Honderdduizend Kajotters waren in Brussel tezamen gekomen Koningin Astrid herdacht Nederlands protest in Cairo DE GESLOTEN POORT >k Triton vijfde te Milaan Van Alle Dag visselbeker Zes-en-vijftig nationaliteiten rond een eenvoudige kanunnik Internationale K.A.J. bestond 25 jaar RADIO DE BEURS Aankomst troepen schip Cameronia De belemmeringen in het Suez-kanaal Het plan-Schuman Naar wij vernemen: Waarom de Mijlpaal een Sof paal werd In ChristusLicht CRES VOOR ISTGESCH1EDENIS isch Instituut in Am- het zevende congres enstgeschiedenis ge- prof. dr. G. van der ammissaris in de pro l-Holland, dr. baron Steenwijk en de bur- an Amsterdam, mr. waren hierbij te- van O., K. en W„ J. Th. Rutten ver congressisten, die uit 13 landen, na- gering. De minister aanwezigen er aan, land de theologische sedert eeuwen heeft zag in het congres een verdieping van besef. -uur van Eindhoven Nijmegen. lag 20 September a.s. ettelopers en wiel- overwinningsvuur uit Eindhoven naar Nij- rengen langs de his- lor. plaatsen zal men naar Nijmegen gaan irerwinningszuil nabij het vuur aan te ejirwelen van >urger terecht awelen van de circus- ssburger, die enige jden gestolen werden, recherche is er in ge- dief en een heler aeh- •endel te zetten en de en op te spore». NC VAN IRAK ONTSLAG IN 4 Sept. (Reuter) Soewaidi, minister- Irak, heeft het zijn regering bij de e regent Emir Zai- ssein ingediend Een iet verzoek om af- opgegeven. LICHTING 1949 van generaal Kruis stplichtigen van de I en 1949II zullen, met hun oproeping, ontvangen van ge mis, waarin de opper- een nadere uiteen wat de redenen zijn tregel. O.m. wijst de de noodzaak van een 'uropa en acht hij het egens de voorgangers ;mde dienstplichtigen, ten te zwaar zouden st. schutter. Tien minu et ziet de V-rechtsbui- tijdens een heftige iet Sporters-heiligdom, goed toegespeelde bal net te plaatsen, voor- rs-keeper er maar één uit kon steken. Vlak de weet de kleine V.- Keesom de toestand ploeg nog te verbete- goed doelpunt. Deze nd onder leiding van r Wit j iezerarondec N.V.V.—Sporters 3—9 de rust wisten de 2—0 voorstand te be- goed samenspel en een ng. Het was vöor Spor- lijk deze wedstrijd in ipo uit te spelen, aan- et een kleine pauze, ee wedstrijden achter spelen. Vijftien minu- st stelde de NW-mid- and van zijn club safe, rsprong tot 30 op te was een tamme match, vele toeschouwers ook ekkelijk. nnairsronde*. VZV—Hugo-Boys 23 en match tussen twee die elkaar reeds dik- len hebben tussen de Vol vuur werd ditmaal aangevangen. Enthou- beide partijen al hun le strijd en reeds direct zich voor het VZV- ïkele duellen. Na tien en wist de H.B.-links ub de leiding te bezor- lke stand de rust in- lstrijd bood het talrijke wat nog geen enkele n deze middag te zien is het de rechtsbuiten >rong verhoogt tot 20, later echter weet de ide te profiteren van de rung in de Heerhugo- erhoede en is de stand dstand van deze wed- tenslotte 32 in het de Oranjehemden, die gen wat hen toekwam, was het einde gekomen Nw. Niedorp georgani- vedstrijden, welke ver woord van lof verdient anisatie. De publieke was zeer groot. VAN MC CLOY )RT, 4 Sept. (Reuter). dk>-netwerk van de strijdkrachten in seft hoge commissaris >y Maandag ter gele de „dag van de ar- >oodschap gericht tot s ter wereld. Hij deed >eroep op hen om hun en rechten tegen de che bedreiging te ver- grootste machten, vrije wereld in haar i de agressieve doel- het communisme kan lemde Mc-Cloy de ge- arbeidersbeweging, 'uitsland, zo zeide de hoge commissaris, neer dan vijf millioen vrouwen in de niert- :he vakverbonden. deze bonden alle l in hun strijd voor doeleinden. DINSDAG 5 SEPTEMBER 1950 (Van onze verslaggever) BRUSSEL. 't Was een ogenblik van diepe bewogenheid, toen Zondagmiddag in bet gigantische Heijzelstadion, waar honderddui zend deelnemers aan het Internationale KAJ-congres opeengepakt stonden, de serene stem van de H. Vader door de loudspeakers begon te klinken. Het stadion, dat even tevoren gedaverd had van de spreekkoren, viel stil. Zo onnatuurlijk stil, alsof het leeg was, uit gestorven. En des te dieper was de ontroering bij de Vlaamse en Nederlandse congressisten, omdat de Paus zich allereerst richtte tot henen in het Nederlands! Zacht en voorzichtig, maar zon der haperen, sprak de stem van de H. Vader woord voor woord uit. „Wij weten, dat gij