Toekomst van de Kerk in Indonesië met vertrouwen tegemoetgezien Michel Angelo waakte over bussen in Florence DE GESLOTEN POORT Van Alle Dag Het K.V.P.-Vormingsmstituut in Baarn heden geopend 1200 vrijwilligers voor Korea worden thans gekeurd Steeds achter de feiten aan Mgr. Soegiopranata in ons land Het aantal priesterroepingen nam aanzienlijk toe Nederlandse hulp onontbeerlijk In Christus' Licht Rustige bezinning tussen eeuwen-oud geboomte RADIO Studenten reizen naar Rome In Reggio: de Samba Naar wij vernemen: Beursoverzicht Het behoort tot de tragiek van de socialistische beweging, ook die van Nederland, dat zij steeds ach ter de feiten aanloopt. Wij kennén haar leuze van „geen man en géén cent" met het embleem van het ge. broken geweertje, waaraan werd vastgehouden tot in de dagen, dat Hitler-Duitsland zich tot de tanden wapende om tengevolge van deze weerloosheid zijn slag te kunnen slaan. Na de harde les van de jong ste wereldoorlog hebben ook de so. cialisten hier geleerd en erkennen zij de noodzaak van belangrijke mi litaire uitgaven. In de tijden van de „Vrijwillige Landstorm" heeft men in Ned. so cialistische kringen niet genoeg kunnen spotten met deze vrijwilli gerscorpsen en traditioneel werd hier jaren lang in Kamer en Raden tegen elke subsidie voor de V.L. gestemd. Tegenwoordig erkent men de noodzaak van dergelijke vrijwil lige weerbaarheidscorpsen en tre. den zelfs socialistische voormannen als propagandisten voor het S.W.G. op. Maar het jarenlang ondermijn de vertrouwen in deze instituten zit bij de eigen volgelingen zó diep ge. worteld, dat de medewerking voor dit instituut in socialistische krin gen zo goed als nihil is. Trouwens de zeer bedenkelijke wijze, waarop men in Ned. socia listische kringen uit partij-politieke overwegingen het jongste revolu tionaire optreden van de heer Spaak in België heeft trachten goed te praten, heeft tot een nieu we verscherping der verhoudingen in de gelederen van de S.W.G. ge leid en de sterke groep hier, die de medewerking van de socialisten niet erg vertrouwde, nu helemaal kopschuw gemaakt. Zodat de na tionale samenwerking hier momen teel ernstig bedreigd wordt. Ondanks de bekende mentaliteit van de communisten, waren de so cialisten na de oorlog, toch sterk geporteerd voor een samenwerking met de communisten, die zij overal in Staten en Raden op het kussen brachten. Zij hadden de ervaring van Tsjecho Slowakije weer nodig, om in te zien, welk een zelfmoord tactiek hierin verborgen lag. Toen was Leiden in last en moest zelfs een noodwetje gemaakt worden om deze socialistische fout zo spoedig mogelijk ongedaan te maken. De nieuwste socialistische be kering op dit gebied zien we in het optreden van het socialistisch Ka merlid de heer Evert Vermeer, die thans te velde trekt tegen de be. noeming van communistische hoog leraren en leraren bij het onderwijs. Speciaal richt hij zich tegen de Am sterdamse communistische hoog leraar prof. Jan Romein, over de wijze, waarop deze ter verdediging van het Stockholmer vredesmani- fest, de Russische agressies verde digt. Deze verdediging van de Commu nistische agressie, zo roept de heer Vermeer uit, is misdadig en deze man, zo Iaat hij er op volgen, moet onze studenten doceren. Tegen deze communistische infiltratie van onze jeugd moet met kracht stelling ge nomen worden, zo betoogt dit so cialistisch Kamerlid. Men zou hier de simpele vraag kunnen stellen, wie de grootste verantwoordelijkheid draagt voor de benoeming van deze communis tische hoogleraar? Want toen de heer Romein door de Amsterdamse Raad werd be noemd, was hrj niet minder commu nist dan op dit ogenblik. Maar de heer Romein is geen eenling, herhaaldelijk is er van ver schillende zjjden ernstig gewaar schuwd, dat de rode meerderheid in de Amsterdamse Raad druk bezig was van de