Voorstel van de Raad van Vakcentralen: 5 procent loonsverhoging perl September Hamburgs blad publiceert ontwerp-vredesverdrag België versterkt de defensie Noordkoreanen overschreden de Naktong en de Ham Amerika geeft bombardement op Chinees grondgebied toe JIA MILD PRODUCT ENSTANDS- AAAR E. O. jwe cursussen >1. en Engels oorderkade FRAAY HET FE/7 VAN HEDEN Vakcentralen stellen 5 pet. en prijsstop voor Op 18 Augustus ingediend Invoering van prijsstop moet voorafgaan Bij Pohang zijn zij 5 km. geweken E2 HÉ frmÊÊ W\ mm ^¥-Mi-ÊÈÈ!mk I f jM| f' - ïV /i 4 H r ^ËÊmë Vliegramp bij Cairo eist 55 doden De verjaardag van Prinses Wilhelmina Labour wil alleen staatsscholen! Tussen Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie Veiling boedel van Han van Meegeren Trambotsing in Den Haag B.M.W. in België „geknipt" vergissing Scheepsberichten rienden kiest, kiezen bakken, die op vak- id en verwerkt met te installaties en ma- oorkeur van rokend :PTEMBER in van 79 uur. ;e opleiding voor het 3. jaar f 45. irsus f 75. cursus p. jaar 145.- van deze cur- irden voldaan. \LLEEN VRIIDAG GELDIG in draai molen of hang- Korte Nieuwe- >rt Canadaplein, Laat, tegen be- 5 cent oek aan bij een krijgen: JRATIS KERMIS" UTENSTRAAT 18 OON 4795 AAR eggen", meende de 3r om dat alles uit i smid je Verholen o dan zeggen, dat 0, professor Nosco", d. „Wij weten hier co moeten denken, le buurt van Lotje laar ja, ik laat hem leie klant van mijn ee. „Zeg herbergier, urlijk". antwoordde >or u. Ik zal hem u De herbergier liep oven en wees hem tevreden. „Ik kan kijken. Beter kan A 1 s H Pagina I Vrijdag 1 September 1950 4 46e Jaargang No. 11955 Kontoren; HOORN, Draofeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Van de zijde van het C.N.V. en het N.V.V. zijn gisteren, na de naar hun mening voortijdige publicatie door de K.A.B. van het standpunt der drie vakcentralen inzake de loon- en prijs politiek, de volgende gegevens verstrekt over het overleg dat van de zijde van de Raad van Vakcentralen op dit punt is gevoerd met de overheid vanaf het voorjaar, toen de stijging van de indexcijfers van de kosten van levensonderhoud daartoe reeds aanleiding gaf. Bij dit eerste overleg bleek, dat deze stijging o.m. gevolg zou kunnen zijn van seizoensinvloeden. Daarom werd besloten het verdere verloop der cijfers nauwlettend te volgen en in de zomer periode opnieuw bijeen te komen. Het prijzen verloop gaf echter de drie vakcentralen aan leiding reeds op 28 juli een telegram te zenden aan de regering, waarin werd aangedrongen op het onmiddellijk treffen van prijsregulerende maatregelen en het direct hervatten van het overleg. Op 4 Augustus j.l. vond een eerste informatieve bespreking met de interdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek plaats. Gelet op de op deze bespreking verkregen en later schriftelijk beves tigde inlichtingen hebben de drie vakcentralen enkele dagen later de volgende voorstellen geformuleerd: Door het College van Rijksbemiddelaars zal overeenkomstig artikel 12 van het Besluit Bijzondere Arbeidsverhoudingen een bindende beschikking moeten worden gegeven, dat in collectieve arbeidsover eenkomsten en loonregelingen een bepaling moet worden opgenomen inhoudende: 1. dat de lonen van werknemers zowel mannelijke als vrouwelijke, ongeacht hun leeftijd, met 5 pet. worden verhoogd. 