zeer tal rijk zijt", zo sprak Zijne Heilig heid. „En daarom willen Wij in uw eigen taal u eerst groeten, danken en zegenen. Wijzegenen u, Kajotters en Kajotsters; u, va ders en moeders met uw talrijke kinderen; u, priesters en kloos terlingen; u allen, die reeds de rijkste vrucht zijt der Kajotters- beweging." „Wij willen", zo vervolgde de Paus hierop in het Frans, „op uw congres in het openbaar uitdruk king geven aan de gevoelens, die Ons Vaderhart vervullen bij deze 25ste verjaardag van uw bewe ging." Een vermaning De H. Vader vermaande Zijn gehoor niet de vergissing te ma ken, die zelfs onder katholieken heerst, n.l. het indelen van de mensen in arbeiders en niet- arbeiders. Wie zo oordeelt, aldus de Paus, bedriegt zich over het huidige aspect van het sociale vraagstuk en geeft blijk van een kortzichtigheid, een katholiek onwaardig. De verwijdering van een deel der arbeiders van de kerk wordt veroorzaakt door diezelfde om standigheden als die welke ook de afval in andere standen bewerkt. Het wegkwijnen n.l. van uitge leefde zielen, beroofd van alle geestelijke en godsdienstige krachten, nog slechts geïnteres seerd voor cinema en sport, op jacht naar beuzelachtige sensaties, pikante illustraties en lichtzinnige muziek, te leeg om zich ernstig met zichzelf te bekommeren. Terwijl tienduizenden hun hoofden bogen schonk de H. Va der het Congres per radio Zijn Apostolische Zegen, 't Was een onvergetelijke ogenblik. Het lang- opgekropte enthousiasme uitte zich in een storm van handgeklap en nog meer in het jubelend Al- PROGRAMMA WOENSDAG 6 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 M.: 7.00 VARA 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoonmu- ziek; 8.00 Nieuws en1 weerberichten; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 19.309.35 waterstanden)10.00 paedagogische causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoon muziek; 12.00 Accordeonorkest; 12.30 Mededelingen; 12.33 Voor het plat teland; 12.38 Pianoduo; 12.55 Kalen der; 13.00 Nieuws; 13.15 Trio; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 „Gespro ken portret"; 14.15 Gram.muziek; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Voor de kin deren; 15.50 Gram.muz.; 16.00 Voor de jeugd; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Orgelspel; 17.45 Regeringsuitzending; 18,00 Nieuws; 18.15 Vara-varia; 18.20 Gra mofoonmuziek; 18.30 Amusements muziek; 19.00 Parlementair over zicht; 19.15 Gramofoonmuziek; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20,15 „La Ce- nerentoia", opera; 21.10 „Harriet Beecher Stowe", hoorspel; 22.15 Kwartet; 22.45 Fopulair-wetenschap- pelijke causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 M.: 7.00— 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8,00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gewijde mu ziek; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gramofoon muziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Bariton en piano; 11.30 Amusements muziek; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Dubbel- kwartet; 13.00 Nieuws; 13.15 Ka merorkest cn solist; 14.00 lichte mu ziek; 14.30 Gram.muziek; 15.30 Pia norecital; 16.00 Gram.muziek; 16.15 Voor de jeugd; 17.00 Kamermuziek; 17.30 Volksmelodieën; 18.00 Harmo nie-orkest; 18.30 Voor de strijdkrach ten; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Sport- commentaar en gram.muziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.muziek; 20.15 Zangkoor; 21.00 Causerie over Canada; 21.20 Gron. Orkestver. en soliste; 21.50 Gram. muziek; 22.00 Metropole-orkest; 22.30 Vocaal kwartet; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek, BRUSSEL, 324 en 484 M. 324 M.: 12.00 Gram.muz.; 12.30 Weerbericht; 12.32 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.muziek; 15.45 Symphonie-orkest en soliste; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.muziek; 17.50 De boekenmarkt; 18.00 Voor dracht; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.muz.; 19.50 Ra- diofeuilleton; 20.00 Omroeporkest en soliste; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Gram.muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramjnuz.; 23.00 Nieuws; 23.05 24.00 verzoekprogramma. 