Ontdekkingen van de Cupola Pax Roma na - congres was een lichtpunt in donkere dagen De nieuwe woning Van Alle Dag Moh. Natsir nog niet geslaagd Uit ons notitieboekje: Homerinstrumentarium gidst vliegtuigen over 150 mijl Volgende keer: Operatie Jetterbug? Naar wij vernemen: „Christendom is van alle tijden Dienende taak der intellectuelen RADIO li Wees voorzichtig met schrikdraad Beursoverzicht In Christus' Licht DINSDAG 29 AUGUSTUS 1950 PAGINA 3 ONWAARDIG GESOL De wijze waarop vooral in een groot deel van de pers gesold wordt rnet de persoon van de heer Wes terling en een belangstelling wordt gewijd aan zijn persoon, alsof wij hier met een groot vaderlander hadden te maken, is niet bepaald verheffend te noemen. Men behoeft *t misschien n°g niet helemaal eens te zjjn, met de beschouwing van „Parool" die in deze figuur een or dinaire misdadiger ziet van beden kelijk allooi, maar men kan het wel eens zijn, met de woorden van de N. Rott. Crt. dat de wijze, waar op in 'n groot deel van de Ned. pers met deze man gesold wordt, weerzinwekkend" te noemen is. Na wat gisteren in ons hoofd artikel werd geschreven, valt er nog op een ander punt te wijzen. Is het niet typerend, dat de heer Westerling na zijn eerste suc ces in Bandoeng dank zij de ver rassende overrompeling, deze actie niet eens heeft doorgezet, maar kort daarop zijn „getrouwen" in de steek liet en per vliegboot naar het buitenland vluchtte? Velen van de mensen, door hem het hoofd op hol gebracht, en die niet konden vluchten, hebben dit avon tuur bitter moeten bezuren en de Nederlanders die in Indonesië moesten achterblijven er daar met de nieuwe Indonesische Regering moesten samenwerken, hebben het wantrouwen door hem, tegen de Nederlanders gezaaid, zwaar moe ten betalen. Tal van onaangename maatregelen later tegen de Neder landers getroffen, vonden hun uit gangspunt in de afkeer tegen de Nederlander Westerling. Deze man heeft eerst door zijn wreedheden tegenover Indonesiërs aan de Ned.v naam in Indonesië vee' kwaad gedaan en draagt een grote verantwoordelijkheid voor het wantrouwen, dat daar nog al tijd tegen Nederlanders bestaat. Daarna heeft hij door zijn noodlot tig avontuur in Bandoeng honderd duizende Nederlanders i Indonesië directe grote schade gedaan. Dit alles wordt nu nog weer ver ergerd door de verdwaasde helden verering waarmee deze bedenke lijke figuur nog altijd door een deel van ons volk wordt omringd en waaraan een groot deel van de pers, de laatste dagen, weer op een zeer bedenkelijke wijze voedsel ge geven heeft. Het zo moeilijk groeiend ver trouwen tussen Indonesië en Ne derland, waarmee niet alleen op de duur grote Nederlandse belangen zijn gediend, maar in de naaste toekomst ook grote belangen van tienduizende Nederlanders, die in Indonesië moeten verblijven, heeft de laatste 8 dagen weer een ver stikkende tegenwerking ondervon den. Hierbij moet ook geconstateerd worden, dat de houding van onze Regering in deze weinig gelukkig kan worden genoemd. De ver klaring in den Haag afgelegd, dat de Regering passief tegenover deze figuur staat, is al wel heel ongelukkig en het openlijk consta teren van de blijdschap ln den Haag, dat België hem een verblijfs vergunning heeft gegeven en Ne derland zijn uitlevering zeker niet zal vragen, verhoogt nog de in druk, dat onze Regering hier een dubbel spel speelt, wat de anti- Nederlandse elementen in Indone sische kringen niet weinig zal ver sterken. Het bijkomstige motief, in ver schillende bladen openlijk verkon digd, dat men in den Haag niet gesteld is op een proces Wester ling, omdat dan waarschijnlijk com. promitterende onthullingen over Ned. autoriteiten aan het licht zou den komen, doet bij dit alles de deur dicht. De heer