zee Nieuw Nieuwe plannen ter versterking van de militaire organisatie Rotterdammer beleefde avontuur op Duiveland Bommenwerper met rode ster bij Korea neergehaald Slecht weer verhindert grootscheeps offensief De sigarettenindustrie contra Lieftinck lie Spaarraad •omt. NK t AN EN'S Fabrieken N.V. SERVEER ARBEIDERS H. B. GEELS s uitsl. voor R.K. Joh. van Berkum EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN s De strijd om de sigarettenprijs Communiqué Noord-Atlantische Raad: Regeringen moeten direct defensie-orders plaatsen Voorrangs programma Mijnindustrieraad Spelend jongetje gedood Schoenreparaties 15 duurder De nacht doorgebracht in een paal De schietpartij op de Afsluitdijk Dakota neergestort in de V.S. Piloot bleek een Rus te zijn Prof. Dr. Veraart door de Paus onderscheiden Het Koreaans strijdtoneel: Taifoen in Japan Kyongdjoe ernstig bedreigd Scheepsberichten J Adres van de vakgroep aan Eerste en Tweede Kamer Grondstoffen te duur n gaat tg van boord :rtrou- dding- ember tspaar- t post* agboot die er iienen, er elke tan de antoor bijzon- imetje. pellerij „DE UNIE" plaat- e wintermaanden ortier van de Rijstpellerij troeistoringen van ernstige haaruitval id- en Haarsdeskundige - Tel. 3528 - ALKMAAR gelijks van 1012 en van Dinsdagmiddag gesloten f September, voor en gevorderden kerkl. goedgek. ischrijving dagelijks: 20 - ALKMAAR Tel. 4634 i zijn, die dicht bij het brandde nog steeds, dus il laat zijn? Smidje Ver van de tijd. Hji besloot r binnen te gluren, dan tensen hier woonde. En len keek? Wel, dat was aan een tafel te werken ben ik goed terecht". ;ssor Nosco zal wel niet de herberg". Hij belde ;ur op een kiertje open. irdat Verholen antwoord open en stond professor (fee maar, daar hebben lag!" riep de professor uit jasje. „Kom binnen. Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bi) contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credletbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A H VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 5 September 1950 46e Jaargang No. 11958 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 LONDEN, 4 Sept. (Reuter). De plaatsvervangers der minis ters van de Noord-Atlantische Raad hebben Maandag een com muniqué uitgegeven, waarin zij verklaren, dat de tot nog toe voorgestelde defensiemaatregelen der leden-regeringen onvol doende zijn en dat „verdere maatregelen en opofferingen nood zakelijk zijn". van de gezamenlijke middelen der 12 landen voor de verdediging van het Noord-Atlantisch gebied. Steun van de V.S. Wanneer uitrusting, die onder de voorrangscategorie valt, ge bruikt wordt door de landen, die deze vervaardigden, zal deze uit eigen middelen worden betaald met steun van de V.S., waar dit noodzakelijk en billijk wordt ge acht, aldus Spofford. De Ameri kaanse hulp zou 'geschieden in de vorm van machinerieën en grond stoffen. 13 September komen de plaats vervangers weer bijeen in New York voor de opening van de Noord-Atlantische Raad. Zij kwamen tot deze conclusie na het bestuderen van de rappor ten der leden-regeringen. De Raad achtte de stappen, die deze rege ringen thans nemen en de vast beslotenheid tot het verstevigen van de verdediging van het Wes ten, die daaruit blijkt, echter be moedigend. Versnelde productie De Raad heeft plannen op gesteld voor de uitvoering en financiering van een voorrangs programma voor de productie en heeft aan de regeringen aan bevolen, onmiddellijk orders te plaatsen, zo groot mogelijk naar de bestaande productie capaciteit, voor bepaalde soor ten uitrusting, die de strijd