484 M.: 12.05 Gram.muz.; 13.00 Nieuws; 13.10, 14.00, 15.45, 16.30, 17.10 18,45 en 19,10 Gram.muz.; 19.15 Nieuws; 19.30 Scala-orkest; 21.30 Gram.muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gram.muziek; 23.55 Nieuws. leluja van Handel, dat door Ka jotters op het veld met rhythmi- sche gebaren werd vertolkt. De dag van Kanunnik Cardijn. En nu hebben we nog niet ge sproken over de man, die mèt de internationale KAJ gevierd werd, Kanunnik Cardijn, de eenvoudige en vriendelijke priester, die 25 jaar geleden alle katholieke jon ge arbeiders onder de banier van de KAJ wist te scharen. Zaterdagmiddag ging de Ka nunnik de delegaties uit 56 lan den vóór naar het Brusselse stad huis, waar de deuren wijd ge opend werden en waar de wnd. burgemeester van Brussel 't ge zelschap toesprak. Daarna werden er bloemen gelegd op het graf van de Onbekende Soldaat, rode ro zen en gladiolen en zuiver witte dahlia's en chrysanten, de kleu ren van de Kajotters. In de machtige Brusselse kathe drale kerk werd een avondwake gehouden, tijdens welke de ar beidersjeugd aan Maria van Fati- ma werd toegewijd. Brussel veroverd De Kajotters hebben Zondag Brussel veroverd. Een half woord tegen een politieman of tramcon ducteur was al voldoende om naar het Heijzelstadion gewezen en vervoerd te worden. Onder de Kajotters, die een joyeuse intocht maakten, bleven de Nederlanders niet ten achter. Wat stijl betrof staken zij zelfs boven anderen uit. Vooral de Brabanders deden van zich spre ken. Voorafgegaan door de drum band van Den Bosch en de ven- delzwaaiers uit Valkenswaard maakten zij een indrukwekken de entrée. Het stadion, dat 65.000 genum merde plaatsen telt, bood plaats aan meer dan honderdduizend personen en nog stonden groepen buiten, die alleen via de luidspre kers kans kregen mee te leven met hetgeen op het middenveld plaats vond. Dat was in de eer ste plaats de plechtige H. Mis, op gedragen door Mgr. Cardijn met pontificale assistentie van Kardi naal van Roey en later het sta- dionspel. Honderden autoriteiten Maakte de aanblik van de vol gepakte tribunes reeds indruk, nog indrukwekkender was de in tocht van de Belgische primaat, kardinaal Van Roey, die vooraf gegaan werd door Z. Em. Kardi naal Lienhard, Aartsbisschop van Rijssel, Z. Em. Kardinaal de Cou- veila, Aartsbisschop van Louren- co (Mozambique), Z. Exc. Mgr. Cento, Apostolisch Nuntius in België en 36 Bisschoppen, onder wie de Aartsbisschop van Parijs, de Bisschoppen van België, Duit se Bisschoppen, verscheidene Mis siebisschoppen en namens het Nederlandse Episcopaat Mgr. Hanssen, Coadjutor van de Bis schop van Roermond. Terwijl tienduizenden van de tribunes af de H. Handelingen volgden, stonden roerloos rond de zoom van het veld in superplie gekleed meer dan 300 aalmoeze niers van de Kajottersbeweging, die een erehaag vormden. Vlak voor de verhoging waren de Bis schoppen gezeten. Op de ere-tri- bune honderden autoriteiten, geestelijke en wereldlijke. Onder hen waren de ambassadeurs van Amerika, van Ierland en Spanje, van Italië en Portugal, verder dertig ministers en oud-ministers, vijfenveertig monseignori, abten en prelaten, vicarissen-generaal, proosten, leiders van vakorganisa ties, o.a. de algemeen-secretaris van het Int. Christelijk Vakver bond, en meer dan tachtig leden van de Belgische senaat of het Belgische parlement. Begeleid door een harmonie zongen de tienduizenden de Mis gezangen. Onder het H. Misoffer hield Kardinaal van Roey een toe spraak. Hierin benadrukte deze Prins der Kerk, dat het jubelcon gres was een daad van dankbaar heid jegens God, die het werk van de KAJ op zulk een zichtbare wijze heeft gezegend. Spel van de arbeid Het spel was van grootse allu res. Het was een weergave van de dagelijkse werkelijkheid en behandelde het vraagstuk van de arbeidende jeugd, die moet leven bij het gestamp van mo toren, geloei en gefluit, gedaver van pletrol en -hamer, gekletter, geklak van getouw, en getak, ge tik cn getokkel van toetsen. Or kest van de arbeid!! Lied van ons werk!!, zo als het koor bij het belemmend rythme van sug gestieve muziek zong. Bezield door een heilig vuur en vol nieuwe moed keerden des avonds de tienduizenden terug. Uit deze beide dagen, bovenal uit 's Pausen woord, hadden zij de kracht geput opnieuw al hun energie aan het werk van de KAJ te geven. En het was Kanunnik Cardijn zelf, die bij de sluiting van de dag de weg naar een