Westerling moge dan in Brussel al verklaard hébben, er niets voor te voelen naar Neder land te gaan, omdat hij genoeg heeft van de gevangenis, deze op vatting heeft hij met alle beschul digden gemeen en er is zeker geen enkele reden om dit gevoel van de heer Westerling te ontzien. Daarvoor hee t deze man, bij de vele wandaden dooj- hem gepleegd, ook nooit veel last van gevoels overwegingen gehad. Zelfs niet met de vele slachtoffers daarbij door hem gemaakt. Het ergste is intussen, dat onze Regering en ons volk bjj de vele fouten reeds ln de Indonesische kwestie gemaakt, tot schade van ons land, er blijkbaar steeds nieuwe bij moet maken. J. H. Waardezendingen naar Duitsland Met ingang van 1 September zijn brieven en doosjes met aan gegeven waarde in het verkeer met West-Duitsland, met inbe grip van West-Berlijn, weer toe gelaten. Het maximum bedrag der aangegeven waarde is vastge steld op f9.000. BOYCOT OP GOEDEREN UIT SOVJET-BLOC NEW YORK. New Yorkse havenarbeiders, die onlangs wei gerden zendingen uit de Sovjet- Unie te behandelen, hebben Maandag ook geweigerd leder, vlees in blik en glas uit Tsjecho Slowakije te lossen. Deze goederen bevinden zich aan boord van het 4.020 ton metende Noorse vracht schip „Black Gull", dat uit Rot terdam in New York is binnen gelopen. SLIJKHUIS NAAR FINLAND Onze nieuwe Europese kampioen Slijkhuis heeft diverse uitnodigin gen ontvangen om uit te komen op athletiekwedstrijden in de Scandinavische landen. Een daarvan heeft hij reeds geaccep teerd: op Zondag 10 September a s. hoopt hij in Helsinki aan al daar te houden athletiekwedstrij den deel te nemen. FinlandDenemarken 12 Denemarken heeft met 21 de voetbal-landenwedstrijd te gen Finland gewonnen Na de eerste helft leidden de Denen met 1—0. gende oefening van de West-Euro- pese paraatheid toef die misschien wel de operatie Jetterbug zal wor den. Wie "weet SLACHTOFFER VAN AANRIJDINC DOOR TREIN OVERLEDEN De 12-jarige J. W. Eckhardt een van de drie Dordtse jongéns, die Vrijdagmiddag op de onbe waakte overweg bij de Oude Dijk te Dubbeldam door een trein werdén gegrepen, is gisteren ln het R.K. Ziekenhuis te Dordrecht aan de bekomen verwondingen bezweken. De toestand van dé twee andere jongens is redelijk. (Van onze verslaggever.) Terwijl stafofficieren gebogen zitten over de filmrollen, de tijd schema's en de rapportenboeken, die de erfenis zijn van de oefening Cupola, mogen hier nog wel enkele details volgen, notities uit het blocje, dat we volkrabbelden bij onze zwerftochten over militaire vliegvelden. ..Feestneuzen" staat er ergens. Ja, dat was de naam die de Nederlandse Meteors in de wan deling dragen, vanwege hun fel-rode voorgevel.... De Cupola moge dan al niet zo zeer zijn opgezet om de gevechts- waarde van de squadrons te toet sen, dan wel om de verbindingen te beproeven, het vliegen op radar, het contact tussen ops-room en vliegbases en het peilen van de thuisvlucht: ook van de voorwaar den waarop de gevechtskwaliteiten berusten, hebben we toch wel enige indrukken opgedaan. Het is een in gewikkelde geschiedenis. Daarom worden de piloten thans voor de vlucht in de schoolbanken gestopt om te horen wat hun te doen staat, aangevuld met een kijk je op de kaart, een waarschuwing voor bijzondere gevaren en een dosis weergegevens. En daarna pas worden de perioden van paraatheid afgewerkt; releassed vrij, op 30 m., op 15 min., readiness gereed hou den, stand by in de kisten, so- ramblo erop af, airborne in actie. Hetgeen voor de vliegers En gels is en voor burgers Grieks kan zijn. Dan begint de sport in zo'n MeteoT met een orkaan stof achter de twee Rolls Royse ..Dorwent V" jet-moto ren. Er wordt achter elk van de twee 3500 pond statische druk ge zet, hetgeen gelijk