2. dat deze verhoging voor mannelijke arbeiders van 23 jaar en ouder minimaal f 2.10 per week zal bedragen. Daarnaast zal door het College van Rijksbemiddclaars vergunning moeten worden gegeven eenzelfde loonsverhoging toe te kennen voor die arbeidsverhoudingen welke niet bij C.A.O. of bindende be schikking geregeld zijn. Verder zullen maatregelen moe ten worden getroffen, dat deze 5 pet. verhoging ook zal gelden voor: De kinderbijslag van het eerste kind af. Uitkeringen volgens de nood voorziening Ouden van Dagen, Invaliditeitswet, Ongevallen wet. overbruggingsregeling en over bruggingsregeling en de sociale bijslagregeling. 4. De kinderbijslag voor trekkers van uitkeringen voor de Inva liditeitswet en de Noodvoor ziening Ouden van Dagen. 5. Uitkeringen krachtens de Ziek tewet. Tenslotte zal de loonklasse voor de sociale verzekering verhoogd moeten worden tot f 4750 per jaar, in afwachting van een definitieve herziening. Een en ander zal moeten ingaan in de loonweek, waarin de eerste September valt. Minstens één dag voor de afkondiging van de hier voor genoemde beschikking res pectievelijk vergunning van het College van Rijksbemiddelaars en de verdere wettelijke maatregelen, zal door de regering een prijsstop moeten worden afgekondigd. Bij deze prijsstop moet bepaald worden, dat te nemen loon- en sociale verzekeringsmaatregelen niet mogen worden doorberekend. Voor verdere prijsverhoging, al of niet op grond van de te nemen loonmaatregelen, zal toe stemming moeten worden ge vraagd aan de directeur-generaal van de prijzen. Deze toestemming zal voor vérbruiksartikelen, te we ten voeding, kleding, dekking en schoeisel slechts mogen worden verleend, indien zij gepaard gaat met de vaststelling van maximum prijzen. Tegelijkertijd zullen de prijs commissies wederom worden in gesteld, teneinde de overheid een apparaat te geven om haar maat regelen te kunnen controleren. Dit controleren kan echter slechts mo gelijk zijn, indien aan deze prijs commissies het recht van enquête en zelfstandig onderzoek zal wor den verleend. Indien de hiervoor genoemde prijsmaatregelen niet voldoende zijn, b.v. door de ontwikkeling van het internationale prijspeil, om verder gaande stijging van de kos ten van levensonderhoud te voor komen, zal de overheid zich bereid moeten verklaren door uitbreiding van haar subsidiemaatregelen, te streven naar handhaving van het evenwicht. Op 18 Augustus zijn deze voor stellen aan de ondernemersorgani saties voorgelegd en nog dezelfde dag ter kennis van de regering gebracht. Op 25 Augustus is het overleg in de Stichting van de Arbeid en met de regering voort gezet. Een resultaat kon toen nog niet worden verkregen. Naar wij vernemen kwam het bestuur van de Stichting van de Arbeid gister avond bijeen, terwijl het overleg met de regeringsdelegaties heden morgen wordt voortgezet. Terwijl de bedreiging van Poe- san van het Noorden uit, voor lopig is opgeheven, door een krachtig geallieerd tegenoffensief, waarbij 26 Amerikaanse tanks van 43 ton in de strijd werden gewor pen, hebben de Noord-Koreanen gisteren een nieuwe aanval inge zet vanuit het Westen. Twee Noord-Koreaanse divisies zijn Vrijdagdagochtend plaatselijke tijd de Ham overgestoken waar de Amerikanen hun linies ten Westen van Masan in verbitterde gevechten twee mijl moesten te rugnemen. VU:v: :'4 2» *t' A Duizenden zagen, als op deze foto, de oude Friese boeier ,,De Sperwer" in het afgelopen seizoen door Friesland zeilen als reclame voor het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen. Langs een front van 40 km moesten de Amerikanen soms naar twee zijden tegelijk strijden, daar de Noord-Koreanen hun infiltra- tietaktiek opnieuw met succes hebben kunnen toepassen. Andere Noord-Koreaanse troepen staken aan het front tegenover de Ame rikaanse tweede divisie de Nak tong op vijf verschillende plaatsen ter sterkte van een bataljon