schone toekomst wees. Prins Bernhard erelid hoofdbestuur Stichting 1940-1945 In een hoofdbestuursvergade ring van de Stichting 1940-1945, die vanmiddag in het Amstel- hotel te Amsterdam werd gehou den, is Z. K. H. Prins Bernhard het erelidmaatschap van het hoofdbestuur der Stichting aan geboden. KüSSNACHT (K.N.P.) Zoals ieder jaar werd ook dit jaar op 29 Aug. een herdenkingsplechtigheid gehouden ter gelegenheid van de sterfdag van Koningin Astrid, die ondanks zijn eenvoud toch een zeer diepe indruk maakte op de aanwe zigen, Dit jaar waren bü deze plech tigheid tegenwoordig de Belgische Gezant te Bern, dc Lantsheere, en de Belgische Consul te Luzern, de heer Felix A. van Moos, die in op dracht van Koning Leopold III en zijn kinderen op de plaats van het ongeluk een prachtige krans neer legde. Pastoor Jan van Mele, directeur van het Belgische Kindertehuis Soldanelle in Chateau d'Oex, cele breerde een H. Mis in de gedach teniskapel, opgericht ter nagedach tenis van Koningin Astrid. Na het Evangelie hield de pastoor een toespraak, waarin hij in korte trekken de vrouw, Koningin en moeder, die zij geweest was, weer opriep. Herhaaldelijk maakte hij toespelingen op de jongste gebeur tenissen in België: „Moge de gestor ven Koningin de bewaarengel van ons volk zijn. Moge zij samen met ons van de Hemel uit dit Heilig Offer opdragen en onze gebeden zegenen, die zeker ook de hare zijn. Dat zij, die eens de beschermster was van ons volk, nu ook onze staatslieden verlicht, opdat zij leren, dat de politiek in dienst moet staan VAST MAAR KALM AMSTERDAM, 4 Sept. Evenals Vrijdag stond Kon. Olie in het mid delpunt der belangstelling. De ge hele middag ging het in de oliehoek \rij levendig toe, zulks in tegenstel ling tot de andere afdelingen, waar de affaire heel gering was. Alleen de Scheepvaartfondsen zorgden voor enige afwisseling door een zeer vaste tendens. Trouwens, de gehele markt was aan de vaste kant, waardoor weer van een infiationistische stem ming gesproken werd. Men houdt het oog reeds gericht op de 19e Sep tember, waarop de Troonrede en de begroting zullen worden bekend gemaakt. Afgezien van olie en schepen, was de stemming dan ook zeer kalm. Scheepvaartunie verbeterde ruim 4 procent, in afwachting van het dividend, en ook de andere scheep- vaartpapïeren waren gevraagd en willig, met name Rotterdamse Lloyd, die vijf procent opliepen. Cultuurfondsen lagen vast gedis poneerd rrtaar er ging weinig in om. Amsterdam Rubber spande de kroon met een vijf procent hogere koers, daarna kwam HVA met een verbe tering van 5 procent. Certificaten Deli kwamen 1 procent boven de vorige koers uit. AKU van 164 tot 168 op en boekten ook Unilever en Philips een verbetering van ver scheidene punten. Desondanks behield de markt een zeer kalm aspect, al kwam het slot veelal op het hoogste punt van de dag. Aandelen van bankinstellingen waren aan de vaste kant, inclusief de indonesische credietinstellingen. Voor Amerikanen werd een agio vernomen van 4% pet. van het algemeen welzijn en dat zij niet afhankelijk mag zijn van de belangen van een partij, van finan ciële belangen of welke egoïstische stroming dan ook Wij roepen haar voorbede af voor de verdediging van het vaderland, van haar zoon, Prins Boudewijn. Moge zij als on vergetelijke echtgenote een steun en een houvast zijn voor de Koning. Hoe veel redenen hebben wij niet in dit historische jaar 1950 door onze Koningin, die gedurende haar zo korte leven de weldoenster van België was, de bescherming van de hemel voor ons land af te smeken. Laten wij ons onze grote Koningin waardig tonen en het voorbije on recht goedmaken door ons om Prins Boudewijn te scharen. Het voorbeeld van zelfverlochening' van onze Ko ning mag niet vergeten worden. Zo zal de 15e herdenkingsdag van de dood van Koningin Astrid zijn diepe zin en zijn grote betekenis hebben." PATER W. LOOP NAAR ROME Dezer dagen zal de Neder landse radiopater W. Loop naar Rome vertrekken in verband met de internationale actie tot het verzamelen van handteke ningen „als protest tegen de on derdrukking in velerlei vorm van de door Rusland bezette ge bieden". Deze handtekeningen zullen aan de Ver. Naties worden aan geboden. De regeling van deze aanbie ding is het voornaamste doel van Pater Loops reis. Het troepenschip „Cameronia" wordt in de