De brc Soberheid, dwingende eis van deze tijd Zweeds plezierjacht gezonken Binnenkort nieuwe huisnummers Instituut Globe PAUSELIJKE INTERNUNTIUS ONDER DE AANWEZIGEN Ht h \i ALKMAAR EN OMSTREKEN Nieuwe successen van D.A.W. Aanrijding met dodelijke afloop Katholieke Middenstandscursus Alkmaar e.o. Zuster Francina verlaat de parochie Opvarenden veilig binnengebracht Gemeenteraad Sint Pancras AAN DE TOP Westfriese Jongeren-landdag Spijkers met koppen van Rector Brans Losli verbor In Chris PAGINA 2- MAANDAG 4 SEPTEMBER 1950 ALKMAAR. Dit weekeinde heeft DAW weer aan enkele zwem- ontmoetingen deelgenomen en daar bij weer mooie successen geboekt. Zaterdagmiddag werd in Den Helder de 31- km Haven-Marsdiep- wedstrijd verzwommen, waarbij Ad. Boxem de derde plaats bij de heren bezette achter H. Kelder van De Robben en J. Hessing van DJK. Bjj de dames werd Geertje Wielema van DeRobben eerste. De beide an dere DAW-ers, W. Bloothoofd en P. Sevenhuisen zwommen de 3% km. geheel uit, waarbij eerstge noemde als 12e eindigde. In totaal namen 35 heren en 11 dames aan deze wedstrijd deel. Zondagmiddag organiseerde HPC te Heemstede nationale zwemwed strijden. Hier boekte DAW een prachtig resultaat doop de 5 x 50 m. estafette te winnen voor sterke clubs als Haarlem en HPC. De Alkmaarse zwemmers waren resp.: A. Blankvoort, B. Ekkel, H. de Jong, A. Slikker en A. Boxem, die precies 2.30 nodig hadden. Dat het een spannend duel met „Haar lem" is geweest wijst de tijd van deze ploeg uit n.l. 2.30.1. A. Boxem bezette op de 100 m. vrije slag de 2e plaats achter K. Smits van De Meeuwen. Hoewel hij na het derde keerpunt nog iets voor lag bleken hem de 3% km. van Zaterdag nog te zeer in de be nen te zitten. Smits passeerde hem op de laatste meters. Tijden 1.036 en 1.038. A. Slikker behaalde een 2e en 3e prijs, resp. op de 100 m. schoolslag, die hij in 1.20.vlinderde en op de 100 m. rugslag op welke baan hij LI 8.nodig had. Winnaars waren hier resp.: A. dP Vries van HPC in 1.15.en Hoekstra van HVGB in 1.13.6. Benoemingen en verbeteringen op onderwijsgebied ALKMAAR. In de a.s. Donder dagmiddag te houden raadsverga dering zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen, houdende het wederom benoemen als tijdelijk leraar aan de Handelschool voor het leerjaar '50/'51, van de heren C. Kostelijk, voor Nederlands; P. J. Smit, voor staatsinrichting en H. K. M. de Wild voor Spaans, Ter zake van de vacature aan' deze school van leraar in staatnuishoud- kunde en recht van het maatsch. verkeer, zal 'spoedig een voordracht worden bekend gemaakt. De heren M. v. d. Ploeg en C. Wetsteijn, worden voorgesteld voor herbenoeming als tijdelijke leraren in de handelswetenschappen aan de handelsavondschool. B. en W. stellen voorts voor, me dewerking te verlenen bij de uit breiding van de Juliaschool aan de Emmastraat met overdekte rijwiel stalling, en eveneens medewerking te verlenen terzake van verande ring en uitbreiding van de elec- trische lichtinstallatie in zes lokalen van de St.Adelbertusschool aan de Nieuwlandersingel en enkele andere voorzieningen aldaar. Het is nuttig, dat het gymnastiek lokaal van de St. Josephschool aan de Laat, geschikt wordt gemaakt voor filmonderwijs. Daarom stellen B. en W. voor, dat de gemeente medewerking verleent door het verstrekken van gelden voor het aanbrengen van verduistering in dat lokaal. RODE KRUIS NAAR WENEN ALKMAAR. Het hoofdbe stuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft twee leden van de Alkmaarse Rode Kruis colonne uitgenodigd een transport Weense kinderen, die hier te lande ver blijf hebben gehouden, naar hun woonplaats te begeleiden. Naar wij vernemen zijn mevr, Wallaart en mevr. Rentenaar de uitverkorenen voor deze Weense Aanrijding die goed afliep ALKMAAR. Vrijdagmorgen om half elf reed een jeugdige wielrijder met een tasje in zijn hand over de Koorstraat in de richting Ritsevoort. Hij reed met snelle vaart. Vanaf de Heul reed een auto de Koorstraat op. Door zijn onvoorzichtig rijden kon de fietser niet tijdig remmen en botste tegen de wagen op. De jongen kwam er zonder kleer scheuren af. Zijn rijwiel werd zwaar beschadigd. Uitbreiding Bureau Openbare Werken ALKMAAR. Voor verbouwing en uitbreiding van het Bureau voor Openbare Werken is op de begro ting 1950 een bedrag van f 130.000 uitgetrokken. Volgens het thans be kende plan is de uitbreiding geheel vrij gedacht van het bestaande ge bouw, dat van 1726 dateert. Door in glas uit te voeren verbindingsgan