over, hetgeen werd vergemakkelijkt Omdat de waterspiegel van de ri vier ongeveer een halve mfeter is gedaald. Door de plotselinge overtocht is een wig gedreven tussen de lin kerflank van de Amerikaanse tweede divisie en de rechterflank van de 25ste divisie bij de zuid kust. De Noord-Koreanen groeven zich op een heuvel in. Slechts één compagnie van de tweede divisie werd gedwongen in het gebied van Hjongpoeng ongeveer 180 me ter te wijken. Aan de bovenloop van de Nak tong, bij' Waegwan, staken de Noordelijken eveneens naar de oostelijke oever over, doch slechts in de sterkte van een patrouille. Door het tegenoffensief bii Po- hang, werd de diepe wig. die drie Noordelijke keurregimenten in de Zuid-Koreaanse linies hadden ge dreven, opgeheven. Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen vor derden hier vijf km. Zij bestorm den het hoge terrein dat uitzicht geeft op de haven en dreven de Noord-Koreanen de heuvels af en een diep dal in. waar zij door Corsairs met brand- en brisant bommen werden bestookt. Een door luchtdoelgeschut getroffen bommenwerper vloog tegen een heuvel te pletter. Tegen het vallen van het duister dekten de Noor delijken Donderdagavond hier hun terugtocht met mortiervuur. Aan het Noordelijke front sloegen de Noord-Koreanen evenwel een nieuwe diepe bres in de Zuid- Koreaanse linies en rukten ten zuiden van Oeihoeng 5 km op. In de nacht van Woensdag op Donderdag is de Constellation „Star of Maryland" van de Transworld Airlines, op weg van Cairo naar Rome, in vrijwel ontoegankelijk woestijngebied bij het dorpje Itay- El-Baroend in de Nijldelta neerge steld en in vlammen opgegaan. Bij deze ramp vonden de 48 pas sagiers en de zevenkoppige beman ning de dood. Onder de passagiers' bevonden zich twee afgevaardigden van India voor de vergadering van de Verenigde Naties, en de Egyp tische filmster Camelia Cohen, clic o.m, in „Cairo Road" is opgetreden. Een van de motoren van het toe stel zou tijdens de vlucht in brand zijn geraakt, waarna de piloot in de duisternis tevergeefs zou hebben getracht een geschikte landingsplaats te vinden. Bij deze ramp is ook een te Parijs woonachtige Nederlander, de neer J. Meilof, om het leven gekomen. FAMILIEFEEST OP PALEIS 'T LOO Gistermorgen vroeg reeds begon de toeloop van bezoekers, die in paleis 't Loo de felicitatieregisters kwamen tekenen. Koningin Juliana en de twee jongste Prinsesjes ver toefden reeds eerder ten pal.eize en toen in de loop van de ochtend ook Z.K.H. Prins Bernhard met de Prinsesjes Beatrix en Irene, die de leis van Soesterberg naar Teuge per vliegtuig en vandaar per auto hadden gemaakt, arriveerden, was de gehele Koninklijke Familie bij een, om gezamenlijk het feest van Grootmoeder te vieren. Dat kon overigens slechts duren tot de lunch, want toen moest de Prins weer vertrekken. De gehele dag door stroomden de bloemen, waaronder prachtige stuk ken, binnen. Uit binnen- en bui tenland kwamen duizenden meest telegrafische gelukwensen. In de namiddag maakten Prinses Wilhelmina, de Koningin en enige Prinsesjes een rondrit. Gistermorgen heeft mevrouw j. Fick-Gem- meke, de tweede vrouw na H. K. H. Prinses Wilhelmina die de Mi litaire Willemsorde draagt, te Wassenaar een Wilhelmina-monu- ment onthuld, opge richt uit dankbaarheid voor alles wat Koningin Wilhelmina voor land en volk heeft gedaan. Havenstaking te Amsterdam definitief geëindigd De havenstaking te Amsterdam d.ie 15 Aug. j.l. uitbrak en de 22ste werd opgeheven onder voorwaarde, dat geen rancune maatregelen zouden worden ge nomen, is thans definitief ten ein de. Gistermorgen hebben zich 1600 havenarbeiders