Ite #5 ,Zij kregen wat zij wilden' Om te slagen Instituut Globe Pater Volkering gehuldigd door katholiek Limmen Concert Bergen's Mannenkoor Een kostelijke kermis-comedie TYPE-LES op nieuwe Zweedse machines ALKMAAR EN OMSTREKEN Kermismaandagavond verregende Ka jotters dansten Harddraverij te Akersloot Soliste: Jo Vincent Een JLmm Marktberichten PAGINA 2 DINSDAG 29 AUGUSTUS 1950 ONTVANGST TEN STADHUIZE ALKMAAAR Ter gelegenheid van de herdenking van 't 75-jarig bestaan van de N.H. Vereniging „Het Witte Kruis." welke herden king op Dinsdag 5 September e.k. te Alkmaar wordt gehouden, zul len Burgemeester en wethouders, na afloop van een 10 uur door de Commissaris der Koningin, als erevoorzitter dezer vereniging, van het bordes af te nemen defile van de afgevaardigden en persoseelsle- den van de afdelingen en instellin gen van „Het Witte Kruis," het hoofdbestuur, de commissie van voorbereiding tot de viering van deze herdenking en de door haar genodigden om 10.15 uur officieel ten stadhulze ontvangen. ZELDZAAM KAPPERSjUBILEUM ALKMAAR Donderdag 7 Sep tember a.s. hoopt de heer J. Dik de dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bijde Fa. van der Schilden, die destijds een kap perszaak had in de Lansestraat. Een dweiiijk jubileum komt in 't kapper^edrijf praetïsch nooit voor zodat we hier met recht van eeji zeldzaam jubileum mogen spreken. Ruim 16 jaar geleden heeft de ju bilaris zi.,-1 krachten gegeven aan de zaak van de vader van de hui dige beheerder der zaak. bij wie hij nu al weer een negen jaarin dienst is. Waar de heer Dik nu 52 jaar is en men vroeger als jongmaatje in dergelijke bedrij ven in dienst kwam. heeft, de heer Dik er nu wel ongeveer 40 dienst jaren in het, kappersbedrijf op zit ten Jaren, waarin hij vele en be kenden Alkmaarders „bij de neus heeft genomen," Tegenwoordig is ook het kap persbedrijf van aanschijn veran derd. waar velen zich zelf sche ren. Toch is de heer Dik, onder zijn collega's de chef, een kapper van de ouderwetse stempel, een degelijk, ijverig vakman, wiens arbeid zowel door de trouwe clien tele als door de leiding van het steld. Hij heeft de ups en downs van de zaak medegemaakt en was altijd iemand, waarop men reke nen kon.Op de komende feestdag, die de jubilaris thuis, aan de Frie- seweg no. 17 te Oudorp, zal vie ren, zal het hem zeker niet aan belangstelling ontbreken. Uitslag verloting Tropenweelde ALKMAAR. Tijdens de Zon. dag-avond gehouden verloting, ver bonden aan de tentoonstelling Tro penweelde, zijn de zeventien groot ste prijzen gevallen op de volgende nummers: 766 1080 1421 49 836 733 1675 1724 584 1786 129 466 1289 289 537 1355 1649. VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR Augustus: G Duursma-Oosterhof van Kin- heimstraat 5 naar Harenkarspel; G. K. Ewald, verpleegster, van Pr. Julianalaan 14 naar Castri- cum: M. M. Eijs-Gaarthuis, R.K. en kind, van J, van Galenstraat 1 naar Assen; G. A. Blaauw, si garenwinkelier, en kinderen, v. Ritsevoort 37 naar Heemstede: A. N. Blaauw, van Ritsevoort 37 naar Frankrijk; H. G. Gerritsen Plaggert, h. i. d. huish. D.G. van Kennemerstrnatweg 193 naar Amsterdam: W. de Graaf, broe der-onderwijzer, R.K. van Nas- saulaan 30 naar Laven: G. Roos, dienstbode, N.H. van Dijk 21 n. Schermerhorn; Wed. G. M. Vroegindewei.i-van Bocbove, van Reekerstraat 51 naar Den Haag; J de Groot, fabrieksarbeider, N.H. en echtgen, van Linde gracht 10 naar Ermelo: J. C. van Liempt, winkelbed. R.K. van Vo gelenzang 4 naar A'dam; J. A. Roosloot, dienstbode, R.K. van Verdronkenoord 65 naar Bergen; Wed. J. C. Alewijn-Sanders, fili- aelhoudster, N.H. en kind, van Laat 113 naar Den Haag; H. J. Servaas, verpleegster. R.K. van v. Everdingenstraat IR naar Driebergen; G. A. Vial, R.K, van Nic. Beetskade 20 naar Austra lië; J. de Vries N.H. van Oude gracht 136 a naar Purrrierend; Th. E. M. Oostvogel, vertegen woordiger. R.K. van Emmastraat 7 naar Niimogen; M. Boersen, re- ligieuse, R.K. van Oudegracbt 204 naar Dordrecht: P. J, C, Groen, fabrieksarbeider, en ge zin, van Eikelenbergstraat 41 n, Scboorl; C. v. d. Post, werkster, R.K. van Oudegracht 204 naar Baarn; A. Schoen, bedrijfsleider, met gezin van Kennenierstraat- weg 43 I naar Heiloo. INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR Augustus: W. H. Sleebos, opz. Waterstaat, N.H. en gezin, van Aardenburg naar Hed- loërdijk 7; G- Teerhuis, bedrijfs leider expeditiebedrijf, Ger. K. en gezin, van A'dam naar Veerstraat 8; W. Harder, metselaar, R. K, van Rolde naar Geest 20; C, Heijman, ambtenaar kinderwetten van Apel doorn naar Oudegracht 185; H, Meijer, machinist, N,H. van H, H. Ward naar B. Bottemannestr. 