De gendarme Georges LebSond bracht licht in beruchte moord Rusland beoogt: een Duits Korea LEIPZIG DIT JAAR EEN MISLUKKING VARKENSMESTERIJ IN HET GROOT INLEIDING OVER KATHOLIEL NEDERLANDS ONDERWIJS :ht gezonken innengebracht „De zaak der drie D's" Heel Frankrijk spreekt over het schandaal van Arras Loslippigheid op verborgen dictafoon 74e Duitse Katholiekendag Jaarbeurs met politieke verpakking Nederland blinkt uitmaar op twijfelachtige manier Alleen al in de stal is er plaats voor driehonderd zestig varkens In ChristusLicht Het Westen zij besluitvaardig daadkrachtigvastbesloten en standvastig MAANDAG 4 SEPTEMBER 1950 PAGINA 3 obeerd contact te maken met in moeilijkheden verkerende t, doch dit gelukte niet. Zon- norgen heeft dezelfde sleep- echter meer geluk gehad en de „Sluggo", die nog half ?r water lag, de haven binnen Iepen. 5 drie studenten hadden zich iddels naar Amsterdam bege- om contact op te nemen met 'weedse consul aldaar. [vorens het jacht naar Stock- zal kunnen terugkeren, zal grondig moeten worden ge oreerd, daar ook het roer ver- 1 is. AUS PIUS X „EERBIED WAARDIG" aticaanstad 3 Sept. (Reuter) ie Heilige Congregatie der n, het Vaticaanse tribunaal, heiligverklaringen voorbereid t de titel „eerbiedwaardig" eend aan Paus Pius de tiende in 1914 stierf van verdriet het uitbreken van de eerste eldoorlog. Hiermede is de te stap naar de heiligverkla- van deze Paaus gezet. ^Y JONKER ZWEMT VAN (MAAR NAAR ZAANDAM LKMAAR Gistermorgen e 19-jarige Zaandamse zwem- Tiny Jonker bij de Alk.- r Packetsteiger aan de Voor- r gestart voor een conditie- it naar Zaandam. Om 8 uur tte zij, dik in het vet, maar niet dik genoeg, want een 20 er van de Kanaalkant nam van de haar in een roeiboot ;ezellende trainer Maarten de iter een kluitje vet aan om r voeten en haar benen nog bij te smeren. Dat ging zo maal maar zwemmende voort f Jonker voelt zich prachtig s in het water en wanneer rog eens aan het echte Kanaal- mmen toekomt heeft zij goede eren. Er was maar matige be stelling voor haar start. Er en een kleine zestig man be- istellenden. Drie kwartier na r's start voer een motorbootje vier man bemand van de stei- af om haar te volgen. Om half ;n 's avonds had de Zwemster - bestemming bereikt. WEERSVERWACHTING egedeeld door het K.N.M.I. te Bilt, geldig van Maandagavond Dinsdagavond. !L BEWOLKING DE BILT, 4 Sept. Meest zwaar bewolkt met later weer plaatselijk enige lichte regen of motregen. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen Z.-W. en West Des nachts iets wanner. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN 3ERGEN Zaterdagmiddag ide de voorzitter van de KCB laatste tentoonstelling van het oen. In zijn openingswoord be urde spreker dat Mevr. van Loo met haar werk aanwezig kon doch dat anderen haar plaats den ingenomen. De heer Kees sen was een maand in Frank- geweest in ruil voor een van werken; spreker hoopte, dat 'n nse collega eveneens op deze ;e van een Hollands hotel ge- ik kan maken en er op die ma- een uitwisseling ontstaat. Hij cht dank aan hen, die op zo'n ttige wijze da tentoonstellingen iit seizoen hebben geopend. Te- s bracht hij dank aan de heer !geveen, die steeds stilzwijgend stukken had geplaatst. Mr. Kamp ;te leden en donateurs op, de nden, welke hoofdzakelijk door kunstenaars zelf, worden ge- even bij te wonen, ierna werden do werken van :s Jansen, Clara Colnot. Kees mdermaker, Arend BosEyssen Thijs Sterk bezichtigd. Nu de t in Bergen is weergekeerd is een mooie gelegenheid deze ;oonstelling te bezoeken. GYMNASTIEKVERENIGING „D.I.O." iERGEN Bovengenoemde ver ging deelt aan haar leden mede er wegens moeilijkheden bij het krijgen van het gymnastiek- aal, deze week NIET geturnd worden. Dit geld voor alle epen. Aan het einde van de ek ontvangt men schriftelijk be lt, aangevuld met mededelingen Ike aandachtig gelezen dienen te rden. Men wachte dus rustig dit icht af. FRANSE JONGENS GEARRIVEERD IERGEN Vrijdagavond om f negen zijn 16 Franse jongens het plaatsje Chateaunouf-sur- er gearriveerd om voor 14 dagen i vacantie in Bergen door te ngen. De groep staat onder lei- g van kapelaan W. Suren, die :e en nog twee parochies onder hoede heeft. Zij zijn hier bij gezinnen gastvrij ondergebracht, bedoeling van de reis is, hun :ondheid en zelfstandigheid te wikkelen. Jaar het voornaamste doel waar- kap. Suren hen meeneemt is. te laten zien wat katholiek zijn In hun eigen parochie hebben zij indruk dat de godsdienst een ik is voor ouden van dagen, want ouders van die jongens nemen i houding aan. Vooral de vaders sn practisch niets aan hun ge- if. Joor hen het Katholieke leven te sn zien, verrichten de pleegou- rs hier een prachtig werk van ostolaat en Katholieke Actie, lezamenlijk trekken zij dagelijks ds vrije natuur in en worden zij tield met hogere idealen. 