krachten het dringendst nodig hebben en die voorzien zijn in het goedgekeurde defensieplan. Dit voorrangsprogramma zal worden opgenomen in toekomstige plannen op lange termijn voor de vervaardiging en financiering van militaire uitrusting, aldus het communiqué. Verdeling financiële lasten De plaatsvervangers zijn met steun van de daartoe geschikte organen van het Noord-Atlantisch Verdrag begonnen met de intense bestudering van de maatregelen, die nodig zijn voor de versterking der militaire organisatie van het verdrag en voor een juiste verde ling der financiële lasten en het doelmatigst en zuinigst gebruik NIEUWE VOORZITTER GE-INSTALLEERD Mr. W. C. L. van der Grinten, staatssecretaris van economische zaken, heeft gisteren de nieuwe voorzitter van de Mijnindustrie- raad, dr. C. N. M. Kortman, ge- installeerd. De staatssecretaris zag de ont wikkeling van de M.I.R. als van grote betekenis voor de gehele P.B.O. in het land, omdat deze bij de mijnindustrie reeds vorm en inhoud heeft gekregen en elders alleen nog maar een onderbouw bestaat. In het kader van de internatio nalisering van de kolenproductie worden er voor de M.I.R. nieuwe perspectieven geopend, temeer dat thans op internationaal vlak kan blijken, dat in Nederland een juiste oplossing is gevonden voor de medezeggenschap van de arbeid aldus de staatssecretaris. INBRAAK TIJDENS RONDE VAN DEN BOSCH Tijdens de Ronde van Den Bosch Zondagmiddag tussen 3 en 6 uur, terwijl de familie buiten de stad vertoefde op het bloemen corso te Zundert, hebben inbre kers zich toegang verschaft tot een perceel in de Kerkstraat te 's-Hertogenbosch, bewoond door de familie V., handel in gedistil leerd. Een groot bedrag aan geld is ontvreemd. Er werd gesproken over 25 a f 30.000.maar vast staat dit nog niet. De gedupeerde was niet tegen inbraak verzekerd. De Bossche recherche heeft on middellijk een uitgebreid onder zoek ingesteld. KNAAPJE KWAM ONDER AANHANGWAGEN Gisterenmiddag waren enige arbeiders bezig met het afkoppe len van een aanhangwagen bij de steenfabriek aan de Jan ter Gouw-weg te Naarden. De be doeling was de wagen achteruit het terrein van de fabriek op te rijden. Zij joegen enige kinderen, die daar speelden, weg, en toen zij meenden, dat alles veilig was, reden zij de wagen het fabrieks terrein op. Plotseling hoorden zij een gil en toen zij keken was er aan de hand was, zagen zij een vijfjarig jongetje onder een der voorwielen van de wagen liggen. Het knaaapje was dusdanig ge wond, dat het vrij spoedig aan de gevolgen kwam te overlijden. De jongen was uit een gezin van acht kinderen van de familie Vuyst. De gezamenlijke Nederlandse Schoenmakerspatroonsbonden, nl. de Nederlandse Bond van Schoen makerspatroons, de Ned. Bond van Christelijke Schoenmakers patroons, de Nederl. Katholieke Schoenmakerspatroonsbond en de Ned. Bond van Gemechaniseerde Schoenreparatiebedrijven hebben op een Maandag te 's-Hertogen- boseh gehouden vergadering be sloten de schoenreparatieprijzen te verhogen. Dit besluit is geno men in verband met de zeer ver hoogde prijzen van alle grond stoffen. Een verhoging van 15 op alle échoenreparaties achtten de bonden als noodzakelijk. Een Rotterdammer, de heer V., beleefde vorige week een hache lijk nachtelijk avontuur. Hij toog nl. Donderdagnacht langs de kust van Duiveland op zoek naar een zeil.jachtje, nadat hij had gecon stateerd dat dit jachtje niet in een der beide havens te Zijpe lag. Op zijn onderzoekingstocht ging hij bij Vianen dwars over de slik ken naar een waarschuwingsbord „verboden ankerplaats", om daar na tot de