41; C. Th. Kraakman, verpleegster, R. K. van Warmenhuizen naar van Everdingenstraat 18; N. M. J. Ur- sem, matroos K.M. R.K. van Den Helder naar Boezemsingel 10; H. Drenth, N.H. van Wijde Wormer n. Omval 8; M. G. Ligt, LdH. ver pleegster, v. Arnhem naar Pr. Ju lianalaan 14; L, J. van Leeuwen stuurman, GerK, van Den Helder naar van Houtenkade 38; W. G. de Mol R.K. van Den Bosch naar Ber- gerweg 59; P. M. Nieuweboer, mi litair, R.K. van Wagenmgen naar Asterstraat 1; H. Boom, eiectro- tecc.iicus, R.K. van Arnhem naar Westerweg 81; G. Kwast Gerk. van Wierden naar Bergerweg 51; M, Brandsma, onderwijzeres van Tiet- jerksteradeel naar Lyceumstraat 14 L. van 't Veen-Zeeman, GerK, v. R'dam naar Anna van Butenstr, 6 N. Breebaart winkelier van Heem stede naar Ritsevoort 37; H. P. Zoon-Schouten R.K. v. Heiloo naar Stuartstr. 12 F. C. Zentveld dienst bode R.K. van Heiloo naar Oude gracht 205; L. Jonker, grondwer ker Ger. Gem, van Norg naar Zeg- R.K. van Uitgeest naar Zeglis 245; donesië naar Kennemerstraatweg 87; M. Sturdy-Visse, N,H. en kin deren, van Engeland naar Lyceum straat 23; J. de Jong, kleermaker, van A'dam naar Boezemsingel 36; W. L. Riviëre, 11, stuurman, van Den Helder naar Bierkade 9a; L. K. van Amersfoort naar Oude gracht 204 C, Kole, uitvoerder we genbouw, R.K. van Norg naar Nic. Beetskade li- Postduiven-wed vlucht ALKMAAR De postduiven vereniging „Steeds in Spanning" hield op 20 Augustus een wed vlucht vanaf Libramont. Er werd om 7 uur gelost. De wind was zui delijk en er stonden 142 duiven in concours. De uitslag was als volgt: No. 1 13 14 en 19 N. Wiese, de eerste werd om 10 uur 40 min. en 48 sec. geconstateerd;. 2. G. Kie- witt; 3 4 5 8 10 15 17 J. van Ba den; 6 P. Elzinga; 7 A. Geerlings, 9 A. de Rooij, 11 12 27 P. Loute, 16 25 J. Birkhoven, 18 26 W. Pee- ters, 20 23 D. Kranenburg, 21 J. Kuipers. 22 J. van Staten, 24 28 N. Meijer. No. 11 won de wekelijkse taart, no. 13 het geldprijsje groot f 4.25 en no. 24 een paar badhanddoeken, welke door de dames van de leden beschikbaar werden gesteld. Op de twee vluchten vanaf Roo sendaal en Marbehan, respectieve lijk 123 en 327 km„ welke gisteren gehouden werden, constateerde ons lid, de heer N. Wiese, op bei de vluchten de eerste vogel in de vereniging en wel van Roosendaal om 9 uur 53 min. 29 sec. en van Marbehan om 13 uur 57 min. 12 s. Door de laatste prestatie werd door de heer N. Wiese het kam pioenschap jonge duiven behaald. Een vogel van de heer A. de Rooij werd kampioen. De officiële uitslagen van deze vliichten hopen wij over een week te publiceren en tevens de complete kampioens uitslag. R.K. Harmonie „Si. Caecilia" ALKMAAR. Woensdag- en Don derdagavond worden alle leden verzocht om precies 19 uur aanwe zig te willen zijn op de Paarden markt. Dan gaan we evenals verleden jaar de kinderen van de K.A.V. van de boot halen. Ondanks dat we vacantie hebben, hopen we toch dat niemand ontbreekt, omdat het toch een van de hoogtepunten is voor de kinderen als zij met de boot aankomen, dat de muziek klaar staat om hen weg te brengen. Verplaatsing Rijkspolitie ALKMAAR. Ingaande 1 Sept. a.s. wordt de wachtmeester A. Jagt van de Parketgroep Alkmaar naar het bereden Peloton te Hoofd dorp overgeplaatst. De wachtmees ter Jagt maakte eertijds deel uit van het bereden gedeelte van de groep Bergen, hetwelk na de be vrijding werd opgeheven. Herziening uitbreidingsplan ALKMAAR B. en W. bie den aan de raad een herziening aan van een gedeelte van het uitbreidingsplan „West". Met de partiële herziening wordt beoogd net bouwblok, begrensd door de Ruysdaelkade, de v. d. Helst- straat, de Jan Steenstraat en de Ferdinand Bolstraat te bestem men voor bebouwing voor bij zondere doeleinden, ten einde op dit bouwblok te kunnen oprich ten een schoolgebouw voor 1. o. en een voor voorbereidend 1. o. De richting van het voetpad tus sen de Jan Steenstraat en de Hoeverweg is enigszins gewij zigd. De bestaande bebouwings voorschriften blijven na de wij ziging van toepassing. Warmenhuizen bij Vleeskeuringsdienst Alkmaar ALKMAAR Evenals Schoorl en Koedijk heeft de gemeente Wrjimenhuizen verzocht om aan sluiting bi.i de vleeskeurings