3e leeftijd van de jongens vari- •t van 11 tot 18 jaar. Burgerlijke stand VNGEDIJK. Geboren: Greetje illie d. v. P. Kuilman en N. Mo laar; Nicolaas Jozef z. v. J. ankendaal en L. D. Mooij; Ma- iel z. v. P. Put en E. M. Zut; rnelia Alida Maria d. v. J. H. n der Vliet en E. H. M. Koele; jn; Johanna Jacoba d. v. A. om en S. Kostelijk. □verleden: Elisabeth de Ruiter, jr, z. b., wonende alhier, wed. n Pieter Blokker. □ndertrouwd: Dirk Barten, 25 tuinbouwer, wonende alhier en nnie Swager, 22 jr, wonende lier. (Van onze Parijse correspondent) Op 4 November van het vorig jaar werd na een bewogen zitting der Assemblée Nationale de parlementaire onschendbaarheid opgeheven van de gedeputeerde van Arras, de Récy. Onmiddel lijk na het verlaten van het parlement trad hem een man in regenjas en met bolhoed tegemoet, om hem de handboeien aan te doen. De Récy, die thans nog achter de tralies zit, werd er van verdacht, één van de twee hoofdrollen te hebben gespeeld in de opzienbarende diefstal van een aantal schatkistpapieren ter waarde van 100 millioen francs, gepleegd in het geldkantoor van Arras. De hoofdverdachte, het oud-lid van Frankrijks na oorlogse Grondwetgevende Vergadering Dordain, bleef onvind baar, tot hij zich op 12 Juli j.l. eigener beweging aanmeldde bij de politie. Ook hij vertoeft nu in arrest. als een muur, al wist hij dat nog niet. Op dit moment namelijk was het hem onbekend, dat de gendar me in zijn kamer een dictafoon had verborgen, die woord voor woord de bekentenis had geno teerd. Een derde man noemde hij ook. Een zekere Albert Delattre, café houder en veehandelaar, die be halve van enkele veediefstallen, er ook al van verdacht wordt, be trokken te zijn geweest in de diefstal der Schatkistpapieren uit het geldkantoor van Arras. Al weer dus een verbinding tussen deze diefstal en de moord op de ontvanger! Deze drie mensen: Demesse, Dapvril en Delattre „de zaak der drie D's", zegt men in Frank rijk zitten thans allen in ar rest. En een buitengewoon sen sationele gebeurtenis, die aan de ze toch al zo bewogen affaire een uiterst dramatische wending ge geven heeft, plaatste hen dezer dagen plotseling in het volle licht der belangstelling. Wat er gebeurde? De rechter van Instructie van Arras, die evenals de gearresfceer- Deze Dordain is een dubieuze fi guur. Ofschoon hij na de bevrijding als „kolonel" opdook in de gelede ren der Binnenlandse Strijdkrach ten wordt hij er van beticht met de Gestapo te hebben samengewerkt Zelfs zou hij zijn toenmalige ver loofde. die goed op de hoogte was van zijn gedrag in bezettingstijd vermoord hebben, teneinde van haar zwijgen zeker te kunnen zijn. En nu hij zich, in gezelschap van een andere verloofde alweer, eindelijk bij de politie gemeld heeft, fluistert men: „Hij schijnt zich door omko perij of chantage tegen verdere ver volging te hebben willen vrijwa ren Bolwerk van onkreukbaarheid In deze onverkwikkelijke geschie denis van diefstal en intriges bleek echter een rechter op te treden, die een bolwerk van onkreukbaarheid was. De rechter van instructie Ro land Delattre. Dagen en nachten lang bleef hij gebogen over de dos siers. Zelfs is het bekend, dat hij ook zijn vacantie opofferde aan heft onderzoek in deze zaak. Enkele weken geleden nu kreeg deze rechter van instructie er een zaak bij, die door de namen en relaties der verdachten op een bepaalde manier in verband met de belangrijke en zelfs sensationele „affaire Dordain Récy" lijkt te staan. Ditmaal betrof het geen dief stal van schatkistpapieren. Ditmaal was het moord. En deze keer speel den er