkende rims, temid- Dom Thomas voor de Her- voortdroeg intentie van verkrijgen van de Hei- ,eschiedt van ilgothaberg. In e dag zal door rnuntius. nr.^r. n pontificale jpgetlragen in de H. Land- iet Palestina- door het Pro voortgekomen omité van het reniging. Dit telt zich tot engn aan de lingen en de de Neder- te richten on van de H na, dat meer of Arabische het Heilige osser heeft ge- comité grote naar 't na taal voor 'n Ook werd gezonden, dat het land. Christendom m. in rust en bliiven voor H, Kruis zijn pagina 1 Schuman niet land met zijn Het was hoog een Europees Het is een ge- chill dit deed. zal begonnen elfs al blijft anvankeliik af- eke daarom de land niet; men ir echter ook int economisch, kan ook En- geen afzonde- iven. fan hun verhou- moeten de vas- denken. dat er ddelen ziin dan is momenteel vaar. Ook daar t Westen, met se Westen wei diensten bewij- ussel: Europese enschappen rlandse deelne- Trialmeeting veedse Ploeg, kampioenschap- rlandse deelna- wedstrijd op 't Courses te heemda. Coog a. d. Zaan voor profs en i; Ronde van inki: Finland Utrecht; Zilve- ooi: Groningen* bladbeker; rnebeker. Rot- n Bal; Amster- nooi: Winscho- rnooi. I U est-Dultsland in es leger rtegenwoordiger von Brentano dat de West- tegen herbewa- het als haar icht ziet deel te defensie van vorming van onder Duits be- rake zijn. Wii n. wat wij er ten doen. Maar nze economische odig ook onze beschikking te Europees leger nenlijk politiek s' Licht isten, begrijp luk, het geluk, het H. Doopsel hristus verbon- te zijn, met us, de Wijnstok én wezen en vergroeid. In us, in het ge- an Hem, in de ing van de zon i het leven. BENEDICTUS (Van onze verslaggevers) Gistermiddag om twaalf u ur precies, toen de B.B.C. haar time- „pip" gaf, werden alle horloges gelijkgezet van de piloten, de mannen aan de luchtdoelkanonnen en in de stafkwartieren van heel het luchtvaart-apparaat van de landen van de Wes terse Unie, dat betrokken is bij de operatie „Cupola". En ook de klokken werden gesteld in de camera's op de stukken ge schut, de boordkanonnen en de mitrailleurs, die de treffers, mèt de tijd, waarop ze werden geplaatst, op de filmband zullen vastleggen. Als deze grootscheepse tuchtoefening, de uitgebreidste, die ooit in het Westen is gehouden, achter de rug zal zijn, duurt het nog wel een maand, eer alle resultaten aan de hand van de films zijn nagegaan. En dan zal men óók hebben vastgesteld of er geen vliegtuigen zijn geweest, die in luchtgevechten nog successen wisten te boeken, terwijl ze eigenlijk al waren neergeschoten Gistermiddag- ook was het „uiter ste waakzaamheid" geblazen in de „operations-room" van de Neder landse sector van het Cupolafront die ergens in Scheveningen onder commando staat van majoor S. H. M. Wanrooy en waar de luchtslag touwtjes samenkomen voor het ge hele gebied tussen Dollard en Schelde, en van den Helder tot Maastricht. Op alle radarstations die ergens in Nederland hun stra len uitzenden om de zwermen vij andelijke bommenwerpers in hun netten te verstrikken, waren aller ogen gericht op de kathodestraal- buizen, waarop de „echo" van de door vliegtuigen teruggekaatste stralen verschijnt. Geoefende ogen lezen uit de echo's plaats, hoogte en aantal van de na derende vliegtuigen. Die gegevens worden telefonisch doorgegeven aan de operation-room. PTT heeft met man en macht gewerkt om het ver bindingssysteem zonder haperen te laten functionneren. 