De Wieringermeer manifesteert in een nieuw spel van Briels Hooglied van offervaardigheid gemeenschapszin en Texelse Schapenfokveedag werd een succes Wetsontwerp ingediend op de binnenscheepvaart Kan lucerne, gezaaid onder dekvrucht, nu worden gemaaid? rijder gedood Talrijke prijzen voor fokker Hin Het katholieke leven in de Wieringermeer Boodschap van Truman 1 iVERW ACHTING ?eld door het K.N.M.I. Geldig van Dinsdag- Woensdagavond. 'KLARINGEN bewolking met flinke 1, maar in het uiterste in het land, voorname- cht, plaatselijk enkele nachts koeler, morgen igeveer dezelfde tem- Is vandaag. Meest ma- assen west en zuidwest. ïistrateur N.H.V.B. maanden veroordeeld voormalige administra- e N.H.V.B. te Alkmaar, Noord-Scharwoude, die 'ijdvak Mei 1946—Januari idele van deze voetbal schuldig gemaakt aan ig van f 6000.en die Ben vlucht naar Noord- tijdlang aan zijn gerechte weten te onttrekken, is, andeling van zijn zaak Alkmaarse Arrondisse- >ank op 22 Aug. j.l-, 1 •naanden gevangenisstraf mmorgen deed de Recht- raak in deze zaak. P. rdeeld tot acht maanden traf met aftrek van de in voorarrest heeft door- anaf 10 Januari 1950. tEERSONGEVAL [J ABBEKERK ERK Maandagmid- Im. twee uur is op de Rijksweg nr 7 en de r, gemeente Abbekerk, ;eersongeluk gebeurd, beer A. Rave, afkom- totterdam en van be- ïinist, het leven heeft htoffer, die een licht el bereed, kwam op Bg rijdende uit de rich- ingbroek, toen uit Ab- n trailer van de hout- een uit Oudkarspel na- tiet bekend of de mo- ■echtuit, dan wel de \visk wilde inslaan, botsing met de zijkant :ailer was onvermijde- het bovengenoemde 5 gevolg. ditoffer, dat een nabn- oerderij werd binnen- moet op slag zijn ge- trent de schuldvraag met zekerheid worden De voertuigen werden genomen voor een ig onderzoek, dat lan- beslag nam. EDING VEESTRATING Maandagmiddag werd meentehuis te De Rijp, aanbesteed het gedeelte- iten en vernieuwing van de Tuinbuurt te De Rijp. •tal aannemers hadden erk ingeschreven. De fa. L te Noordwijk had inge- oor f 7522.—, de Fa. Lam- larlem voor f 6120.D. Rijp f 6000.— en C. Nieu- Heiloo voor f 5998. iting voor dit werk was Het werk is gegund aan inschrijver, de heer C. lis te Heiloo. JIT5PRAKEN VOUDICE KAMER rvoudige Kamer van de Arrondissementsrecht- l hedenmorgen uitspraak :ende zaken: Alkmaar, diefstal, eis 3 mnd., uitspr. conform. :h met aftrek van voor- e L., Alkmaar, diefstal, uitspraak: 2 jaar door te n jeugdgevangenis, :endenmisdrijf, uitspraak: voorw, met proeftijd van J., Alkmaar, diefstal, eis: 6 maanden, uitspraak: 1 maanden met aftrek, eiloo diefstal, eis 3 jaar i, uitspraak: 2 jaar met fidden-Beemster, diefstal, mden, uitspraak: conform ;h met aftrek, lkmaar, verduistering, eis n met ter beschikbaar- itspraak: conform de eis. Bavo-nieuws Zondag werden de seriewedstrijden ge vaarbij goed weer en liek met mooie sportie- rijden men het geheel igeslaagd mag noe ste wedstrijd was Bavo ashoppers waarbij de enkele minuten voor t stand dubbel blank "houden maar toch wist ers nog 2 maal ie sco- laatste minuten waar- 0 in de verliezersronde 1 Grash in de finale, betreden Randers en het strijdperk welke erverendè strijd eindig- 21 overwinning voor irtvrienden uit Blokker, verliezersronde welke rerd gespeeld was wel iendste partij van de dag. Diegene die dach- dit 'n spelletje van kat zou worden kwam wel rogen uit. Onze jongens dat 't 'n lust was en ders ook probeerde om vinning te behalen, het bleef 1—1. Ook na de ig kwam in deze stand andering waarna penal- Beslissing moesten bren- was wel de sensatie van ag vooral voor het pu- zich in grote drommen ioel schaarde, s slaagde er niet in een scoren terwijl Bavo 2 ;per Vethaak het nakij- Randers toonde zich 'n verliezer welke hier 'n de indruk heeft achter- De finale tussen Blqk- Grashoppers was 't in- kend slot van deze waarin tegen ieders ver in Blokkers met haar iste spel er zowaar in deze wedstrijd te win- 21. De leidng van de len was bij de heren v. ;n v. Dijk prima ver- 'avond half 8 worden ïoren elftallencommissie lur en trainer verwacht lejans voor 'n laatste aining voor de