Bescherming burgerbevolking moet nu worden voorbereid PRINCE GEORGE, een Canadese stad met Amerikaanse carrière Een zeer sterke bezetting op de Hoornse kortebaandraverij Doeltreffende bloedtransfusie kan worden georganiseerd INZAAI VAN GRASLAND Canadian Post Eer de atoombom valt: Meetinstrumenten in brievenbussen Echtpaar gedood bij autobotsing Hugo-Boys legt beslag op wisselbeker Geslaagd tournooi PAGINA 4 DINSDAG 5 SEPTEMBER 1950 Prince George Sunday, 27-8-'50. Hier is weer de stem van uw correspondent-emigrant uit Prin- ce George, een stad In Centraal British Columbia in Canada. Van daag laten wij de bloemen van de experimenteer farm en de duizen den andere dingen die wij hier voor de Canadese landbouw be oroeven voor wat ze zijn, en heb ben het gedaver van de vliegtui gen van de op 150 M. afstand gele gen grootste Canadese luchthaven uit ons hoofd geschud. Prince George en British Co lumbia zijn voor jullie niets zeg gende woorden. Laten we trachten dit duidelijk te maken. Prince George staat op de meeste kaar ten in Nederland nog aangegeven als Fort George. En dat was vijftig iaar geleden ook juist. Toen stond er inderdaad alleen een soort fort. Het was een nederzetting van enkele blanke handelaars, die de pelzen opkochten van de pelsja gers en soms ook handelden met de Indianen, de eigenlijke bewo ners van dit ongekend uitgestrek te woud- en prairiegebied. Maar meestal stonden ze met die India nen op voet van oorlog. Want de Indianen verzetten zich met alle hun ten dienste staande middelen en dat waren er velen, tegen de indringers, die zich langzamer hand meester maakten van het beste wat hun land rijk was. Daarom waren de handelsmensen eenvoudig gedwongen om inder daad hechte versterkingen te bou wen om zich tegen de aanvallen van de Indianen te kunnen ver dedigen. Deze strijd is nu be slecht, natuurlijk in het nadeel van de Indianen, en daarmede is een einde gekomen aan de ro mantische tijd van de „trappers" of woudlopers. De oorspronkelijke bewoners zijn teruggedrongen in bepaalde natuurreservaten, waar ze vrii mogen leven, jagen en vis sen. Maar dat is dan ook alles wat hen is overgebleven. Halfbloeds Uiteraard hebben zich veel In dianen met de blanken vermengd. Hierdoor is een soort halfbloeden ontstaan, die, gelijk nu eenmaal het geval is met meer rasver mengingen, niet kunnen bogen op een grote mate van betrouw baarheid. Ze nemen het niet zo nauw met mijn en dijn. Vooral de vrouwen staan hoogst ongunstig aangeschreven, Vijf jaar geleden was er van de stad Prince George nog niets te bekennen, dan een nederzetting van hoogstens 25 huizen. Maar deze nederzetting is Bergingspogingen Firefly voorlopig geslaakt De pogingen om de Firefly van de marine-luchtvaartdienst., die vorige week Woensdag bij Kijkduin in zee stortte, te ber gen, zijn wegens het slechte weer voorlopig gestaakt. Zodra de zee kalmer is. hoopt men op nieuw te beginnen. Het lijk van de piloot, W. van de Born, is nog niet gevonden. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 4 September. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rot terdam). Stemming prijshoudend. Tarwe prima kwaliteit zonder vochtgehalte 22.5022.75. Doorsnee kwaliteit op vochtconditie 22.25 22.55. Zomergerst 26,0027.25. Haver naar kwaliteit 20.0024.50. Peul vruchten: groene erwten 35.00 40.50. Schokkers 37.00—42.50. Paardenmarkt Utrecht Op de Utrechtse Paarden markt werden aangevoerd 397 paarden. De prijzen varieerden voor luxepaarden van 9501050; werkpaarden van 650900: oude paarden van 450650; paarden boven drie jaar van 600800; paarden beneden 3 jaar van 450 650; veulens