de laatsten die het werk nog niet hadden hervat van de S. H. B. (Stichting Sa menwerkende Havenbedrijven) gemeld en zijn aangenomen. Een aantal onruststokers is uitgesloten De Amsterdamse haven is nu weer volledig in bedrijf. BESPREKINGEN HERVAT OVER PLAN-SCHUMAN PARIJS (Reuter) Na een onderbreking van 19 dagen heb ben de vertegenwoordigers der zes landen van het Plan-Schu- man Frankrijk, Duitsland, Italië, België. Nederland en Lu xemburg Donderdag hun be sprekingen hervat. De bijeen komst stond onder leiding van Jean Monnet en was hoofdzake lijk aan procedure-arbeid ge wijd. LONDEN. In het program van de Labourpartij, dat dezer dagen is bekend gemaakt, wordt thans openlijk gestreden voor de openbare Staatsschool. Volgens Labour moet de openbare school zodanig door de overheid begunstigd worden, dat op grond van de mogelijkheden in deze school niemand meer zijn kinderen naar de confessionele school stuurt. De Kath. leden van Labour toonden zich zeer verrast over deze verkla ring, waarvan de consequenties nog niet te overzien zijn. HONGAARSE GENERAAL GEVLUCHT? WENEN (Reuter) -Naar uit doorgaans geloofwaardige bron wordt vernomen, zou de Hon gaarse generaal Laszlo Virag en zijn vrouw naar Oostenrijk zijn gevlucht. Dit zou de eerste ho gere officier in actieve dienst zijn, die naar de Westelijke lan den is gevlucht. HAMBURG. Het partijloze blad „Die Welt" heeft gisteren een, wat het noemt „hoogst geheim", ontwerp gepubliceerd voor een vredesverdrag dat, wellicht op 15 October, tegelijk met de verkiezingen in.de Oostelijke zone, tussen de Sowjet-Unie en de Oost-Duitse republiek zou worden gesloten. In geallieerde en Duitse kringen te Bonn stond men sceptisch tegenover het bericht. Een bevoegde functionaris van de Amerikaanse Hoge Commissie verklaarde, dat het document niet echt is en al verschillende malen eerder in Berlijn en West-Duitsland was aangeboden. Het was niet van juridische of diplomatieke experts afkomstig en kennelijk opgesteld door een propagandist of journalist. Het door Die Welt gepubliceerde ontwerp voorziet in het terugtrek ken van de Russische bezettings troepen binnen 6 maanden na het sluiten van het verdrag, waarbij aan Oost-Duitsland zou worden toegestaan een grenspolitie van 50.000 man, een politiemacht van 100.000 man en een hulpmacht voor „noodgevallen" van 100.000 man op de been te houden. Een militaire dienstplicht van twee jaar zou kunnen worden inge voerd, en aan de herstelbetalingen zou een einde komen, hoewel Oost-Duitsland wel binnen vier jaar aan Rusland speciale techni sche uitrusting ter waarde van 450 millioen dollar zou moeten leveren. Het verdrag zou voor geheel Duitsland gelden, het West- Duitse kabinet zou moeten worden ontbonden en het West-Duitse Be zettingsstatuut, het Ruhrstatuut en West-Duitsland's rechten en verplichtingen op grond van het Marshallplan „onwettig of niet bestaandè" worden verklaard. Oost-Duitsland zou lichte, maar nog geen zware wapens en tanks mogen vervaardigen. Na vijf jaar zou het weer zonder beperking schepen en vliegtuigen mogen bouwen. Een herbewapening van West-Duitsland zou als „een di- BRUSSEL. In een radiotoe spraak heeft eerste minister Pho- lien in het Frans en de minister van Landsverdediging, majoor de Greef, in het Vlaams Donderdag avond het Belgische volk mede gedeeld, dat de regering besloten heeft haar verdedigingsapparaat aanmerkelijk te versterken. „In het parlement heeft de re- gering-Duvieusart reeds aange kondigd, dat zij het voornemen had de ter gemeenschappelijke verdediging gedane financiële krachtsinspanning met 5 milliard fr. op te voeren. Dat