competi- it allen en houd 't Bavo van Zaterdag op deze led in de gaten. DINSDAG 5 SEPTEMBER 1950 PAGINA 3 (Van onze redacteur) Was het laatste openluchtspel, dat de bekende regisseur Carel Briels deze zomer leidde, en dat duizenden uit heel het land naar Apeldoorn trok, een sprookje dat tot de verbeelding van zijn publiek sprak, nu, bij de herdenking van de drooglegging van de Wieringer meer, zal hij een spel regisseren, dat meer direct aan de werkelijk heid van het leven van de mens van vandaag beantwoordt- Deze keer zullen 't geen kinderen zijn, die de aandacht vragen, maar mensen uit de Meer zelf, die met hun idealen, hun werk en hun dagelijkse zorgen tot ons komen en ons enige uren van bezinning op onze taak in het leven zullen komen brengen. Over dit spel, het laatste van dit seizoen, dat een geheel eigen ka rakter heeft en ta al zijn geledingen zo bijzonder het leven en werken in de Wieringermeer, volgens Briels het belangrijkste landschap in Nederland, tot uiting doet komen hebben wij met de heer Briels een kort gesprek mogen hebben. De Meer zoals hij is In zjjn gezellig ingerichte flat in Amsterdam heeft de regisseur, die met een negental grote Stadion- spelen en tientallen openluchtspelen in alle delen van ons land vaak van zich heeft doen spreken, ons het een en ander verteld over de opzet van dit spel. Het wordt een manifestatie, aldus de heer Briels, waarin de gehele Wierigermeer vertegenwoordigd is door de mensen, die op deze streek hup stempel hebben gedrukt. We zien er dit kostelijk stukje Noord holland precies zoals het is, met de mensen in hun werk en hun huis en dat optreden wordt dan gesteund door een tekst, die we moeten zien als een verklaring van het beeld. Deze tekst is geschreven door An thony van Kampen en wordt ge sproken door Bert Dijkstra van de Ned. Radio Unie. Ook de muziek die van Edward Startz is, moet men als een ondersteuning van het optreden van de 1000 bewoners van de Wieringermeer zien. De geluids techniek is van de heer J. J. Vos van de Ned- Radio Unie, terwijl de geluidsinstallatie verzorgd wordt door de Fa. Gons uit Medemblik. De heer Briels en zijn medewerkers die nu al een vijfjarige ervaring op dit gebied achter de rug hebben, waren naar zij ons verzekerden, over deze geluidsinstallatie meer dan tevreden. Over het spel zelf, dat door Ca rel Briels werd ontworpen naar eigen ideeën, en dat onder zijn alge mene en artistieke leiding wordt uitgevoerd op Zaterdag 9 Septem ber a-s. in Slootdorp, het volgende: Direct bij het ontwerpen van het spel, dat zich afspeelt in de weids heid van het Noordhollands land schap, heeft Briels reke ning gehouden met het karakter van de eindeloze verten van de Meer. Het zal zich afspelen op een binnenplaats, omheind door een aantal paviljoens, waarvoor door de Fa. Doesburg uit Amsterdam een zeer decoratieve stellage werd op getrokken die een zinvolle omlijs ting vormt van het binnenterrein. Hierip zijn vier grote facades te onderscheiden, waarop de droogleg ging is uitgebeeld en die de namen dragen van de vier grote figuren van de drooglegging, Lely, deBloc- que van Kuffeler, Smeding en de Graaf, die voor de Wieringermeer is gevallen. Het spel opent met een proloog, gebaseerd op Bijbelteksten waarin wordt gewezen op de ge schiedenis van de Meer, de tijd, waarin dit Land uit Zee een onder deel van de Zuiderzee was. De mens van die tijd, die zijn bestaan in de visserij vond, komt hier naar voren. Dan zien we het moment, waarop Lely hét besluit tot droog legging neemt, een weemoedig mo ment, want de visserman moet af scheid nemen van de zee, er komt werkloosheid, die echter niet v. lan ge duur was, want de mens van de Wieringermeer bleek over grote krachten te beschikken. En dat komt dan in de volgende fase tot zijn recht, een verheffend moment, waarin de visserman zich om weet te schakelen tot landarbeider en boer. Een ander tafereel laat de droog legging door de Regering zien en beeldt de tijd uit, waarin het nieuw- gewonnen land in handen der ont- beginners wordt gelegd. Een der hoogtepunten van 't spel is dan