geen volksvertegenwoordi gers. maar een inspecteur van poli tie met een oud-collega,, de hoofd rollen in. De moord vond plaats op 30 Juli. De andere morgen trof men een zekere Marcel Vaast, gemeen te-ontvanger van het vlak bij Ar ras gelegen Beaurains, door een revolverschot gedood in zijn wo ning aan. Uit de safe, die op slot was werd niets vermist. Er was een inspecteur van poli tie, Georges Dapvril, die het onder zoek leidde, en opvallend gauw met zijn conclusies gereed bleek: „Aan gezien er geen geld verdween, zal het wel geen roofmoord zijn. Ik kende trouwens die Marcel Vaast maar al te goed; hij zal eindelijk t slachtoffer van één van zijn vele liefdes-affaires geworden zijn". En ziedaar: het schijnt dat men met deze overhaaste conclusie nog ge noegen nam ook. Althans men hoor de een tijdje niets van de zaak. Totdat. Een gendarme op pad Totdat in Arras een gendarme, Georges Leblond, als een geheim zinnige speurder uit een detective roman op pad ging. Wat hij deed was aller merkwaardigst, en .de resultaten schijnen zeer belangrijk. De gendarme kende in Arras een man, die een tijdje als inspecteur bij de politie had gewerkt. Hij heet te Florent Demesse. Pas in de oor logsjaren trad hij in politiedienst, doch na de bevrijding werd hij, on der meer op vermoeden van samen werking met de Gestapo, weg-ge- zuiverd. Een edelachtbaar heer schap echter, de reeds genoemde volksvertegenwoordiger Dordain, bezorgde hem weldra een chauf feursbaantje bijhet toekomstige parlementslid die Récy. En deze twee politici wisten de heer Demes se zowaar weer bij ,de politie te plaatsen ook. Hij zou daar misschien nog lang gebleven zijn, ware het niet, dat hij weldra zozeer in vuile zaakjes betrokken raakte, dat men hem moest verzoeken zich uit de dienst terug te trekken. Met deze man nu, zocht de gen darme, die zo z'n eigen vermoeden had. contact. Het voorwendend, als of hijzelf een paar goede (misda dige) slegen te slaan wist, verover de hij 's mans vertrouwen en mededeelzaamheid. Die mededeel zaamheid ging weldra zover, dat Demesse op een avond thuis op be zoek bij de gendarme, haarfijn ging opbiechten, hoe hijde moord op de ontvanger had gepleegd. Hij noemde daarbij ook de naam van zijn voornaamste medeplichtige, die schrik niet lezer niemand minder dan de politie-inspecteur Georges Dapvril bleek. De mail dus die de moord „opgelost" had door te ontdekken, dat het „wel een of an dere liefdesaffaire zou zijn". Zo vast als een muur Toen het heerschap Demesse dit verteld had, in een makke lijke stoel en met een glas wijn in de hand, zat hij tegelijk zo vast de veehandelaar Delattre heet, hebben! doch geen enkele familie-relatie met hem heeft, is door de samen- warring van deze twee gevallen, de diefstal van Juli 1945 en de moord van Juli 1950, in een toe stand geraakt, die men als „ze nuwoverspanning" kenschetst en vertoeft thans in een rusthuis bij Lille. De rechter maakte scènes De bevolking van Arras, de laatste jaren overigens al enigs- i zins gewend aan schandalen, ge raakt er niet over uitgepraat. En geen wonder! Op een avond is de rechter van Instructie de straat op gerend, en hij heeft scènes gemaakt, als men nog nooit van iemand van zijn waardigheid be leefde Eerst trachtte hij ver- schllende grote Parijsedagbladen te telefoneren: „Haast u, juf frouw, ik ben de rechter van In structie van Arras. Ik word be dreigd en heb misschien nog maar enkele uren te leven .Maar voor ik sterf, wil ik aan de Parijse pers mededelen, wat ik ontdekt heb: Er staan hooggeplaatste autoriteiten achter de diefstal van 1945 en de moord van 1950 en men wil mij het zwijgen op leggen". De telefoniste vond dit wel wat ver gaan. Zij waarschuwde de politie. En deze nam een dokter in de arm. Maar toen de dokter hem. ergens op een eerste etage, een kalmerend middel wilde ge ven, sprong de rechter van In structie ht raam uit. Er verza melde zich weldra een menigte van omstreeks 60 personen om hem heen. Tot hen heeft Roland Delattre, voor hij naar het rust huis werd gebracht, een verkla ring afgelegd, waarin hij namen noemde, die nu slechts fluisterend worden herhaald, behalve in een zéér bepaald deel der Franse pers. En wij nemen