Amsterdamse universi, teit een soort communistische hoge school te maken. Toen minister Gielen hiervoor nog een stokje wiL de steken en de goedkeuring van het Amsterdamse raadsbesluit wei gerde, waarbij enige communisti sche hoogleraren werden benoemd, omdat hij aan dit gevaarlijke systeem niet wilde meewerken, ging het Vrije Volk heftig tegen deze kath. minister te keer, maakte hem uit voor een reactionair en bij de kabinetsformatie in 1948 moest de heer Gielen op sterke aandrang van de P.v.d.A. verdwijnen. Voor welke drang minister van Schaik toen zwichtte. Nu echter deze communistische heren benoemd zijn en op deze in vloedrijke plaatsen hun communis tische beginselen niet onder stoelen of banken steken, maar deze open lijk propageren en verdedigen, nu spreken de socialistische leiders van een misdadig optreden, waar tegen stelling genomen moet wor den. Voor oud-minister Gielen zal deze zoveelste late socialistische beke ring speciaal nog wel enige voldoe ning geven. Maar het is wel tragisch, vooral voor het Ned. volk, dat de socia listen altijd weer eerst met scha en met schande leren en wjjs worden. J. H. (Van een onzer verslaggevers) „Tot dusverre heeft Cod onze arbeid in Indonesië rijkelijk gezegend en ik heb het vaste vertrouwen dat Hij in de toekomst ons Zijn zegen niet zal onthouden". Mgr. Soegiopranata typeerde met deze woorden zijn rotsvast vertrouwen op de toekomst, die misschien voor de katholieken in Indonesië moeilijk kan worden, maar die na de souvereiniteitsoverdracht tot dusverre geen enkele aanleiding tot pessimistische verwachtingen heeft gegeven. Wanneer in de staatkundige interne verhoudingen de linkse stromingen, die ongetwijfeld kunnen worden waar genomen, binnen hun huidige bedding gehouden worden, zullen de kiemen der christelijke beschaving zich in Indonesië krachtig ontwikkelen. Mgr. Soegiopranata, bisschop van het vicariaat Semarang op midden-Ja va, is bewegelijk en zeer voorkomend. Hij zit tegen over vijf Nederlandse journalis ten, die een open en eerlijk ge sprek met Zijne Excellentie op hoge prijs zouden stellen, maar met begrip voor de positie van deze herder in de moeilijke evo lutie der politieke Indonesische verhoudingen aarzelend hun vragen stellen over de ontwik keling van het katholieke leven in de nieuwe staat. Ook Mon seigneur tast zijn bezoekers in de salon van de „Willem Ruys" af en weldra heeft hij de basis voor een openhartige gedachten- wisseling gevonden. „Of de huidige regering der Republiek de missie gunstig is gezind Maar zeker! De ver standhouding tussen de wereld lijke gezagdragers en mij laat niets te wensen over. De grond wet garandeert ons vrijheid van godsdienst en er is tot dusverre geen enkel symptoom waar te nemen, dat de regering zich aan de naleving van het desbetref fende grondwetartikel zou wil len onttrekken." Mgr. Soegio pranata vertelt dan van de tot standkoming van deze Grond wet, waarvan de wording onge twijfeld gunstig beïnvloed werd door het begrip, dat de regering voor de positie van de katholie ken aan de dag legde. Moeilijke onderwijs problemen. Het katholieke onderwijs, dat Monseigneur uiteraard als een zeer belangrijk onderdeel van de missionering beschouwt, maakt ongetwijfeld een moeilijke tijd door. Als gevolg van de Japanse bezetting hebben de gebouwen veel geleden, terwijl het tekort aan leerkrachten een zware han dicap voor de bloei van het ka tholieke onderwijs is. De staat komt de lagere katholieke scho len in de kosten tegemoet met een subsidie van 80 pet. der uit gaven. Zijne Excellentie hoopte echter, dat de Nederlandse ka- 1 Hoe zuiverder en levendiger ons geloof aan Jesus, de Zoon Gods, is, des te vas ter, veiliger en vrucht baarder zal ons gees telijk leven zijn. Uit het levendig geloof aan jesus, de Zoon Gods, die ons gegeven is, ontspringt ons