van 200300; hit ten van 450725. De handel was flauw. Post voor de „Goya" Post bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Goya", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 7 September a.s .in Nederland wor den ter post bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: aan boord van het troepenschip „Goya", op thuisreis naar Neder land. De naam van de vermoede lijke tussenhaven mag niet worden vermeld. INTERNATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN TE PARIJS In het zwembad Tourelles te Parijs werden gisteren internatio nale wedstrijden gehouden met o.a. de deelneming van een kleine Ne derlandse zwemploeg. De belang rijkste uitslagen luiden: 100 m rugslag dames: 1 Greet Galliard (Ned.) 1 min. 19.8 sec.; 2 Ginette Jany (Fr.). 100 m vrije slag heren: 1 Jany :Fr.) 57.6; 2 Larsson (Zw.). 100 m vrije slag dames: 1 Irma ichuhmacher (Nea.) 1.07.6; 2 Arene Oelmas (Fr.) 200 m schoolslag heren: 1 Lusjen Fr.) 2.48.8; 2 Blanco (Sp.) 2.54.5; Bekkering (Ned.) 2.57.8. 200 m schoolslag dames: 1 Ex iequo Lies Bonnier (Ned.) en Ray- nonde Vergauwen (Belg.) 2.58.9. 3 maal 100 m wisselslag estafette lames: 1 Nederland (Greet Galli ard, Lies Bonnier en Irma Schuh- macher) 3.54.8; 2 Frankrijk. De 2.58.9, waarin Lies Bonnier ge lijk met Raymonde Vergauwen als eerst® op de 200 m schoolslag ein digde, betekent voor de Aegir- zwemster een nieuw persoonlijk rewwd. in enkele jaren zo wonderbaarlijk snel gegroeid, dat ze de naam stad geheel en al verdient. Er staan thans ta'|:jke grote hotels, ban ken, kantoren en andere grote in stellingen, die echt Amerikaans aandoen, vooral 's avonds wan neer men er door heen rijdt en de kolossale lichtreclame's af en aan ziet flitsen. Maar deze stad is wel een groot contrast met de U be kende Hollandse steden. Behou dens de openbare gebouwen zijn alle huizen gebouwd van hout en onderhevig aan de sterkst uiteen lopende ja zelfs fantastisch te noe men bouwstijlen. Het huis wordt gebouwd naar de zin en de smaak van degene door wien of voor wien 't gebouwd wordt. De mees te bewoners bouwden hun huis zelf op de plaats die ze er zelf voor hebben gezocht. Men koopt een stukje grond en hout. Beide elementen zijn spotgoedkoop, want het is hier alles houtzage rijen wat de klok slaat en over ruimte moet je maar niet spre ken. Het gevolg is dat de huizen wijd en zijd verspreid staan, op alle mogelijke „rooilijnen" en in alle denkbare variaties. Men heeft nergens mee uit te staan. Bouw vergunningen of andere voor schriften zijn onbekend. De stra ten zijn bijna allemaal breed. Men heeft immers toch ruimte plenty. Maar de verharding bestaat, met uitzondering van de hoofdwegen die gebitumeerd zijn, hoofdzake lijk uit grint. Bij enkele dagen droogte jaagt iedere „car" golven stof op en bij regenval verande ren ze in modderrivieren. Maar dat alles zal na verloop van enige jaren beter worden. Op het ogen blik is het echter volstrekt onmo gelijk dat de wegenbouw gelijken tred houdt met de verbazingwek kend snelle ontwikkeling van dit land. In dit district heerst er een nij pend gebrek aan arbeidskrachten, en vooral voor ambachtslieden zoals timmerlieden, André Louwe Prinses Birgitta van Zweden, dochtertje van prinses Sibylla, gaat thans, evenals onze prin sesjes, gewoon naar school. Prinses Birgitta, met haar onderwijzeres mej. Marie Louise Chevalier, tijdens de eerste schooldag op de Franse school te Stockholm. HOORN Voor de draverij op Woensdag 6 September te Hoorn zijn de volgende 29 paarden inge schreven: Nino Narville, Nuni Brewer. Nanda D. Marry Simons. Louis F. H. Lycurgus. Monte Carlo. Lepe