6000 kilometer telefoonlijn zijn voor „Cupola" ge blokkeerd. Dat zal slechts geringe vertraging in het burgertelefoon- verkeer veroorzaken, dat immers met het weekend minder druk is dan midden in week. In de „ops"- room zelf zijn ook nog eens ander halve kilometer kabel verwerkt. En daar, rond een enorme tafel worden alle gegevens van de radar-stations en andere meldingen met pijltjes en cirkels verwerkt op de grote kaart van Nederland. De ontdekte toe stellen worden gekwalificeerd. Bij A (AHied), F (Fighter, een eigen jager) en X (onbekend) is er nog geen vuiltje aan de lucht. Het burgerluchtverkeer gaat, tot een maxjmum hoogte van 8000 voet, gewoon zijn gang. Maar als H, Hostile, de vijand, is gesignaleerd, begint het gerammel in de glazen. De gevechtsleider vliegt naar de telefoon en stuurt een van zijn squadrons Meteors, Spitfires of Vampires de lucht in, die op de vier ingeschakelde mili taire vliegvelden voortdurend startklaar staan, „stand-by", zoals ze dat hier noemen, waar alle commando's in het Engels gegeven worden. Vliegtuigen de lucht in sturen wordt „scramble" genoemd en de piloten krijgen vanuit Sche veningen hun koers aangegeven en de hoogte, waarop ze moeten vliegen en de golflengte, waar naar ze moeten luisteren. Auto matisch komen zij ook in het ra- „darnet terecht, en zo weet ma joor Wanrooy waar zijn mensen blijven. En dan komt het ogen blik, dat de piloten de vijand met het blote oog zien. Dan schreeuwen zij hun „Tally-ho" in de microfoon: ,Laat de rest nu maar aan mij over, ouwe jon gen". En Scheveningen rest niets meer dan te wachten op 't ver- loon van het gevecht. Zo is dat gistermiddag om 12 KLEURLOZE MARKT, CULTURES EN SCHEEPVAART VRIENDELIJK AMSTERDAM, 28 Augustus. De Vrijdag kwam als een kleurloze afsluiting van een vrij eentonige week. Het koersmveau is blijkbaar min of meer gestabiliseerd en zo als ter beurze verwacht werd, kwa men er vandaag geen belangrijke verbeteringen. De politieke atmos feer en.de Koreaanse kwestie hou den de gemoederen te zeer bezig om, zolang op deze gebieden niets bijzonders gebeurt, veel verande ring in het koerspeil te verwach ten. Voor de industriemarkt verschil den de koersen slechts uiterst wei nig met gisteren. A.K.U.'s openden vrij vast, n.l. 168 ex 7 procent dividend, tegen gisteren 173%, dus twee punten hoger. Tegen slot werd op 167 gehandeld. Van de andere internationale industrie-aandelen valt noch wat de grootte der trans acties betreft, noch wat de koers- vorming aangaat, iets bijzonder te melden. Aandelen Unilever stegen even tot 221, doch liepen daarna achteruit tot 219%. De scheepvaartmarkt blijft zich in een matige belangstelling ver heugen en de recente koersstijgin gen worden zeer goed gehandhaafd. Ook vandaag was de stemming goed prijshoudend te noemen. De Indonesische sector kon van daag een kleinigheid avanceren. Weliswaar werden de gisteren ge leden verliezen niet geheel inge haald, doch de ondertoon was niet ongunstig. De staking in Indonesië is wel een drukkende factor voor deze markt, maar de beurs hoopt op een spoedige oplossing. Voor de stemming op de staats- fondsenmarkt kunnen van dag tot ciag dezelfde bewoordingen gekozen worden: stil en zo goed als onver anderd. De gisteren gemelde achteruit gang in het agio percentage met New York op de Amerikaanse markt, werd vandaag gevolgd door een daling van bijna 1 procent. De handel was wederom stil en de stemming licht verdeeld. Prolon gatie 2 1/4 procent. uur begonnen. Het grote hoofd kwartier van de operatie, dat in Fontainebleau gevestigd is, wordt van ieder detail op de hoogte gehouden. En daar zal men kunnen weten of bijv., als twintig bommenwerpers boven Groningen koersen, deze 'n voor hoede zijn van een grote aanval, waar natuurlijk de mannen van Leeuwarden op af worden ge stuurd, of dat zij slechts een af leidingsmanoeuvre betekenen voor de grote stroom, die op Pa rijs aan komt golven. En de luchtdoelartillerie? Er zou alle kans zijn, dat deze de eigen toestellen op de korrel neemt. Om dat te voorkomen, zit een vertegenwoordiger van deze bij de landmacht ingedeel de artillerie in de operations- room bij de gevechtsleider, die uiteindelijk ook de verantwoor delijkheid draagt voor