gen zal het nieuwe gebouw met het oude verbonden zijn. Het nieuwe gebouw zal omvatten: hall met gang, toiletruimten, verdiepte kelder voor centrale verwarming, drie kamers en een tekenzaal, plaats biedend aan ongeveer 10 ambtenaren, met gar derobe. Op de eerste verdieping: gang, toilet, kamer voor afd. bouw toezicht met archiefruimte, vier kamers en een tekenzaal, plaats bie dend aan ong. 6 ambtenaren. In het oude gebouw zal. de admi nistratiekamer bestemd worden voor vergaderzaal en voor het hou den van aanbestedingen. Tussen vergaderzaal en kamer van hoofd boekhouder is een kluis geprojec teerd. Beide gebouwen zullen cen traal worden verwarmd. De kosten van verbouwing, uitbreiding en in richting worden geraamd op f 136.000.—. B. en W. stellen de raad voor, het crediet van f 130.000.te ver hogen met f 6000.— en het College te machtigen tot het doen uitvoeren van het plan. Verhuur grond ALKMAAR. B. en W. stellen voor, een stuk grond van het in dustrieterrein-Noord, aan het Kwa keipad, ter oppervlakte van 1350 M2, te' verhuren voor f 675.per jaar aan de fa. Maasdam en Dekket. alhier, die het zal gebruiken voor opslag van oude metalen. Huurster zal zorg dragen voor een afscheiding, die de oude metalen aan het oog onttrekt. Zij wenst de huur aan te gaan voor de tijd van 5 jaar. ALKMAAR KRIJGT EEN LAPPENMARKT ALKMAAR. De vorig jaar, bij wijze van proef gehouden lappen- markt, waaraan ook een aantal mid denstandszaken deelnamen, is bui ten gewoon goed geslaagd. B. en W. achten daarom het instellen van een jaarlijkse lappenmarkt op de dag; waarop de land- en tuinbouw tentoonstelling gehouden wordt, gerechtvaardigd. Na overleg met de commissie voor die tentoonstelling, de K. van K. en de contactcommissie voorde middenstand, en op verzoek van de afd. Alkmaar van de Centrale Ver. voor de markt-, straat- en rivier- handel, stellen B. en W. de raad voor, een jaarmarkt, hoofdzakelijk voor textiel en aanverwante artike len, onder de' naam Lappenmarkt in te stellen. De markt zal op een, ieder jaar door B. en W. te bepalen, Woensdag in de tweede helft van September, (tentoonstellingsdag) worden gehou den, en wel op de Laat. Dit -jaar zal de lappenmarkt op 27 September worden gehouden. B. en W. hebben geen bezwaar tegen reservering van een aantal standplaatsen op deze markt voor plaatselijke middenstanders, die het vorige jaar tot het welslagen van de lappenmarkt hebben meege werkt. Uitbreiding van het vroegere distributiekantoor ALKMAAR. De Stichting voor de Geestelijke Volksgezondheid zal het voormalige distributiekantoor in gebruik nemen en huurt dit voor f 3836.per jaar. Het is echter noodzakelijk, dat er 5 testkamers met wachtruimte worden bijge bouwd. Dit kan gebeuren op de binnenplaats van het perceel. De kosten hiervan zijn geraamd op f 9700.—. De Stichting wil de huurprijs, in verband met deze uitbreiding, ver hogen met de 50-jarige annuïteit van het genoemde bedrag van f 9700. berekend naar 3'/< percent per jaar, vormende een bedrag van f 395.08, waardoor de huur gebracht wordt op rond f 4231. B. en W. geven de raad in over weging tot bedoelde uitbreiding over te gaan op bovengenoemde voor waarden, waarbij zij zullen bevor deren, dat in de huurovereenkomst de bepaling wordt opgenomen, dat huurstet-, bij beëindiging van de huur, het nog niet afgeschreven be drag van de uitgave dezer uitbrei ding aan de gemeente vergoedt. Geldlening voor woningbouw ALKMAAR. B. en W. stellen de raad voor, ter financiering van een grondvoorschot en een bouw- voorschot ten behoeve van de Ver eniging voor volkshuisvesting „Alk maar", voor de bouw van 56 wo ningen, per 26 Sept. a.s., een geld lening ten bedrage van f 650.000.—, aan te gaan met de Algemene Friese Levensverzekering Maatschappij te Leeuwarden, tegen de koers van 100 percent, tegen een rente van 3»/« percent, met aflossing in 50 jaren. Onderhandse verkoop ALKMAAR. Naar wij ver nemen is het perceel Magdalenen- straat—hoek Achterstraat, eigen dom van de Erven Prins, waar in voorheen de apotheek van de fa Ansinghs en Mesman was ge vestigd, onderhands verkocht aan de heer G. J. Besseling, Fnid- sen, alhier. Geslaagd ALKMAAR. Te Amsterdam slaagde onze plaatsgenoot de heer D. Nan voor de acte M.O. Han denarbeid (tentamen vormen en tentamen papier en papier en carton). Ontvangst ten stadhuize ALKMAAR. Het gemeentebe stuur zal op Vrijdagmorgen 8 Sept., te ong. 11.15 uur, de deelnemers aan het Vilde internationale congres voor de geschiedenis der godsdien sten, officieel ten stadhuize ont vangen. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Yvon ne E. d.v. J. Meurs en T. Wijker. Charles P., z.v. P. H. Hoogland en L. Zuiddam, Johanna M. F., d.v. M. Rijbroek en G. J. Vos. Gehuwd: Alan V. Stunt en Rebekka W. Elte. „GOED WONEN" GAAT BOUWEN ALKMAAR. De R.K. Woning bouwvereniging „Goed Wonen" al hier, heeft de gemeenteraad een verzoek doen toekomen, haar een grondvoorschot van f 58077.en 'n bouwvoorschot van f 341.135.te willen verlenen voor de bouw van 48 woningen aan de Spieghelstraat en de Coornhertkade. Zij heeft de Gemeenteraad bovendien verzocht om een bedrag van f 17.100.be schikbaar te willen stellen t.b.h. van het aanbrengen van gasverwarming in 18 woningen van het aan de Spieghelstraat en Coornhertkade te bouwen complex van 48 woningen. OUDORP. Zaterdagavond on geveer kwart voor acht, had op de Nieuwe Schermerweg bjj de Ka naaldijk 'n ernstig verkeersongeval plaats. De 69-jarige J. Soenveld wonende aan de Schermerweg te Alkmaar reed per rijwiel in de richting Alkmaar. Ongeveer 70 m. voor de daarvoor bestemde plaats stak hü de r'jweg over, vermoede lijk om in de richting Vlotbrug te gaan. Door een eveneens in de richting Alkmaar rijdende .perso nenauto, bestuurd door de heer v. L. uit Hillegom, werd hij door de rechtervoorkant van de auto gegre pen. De man is vermoedelijk over de motorkap tegen het voorruit te rechtgekomen en vervolgens op de weg gevallen. In zeer ernstige toe stand is het slachtoffer door de GGD naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij gis termorgen aan de gevolgen is over leden. De auto was aan de rechter voorkant beschadigd, koplamp en voorruit vernield. Het rijwiel van 't slachtoffer was ook deerlijk geha- vend. De politie van Oudorp in sa- I menwerking met de rijksverkeers- politie stelde een nauwkeurig on derzoek in. ERNSTIGE AUTOBOTSING OUDORP. Zaterdagmiddag omstreeks half twee had op de Provinciale weg tussen Omval en Huigendijk een ernstige autobot sing plaats met twee personen auto's. Een auto bestuurd door de heer G. te Alkmaar, die hij in ge bruik had van de heer Z. te Alk maar, reed in de richting Huigen- dijk. In de bocht ter hoogte van de boerderij van Laan begon de wagen te slippen op de natte weg en kwam eerst in de rechts gele gen berm terecht. Hij reed ver scheidene meters over de berm. De bestuurder wist de wagen weer op de weg te krijgen, doch was toen het stuur blijkbaar niet meester, want de auto reed toen schuin over de weg en botste met kracht tegen een uit de richting Huigendijk komende auto, waarin de heer J. de Koning en diens echtgenote gezeten waren. Deze nieuwe auto, die de heer de Ko ning juist had aangeschaft, werd aan de voorkant geheel ingedrukt en vernield. De auto, bestuurd door de heer G., baande zich een weg over de grasberm en het rijwielpad en kwam gedeeltelijk in de sloot terecht. De bestuur der en mede-inzittende konden de auto zonder letsel verlaten. De auto werd eveneens zwaar be schadigd en aan de zijkant inge drukt. Ook de heer de Koning en diens echtgenote werden, uitge zonderd een buil aan het hoofd, niet gewond. De oorzaak is ver moedelijk het met te grote snel heid nemen van de bocht. Beide auto's werden door de firma Mat opgehaald. De politie stelde een onderzoek in. DENKT U ER AAN Morgenavond van 79 uur AANMELDING voor de nieuwe cursus in HET GULDEN VLIES Ook voor Engels (Advertentie) Dansavond Instituut Arendsen ALKMAAR De in het Wapen van Heemskerk door het dansinsti tuut Arendsen georganiseerde be sloten dansavond voor Katholieken, heeft veel belangstelling getrokken. Er heerste een prettige sfeer. Er waren dames die bij het prijsdansen een door een Alkmaarse kappers zaak uitgeloofde gratis permanent wave wonnen. Ook de door de heer Arendsen zelf uitgeloofde kermisprijzen, be staande uit nougat en zuurstokken vielen bij de prijswinnaars zeer in de smaak. Het was een geslaagde avond, plezierig en beschaafd. DE KERMIS OPGEBROKEN ALKMAAR. Ook Zondagavond was er op de kermis, die met een grote belangstelling opende, weer pech door de regen. Evenais ver schillende andere avonden in de week bleek de regen nu weer spel breker te zijn. Tegen twaalf uur was de belangstelling minimaal en hebben de exploitanten, die gere kend hadden op een druk bezoek tot 2 uur 's nachts, de tenten opge broken. De Alkmaarse kermis is hiermede weer voor een jaar van de baan. TE WATER ALKMAAR. De heer K. uit Schagen reed Zondagnacht met een