laar S. Mystic. Lady. My Darling, Leidstar Kwarteltje S. Karei Pluto. Limbus. K. Mc Hollo. Kamulet Axit. Kriemhilde. George Wilkes. Eduard Anvil. Edelman. Johannes. Jim Wilkes. Jay Mc Gregor. Lae- (are A. Excellentie Brewer Ab dullah Scott. Herolg Mc. G. Guy Hanover. Allouez. We kunnen gerust vaststellen, dat het practisch onmogelijk is. om momenteel voor een kortebaan draverij een sterker bezetting te krijgen als nu Voor Hoorn is inge schreven. De beste paarden uit N. en Z. Holland, Friesland en Gro ningen zullen hier om de prijzen kampen. Onder de paarden welke de groootste afstand moeten lopen treffen we aan het uiterst snelle paard Guy Hanover. Dit paard toont dit jaar een geweldige snel heid zowel op de korte als lange baan. Won het in de laatste door de harddraverijvereniging Hoorn en Omstreken georganiseerde dra verij in Alkmaar het langebaan- nummer, ook Zondag j.l. in Apel doorn won het de eerste prijs, on- (Van onze verslaggever) De Amerikaanse radioloog prof. William Myers die de atoom- proeven op Bikini heeft bijgewoond, heeft verklaard dat naar xijn mening doeltreffende bloedtransfusie op grote schaal het belangrijkste middel zal zijn om het aantal slachtoffers van mogelijke atoomaanvallen in de toekomst zoveel mogelijk te beperken. Het is echter niet mogelijk om zoveel bloedplasma in voorraad te hebben als nodig zou zijn om alle slachtoffers van een bepaalde aanval op tijd en met bloed van hun bloedgroep te helpen. Daartoe zou b.v. alleen al in Hirosjima bij de aanval die daar in Augustus 1945 160.000 doden en gewonden eiste, evenveel bloed nodig zijn geweest als in de gehele oorlog bij bloedtransfusies is gebruikt. Derhalve is hij voorstander van een systeem dat doeltreffende hulp in zulke gevallen toch mogelijk maakt. Iedere burger zou daartoe te allen tijde een kaartje of plaatje op de borst moeten dragen, waarop zijn naam en vooral zijn bloedgroep staan vermeld. Na een aanval zouden dan onmiddellijk de niet-getroffenen him bloed kunnen afstaan aan hen voor wie dit vereist is. zon der dat moeilijkheden met bloedgroepen ontstaan. Natuur lijk zijn hiervoor instrumenten nodig. Opslagplaatsen voor in strumenten, medicamenten en verbandstoffen zouden zoveel mogelijk buiten de grote steden gedecentraliseerd moeten wor den ingericht. Vooral zgn. vase- line-gaas, het ideale middel te gen brandwonden, zou aanwe zig moeten zijn, temeer daar, zoals ook de Heerlense hoofd- mijnarts Jac. W. Creyghton ons dezer dagen verklaarde, het grootste gevaar van de atoom bom gelegen is in zijn brand stichtende werking. Wat de verspreiding van ra dio-activiteit betreft: men moet niet menen dat zij overal in een getroffen stad van een dode lijke dichtheid zou zijn. Prof. Myers toonde zich daar om voorstander van het plaatsen van meetinstrumenten, die de graad van radio-activiteit in een bepaalde wijk aangeven. Deze zouden het best geplaatst kun nen worden in brievenbussen, die men practisch op alle plaat sen in iedere stad vindt. Speciale koeriers zouden na een aanval de mate van radio activiteit kunnen aflezen en deze rapporteren, zodat men een juist overzicht van de situatie in een getroffen stad krijgt. Waar wij er ernstig rekening EEN DIK-DOENDE SCHOONZOON IN SPÉ In een rijwielstalling te Den Haag kwam op 29 Augustus een klant tot de ontdekking, dat hem 500 gulden ontstolen waren. De i weiden mee moeten houden, zo ver klaarde ons verder dr. Creygh ton, dat bij een eventuele vol gende oorlog atoombommen zullen worden gebruikt, dient de burgerlijke verdediging ook tegen die bedreiging hecht te worden georganiseerd. Voor de faitisme is