het ingrij pen van de artillerie in 't lucht duel. Geen wonder dat hoogspan ning heerst in de Scheveningse centrale, waarvan de ingewik kelde apparatuur door de kerels van de luchtmacht is opgezet en uitgewerkt. „We weten waar we naar toe willen", zegt generaal Baretta. En majoor Wanrooy vult aan: „Ook in vredestijd kunnen wij met onze „ops"room een prachtig hulpmiddel zijn voor het bevorderen van de vliegveiligheid. Door nacht en ontij kunnen onze radarstations de vliegtuigen veilig naar de luchthavens geleiden; we kun nen waarschuwen voor botsin gen en zelfs voor zware onweers en regenbuien". Hoe dan ook: gisteren is de operatie Cupola gestart. Zij zal vandaag en morgen nog voort duren. PRIESTEROPLEIDING IN INDONESIë VORDERT SNEL DJAKARTA (K.N.P.). Zon dag 6 Augustus 1.1. had voor de eerste maal een priesterwijding plaats in Surabaja. Zij werd toe gediend in de Heilig-Hart Kerk dor Mgr. M. Verhoeks C.M., Apos tolisch Vicaris van Surabaja,. aan de weleerwaarde heer V. Windrich, die als seculier geestelijke werk zaam zal blijven in dit vicariaat. Hij werd benoemd voor de missie van Madiun. Op Dinsdag 8 Augustus 1.1. begon het klein-seminarie Sint Vincen- tius te Surabaja zijn tweede studie jaar met zestien seminaristen. Het seminarie werd vorig jaar begon nen met acht leerlingen. Z.H. DE PAUS HEEFT NEDERLANDS GESPROKEN VATICAANSTAD (K.N.P.) Enige dagbladen hebben hun ver wondering ,te kennen gegeven, dat Z.H. de Paus tijdens de audiëntie van Woensdag 23 Augustus Ne derlands zou hebben gesproken. Inderdaad heeft de H. Vader tijdens deze audiëntie tot de meer dan tweeduizend Belgische en on geveer tweehonderd Nederlandse pelgrims na de gebruikelijke toe spraak in zes talen voor de eerste maal ook in het Nederlands het woord tot de pelgrims gericht, die dit met groot enthousiasme en bij zondere voldoening hebben verno men. Eind Januari 1950 bereikte het to taal aantal geregistreerde werkloze mannen (geheel werklozen, DUW-arbeiders en wachtgelders) een hoogte van 104.000. Dit komt neer op een werkloosheidspercentage van nog geen 5 procent. Eind Jannari 1949 bedroeg het percentage nog geen 4. Hierbij moet men bedenken, dat de Januarimaanden altijd onderhevig zijn aan een vrij sterke seizoenwerkloosheid. In Juli 1949 b.v. bedroeg het werkloosheidspercentage slechts 2 procent. Onder de ingeschreven werklozen komt een vrij groot aantal voor, dat in het bedrijfsleven niet of moeilijk plaatsbaar is. Dit aantal beliep eind Januari j.l. 23 procent van het totaaL Aan de hand van de gegevens voor alle Nederlandse gemeenten heeft het Centraal Bur. voor de Statistiek de regionale verschillen in de werkloosheid onder de man nen nagegaan, waartoe het de voor melde werkloosheidspercentages heeft berekend. Uit de voor alle gemeenten met meer dan 20.000 inwoners opge stelde tabellen blijkt, dat in een groot aantal gemeenten zeer wei nig werkloosheid voorkomt. Van de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners, blijken vooral de tex tielcentra Enschedé en Tilburg een zeer laag werkloosheidspercentage te hebben. Nijmegen daarentegen geeft een vrij hoog percentage te zien, evenals Arnhem, 's Graven- hage en Groningen. In voornoemde gemeenten heerste vooral veel werkloosheid onder de losse ar beiders. Van de gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners heeft Emmen een zeer hoog werkloosheidspercentage. De werkloosheid aldaar bestaat voor ruim 50 procent nit veen arbeiders. Ook In 's Hertogenbosch zijn de percentages aan de hoge kant. Deze gemeente had ook voor de oorlog reeds te kampen met verhoudings gewijs grotere werkloosheid dan de meeste andere Brabantse steden, hetgeen voor een goed deel het ge volg is van een structueel tekort aan werkgelegenheid in de stad zelf, alsmede door het failleren c.q. wegtrekken van