personenauto ter hoogte van de hoge brug bij de Omval te water. Om dit te bereiken moest hij eerst een brede berm en een rijwielpad oversteken plus enige hooihopen en jonge bomen elimineren. De inzittenden kónden op eigen krachten de wagen verlaten, die Maandagmorgen door de fa. Boon tjes te Schagen werd geborgen. LANGEDIJK, Na vijftienjarige arbeid als wijkverpleegster van het Wit-Gele Kruis in onze parochie werd Zuster Francina door haar Oversten geroepen om op 'n andere plaats haar diensten te geven aan de zieken en noodlijdenden. Dit vertrek was voor het bestuur van het Wit-Gele Kruis aanleiding om officieel afscheid te nemen van Zuster Francina en dit vond Zon dagmiddag plaats in de koepelzaal van de Burg, Naast 'n dertigtal genodigden, waarvan we noemen de Z.Eerw. Heer Pastoor, de Eerw. Heren Ka pelaans, de Eerw. Zusters, de heer Jac. Weel, wethouder van de ge meente Langedijk, Zuster v. Dalen van het Witte Kruis en de heer B. J. Wilmink, oud-voorzitter van de afdeling Langedijk van het Wit-Gele Kruis, gaven talrijke parochianen acte de presence. De voorzitter van het Wit-Gele Kruis, de heer Fl. Keizer, wees op de plicht van dankbaarheid aan God, aan Zuster Francina en aan allen die het Wit-Gele Kruis 'n goed hart toedroegen. De Z.Eerw, Heer Pastoor Clarijs wees er op, dat Zr. Francina in de afgelopen 15 jaar in bijna alle gezinnen van de parochie in moei lijke omstandigheden de spits heeft moeten afbijten. Haar werk is over groot geweest door haar gebed en door de goede raad die ze aan de zieken en aan het sterfbed heeft gegeven. De oud-voorzitter van het Wit- Gele Kruis, de heer B. J. Wilmink, die Zuster Francina gehuldigd heeft bij haar 12%-jarig ambtsjubileum, vroeg zich af waardoor Zr, Francina zich van anderen onderscheidde. Zij kon luisteren en kunnen luisteren betekent zichzelf geheel op de ach tergrond stellen. Luisteren naar anderen, naar hun leed en hun moei lijkheden. Zuster Francina kon ook zwijgen en overal waar zij kwam hadden de patiënten het gevoel dat ze hun intimiteiten en moeilijkheden aan haar konden toevertrouwen. Zuster Francina gaat ons nu ver laten en dit betekent 'n beetje ster ven. Wat echter niet in ons sterft is de herinnering aan uw werk en de dankbaarheid voor wat zij voor de parochianen was. De voorzitter van het Wit-Gele Kruis, de heer Fl. Keizer, dankte Zr. Francina nogmaals voor alles wat zij gedaan heeft voor de ver eniging en haar leden. Bij dit afscheid werd aan de Zuster 'n vulpen en 'n fraai studie boek overhandigd. Zuster Francina dankte voor de hulde haar gebracht, voor het ver trouwen dat zij in al die jaren mocht ondervinden en voor de goede sa menwerking. lA Velen maakten van de gelegen heid gebruik om hun dankbaarheid jegens de Zuster te tonen, in 'n warme handdruk ten afscheid en door het plaatsen van hun handte kening in 'n daarvoor bestemd re gister. Zr. Stam zal de werkzaamheden van Zr. Francina overnemen. BURGERLIJKE STAND DE RIJP Geboren: Henrica A. dv J. Blokdijk en C. J. Mul; Simon zv S. Visser en G. Stolp. Ondertrouwd: Pieter Jan Nlcolaas Leguit 32 j. te Graft en Aagje Ma- rietje Spaarman 24 j. Ruim f 900. voor kankerbestrijding CASTRICUM. De gehouden inzameling van de aan huis be zorgde enveloppen voor de kan kerbestrijding (Kon. Wilhelmina Fonds) bracht het mooie bedrag van f 900.op. ZEEVOGELS 2—A.O.G. 2 4—1 EGMOND/HOEF Zeevogels 2 speelde Vrijdag j.l, een handbal wedstrijd tegen AOG 2 uit Alkm. Het was een goede training als voorbereiding voor de komende wintercompetitie. Zeevogels 2 was overwegend sterker, greep resoluter in en wist zich betere kansen te scheppen. Rust 21 in het voordeel van de thuisclub. Na de hervatting be hield Zeevogels het beste van het spel. Aardig combinerend stuwden de Hoever-mysjes steeds weer naar het vijandelijke doel. Eindstand 41. Toch kreeg de thuisclub de overwinning niet cadeau, daar AOG 2, Sterker en vlotter spelend dan voorheen, goede tegenstand leverde. Vrijdag a.s. Zeeivogels 1 AOG 1. Twee oude rivalen. Dat zal spannen! Burgerlijke stand ZIJPE. Geboren: Margaretha Anna Maria, d. v. J. W. Praat en A. C. Kruijer. Getrouwd: Jacob Brommer, 36 jr, veehouder en Gretha Snip, 19 jr, beiden te Zijpe. Overleden: Klaas Bosma, 37 jr, gescheiden echtgenoot van Tjitske Wierda. DEN HELDER. Drie Zweedse studenten, die voor een plezier reis op weg waren van Rotterdam naar de Duitse haven Brunsbüttel, hebben voor de kust bij den Hel der enkele hachelijke ogenblikken doorgemaakt, toen hun jacht