geen plaats: wie da- denloos blijft, is weerloos en reddeloos. De burgerbevolking dient deugdelijk te worden voorge licht, om een paniek later te voorkomen. De brandweren zul len sterk gedecentraliseerd, aangevuld en geïnstrueerd moe ten worden. Hulpdiensten zul len speciale opleidingen moeten ontvangen in het werken met apparaten die radio-activiteit aangeven. Rode Kruis personeel zal grotere bevoegdheden dan normaal moeten hebben, omdat het aantal slachtoffers bij atoomrampen zoveel groter is. Het zal vertrouwd moeten zijn met het uitvoeren van bloed transfusies en het geven van in jecties met opwekkende en pijn stillende middelen. Speciale schuilkelders dienen te worden ingericht: beton, van een dunne metaallaag voorzien, biedt zo wel bescherming tegen explo sies als tegen radioactieve stra ling. Daar verwacht wordt, dat men veel langer in de schuil kelders zal moeten verblijven dan bij de vorige oorlog, zullen hiervoor hygiënische en medi sche maatregelen moeten wor den genomen, terwijl voldoen de voedsel en water aanwezig I moeten zijn. Dr. Creyghton toonde zich ook voorstander van decentrali satie van bestuurslichamen, be staansmiddelen en ziekenhuizen, evenals van voorraden gecon centreerde en geconserveerde voedingsmiddelen en water, ter wijl naar zijn mening plannen voor evacuatie en terugkeer uit en naar bedreigde gebieden te voren met de grootste zorgvul digheid dienen te worden ge maakt. Naar zijn oordeel mag men geen ogenblik langer wachten met het nemen van een besluit om de bescherming van burgers tegen aanvallen met atoomwa pens te organiseren. Het gaat er niet om een toestand van paniek te scheppen, maar juist om die te voorkomen wanneer, wat God moge verhoeden, atoomwapens ook tegen ons land zouden wor den gebruikt. „KRUISTOCHT VOOR DE VRIJHEID'' DENVER, 4 Sept. (Reuter). Generaal Dwight Eisenhower heeft Dinsdag te Denver (Colo rado) in een toespraak, welke door de vier grote Amerikaanse omroepverenigingen werd uitge zonden, een „kruistocht voor de vrijheid" ingezet. Dit is een be weging, welke wordt geleid door generaal Lucius Clay, voormalig Amerikaans militair gouvernèur in Duitsland, en gesteund door Amerikaanse particulieren en in ballingschap levende politieke leiders uit Oost-Europa. Eisenhower deed op de Ameri kanen een beroep „het commu nistisch bedrog" te helpen bestrij den door het financieren van „machtige radiostations in het buitenland, welke werken zonder regeringsbeperkingen". De bewe ging wil een „radio vrij Europa" stichten, met een netwerk van stations, die, onafhankelijk van de „Voice of America" (van het ministerie van buitenlandse za ken), zouden deelnemen aan de propaganda-oorlog tegen de com munistische radiostations. DE ZAAK-BERTHA HERTOGH SINGAPORE, 4 Sept. (Reuter). Bertha Hertogh, haar pleegmoeder en haar echtgenoot zijn Maandag voor het Hooggerechtshof te Sin gapore verschenen. (De Neder landse consul-generaal eist, dat haar huwelijk wordt ontbonden.) Er werd een besloten zitting gehouden, waarna beide partijen overeenkwamen, dat Bertha 'on der de rechtsbevoegdheid van het Hof zou blijven. De zaak werd tot een nader te bepalen datum, waar op een openbare zitting zal wor den gehouden, verdaagd. Moh. Natsir, leider van de Indo nesische Mohammedaanse partij en thans kabinetsformateur, zou persoonlijk belang stellen in deze zaak, daar hij Bertha op een Mo hammedaanse school te Bandung wilde toelaten. „Pandit Nehroe en de gehele Mohammedaanse wereld zijn zeer bezorgd. Het zal een godsdienst kwestie worden, waarin Indone sië, India en Pakistan belang zul len stellen", aldus een verklaring