industriële bedrij ven in het verleden. Het blijkt dat in de gemeenten waar een hoog werkloosheidspercentage voorkomt, meestal ook het aandeel van de losse arbeiders in de totale werk loosheid groot is, omdat deze groep grotendeels uit ongeschoolden be staat, die bij vermindering van van werkgelegenheid of bij reorga nisatie het eerst ontslagen of ver vangen worden. In de gemeenten van 20.000 tot 50.000 inwoners waren voor het merendeel de werkloosheidspercen tages zeer gering, maar een belang rijke werkloosheid is geconcen treerd in Hardenberg, Hoogeveen en Onstwedde. Ook voor de oorlog was de werklooshed in deze ge meenten beduidend. Uit de tabel der werkloosheids percentages voor een groot aantal gemeenten blijkt, dat in het alge meen de landbouwstreken in de wintermaanden veel, doch in de DE LAATSTE WEEK VAN ROTTERDAM AHOY De tentoonstelling Rotterdam Ahoy' gaat haar einde naderen. De laatste week is ingegaan, want op 31 Augustus sluiten de poorten. Het blijkt nodig te zijn, dit ander maal te zeggen, aangezien er nog altijd mensen zijn, die in de ver onderstelling leven, dat de tentoon stelling nog wel wat langer zal du ren. Hier is beslist geen sprake van. Overigens mag het besluit om de expositie tot en met de laatste van deze maand open te houden zonder restrictie een gelukkig besluit wor den genoemd. De belangstelling immers is na 15 Aug. nog voort durend in stijgende lijn gegaan en geen veertien dagen nadat Jan Bos- selaar uit Hilversum als de mill- ioenste bezoeker op een truck en in het zonnetje werd gezet, werd reeds de 1.350.000 verschreden. Het ge middelde bezoek bedraagt thans 24.000, per dag. Dit stemt te meer tot voldoening, omdat vooral het be zoek van buiten de stad in zeer belangrijke mate is tegenomen. zomermaanden weinig van werk loosheid hebben te lijden. Duide lijke taal spreken in dit opzicht het Oldambt, de Noord-Friese bouwstreek, het veenkoloniale ge bied, de Streek en de bollenstreek, de Zuidhollandse en Zeeuwse eilan den en de kleistreek van Noord brabant. Opgemerkt wordt, dat veel werkloze landarbeiders bij de D.U.W. werkzaam zijn, in 1949 ge middeld 97 procent van het totaal aantal werkloze landarbeiders. De veenkoloniale gemeenten met hun agrarisch georiënteerde indu strieën geven in de wintermaanden een hoog werkloosheidspercentage te zien. Dit houdt verband met de omstandigheid, dat de werkzaam heden in deze industrieën sterk aan het seizoen gebonden zijn. Voor de Drentse veenstreek valt de zeer hoge werkloosheid in Odoorn op, waar, evenals; in Emmen, de werk lozen grotendeels veenarbeiders zijn. Het weidegebied van Noord- West Overijsel heeft zowel in de winter als in de zomer over het algemeen weinig werklozen. Het textielgebied Twente had in 1949 weinig werklozen. De textielindu strie heeft tot op heden een tekort aan arbeidskrachten inplaats van een overschot. Vriezenveen met zijn grote seizoenwerkloosheid onder de veenarbeiders vormt een uitzonde ring. Wel zeer lage werkloosheidsper centages geeft de Zaanstreek te zien, waar de industrie sterk ont wikkeld en veelzijdig is. De bollen streek en het Westland gaven voor Juli hetzelfde beeld te zien: lage werkloosheidspercentages. Samenvattend constateert het C.B.S., dat in 1949 de werkloosheid in ons land over het algemeen van geringe omvang was. AMERIKAANSE LEGER NEEMT SPOORWEGEN OVER WASHINGTON President Tru man heeft Vrijdag de vordering, op Zondag a.s., bevolen van de spoor wegen in de V.S., teneinde een spoorwegstaking in het gehele land af te wenden. De staking, die voor Maandag was uitgeroepen, zou het gehele spoorwegverkeer hebben stilge legd. De minister voor het leger is belast met het beheer der spoor wegen. De vakbonden van spoorweg mannen, die de staking hadden uitgeroepen, hebben deze afgelast na president Trumans vordering van de