dienst Alkmaar op dezelfde voorwaarden als die gemeenten. Slachtingen en keuringen zullen ter plaatse worden verricht, de keurlonen komen ten bate van de gemeente, die echter aan de vleeskeuringsdienst Alkmaar 40!., cent per inwoner per jaar betaalt. B. en W. stellen voor een dergelijke regeling met de gemeente Warmenhuizen te tref fen. BENOEMINGEN ALKMAAR In de raadsver gadering vaft Donderdag 7 Sep tember zal de benoeming aan de orde komen van de heer C. Schmidt te Utrecht tot tijdelijk leraar in Nederlands aan hiet Murmelliusgymnasium, in ver band met de ziekte van Mevr. H E. Dekkers. B. en W. stellen bo vendien voor over te gaan tot het opnieuw benoemen als tijde lijk leraar aan het gymnasium van de heren F. W. Roorda in de oude talen, Chr. van Dam in de aardrijkskunde en Dr. W. T. van Est in de wiskunde. Voor de be noeming tot tijdelijk leraar En gels aan het gymnasium bevelen B. en W. als eerste aan, de heer B. H. Poppinga te Amsterdam. Rijwiel beschadigd ALKMAAR. Een bezoeker van de kermis, die op de Paar denmarkt zijn rijwiel tegen een vrachtauto neerzette, kwam tot de ontdekking dat, toen de vracht auto ging rijden, zijn fiets onder de achterwielen terecht kwam en ernstig beschadigd werd. ONZE AGENDA TONEEL: Gulden Vlies. Ze kregen wat ze wilden, door Amsterdams Toneel gezelschap. FILMHarmonieSweet Heart3, 14 jaar; Victoria Theater: Abbott en Costello in Het Wilde Westen, 14 jaar; Cinema Amerlcain: We gaan naar Parijs, alle leeftijden. NACHTDIENST APOTHEKEN: Apotheek B. H. J. Schou ten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90, telef. 2288. Een snoeplustig dier ALKMAAR. Op het terrein van de Ringers Chocoladefabriek alhier, werd door de politie een schildpad aangetroffen. Het dier kan door de eigenaar bij de por tier worden afgehaald. Aanrijding ALKMAAR. Maandagmiddag reed op de Friesebrug een perso nenauto. Tegelijkertijd kwam van de overkant een vrachtwagen. De auto, die voorrang moest ver lenen aan een groentewagen, reed echter achteruit. De auto reed tegen de achterligger en be schadigde deze. Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt. R.K. Gymnastiekvereniging T.A.V.E.N.O. ALKMAAR. Wij delen hier door de leden mede, dat de gym nastieklessen per 1 September a.s. weer zullen worden hervat. Er is geen verandering in de uren gekomen. H. Lansen zong in Den Briel ALKMAAR. In ons verslag van de Alkmaarse bedevaart naar Den Briel heeft het zetduiveltje de naam van de jonge begaafde Alkmaarse zanger H. Lansen, die in de Bedevaartsplaats het Sint Dominicuskoor versterkte, mis vormd tot Jansen. Namens het zetduiveltje onze excuses. moet U flink werken en een goede praktijkopleiding volgen. Als U flink wilt werken, volg dan een goede opleiding voor: TYPEN - STENO - NEDERLANDS ENGELS - DUITS - FRANS BOEKHOUDEN - M. B. A. MIDDENST. DIPLOMA' bij voorh. S. A. Lutterot-Kamper VERDR.OORD 59 - TEL. 4410 (Advertentie.) LIMMEN. Voorafgegaan door het harmoniecorps, verkennners, gidsen, diverse besturen en een grote schare bruidjes is de Hoog- eerw. Pater Valkering Zaterdag avond ingehaald, en in optocht naar de Kerk gebracht alwaar In een kort lof dank werd gebracht voor de Zegen over zijn priesterwerk. Dit was een vreugdevolle inleiding voorafgaande aan het Zilveren Priesterfeest, dat Pater Valkering en met hem de hele parochie Zon dag vierde. Feestrede burgemeester Wat in vele landen niet meer mo gelijk is, kan hier nog in het open baar gebeuren, aldus burgemester Bosma, die als gezagdrager van de gemeente Limmen het eerst in de gelegenheid werd gesteld de jubila ris toe te spreken. Het is een -Ze gen Gods dit priesterwerk 25 jaar te kunnen verrichten. Jammer is het dat dit feest ook een schaduw zijde heeft, en wel de ziekte van uw moeder. Moge God U de kracht geven Uw verheven priestertaak nog jaren voort tb zetten. Tijdens het danklof werd de jubi laris toegesproken door de parochie herder de ZeerEerw. Heer Pastoor van Leeuwen, die het priesterwerk van de jubilaris besprak. De mis sionaris is geroepen het H. Geloof te brengen aan hen die nog bezeten zijn door de duisternis van het hei dendom. Thans zijt gij 25 jaar werkzaam in de wijngaard Gods. Er is in de Missie van Afrika een jong en fris geloof ontstaan. 