is met de kracht zijn de Nederlandse deelne mers aan de Internationale Han delsbeurs te Chicago tevreden over de gedane zaken. Er wer den voor 270.000 dollars orders geboekt, terwijl over orders ter waarde van 230.000 dollars nog wordt onderhandeld zijn de Nederlanders, die te Menado waren gearresteerd, on der aanbieding van excuses weer vrijgelaten is gisteren te Scheveningen het Wereldcongres voor Dierenbe scherming geopend heeft te Rotterdam het 11.602 ton metende m.s. Scherpendïecht zijn proefvaart gemaakt. Vandaag vertrekt het schip naar de Perzi sche Golf is gisteren een C.A.O. voor het schildersbedrijf geldend ver klaard verwacht Rotterdam AhOy van daag de 1.500.Ó00ste bezoeker van een gewone benzinemotor, die 12.000 PK draait. En de lucht, die vóór gulzig wordt ingezogen, wordt achter gespuid tegen een muur van lucht.... Het gevolg is duidelijk. Bin nen vijf minuten zit een jet van Twente boven Meppel. Over de „boiser", die in 2 min. 1200 liter ^cerozine in de tanks van een Meteor spuit, schreven we al. General Sir Basil Embrey, chef van het RAF jachtcommando, was er verrukt over en bestelde er meteen een paar voor good old England, in zes maanden te leveren. Maar de grootste aanwinst voor het vlieg veld Twente was die boiser toch niet. Die grootste aanwinst stond ergens achteraf en bestond uit wat men noemde de nieuwste en beste automatische peilinstallatie van West-Europa, in de wandeling de „homor", de thuisbrenger genaamd, i Vo4t het eerst op het continent en wel op Twente, in gebruik. Want, om het nog eens deskundig uit te I drukken, de PV1B is van recente ras-Engelse afkomst. Eigenlijk is het een eenvoudige zaak met dit ingewikkelde instru mentarium. Met „halve radar" wordt daarop van elk vliegtuig, dat wil binnen komen, op eerste verzoek automatisch de koers ge peild. De oproep van Lipstick, of wat ons betreft van Kissproof, want alle kisten 1" ben zo'n roep- naampje, is nauwelijks koud of op de schaal staat een groene streep in de richting van de gepeilde koers, die doorgegeven is. En de kous is af. En dan te weten, dat er vroeger enige ogenblikjes gerekend moest worden, terwijl die arme vlieger, met honderden kilometers snelheid onder zich, door het luchtruim tolde Niet alleen de bedienaren van dit stuk technisch vernuft zien in welke richting de kisten zich bewegen, ook de verkeerstoren, verbonden met een 24-dradige kabel, komt het aan de weet. En als er een manke mentje is op de peiler, wordt dit automatisch aan de toren gemeld. Op de schaal kan echter alleen de koers afgelezen worden, van afstand valt er niets met het apparaat te peilen. Maar wanneer meer van deze installaties in Nederland ver schijnen, zijn voortaan, kruispeilin gen mogelijk en dan is het bereke nen van de afstand verder kinder spel. Hoe ver die peiler reikt? Deense Meteors hebben er al eens tot Kas- trupp gebruik van gemaakt en daar hield het op. omdat de toestellen op andere frequentie overgingen. Ook de Engelse jagers, die voor Cupola naar Twente kwamen, wer den veilig en wel boven de Noord zee, op 150 mijl. opgevangen en in de richting van de basis gekoerst. Na de Cupola zijn de militaire deskundigen ook nog op andere manieren wijzer geworden. Gelukkig, anders was de hele zaak voor niets geweest. Maar wat zij al wisten, dat was, dat een Meteor 100 landingen kan maken op één stel banden en de langza mere en lichtere Spitfire slechts 12. Ongelooflijk, doch het Ü£t aan het sporen van de wielen. En wat zij ook al wisten, dat vliegen met een straaljager rustiger is dan met een schroefvliegtuig op dezelfde snel heid natuurlijk. En dat dit jaar meer dan 6000 landingen met Meteors zijn uitgevoerd op Twente en dat Donderdag pas de eerste motorsto ring is