Joego-Slavië zal verzet bieden tegen elke agressor Pohang in handen van Noord-Koreanen Moh. Natsir biedt Soekarno lijst met IS ministers aan Verbond van Middenstandsverenigingen richt zich tot de ministerraad Een „Vermeer" van v. Meegeren bracht gisteren f 3.000.— op Wapenhulp van de V.S. EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Spanning aan grenzen van Joego-Slavië Zestien Kominformdivisies staan aan de grenzen Ongegronde vrees Veiligheidsraad Franse regering bezuinigt Geen beschieting bij Breezand Drukbezochte veiling van zijn boedel boekte eerste totaal van f 70.000- „Meer werken, minder recepties Lijk van Marine- piloot gevonden Minister Stikker naar de V.S. Loonsverhoging van vijf procent- Scheepsberichten J Vraagstuk lonen en prijzen Geen loonsverhoging zonder mogelijkheid van doorberekenen Nieuw Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct„ resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S M VAN HEDEN Pagina I Woensdag 6 September 1950 46e Jaargang No. 11959 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 I**# LAKE SUCCESS, 5 Sept. (Reuter). De leider van de Joego slavische delegatie bij de V.N., dr. Ales Bebler, heeft in een radio-interview met de vereniging van correspondenten bij de V.N. verklaard, dat Joego-Slavië „elke agressor verzet zal bieden en bij een dergelijke strijd hulp zal aanvaarden van ieder, die helpen wil. Maarschalk Tito zou in een dergelijk geval waar schijnlijk de V.N. om hulp verzoeken". Bebler omschreef het „ideolo gisch geschil" tussen Joego-Slavië en de Sovjet-Unie als volgt: „In Joego-Slavië leggen wij er de na druk op, dat een socialistische maatschappij, politiek gezien, een socialistische democratie moet REEDS MEERMALEN heb ben wij, hier op deze plaats, en elders in ons blad, beschouwin gen gewijd aan de de laatste tijd meer tot uiting komende vrees, of de katholieken van Nederland, indien zij ooit de meerderheid zullen behalen in het parlement, de rechten van anderen wel zullen eerbiedigen. Helaas, op de dag, dat het Cen trum voor Staatkundige Vor ming een stijlvolle en irenische betoging wijdde aan deze kwes tie, kwam het „Parool" met een artikel over de democratie, wel ke niet als een optelsom moest worden beschouwd en naar aan leiding van een paar opmerkin gen van de heer Andriessen, in zijn rede voor het Vormingsin stituut te Baarn, in verband met de bekende historie in België, werd er in „Parool" gezegd, dat de katholieken de democratie blijkbaar naar hun hand willen zetten, zodat als zij eenmaal „de helft plus één" zullen bezitten, het er voor de anderen slecht uitziet Dit is op de eerste plaats nog al een verwarring van denkbeel den. Op verschillende gronden is al betoogd, dat de hier geuite vrees niet behoeft te bestaan. Bovendien was er, laat dit toch duidelijk vast staan, geen aan leiding. om naar aanleiding van de Belgische gebeurtenissen de katholieken van Nederland voor de vierschaar te roepen, maar het ging en gaat er alleen om, dat de socialisten tegenover een rechtmatige beslissing van het Belgische parlement een alles behalve democratische houding hebben aangenomen en een rechtmatige beslissing met ge weld hebben gekeerd. Dat was zeker niet democratisch en hier was zeker niet toegepast de thans veel beleden stelling, dat men de stemmen niet moet tellen, maar wegen. Waarvoor men in België geweken is, dat was het geweld van de over macht van het getal Als er ooit partijen en groe- zijn, die de democratie naar hun hand willen zetten, dan zijn het, dat is duidelijk, de socialistische, die principeel op het standpunt staan, dat in de democratie de helft plus één beslist. Behalve wanneer het in hun kraam te pas komt, het anders te doen, zoals nu in België en eens in Ne derland. Dat was in 1918, toen niet de democratie besliste, maar Troelstra zich beriep op „onze rechtsgrond, die onze onmis baarheid en onze noodzakelijk heid is". Dat waren dus geen fundamentele grondbeginselen van staatkundig handelen, maar dat was opportunisme van een fantast. In de bijeenkomst van het Centrum voor Staatkundige Vor ming heeft de zeereerw. heer mr. dr. Loef, blijkbaar niet voor niets in de hoge tegenwoor digheid van Kardinaal de Jong, aan alle