spoorwegen. De vakbonden verklaarden, dat zij „gaarne" voor de regering zou den werken. Iedere drie kwartier overlijdt in ons land een patiënt aan kanker, en niet minder dan 18 pCt. van totale sterfte wordt veroorzaakt door deze gevreesde ziekte, die jaarlijks 14.000 slachtoffers maakt. En nog gaat de stijging voort. Naar een grove schatting komen pjr jaar ongeveer 18.000 nieuwe gevallen voor. Dit percentage wordt alleen overtroffen door dat van de hartziekten, dat 20 pCt. bedraagt. Was omstreeks de eeuwwisseling tuberculose de grootste kwaal, thans is het de kanker, en deze vijand van onze volksgezondheid kan alleen dan afdoende worden bestreden, als 't een nationale zaak wordt Op het gebied van de kankerbe- chirurgie en de radiotherapie, redt strijding zijn i» ons land werkzaam de vereniging „Koningin Wilhel- minafonds" (voortzetting der fond sen 1918 en 1948 ter Bestrijding van de Kanker), die de gelden verza melt, de stichting „Koningin Wil- helminafonds", die gelden verdeelt, de Centrale Commssie voor de Kankerbestrijding, die zowel de stichting als de minister adviseert, de verenging Het Nederlands Kan kerinstituut te Amsterdam (Antoni van Leeuwenhoekhuis) die reeds 36 jaar bestaat en het Radio- Therapeutisch Instituut te Rotter dam. Beide laatste instituten voe ren, zoals bekend, in hun klinieken de practische strijd tegen de kan ker. Voor dit alles is veel, zeer veel geld nodig, en dit zal vele millioe- nen meer moeten zijn, dan 't fonds ongeveer 2 mlllioen gulden dat het Nederlandse volk als Na tionaal Huldeblijk aan Koningin Wilhelmina aanbood bij Haar rege ringsjubileum, en dat Zij bestemd heeft voor de kankerbestrijding. 31 Augustus, de verjaardag van Prin ses Wilhelmina wordt een grote landelijke collecte gehouden in enkele plaatsen op een andere da tum. 585 Gemeenten zijn als lid van het Koningin Wilhelminafonds toe getreden en dragen een halve cent per inwoner af. Vele gemeentebe sturen hebben het verzoek van de vereniging, deze bijdragen te ver strekken, nog in behandeling. Ook van ondernemerszijde laat men zich niet onbetuigd. Evenmin ontbreekt de financiële steun van particuliere zijde. Gelden komen binnen, ver zameld op voetbalwedstrijden, kla- verjastoornooien enz. zelfs collecten op bruiloften zijn geen zeldzaam heid. En alles groot of klein, het wordt in dank aanvaard en besteed voor het doel, dat de genoemde organisaties in nauwe samenwer king nastreven: de bestrijding van de kanker. De sterkte aan deze ziekte steeg van ruim 7 per 10.000 der gemid delde bevolking in 1890 tot onge veer 14 op heden. De behandeling van kanker, zich nog voornamelijk beperkend tot de vele mensenlevens, vooral wanneer men de ziekte in haar eerste sta dium onderkent. Vroegtijdige onder kenning is van het allergrootste belang. Afgezien van de centra, waar goed geoutilleerde poliklinie ken gelegenheid tot het meest mo derne onderzoek aan de toenemen de stroom patiënten moeten bieden, dient te worden overwogen of pe riodiek onderzoek van gezonden en schijnbaar gezonden ook bij de be strijding van de kanker ingang dient te vinden. In 't buitenland o.a. in Amerika, vindt men hiervan reeds goed werkende voorbeelden en in Nederland bewijzen de geval len van longkanker, die gevonden worden bij het rontgenologisch on derzoek op tuberculose, hoezeer 'n periodieke keuring van volwasse nen in de toekomst voor de kanker bestrijding vruchten kan afwerpen. Behalve de plannen, die er be staan voor de bouw van een nleuw kankerinstituut op het terrein van het Wilhelmina Gasthuis te Am sterdam en voor de verbetering der huisvesting van het radio-the rapeutisch Instituut te Rotterdam, is ook een belangrijke taak wegge legd voor de universiteiten de medische faculteiten en reeds is van deze zijde volledige mede werking toegezegd. Om een juist beeld