voorgekomen Met of zonder Cupola, de toe komst is aan de straaljager, dat is bewezen. Zo gaan we naar de vol- Dit zijn de eerste opnamen van het nieuwe nacht-gevechts toestel van de R.A.F., de Armstrong Whitworth NF-1 1 Meteor. De radaruitrusting van dit vliegtuig is beter geschikt voor het opsporen van vijandelijke doelen dan de radar-installatie van welk der in gebruik zijnde toestellen ook. Voor in de extra-lange neus zit de piloot. Achter hem zit degene, die de radar-installatie bedient. De lengte van het vliegtuig is 14.50 meter? en de vleugelwijdte 12 meter. HET INDONESISCH KABINET Radio-Indónesië bericht, dat de Indonesische kabinetsformateur. Moh. Natsir, er na een week van beraadslagingen nog niet in ge slaagd is het eerste kabinet van de Indonesische Eenheidsstaat samen te stellen. Hij heeft giste ren voor de eerste maal overleg gepleegd met de Partai Nasional Indonesia. De P.N.I. en de Masju- mi, de Mohammedaanse party, waarvan Natsir lid is, zijn de twee grootste politieke groeperin- gèn in Indonesië. Postzegels van Suriname Binnenkort zullen aan de ver zamelaarsloketten de volgende frankeerzegels van Suriname verkrijgbaar zijn: Koningin Wil- belmina-zegels, 1948, type Hartz, in de waarden van i0.37'A, f0.40. f0.50, f0.60, f0.70. Graanbeurs Rotterdam Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg. franco Rot- terd.) Tarwe prima kwaliteit zon der vetgehalte f 22.50 tot 22.65 doorsnee kwaliteit op vochtconditie f 22.25 tot 22.45; zomergerst f26- tot 27,haver naar kwaliteit f 20 tot 24.50; peulvruchten: groene erwten f 35 tot 39; schokkérs f 37 tot 42.,- Paardenmarkt Utrecht Op de Utrechtse paardenmarkt werden gisteren aangevoerd 474 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van f900 tot f 1100; werkpaarden van f650 tot f950: oude paarden van f450 tot f675; paarden boven drie jaar van f600 tot f850: paarden bene den 3 jaar van f450 tot f680; veu lens van f225 tot f325; hitten van f400 tot f750. De handel was re delijk. Het wereldcongres van de Pax Romanabeweging behoort weer tot het verleden en Amsterdam zal evenals in 1921, er ongetwij feld een dankbare herinnering aan overhouden. De oude koop mansstad aan het IJ heeft vele buitenlandse congressisten in de loop van tientallen jaren binnen haar muren geherbergd. Haar roemrijke en spreekwoordelijke gastvrijheid is nog altijd een practische beleving van wat de Lage Landen steeds als een roeping hebben aangevoeld; het bemiddelend optreden om contacten te leggen tussen de volkeren, speciaal op geestelijk en cultureel terrein. Ook in dit opzicht is het Pax Romanacongres een traditie geweest. PROGRAMMA WOENSDAG 30 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoon- muziek: 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramo- foonmuziek; (9,309.35 Water standen); 10.00 Paedagogische causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gra- mofoonmuziek; 12.00 Hawaiian muziek: 12.30 Mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gramofoonmuziek; 12.55 Kalen der; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 „Gesproken portret"; 14.15 Ka merorkest; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Voor de kinderen; 15.50 Gramofoonmuziek; 16.00 Voor de jeugd; 16.30 Voor de zieken: 17.00 'Voor- de kinderen; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.45 Rege ringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara-varia: 18.20 „De Europese Raad in Straatsburg"; 18,25 Actualiteiten of gramo foonmuziek; 18.30 Radio Volks universiteit; 19.00 „De taak van de vrouw in de drankstriid". causerie; 19.15 Pianoduo; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Politieke commentaar; 20.15 Lichte muziek; 20.35 „Gouden bruiloft", hoorspel; 