goedwillenden, op zeer principiële en overtuigende wij ze duidelijk gemaakt, dat de ka tholieken hun opvattingen niet zullen doordrijven door middel van de helft plus één. Hij wees er terecht op, dat de vrees van andersdenkenden op dit punt ook voorbarig is, want het zal zeker nog wel een generatie du ren, voordat deze toestand is be reikt. De katholieken zijn in het al gemeen van mening, dat er voor de grondrechten weinig gevaar zal bestaan, als zij het voor het zeggen hebben, maar feit is nu eenmaal, dat bij niet-katholie- kpn de vrees leeft. En dr. Loeff erkende dan ook, dat „de Katho lieke Kerk er inderdaad niet van kan afzien, het Woord Gods op alle levensgebieden tot gelding te brengen, gelijk ook de recht zinnig protestanten dat doen Maar, menen wij, de Katholieke Kerk is altijd nog iets anders dan de katholieke politieke par tij en zo zegt dr. Loeff danook vervolgens „dat de katholieken, als zij de meerderheid hebben, dat beginsel" (Gods Woord tot gelding op alle levensgebieden) niet zonder meer op alle gebie den van het staatkundig leven zullen gaan toepassen." Dat zou, meende hij, „gebrek aan werkelijkheidszin veronder stellen". Maar dan maakt dr. Loeff aan alle twijfel een einde, door op te merken: „Geen katholiek zal eraan denken, om aan de met zoveel moeite en zorg door de meest wijze mannen van het Nederlandse volk opbouwde en door de traditie van meer dan een eeuw geconsolideerde ver houdingen van de overheid tot (Zie vervolg pag. 4) zijn". Op de vraag, of er uit de bevol king van Joego-Slavië steun zou komen voor een „pro-Westerse oriëntatie" antwoordde Bebler: „Wij wensen zo goed mogelijke betrekkingen met alle landen, die graag dergelijke betrekkingen willen hebben op basis van we derzijds respect, i en naar mijn mening is een dergelijke positie de. sterkste die wij kunnen inne men". Bebler gaf toe, dat de econo mische blokkade door de Komin- formlanden aan Joego-Slavië „grote schade" toebracht en dat Joego-Slavië verplicht was gewor den tijd verloren te laten gaan door het zoeken naar nieuwe industriële uitrusting in andere delen van de wereld. Naar het Britse blad „Daily Telegraph" meldt, hebben de le gers van de Oost-Europese com munistische landen dit jaar voor het eerst hnn manoeuvres geheel ZITTING VERDAAGD LAKE SUCCESS, 5 Sept. (Reu ter). Vanavond is de Veilig heidsraad onder voorzitterschap van Sir Gladwyn Jebb bijeenge komen. Vier brieven waren binnenge komen, t.w. betreffende het neer schieten van 'n vliegtuig met een rode ster (schrijven van Warren Austin), een schrijven van het hoofdkwartier der V.N., een Sov jet-resolutie over het bestoken van Chinees gebied en een Sov jet-resolutie over de behandeling van Noordkoreaanse krijgsgevan genen door V.S. troepen. De vergadering was van korte duur. Malik beschuldigde de Ame rikanen van barbaarse methoden bij de luchtbombardementen en noemde de behandeling van de Noordkoreaanse krijgsgevangenen „onmenselijk". Austin verklaarde, dat de Rus sen bezig zijn de spanning tus sen communistisch China en de leden van de V.N. te vergroten, zoals blijkt uit de troepenbewe gingen in Mandsjoerije. De zitting werd tot morgen avond 8 uur verdaagd. 23.000 AMBTENAREN WORDEN ONTSLAGEN PARIJS, 5 Sept. (Reuter). In de komende twaalf maanden zal door bezuinigingen op de Franse regeringsuitgaven 53 milliard francs minder worden uitgegeven. Er zullen 23.000 ambtenaren ontslagen worden. De minister van voorlichting, Gazier, deelde voorts mede, dat in dezelfde tijd de regeringsinves teringen met zes milliard francs zouden worden verminderd. onder Russische leiding gehouden. Ofschoon de manoeuvres, die aan de Joegoslavische grens waren ge houden, thans zijn geëindigd, zijn de troepen in dit gebied gebleven. Het gebied langs de Joegoslavi sche grens, waar de troepen zijn gelegerd, is 30 km breed en is voor burgers verboden. De militaire macht in deze zóne wordt op ongeveer 16 divisies ge schat. Hiervan zijn vier gepant serde en vier gemotoriseerde Rus sische divisies. Tevens hebben Roemenië en Bulgarije een ge pantserde en drie infanteriedivi sies bijgedragen. Blijkens te Londen ontvangen inlichtingen, zo meldt het blad, worden in heel Hongarije koorts achtig militaire