loop van Dinsdag avond 5 September met repa triërende militairen uit Indonesië in de haven van Amsterdam ver wacht. De ontscheping der opva renden zal onvoorziene om standigheden voorbehouden Woensdagmorgen 6 September te 8.00 uur beginnen. DE ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de Maandag gespeelde League wedstrijden luiden: Eerste divisie: Aston Villa Manchester United 13; Black poolFulham 40; Bolton W. Chelsea 10; BurnleyPorts mouth 11; Sheffield W.Stoke 1—1. Tweede divisie: CardiffWest- ham Un. 21; LeicesterNotts County 11. ONDERSCHEIDINGEN VOOR 160 LANDGENOTEN Z.K.H. Prins Bernhard zal na mens Hare Majesteit dg Koningin aan honderdzestig Nederlanders dapperheidsonderscheidingen uitrei ken. voor daden van moed, door hen verricht in Nederland of daarbuiten sedert Mei 1940. De te onderscheiden personen be horen of hebben behoord tot dg Ne derlandse scheepvaart, het voorma lige Koninklijke Nederlands Indo nesisch Leger, de Koninklijke Ma rine en de Koninklijke Landmacht. De oderscheidingen zullen wor den uitgereikt op Vrijdag 15 Sep tember a.s. te 11.00 uur in het Ko ninklijk Palels te Amsterdam. SPORT IN 'T KORT De uitslag van de eindstrijd in de ongestuurde vier te Milaan die gister is gehouden luidt: 1. en Europees kampioen: Italië; 2. Dene marken; 3. Zwitserland; 4. Noor wegen; 5. Nederland, Triton, 7 sec. achter de winnaar. Onder leiding van de oefenmees- ter, van der Leek zullen heden avond de volgende spelers gaan trainen voor de wedstrijd Neder landZwitserland op 15 October te Bazel: Kraak, Stormvogeis; Saris, BW; van der Sluys, BW, Melief, HDVG; Terlouw, Sparta; van Tuyl, Einhoven; Stoffelen, Ajax; Bies- brouck, RHC; de Graaf, Limburgia; Clavan, ADO; Lenstra, H'veen; Rij vers, NAC; Michels, Ajax; Hofma, H'veen; Tjepkema, Biauw Wit; Mesman, idem; van Schijndel SVV; Rohrig, HBS; Verbeek, Sparta; Alberts, Vitesse; Bruist, Limburgia; Weenink, Brabantia; van der Vegt, HBS; Langelaan, HBS en Ver munt, RBC. IN DE FINALE van het ge mengd dubbelspel van het tenrus- tournooi in Istanboel zijn Nel Hermsen en Link gisteren door de Brit Tuckey en de Amerikaan Dorfmann verslagen met 63, 61, DE NEDERLANDSE Tafel- tennisbond heeft toestemming ge kregen tot het houden van een lo terij waarvan de opbrengst zal worden gebruikt voor het organi seren van de wereldkampioen schappen in 1953. MET INGANG van Zondag 24 September zullen voetballers tot de leeftijd van 18 jaar weer in clubverband wedstrijden in Duits land mogen spelen. Vrijwilligers-reservisten voor de Engelse marine hebben voor de tijd van veertien dagen hun werkkring verlaten om deel te nemen aan oefeningen in het Kanaal aan boord van het vliegdekschip „Illustrious". Het programma dat zal worden doorgenomen omvat nieuwe landingstechniek, radarbediening en schijnaanvallen. Seafuries worden voor operaties in gereed heid gebracht. De tijdelijke zaakgelastigde der Nederlanden te Cairo heeft de Egyptische regering er van in ken nis gesteld, dat de Nederlandse re- geing zich genoodzaakt ziet om ernstige bezwaren naar voren te brengen terzake van de jongste maatregelen van belemmerende aard met berekkmg tot de door vaart va.ii het Suez-kanaal. In de desbetreffende nota werd gewezen op de materiële onmoge lijkheid tot naleving van de jong ste voorschriften, die de gezag voerders der tankschepen en de agenten der betrokken scheep vaartmaatschappijen de verplich ting opleggen zich garant te stel len voor de uiteindelijke bestem ming van de door het Suez-kanaal te vervoeren petroleum, ook nadat deze ter plaatse van debarkatie is gelost. Nog geen juridisch commentaar Alhoewel de Nederlandse rege ring van ordeel is dat ds door Egypte getroffen maatregelen bo vendien in strijd zijn met de bepa ling van het Verdrag van 1888 (de Suez-kanaal conventie), werd ge oordeeld dat het de voorkeur ver diende om thans niet een op juri- VRUCHT VAN KATHOLIEKE SOCIALE ACTIE STRAATSBURG (K.N.P.) In een persoonlijk interview met de redactie van de Catholic Herald heeft minister Schuman verklaard, dat het naar hem genoemde plan- Schuman eigenlijk de vrucht is van de intensieve sociale activiteit, zo als die tussen de twee wereldoorlo gen door de katholieken van het contingent werd ontplooid. Hij zeide echter, dat hij er niet op was voorbereid om precies te zeggen welke