22.05 Trio; 22,30 Gramofoonmu ziek; 23.00 Niéuws; 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws; 7,15 Ochtendgym nastiek: 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gewijde muziek: 8.45 Gra- mofoonmuziek; 9.00 Voor de zie- Len: 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst; 11.00 Piano recital; 11.30 Blaaskwintet en Pi3™0' -w Gramofoonmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Me- tropole-orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Amusementsmuziek; 14.00 Gramofoonmuziek; 15.00 Strijk kwartet: 15.30 Fluit en piano; 16.00 Vocaal ensemble; 16 15 Voor de jeugd; 17.00 Kamermu- Gramofoonmuziek; JZ'ï52 Afrikaanse volksmuziek; 18.00 Kerkkoor; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 Boekbe spreking: 19.30 Gramofoonmu ziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws: 20.05 Gramofoonmu- ziek: 20.35 BBC Schots Orkest: 21.20 „Canada, een groot en goed vraaggesprekken met im migranten; 21.40 Gramofoonmu ziek; 22.00 Omroepkoor en so listen: 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL 324 M. 12,00 Gramofoonmuziek; 12.30 Wéerberipht; 12.32 Lichte mu ziek; (om 13.00 Nieuws): 13.30 Gramofoonmuziek; 14.15 Ka merorkest; 15.00. 15.15 en 16.00 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoonmuziek; 17.30 Voordracht: 17.40 Gramofoon muziek: 17.50 Boekbespreking; 18.00 Kamermuziek: 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws: 19.30 Gramofoonmuziek; 19.50 Radio feuilleton; 20.00 Omroeporkest en soliste; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Gramofoonmuziek: 22.00 Nieuws: 22.15 Orgelconcert. 22.50 Gramofoonmuziek: 23.00 Nieuws: 23.0524.00 Verzoek programma. BRUSSEL 484 M 12.05 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws: 13.10 Gramofoonmuziek; 13.30. „Manon", opera; 16.00 en 17.10 Gramofoenmugiek; 18,30 Omroeporkest: 19.10 Gramofoon muziek: 19.15 Nieuws; 19.30 Schots orkest en solist: 21.20 Gramofoonmuziek: 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoonmuziek; 22.55 Nieuws: 23.00 Gramofoonmu ziek: 23.55 Nieuws. Samenspraak op hoog niveau Het congres zelf was als een brandende fakkel in onze duistere wereld. Het sprak van een onver woestbaar geloof in de grondwaar heden van het aloude christendom. Het getuigde van een onwrikbaar vertrouwen op God, temidden van een verscheurd en dwalend mens dom. Het was de „samenspraak op hoog niveau" der geestelijke en cul turele leidslieden, der mannén en vrouwen van wetenschap van katho lieke huize. Het congres was een programma en tegelijkertijd een opdracht, maar ook een manifestatie ener trouwe aanhankelijkheid aan en de beves tiging van wat millioenen in de 2000-jarige geschiedenis van het christêndom hebben geloofd en be leden. De oude geloofswaarheden en de jongste opvattingen over de stand der wetenschap doorkruisten de discussies; de brandend actuele problemen van nu werden belicht van het christendom uit. „Het chris tendom, dat van alle tijden is", zo als de bisschop van Luxemburg, mgr. Léon Lommei het uitdrukte. Het Verlossingswerk van Christus was de basis waarop de gedachten- wisselingen waren gefundeerd; de katholieke intellectueel werd met zijn ganse persoonlijkheid, met al zijn denken en handelen en meer in het bijzonder ten opzichte van zijn roeping hiermede geconfron teerd. Universele opdracht Het zou te ver voerén in dit kort bestek een overzicht te geven van alles wat de revue is gepas seerd. om niet te spreken van de wetenschappelijke betogen, die al leen de vakman kan bevatten. Maar anderzijds en daarmede zouden wij de eerste gedachte willên neer schrijven zijn de betekenis en de vérstrekkende gevolgen van dit congres ook voor de niet-geletter- den en de