geestelijk leven, de heiligheid. BENEDICTUS1 Met de „Willem Ruys" kwam gistermorgen Mgr. Soegiopranata uit Indone sië te Rotterdam aan. Dank zij de welwillende medewerking van de di rectie van de Rotterdamse Lloyd was een onzer ver slaggevers in de gelegen heid Zijne Excellentie te Southampton te begroe ten en met hem geduren de het laatste traject van Engeland naar Nederland te spreken over de positie van de Indonesische ka tholieken, het perspectief van de verbreiding van het H, Geloof in de Archi pel en de mogelijkheden, die de Nederlanders onder de gewijzigde politieke verhoudingen in Indonesië hebben. tholieken, die in het verleden zo menigmaal een doeltreffende steun aan het onderwijs in In donesië hebben gegeven, zich voor de ontwikkeling van het Indonesische kind zullen blijven interesseren en hun steentje zul len bijdragen aan de opbouw van de verwoeste gebouwen. Verheugend is, dat de vijf ka tholieke opleidingsscholen uit stekend zijn bezet, zodat eerlang het tekort aan leerkrachten on. der vangen zal zijn. Aan de Europese scholen geeft de staat slechts subsidie, wan neer de Indonesische taal als leervak op het rooster staat. Veel roepingen Met enthousiasme sprak Zijne Excellentie over het aantal pries terroepingen, dat tijdens de Ja panse bezetting plotseling toe nam en sedertdien jaarlijks nog groter is geworden. Momenteel worden per jaar 60 a 70 pries terstudenten ingeschreven, zo dat het klein-seminarie goed be zet is. Monseigneur wilde dit verheugende verschijnsel toe schrijven aan de Voorzienigheid, die hem persoonlijk de steun gaf voor het behoud van zijn opti misme voor de naaste toekomst, Ook het aantal vrouwelijke kloosterroepingen is zeer groot; op het ogenblik werken 200 in heemse zusters aan de kerste ning van hun land. De onrust, waarvan zijn va derland zo vele jaren de prooi is geweest, heeft uiteraard invloed gehad op de* materiële bezittin gen van Mgr. Soegiopranata's vicariaat. Weliswaar werden tij dens de Japanse bezetting geen kerken en zusterhuizen op mid- den-Java verwoest, doch scholen en andere gebouwen van de mis sie kwamen in een deplorabele toestand te verkeren. Ook de twee politionele acties hebben hun sporen nagelaten. Tijdens de laatste moest wegens gebrek aan middelen het enige katho lieke dagblad van Indonesië, dat tot dan toe in Djokjakarta was uitgegeven, worden geliquideerd. De bisschop betreurde dit feit ten zeerste, daar de artikelen in dit dagblad een goede invloed hadden op de vorming van de politieke opinie. Hij hoopte, dat de tijd weldra zou mogen aan breken, waarin de uitgave van het eigen katholieke blad zou kunnen worden voortgezet. Met zijn bezoek aan Nederland hoopt Mgr. Soegiopranata, die tot medio October in ons land zal verblijven, zijn oude vriend schappelijke relaties met ons volk, in welks midden hij de ge lukkige jaren van voorbereiding op het H. Priesterschap door bracht, te verstevigen. Tevens zal hij in lezingen en toespraken begrip trachten te winnen voor de katholieke Indonesiërs, die onmogelijk hun zware taak der geloofsverspreiding kunnen vol brengen, zonder geestelijke en materiële steun van Nederland. (Van een eigen verslaggever.) BAARN, 1 Sept. Vandaag dan is het nieuwe Vormingsinstituut van de Katholieke Volkspartij in Baarn onder grote belangstelling officieel geopend met een redevoe ring van de partij-voorzitter, de heer W. J. Andriessen en de Direc teur van het Instituut, de heer dr. L. A. H. Albering. algemeen secre taris van de K.V.P. Onder de belangstellenden wa ren de meeste leden van het partij bestuur of hun plaatsvervangers, verscheidene katholieke leden van de Tweede en Eerste Kamer, de burgemeester van Baarn, de voor zitter van de afdeling Baarn van de K.V.P., prof. Campagne en een deputatie van het bestuur van de Kring Utrecht. Verder was het bezoek