maar aan, dat de rechter van Instructie Roland Delattre, die een zeer rechtscha pen jurist was, inderdaad aan 'n zenuwoverspanning ten prooi was. Want anders.... dan kon „het schandaal van Arras" wel eens zeer vérgaande gevolgen Wanneer binnenkort de televisie-uitzendingen worden hervat, zullen de eigenaars van televisietoestellen twee nieuwe ge zichten te zien krijgen,' die voor de aankondiging der pro gramma's zorg dragen. Het zijn de dames A. Vroegop (links) en M. Th. G. Adolfs, twee secretaressen bij Philips. Zij werden uit enige tientallen candidaten gekozen. Allotting, (KNP) Het idyllisch aan de Mörrenbach. niet ver van de Inn gelegen Beierse grens- plaatsjc Aitötting heeft een eer biedwaardige geschiedenis. Of schoon het nog geen 6.000 inwo ners telt. bezit bet stadje meer dan een half dozijn belangwekkende kerken en nog meer kapellen, die voor het grootste gedeelte van de ze lange geschiedenis getuigen. Het kleine bedevaartskerkje herbergt al meer dan duizend jaar de be roemde zwarte Madonna en is bij na eveniang het nationale heilig- dam van Beieren. Het kerkje zelf is nog veel ouder, want de oude christelijke Romeinen hebben het gebouwd en Sint Rupertus, de hei lige bisschop van Worms en van Salzburg, heeft het in 696 omwille van hei miraculeuze Mariabeeld laten restaureren en opnieuw ge wijd. Mannen zoals de Karolingische koning Karlman en de uit de Tach- stemming die zich langzamerhand van iedereen meester maakte, wel niet overtuigd hebben. BERLIJN, 29 Aug. Een extra-trein bracht ons dezer dagen van het Anhalter Bahnhof naar Leipzig, voor een bezoek aan de Jaarbeurs. De reis op zichzelf was voor ons reeds een ge beurtenis, in zoverre ze iets te zeggen had over de verkeers- toestanden achter het Ijzeren Gordijn. Er werd tfipt op tijd vertrokken, maar voor het afleggen van de 160 km naar de jaarbeursstad had deze „extra D-trein" niet minder dan vier en een half uur nodig. En dit hield niet eens verband met het feit, dat in de Sovjet-zóne alle dubbelspoorverbindingen op enkelspoor zijn teruggebracht. Met enige verbazing hadden de reizigers plaats genomen in zui vere en ten dele gloednieuwe wa gons. Met verbazing en voldoening Wanneer men de grootste varkensmesterij in Friesland, ja in heel ons land zou gaan zoeken, zou men daarbij niet in de eerste plaats denken aan het kleine stedeke Workum in de Zuidwest hoek van de provincie dus, waar men alom greide aantreft. Neen, een grootse, moderne varkensmesterij zou men gaan zoeken op de zandstreken, dus in het Oosten van Friesland. v I Er is niets, eenvou- dig niets in het heelal, in 't wereldgebeuren, in 't menselijk leven, dat God niet öf direct wilde en bewerkte öf ten minste toeliet. Wat zonde is, kan God niet willen en bewerken: Hij laat het geschieden. Al het andere wil Hij, be werkt Hij, regelt en leidt Hij, Hij alleen! BENEDICTUS En toch hebben we onze schreden gericht naar het kleine plaatsje aan de voormalige Zuiderzee, waar de heer W. Bootsma een modern groots opgezet bedrijf in het leven heeft geroepen, zoals men er zelden zal ontmoeten. Als het ware in de bebouwde kom bezat de heer Bootsma, die een kwart eeuw geleden nog bij de boer werkte en daarin voor z'n opkomend gezin niet voldoende kon verdienen, een aantal biggen, dat gestadig in omvang toenam, zodat hij zich er tenslotte geheel aan moest wijden. Door taaie vasthou dendheid en wilskracht wist men de beruchte crisisjaren door te ko men, maar toen brak de tweede grote wereldbrand uit, op een ogen blik, dat men over een paar hon derd krulstaarten beschikte. Het waren evenwel niet de oorlogshan delingen, die het bedrijf tegen de grond sloegen, maar een kwaad aardige ziekte: de varkenspest, die in 1941 de gehele varkensstapel in zeer korte tijd uitroeide. De heer Bootsma, die wij in zijn woning op zochten, na op het bedrijf zelf een kijkje te hebben genomen, toonde ons de plaats, waar voorheen zijn varkens in de aarde rondwroetten. Als men weet, dat de woning mid den in het stadje gelegen is en dat er toen ruim 700 varkens werden aangehouden, voor het grootste ge deelte in hokken ondergebracht, dan kan men begrijpen, dat dit voor de omwonenden niet altijd een