niet-wetenschappelijk geschoolden alleszins te begrijpen. De doelstelling van het Pax Romana-congres was in wezen geen andere dan de taak van de ganse universele katholieke gemeenschap namelijk, de vestiging van het Rijk van Christus en het tot stand bren gen ener nieuwe maatschappelijke orde in de breedst mogelijke zin, geschoeid op de beginselen van het christendom. Daarom spraken wij hierboven over een opdracht. Om dit met een voorbeeld duide lijk te maken. De eenvoudige hand werksman heeft er geen gefundeer de kennis van de grondslagen der staatswetenschappen voor nodig, noch een brillant inzicht in de pro blematiek der moderne geschiede niswetenschap om te begrijpen en zeker te weten, dat wanneer God uit de conferentiezalen der „groten" op aarde wordt gebannen en met Hem en Zyn geboden geen reke ning wordt gehouden bij de besüs- singèn over het lot der volkeren, het een bouwen blijft op losse gron den, zonder enig uitzicht om orde en vrede, verdraagzaamheid en onder linge waardering tussen de naties te bevorderen. Van deze gezichtshoek uit bezien was het Pax Romana-congres een congres voor alle katholieken en daarom heeft het recht op de belangstelling van alle geloofs genoten, zonder uitzondering van welke maatschappelijke rang of stand. Dienende taai van de intellectueel Het congres was de samenspraak der katholieke intellectuelen en zij hebben zich daarbij bezonnen op hun speciale taak. Een taak die wij op de eerste en voornaamste plaats willen zien als een schenken van de gaven van hoofd en hart aan de gehele gemeenschap. Dit legt op de schouders van de intel lectueel een zware verantwoorde lijkheid en meer in het bijzonder geldt dit voor de paedagogen die belast zijn mét de karakter- en wetenschappelijk vorming dêr jon geren. Hij heeft een dienende taak. De katholieke intellectuelen in ons land moeten voor zover de rust van de studeerkamer het toelaat, meer dan ooit hun krachten geven aan de godsdienstige, de culturele, de sociaal-economische en de poli tieke activiteiten. Een zich afzijdig houden zou niet verantwoord zijn! De positie waarin het Nederland se katholieke volksdeel thans ver keert is een beslist andere dan ten tijde van de emancipatiestrijd. Het gaat thans in het bijzonder om een constructieve opbouw. (Men dènke aan de P.B.O. en de kadervorming in het algemeen.). Tegenhangers van de vijand Op de tweede plaats zullen de katholieke intellectuelen de „tegen hangers" moeten zün van hen. die op een gelijk niveau van ontwikke ling en eruditie leiding geven aan het vijandelijke kamp. Men onder schatte de Marxistisch geschoolde intellectueel niet! Vandaar dat op sommige sectie-bijeenkomsten zo nadrukkelijk de klemtoon is gelegd Op het doen ingang vinden van de richtlijnen der sociale encyclieken omdat daarin een middel is gelegen het communisme te bestrijden. Een belangrijk werk ligt hier weggelegd voor de katholieke sociologen, eco nomen en juristen. Ook in dit op zicht was de verschijning van de nieuwe pauselijke encycliek, waarin gewaarschuwd werd tegèn de mo derne wijsgerige stromingen, een dankbare richtlijn voor het congres ter nadere bestudering en propa gering. De resoluties De geest van het congres en de resultaten der discussies vindt men grotendeels terug in de algemene resolutie waarin gevraagd werd aan de intellectuele stand „om samen te werken voor een blijvende Dezer dagen werd gemeld da: te Overberg by Venendaal een boerenzoon werd gedood toen hij met een schrikdraad in aanraking kwam, vermoedeiyk doordat op dat ogenblik de bliksem in de schrikdraad sloeg. De arbeidsinspectie deelt thans mee, dat dit ongeval niet door blikseminslag is veroorzaakt. Zij vestigt de aandacht er op, dat schrikdraad .indien niet in over