voorbereidingen getroffen. De Kominform zou voornemens zijn acht modern uit geruste Hongaarse divisies op de been te brengen. RUIT BARSTTE DOOR TECHNISCHE OORZAAK LEEUWARDEN. Bij 't voort gezet onderzoek naar de vermeen de beschieting van een autobus met „Waarheid"-congressisten op de Afsluitdijk op Zondag j.l. is thans na onderzoek door een car- rosseriebouw-deskundige komen vast te staan, dat het barsten van de ruit is veroorzaakt door een breuk in de rubberband in het raam aan de binnenzijde. Daardoor kwam een schroefje op dit raam te drukken: de span ning deed de ruit barsten, hetgeen gepaard gaat met een geluid als of er op de ruit wordt geschoten. Bovendien kwam vast te staan, dat de zolderschuit van waaraf zou zijn geschoten, te ver van de autobus heeft gelegen om deze met hagelschoten te kunnen tref fen. Nadat eergisteren het perceel Keizersgracht 321, het huis van wijlen de schilder Han van Megeeren, voor het bedrag van f 132.000 werd verkocht, werd gisteren in dit huis de rest van de nalatenschap geveild. Er was een enorme belangstelling van publiek en kunstkopers. Het bekende stilleven van van Meegeren, voorstellende een oud-Delftse schaal met druiven, onder de hamer. De opbrengst was f 750.Links de bekende Amsterdamse makelaar Paul Brandt, die de veiling in handen had, in actie. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Nadat in het gebouw Frascati Maandag de wo ning van wijlen Han van Meege ren voor f 132.090,was gekocht door de makelaar Paul Brandt, heeft deze gistermorgen in het pand Keizersgracht 321 een begin gemaakt met het onder de hamer brengen van de rest van de boe del van de overleden kunstschil der. Er was voor deze veiling grote belangstelling en om negen uur al begonnen de belangstellenden zich te verzamelen iri de tuin, die DJAKARTA, 5 Sept. (Aneta)Natsir heeft Dinsdagavond om half twaalf Sukarno een kabinetslijst van achttien personen aangeboden, waarop de president zijn goedkeuring zou hebben gegeven. Woensdagochtend is de officiële aankondiging der kabinetsvorming te verwachten. In welingelichte kringen ver neemt Aneta, dat de lijst van de formateur voor een parlementair zakenkabinet zonder P.N.I.-leden als volgt luidt, waarbij eventuele veranderingen op het laatste ogenblik mogelijk zijn: Premier: Mohammed Natsir Datuk Sinaro Pandjang (Masjumi) Vice-premier en binnenlandse veiligheid: Sultan van Djokja (partijloos). Buitenlandse zaken: Abdul Ha- kim (Masjumi). Justitie: mr. Wongsonegoro (Persatuan Indonesia Raja). Defensie: dr. Abdul HaÜm (par tijloos). Handel en industrie: dr. Sumi- tro Djojohandikusumo (P.S.I.). Landbouw: I. J. Kasimo (Partai Katholik Indonesia). Gezondheid: dr. J. Leimena (Partai Kristen Indonesia). Arbeid: Raden Pandji Suroso (Nationale Federatie). Sociale zaken: Arudji Karta- winata (P.S.I.). Gistermorgen werd te Utrecht de 55ste Koninklijke Neder landse Jaarbeurs geopend. Reeds geruime tijd voor 't openings uur verdrongen zich honderden bezoekers uit binnen- en buitenland voor de ingang. Op de medische afdeling trok vooral de demonstratie met de ijzeren long grote belangstelling. Onderwijs: dr. Bahder Djohan (partijloos). Financiën: mr. Sjafruddin Pra- wiranegara (Masjumi). Verkeer: ir. Djuanda (partij loos). Waterstaat en wederopbouw: prof. dr. Roseno (Nat. Federatie). Godsdienst: Kiai Hadji Wachid Hasjim (Masjumi). Voorlichting: M. A. Pellaupessy (Nat. Federatie). Minister zonder portefeuille, belast met het vraagstuk-Irian: mr. Mohammed Yamin (partij loos). Werkkabinet In een commentaar zeide Natsir, dat hij het Indonesische volk niets wilde beloven. Het kabinet is een werkkabinet en er zal minder tijd besteed worden aan partijen en recepties en aan propaganda- redevoeringen. Als voornaamste moeilijkheden zag hij de kwestie Irian, de Zuid-Molukken, de Da- rul Islam en voorts de sociale vraagstukken. Er is eerder een tekort aan ambtenaren dan een teveel, zo meende de nieuwe premier. De kwestie was slechts het surplus van Java over de rest van Indo nesië uit te strijken. Natsir achtte de deviezenpositie gunstig. TANKS ONTSCHEEPT IN CHERBOURG CHERBOURG, 5 Sept. (Reuter). De eerste scheepslading tanks, die in het kader van de Amerikaanse wapenhulp aan West-Europa