aangekondigd van de mi nisters Struycken, van den Brink en van Schaik. Er is de laatste we ken koortsachtig gewerkt, om de verbouwing gereed te krijgen. Za terdag zullen de eerste dertig cur PROGRAMMA Het schijnt een eigenschap van Grote mannen te ziin, in de vacantie te willen vissen. Dit is de secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Trygve Lie, die op het ogenblik in het Noorse bergdorp Rugelsjoen vertoeft. ZATERDAG 2 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.18 gramamöz., 8.00 nieuws en weerberichten, 8.18 gr,- muziek, 9.30 waterstanden, 9.35 gr.- muziek, 10.00 medische causerie, 10.05 morgenwijding, 10.20 voor de arbeiders in de continubedrijven, 11.35 cellorecital, 12.00 promenade orkest, 12.30 mededelingen, 12.33 banjo-ensemble, 13.00 nieuws, 13.15 gram.muz., 13.50 „het Nederlandse lied" 14.10 amateursuitzending, 14.40 streekuitzending, 15.05 orkestmuz., 16.00 „van de wieg tot het graf", causerie, 16.15 dansmuziek, 16.45 sportpraatje, 17.00 gram.muz. 17.30 voor de jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 propaganda-toespraak, 18.20 harmo nie-orkest, 18.40 koorzang, 19.00 ar tistieke staalkaart, 19.30 „mensen in Amerika", causerie, 19.45 „passepar tout", causerie, 20.00 nieuws, 20,05 actualiteiten 20.12 Vara-varia, 20.15 Weense muziek, 20.45 bont progr., 21.45 socialistisch commentaar, 22.00 metropole-orkest, 22.30 voordracht. 22.45 gram.muz.. 23.00 nieuws, 23,15 24.00 gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymnas tiek, 7.30 gram.muz., 7.45 morgenge bed en lit. kalender. 8.00 nieuws en weerber., 8.15 gram.muz., 9.00 voor de vrouw, 9.30 gram.muz., 10.00 voor de kinderen, 10.15 metropole-orkest, 11.00 voor de zieken, 11.45 gramo- foon muziek, 12.00 angelus, 12.03 gram.muz., 12.30 mededelingen, 12.33 gram. muz„ 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en kath. nieuws, 13.20 har monie-orkest, 13.40 amusements orkest, 14.05 kamerorkest en solist, 15.05 accordeonorkest, 15.35 kroniek van letteren en kunsten, 16.10 gram. muz., 16.30 „de schoonheid van het gregoriaans", 17.00 voor de jeugd, 18.00 lichte muziek, 18.20 journalis tiek weekoverzicht, 18.30 voor de strijdkrachten. 19.00 niéuws, 19.15 „lichtbaken", 20.40 gram.muz., 20.43 ..steek eens op, heren". 21.00 gram. muz., 21.45 ..weet u het?" 21.55 pop. concert, 22.35 West-Indisch com mentaar, 22.45 avondgebed en lit. kalender, 23.00 nieuws, 23.15 nieuws in het esperanto, 23.2024.00 omroep-orkest. BRUSSEL 324 m.: 12.00 gram.muziek, 12.30 weerber., 12.32 omroeporkest, 13.00 nieuws, gram.muziek, 14.00 causerie, 14.10 gram.muz., 15.00 arbeidersorkest, 15.30 orgelspel, 16.15 gram. muziek, 17.00 nieuws, 17.10 accordeonmuz., 17.25 gram.muz., 17.30 lichte muziek, 18.00 accordeonmuziek, 18.25 gram. muziek, 18.30 voor de soldaten, 19.00 nieuws, 19.30 gram.muz. 19.50 radio feuilleton, 20.00 omroeporkest en soliste, 21.00 actuallteiteh, 21.15 lichte muziek, 21.50 gram.muz., 22,00 nieuws, 22.15 verzoekprogramma. 23.00 nieuws, 23.05 jazzmuziek, 23.30 24.00 gram.muziek. sisten hier binnentrekken, om het eerste weekend te vieren, de eer daarvan komt toe aan een groep van de kring Haarlem. Het zal er op de slaapzalen nog ruiken naar de pas gestreken verf. Het Instituut heeft van ouds de naam „De Rusthoek", een histo rische naam, die niet betekent, dat de K.V.P. zich in de hoek ter ruste laat dringen, maar wel, dat hier de plaats is voor rustige bezinning op de problemen, welke aan de or de komen. Het is een der mooiste buitenplaatsen van Baarn, gelegen tussen eeuwenoud geboomte en omgeven door vijvers en een tuin van 4 ha oppervlakte, en doet den ken aan een Gelders kasteel. De bouw is alleen van tamelijk recen- te datum, want in 1905 werd aan twee architecten, de heren Schille en Haverkamp door de heer Wil lem Jiskoot, een Amsterdamse