pretje was. Wanneer namelijk de regen wat 'al te overvloedig neer- Viel, dan werd het erf bijna onbe gaanbaar en leken de varkenshok ken meer op badgelegenheden. Deze toestand was ook oorzaak van het voorkomen van allerlei ongedierte, dat hier een gunstige voedingsbodem vond. Maar het was toch niet alleen de- Ze toestand, die tenslotte oorzaak zou zijn van een verplaatsing van de mesterij. Er werd namelijk een uitbreidingsplan voor Workum op gesteld, waarin een bebouwde weg dwars door het bedrijf geprojec teerd was, en daar het gemeente bestuur aan de andere kant waar dering had voor hét streven van de heer Bootsma werd gezocht naar een oplossing, die alle partijen zou kunnen bevredigen. En die oplos sing werd gevonden! Een pachter in de Workumer waard ging name lijk zijn land wegens emigratie verlaten .Deze Workumer waard bestaat uit ongeveer 600 ha. goede voor het merendeel uit zandgrond bestaande, cultuurgrond, een grond soort derhalve die wel wat mest en dan liefst organische, kan ge bruiken. De afsluiting van de Zui derzee was oorzaak, dat een bre de kuststrook in feite droog kwam dan komt men in de ruimte, waar in het voeder wordt klaar gemaakt. Het laat zich begrijpen, dat voor zo'n omvangrijk bedrijf, het voeder probleem een belangrijk vraagstuk is. De dieren worden gevoed niet met ondermelk, doch met wei, waaraan een voor het doel geschikt meel wordt toegevoegd, terwijl daarnaast veel gestoomde aardap pels worden gegeven. Het voede ren zelf gebeurt ook op een ui terst practische wijZe. De wei wordt van buiten uit in een betonnen bak gebracht, welke een inhoud heeft van 6 mi en met behulp van een electrisch aangedreven pomp wordt de wei in een vat gebracht, dat zich boven de betonnen bak be- vind.t. Het meel wordt van de zol der af eveneens in dit vat gestort, terwijl een roerinrichting voor de vermenging zorgt. Het mengsel wordt dan met een grote kraan stelden zij tevens vast, dat zich in het midden van de trein zelfs een spijswagen bevond. Zo begon ieder de reis welgemoed en men was niet. geneigd het erg tragisch te ne men, dat de trein het eerste uur meer slenterde dan reed. De ontnuchtering kwam pas, toen op het ontbijtuur men was al om 5 uur in de ochtend vertrok ken iedereen naar de spijswa gen stormde en daar bleek dat zon der bon niets verkrijgbaar was dan alleen zwarte koffie zonder sui ker of melk. Toen moest de niets vermoedende locomotief het ont gelden. Deze kon het ook niet helpen, dat ze slechts met bruin kool werd gestookt en daarom niet zoveel kracht uit haar ijzeren li chaam kon persen. Na anderhalf uur was precies 50 km. afgelegd. Tien kilometer verder moest ge stopt worden voor een „tegenlig ger" en kort daarna moest nog maals gestopt worden om de ma chinist en de stoker de gelegen heid te geven het een of ander mal heur te herstellen. Dat herhaalde zich nog verschillende malen. Bij dit „tempo" hadden de reizi gers overvloedig gelegenheid op de voorbijglijdende stations de rode spandoeken en plakkaten met anti geallieerde leuzen in ogenschouw te nemen. Overal op de fabrieken wapperden rode en zwart-rood- gouden vanen en voor de sovjet kazerne stonden erebogen opge steld ,die de lof zongen van de grootste leider aller tijden. Jozeph Stalin. Ze zullen de reizigers in deze „boemelexpres," gezien de Stands vol politieke propaganda. De eerste indruk die Leipzig op de bezoeker maakt, is die van een stad, waar een of ander politiek congres wordt gehouden. Langs het hele front van het station hangen reusachtige span doeken met politieke opschriften. Vlak hiertegenover staat een stel lage van wel twintig meter lang met de foto's van aSe communis tische grootheden. Ook de Noord- Koreaan, Kim-Il-Soeng, is in deze galerij vertegenwoordigd. Met alle anderen wordt hij gevierd als „de beproefde strijder voor de vrede." Op het historische marktplein schallen uit een luidspreker com munistische liederen. Waar men zijn hoofd ook wendt, overal ondekt men dezelfde rode spandoeken. Vooral de Amerikanen moeten het hierop zwaar ontgelden. Op ver keerspunten wordt de bezoeker een extra-nummer van Die Tagliche Rundschau in handen gedrukt, waarin premier Grotewohl in eigen persoon