te krijgen is de registratie van de gevallen van kanker nood zakelijk in Denemarken bestaat dit reeds het is een eerste ver eiste voor een doelmatige organi satie van de bestrijding van deze ziekte. Voorlichting aan de bevolking is tevens een van de zeer belangrijke onderdelen van het werk. De be handeling is in toenemende mate in staat de sterfte aan bepaalde vor men van kanker te verminderen. Voorts dienen door voorlichting verkeerde begrippen en de vrees voor kanker, bijvoorbeeld, als zou het een besmettelijke ziekte zijn, uit de weg te worden geruimd. Grote, financiële bijdragen zjjn nodig om deze in kracht toenemen de volksvijand te bestrijden. In de organisatie van d© kankerbestrij ding liggen wij op menig terrein achter en deze achterstand zullen wjj slechts kunnen inlopen, indien ook, evenals elders op het terrein van de volksgezondheid, dit streven naar gezondheid ook inderdaad een zaak is, die aa„ het volk behoort en door het volk behartigd wordt. De moeilijkheden bij de bevoor rading met huiden zijn ten dele een gevolg van de sinds 1945 ge volgde politiek van inkoop, doch vloeien anderdeels voort uit de he dendaagse politieke invloeden op de wereldmarkt. De Nederlandse leerindustrie be dient zich slechts in geringe mate van in Nederland geslacht vee. Veelal prefereert men huiden en veilen uit Zuid-Amerikaanse lan den. De Nederlandse huiden zijn volgens experts beter geschikt voor bekedingsleer en dergelijke Niet alleen de eerste twee da gen van de komende najaars- beurs zullen de naam van ex portdag dragen, dat zal ook het geval zijn met de 12e September. Alsdan ,zal in het bijzonder de aandacht worden gevestigd op de industriële vormgeving. Het doel daarvan is, aan het machinaal vervaardigde massa product de hoogst mogelijke kwaliteit te geven. De massa productie heeft vele behoeften gekweekt, waaraan voldaan kon worden, maar door de vergaande vervlakking werd daarnaast ook veel schade aangericht. Het ma chinale proces nadert thans ech ter het stadium van rijpheid en in verband hiermede is het nood zakelijk, de oorspronkelijke een heid van de ambachtsman (die in zich verenigde de ontwerper, de vervaardiger en de verkoper) te herstellen. Het eerste publieke contact met een artikel wordt gevormd door het oog, daarna volgt de combinatie van oog en tastzin en vervolgens het gebruik. De taak van een ontwerper is een arti kel te ontwerpen, waarin alle eisen verwerkt zijn. Hierbij is samenwerking tussen technici en verkopers noodzakelijk. Boven dien moet de ontwerper vaak Ongeveer 450 employé's van het secretariaat der Verenigde Naties hebben reeds hun intrek genomen in de nieuwe Manhattanse wolken krabber, hoewel nog tal van werklieden met de voltooiing van het gebouw bezig zijn. Dit glazen paleis heeft 39 verdiepingen. ook als uitvinder optreden. De industriële vormgeving is echter zeker niet een uitsluitend aesthetische aangelegenheid. Men mag immers geen projecten ma ken zonder te denken aan de éi- nanciële risico's die uitsluitend op de fabrikant drukken. De financiële vormgeving is daarom in de eerste plaats een econom. aangelegenheid, waarbij echter aesthetische elementen 'n belangrijke rol spelen. Deze industriële vormgeving is voor Nederland in de huidige positie van bijzondere betekenis te achten. Wanneer men tot be tere kwaliteiten wil komen is zij onontbeerlijk. In de eerste plaats is research nodig, die ech- (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Te Singapore is een nieuw proces aanhangig gemaakt over de toekomst van het minderjarige meisje Bertha Hertogh wier lot het middelpunt is geweest van perscommentaren en scherp geformuleerde protesten in vrijwel alle landen ter wereld. Ditmaal zullen niet Aminah en de Nederlandse consul als partijen in het geding betrokken zijn, doch de ouders van