eenstemming met het bepaalde in het veiligheidsbesluit electrische schrikdraden is aangelegd, ge vaar oplevert voor mens en dier. Aan iedere bezitter van een schrikdraad-installatie wordt drin gend aangeraden deze niet zelf aan te leggen, doch daarvoor een bevoegde deskundige in de arm te nemen. ZEER STILLE MARKT SCHEEPVAART VAST. Het koersverloop op de Amster damse effectenbeurs is op de eer ste dag van de nieuwe week onin teressant geweest. Nieuwg was er niet en eigenlijk gaf de beurs een voortzetting te zien van de stem ming van Vrijdag. Scheepvaartaan- delén biyven favoriet, en deze hoek is de enige, waar nog van geregelde en vrq behoorlyke handel sprake is. Ook vandaag was er zeer weinig aanbod en een vry grote vraag Scheepvaart Unie noteerde twee punten hoger. De meeste andere soorten noteerden ongeveer een punt. De Indonesische sector blijft een goede ondertoon behouden. De stakingen op de ondernemingen te Java is wel oorzaak geweest van een lichte achteruitgang, doch re cente berichten wijzen op een mo gelijk compromis. Zoals altijd loopt de Beurs vooruit. Gebrek aan af faire was vandaag de eigenhjke oorzaak, dat de winsten slechts zeer bescheiden bleven. Olies openden amper prushoudend, doch wisten zich hierna goed te herstellen. Tegen het slot trad ech ter weer een kleine reactie in en werd afgedaan rond 295, tegen Vrü- dag 296]/4. Evenals vorige week Vrijdag heerste er vandaag enige belangstelling voor Unilever, die ruim een punt avanceerde. Ook hier trad echter een reactie in, waarna de slotnotering onveranderd ten opzichte van Vrijdag afkwam. Aku's waren ruim een punt lager Philips was onveranderd. De be spreking van de beleggingsmarkt kan wederom kort zijn. Uiterst stil vandaag een kleinigheid lager voor al voor investeringscertificaten. ,Ook de Amerkaanse sector was vandaag zeer rustig. Naar beide zü- den werden kleine verschillen ge constateerd, in het agio percentage kwam geen verandering. Prolongatie ZV4 procent. Van ons zijn de Sa- cramenten met hun genaden, van ons is -1 de Kerk met haar on uitputtelijke rijkdom men van waarheid, van leven, van kracht. Allés steunt op het verbond dat God in Christus en door Christus met ons heeft gesloten. BENEDICTUS. vréde, zowèl op sociaal als politiek gèbied, térwyl in een tweede reso lutie een beroep óp de wereld werd gdaan ten behoeve van de intellec tuelen die worden vervolgd om wille van hun Geloof. De congresisten zijn uiteengegaan, hét zaad is uitgestrooid. Moge de oogst rijk zün. G. G. Deze deelnemer aan de Internationale Springwedstrijden, welke te Aken werden gehouden, liep een groot aantal strafpunten op toen hij in plaats van over, dwars dóór een muur sprong. De fotograaf daarentegen maakte een goede beurt. FEUILLETON een vertelling uit do oude en nieuwe tijd land" Tijdens hét verblijf van Rinus in de tropen was Bets haar kamer in 't kleine benedenhuisje van haar ouders blijvên bewonen, bij wie ze na hun trouwen waren ingetrok ken. Daar was ook haar eerste baby geboren. Toen deed zich al dage lijks 't gebrek aan ruimte voelen. Maar na Rinus' thuiskomst in 't voorjaar van 1949 werd de toestand nog nijpender. En nu kort geleden nummer twee zijn intrede had ge daan, was de situatie bepaald ho peloos geworden. Teveel mensen in te weinig woonruimte. Rinus was na zijn repatriëring weer als magazijnknecht bij zyn vroegere baas, die een groot handel in granen en veevoeder dreef, in dienst getreden. Het had maar weinig gescheeld of hij had een half jaar geleden een zelfde betrekking in Eind- I hoven kunner; krygen. "Hij was -1 er toen niet in geslaagd daar of in de omgeving woongelegen heid te vinden. Eenzame Paulus zou zich gelukkig gevoeld heb ben op zyn oude dag zijn zoon met vrouw