conclusie te komen, dat hij niet meer terug kon. De dicht onder de dijk lopende stroomgeul was tengevolge van de opkomende vloed niet meer doorwaadbaar, zodat hij zich genoodzaakt zag in het bord te klimmen, om aan de verdrinkingsdood te ontkomen. Bij het aanbreken van de dag en nadat hij uren aldus had door gebracht wist hij, nadat het water weer gevallen was, doornat en verkleumd de wal weer te be reiken. Hij kwam toen 's morgens weer te Zijpe aan. Afspraak liep mis Daar zochten anderen op hun President Truman heeft op het Witte Huis een radiorede ge houden, waarin hij o.m. zei, dat de strijd op Korea zich niet tot een „algemene oorlog" zal ontwikkelen, tenzij de commu nisten andere legers en regeringen in de strijd storten. beurt naar de heer V. Deze ande ren hadden nl. afgesproken de heer V. in Zijpe te ontmoeten, maar hadden het jacht in Zierik- zee laten liggen, 's Avonds was men elkaar in Zijpe misgelopen, 's morgens vond men elkaar. Maar niet dan nadat de heer V. een angstige nacht had beleefd. WERD ER WEL GESCHOTEN? LEEUWARDEN Omtrent de schietpartij op de autobus met „Waarheid"-congressisten op de Afsluitdijk, waaromtrent wij gis teren berichtten, vernamen wij van de districtscommandant van de Rijkspolitie in Friesland, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat de linkervoorruit van de bus in haar geheel uit de sponningen is gevlogen, hetgeen zo goed als zeker niet het gevolg kan zijn van op die ruit gerichte schoten. Technische oorzaken zullen hier aan wel niet vreemd zijn. Om alle geruchten de kop in te drukken sommige geruchten willen, dat er een valse aangifte is geschied, andere dat de aan slag een politieke achtergrond heeft wordt door de Rijkspoli tie een streng onderzoek inge steld. Reeds zijn enige getuigen aan een verhoor onderworpen, terwijl de beschadigde autobus door een deskundige wordt on derzocht. De vernielde ruit zal aan het politielaboratorium onder de loupe worden genomen. MINSTENS 15 DODEN UTCA (Staat New York), 4 Sept. (Reuter) Vermoedelijk zijn ten minste 15 van de 23 in zittenden van een Dakota om het leven gekomen, toen het toestel bij Utica in de staat New York neerstortte en in brand vloog, kort na het opstijgen. Hr Ms. „PIET HEIN" OP CURACAO WILLEMSTAD, 4 Sept. (A.N.P.). Hr. Ms. Piet Hein, die een wereldreis maakt onder commando van de kapitein-luitenant ter zee A. P. Smit, is hedenochtend te Wil lemstad aangekomen. Voor het eerst sinds 1500 is er een volkomen natuurgetrouw model gemaakt van de St. Pieter-basiliek. Het model, dat een lengte heeft van 5.50 meter, een breedte van 3 meter en een hoogte van 1.48 meter en bovendien voorzien is van fonteinen en electrisch licht, werd in de tijd van anderhalf jaar door de architect Attilio Savoia (rechts) en zijn zoon Lucio vervaar digd. Wanneer het aan de Paus is getoond, zullen vader en zoon het in alle delen van de wereld exposeren. WASHINGTON, 5 Sept. (Reuter). Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft van morgen vroeg verklaard, dat een 2-motorige bommenwerper „met een rode ster als kenteken" giste ren voor de kust van Korea sche pen van de V.N. heeft aangevallen en dat het toestel werd neerge schoten. Het lijk van een Sowjet-Russi- sche vlieger werd door een torpe- dobootjager van de V.N. uit het wrak van het vliegtuig gehaald, aldus het ministerie. Door de pa pieren, die op hem gevonden wer den, werd hij geïdentificeerd als een luitenant van de Sowjet-Rus- sische luchtmacht. In een boodschap, die aan de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties en aan de voorzitter