het ontroerend^ moment, waarop de ramp van de Meer, de onderwaterzetting van 22000 ha door de vijand, wordt uitgebeeld. De vlaggen, waarmede het terrein omzoomd is, worden halfstok ge streken en de vrouwen van het land omfloersen de rijke oogst, die juist is binnengehaald. De bevrijding levert dan de stof voor dg volgende acte van het spel, waarin de tweede drooglegging in versneld tempo aan de orde komt. Dan volgt er e®n défilé voor auto riteiten en publiek, het floers wordt verwijderd en de herrezen Wieringermeer demonstreert zijn kracht in het kindergeluk. Het slot-tafereel is dan gewijd aan de eigenlijke herdenking van het 20 jarig bestaan van de Wierin germeer, vrijheidsbomen verrijzen als uiting van vreugde en met de wens: God en de Koningin zegene de Meer wordt het spel dan beslo ten. Na het Wilhelmus manifesteert zich dan de kracht van de herrezen Meer in een parade van 300 tracto ren. Ideaal oord. Er is in de Wieringermeer hard voor dit spel gewerkt. Toen wij de zer dagen de heer Briels thuis trof fen, was hij juist weer van een re petitiedag teruggekeerd. Het was een regenachtige dag geweest en tegen onze verwachting in troffen wij een optimistische regisseur aan. De regen was voor hem een open baring geweest, zo vertelde hij, want het had hem getroffen, dat zijn spel het bij regenachtig weer net zo goed, ja misschien zelfs nog beter zou doen dan bij een stralende hemel Toch was het hem die Zaterdag wel wat te gortig geweest en tij dens de middagpauze heeft hij met zijn staf en de geluidswagen een onderkomen gezocht in een grote schuur, die van boer Zuidema. De man wist van niets, maar heeft zijn bezoekers hartelijk en gastvrij ontvangen en het werk kon in de schuur, die een voortreffelijke stu dio bleek te zijn, naar de heer Startz ons mededeelde, gewoon voortgang vinden. Het was een van de aardigste repetities'',, zo besloot de heer Briels zijn gesprek. Veel medewerking Onder de bedrijven door meenden wij te bespeuren, dat de regisseur zeer tevreden was over de mede werking, die hij in de Wieringer meer voor zijn spel had ondervon den. Dat benadrukte hij trouwens nog in een praatje over zrjn tochten naar deze streek. Hij stelde die me dewerking des te meer op prijs, omdat hij hier te doen had met mensen, die allemaal overdag hun werk hebben, werk, dat voor een groot deel van hen zelfs van levens belang ls, n.l. het binnenhalen van de oogst. Maar weer of geen weer, de spelers waren steeds trouw pre sent. Men wist het zo te plooien, dat men aanwezig was, als de heer Briels een beroep op de spelers deed. Dat manifesteerde zich reeds vanaf de eerste dagen. Wat dat be treft, en daar wond de regisseur geen doekjes im, kan heel Neder land een voorbeeld nemen aan de Wieringermeer. Dit is een tafereeltje zoals er dagelijks zijn te zien op Korea en waarbij de ene Koreaan de andere bewaakt. Links een Zuid- Koreaan, die twee Noordelijken naar de commandopost brengt. WEST-DUITSE MINISTER DIENT ONTSLAG IN BONN, 4 Sept. (Reuter). De West-Duitse minister van binnen landse zaken, dr. Gustav Heine- mann, heeft zijn ontslag ingediend als protest tegen het feit, dat kan selier Adenauer hem en andere kabinetsleden niet voldoende in licht over zijn beveiligingspoli- tiek. Russen hebben de tram uitgevonden LONDEN, 4 Sept. (Reuter) Radio Moskou heeft Maandag 4 September de 70ste verjaardag van de electrische tram gevierd. De eerste tram is uitgevonden en gebouwd door de Russische technicus Pirotzky, aldus Radio Moskou. DEN HELDER. De fokveedag Maandag in het centrumdorp van Texel gehouden, is ook dit jaar weer uitstekend geslaagd. Na de regen van de vroege dag, zorgde de zon voor een feestelijke warm te over de talrijke dieren, hetgeen het geheel ten goede kwam. De kwaliteit der inzendingen was zeer goed en gemiddeld beter dan de vorige jaren, de kwantiteit was echter iets lager. Op enkele punten zullen de Texelse schapenfokkers echter moeten letten, nl. de wolkwaliteit, de aanvoer der gevarieerde leef tijden en de basis waarop de in zendingen berusten. De wolkwa liteit mag b.v. niet grover worden en de leeftijdvariatie dient te worden opgevoerd. Evenals dit het vorige jaar het geval was, behaalde de fokker de heer P. C. Hin de primeur met een aantal eerste en tweede prij zen. Ook de kampioen, de twee jarige ram F 5266, was eigendom van de heer Hin. Reserve-kampioen werd F 5507 van de heer B. Kikkert, die tevens de T.E.S.O.