25 Jaar geleden begonnen als profes sor voor opleiding van missionaris sen, is Pater Valkering al spoedig zelf als mssionaris naar Afrika vertrokken. Thans is het parochie werk van de Pater niet zo groot meer. Door zijn benoeming tot principaal Overste en Vicaris Dele gatus, plaatsvervangend Bisschop is de Jubilaris meer aan bestuurs- werk gebonden, Deze werkzaam heden hebben ep toe geleid dat Pa ter Valkering bij zijn familie in zijn geboorteparochie nu zijn Zilveren Priesterfeest kan vieren. Het hoogtepunt van de kerkelijke viering was de plechtige Hoogmis uit dankbaarheid aan God door de jubilaris zelf opgedragen met assis tentie van de Weleerw. Heren ka- pelaan-v. d. Stap en pater de Rooij als diaken en subdiaken. Terwijl de Hoogeerw. Heer Deken Kuilman uit Haarlem, ook een priesterzoon uit onze parochie, de feestpredica- tie hield over het priesterwerk, en onze missieverplichtingen een ver antwoordelijke taak noemde. Moge dit feest aanleiding zjjn tot meer missionarisroepingen. want de priesterroepingen zijn helaas in onze parochie dun gezaaid. Het zangkoor onder leiding van de her Bruschke zorgde voor een prachtige opluistering door het zin gen van de 4-stemmige Mis van L. Refice, en de 4-stemmige Pries tercantate van Haagh. In de namiddag werd de kerke lijke viering met een plechtig dank lof besloten, waarna in het paro chiehuis St. Maarten een huldi gingsbijeenkomst werd gehouden door de parochianen in tegenwoor digheid van de heren geestelijken, burgemester Bosma met echtgenote en de familieleden van de jubilaris. De heer Mok, die de bijeenkomst opende- memoreerde de zeldzame gebeurtenis dat een missionaris in zijn geboorteplaats zijn zilveren priesterfeest kan vieren. Enige maanden terug werd deze mogelijkheid hekend gemaakt en nu dit werkelijkheid is geworden, heeft de parochie zich klaar gemaakt dit feest te vieren. Deze huldiging is dan ook een eerbiedwaardige en vreugdevolle uiting van de paro chie 'Limmen. Vervolgens was het woord aan Dr. van Oppen die op keurige en geestige wijze zijn ge lukwensen namens de parochianen naar voren bracht. Als stoffelijk bljjk van waardering werd een en veloppe met inhoud overhandigd. Dan was het woord aan de jubi laris zelf die zijn missiewerk steeds beschouwd heeft als een roeping Gods, welke hjj heeft te volgen. Het grootste element van dit feest is dan ook de dankbaarheid tegen over God. Ook tegenover de paro chianen bracht de jubilaris openlijk dank. Van zijn eerste studiedagen af tot heden toe heeft hg van hen steun ontvangen. Ook vroeg hij om steun door gebed, want het missie werk van de hedendaagse missio naris wordt steeds moeilijker. Mo gen de parochianen van Limmen steeds Christenen blijven van de hoogste klas, aldus Pater Valke ring. Hierna werd een leder in de ge legenheid gesteld de jubilaris per soonlijk te feliciteren. Ook deze bij eenkomst werd door het R.K. zang koor opgeluisterd. ALKMAAR Het hemelvuur trachtte de kermislichten te over treffen, gisteravond, maar tot half tien werd de kermisgangers een bad bespaard. Toen het eenmaal goot, verregende het kermisfeest dan ook prompt. Het was minder druk dan Zondagavond, maar van een stille Maandag mogen we toch niet spreken. Er werden kaneel- en kersen- Stokken gekocht bij Albert Klouth op de Laat, die er zijn smaakvol versierde kraam weer heeft staan met allerlei heerlijks. En wie van paling hield, kocht zijn deel bij Kees Smit op de Stenenbrug of bij Niek Poets in de Houttil, En dan ging men tenslotte met spullen om van te smullen, die men had ge kocht bij de Alkmaarse kraam van Joh. Schot op de Korte Nieuwe- sloot terug naar huis af men ging hier of daar een gezellig café bin nen. Men trók dan naar Beejnster op het Waagplein, waar de Instru mental Kings de dansmuziek ver zorgden en waar men een ruime dansvloer ter beschikking had of men ging naar Aart Martin op de hoek van de Marktstraat waar men kon genieten van de stemmingsmu ziek en het cabaret. En op de Zaadmarkt speelde de radiopianist Jo Bos in het café Te Bos. En de Night Owls verzorgden de dans muziek in het Centrum Hotel pp de Kraanbuurt. Er was dus keus genoeg. Op het Wapen van Heemskerk hadden de Kajotters gisteravond beslag gelegd. Het was daar een geizellige boel. -Er werd gedanst onder leiding van de heer van Ber- kum en bij het uitstekende orkest van de familie Kok. De sfeer zat er danig in. Men kon er zich naar hartelust ontspannen. Maar het gaat de Kajotters slechts om ontspanning, in zoverre die 'n onderdeel is van de vorming der jonge mensen, zei