van de Veiligheidsraad is gezon den, wordt verklaard, dat schepen van de Verenigde Naties ongeveer ter hoogte van de 38ste breedte graad van de westkust van Korea voeren, toen een bommenwerper, dat als enig kenteken een rode ster droeg, het vuur op een schip opende. Het vuur werd beantwoord en de bommenwerper werd neerge schoten. Een torpedobootjager van de Verenigde Naties slaagde erin het stoffelijk overschot van een piloot te bergen. Hij werd ge ïdentificeerd als luitenant Misjin Tennadi Vasilebioe, lid van de Sowjet-Russische strijdkrachten met stamboeknummer 25054. Dit is het eerste bericht over actieve deelneming van een Rus sische militair aan de oorlog in Korea. Op 9 Juli had de Ameri kaanse luchtmacht de Verenigde Naties gemeld, dat in Rusland ge bouwde Jak-9-vliegtuigen boven Korea waren verschenen en later werd melding gemaakt van Yak- 15-straaljagers, doch van officiële zijde was geen aanwijzing ont vangen, dat deze vliegtuigen door andere dan Noord-Koreaanse pilo ten werden gevlogen MQH NATSIR NOC NIET GESLAAGD DJAKARTA, 5 Sept. (Aneta). In tegenstelling tot de algemene verwachting is de formateur, Moh Natsir, ook Maandagnacht er niet in geslaagd een kabinet voor In donesië samen te stellen Na wederom urenlange bespre kingen te hebben gevoerd op het paleis verklaarde de formateur 's nachts om half twee, aan Aneta: „Voor de laatste maal en tot uiterlijk morgen probeer ik beslis singen te nemen ten aanzien van de vorming van een kabinet. De moeilijkheden, die ik moet over winnen, verplaatsen zich telkens: van portefeuillekwesties naar per sonen en van de ene partij naar de andere. Het is helaas zo, dat, wanneer het ene probleem met een bepaalde partij is opgelost, zulks blijkbaar het scheppen van een nieuw vraagstuk voor een andere partij betekent". NOORS-DEENSE VLOOTMANOEUVRES KOPENHAGEN, 4 Sept. (Afp) De Deense en Noorse vloot zul len van heden af tot omstreeks 10 September gemeenschappe- li.lke manoeuvres houden, waar aan ook de luchtmacht van bei de landen zal deelnemen, aldus wordt in een officiëel communi que bekend gemaakt. Er is nog geen onmiddellijk commentaar door het Witte Huis gegeven. Functionarisesn van de Verenigde Naties verwachten, dat de nota van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Za ken vanavond als een der eerste punten op de agenda van de Vei ligheidsraad zal worden bespro ken. Z. H. de Paus heeft dr. J. A. Veraart benoemd tot com mandeur in de Orde van Sint Sylvester als hoog kerkelijk bljik van waardering voor de grote we tenschappelijke en sociale ver diensten van de Delftse hoog leraar, meer in het bijzonder wat betreft de verwezenlijking van de Pauselijke Encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. Staking Londense gasbedrijven opgeheven LONDEN, 4 Sept. (Reuter) Ongeveer 1.200 man onderhouds personeel bij 16 gasbedrijven in Londen, die verleden week Vrij dag in staking gingen, zijn van daag weer aan het werk gegaan in afwachting van de behande ling van hun eis betreffende een loonsverhoging van 4 VS pence per uur. Dit zal 14 September geschieden. De Londense gas- voorziening ondervond geen moeilijkheden door de staking. TOKIO, 4 Sept. (Reuter). Volgens de laatste berichten van het front maken eenheden van de Amerikaanse eerste cavalerie divisie vorderingen bij aanvallen ten noorden van Taegoe. Daar entegen hebben noordelijke troepen de hoofdweg achter de Amerikanen op een punt van ongeveer 15 km van Taegoe afge sneden. De Amerikaanse geheime dienst schat de sterkte van de noorde lijke troepen langs het gehele front in Korea