-beker in bezit kreeg. De stamboekwisselbeker ver wierf ooi 42514 met 2 ramlamme- ren, eigendom de heer P. C. Hin, terwijl de aanhoudingspremie van Er is maar heel weinig in de Wieringermeer, dat herinneringen oproept aan het oude land, ook al komt de bevolking daar toch vandaan. Het is of zij, die zich in de Wieringermeer zijn gaan vestigen, meteen een nieuw levenshoofdstuk zijn begonnen. Het grootste verschil is wei de hier levende sportieve menta liteit in de breedste betekenis van het woord. Of het komt door de onafzienbare uitgestrektheid van hun nieuwe „vaderland" is niet met zekerheid te zeggen, maar vast staat toch dat ze alles groter zijn gaan zien. Ze kwamen als gul vreemden uit Oost en West hier neergestreken, maar ze hadden van den beginne af dit gemeen: 'n ontembare werk lust, en 'n ijver om van dit nieuwe levenshoofdstuk het beste te ma ken. Maar tevens hadden ze dik wijls gebrek aan allerlei hulpmid delen tot verwerkeling van dit doel. De een had nog geen ploeg, de tweede nog geen paarden of tractor en een derde weer geen zaai- of rooimachine en dus ging men bij. elkander lenen, of liever gezegd, elkander helpen: En niets heeft de verscheidenheid zo doel treffend in gemeenschap omge smeed, als dit wederkerig vriend schappelijk dienstbetoon en weder zijdse offervaardigheid, 'n Voor beeld hiervan is b.v. het geval van de vier gezinnen, die tesamen 42 kinderen tellend in een blokje van vier bekrompen noodwoningen hui zen. Grootmoedig stappen ze over de tegenwoordige moeilijkheden heen, want gelukkig draaien hun bedrijven naar wens, en dat is het voornaamste. Bovendien heeft men respect voor 't buitengewone tem po waarmede de Wieringermeer wordt opgebouwd. Uiteraard zou men misschien liever gezien heb ben, dat men b.v. eerst hun en dan anderen van een huis had voor zien iedere liefde begint im mers bij zichzelf maar anders- zijds is de wetenschap dat er over al hard geiwerkt wordt aan de ver betering van de bestaande toestand, voldoende om niet in kankeren te vervallen. En zeer binnenkort zul len ook hun wensen zijn verwe zenlijkt. Ook voor de kerk Dezelfde ruime opvattingen heeft de Wieringermeerse katholiek ook voor zijn kerk. Als een paar land bouwers het b.v. rond de kerk wat kaal en ongezefliig vinden, behoeft men er zich allerminst over te ver bazen, als men ze op een goede morgen met tractor en ploeg ziet verschijnen om de zaak om te ploe gen, en vervolgens met bomen en heesters te beplanten. Ze houden niet van breedvoerige vertogen, maar ze houden van iets doen, en liefst zelf doen. En men beeft niet veel, maar alles voor de kerk over. Het is hun werk, en daarmee uit. En het is werkelijk een overrom pelende gewaarwording om te er varen, dat de jeugd in Wieringer meer van precies hetzelfde hout gesneden is. Waar in 't Oude Land zal men het vinden, dat jeugdlei ders of -leidsters telkens maar weer veel kilometers door weer én wind en dikwijls duisternis trek ken om de vrijwillig op zich geno men taak perfect te kunnen ver vullen. En waar treft men het aan, dat Zondagsmiddag in het Lof aco- lythen van 18 of 20 jaar dienen, die zich gepasseerd zouden voelen als de pastoor knapen zou uitkiezen? Denkt U eens in: Zondagsmiddags of 's avonds, als elders in den lan de de jongelingschap zich eerder onledig houdt met fietsen, voetbal len, of een biertje drinken. En het is opvallend hoevelen er elke mor gen, als de duisternis nog over het uitgestrekte land ligt, in de H. Mis zijn, ook op door-de-weekse dagen en communiceren. En met de kin deren is het al net zo. Een kereltje dat elke morgen in de H. Mis ge zien werd, gaf desgevraagd ten ant woord: Ja wij wonen gelukkig dicht bij de kerk, het is maar drie kwartier lopen, maar die en die, wonen