voorzitter Kees Laas, die de avond opende met 'n opwekking tot de katholieke jonge lui om nader kennis te maken met het werk van de K.A.J. De Kajot- tersbeweging is een vormingsinsti tuut en wij zijn er van overtuigd, dat een avond als die van gisteren, een avond van plezierig en be schaafd amusement veel kan bij dragen tot de algemene vorming van de kath. jongelui. Het was een prettige avond met de nodige attracties. De dames kon den zelfs gratis krullen winnen bij het prijsdansen en die wonnen ze dan ook prompt. De Kajotters- avond, die zeer veel belangstelling trok, mag ten volle geslaagd heten. Modevaktentoonstelling ALKMAAR. Door de Ensaid- Modevakschool, gevestigd aan de Stationsweg alhier, werd gisteren in de ateliérs der school een ten toonstelling gehouden van werk stukken van leerlingen. Naast gebruikelijke brei- en knippatro nen zagen wij talrijke eenvoudige costuums, ook voor heren, verder japonnen, pyama's, kinderkleding, een keur van brei- en handwerk en tal van sierlijke producten van dc kunstnijverheidsafdeling. Het geheel maakte op de vele dames, die van hun belangstelling blijk gaven, een uitstekende indruk en mag als een geslaagd slot van de onlangs beëindigde cursus worden beschouwd. AKERSLOOT. Zondag 3 Sept. a.s„ om 2 uur 's middag», organi seert de VVV te Akersloot een grote Nationale Handicap Hard draverij voor boerenpaarden onder de man, om prijzen van f 100,—, f 50, f 25 f 15 en f 10. Indien mogelijk zal deze hard draverij' op de nieuwe Pontweg. welke momenteel nog niet voltooid is, worden gehouden. Geregistreerde paarden worden tot de harddraverij niet toegelaten. Gelegenheid om zich voor deze wedstrlid op te geven wordt gebo den bij café Verduin tot uiterlijk Zondag 3 Sept. a.s, 11 uur v!m. Na afloop zal de prijsuitreiking plaats hebben in café Verduin. De dag zal verder besloten worden met een dansavond in beide "café's Deze grote VVV harddraverij waar de grootste acrobaten uit Akersloot en wijde omtrek, hun beste beentje voor zullen zetten, is een bezoek zeker overwaard! WEERSVERWACHTING (Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond, WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met voorna melijk in het Westen van het land enkele verspreide buien. Matige af en toe vrij krachtige Zuid-Weste lijke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Voor dit concert was een bui tengewoon grote belangstelling, er was geen plaatsje in de Ruï- nekerk meer vrij, velen zullen ook voor de soliste Jo Vincent zijn gekomen. Dirigent Karei B'öhne had een programma sa mengesteld van zéér bekende werken, zoals Ave Verum van Mozart, Ave Maria, van Fr. Wit te; Hymne a la Nuit, van ds Rillé e.a. Eén noviteit was er, n.l. een k\orwerk van Jac. Bon set op een gedicht „Naar het Eeuwige Licht", van mej. Maar- tie Zwaan uit Alkmaar. De eer ste uitvoering van dit werk kan vrijwel als geslaagd worden be schouwd. De koorzang van het mannen koor had naast uitstekende mo menten, ook minder gelukkige ogenblikken, vooral in de forti is de koorklank wat te scherp. De hoge temperatuur in het kerk gebouw, zal waarschijnlijk oor zaak zijn geweest, dat de voor dracht niet steeds een levendige muzikaliteit bezat. Over het al gemeen kan het Bergen's Man nenkoor over de prestatie's wel tevreden zijn. De sopraan Jo Vincent zong een zestal liederen, waarvan we speciaal willen vermelden een Aria van Bach, Petites Litanies de Jésus van Growler en Pie Jesu van Fauré. Deze kunstena res weet door haar artistieke voordracht van ieder lied een speciale schoonheidservaring voor de luisteraar te maken Jac. Bonset begeleidde de zange res met goed gekozen registratie, voor zover de dispositie van het orgel dit toeliet. Als solist speel de hij een koraal voorspel van Bach, en Variatie's op een thema van Purcell. Het concert werd besloten met het koorwerk Orae van Jos. Foerster. De voorzitter van Bergen's Mannenkoor bood mej. Maartje Zwaan bloemen aan. Karei Böhne memoreerde dat Jac. Bonset 70 jaar was geworden en vijftig jaar werkt als componist, De luisteraars konden hierna rustig de indrukken van het con- maakt aan de hand van erva ringsgegevens. Bij het type-on derricht b.v. houdt hij wel dege lijk rekening met de arbeids- hygiëne. Hij schiep een rationeel onderwijssysteem zonder foefjes, dat voortreffelijke resultaten sor teert. Men leert er blindtypen. men leert rhythmisch typen en men