de „Sluggo" tegen de zeedijk lekge slagen was en daarna half onder water verdween. Het jacht was Zaterdagavond door de Kustwacht waargenomen, toen het door het zware weer rond den Helder overvallen was. Men kon echter nie topmaken, of het de haven van Nieuwediep wilde binnenlopen. Om op alles voorbe reid te zijn bleef men echter waakzaam. Tegen half zeven kwam dan ook bericht binnen dat de kleine boot, die nauwelijks een lengte van zeven meter hade te gen de zeedijk van de nieuwe Marinehaven lekgeslagen en half onder water was verdwenen. De drie Zweedse studenten, C. A. Carelson, J. I. Nordstrom en B. A. Ou. Södergrin hadden zich echter in veiligheid weten te stel len en werden later door een mij nenveger uit hun isolement ver lost en hen naar het wachtschip Hr. Ms. Neptunus bracht, waar zij op verhaal konden komen. 'De R. S. 28 heeft Zaterdagavond Vrijdagavond j.l. kwamen de vroede vaderen der gemeente Sint- Pancs-as in vergadering bUeen. De voorzitter, burgemeester C. K. Kroonenburg dankte de leden voor de belangstelling getoond, tjjdens 't betrekken van zjjn nieuwe ambts woning. Het hoofd der O.L.S. richtte zich tot de raad met een hartelijk dank woord voor de verbetering aan deze school aangebracht. Door de raad zal dezer dagen de school worden bezichtigd. De heer Duif zag gaar ne, dat voor de volgende zomer de riolering in orde zal worden ge maakt, gezien de slechte toestand zomers rond de school. Besloten werd de 2»/« gratificatie en de uitkering van 5»/o op de wed de over het 3e en het 4e kwartaal 1950 ook van toepassing te verkla ren voor het gemeentepersoneel. Aan de Mabeg is opgedragen 'n rioleringsplan op te maken. De plantenziektekundigedienst te Wageningen had het water van de Wasserij aan de v. d. Vijzellaan on derzocht en na onderzoek bleek dat dit water voor de omliggende tuin- bouwgronden geen schade betekent. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot vernummering in deze gemeente over te gaan. Niet zal, zoals momenteel wederom een doorlopende nummering komen, doch de nummering zal straatsge- wijze geschieden. Besloten werd de Fraude-risico verzekering te verhogen tot f 8000. Besloten werd nu ook de Achter geest van waterleiding te voorzien. Met de gemeente Koedijk zal nog nader worden onderhandeld, daar ook enkele personen uit die ge meente aangesloten zullen worden. De raad besloot f 300.te voteren voor het samenstellen van een foto archief van Sint-Pancras. Bij de rondvraag vroeg de heer Duif, hoe het stond met het toe komstig onderhoud van de Twuy- verweg. De voorzitter antwoordde, dat er plannen bestaan deze weg over te dragen, na overleg met B. en W. van Langendijk, aan het Hoogheemraadschap. Tevens zag de heer Duif gaarne, dat 't grasgewas aan de Twuyverweg beter werd af gemaaid. De heer de Vries drong aan op een speelplaats voor de kinderen. De voorzitter merkte op. dat het beter was, dat het Initiatief uitging van de burgers, waarna de gemeen te het comité kan steunen met een subsidie. Hierna ging de raad over in comité. staan altijd practisch ont wikkelde mensen. U kunt zich practisch ontwikkelen door de CURSUSSEN te volgen voor: TYPEN - STENO - NEDERLANDS ENGELS - DUITS - FRANS BOEKHOUDEN - M. B. A. MIDDENST. DIPLOMA bü voorh. S. A. Lutterot-Kamper VERDR.OORD 59 - TEL. 4410 (Advertentie) Ruim 2000 jonge mannen en jonge vrouwen uit alle hoeken van Westfriesland stroomden Zondagmiddag bijeen op het terrein achter het St. Bonifacius Missiehuis van de Fathers van Mill Hill te Hoorn, om gezamenlijk, in een grote massa-demon stratie getuigenis te geven van de noodzaak, dat Katholiek Jong Nederland in deze dagen zich heeft te bezinnen op een principieel Katholieke houding in alle milieu's van het dagelijkse leven, om daardoor te bereiken, dat bij een bepaald gedeelte van ons volk althans, daadwerkelijk de Liefde tot God en de Naastenliefde heersen en de norm worden voor iedere gedachte, iedere wils-act, iedere daad en de bases vormen, waarop een nieuwe maatschappij wordt opgebouwd. Een nieuwe maat schappij, zeker, omdat de huidige ziek gaat aan de ondeugden, die in het Epistel van de veertiende Zondag na Pinksteren worden opgesomd als de werken van het vlees. P. J. J. Herzberg, die zich in de Franse taal richtte tot de Pause lijke Internuntius, waarbij hij de vreugde van Katholiek West friesland uitsprak over Zijn ho ge tegenwoordigheid, nadat de begroetingszang voor Mgr. Giob- be, „Sacerdos et Pontifex" ge klonken had, het gebed tot de