op ongeveer 130.000 man. De Amerikaanse infanterie heeft de Noord-Korea- nen uit Tsjangjong ten noorden van Jongsan verdreven. De mari niers ten westen van Jongsan zijn drie kolmeter verder opgerukt. De Amerikaanse infanterie is op weg naar de richting van de Nak- tong en is daarbij is zware ge vechten 5 km gevorderd. Kjongdjoe in gevaar Ten zuiden van Angang-ni zijn de Noord-Koreanen bijna tot de stad Kjongdjoe doorgedrongen, een belangrijk knooppunt van wegen en spoorlijnen, van waar uit wegen leiden naar Pohang, Taegoe en Poesan. Regen bemoeilijkt operaties De slechte weersomstandighe den zijn de oorzaak, dat een tweede Amerikaans tegenoffen sief van de eerste cavaleriedivisie EEN KATHOLIEKE H.B.S. IN BOLSWARD Gisteren is te Bolsward de eer ste katholieke middelbare school voor Friesland geopend. Het is de Prof. Titus Brandsma Stichting geweest, die voor deze katholieke H.B.S. het initiatief genomen heeft. De Paters Franciscanen zul len het onderwijs verzorgen. Tijdens de receptie na de plech tige H. Mis van dankbaarheid wees mgr. Huurdeman als verte genwoordiger van Z. E. Kardinaal de Jong op de rechtvaardige en wijze wetgeving in Nederland, die de stichting van deze school mo gelijk heeft gemaakt. De minister van Onderwijs liet zich vertegen woordigen door de Inspecteur van het M.O. in Noord-Brabant, de heer v. d. Weijst. 250 DODEN, 250.000 DAKLOZEN TOKIO, 4 Sept. (Reuter) Een taifoen in West-Japan heeft minstens 250 personen het leven gekost en meer dan 250.000 men sen dakloos gemaakt. Dit is de eerste wervelstorm, die Japan in 16 jaar heeft getroffen. Vooral de dichtbevolkte streken van Osaka, Kobe en Kioto werden geteisterd. Op sommige plaatsen had de wind een snelheid van 175 kilo meter per uur. Bijna 12.000 hui zen werden totaal vernield, 22.000 gedeeltelijk en meer dan 170.000 overstroomd. 700 schepen werden vernield of liepen schade op. De Amerikaanse lange-afstandbom- menwerpers konden niet opstijgen voor Korea. op grote schaal moest uitblijven. De oorlogscorrespondenten meld den gisteravond, dat de frontlinies geheel en al door elkaar liggen, „waarbij vriend en vijand elkan der zochten in een volslagen duis ternis en stromende regen". De zwaarste druk van de vijand is nog altijd gelegen aan het zui delijke front, waar de 25ste Ame rikaanse divisie tegenstand biedt. TOKIO, 5 Sept. (Reuter). In het communiqué van generaal MacArthur van Dinsdagmorgen wordt toegegeven, dat de Noord- Koreaa.nse troepen in grote ge tale de vitale bevoorradingsweg Pohang-Jongtson zijn overgetrok ken en blijven oprukken naar Kyongdjoe. De Zuid-Koreaanse troepen daar waren niet in staat hen tegen te houden, aldus het communiqué. Men gelooft, dat de Noordelij ken ook de weg van Kyongdjoe naar Taegoe hebben afgesneden. Aan de andere kant van het noor delijk front zouden de Noord- Koreanen Aaegoe tot op 18 km genaderd zijn en de plaats Taboe- dong hebben bezet. Aan een ineenschrompelende „zak van de Naktong" ten westen van Jongsan op het centrale front maken de Amerikaanse mariniers zich gereed voor de aanval op de laatste noordelijke positie ten westen van de rivier. De zak wordt thans nog gehouden door 2000 Noord-Koreanen, die Maan dag waren teruggeslagen. De toestand van Smuts JOHANNESBURG, 4 Sept. (AFP) Maarschalk Smuts, die influenza heeft gehad, heeft een algemene inzinking, welke naar het medisch rapport meldt, van ongewone duur is. Het hart is zwak, en alle be zoek aan de zieke is verboden. "N Oranje, Djakarta-Amster dam, passeerde 2 Sept. Minicoy. Cameronia (troepen), Dja karta-Amsterdam, heden