veel verder en zijn er ook altijd. Kijk voor zulke jonge men sen betekent elke kerkgang een of fer. Maar het is voor hen iets van zelfsprekends, evenals hun oudere broers het vanzelfsprekend vinden congregatie, K.A. of jeugdbeweging te bezoeken, onafhankeilijk van de vraag of het weer of de weg wel goed is. Is het te verwonderen, dat het aantal, uiteraard nog prille priesterroepingen uit zulk een ge meenschap relatief hoog wordt? De waarde van elke deugd stijgt immers al naar gelang men er meer voor moet strijden of doen. En aan strijdbaarheid en daadkracht ont breekt het de Wieringermeerders beslist niet Wieringerwerf En tenslotte willen we nog iets vertellen over de parochie Wierin gerwerf, hoogstwaarschijnlijk wel de grootste uit de polder. Pastoor Zijlstra, tot voor kort nog Rector te Alkinaar, heeft daar een juweel van een kerk en een juist hersteld zijnde pastorie aangetroffen. Eerst moest hij zich behelpen in een uiterst primitieve noodwoning. Hij prijst zich nu gelukkig een veel comfortabeler pastorie te hebben. Maar de energieke jeugdige paro chieherder vindt het helemaal niet erg dat hij wat in deze geest heeft ondervonden, omdat hij daardoor iets kon peilen van de miseriën waaronder zijn parochianen een tijdlang gebukt moesten gaan. De kerkdiensten worden opge luisterd door een goed koor onder leiding van de heer Beemster. Ui teraard bestaat dit koor nog niet lang genoeg om „alles te kunnen en te kennen", maar men kwijt zich met prijzenswaardige ijver aan de vrijwillig op zich genomen taak, en wat meer zegt: de geest is voortreffelijk. Pastoor Zijlstra kan zich beroe men op congregaties voor jongens, meisjes, jongemannen, jonge vrou wen, vrouwen en mannen, die al len goed worden bezocht. Op grond van de richtlijnen voor Katholieke Actie, een nieuwe tijd vraagt nu eenmaal nieuwe middelen, bestaat er te Wieringerwerf ook een actie ve, K.A. voor mannen en vrouwen waarvan de leden stuk voor stuk van de belangrijkheid van deze or ganisatie doordrongen zijn. Onderwijs Ook mag Wieringerwerf zich ver heugen in een eigen R.K. school, maar, daar komt een „maar" bij, want de kinderen zijn gehuisvest in een zeer ongeriefelijke en even zeer ondoelmatige houten nood- school van het baraktype met te kleine lokalen en trekkende ramen en gangen. Die school is een doorn in 't oog van iedere opvoeder. Het ding staat beven op de terp, en als speelter rein doet de hele terp dienst, met als gevolg dat de kinderen van on der tot boven met klei besmeurd de school binnen stappen, meestal ook met infaam smerige schoenen en dito handen. Het gevoel vcor reinheid en orde van deze kinderen moet daarom noodwendig wel een geduchte knauw krijgen. De gehele parochie zal daarom mét een zeer grote vreugde het moment begroe ten waarop de eerste steen voor 't nieuwe definitieve schoolgebouw zal worden gelegd. Wanneer de voortekenen juist zijn, dan kan dit medio 1951 plaats vinden. Alle be trokken instanties zijn er van over tuigd, dat deze toestand niet kan voortduren en zij hebben zonder uitzondering volledige medewer king toegezegd. Het jeugdwerk Hoewel het geeenszins de bedoe ling is om 't jeugdwerk zoals ver kennerij en gidsen interparochieel te houden, draagt de omstandigheid dat in Wieringerwerf daarvan op dit tijdstip reeds stevige kernen zijn, daar wel ietwat bij. Zodra mo gelijk zal elk der drie parochies echter over een geheel zelfstandig jeugdwerk moeten beschikken en er wordt in die richting al een en an der ondernomen. LTJ en KAJ en de jongerenafd. van de KVP zul len daarentegen voorlopig wel in terparochieel blijven. Waar het leven in de Wieringer meer door haar betrekkelijk isole ment gekenmerkt wordt door een haast brilliant gezinsleven en dus de behoefte aan genoemde organi saties niet groot geacht wordt, is daarvoor toch een hoogst belang rijke taak weggelegd. De jeugd heeft welliswaar nergens een vei liger haven als in het Wieringer meerse gezin, doch zij zal daar niet kunnen blijven. Het is nagenoeg uitgestoten dat de staatsbedrijven, ook de grootsten niet, meer verka veld zullen worden. En het is dus evenzeer uitgesloten, dat dei opne mingsmogelijkheid van de Wierin germeer dus wordt vergroot. Enke le jongelingen, die gaan trouwen zullen misschien bij vader op de boerderij komen of later het be drijf kunnen voortzetten, maar het blijft daar dan ook bij. Zij zullen dus onafwendbaar hun toekomst el ders moeten zoeken, hetzij in de N.O.