iedereen oproept geen Amerikaanse producten meer te kopen. En wanneer men zich on danks al dit politiek vertoon toch nog herinnert naar Leipzig te zijn gekomen om de jaarbeurs te be zichtigen, dan bemerkt men al spoedig, dat politiek ook hier op de eerste plaats komt. De genationaliseerde industrie van Oost-Duitsland heeft er zich namelijk niet toe beperkt om haar producten ten toon ten stellen, zij heeft in haar stands tevens span doeken en plakkaten aangebracht waarop de heftigste anti-geallieer de propaganda wordt gevoerd. De bezoeker wordt de vraag voorgelegd, of hij de Amerikaanse terreuraanvallen op de weerloze Noord-Koreaanse bevolking goed keurt, of hij voor het verbod van het atoomwapen is, en of hij voor stander is van de vrede, die in het machtige volksdemocratische blok onder de leiding der grote Sovjet-Unie is belichaamd. Keert hij afkerig van een dergelijk on zakelijk gedoe naar een Staatsres- taurant terug, andere zijn er geen dan ontvangt hij tegelijk met de spijskaart 'n mooi gedrukt tigjarige oorlog bekende keizerlijke veldheer graaf van Tilly (Johan Tserclaes) hebben in de kerken van Aitötting hun laatste rustplaats ge vonden. In het aan de H. Anna toe gewijde klooster der paters Capu- cijnen, dat door de Franciscanen in 1655 is gebouwd, heeft de H. Coen- raad van Parzham jarenlang dienst gedaan als portier. Officiële ontvangst Het is in dit stadje, waar in de middag van Dinsdag 29 Augustus, te 16 uur de deelnemers aan de in leidende studiedagen van de 74ste Duitse Katholiekendag voor 't eerst bijeen zijn gekomen. De begroeting geschiedde door de „Stadtpfarrer" en deken, die tegelijk functie van proost der kapittelkerk (Stifts- kirche") van Aitötting bekleedt, aan welke functie al van ouds het voor recht der pontificalia is verbonden. De begroeting der gasten werd ge volgd door een inleiding van de l5s- toricus Dom Romualdus Bauerreiss O.S.B. over „De betekenis van Ai tötting als nationaal heiligdom van Beieren voor de geschiedenis van het Duitse Katholicisme". Des avonds celebreerde de deken van Keulen, prelaat Dr. Robert Grosche, in de basiliek een plechtig lof, waarmede het eerste deel van de Katholiekendag ook kerkelijk geopend was. De avond werd om 8 uur besloten door een samenvatten de meditatie van de bekende Duits- Italiaanse theoloog, cultuurfilosoof en jeugdleider, Prof. Romano Guar ding in de kapittelkerk, eindigende met de liturgische completen. Inleiding Mgr. Op de Coul Gisteren heeft de directeur van het R K. Centraal Bureau voor On derwijs en Opvoeding te 's-Graven- hage, Mgr. Dr. F. J. C. M. Op de Coul, een inleiding gehouden over de Nederlandse verhoudingen pp 't gebied van onderwijs en opvoeding. Reeds nu blijkt bij de deelnemers grote belangstelling voor dit onder werp te bestaan, omdat Nederland op het gebied van onderwijs een zeer goede naam bezit in de ver schillende Europese landen en de Nederlandse verhoudingen als een belangrijk voorbeeld worden be schouwd om tot een oplossing van de schoolstrijd in de diverse landen te komen. kaartje met een of andere commu nistische leuze. Nederlands „vlag" -vertoon Gezien het bovenstaande, behoeft het daarom niet te verwonderen, dat de jaarbeurs een grote misluk king is geworden. De eerste drie dagen was er nog geen enkel con tract afgesloten, terwijl het aantal bezoekers in vergelijking met het voorgaande jaar precies een derde bedroeg. Vooral het buitenland was uit zonderlijk zwak vertegenwoordigd. Slechts één Zwitserse horloge-fa briek had een bescheiden stand in gericht. En van de Belgen viel niets te bespeuren. Alleen Nederland was met een collectieve stand verschenen, die door de heren Pieck en Grotewohl in hoogst eigen persoon bezocht werd. Of dit in de ogen der te leurgestelde buitenlandse bezoekers en der onderdrukte Oost Duitsers voor Nederland nu wel zo'n goede reclame is, valt echter te betwij felen. Naar de directeur van de collec tieve stand verzekerde, beoogde deze tentoonstelling niets dan vlag vertoon. Dit vlagvertoon had op deze uitsluitend het communisme dienende jaarbeurs echter beter achterwege kunnen blijven. Een kijkje bij de voederhal van de varkens. te liggen. Nadat men in 1934 