te circa 17 uur te IJmui- den verwacht. Ormonde (burgers), Dja karta-Rotterdam, 4 Sept. te Colombo. Tawali. Djakarta-Amster dam, 4 Sept. van Djeddah naar Port Sudan. De vakgroep van de sigarettenindustrie heeft zich in een adres tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer gericht, n.a.v. het tegenwoordige stelsel van belastingen op rookartikelen, waarbij de sigaretten-industrie relatief veel zwaarder is getroffen bij een prijsstijging, dan de sigaren- en kerftabakindustrie. rettenprijs van f0.75 op fl.05 zal komen, waarbij andere prijsver hogende factoren, loonsverho ging, duurder verpakkingsmate riaal enz., nog buiten beschou wing worden gelaten. Onlangs, zo wordt van de zijde der vakgroep gezegd, is een wetsontwerp ingediend, waarbij de omzetbelasting gewijzigd wordt in het voordeel van de si- garenindustrie. De verminde ring van belastingopbrengst zal volgens dit ontwerp gecompen seerd worden door een verho ging van de omzetbelasting met 6% op sigaretten, duurder dan f0.70 per 20 stuks. Vrees voor concurrentie In het adres wordt gewezen op de „desastreuze prijsstijging van de grondstoffen. De Virgi- niatabakken, die in ons land het meest worden verwerkt, doch ook de Oriënt- en Rhodesiapro- ducten zijn aanmerkelijk duur der geworden. In Nederland zou een verhoging van de detailprijs binnenkort onvermijdelijk zijn, omdat de voorraden bij de fa brikanten niet groot zijn. In Amerika is de prijs verhoogd en België heeft een voorraad voor bijna 2 jaar, zodat concurrentie niet zal uitblijven. De aanvaarding van het wetsontwerp betekent, aldus het adres, dat de gemiddelde siga- Meerdere opbrengst van 30 millioen Een gevolg van de prijsstij ging der grondstoffen is tevens, dat volgens het bestaande stelsel de compensatie die minister Lieftinck nodig acht voor vrij stelling van omzetbelasting óp DE BALLONVLUCHT VAN BOITARD Duitse burgemeester liet zich vaag uit BERLIJN, 4 Sept. (Reuter) Op een vraag van Reuter over de Canadese ballonvaarder Boi- tard, die Zaterdag te Amsterdam opsteeg en Zondag te Wolmer- stedt bij Maagdenburg (Sowjet zone) iandde, antwoordde de burgemeester van Wolmerstedt: „Een Canadese ballonvaarder is hier geland. Hij is door de poli tie naar Maagdenburg gebracht." De burgemeester weigerde ver der vragen te beantwoorden en legde de haak neer. sigaren, verre zal overtroffen worden door meerdere accijns opbrengst tengevolge van prijs stijging der sigaretten. Deze meerdere opbrengst zal f30.000.000 per jaar zijn. In het adres wordt gezegd, dat het in het belang van de consu ment is van de verhoging der omzetbelasting af te zien. Het zou beter zijn de accijns van 62 tot het bij de Beneluxpart- ners geldende tarief van 58% te verlagen. Ook dan zal de accijns de geschatte opbrengst overtref fen. BELGISCHE DC-4 VOOR KOREA BRUSSEL, 4 Sept. (Reuter) België zal een tweede DC-4 ter beschikking stellen van het opperbevel der V.N. in Korea Het toestel zou met een twee koppige bemanning later op de dag naar New York vertrekken en gebruikt worden voor het vervoer van troepen naar het Koreaanse front. De eerste Belgische DC-4 werd vier weken geleden naar Korea gezonden. PLEZIERBOOT IN NOOD IN DE V.S. SEATTLE, 4 Sept. (AFP) De plezierboot „Virginia" bevindt zich in nood in de buurt van Seattle. Zij helt zwaar over. Aan boord van het vaartuig dat slechts 120 ton meet, bevin den zich ongeveer 300 passa giers. Tot dusver heeft men en kele passagiers aan land kunnen brengen, doch omtrent het lot van de anderen is nog niets be kend. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1