ta bakshandelaar, de opdracht tot de bouw van deze villa gegeven. Het buitengoed was sinds 1879 't eigendom van Prins Hendrik der Nederlanden. In 1943 betrok Seys Inquart het als een van zijn resi dentiesNa de oorlog zetelde er de staf van de Canadezen, Het is dus wel. op bewogen grond, dat nu de zetel staat van het nieuwe Instituut, dat de scholing en vor ming van het kader van de K.V.P. beoogt. De aankoop kon, zoals men weet, geschieden uit twee fondsen van de Partij: het dr. Schaepman-fonds en het Goseling Verschuur-herstel- fonds, die beiden het gebouw „om niet" aan de Partij in huur hebben gegeven. Het is een riant gebouw, met ruime zalen beneden en com fortabele slaapzalen boven. Het zal goed zijn hier te verblijven! Bij de restauratie is overigens luxe vermeden. Wel is de stoffering rijk, maar dit kon alles van de vorige eigenaar worden overgenomen. En voor de verdere aankleding heb ben de kringen gezorgd, die een piano, schilderijen, een radiotoe stel e.d. hebben cadeau gedaanl Wij komen morgen op de ope ningsplechtigheid, die hedenmid dag plaats vindt, terug. Op de luchtvaarttentoonstelling, die volgende week te Farn- borough (Engeland) wordt geopend, zal een Gloster Meteor 8 te zien zijn, welke voorzien is van de krachtigste motoren ter wereld. Deze motoren, Armstrong Siddeley Sapphire genaamd, hebben een vermogen dat even groot is als het gezamenlijk vermogen van de vier 3.500 pk zuigermotoren van een Super fort. Binnen vier minuten kan de Gloster een hoogte van 13.000 meter bereiken. (Van onze speciale verslaggever) FLORENCE, 29 Augustus Maandagavond.. Op het Piazza de Michel Angelo te Florence staan vijftien auto bussen in een lange rij te glan zen in het licht van de sierlijke lantaarns. Er klinkt dansmuziek uit een naburige dancing, door de avond, die zeer stil en vre dig zou zijn als die Italiaanse uitvinding de motorscooter niet in zo grote getale langs zou rijden als de tram hier geen stopplaats had en als die Ita liaanse familie van vijf perso nen naast ons op de bank niet allemaal tegelijk zo'n uitge breide discussie zat te houden. Ze menen blijkbaar, aan hun gebaren te zien, dat straks het laatste oordeel zal beginnen. We hebben onze plicht gedaan, dat wil 'zeggen, we hebben na veel pijn en moeite gedaan gekregen, dat het jongste kind ons een hand heeft gegeven. Het probeert iets terug te doen en vindt dat in het slaan met een doek naar onze ballpöintpen, hetgeen wel enig ongemak bij het schrijven geeft. Maar de bussen staan er en Mi chel Angelo himself, die donker en hoog in steen oprijst, fungeert als autobewaker. Hij staart uit de hoogte neer op de talrijke Italianen, die de bussen komen bekijken en plechtig langs ons defileren alsof we in een groot warenhuis een nieuw soort postpapier aan het de monstreren zijn. Het is bladstil van wind en het uitzicht is schitterend. Daar aan de overkant van de Arno liggen de heuvels net iets donkerder dan de wolkenloze Italiaanse nachtelijke hemel. Tegen die heuvels uitge strooid parelen de lichtjes van het Florence van over de rivier en heus het is geen uitvinding van ons om nog meer technicolor effect te sorteren de maan is vol van- (Advertentie) 'n Beetje tocht - kou of vocht, is niet het ergste. Als ge Uw bloed maar zuiver houdt. En dat kan! Met Kruschen Salts. Onzuiver bloed is één van de ge- niepigste oorzaken van Uw Rheu- matische pijnen. Als de bloed zuiverende organen met de jaren wat verslappen en niet meer die jeugdige kracht ontwikkelen, gaan afvalstoffen in het bloed zich vastzetten in hoeken en gaatjes. Door dat te voorkomen, tast ge Uw Rheumatische pijnen bij de oorsprong aan. Begin daar om zo gauw mogelijk de bloed zuiverende Kruschenkuur. Geen prettiger kuur dan juist Kruschen iedere morgen de kleine dosis. De resultaten voelt ge al gauw. Uw piinen