-polder of nog verder via emi gratie in Canada, Australië, Brazi lië of waar ook. Genoemde jeugd organisaties nu kunnen die jonge mensen, door hen sociaal en cul tureel wat meer te scholen en in zicht te geven in de maatschappe lijke verhoudingen en het voller le ven zoals dat elders nu eenmaal bestaat, hen een niet te waarderen ruggesteun meegeven voor later. Helaas zijn er nog vele ouders, die dit niet geheel en al willen of kunnen inzien. Wanneer allen daar echter goed van doordrongen zijn en stevig in die richting wordt ge werkt, dan zullen juist de van-huis- uit diep overtuigde en volijverige jonge katholieken van Wieringer meer niet ongewapend in dei vreemde komen. Zij kunnen en zul len dan kernen van goede geloofs beleving vormen in die verre lan den en daardoor een hoogst waar devolle bijdrage kunnen leveren tot het tijdelijk en eeuwig geluk van 't eigen gezin en van de mensen in hun omgeving. Indirecte missione ring dus door voorbeeld en daden, toevertrouwd aan de jongeren van Neerlands jongste provincie. Dat dit een der resultaten moge zijn van het warme en bezielende ka tholieke leiven in Wieringermeer, en de offerbereidheid van de ka tholieken zelf, geve God. (Mededelingen van de Rijkslandbouwconsulent in N.-Holland) Grasland. Dit jaar -kenmerkt zich door veel regen. Er is veel gras op de veehoudersbedrijven. Op vele plaatsen is er zelfs teveel gras. Men ziet hier en daar zeer ruige weiden. Te ruige weiden geven 2 'nadelen: le De zode heeft veel te lijden en wordt grof en open. Het volgende jaar heeft men daar de nadelen van. 2e Men laat het ruwvoer op het land door het vee min of meer vertrappen. Daarom raden wij de veehou ders aan om meer te maaien. Men kan nu nog hooien met behulp van ruiters en verder kan men kuilen. Over het algemeen wordt er veel te laat gemaaid. Men ziet percelen, waar het gras reeds 20 De minister van Verkeer en Waterstaat heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend tot „regeling voor het ver voer van goederen met binnen schepen"-. De minister wil, blij kens de Memorie van Toelich ting, te eniger tijd de regeling van de bevrachting in de wilde vaart, kortweg genoemd de beursregeling, in handen van bet bedrijfsleven stellen. Hij wil reeds thans verklaren, dat hij voornemens is zo spoedig moge lijk tot deze overdracht over te AUTOMATISCH BEVEILIGINGS SYSTEEM VOOR DEN BOSCH In de nacht van Zondag op Maandag heeft het spoorweg emplacement van 's-Hertogenbosch de primeur gehad van het in dienst stellen van een volkomen automatisch beveiligingssysteem, dat zowel voor Nederland als voor Europa nieuw is. In spoorwegkringen is dit systeem bekend onder de naam van NX-systeem. Voor deze moderne beveiliging werd 20.000 meter draad en 60.000 meter kabel gebruikt. Met het NX-systeem is nog grotere veiligheid verkregen dan tot nu toe het geval was en bovendien betekent het een belangrijke besparing in de bedieningskosten. V.l.n.r.: Vier spoorwegmannen bekijken de nieuwe uit- en doorrij- signalen, die aan de kop van het perron zijn opgesteld; tussen de rails zijn op manshoogte de doorrij-signalen aangebracht, met twee lichten voor veilig en onveilig; in plaats van drie seinhuizen is nu een tableau gemaakt, waarop schematisch het gehele emplacement in beeld is gebracht, zodat rm één persoon het geheel kan bedienen. gaan, zodra voldoende waarbor gen zijn geboden voor een be hoorlijke uitvoering van deze regeling. De huidige orde in de binnen scheepvaart als gevolg van het stelsel der evenredige vracht verdeling acht de minister van kunstmatige aard omdat zij ge leid heeft tot het wegvallen van het belang der concurrentie met andere vervoerstakken en aan de zelfwerkzaamheid van de ge organiseerde