met de inpoldering was begonnen is er thans een 250 ha. verpacht. Er konden dus plannen gemaakt worden voor het stichten van een goed onderkomen voor de varkens en het melkvee. Op korte termijn verkreeg de heer Bootsma toestem ming tot het bouwen van een gro te stal. In twee maanden tijd speel den de aannemers de gebroeders Hcida uit Wolvega, die als bezit ters van een boerderij uiteraard uitstekend bekend waren met de eisen, het klaar een gebouw te doen verrijzen, dat aan 360 varkens en 18 melkkoeien plaats biedt. Het van een rieten dak voorziene ge bouw heeft een lengte van 60 meter by een breedte van 10 en een hoog te van 6.50 meter. De inrichting. In het voorste gedeelte vinden we een varkensstal, waarin 180 var kens over 10 hokken verdeeld ,af- gemest kunnen worden. Tussen de hokken bevindt zich een voedergang loopt men die naar achteren door, De stal, waarin 360 txirkens en 18 melkkoeien zullen worden ondergebracht. afgetapt en komt in een emmer, die langs een rail loopt en zo naar de stal gaat. Op deze manier is de arbeid wat de voedering betreft tot een minimum beperkt. De breedte van de voederbakken is zodanig, dat ook de „verstotelingen" bij het voer kunnen komen. De vloeren van de hokken, waarin de varkens naar soort verblijf houden, zijn vervaardigd uit een zandlaag, waarover beton ter dikte van 10 cm. is gestort, welke laag weer is afgedekt met asfaltpapier. waarop tenslotte een stenen vloer is gemetseld. Een droge, zindelijke en niet te koudeligging wordt ver kregen, door zaagsel op de vloer te strooien. De mest spoelt onder de voergoot door en komt terecht in een goot, die naar de gierkelder voert, welk een inhoud van 160 ms heeft. De ramen in de stal zijn uit gevoerd in schokbeton, terwijl on der de ramen ventilatiedorpels zijn aangebracht. De temperatuur kan bovendien nog geregld worden door het openen van luiken. Op de gierkelder, dus buiten de dichte stal, zijn nog vijf open be tonnen hokken gebouwd, die in ver binding staan met uit stro en hout opgetrokken ruimten. De biggen worden namelijk eerst buiten ge houden en daarna binnen afgemest tot baconvarkens (bijna 100 kg.) - De resultaten met de mesterij in hokken van strobalen zijn zeer gunstig. Dit idee is afkomstig van de veearts Heringa. Het hout was in de dagen van bezetting duur en schaars, waarom een proef met stro genomen werd. Van tijd tot tijd kunnen de pakken stro ver nieuwd worden, terwijl de hokken in geval van besmettelijke ziekte heel gemakkelijk geheel kunnen worden opgeruimd. Ook in het achter-gedeelte van de stal bevindt zich eenzelfde ruimte als in het voor-gedeelte, zodat de stal gelegenheid biedt tof het afmesten van 360 varkens. De koestal bevindt zich hier ook, maar is geheel afgescheiden gehouden. Uit een en ander blijkt wel, dat hier in de Zd.-Westhoek van Fries- (Van onze diplomatieke medewerker) HOEWEL de communisten reeds nu de werkelijkheid op haar kop gaan zetten volgens hun gebruikelijke methode, is het zo, dat niet het Westen, maar de Sovjet-Unie, niet ééns, maar bij herhaling, de accoorden van Potsdam heeft geschonden. In Potsdam besloten de Grote Vier Duitsland gezamenlijk te zullen besturen. Het waren de Russen, die dit onmogelijk maakten door weg te lopen. Het waren de Russen, die Berlijn blokkeer den. Het waren de Russen, die Oost-Duitsland „met tanks ge wapende volkspolitie" - wij noemen dat gewoon: een leger gaven. Voor de komende communistische propaganda-cam- pagne-met-feiten-verdraaiïng is het goed, om deze onweerleg bare, maar niettemin brutaal geloochende feiten duidelijk voor ogen te stellen. Die propaganda-campagne is on derdeel van een verhevigde active ring van de koude oorlog tegen West-Duitsland. De stakingen, die deze week in Frankfort en Hanno ver uitbraken en alreeds ettelijke tienduizenden stakers omvatten, zijn een ander verschijnsel van die ver scherpte koude oorlog. Zowel Chur chill als Adenauer die geen van beiden van gisteren zijn hebben deze nieuwe communistische on- rustzaaierij zien aankomen. Daarom heeft Churchill in Straatsburg klemmend, welhaast hartstochtelijk gepleit voor een Europees leger, waarin ook Duitsers- Daarom heeft land 'n groots bedrijf is