leert er het tienvingersy- steem. En dat alles thans op de nieuwe, zeer moderne schrijfma chines, die een waardevolle aan winst zijn voor instituut en op leiding. En dan hoort men. als men daar machineschrijven leert, op een gramofoon een plezierige langzame wijs, die Danny Kaye gewend is te zingen, efi op het rhvthme van die deun leert men tikken. En als u wat verder komt, dan zijn het geei\ tango's meer of slow-faxes, maar dan krijgtvmen rumba's en samba's voorgezet om het tiktempo rhvtmisch op te voeren. De heer Tromp zegt, dat men prettiger en betêr leert typen op de nieuwste sehrijfmaehines van Het bekende Alkmaarse insti tuut „Globe", aan het Verdron kenoord 59, dat zich heeft gespe cialiseerd in het geven van mo derne welverzorgde handelsop- leidingen voor diverse vakken, heeft een belangrijke verbete- ring ondergaan. Men geeft er les in typen en steno, in Nederlands en in de moderne vreemde talen, in boekhouden en moderne be drijfsadministratie en men leidt er op voor het middenstands diploma. De sectie typen is hei, die thans door een vernieuwing opvalt. Het instituut is overge gaan tot het aanschaffen van twaalf splinternieuwe Zweedse type-machines, waarop voortaan het type-onderricht zal worden gegeven. Wij hebben de machi nes gezien en wij hebben een in druk gekregen van de uitsteken de manier, waarop men in insti tuut „Globe" wordt opgeleid. De heer Tromp, leider^van het insti tuut, heeft in de practijk be proefde Amerikaanse opleidings methodes tot de zijne gemaakt en hij heeft zijn methode van lesgeven uitgebouwd en vervol- overtuigd, dat dat waar is. Het blijspel van Louis d'Alton, dat de directie van het Gulden Vlies voor de komende dagen heeft ingezet, èn dat op een voortreffe lijke wijze door het Amsterdams Toneelgezelschap wordt vertolkt, is wel bijzonder gesohikt voor de sfeer van deze feestelijke en iet wat luchtige dagen, waarin de fan tasie alle kans krijgt. De illusie, waarop de fam. Murnagham, die het nooit breed heeft gehad, op 'n goede dag haar fortuin weet te bouwen, is maar een heel simpele, de verwaohtlng van een erfenis, die eehter, een realiteit, die alleen aan de vader bekend is, nooit af zal komen. Het is kostelijk, hoe heel de fa milie medeleeft met de illusies van de vader, een man die leeft op zijn fantastische plannen en die de dag vult met slapen, hoogdraven de taal en allerlei onnutte onzin, Daar is b.v. die vrolijke, niet ge heel onwerkelijke Sally, die met hoedjes en mode-artikelen wel iets weet te bereiken, de schrikkelijke Peter, het enfant terrible van de familie, die steeds dreigt door zijn stommiteiten de plannen van de familie in de war te sturen en dan die ietwat flegmatieke Jack, die met zijn broer Derry alle slagen van het leven, die ze aan zich zelf te danken hebben, erg mak kelijk opnemen. Sympathiek is de figuur van het zustertje Norah, de gene, die nog het meest met haar beide benen op de grond staat. Goed uitgebeeld werd de schoon vader in spe, die zijn zoon alleen een meisje met geld wil toemeten en de kleine kruidenier, die om geld maant, maar crediet geeft, als er sprake van is, dat de fa milie Murnagham zal erven. Het is een dooreenstrengeling van fantasie en werkelijkheid, die serie belevenissen, die we op het zjjn instituut en wij zijn ervan podium aanschouwen. Het gevolg waarvan de achtergrond hoe langer hoe ingewikkelder wordt, Dat alles heeft het A.G.T. op 'n vlotte manier naar voren gebracht zodat het publiek dikwijls scha terde van het lachen. Saalborn in de rol van de dichterlijke huisva der, de slaper", die toch uitgesla pen bleek, beheerste met Marie Hamel, een overdreven toegewijde echtgenote het toneel. Carla de Raet als het pittige meisje Sally, die uiteindelijk de vastgelopen fa milie uit de misère helpt, Annie Bout, als de meer reëler Norah, die ondanks alles toch in het hu welijksbootje zal stappen, behoefde voor haar niet onder te doen. Vlot gaven ook de drie broers, Derry, Jack en Peter, vertolkt door Cas Baas, Herman Sternheim en Ge rard Heystee, hun teksten ten beste terwijl Paul Huf 'n kostelijke krui denier uitbeeldde met zijn klein geestige praktijken en onderdanige kruiperijtjes. Louis van Gasteren als de grote broer, die open en bloot toegaf toch tot over de oren in de schuld te zitten en zijn zoon Joe, een uitstekende creatie van Egbert van Paridon, sloten met Lo van Hensbergen als de aannemer Tom