het meisje te Bergen op Zoom en Aminah. De nieuwe zaak zal dienen in kort geding met ge sloten deuren, tenzij de rechter anders bepaalt. Daarna kan de zaak nog in een gewone zitting voorkomen. Het comité dat te Bergen op Zoom onder voorzitterschap van de kantonrechter, mr. Bervoets, is ontstaan, nadat de zaak te omvang rijk was geworden om door de plaatselijke Rode Kruis functiona rissen, de heer en mevr. Houtman, te worden afgedaan, heeft veel ver trouwen in de goede afloop van dit tweede proces, dat veel beter voor bereid zal zijn dan het eerste. Het baseert dit vooral op het feit, dat de leeftijd van Bertha niet 14 doch 13 jaar Is, dat zij als Nederlands onderdane niet de beschikking had over de vereiste toestemming tot een huwelijk, dat zij katholiek is gedoopt en dat haar ouders te Ber gen op Zoom zijn gedomicilieerd, zodat zij daér, als minderjarige, thuis hoort. Met de kracht van deze door IV- wijsstukken gestaafde argumenten verwacht men een bevredigende wending in een zaak, waarvan het de vraag blijft of van Nedêrlandse officiële zijde gedurende het jaar dat zij nu al in behandeling is, wel datgene is gedaan wat van deskun dige en voortvarende behandeling mocht worden verwacht Het Hof van Appèl heeft te Singa pore moeten vaststellen dat de be handeling van de zaak in eerste instantie voor de Chief Justice in derhaast en stuntelig was voor bereid, dat de meest noodzakelijke Door tal van oorzaken is de leervoorziening van Nederland vrij moeilijk. Onzekerheden op de internationale huidenmarkt, valuta kwesties en de Koreaanse veldtocht zijn hier de oorzaken van. De - voorraden leer zijn in ons land gering. In de schoenen- en leder- warenindustrie ondervindt men de weerslag van de toestand op de huidenmarkt danig. Verschillende schoenfabrikanten kunnen ener zijds slechts met moeite leer inkopen en dus anderzijds bezwaarlijk offertes tegen tevoren overeengekomen prijzen doen. Het is niet on mogelijk, dat de schoenindustrie tegen dagprijzen zal gaan verkopen. dan voor zool- en bovenleer ven schoenen en drijfriemen. Na de oorlog is onder leiding van overheidsinstanties zeer voor zichtig en mondsjesmaaat inge kocht, omdat men een daling van de destijds reeds hoge huidenprij- zen op de wereldmarkt verwacht te. De prijzen zijn echter, zij het met kleine schommelingen, gere geld gestegen. Als gevolg van de devaluatie en onder invloed van het conflict op Korea heeft deze stijging, in gul dens berekend, zich nog sterker gemanifesteerd. Omdat de huiden- en ledervoor- raad in Nederland klein is, moet men geregeld kopen. Hierbij spe len deviezenregelingen en uitvoer- restricties nogal eens een grote rol. De verkopend» Zuid-Ameri kaanse landen leveren bij voor keur geen vrije dollars en geven dan bijvoorbeeld 15 procent kor ting. Ons land is doorgaans niet gemachtigd voor aankoop van hui den „ECA-dollars" te besteden. In dien wij in guldens of ponden moeten betalen, liggen de prijzen vaak hoger. Door dit tekort aan dollars komt do Nederlandse leer industrie in een ongunstige positie te staan tegenover landen, die voor huiden wel dollars kunnen beste den. In de Nederlandse schoenen en lederindustrie werkt deze kwes tie natuurlijk evenzeer door. Ex portmogelijkheden worden soms er door belemmerd. Concurrentle- moeilijkheden worden groter. Indien men naast de beschreven moeilijkheden bedenkt, dat de handelsverhoudingen met Zuid- Amerika, speciaal voor wat Ar gentinië beitreft, niet bijzonder gunstig zijn en dat Argentinië graag voor-gelooid leer aan onze leerlooierijen zou willen leveren, terwijl de indruk wordt gewekt, dat de Argentijnse huidenprijs een zekere kunstmatigheid vertoont, dan kan men nagaan, hoe groot de moeilijkheden bij de huiden en leerindustrie zijn. Men verheugt zich er over dat België met Nedariann is overeen gekomen