van Majid, president van de „Mos lem Welfare Association". danks een voorgift aan zijn con currenten van 80 m. De Friese stal Kramer komt met de paarden Leidstar en Kriemhilde en zal zeker meetellen, terwijl de Vieger met Allouez, Nanda D en My Dar ling het ernstig zal proberen. Het entrainement Geersen met de paarden Karei Pluto, Jim Wilkes en Laetare A lijkt ons weer zeer sterk. Lycurgus, een paard van onze plaatsgenoot de heer K, Swier staat op 280 meter wel zeer gun stig in de course. Het vorig jaar ging de eerste prijs aan dit paard maar net voorbij, doch voor dit jaar kan men het een zeer goede kans geven, temeer daar het dit jaar op de kortebaan al meerdere successen heeft geboekt. Het bestuur der Harddraverij- vereniging Hoorn en Omstreken kan terecht trots zijn op deze ge weldige inschrijvingen. Gisteravond even na tien uur is op de rijksweg tussen Ede en De Klomp een ernstig auto-onge luk gebeurd, dat aan twee perso nen het leven heeft gekost. De dekkledenfabrikant A. P. L. de Z. uit Nieuwer-Amstel, die met zijn echtgenote in een Citroën personenauto op de rijksweg reed, wilde in de bocht bü de boerderij „De Wetering" een voor hem rij dende luxe auto passeren. Van de andere kant naderde een uit Rot terdam naar Duitsland onderweg zijnde Mack-vrachtwagen met aanhangwagen. De wagens reden tegen elkaar op. De heer Z. en zijn echtgenote werden op slag gedood. Haven Antwerpen weer normaal BRUSSEL, 4 Sept. (ANP) Naar van de zijde van het mi nisterie van Economische Zaken wordt medegedeeld, is de toe stand in de haven van Antwer pen hedenmorgen normaal. In totaal hebben 3.700 arbeiders het werk hervat, waarmede voldaan wordt aan de thans bestaande behoefte. Nog steeds aardschokken in Assam GAUHATI, ASSAM, 4 Sept (Reuter) In Opper-Assam zijn vandaag weer aardschokken waargenomen. Pandit Nehroe, de premier van India, brengt thans een bezoek aan het getroffen gebied. CONCRES VOOR CODSDIENSTCESCHI EDEN IS In het Indisch Instituut in Am sterdam is het zevende congres voor Godsdienstgeschiedenis ge opend door prof. dr. G. van der Leeuw. De commissaris in de pro vincie Noord-Holland, dr. baron de Vos van Steenwijk en de bur gemeester van Amsterdam, mr. Arnold d'Ailly waren hierbij te genwoordig. De minister van O., K. en W., prof. dr. F. J. Th. Rutten ver welkomde de congressisten, die afkomstig zijn uit 13 landen, na mens de regering. De minister herinnerd de aanwezigen er aan, dat in Nederland de theologische wetenschap sedert eeuwen heeft gebloeid en hij zag in het congres een middel tot een verdieping van het religieus besef. Bevrijdingsvuur van Eindhoven naar Nijmegen. Op Woensdag 20 September a.s. zullen estafettelopers en wiel renners het overwinningsvuur uit Bayeux van Eindhoven naar Nij megen overbrengen langs de his torische corridor. Uit andere plaatsen zal men later weer naar Nijmegen gaan om bij de overwinningszuil nabij de Waalbrug het vuur aan te steken. Familiejuwelen van Strassburger terecht De familiejuwelen van de circus familie Strassburger, die enige maanden geleden gestolen werden, zijn terecht De Haagse recherche is er in ge slaagd om dg dief en een heler ach ter slot en grendel te zetten en de meeste sieraden op te sporen. REGERING VAN IRAK DIENT ONTSLAG IN BAGDAD, 4 Sept. (Reuter) Sayd Tawfik Soewaidi, minister president van Irak, heeft het ontslag van zijn regering bij de waarnemende regent Emir Zai- aibn al Hoessein ingediend. Een reden voor het verzoek om af treden is niet opgegeven. OPROEPING LICHTING 1949 Schrijven van generaal Kruis Alle dienstplichtigen van de lichting 19491 en 1949II zullen, tegelijkertijd