verdwijnen en die préttig veerkrachtig jeugdig gevoel prettig veerkrachtig jeudig gevoel avond en zweeft daarboven in heer lijk zachtblauw licht. De karavaan is aangekomen in Florence. Het is weer goed gegaan vandaag en weer is een slaapplaats gevonden, al is het er opnieuw een zonder dak. Onder de bomen van een park liggen al slapende figuren in dekens gewikkeld, zoekend naar de slaap, die na de vermoeienissen van deze en de vorige dagen, niet lang op zich laat wachten. De reis voerde van Milaan naar Florence. Een reis, die niet zo lang was als de andere. De warmte deed zich echter al gevoelen, want de zon liet de pelgrims niet in de steek en deed eigenlijk wel wat erg zijn best. Er was geen meer van Lau sanne vandaag, geen Simplonpas en geen overweldigend natuurschoon, zoals in Zwitserland, maar in plaats daarvan uitgestrekte wijngaarden, warme Italiaanse dorpen en ruige Appenijnen. Echter ook een aardig tafreeltje voor een klein restaurant in Reg gio, waar we even stoppen. Een danseres maakte van de gelegenheid gebruik om geld te verdienen, deed sierlijke danspassen op het rhythme van een guitaar. Op veelvuldig ver zoek bracht zij de samba ten tonele en zij zong daarbij zeer schoon, maar de leden van „Les Preciéuses ridicules", de dansgroep van de Uni versiteit, vond het ronduit gewoon weg pet. Een ander echter zei weer, dat de preciéuses ridicuul waren en dat ze een gevoelig lesje hadden gehad. Het eindoordeel ligt nog er gens tussen Milaan en Florence De karavaan is weer een etappe verder. Het wonderschone Florence is bereikt. En tussen de bomen schijnt de maan. Het licht glijdt over slapende gezichten. Gezichten van hen, die morgen Rome zullen zien. heeft de gemeenteraad van Nij megen besloten tot aankoop van het landgoed Brakkenstein ad f 350.000.—, tot afbraak van de in de oorlog zwaarbeschadigde Broerskerk en tot verbouwing van de Waag als permanent ten toonstellingsgebouw. is Rotterdam Ahoy gisteren geslo ten. Ook Woensdag kwamen er 50.000 bezoekers. zal ook ditmaal op Prinsjesdag, 19 Sept., in den- Haag groot militair eerbetoon worden bewezen o.m. door de garderegimenten Grena diers, Jagers en Prinses Irene, in het prachtige ceremonieel tenu is in verband met de bronsttijd van de herten de wildbaan van het Nationale Park de Hoge Veluwe van 18 Sept. tot 14 Oct. a.s. geslo ten. wordt de dirigent van het Con certgebouworkest, Eduard van Beinum weldra 50 en de toneel speler Cor Dommelshuizen op 5 Sept. 70 jaar. zal de studiezaal van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumenta tie te Amsterdam op 4 Sept. voor goed gesloten worden. Een groot deel van de archieven wordt over gedragen aan het Rijksarchief; de verzameling boeken, tijdschriften en kranten voor een groot dee) aan de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag.... Bijster naar Australië Cor Bijster is dezer dagen via Genua per boot naar Australië vertrokken met contracten voor 20 wedstrijden, sprint, achtervol ging, americaines en eventueel zesdaagsen. Vermoedelijk zal hij nog voor 20 andere wedstrijden geëngageerd worden en tot 'eind April 1951 in Australië blijven. ZEER RUSTIGE, PRIJSHOUDENDE MARKT Evenals de vorige dagen was de stemming op de Amsterdamse Ef fectenbeurs uiterst rustig. Zoals ge woonlijk ging de apathie bij het publiek en beroepshandel gepaard met iets lagere prijzen. Tegen slot echter ontstond er plotseling be langstelling voor Unilevers en Kon. Olie, waardoor de prijzen tot iets boven het niveau van gisteren ste gen. Olies sloten op 292, dus ruim een punt hoger. Unilevers golden 218 na 215%. Voor het overige kwa men er in de hoofdfondsen geen noemenswaardige veranderingen voor. De Staatsfondsenmarkt kon zich vandaag zeer goed handhaven. Zo wel de Conversielening 1947 als de Investeringscertificaten noteerden een fractie