tak van katholieke sociale actie een leidende rol zou kunnen spelen om de weg voor zijn revolutionnair plan te effenen. Zij beaamde wel, dat er tussen hem en bevoegde katholieke instanties voor bereidende besprekingen waren ge voerd, die veel onderlinge sympa thie en wederzijds begrip hadden tot stand gebracht. Hij toonde zich optimistisch wat de toekomst van het plan betreft met de bemerking, dat een christen, vooral een christen in het opênbare leven, het voorrecht heeft om in tijden als deze optimistisch te kun nen zijn. Inderdaad bleek ook nu weer in de Raad van Europa, dat, om te komen tot verwezenlijking van de grote plannen als het plan- Schuman, het Europese leger en de door Frankrijk geleide beweging naar federatie, om het dodende na tionale antagonisme, de chauvinis tische bekrompenheid en onvoor waardelijke vasthoudendheid aan souvereine rechten te overwinnen, men meer en meer steun zal moeten gaan zoeken bij 't christendom met zijn vaste en zuivere beginselen. Daarom is het misschien te betreu ren, dat in de Raad van Europa, of schoon die toch veel katholieke le den telt, deze katholieken niet als een eenheid tot uiting kwamen. i dische gronden gebaseerd commen taar te géven. Aan de Egyptische regering werd medegedeeld dat de Nederlandse regering zich uitdruk kelijk het recht voorbehoud om te gelegener tijd hierop terug te ko men. Beroep tot intrekken De Nederlandse regering deed een beroep op de Egyptische rege ring om de gewraakte maatregelen in te trekken. Na Nederland werd ook nog door Frankrijk en Australië een soort gelijke nota ingediend. is de minister van buitenlandse zaken van Pakistan, Sir Moh. Zafrullah Khan, voor een drie daags officieel bezoek aan Neder land op Schiphol aangekomen viert ds. P. Zandt van de Geref. Staatkundige Partij 15 September a.s. zijn 25-jarig jubileum als lid van de Tweede Kamer is de kolonel van de generale staf, J. H. Couzy, afkomstig van het wapen der artillerie, benoemd tot directeur der Hogere Krijgs school zijn bij K.B. eervol ontslagen als burgemeester van de gemeen ten Hunsel en Haps, resp. de heren F. P. H. Scheijmans en H. J. van Huiten heeft het Ambtenarencentrum zich tot de voorzitter van de salariscommissie ad hoe gewend, met het verzoek te bevorderen, dat deze commissie haar visie zal geven over het resultaat van de onderhandelingen tussen de loon- cn prijscommissie van de Stich ting van de Arheid, alvorens dit aan de regering wordt gedaan. De bedoeling is, dat de salarisrege ling van het overheidspersoneel niet zonder meer onderworpen is aan de opvattingen van de werk gevers- en werknemersorganisa ties wordt Woensdagmorgen de „Eerstejaarsdag" geopend van de Leidse Universiteit. Ter gelegen heid daarvan zal H.K.H. Prinses Wilhelmina een boodschap rich ten tot de aankomende studenten heeft de K.L.M. een schema op gesteld, om in de komende maan den weer een groot aantal emi- grantenvluchten naar Australië te ondernemen. Het schema voor ziet in 24 vluchten, waardoor 1400 landgenoten vervoerd kunnen worden vindt vandaag de huldiging plaats van prof, dr. Ch. H. Best, uitvinder van de insuline. De organisatie van de huldiging is in handen van de Nederlandse Ver eniging van Suikerzieken is het eerste Meteor straalvlieg tuig, dat in Nederland voor reke ning van België werd gebouwd, naar de plaats van bestemming gevlogen. Er zullen nog vijf toe stellen volgen We leven in onze tfld in een periode, dat langzamerhand iedere gemeente, die zich zelf respecteert, aan haar standing verplicht meent te zijn, een tentoonstelling te moe ten organiseren. In hoeverre met deze nieuwe modegril de zo drin gend nodige versobering en bespa ring gediend wordt, laten we nu maar in het midden. Wjj mogen hier misschien volstaan met er aan te herinneren, dat op het deze zomer in Groningen gehouden con gres van de Ned. Maaty. voor Nij verheid en Handel, Mr. van Leeu wen, directeur van de Twentse Bank er op wees, dat met deze na oorlogse tentoonstellingsmanie aan zienlijke kapitalen worden verspild en aan het bedrijfsleven lasten wor den opgelegd, welke niet rendabel te maken zijn. Zelfs wanneer deze tentoonstellingen een financieel succes worden, zjjn ze daarmee nog niet financieel en economisch voor het bedrijfsleven verantwoord, al dus Mr. van Leeuwen. Dit laatste moge misschien