vakgenoten nage noeg geen plaats laat. Het nieuwe ontwerp bevat, naast een vergunningsstelsel voor beurtvaartdiensten, afhaal- en besteldiensten, ongeregeld vervoer en eigen vervoer, ook de mogelijkheid om de regeling van de bevrachting in de wilde vaart de beursregeling in handen van het bedrijfsleven te stellen. Vertegenwoordigers van vervoerders en verladers zullen daarbij samen moeten werken. De overheid zal zich dan tot het geven van aanwijzingen beper ken. De beursdwang zal voorals nog gehandhaafd worden. Het ligt in de bedoeling om aan alle schippers, die op het tijdstip van de inwerkingtreding der wet aan de wilde vaart deel nemen, een vergunning voor on geregeld vervoer te verlenen. Het vraagstuk van de sanering zal pas aan de orde kunnen wor den gesteld, wanneer de rege ling van de bevrachting door het bedrijfsleven geruime tijd heeft gewerkt. Het wetsontwerp houdt wel de middelen in om over-capaciteit te doen verdwijnen, nl. door het weigeren van vergunningen op grond van het algemeen ver- voersbelang. In normale om standigheden acht de minister dit voldoende. cm hoog is. Hierdoor gaat de ver teerbaarheid van het gras vrij snel achteruit, terwijl dit ook slecht is voor de grasmat. Men krijgt hierdoor een open zode en het volgend jaar ook meer on kruid. Samengevat zijn de volgende maatregelen nu van groot belang: le Weid de koeien in kleine per celen, 1 are per koe per dag, of rantsoenweiden. 2e Maai op tijd, hetzij hooien op ruiters, hetzij kuilen met me lasse of dunne laagjes gras met fijngemalen bieten. 3e Strooi nog wat stikstof. Nu groeit er veel gras. Grijpt nu uw kans, weest niet te gemak kelijk. Want het is lang niet gezegd dat het een volgend jaar weer zo is. Bericht betreffende het reserveren van pootaard- appelen voor 't jaar 1951. Aardappeltelers reserveert of be stelt voor 1951 niet meer pootgoed dan u kunt uitpoten in verband met de bepalingen van de Wet Bestrijding Aardappelmoeheid. Deze bepaalt o.a. dat na een ge was aardappelen 2 jaar andere gewassen geteeld moeten worden om de zo gevreesde aardappel moeheid te voorkomen. Verbouwt daarom per jaar op niet meer dan 1/3 van uw voor aardappelteelt geschikte bouwland aardappelen, om in volgende jaren voldoende land voor aardappelen over te houden. Houdt hiermede reeds nu rekening bij het reser veren of bestellen van uw poot goed en het opstellen van uw bouwplan. Op reeds met aardappelmoeheid besmet terrein mogen natuurlijk in het geheel geen aardappelen geteeld worden. Kan lucerne, gezaaid onder dekvrucht, nu worden gemaaid? De weersomstandigheden waren de laatste tijd van dien aard, dat de ontwikkeling van de jonge lucerne (vooral gezaaid onder vlas) zeer gunstig is te noemen. Dit jaar kwam wederom sterk tot uitdrukking, dat vlas een zeer gunstige dekvrucht is voor lucer ne. Het kan in enkele gevallen een bezwaar zijn dat de lucerne een te grote lengte bereikt, vóór dat het vlas getrokken wordt, waardoor dan de kwaliteit van het vlas wat kan lijden („bruine voeten"). Bij zaaien onder gra nen, vooral bij een geil gewas, laat de dichtheid en regelmaat van stand in meerdere gevallen te wensen over. De ontwikkeling na de oogst bij de granen is dan ook meestal geringer dan bij vlas. Nu de lucerne reeds eén goede ontwikkeling heeft bereikt, doet zich direct de vraag voor of het aan te raden is om een keer te maaien. Dat lucerne beweiden slecht verdraagt is genoegzaam bekend, zodat we daarop niet ver der behoeven in te gaan. Ervaren lucernetelers weten, dat het in normale gevallen is af te raden f 50.werd toegekend aan twee lammeren van P. C. Hin en één ooi van Jac. Lap Kzn. Aangevoerd werden: 29 ram men, 50 schapen met één lam, 78 schapen met twee lammeren, 7 x 4 ooien, 10 x 4 éénjarige schapen en 15 schapen in de verkoop klasse. Prijswinnaars waren: 1-jarige rammen: le pr. A. G. C. Kikkert, res. kampioen; le pr. B. A. Eelman Az.; 2. J. C. Hin; 3A C. Verberne; 3B Joh. Roeper; eerv. vermelding M. C. Bakker. G. C. Kikkert. 