hoger. Certificaten Deli maatschappij, die van de voornaamste cultuur soorten de laatste dagen het minst genoteerd werden, stonden vandaag niet alleen. Ook Amsterdam rubber noteerde pas in de laatste tape en aandelen HVA werden eveneens slechts sporadisch verhandeld. De drukte op de scheepvaart markt is de laatste dagen flink ge luwd. Vandaag vielen hier zeer be scheiden verliezen te constateren. Wat de omvang der zaken betreft vormde de Amerikaanse sector geen uitzondering. Het agio verminderde met circa 1 procent tot 3 a 3% pet. Prolongatie 2 1/4 procent. In de kazerne aan de Alkemade- laan werd gistermorgen een aan vang gemaakt met de keuring van de Nederlandse vrijwilligers voor Korea. Elke dag zal een 150-tal vrijwilli gers worden gekeurd. Verwacht wordt, dat men op het einde van de volgende week kan vaststellen over hoeveel goedgekeurde vrijwilligers men beschikt, Reeds vóór de medische keuring, welke thans wordt gehouden, wer den de aangemelde vrijwilligers ge selecteerd. Hun antecedenten wer den onderzocht, zij gingen door de strafrechtelijke en politieke zeef en hun mededelingen over leeftijd, op leiding enz. werden nagegaan. Zo moeten de vrijwilligers min stens reeds een jaar militaire oplei ding gekregen hebben. Door deze selectie en tengevolge van de terug trekking van enkele der vrijwilli gers, werden er ongeveer een 400- tal van de aanvankelijke lijst afge voerd. Het aantal, dat thans de medische keuring ondergaat, bedraagt onge veer 1200. Van de vrijwilligers heeft 75 pet. in Indonesië gediend. Van het to taal is de helft oorlogsvrijwilliger. Het aantal der gehuwden bedraagt 25 pet. Majoor den Ouden, de vroegere commandant van de Opleidings school voor parachutisten in Tji- mahi, die de leiding heeft van de organisatie, deelde mee, dat zich vele dragers van de rode en groene baretten hadden aangemeld. De vrijwilligers wacht een zware taak. Zij hebben een goed corps officieren nodig. Daarom zal er eerst een keuze gemaakt worden voor dit corps. De vrijwilligers, die gekeurd wer den, ontvingen in de kazerne een koffiemaaltijd. Zij kregen vergoe ding voor reiskosten en eventueel een vergoeding voor werkverzuim. Directie K.L.M. Tot directeur-vervoer van de K.L.M. is gisteren benoemd de heer F. von Balluseck, tot nog toe onderdirecteur van het directoraat Vervoer als opvolger van de heer J. Martin. FEUILLETON Een oorspronkelijk verhaal uit het boerenleven De Westerstorm joeg er zijn regenvlagen door de weidse ruimte van de polder. Vanaf de hoge Maasdijk strekte de open vlakte zich uit tot aan de verre onzichtbare einder, waar enkele torenspitsen het dorpje Hallum en de kerkdorpen Kuinre en Hirtum deden vermoeden. Als een gele krijtstreep op een groen tapijt lag er de rechte weg doorgetrokken van ergens heel ver weg tot aan het Maasdorp Wanre. Het dorp lag er gebouwd onder langs en tegen de grillig draaiende en wentelende oude Maasdijk. Buiten het dorp was de oude dijk geslecht, maar men kon aan de verhoogde weg nog zien, hoe de voormalige dijk zich langs de polder geslingerd had. 'n Half uurtje lopen vanaf Wanre lag er als enigste boerde rij de „Peppelhoeve" bij de dijk Oorspronkelijk op de zelfde hoogte en verbonden met de oude dijk lag ze nu een vijftig meter in het landschap, alsof ze op een terp gebouwd was, nog eenzamer en verlatener als eerst. Omgeven door een mei doornhaag stonden er aan de westzijde vijf hoog opgaande po pulieren, die jle boerderij, bij gierende storm door de open vlakt tegen de kracht van de wind beschermden. De Reuver, zelf in die tijd nog lid van het polderbestuur, had gedaan gekregen dat een ver oogde weg was gelegd van de boerderij naar het wegdek van die nieuwe, nu rechtgetrokken. Maasdijk. Midden op het aangelegde ..dekske", vlak voor de duiker, die er onder doorliep, stond een hoog ijzeren