geen voor-gelooid leer te kopen, hetgeen voor onze looie rijen een zekere beveiliging bete kent, Gezien de situatie op de we reldmarkt spreekt het welhaast vanzelf, dat zowel de leerindustrie als de leerverwerkendei industiie op het ogenblik nèt genoeg voor raad koopt om de bedrijven gaan de te houden. Bedenkt men hierbij nog, dat de hogere prijzen van le der grotere kapitalen dan voor heen vergen, zodat dikwijls met bankcrediet moet worden gewerkt, dan kan men naar de mening van deskundigen gerust van een vrij precaire positie spreken. In deze kringen wordt ook op gemerkt, dat in sommige Scandi navische landen en in Engeland leder en schoeisel gesubsidieerd worden, waardoor de industrie daar een gunstiger positie heeft dan de onze. Een specifieke moeilijkheid voor de Nederlandse industrie is nog het gebrek aan aankoopmogelijk heden van kalfsvellen, die vroeger veelal uit Oost-Europa (Polen) en Frankrijk werden geïmporteerd. Hierdoor ook wordt de bedrijvig heid zeer geremd. De handel is ten aanzien van de prijzen van schoeisel c.n andere lederwaren niet zeer optimistisch gestemd. Verwacht wordt, dat de prijzen ofwel incidenteel ofwel over de gehele linie nog wel iets zullen stijgen. Een definitief oor deel is echter moeilijk uit te spre ken. ter zeer kostbaar is. Dit zal wel licht voeren tot de noodzaak van concentratie, van samenwerking van mensen, die zich vroeger uitsluitend als concurrenten be schouwden. Op welke wijze dit verwezen lijkt kan worden, zal nog moeten worden uitgedokterd, zonder in nabootsing te vervallen van wat anderen doen. Integendeel Ne derland zal over een eigen stijl moeten beschikken, wat zeer te verwezenlijken is. Het Instituut voor Industriële Vormgeving verstrekt voorlich ting en verleent practische diensten. ^Het Instituut ziet zich in Nederland voor tal van vraag stukken gesteld, n.l. de vele kleine industrieën, de kleine op lagen, de gemengde oplagen (export, binnenland), de kennis van de exportmarkten, de op leiding van vormgevers en de geringe neiging bij de industrie tot onderlinge steun om het ni veau te verhogen. stukken ontbraken die het proces een kans vah slagen zouden heb ben gegeven en dat de consul (die niet eens partij had behoren te zijn) niet de beschikking had over een volmacht om namens de vader van het meisje op te treden. Thans zijn de noodzakelijke stukken wel te Singapore, terwijl de zaak ook in Nederland op het hoogste niveau wordt behandeld.. Zo heeft ook Hare Majesteit de Koningin zich persoonlijk in de zaak geïnteres seerd. Ook de huidige consul-gene raal te Singapore, de heer van der Gaag, geeft al zijn krachten aan het welzijn van Bertha, terwijl er geen enkele risico meer wordt genomen. Naar wij vernemen omvat de eis in de nieuwe procedure vier delen: 1. Het Hof wordt verzocht te ver klaren, dat het huwelijk van Bertha volgens de mohammedaanse ritus onwettig is, en dat Mansoer Adibi niet gemachtigd is tot het voogdij schap. 2. Voorts wordt verzocht, dat Adibi opdracht ontvangt het kind aan de „veilige zorg en voogdij schap" van de Nederlandse consul- generaal over te dragen. 3. De consul-generaal dient ge machtigd te worden het kind aan de ouders terug te geven. 4. Het Hof wordt verder ver zocht te gelasten, dat Bertha Her togh het gebied van de jurisdictie van het Hof (Singapore) niet Ter- laat. De eis is niet slechts tegen Ami nah doch ook tegen Mansoer Adibi gericht. Het huwelijk, zo wordt verder gezegd, werd met opzet vol trokken in het huis van M. A. Majid, president van de „Malayan Moslem Welfare Association". Bij de zaak zijn verschillende wet gevingen betrokken: het Britse ge woonterecht, het Nederlands bur gerlijk recht, het Mohammedaanse recht volgens 6e Koran en moge lijk de noodmaatregelen voor Ma- lakka.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5