tot stand gekomen, dat wellicht ook van in vloed kan zijn op de prijzen van het varkensvlees. Immers over het ge heel genomen is de varkensmeste rij in ons land met veertig pro cent toegenomen, zodat de produc tie in ons land dit jaar weer op het vooroorlogse peil zal zijn gebracht, zodat dan de productie van var kensvlees hef dubbele zal bedra gen van die van rundvlees, waar door de verwachting gewettigd is gezien ook de moeilijkheden met betrekking tot de export van ba- con-varkens en de zware heffingen, welke op het varkensvlees liggen bestemd voor uitvoer naar Duits land dat vrij spoedig een daling van de prijs zal intreden. Adenauer thans gewapende Duitse mankracht voor een poiitieleger der Bondsrepubliek van Bonn verlangd. Voor het een noch het ander is het te vroeg, verre van daar, hoewel Churchill nog steeds niet alle Euro peanen heeft kunnen wakker schudden, evenmin als Adenauer tot nu toe alle West-Duitsers heeft kunnen overtuigen. Gaat de Sovjet-Unie West-Duits- land aanvallen? oh neen: De heren in het Kreml zullen wel wijzer we zen. Moskou gaat alleen maar Sov- jet-Oost-Duitsland „souverein" ma ken, hetzelfde soort souvereiniteit, dat ook andere Russische satellieten „genieten". De Russische hoge be zettingscommissaris zal een andere titel en een andere jas krijgen; zijn functie zal 'n „uitsluitend militaire" worden; maar overigens zal hij toch blijven. Ook Polen en Bulgarije hebben zo'n Sovjet-maarschalk ge kregen en het is dus vollksdemo- cratisch gesproken natuurlijk heel gewoon, dat ook Oost-Duits land daarmee wordt verblijd. Niet dralen En dan Dan gaat niet de Sovjet-Unie, maar Oost-Duitsland een groot scheepse actie ontketenen tot „hereniging" van geheel Duits land en dus tegen de West-Duitse Bondsrepubliek. Het is een re cept, dat bedenkelijk veel lijkt op wat in Korea werd toegepast. Tegenover de Oost-Duitse volks politie lees gewoon: leger hebben de West-Duitsers geen strijdkrachten. De enige militaire macht ten westen van de Elbe vormen de Amerikaanse, Britse en Franse bezettingstroepen. De aangekondigde Oost-Duitse actie tegen Bonn schept een ernstige, maar geenszins hopeloze toestand. Deze actie kan en zal verijdeld worden, mits het Westen zich on middellijk en zonder dralen be sluitvaardig, daadkrachtig, vast besloten en standvastig betoont. Geen Duitse herbewapening Een herbewapening van West- Duatsland is een weinig aantrekke lijk vooruitzicht. Zij duurt te lang, nu de Oost-Duitsers zich een voor sprong hebben verzekerd, laat staan dat zij op zichzelf een afdoende be veiliging van Bonn zou kunnen ga randeren. Zij zou al wist men de tijdnood te overwinnen tussen Oost- en West-Duitsland een herbe wapeningswedloop uitlokken, die noch van West-Duitsland, noch van West-Europa de veiligheid zou ver hogen en die de West-Duitse econo mie ongunstig zou beïnvloeden en daarmede koren zou laden op de molen der communistische propa ganda in het Westen. De West-Duit se herbewapening tenslotte zou in Europa opnieuw het begin kunnen betekenen van politieke spanningen die u al eeuwenlang telkens in bloe dige oorlogen haar triest einde, maar nog nimmer haar oplossing vonden. Slechts één antwoord Het enige afdoende en doeltref fende antwoord op de Oost-Duitse uitdaging voorzover dat ant woord op militair gebied moet worden gevonden ls daarom: nü aanstonds een Europees leger uit de grond te stampen, politiek gesteund door het Atlantisch Pact, economisch gesteund door de Amerikaanse en Canadese hulp aan de West-Europese, Atlanti sche bondgenoten en door de sa mensmelting der Europese ijzer- en staalproductie, als door het plan- Schuman voorzien. Alleen zulk een Europees ant woord kan een bewapeningswed loop tussen Oost- en West-Duits land overbodig maken en de paraat heid van het gehele vrede- en vrij heidslievende Westen versterken. Alleen dit Europese antwoord kan de politieke en economische kracht van het vrije Westen genoegzaam afschrikwekkend maken, om niet alleen de Oost-Duitse marionetten, maar ook hun Russische meesters, die aan de touwtjes trekken, ervan af te doen zien van Duitsland een tweede Zuid-Korea te maken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3