hek met zijstukken die afliepen tot beneden aan de afkanting van de geschoonde sloot. Die poort vond men meest ge sloten. Voor de weinigen die de boerderij bezochten werd de poort eerst ontsloten, wanneer de hond, die zijn hok naast de voordeur had, geweldig aan zijn ketting te keer ging. Er kwam echter zelden vreemd volk bij de Reuvers. Wat op de boerderij nodig was, werd meestal ge haald door de bewoners zelf en wat gemist kon worden werd aan de poort afgescheept. Ieder in Wanre en tot ver langs de Maaskant kende de Reuver bij genaamd „de Stille". Niemand zocht er omgang mee, tenzij men er niet goedschiks buiten kon. Hij was een schraal gedrongen boertje, 'n vijftiger, maar oud voor zijn leeftijd. Hij maakte een vinnige, driftige indruk. Zijn tanige huid zat gespan nen om zijn benige kop, zijn kraaloogjes waren meest vocn- tig en met bloedadertjes door schoten. Als hij op zijn grond werkte, arbeidde hij gestadig aan - en zonder rustpozen tot de donkerte hem dwong naar huis te keren. Maar thuis zat de Reuver meestal in zijn stoel bij de haard met zijn kousevoeten op de hoogste sport van de stoel, het hoofd steunend in zijn handen, de ellebogen rustend op zijn op getrokken knieën. Tegen zijn vrouw en twee dochters sprax hij soms in geen dagen. Dan was hij in zich zelf gekeerd en het veroorzaakte een gedrukte en triestige stemming in zijn gezin en op de omgeving. Als hij dan sprak was het op bevelende toon en met scherpe stem. Zijn eens gezegd „Neeje", zou nooit geen „Ja" worden. Wanneer hij 'ns op een dag van huis was, kon het er tussen moeder en de beide dochters wat vrolijker naar toegaan tot zijn thuiskomst. Echter een ze kere bangheid en gedrukte stem ming waarde er altijd rqnd. Vrouw de Reuver was een rij zige flinke vrouw, groot en fors Het was haar aan te zien dat zij niet van boerse afkomst was. Haar optreden en manieren wa ren burgerlijk. Ook de inrich ting van het huis wees op steed se gewoonten. Er lag in de grote kamer een karpet onder de tafel, hier en daar een kleedje en er hingen gordijntjes voor de ra men. Op de schouw stonden acht glimmend blauwe borden naast de staande „Lieven Heer" In het blauwSeruite schouw kleedje zaten plooien en recht- gestreken vouwen. Zij hadden twee dochters. Ma rie. de oudste, een stil in zien zelf gesloten ranke verschijning, was een juffer onder de boeren meisjes van het dorp. Haar lichtblonde haren deden haar gezicht nog bleker schijnen. Haar ogen grijs blauw hadden iets dofs, iets dromerigs. De an dere, Gon, zwaar en lomp van uiterlijk, en met een trage gang, had fel rode wangen onder haar donker slordig zittend haar. 'n Zoon was er niet en daar had de Reuver meer hinder van dan de moeder. Achttien jaar waren ze nu ge trouwd, maar de eerste jaren van geluk waren voor hen bei den nog slechts een herinnering. In zijn jonge tijd was de Reu ver een flinke boerenzoon ge weest die „zunnen kost" ruim schoots door hard werken was waard geweest. Zo lang zijn moeder nog leefde, had hij als enigste zoon na gedane arbeid veel avonden aan de haard pra tend doorgebracht. Na haar dood waren de avonden thuis steeds zeldzamer geworden. In zijn on stuimig gemoed vond hij zijn vader te eigenzinnig en verou derd van begrip om zich door hem de werkzaamheden van de volgende dag te laten opdragen De jonge de Reuver zocht voor taan meer vertier in de herberg aan het biljart en de kaarttafel en hij was een graag geziene fi guur op alle kermissen in wijde omtrek Wanneer de Reuver zijn pintje bier op had, zonder noch tans aangeschoten te zijn. werd hij eerst met recht gezellig en vermaakte hij zijn gezelschap door zijn dolle streken en zotte invallen. HU danste er wild en uitgelaten en hij werd overmoe dig in het zoenen van de boe renmeisjes op de dansvloer. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3