betekent dat 5,5 procent van 's lands inkomen aan verdediging wordt besteed, tegen de Ver. Staten 9,5 procent, Frankrijk 5,5 procent en Groot- Brittannië 6,5 procent- Om deze uitgaven doeltreffend te maken en België te voorzien van een zö krachtig mogelijke le- geruitrusting heeft de regering besloten de volgende maatregelen aan de Kamer voor te stellen: op richting, reeds in vredestijd, van strijdkrachten bestaande uit infan terie- en pantserdivisies en een heden, volkomen geschikt om on middellijk te velde te trekken; voorbereiding van reservedivisies: oprichting van strijdkrachten ter verdediging van het binnenland tegen valschermtroepen: uitbrei ding van de tactische en strategi sche luchtmacht en versterking van de zeestrijdkrachten. Voorgesteld wordt voorts een verlenging van de duur van de militaire dienstplicht, terwijl ook is besloten een expeditiecorps, uitsluitend uit vrijwilligers samen gesteld, naar Korea te sturen. Indonesische adel borsten naar Den Helder Naar wij van de zijde van het Indonesische Hoge Commissariaat verhemen, zullen op 4 September 23 Indonesische adelborsten in Nederland aankomen, die op het Instituut van de Koninklijke Ma rine te Den Helder een opleiding zullen ontvangen, waar thans reeds 4 Indonesische adelborsten aanwezig zijn; de regering van de republiek overweegt bovendien nog een tiental Indonesiërs in Ne derland te doen opleiden in Den Helder. Canadese spoorwegstaking geëindigd recte bedreiging van de vrede' worden beschouwd. De nog in Rusland verblijvende Duitse krijgsgevangenen zouden volgens het verdrag worden vastgehouden wegens oorlogsmisdaden, maar aan de Oost-Duitse eis dat de nog in Westelijke landen aanwezige Duitse krijgsgevangenen moeten terugkeren, zou Rusland stetin verlenen. De Sowjet-Russische voorlich tingsdienst te Berljjn en de staats secretaris van het Oost-Duitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken hebben verklaard van het verdrag niets af te weten. GROTE BELANGSTELLING Gisteren was de eerste officiële kijkdag in het „riante patriciërs huis met huis en erve" aan de Keizersgracht in Amsterdam, dat met een inventaris van niet min der dan 738 objecten op 5 en 6 September onder de hamer zal komen. Tot de bezittingen van wijlen Han van Meegeren beho ren, behalve talrijke schilderijen en tekeningen van hemzelf, doe ken van Maris en Breitner, antiek koperen vaatwerk en vele andere kunstvoorwerpen. Er waren hon derden belangstellenden die op de vingers werden gekeken door achttien bewakers en nog een aantal politieagenten. Ook uit Amerika, Engeland, Zwitserland, België en Scandinavië zullen ko pers naar de veiling komen. 23 SLACHTOFFERS VAN „BENEVOLENCE" SAN FRANCISCO (Reuter) De Amerikaanse Marine heeft bekend gemaakt, dat naar men thans aan neemt 23 personen om het leven zijn gekomen tengevolge van het zinken van het hospitaalschip „Le- nevplence". 18 lijken zijn gevonden, vijf personen worden vermist en dood gewaand. In het totaal zijn 505 personen gered, 13 meer dan aanvankelijk was gemeld. Op het kruispunt Spui-Turfmarkt in Den Haag zijn gisteravond de H.T.M.