met hun oproeping, een schrijven ontvangen van ge neraal mr. Kruis, waarin de opper bevelhebber een nadere uiteen zetting geeft, wat de redenen zijn van de maatregel. O.m. wijst de generaal op de noodzaak van een sterk West-Europa en acht hij het niet billijk jegens de voorgangers van de genoemde dienstplichtigen, dat de eersten te zwaar zouden worden belast. Haagse recherche verdacht al vrij spoedig de 20-jarige rijwielherstel ler J. M. B. Bewijzen kreeg men eerst in handen, toen bleek ,dat B. op naam van zijn a.s. schoonvader een per sonenauto voor veertien dagen had gehuurd. Dit kon hij, gezien zijn inkomen .onmogelijk betalen. Zaterdag is de rijwielhersteller met de auto in Tiel aangehouden. Hij was met zijn a.s. schoonfamilie uit toeren om haar een pretje te bezorgen. Jeugdherberg wegens roodvonk gesloten Op last van de inspecteur voor volksgezondheid is de Lunterse jeugdherberg „De Poekakker" tot half October gesloten. In het afgelopen weekend werd nl. bij twee kinderen van de her- bergouders, de familie van Loon, roodvonk geconstateerd. De trekkers, die op dat moment in „De Poekakker" verblijf hiel den, vertrokken met de meeste spoed naar elders. Het mag een gelukkige omstandigheid heten, dat de sluiting vrijwel samenvalt met het einde van het seizoen, ofschoon deze jeugdherberg ook (Mededelingen van de Rijkslandbouwconsulent in N.-Holland) le 20 kg Engels raai weidetype; 2e 5 kg witte cultuurklaver. Doordat er geen hooitypen in zitten geeft dit een fijn grasland De opbrengst is ondanks gemis aan hooitypen verzekerd. In Wie- ringermeer en daarmee vergelijk bare zandgronden met weinig hu mus zijn wij zeer beslist tegen standers van het gebruik van hooitypen. In het oude land is het gebruik van een kleine hoeveelheid hooi- type Engels raai, doch niet te veel niet af te raden. Het beste hooi- type is dan het Engels raai hooi- type C.B. Een kleine hoeveelheid beemdlangbloem weidetype (zo dit te krijgen is) is dan ook aan te raden. Dit is natuurlijk iets grover. De samenstelling van het meng sel is nu: 1. 15 kg Engels raai weidetype. 2. 5 kg witte cultuurklaver. 3. 3 kg Engels raai hooitype. 4. 5 kg beemdlangbloem weide type. x Voor de blijvende weilanden ligt de zaak even anders. Hooitypen willen wij ook hier er weer niet in hebben. Als we zaad willen hebben, kunnen we beter tarwe zaaien. Ook hier weer maakt het Engels raai weidetype het belang rijkste bestanddeel uit. Beemd langbloem weidetype (zo dit te krijgen is) is wel zeer gunstig. Timothee weidetype is niet te krij gen, doch we zijn zulke voorstan ders van dit ras, dat we een klein Inzaai van grasland. Deze inzaai kan het beste ge schieden in Augustus en ook nog wel in September. Deze inzaai is beter dan een voorjaarsinzaai. Na het zaaiklaar maken van het land is het van belang er aan te denken het land eerst goed te rol len. Daarna wordt er gezaaid. Het beste is wel een zaaimachine te gebruiken met een rij-afstand van 10 cm. Daarna wordt er weer ge rold, zodat we verzekerd zijn, dat de grond en het zaad in die grond goed is aangedrukt. Met de regen, welke in Augustus en September wel valt en de warmte zijn we dan verzekerd van een goede aan slag. Dit wordt vooral geschreven voor hen, die meerjarige kunst weiden of blijvende weiden in zaaien. Onder meerjarige kunst- verstaan wij weilanden die 3 a 4 jaar blijven liggen, waarna deze worden omgeploegd. De keuze van het juiste zaad mengsel is een zeer belangrijk punt. Het gebruik van soorten, die na enkele jaren afsterven, moet dan ook bij de aanleg van blijvend weiland en meerjarige kunstwei- den worden vermeden. Ook moe