wat al te somber gekleurd zijn, logisch is het, dat ook hier het „vele" de spoeling dun maakt en tentoonstel lingen met een financieel sueces als de dezer dagen gesloten Rotter damse „Ahoy" behoren tot de uit zonderingen. Wjj hadden echter bij deze Rot terdamse tentoonstelling met het gelukkige verschijnsel te doen, dat heel de organisatie hier was opge dragen aan het particulier initia tief, dat er in geslaagd was enkele bekende reclamemanagers aan deze organisatie te verbinden, mensen die beschikten over originele initia tieven en met inzicht, in datgene wat de grote massa in d' ze tijd wenst. Dat het dan nog niet altijd lukt en men weléens veel te hoog kan grijpen heeft de Amsterdamse „Damstad" bewezen. Maar wanneer de Overheid zelf tentoonstellingen gaat organiseren en deze dienstbaar wil maken aan een reclame voor een bepaald over heidsbeleid, dan gaat het grandioos mis. Wat wel heel duidelijk bij de „Mijlpaal" in Arnhem gebleken is, die in de Arnhemse volksmond reeds de bijnaam van de „Sofpaal" kreeg. De geschiedenis is hier zo. ge weest, dat van regeringszijde aan het gemeentebestuur van Arnhem de suggestie is gedaan een tentoon stelling te organiseren, welke het Ned. volk eens een duidelijk beeld zou geven, wat In de na-oorlogse jaren in Nederland van overheids wege voor de heropbouw van ons land was gedaan. Op zichzelf geen gek idee en wanneer dit met een psychologisch inzicht was aange pakt, zou hier zeker wel iets at tractiefs opgebouwd kunnen wor den. Begrijpelijk is het, dat het Ge meentebestuur van Arnhem op deze suggestie onmiddellijk inging en een van zijn meest fraaie parken „Sonsbeek" hier voor ter beschik king stelde. Burgemeester Matser meende echter, dat ook de inrich ting van deze tentoonstelling aan het gemeentebestuur zou worden overgelaten en hij had zich dan ook direct in verbinding gesteld met de heer van Tilburg, die ook de ziel en organisator van de Ahoy was. Maar daar kwam niets van in. De kopstukken van het departement van Economische Zaken en Weder opbouw kwamen -aar Arnhem en zij zouden bepalen hoe deze ten. toonstelling ingericht moest wor den. Zo kwam de Mijlpaal tot stand met zijn grafieken en statistieken en zijn opdringerige regeringsrecla me, waarbij echter elk attractief element voor de grote massa ont. brak. Reeds de eerste dagen bleek, dat het publiek er niets aan vond en dan ook wegbleef, waardoor het aantal bezoekers ver en er onder de raming bleef en men bij de slui ting met een tekort van 7% ton bleef zitten. Het mooiste komt nu nog, dat de Regering voornemens is het leeu wenaandeel in dit tekort af te wen telen op de gemeente Arnhem. Dat deze daarmee in geen enkel opzicht accoord gaat, ligt voor de har.d en er zal dan ook in Arnhem en Den Haag over de delging van dit te kort, naar wij vernemen, nog wel een hartig woordje vallen! In elk geval heeft deze tentoon stelling deze lichtzijde gehad, dat de Overheid zeker niet door middel van haar hoofdambtenaren ten toonstellingen moet gaan organise ren. Want dan worden het geen mijl-, maar sofpalen. J. H. FEUILLETON Een oorspronkelijk verhaal uit het boerenleven 4. Vertrouwen is de meest eigenlijke hou ding van de Christen. Vertrouwen, als onze arbeid teleurstelling en mislukking mee brengt. Vertrouwen, als uitwendig lijden ons de vreugde in God wil ontnemen. Ver trouwen, als inwendig lijden, bekoringen, moeilijkheden, dor heid, fouten en zon den ons willen ver warren en ontmoedi gen! BENEDICTUS Zeker voor 't Wit-Gele Kruis of zo. Je had tegenwoordig zo veel verenigingen. Dat was alle maal heel anders dan vroeger in zijn tijd. En de vrouw was toch zo meegaande met dat nieuwe! Kijk die beesten nu eens. Ze ruiken zeker de Maas al. Hij moest er een stapje bij doen om ze bij te kunnen houden. Ze lie pen naast de weg en graasden leeds tegen de dijk omhoog. Achter de beesten aan, tilde hij het hek en hing het in het kromme ijzer. De Reuver had er nog wat tegen de dijk gezeten en met veel voldoening de bees ten tot de uiers door het malse gras zien waden, langzaam en traag zich voortbewegend en hen met een smakkend geluid van hun volle bekken zien kau wen. Nog voor de avond zouden ze er bij gaan liggen en snur kend herkauwen gaan. De zach te wind was zuid en hij keek nu tegen hun gevulde schenken. Ze hadden nu op deze verse