-tram naar Voorburg, die om 22.53 uur van de Turfmarkt vertrok en een uit de richting Hollandse Spoor komende tram van lijn acht met elkaar in botsing gekomen. De botsing was zo hevig, dat beide voorbalcons geheel vernield en de stuurinrichtingen ontwricht werden. Beide trambestuurders kwamen met de schrik vrij. Twee passagiers wer den gewond en zijn naar het zieken huis Zuidwal overgebracht. De een, een blinde jongen, kreeg een hoofd wond, de andere vermoedelijk een gebroken pols. DANK ZIJ OPLETTENDE NEDERLANDSE Toen Woensdag in een extra politiebericht de opsporing van de in Baden „geleende" Veritas-ca- briolet werd verzocht, zat een Nederlandse dame op vacantie op het terras van haar hotel te Knokke naar Hilversum te luiste ren. Bij de beschrijving van de vermiste auto dwaalden haar ogen over de voor het hotel ge parkeerde wagens, en plotseling bleef haar blik als vastgenageld: daar stond de B.M.W. In een oogwenk alarmeerde zij de Bel gische rijkswacht, die van E. in rekende. De wagen werd door 'n Haagse hoofdinspecteur van poli tie naar Nederland teruggebracht. Groot was zijn verbazing toen hij in Bergen op Zoom op een kruis punt door de plaatselijke politie werd aangehouden. Deze dacht 'n goede slag te slaan, ria te zijn ge alarmeerd door een actieve jonge man in Goes, die de wagen met grote snelhe.id had zien passeren. Het was niet meer nodig. LAKE SUCCESS. Voor de laatste maal in dit jaar onder voorzitterschap van Jacob Malik, is de Veiligheidsraad gisteren bij eengekomen. Er werd een aanvang gemaakt met de besprekingen over de goedkeuring van de agenda, waarop voorkomen de Koreaanse kwestie, Formosa, de beweerde Amerikaanse bombardementen in Mandsjoerije en de „terreur en terechtstellingen" in Griekenland. Malik noemde alle problemen zeer dringend en diende een ont- werp-resolutie in, waarbij Grie kenland verzocht wordt een einde te maken aan „de bedreiging met de dood van 45 vakverenigingslei ders". Voorts zou 't de executies van politieke gevangenen dienen te staken. Volgens Malik waren er tot nu toe „in koelen bloede" in Griekenland „2877 heldhaftige va. derlanders" gedood. De nationalis tische Chinese afgevaardigde zei, dat als de Sovjetunie zo bezorgd was over de rechten van de mens, zij een commissie van de V.N. welkom diende te heten om hier naar overal ter wereld, ook in de Sowjet-Unie, eerj onderzoek in te stellen. De Veiligheidsraad wei gerde tenslotte de kwestie Grie kenland op de agenda te plaatsen. In antwoord op de beschuldi ging van Malik, dat Amerikaanse vliegtuigen „op barbaarse wijze" Chinees grondgebied hadden ge bombardeerd, antwoordde Warren Austin, dat uit berichten op te OTTAWA (Reuter)De spoor-1 maken was, dat mogelijk op 27 wegstaking in Canada, die negen dagen heeft geduurd, is Woensdag avond door de vakverenigingen af gelast. Donderdagochtend reden de treinen weer. Augustus een Amerikaans vlieg tuig bij vergissing een startbaan op Chinees gebied had gebombar deerd. Het was een gevechtsvliegtuig van het type F 51 van de 67ste escadrille jagers en bommenwer pers. De startbaan lag op een af stand van ongeveer vijf mijl van de Koreaanse grens. Warren Aus tin stelde officeel voor, dat een commissie der V.N. een onderzoek zou instellen. Indien gebleken was dat er schade was aangericht, was Amerika bereid deze via de V.N. te vergoeden. Een volledig beves tigend rapport was nog niet ont vangen. De Veiligheidsraad besloot hier na met acht tegen drie stemmen de klacht over het bombarderen van Mandsjoerije op de agenda te plaatsen. Goya (tr.) Djakarta-A'dam 29 v. Tandjong Priok met 908 passagiers. Rachi (tr.) Djakarta-A'dam 29 v. Tandjong Priok met 963 passagiers, voorn. K.N.I.L. met gezinnen. Er zijn 109 baby's aan boord. Modjokerto Djakarta-R'dam pass. 31 Guardafui. Oranje Djakarta-A'dam 30: 700 mijl O. van Dondra- head. Cameronia (tr.) Djakarta- A'dam 30 bij Kp. Bouga- roni. Kamerlingh Onnes Djakar ta-R'dam pass. 30 Gibral tar. Ormondo (burgers) Djakar ta-R'dam 30 n. Colombo. Talisse Djakarta-A'dam pass 30 Finisterre. Tawali Djakarta-A'dam 31 te Aden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1