ten we geen soorten hebben, die na de eerste snede vergeten om in de zomer opnieuw uit te lopen. Daarom moeten we, in deze ge vallen, vooral gebruik maken van weidetypen. Deze weidetypen ge ven voldoende ontwikkeling en munten uit door sterke uitstoe- ling, lange levensduur en goede nagroei in de zomer. Het gras, waarom het in dit geval "aat, is het Engels raai, wei detype. Koop N.A.K. gekeurd zaai zaad. Dit alleen geeft u de ga: rantie. Het beste Engelse raai weidetype kunt u vinden in de Rassenlijst, terwijl iedere assis tent van de Voorlichtingsdienst u dit ook kan vertellen. Gebruik meerjarige kunstweiden op de zandgronden, zoals in de Wierin- germeer en daarmee vergelijk bare gronden. In het kort die gronden, waarin niet veel humus voorkomt en daar waar wissel bouw wordt toegepast. Voor deze in de nazomer en herfst nogal wat i kunstweiden kan per ha het vol gasten telt. gende aangeraden worden: LAATSTE FRANSE PRIESTER UIT MOSKOU GEZET PARIJS, 4 Sept. (Reuter) Pater Jean de Matha Thomas, die de Sowjet-Unie binnen 48 uur moest verlaten, heeft te Pa rijs aangekomen tegenover Reu ter verklaard, dat er vaak een lid van de Sowjet-politie bij zijn biechtstoel in de Moskouse kerk van St. Louis stond en aanteke ningen maakte over de lieden, die daar geknield lagen. In de drie jaar, dat hij in Mos kou was geweest waren er elf leden van zijn staf verdwenen, onder meer een Franse vrouw Ook haar dochter, die op de Amerikaanse ambassade werkte was eveneens verdwenen. Jean de Matha was de laatste Franse geestelijke in Moskou. beetje van het hooitype niet af raden. In het mengsel zal het niet genoemd worden. Omdat we bij blijvende wei landen in de toekomst zien, moe ten ook veld- en ruwbeemd aan wezig zijn. Naast de witte cul tuurklaver dient er wat weide- klaver bij te zijn. Het mengsel is nu als volgt: 1. 15 kg Engels raai weidetype. 2. 3 kg Beemdlangbloem weide type. 3. 3 kg Ruwbeemdgras. 4. 3 kg Veldbeemdgras. 5. 2 kg witte weideklaver. 6. 3 kg witte cultuurklaver. DJAKARTA BESMET VERKLAARD De minister van sociale zaken heeft krachtens de wet tot wering van besmetting door uit zee aan komende schepen en de wet tot regeling van het sanitair toezicht op de luchtvaart Djakarta (Indo nesië) wegens pest besmet ver klaard. NIEUWE NIEDORP. Onder dreigende onweerwolken werden j.l. Zondag de door N.V.V. uitge schreven seriewedstrijden gespeeld. Reeds twee jaar aaneen had V.Z.V. beslag weten te leggen op deze beker; het was voor haar dus een uiterst belangrijke middag. Indien zij al haar tegenstanders deze mid dag versloeg, werd zij eigenaar van de mooie Amstel-beker. N.V.V.Hugo Boys 0—2 In een zeer kalme wedstrijd wis ten de oranjehemden deze eerste ronde te winnen van hun gast heren. Voor de rust een vrijwel gelijkopgaande strijd, met felle aanvallen over en weer. Vijf minu ten na de rust was een keurig ge plaatst balletje van de Hugo Boys- midvoor keeper Druif toch te mach tig. De N.V.V.-ers lieten zich direct echter niet overtroeven en onder namen enkele snelle uitvallen. Zij strandden echter op een goed spe lende Hugo Boys-achterhoede. Tien minuten voor het einde trok de Hugo Boys-mid voor er nogmaals snel tussenuit en profiteerde goed van de hem geboden gelegenheid. Een leeg doel is al heel spoedig te overrompelen. Met deze 20 voorstand voor de Heerhugowaar- ders, werden zij in de winnaars ronde geplaatst. De wedstrijd stond onder de goede leiding van scheids rechter A. Sannes. Sporters—V.Z.V. 0—2 Enthousiast vingen deze twee teams de wedstrijd aan. Een snelle partij voetbal werd vooral in het begin gegeven. VZV beschikte over een uitstekend