en kinderen wat korter bij zich te weten. Nu hij dit opnieuw overdacht, zuchtte hij om wat had kunnen zijn, als die beroerde woninggeschiedenis er niet tussen gezeten had. Die zucht ontging Petrus niet. Maar hij deed alsof hij niets gehoord had. Rinus was nu kort geleden verhuisd. In een van de volks buurten was hem door het woningbureau een vrije derde etage aangewezen. De taxi stopte. Weer had Petrus zijn portemonnaie voor de dag gehaald vóór Paulus kans had gekregen de zijne te trekken. Hli rekende met de chauffeur af. „Weet u zeker. mijnheer, dat dit het goede adres is?" vroeg Paulus bedeesd. „Tweede Aster-dwarsstraat 67 drie hoog" zei de chauffeur^ Hij startte, groette onder het weg rijden met een vinger aan de klep van \zyn pet en liet de beide mannen op het trottoir achter. Daar stonden Petrus en Pau lus het huis aan te gapen. Twee bengels, die met een zeepkist op wieltjes over de stoep raasden, reden hen by na van de benen. Een magere straathond, die in een vuilnis-emmer naar etens resten snuffelde, kreeg het vehikel tegen zijn achterpoten en stoof met de staart tussen de benen jankend weg. Aan de overkant staakten twee buur vrouwen, die driehoog uit het raam een praatje met elkaar maakten, haar gesprek. Haar aandacht werd ineens getrokken door de twee opvallende typen, die uit de taxi waren gestapt en nu aan de overzijde het huis nummer stonden te bestuderen. Een voddenkoopman, die schreeuwend een gammele handwagen met lompen en ko- nynen vellen voortduwde, bleef even staan en riep de vrouwen iets toe. Die gierden het uit van het lachen. .Ja. hier moeten we zijn." Petrus was de eerste die sprak. Hij voelde, dat het milieu, waar- Rinus terecht was gekomen, zijn vriend niet bijstér aanstond. Daarom ging hij opbeurend vér der: „Het uiterlijk zegt niets, Pau lus, Zelfs deftige woningen zien er tegenwoordig nog onder komen uit. Wie jouw eigen ver vallen keetje ziet, zou met den ken, dat 't van binnen zo knus en gezellig aandoet. Kom mee." Hij stapte vastberaden op de haif-geopende deur toe. Boven de derde belknop hing een smal naamplaatje. „M. Paulussen Stommelend klauterden ze de uitgesleten en verveloze trap op. Hijgend en met bonzend hart moest Paulus even rusten, toen ze op de derde verdieping waren aangeland. Toen klopte hy - aangespoord door Petrus - bescheiden op een deur, waar achter een vrouwenstem en kin- dergehuil klonken. Een jonge vrouw deed open. Haar haar hing met een sliert over haar verhit gezicht. Zij hield een schreeuwende baby in haar arm. Een ventje van een jaar of drie verborg zyn met lam besmeerd gezicht gedeelte lijk achter haar rok. Zy sperde haar ogen wijd open. Toen her kende zij. „Maar vader! U hier? En u ook. mijnheer Van Bree! Wat een verrassing!" Zij kwam wat naar voren en kuste haar schoonvader op de magere wang. „Komt u gauw binnen Bent u niet moê? Ik ga u direct een lekkere kop koffie klaar maken. U treft het slecht. Was dag vandaag." Ze streek de weerspannige lok weg van haar voorhoofd en veegde met haar schort haar bezweet gezicht af. „Maar dat geeft niet. Dat werkie kan wachten tot vanavond. Dan kan Rinus een handje helpen, Als de kleine maar een wilde ophouden met huilen. Jantje, geef opa eens een handje. En die meneer ook." Maar het pipse, bleke ventje was blijkbaar bang van Petrus' baard. Het wilde niet naar vo ren komen en bleef op eerbie dige afstand die vreemde man nen aanstaren. „En ons klein Mieke hebt u nog niet gezien Petrus en Paulus keken bei den naar de baby. die hun ter inspectie werd voorgehouden. „Houdt u ze even vast, vade> dan zorg ik voor de koffie." Petrus voelde zyn dor, ou hart week worden. En toen gr beurde er iets in hem. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3