H. Geest was gezegd en allen staande het Wilhelmus hadden gezongen ter opening van de Landdag. Op het terrein was een groot podium opgeslagen, waarop een klein altaar was opgericht; ter linker zijde hadden ae leden van de R. K'. Gem Zangvereniging St Caecilia uit Onderdijk plaats genomen, ter rechterzijde die van de R. K. Harmoniekapel „Apollo" uit Hoorn. Het podium was opgesierd met palmen en vlaggen, waarbij de Pauselijke kleuren. Voor en na de rede van Rector Brans werden door „St. Caecilia" onder leiding van de heer J. Morsch enkele zeer ge waardeerde zangnummers ten beste gegeven, afgewisseld door een paar vlotte muzieknummers, welke „Apollo" o. 1. v. de heer L. Koning ten beste gaf. Deze massabijeenkomst van Jong Katholiek Westfriesland dit was de Zesde Jongeren Land dag sinds de bevrijding stond in het teken van „De Sober heid", waarop het jaarprogram ma van de K. A. is gebaseerd en gold als de opening van het win terseizoen, tijdens welke de jeugd in Westfriesland via het orga nisatieleven streeft naar de ver wezenlijking van de idealen, welke zij zich gesteld heeft. Omdat 1950 het Heilig jaar is, heeft de Pauselijke Internuntius te Den Haag, Z. H. Exc. Mgr. Faolo Giobbe, met zijn tegen woordigheid de Landdag van de jeugd willen opluisteren. Voorts waren aanwezig de Hoogeerw.Heren P C. L. van der Meer en H. Kuiper, Dekens van Hoorn en Wervershoof, de Rec tor van het St. Bonifacius Mis siehuis te Hoorn, Father A. Poell, de Hoofdaalmoezenier van de K.A., H. J. M. Brans uit Haar lem, die zou spreken over het onderwerp: „Soberheid dwingen de els van deze tijd", de Rector van het St. Jans Gasthuis in Hoorn, de Weleerw. heer J. Smulders en verschillende Pas toors en Kapelaans uit de paro chies van beide Dekenaten. Het welkomstwoord werd gesproken door de Aal moezenier. de Weleerw Heer K. Rede van Rector Brans Nadat hij in de Franse taal in het kort de betekenis van de Westfriese Jongeren Landdag en de zin van zijn rede aan Mgr. P Giobbe had kenbaar gemaakt, richtte Rector Brans zich in een gloedvolle rede, die ongeveer een uur duurde, tot de Jonge ren. Rector Brans is een spreker, die zijn gehoor weet te boeien en zijn diepgemeende woorden en vermaningen zullen ongetwij feld in de harten van die ruim 2000 jonge mensen weerklank vinden „De werken van de Geest al dus Rector Brans, „soberheid, matigheid, bescheidenheid, kuis heid, zachtmoedigheid en zedig heid en nederigheid schijnen in veel omstandigheden een trieste klank te hebben. Als mensen met zinnelijke streef vermogens zijn we natuurlijkerwijze geneigd te zoeken naar datgene, wat onze zintuigen streelt, te zoeken naar het prettige, paar ons vóórdeel in alles. Zo zijn we nu eenmaal na met de erfzonde belast te zijn geworden! Daarnaast bezitten we echter ook hogere vermo gens, n.l. verstand en vrije wil, die onze lagere neigingen moe ten beheersen." „Regeling en ordening", zo vervolgde Rector Brans, „ge schiedt bij de mens volgens zijn verstand en vrije wil, en de re geling en ordening van onze zin nelijke strevingen is noodzake lijk geworden, nadat de erfzonde het oorspronkelijke en door God gewilde evenwicht verstoord heeft en wij daardoor dus de last gingen ondervinden van een zekere opstandigheid van onge regelde neigingen. Daar komt nog bij, dat het verstand ook door de erfzonde verduisterd is en de goede richting niet zo spoe dig ziet en onze vrije wil zoda nig is verzwakt, dat die somtijds toegeeflijk, aarzelend en gemak zuchtig is. Christus' eis De inperking van onze zintui gen en de regeling onzer harts tochten in soberheid en matig heid naar de onverbiddelijke eis van Christus: „Zo iemand mijn volgeling wil zijn, verloochene hij zichzelf, neme zijn kruis op en volge mij" en het harde ver maan van St Paulus: „Die aan Christus toebehoort, heeft zijn vlees met zijn hartstochten en begeerten gekruisigd" (welk vermaan nog harder schijnt, als Paulus zelf toegeeft „dat wij niet doen wat wij willen" als gevolg van de strijd van het vlees en de geest in ons) vergt een harde moeizame strijd, die door God echter beloond wordt met eeu wig leven. Is onverbiddelijk Waarom God dit van ons eist, zo radicaal, zo zonder voorbe houd en dispensatie? Omdat Hü de Eeuwige Liefde is, die onbe perkt en zonder maat bemind moet worden; dit is het grote doel van ons leven: God, Zijn eer en Zijn glorie, en die eer en glorie mogen wij „mede bewerk stelligen" (in menselijke woor den uitgedrukt althans) door het eerste gebod te onderhouden: God benfinnen boven alles en de naaste als onszelf óm God. Tot de Godsliefde en de liefde jegens onze evennaaste, zoals God die bedoeld heeft, zijn wij echter niet in staat, wanneer we ons niet volgens de maat, die Chris tus is, versoberen en beheersen. Daarom is Gods eis zo radicaal, omdat de mens de matiging rnoet betrachten als middel om tot het uiteindeijke en absolute doel, n.l. God zelf, te geraken. De overige „noodwendigheden des levens" zijn slechts relatief. („Zoek eerst het Rijk van God en Zijn gerechtigheid en al het overige zal U worden gegeven als toegift") De matigheid dient dus te zijn de dienares van onze liefde, de matigheid dient dus op te treden als bewaakster op het terrein van de drievoudige begeerlijk heid, die van het vlees, van de ogen en de hovaradij des levens. De offers, die de mens brengt omwille van de zuiverheid, doen de ware, zuivere liefde ont bloeien. En die offers worden de mens opgelegd door de matig heid, die hij moet betrachten, bij de natuurlijkerwijze optredende begeerlijkheden ten aanzien van de instandhouding van het in dividu en van de soort en de stoffelijke genietingen, welke het leven bieden kan. Hij dient zich te matigen bü het najagen van stoffelijke goe deren en evenzeer bij het naja gen van eer, macht en aanzien, waarbij de hoogmoed en min achting voor anderen de naas tenliefde doden. Wanneer inderdaad de matig heid de dienares is van onze liefde, dan en dan alléén kan de liefde van Christus eindelijk eens gestalte krijgen in het maatscnappelük leven." Conclusie Deze uitroep van Rector Brans is in feite geworden de formule ring van het ideaal, dat de deel nemers aan de Landdag voor ogen moet staan en aan de verwezen lijking waarvan zij van nu af aan, individueel en gemeen schappelijk, metterdaad moeten gaan werken. De Landdag werd besloten met een kort Pontificaal Lof, dat door de Pauselijke Internuntius Mgr. Paolo Giobbe werd gecele breerd. MGR. N. VAN VELSEN NAAR ZUID-AFRIKA ZWOLLE. Naar wij verne men vertrekt Mgr. N. van Velsen Vrijdag a.s. naar Zuid Afrika. Per KLM reist mgr. naar Rome, ver volgens naar de Congo, om van daaruit, de eindbestemming, Kroonstad in Zuid-Afrika te be reiken. geprobeerd contact te maken met het in moeilijkheden verkerende jacht, doch dit gelukte niet. Zon dagmorgen heeft dezelfde sleep boot echter meer geluk gehad en wist de „Sluggo", die nog half onder water lag, de haven binnen te slepen. De drie studenten hadden zich inmiddels naar Amsterdam bege ven, om contact op te nemen met de Zweedse consul aldaar. Alvorens het jacht naar Stock holm zal kunnen terugkeren, zal het grondig moeten worden ge repareerd, daar ook het roer ver nield is. PAUS PIUS X „EERBIED WAARDIG" Vaticaanstad 3 Sept. (Reuter) de Heilige Congregatie der Riten, het Vaticaanse tribunaal, dat heiligverklaringen voorbereid heeft de titel „eerbiedwaardig" verleend aan Paus Pius de tiende die in 1914 stierf van verdriet over het uitbreken van de eerste wereldoorlog. Hiermede is de eerste stap naar de heiligverkla ring van deze Paaüs gezet. TINY JONKER ZWEMT VAN ALKMAAR NAAR ZAANDAM ALKMAAR Gistermorgen is de 19-jarige Zaandamse zwem ster Tiny Jonker bij de Alk maar Packetsteiger aan de Voo,r- nieer gestart voor een conditie- tocht naar Zaandam. Om 8 uur startte zij, dik in het vet, maar nog niet dik genoeg, want een 20 meter van de Kanaalkant nam zij van de haar in een roeiboot vergezellende trainer Maarten de Ruüter een kluitje vet aan om haar voeten en haar benen nog wat bü te smeren. Dat ging zo allemaal maar zwemmende voort Tiny Jonker voelt zich prachtig thuis in het water en wanneer zij nog eens aan het echte Kanaal- zwemmen toekomt heeft zij goede papieren. Er was maar matige be langstelling voor haar start. Er waren een kleine zestig man be langstellenden. Drie kwartier na Tiny's start voer een motorbootje met vier man bemand van de stei ger af om haar te volgen. Om half negen 's avonds had de Zwemster haar bestemming bereikt. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te DE Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. VEEL BEWOLKING DE BILT, 4 Sept. Meest zwaar bewolkt met later weer plaatselijk enige lichte regen of motregen. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen Z.-W. en West. Des nachts iets wanner. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN BERGEN Zaterdagmiddag opende de voorzitter van de KCB de laatste tentoonstelling van het seizoen. In zijn, openingswoord be treurde spreker dat Mevr. van Loo niet met haar werk aanwezig kon zijn. doch dat anderen haar plaats hadden ingenomen. De heer Kees Jansen was een maand in Frank rijk geweest in ruil voor een van zijn werken; spreker hoopte, dat 'n Franse collega eveneens op deze wijze van een Hollands hotel ge bruik kan maken en er op die ma nier een uitwisseling ontstaat. Hij bracht dank aan hen, die op' zo'n prettige wijze dei tentoonstellingen in dit seizoen hebben geopend. Te vens bracht hij dank aan de heer Roggeveen, die steeds stilzwijgend de stukken had geplaatst. Mr. Kamp wekte leden en donateurs op, de avonden, welke hoofdzakelük door de kunstenaars zelf, worden ge- gegeven bij te wonen. Hierna werden de werken van Kees Jansen, Clara Colnot. Kees Boendermaker, Arend BosEyssen en Thijs Sterk bezichtigd. Nu de rust in Bergen is weergekeerd is dit een mooie gelegenheid deze tentoonstelling te bezoeken. R.K. GYMNASTIEKVERENIGING „D.I.O." BERGEN Bovengenoemde ver eniging deelt aan haar leden mede dat er wegens moeilijkheden bij het verkrijgen van het gymnastiek lokaal, deze week NIET geturnd kan worden. Dit geld voor alle groepen. Aan het einde van de week ontvangt men schriftelijk be richt, aangevuld met mededelingen welke aandachtig gelezen dienen te worden. Men wachte dus rustig dit bericht af. FRANSE JONGENS GEARRIVEERD BERGEN Vrijdagavond om half negen zün 16 Franse jongens uit het plaatsje Chateaunouf-sur- Cher gearriveerd om voor 14 dagen hun vacantie in Bergen door te brengen. De groep staat onder lei ding van kapelaan W. Suren, die deze en nog twee parochies onder zijn hoede heeft. Zij zijn hier bij 16 gezinnen gastvrij ondergebracht. De bedoeling van de reis is, hun gezondheid en zelfstandigheid te ontwikkelen. Maar het voornaamste doel waar om kap. Suren hen meeneemt is, hen te laten zien wat katholiek zijn is. In hun eigen parochie hebben zü de indruk dat de godsdienst een zaak is voor ouden van dagen, want de ouders van die jongens nemen die houding aan. Vooral de vaders doen practisch niets aan hun ge loof. Door hen het Katholieke leven te laten zien, verrichten de pleegou ders hier een prachtig werk van Apostolaat en Katholieke Actie. Gezamenlijk trekken zü dagelüks Gods vrüe natuur in en worden zü bezield met hogere idealen. De leeftijd van de jongens vari eert van 11 tot 18 jaar. Burgerlijke stand LANGEDIJK. Geboren: Greetje Nellie d. v. P. Kuilman en N. Mo lenaar; Nicolaas Jozef z. v. J. Blankendaal en L. D. Moojj; Ma- chiel z. v. P. Put en E. M. Zut; Cornelia Alida Maria d. v. J. H. van der Vliet en E. H. M. Koele; wijn; Johanna Jacoba d. v. A. Blom en S. Kostelük. Overleden: Elisabeth de Ruiter, 66 jr, z. b., wonende alhier, wed. van Pieter Blokker. Ondertrouwd: Dirk Barten, 25 jr, tuinbouwer, wonende alhier en Jannie Swager, 22 jr, wonende alhier. Op 4 No der Asse opgeheve lijk na h regenjas te doen van verd in de op ter waar< van Arra oorlogse baar, tot de politie Deze Doi guur. Ofscl als „kolone ren der E ten wordt Gestapo te Zelfs zot loofde, die van zijn vermoord zwijgen z nu hij zie andere v< bij de poht men: „Hij perij of cha volging te ren Bolwe In deze denis van echter een een bolwer was. De re< land Delatl lang bleef 1 siers. Zelfs ook zijn va onderzoek Enkele w deze rechte zaak bij, d relaties dei bepaalde m. belangrijke „affaire Doi staan. Ditm stal van se! was het mo< den er gee gets, maar tie met een rollen in. De moe Juli. De a een zekere te-ontvang ras gelege revolverscJ ning aan. was werd Er was ee tie, Georges zoek leidde, zijn conclusi gezien er g( het wel gee kende trouw maar al te g slachtoffer v liefdes-affair ziedaar: het deze overha noegen nam de een tijdj. Totdat. Totdat in Georges Leb zinnige speui roman op pa was aller n resultaten sc De gendan man, die eeri bij de politie te Florent 1> logsjaren tra doch na de t der meer op werking met zuiverd. Eer schap echter volksverteger bezorgde her feursbaantje parlementslid twee politici se zowaar wi plaatsen ook. nog lang gel niet, dat hij zaakjes betro hem moest V dienst terug Met deze c darme, die zc had. contact, of hijzelf eei dige) slegen 1 de hij 's mai mededeelzaam zaamheid ginj Demesse op e zoek bij de g opbiechten, h op de ontvan noemde daart zijn voornaam schrik nie minder dan Georges Dapv die de moord ontdekken, da dere liefdesafi Z Toen het dit verteld 1 lü'ke stoel er in de hand, z X dig in in dal wil ter W; Gcx bev het anc wei leic

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2