2-jarige rammen: 1. P. C. Hin, kampioen; 2. Jb. Eelman Gz.; 3 Jac. Lap Kz. Oudere rammen: 1. P. C. Hin; 2. S. W. Koning; 3. Gebr. Koorn; e.v. Mevr. Dijk. Schapen met 1 ramlam, geboren vóór 30 Mrt.: 1. P. Verberne; 2. G. J. Veeger; 3. Joh. Roeper; e.v. M. C. Bakker, Joh. Roeper. Schapen met 1 ramlam, geboren na 30 Mrt.: 1. M. C. Bakker. Niet volledig. Schapen met 1 ooi en 1 ram lam, geb. vóór 29 Mrt.: IA Jb. Eelman Gz.; IB N. Kikkert; 2A Jb. Eelman; 2B G. C. Kikkert; e.v. Jb. Eelman Gz., N. Kikkert. Schapen met 1 ooi en 1 ramlam, geb. na 29 Mrt.: 1. P. C. Hin; 2A P. C. Hin: 2B M. C. Bakker; 3A M. C. Bakker; 3B G. C. Kikkert; e.v. C. Verberne, G. C. Kikkert. Schapen met 2 ramlammeren; 1. P. C. Hin; 2A Jac. Lap Kz.; 2B M. C. Bakker; 3A S. W. Koning; 3B M. J. Kikkert; e.v. A. P. Dal- meijer, J. C. Hin. Schapen met 2 ooilammeren: 1. Jb. Eelman Gz.; 2. Jac. Lap Kz.; 3. N. Kikkert. Viertal ooilammeren: 1. M. C. Bakker, 2. P. C. Hin, 3. Joh. Roe per. Viertal 1-jarige ooien: IA Jac. Eelman, B P. C. Hin, 2. G. J. Vee ger, 3A R. Eelman, 3B Jb. Eel man. Viertal oudere fokschapen: 1. P. C. Hin, 2. Joh. Roeper. TER GELEGENHEID VAN LABOURDAG WASHINGTON, 2 Sept. (Beu ter). Ter gelegenheid van La bour day heeft president Truman in een boodschap verklaard te weten, dat hij op alle Amerikaanse arbeiders kan rekenen bij het op werpen van een sterke dam tegen communistische agressie. De Verenigde Staten willen vredesomstandigheden scheppen, waaronder de mannen en vrouwen van alle landen een hogere le vensstandaard kunnen bereiken en aan het besturen van hun eigen land deel kunnen nemen. Zo lang het bewijs niet geleverd is dat de agressors vrede wensen, aldus de president, moeten wij de vereiste verdedigingsmaatrege len treffen. NIEUW KLOOSTER TE 'S-CRAVENHAGE De Congregatie van de Liefde zusters van de Heilige Carolus Borromeus te Maastricht is voor nemens een nieuw klooster te gaan bouwen te 's-Gravenhage. Er werd inmiddels, zoals bekend is, bij het Haagse gemeentebestuur een verzoek ingediend om in erf pacht te mogen verkrijgen een terrein gelegen aan de Revius- straat, de Troelstrakade en de Erasmusweg, groot 3875 vierkante meter. „Fair Sea" uit Priok vertrokken 's-GRAVENHAGE, 4 Sept. Het troepenschip „Fair Sea" is op Vrijdag 1 September j.l. met 1547 passagiers uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. De gezinnen, welke zich aan boord bevinden, tellen tezamen 129 baby's. Het aantal baby's aan boord van de „Ranchi", die op 29 Augustus vertrok, is inmiddels gestegen van 109 tot 115. LIJN COEVORDEN- BENTHEIM WORDT HERSTELD In principe is besloten de spoorwegverbinding tussen Coe- vorden en Bentheim via Nord- horn te herstellen; aan Duitse zijde zal de exploitatie eventueel door de Westfalische Bundesbahn ter hand worden genomen, ter wijl de Nederlandse Spoorwegen in ons land de organisatie en exploitatie zullen verrichten. Eer het zover is zullen echter nog verschillende werkzaamhe den uitgevoerd moeten worden, o.a. nvoet een spoorbrug worden hersteld. onder dekvrucht gezaaide lucerne hetzelfde jaar van inzaai te maaien. Zou men maaien, dan verkrijgt men het volgend jaar een holler en spichtiger gewas. Het uiteindelijk resultaat is dan ook, dat de ogenschijnlijke winst een verlies betekent. De verkla ring hiervoor is de volgende: Lu cerne moet een bepaalde ontwik keling hebben bereikt, voordat ge maaid mag worden. Dit gewas verzamelt tijdens de groei onder de grond in de wor telknoppen reserves voor de vol gende oogst. Maait men te vroeg dan hebben de wortelknoppen on voldoende gelegenheid reserves tr vormen. De kans is dan groot, da meerdere plantjes zich niet of on voldoende kunnen herstellen waardoor dan een te dun gewa kan overblijven. Zijn er nu percelen, die kunnen worden gemaaid? Ons advies ir deze is: maai in geen geval nor maal ontwikkelde percelen, ge zaaid onder granen. Wanneer tij dig een zwaar perceel onder vla> of licht graanperceel wordt ge maaid zal, gezien de weersomstan digheden van de laatste tijd, hier van wellicht geen schade worden ondervonden, mits men echter op tijd maait en beslist niet na half September.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3