in takt zijnde voor hoede, die aanvankelijk echter wei nig presteerde tegen de als een rots blok in de branding staande Spor ters achterhoede. Voor de rust kreeg VZV kans na kans om te scoren, zij beschikten echter niet 24 jaar geleden richtten een aantal Uithoorners een hengel- vereniging op, die door de leden „De Vrouwenplaag" werd genoemd. Waarschijnlijk hebben de heren hun club deze naam gegeven, omdat het voor de vrouwen werkelijk een plaag is de gevangen visjes te ontschubben, te koken of te bakken, en dan nog net te doen of zij die graten met een beetje vis er omheen lekker vinden. Deze foto toont U de Vrouwenplagers voor de wedstrijd. over de juiste schutter. Tien minu ten na de rust ziet de V-rechtsbui ten Wijnker tijdens een heftige aanval op het Sporters-heiligdom, kans een hem goed toegespeelde bal netjes in het net te plaatsen, voor dat Sporters-keeper er maar één vinger near uit kon steken. Vlak voor het einde weet de kleine V.- rechtsbinnen Keesom de toestand van de VZV-ploeg nog te verbete ren door een goed doelpunt. Deze wedstrijd stond onder leiding van scheidsrechter Wit Veriieaersrondes N.V.V.Sporters 30 Reeds voor de rust wisten de gastheren een 2—0 voorstand te be reiken, door goed samenspel en een rustige houding. Het was vbor Spor ters onmogelijk deze wedstrijd in het volle tempo uit te spelen, aan gezien zij met een kleine pauze, practisch twee wedstrijden achter elkaar had te spelen. Vijftien minu ten na de rust stelde de NVV-mid- voor de toestand van zijn club safe, door de voorsprong tot 3—0 op te voeren. Het was een tamme match, en voor de vele toeschouwers ook weinig aantrekkelijk. Winnaararonde: VZVHu go-Boys 2—3 Dit was een match tussen twee oude rivalen, die elkaar reeds dik wijls bestreden hebben tussen de witte lijnen. Vol vuur werd ditmaal de wedstrijd aangevangen. Enthou siast wierpen beide partijen al hun krachten in de strijd en reeds direct ontwikkelden zich voor het VZV- heiligdom enkele duellen. Na tien minuten spelen wist de H.B.-links buiten zijn club de leiding te bezor gen, met welke stand de rust in ging De wedstrijd bood het talrijke publiek iets, wat nog geen enkele wedstrijd hen deze middag te zien had gegeven. Na de rust is het de rechtsbuiten die de voorsprong verhoogt tot 20, geen minuut later echter weet de VZV-voorhoede te profiteren van de vreugdestemming in de Heerhugo- waardse achterhoede en is de stand 21. De eindstand van deze wed strijd werd tenslotte 32 in het voordeel van de Oranjehemden, die hiermede kregen wat hen toekwam. Hiermede was het einde gekomen van de door Nw. Niedorp georgani seerde seriewedstrijden, welke ver eniging een woord van lof verdient voor de organisatie. De publieke belangstelling was zeer groot. OPROEP VAN MC CLOY FRANKFORT, 4 Sept. (Reuter). Over het radio-netwerk van de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland heeft hoge commissaris John Mc Cloy Maandag ter gele genheid van de „dag van de ar beid" een boodschap gericht tot alle arbeiders ter wereld. Hii deed hierbij een beroep op hen om hun „vrijheden en rechten tegen de communistische bedreiging te ver dedigen". „Een der grootste machten, waarop de vrije wereld in haar verzet tegen de agressieve doel einden van het communisme kan bouwen", noemde Mc-Cloy de ge organiseerde arbeidersbeweging. In West-Duitsland, zo zeide de Amerikaanse hoge commissaris, omvat deze meer dan vijf millioen mannen en vrouwen in de niet- communistische vakverbonden. Hij achtte deze bonden alle steun waard in hun strijd voor hun wettige doeleinden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4