Cassidy het ensemble, dat in zijn geheel deze avond tot een aantrekkelijke en boeiende, vaek oerkomische wist te maken. Het publiek toonde zich over het gebo-, dene tevreden en dankte de spelers met een staande ovatie. Al met al een stuk, dat het ini deze kermis dagen ongetwijfeld uitstekend zal doen, L. S. GEMEENTERAAD SCHOORL In ons verslag van gisteren werd abusievelijk in de kop ver meld: „Nieuwe gemeentesecreta ris". Onze lezers zullen begrepen hebben, dat dit niet het geval was; alleen een beëdiging van een secretarie-ambtenaar vond plaats is een aantal dolle vergissingen die optrad namens de secretaris. cert in de kerk verwerken, want het noodweer hield ons nog ge ruime tijd in het kerkgebouw gevangen. Bij zo'n grote belang stelling kan men gerust een zaal concert in overweging nemen. W. SCHREURS VOORZIENINGEN INDUSTRIETERREIN „NOORD" ALKMAAR Het P.W.N. be goot de kosten voor het ineens .eggen van alle nodige hoofdlei dingen op het thans gereedgeko men deel van het industrieter rein „Noord", op f9500.— de lengte is dan 1160 m„ de inwen dige diameter 100 mm. De kosten waren geraamd op f11000. men hield daarbij echter reke ning met aanleg in gedeelten. Ter dekking van kosten van on derhoud en vernieuwing der lei dingen zou de gemeente jaar lijks moeten bijdragen 6 percent van f9500..minus 2/3 deel van de jaarlijkse opbrengst aan wa- tcrgelden der aangesloten perce len, na aftrek van f3.voor de kosten van onderhorig en ver nieuwing van elke óp de hoofd leidingen aan te sluiten dienst leiding. Er zou dus practisch geen bijdrage hoeven worden betaald als de jaarlijkse op brengst aan watergelden voor industriëel en huishoudelijk ge bruik totaal 9/100 x f9500.of f855.zou bedragen. De kosten van electriciteitsvoorziening zul len f62300,—bedragen, inclusief kabelaanleg en bouw van een nieuwe hoogspanningsruimte. De kosten der gasvoorziening zullen bedragen f15400.Een belang rijk deel zo niet alles van deze beide bedragen zal uiter aard rendabel zijn, d.w.z. terug ontvangen worden uit de ont vangsten wegens te leveren gas en electrieiteit. B. en W. verzoe ken de raad te machtigen op bo venstaande voet een overeen komst betreffende waterlevering met het P.W.N. aan te gaan. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Wil lem, zn. van F. van Merkenstein en N. W. van der Meijden; Ger trude A, M., dochter van J. H. J. Bak en G. A. M. de Wolf; Wilhel- mina H. A., dochter van Th. Ro besin en W. C. Weeshoff; Frank, zn. van J. Elzas en C. L. Grun- wald; Jozeph A., zn. van A. G. Groen en G. C. Henselmans: Pie ter, zn. van P. de Jong en G. de Wit; Jacqueline G., dochter van J. G, Renaul en M, Slot; Johannes P., zn. van P. J. Nagengast en C. M. L. Henselmans. Gehuwd: Arij van Vliet en Pe tronella Bakker. Overleden: Petrus M. van den Dam, 38 jr., geh. met M. Louwen; Maria Middelkoop, 48 jr., geh. met H. Verveld; Klaas Zwiep, 83 jr„ wednr. van P. Andringa. K.J.B.-nieuws afd. Heiloo HEILOO In verband met de reorganisatie en de Aalmoe?,e- nierswisseling in onze K.J.B. als ook de jaarlijkse grote schoon maak en vernieuwing, acht het bestuur van de K.J.B, het nood zakelijk, de heropening van het gebouw enige weken uit te stel len. Över de officiële openings avond, waarop alle jongemannen van 17 tot 25 jaar verwacht wor den, volgt een nader bericht Alle leden van de toneelclub, dus ook zij, die in het vorige sei zoen niet meegespeeld hebben en eenieder die voor toneel voelt, worden Zondag 3 Sept. a.s, ver wacht in het K.J.B. huis om 11.30 uur. Tevens njoet „het sterren-corps" dringend worden aangevuld. Meisjes van Heiloo, er ligt hier 'n prachtige taak! Het kost goede wil en weinig vrije tijd. Men kan zich hiervoor opgeven bii Mej. A. Bakker, Heerenweg 190, Heiloo. Schouw en herschouw EGMOND-BINNEN Voor de Oningepolderde Landen onder Egmond-Binnen is de schouw over vaarten, beken, sloten, bruggen, dammen en pompen dit jaar vastgesteld op Woens dag, 13 September 1950. De her- schouw zal worden gehouden op Woensdag 27 September a.s. Bii de herschouw moet de specie van de bermen der wegen verwil derd zijn. yr glans sf"" JACHT OP DE NOORDZEE IN NOOD De reddingboot „President Jan Leis" is Dinsdagmorgen om tien minuten over zes van Hoek van Holland uitgevaren naar een zeil jacht, dat zich ongeveer drie kilo meter ten Oosten van het licht schip Goeree in nood bevond. Er bevonden zich vijf personen aan