wei nog weinig last van stekende vliegen, want hun staarten slin gerden regelmatig links-rechts onder het gaan. Zijn koperen tabaksdoos in zijn hand sprong met onver wachte klik open. Hij ging er zijn bruinzwart gebrand aarden pijpje uit stoppen. Hij trok er gezapig aan zijn reutelend pijpie en liet er de blauwe rookwolk jes langzaam vervagen. Hij ge noot intens van de vredige rust. Aan de overkant van de Maas lag een bootje aan de vaarboom gemeerd. Het deinde maar heel even op en neer en het maakte een kabbelend geluid. Hij had er op de middag die visser reeds zien zitten. Hij zat er nu nog en steeds in dezelfde houding. De Reuver zat er zo lang tot hij de zon achter de andere dijk zag zinken. Nu zou het nog een klein half uurtje licht blijven. De vrouw zou de beide meisjes al wel in hun ledikantj es heb ben liggen. Wanneer hij op an dere dagen krom en stijf ge werkt van zijn land kwam, kon hij bij het boterham eten maar slecht tegen het drukke gedoe der kleinen. Nee, de vrouw moest hen des middags maar niet meer te sla pen leggen. Dan waren ze des avonds gauwer moe en konden ze een paar uur eerder van de vloer. Dat was zeker ook zo'n steedse gewoonte! Hij wist nog niet zo zeker of men er op deze manier gezonder kinderen van maakte! Hij liet zijn vrouw daar overigens maar mee begaan, want hij had afgeleerd zich daar nog veel mee te bemoeien. Daar was telkens maar onenigheid van 'gekomen. Hij kreeg dan zo veel grote woorden te horen, dat het hem duizelde en hij er niet tegen op kon. Het maakte haar kriebelig en hem dwars en kop pig, want wijken deed de Reu ver niet gauw. Traag en wat stram van het lang in dezelfde houding zitten, stond de Reuver op en nam zijn weg naar huis. De hond sprong tegen hem op en likte zenuwachtig zijn hand. Hij kroelde hem over zijn kop, terwijl de hond stond te trip trappen. De kinderen waren ze ker al naar bed, want ineens viel de stilte. Hij klopte zijn klompen tegen een steen uit en zette ze buiten schuin tegen de muur. In de achterkamer ston den zijn boterhammen gemaakt en hij vond er de koffiepot in de nog smeulende as. D'r was zeker geen pap van avond, want er stond geen bord en er lag geen lepel. Hij was dat anders voor het naar bed gaan al jaren zo gewend geweest. Hij voelde zich niet voldaan, wan neer hij dat gemist had. De vrouw kon dat van hem maar een „aanwensel" vinden. Maar wanneer ze daarover begon, kon hij van haar misschien meer aanwensels voor de dag bren gen, die hem veel meer hinder den. Nee, ze kon er beter het zwijgen toe doen. Hij waste zich aan de pomp en dat gaf een verfrissing bij die lauwe hitte. Op zijn kousevoeten liep hij over de koud-stenen pla vuizen en schonk 'n kom zwar te koffie. Hij sloeg een kruis en begon aan zijn boterhammen. De poes sprong op de stoel naast hem en stond met haar voor poten op tafel. Hij brak een brok midden uit zijn boterham en gooide het de poes toe. De poes wrong zich plat op haar buik onder het mahoniehouten kastje. „Hier veelvraat! Heb je weer niet genoeg gehad vandaag?" Hij hoorde geen gerucht in huis. Waar bleef de vrouw toch? Anders hoorde hij ze allicht in de andere kamer of bij de kin deren boven op zolder. „Vrouwpap!" Dat riep hü met opzet, ofschoon hij zeker vermoedde, dat die er niet was vanavond. Hij luisterde even. „Potdomme! Waar zit ze dan!" De Reuver stond op en ging naar de andere kamer. Daar was nie mand. „Vrouw, bende thuis?" Hij meende vanuit de slaapkamer een antwoord te horen, dat hii niet verstond. Hij ging er zien: de vrouw lag te bed. Wat nu? De Reuver vroeg niets, maar bleef in de deuropening staan. „Reuver, ik ben maar naai bed gegaan, ik had veel hoofd pijn". Hij gaf geen antwoord, maar bleef er staan of hij nog meer verwachtte. Er kwam ech ter niets en hij draaide zich om Toen vanuit de bedstee: „Ja Reuver.... de dokter is van middag hier geweest en ons Rien...." Ze draaide zich om en begon zenuwachtig te schreien „Wat?" vroeg hij, „Rien?" „Ons Rien.... dat zal wel nooit goed worden...." De Reuver schrok en ging met angst naar de hoek, waar hij de wieg wist. Hij keek er in en het stelde hem heel even gerust, dat Rien er nog in lag, precies zo slapend en rustend zoals hij hem tot nog toe telkens weer had zien liggen. Wat moest er dan mee zijn? (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5