boord, te weten drie heren en twee dames. De reddingboot „Ko ningin Wilhelmina" van Stellen dam en de Draco", een kust- arder van de K.N.S.M., voeren t!fr assistentie uit. Het roer van het jacht bleek beschadigd. Het werd naar Rotterdam gesleept. Ongevallen deden zich niet voor. Burgerlijke Stand HARENKARSPEL. Geboren: Johanna, M. A„ d. van C. Jaspers en A. Beerepoot. Anna. M. C„ d. van C. Wijnker en C. Brink. Petrus, N. M„ z. van J. Bruin en C: Bruin. Ondertrouwd: Jan Moras en Jo hanna, P. Burger. Petrus A. van Diemen en Johanna M. Bruin. Gehuwd: Theodorus Bakker, en Agatha Smit. Overleden: Anna G. Klerq, echt- genote van Hendrik Bakker. Slachtveemarkt Alkmaar Maandag 28 Augustus 1950. 6 Paarden p. stuk van f 600-f 900; 90 Koeien P. stuk van f 500- 1180; per kg. f 2.50-2.75; 34Nucht. kalveren p. stuk f 40-f 85; VetJ® schapen p. stuk van f 85-f 125, 194 Varkens per kg. van f 1.84-f 1.87. Het aantal koeien, dat tegen de verwachting in. voor de tijd van het jaar niet boven dat van de af gelopen weken uitging, was be trekkelijk onvoldoende om aan de vraag te voldoen. Hierin ligt ae oorzaak, dat de handel, die maan denlang op 't stugge niveau stond, zich vandaag even wijzigde, maar toch weer niet boven z.g. slepend uitkwam. De dieren blijven con stant duur, met een gemiddelde kg. prijs van f 2.70, enkelen f 2.75. De weinige nuchtere kalveren werden stug verkocht tegen abnor maal hoge prijzen. Men kan vei lig aannemen dat er ook beestjes boven de f 85,- per stuk 4 erhan- deld zijn. Bij een langzame vermeerdering van de aanvoer van schapen neemt ook de vraag toe. De handel was echter matig. Geslacht zullen de k. g.-pri,izen varieren van f 2,-f 2.40 per kg. De betrekkelijk geringe aanvoer van varkens bleek toch voldoende te zijn om aan de vraag te kun nen voldoen. De handel was be paald stug. Vraagprijzen van f 1,94- f 1.91 per kg. hadden daarom dan ook geen ander resultaat dan dat de vleesvarkens uiteindelijk van f 1.84 a f 1.87 en de lichte varkens van fl.83-fl.84 per kg. (met kor ting op het levende gewicht) wer den verkocht. BEEMSTER. 28 Aug. Schotse muizen 813; BI. Eigenheimers 6 —10; Koopmans blauwe 69; Sla- bonen m- dr. 1524; Slabonen z. dr. 1530; Stoksnijbonen 20—38; Stamsntjbonen 20—30; Pronkbonen 1417; Komkommers 7—13; To maten A 1820; Bloemkool 8—38; Rode kool 510; Savoye kool 8; Sla 2—10; Andijvie 6—13; Rode bieten 48; Bospeen 8; Waspeen 18, Uien 4—6,50; Uien drielingen 4; Prei 14—16; Perziken 4—20; drui ven, Frankenthalers 20—45; Ali- cant 90; West Frisia 5965; Suiker meloen 18-56; Pruimen: Reine Victoria I 1342; II 6—21; Appels: Charlemowsky 824; Codlin Ces- wick 415; James Grieve 1642; Manks Codlin 624; Rode Tulp 4 22; Zigeunerin 1029; Zoet 6— 17; Peren Clapp's Favorite 833; Tesselaar 716; Juttepeer 12—34; Noordholl. suikerpeer 414; Pré- cose de Trévoux 324; Trosjespeer 2—13. HEILOO, 28 Aug. Sperciebonen 0.150.24; snijbonen 0.200.35; an dijvie 0.080.14; pronkbonen 0.12 0.23; kropsla 0.020.08; komkom mer 0.070,12; tomaten 0.120.19; augurken 0.260,74; bloemkool 0,12 0.40; bramen 1.401.80, GROOTEBROEK, 28 Augustus. Eersteling grof 910.10. groot 9.10—10; Dore, grof 9.509.80, Alpha grof 7.407.70, groot 6.80; Blauwe Eigenh. groot 6.507; Blanke Eigenh. groot 6.807.80: Yselster 5.906.60. Aanvoer 15.000 kg.; 3.200 kg gele kool 4.50; 1.800 kg kroten 5.10; uien A 5.00, B 6.00, C 5.20. Aanvoer 3.700 kg.; 30.000 stuks Bloem kool A 25.00—34.00, A II 9.00— 14.00, B 13.00—25.00, B II 8.00— 10.00. NRD-SCHARWOUDE. 17.000 kg aardapelen, eerstelingen 7,908,20; grote 7,90; eigenheimers 6,307,40; blauwe eigenheimers 67,50; Beve landers 6,50—7,20; 6000 kg uien 7,107,60; grote 2,50; 800 kg kro ten A 5,70; B 4,31000 kg rode kool 48,10; 15.000 kg gele kool 3,504,50; 55.000 kg witte kool 4— 5.60; 19.000 kg slabonen 15—27,80. LANGEDIJK, 29 Aug. 18.000 kg aardappelen eerstelingen 8,70; bl. eigenheimers 5,407,30; 400 kg to maten a 1415; 1250 kg andijvie 5; 10.000 kg slabonen 1522,40; 1600 kg groene kool 6.307.10; 25.000 kg gele kool 4.504.70; 35.000 kg rode kool 58,10; 100.000 kg witte kool 4; 600 stuks bloemkool 36. WARMENHUIZEN, 29 Aug, 32000 kg aardappelen erstelingen 8,109,30; grove 88,30; bl. eigen heimers 7,408,20; witte eigenhei mers 6,508,40; bintjes 88,40; meerlanders 8,10—8,30; bevelan ders 7,50; 9400 kg slabonen 15 25; 26000 kg rode kool 5—6,10.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2