wor den geleverd, is in de vroege Dins dagochtend in Cherbourg aange komen. Onmiddellijk werd begonnen met het lossen van 21 verbeterde Sherman-tanks met nieuw 76 mm geschut. Het schip „American Mil ler" heeft ook zeven lange 155 mm kanonnen en 3000 kisten met wapens en munitie aan boord. Men verwacht, dat het lossen Woensdagmiddag zal zijn afge lopen, tegen de tijd, dat het Ame rikaanse libertyschip „Eugenie" met 300 ton wapens aankomt. voor deze gelegenheid met een groot zeildoek was overspannen., toen de veiling om half elf begon wachtten tenminste 700 personen de gebeurtenissen op, die begon nen met een vrolijk incident toen een eikenhouten kast voor f 200. dreigde toe te vallen aan een heer die alleen maar zijn hand had op gestoken om een vriend toe te zwaaien en nogal schrok toen de veilinghouder „verkocht" tegen hem riep. Gelukkig ging de bie ding toen door. Er werd in de aan vang traag geboden en een hoge prijs werd eerst bereikt toen het door Van Meegeren in 1945 in opdracht van de Nederlandse re gering geschilderde doek „Jezus als jongeling in de tempel", waar mede hij bewees in de trant van Vermeer te kunnen schilderen, voor f 3000,in bezit kwam van de heer Hugo Prins in Amster dam. Het zgn. Vermeerkannetje, dat de schilder diende als voor beeld voor een onderdeel van de „Emmaüsgangers" ging voor f 675 naar de Haagse kunsthandel Sint Lucas. Zijn portretten brachten over het algemeen prijzen op die varieerden tussen f 60 en f 625. Het grote doek „Avondmaal na de begrafenis" bracht het tot f 2300; een grote krijttekening van 1.5 bij 2.5 meter van de pianist Theo van der Pas met allerlei visionnaire componisten-gestalten op de ach tergrond tot f 475. Voor de grote krijttekeningen was de belangstel ling overigens nogal matig. „Je kunt ze nergens ophangen," zei den de bezoekers. In totaal lever de de veiling gisteren f 70.000 op, waarvan nog f 6400.van een Zweedse koper voor een doek van Gerard Terborgh. Er waren ook kopers uit Brazilië, België, Engeland en Amerika De veiling gaat vandaag voort. TOKIO, 6 Sept. (Reuter). De Noord-Koreaanse strijdkrachten trekken van drie kanten op Tae- goe aan. Volgens frontberichten heeft een woordvoerder van het Amerikaanse leger toegegeven, dat de positie van de Noord-Ko reanen ten noorden van Tsjang- jong zodanig geconsolideerd is, dat men niet meer van een brug genhoofd kan spreken. Aan de oostkust bezweek de linie van de V.N. onder de slagen van 30.000 optrekkende Noord- Koreanen. In het laatste communiqué van Mc Arthur wqrdt gezegd, dat er weinig is dat wijst op een ver mindering van het gevaar. Het communiqué van generaal Mc Arthur zegt, dat de noorde lijken aan het Noord-Koreaanse front nog steeds zuidwaarts op rukken. Zij hebben Pohang ver overd. Aan het front in het westen blijven de Amerikanen oprukken Het stoffelijk overschot van de piloot van de Firefly van de Marine Luchtvaartdienst, die vo rige week Woensdag bij Kijkduin in zee verongelukte, is gistermor gen omstreeks elf uur door de politie van Noordwjjk op 't strand aldaar gevonden. De piloot, de bijna 26-jarige on gehuwde leerling onderofficier vlieger, matroos eerste klasse Willem van de Born, was niet gewond. Hij moet dus door ver drinking om het leven zijn ge komen. De begrafenis is Donderdag a.s. te Huizen (N.H.), waar de over ledene woonde. EERST BEZOEK AAN PARIJS De minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, is gister middag per vliegtuig naar Parijs vertrokken, waar hij enkele dagen zal vertoeven. Op Donderdag 7 September a.s. zal minister Stikker zich te Cher bourg inschepen op de „Queen Mary" op weg naar de Verenigde Staten. Naar men weet zal de minister in Amerika niet alleen optreden als hoofd van de Nederlandse delegatie naar de vijfde zitting van de Verenigde Naties, doch tevens als minister van buiten landse zaken deelnemen aan de 5e zitting van de Noord-Atlanti sche Raad, welke op 15 September a.s. te New York aanvangt. Laatste Britse mariniers naar Korea LONDEN, 5 September (Reuter). De laatste groep Britse mariniers met bestemming voor Korea is per vliegtuig uit Londen naar het verre Oosten vertrokken. ondanks toenemende tegenstand. Mariniers sloegen een tegenaan val gesteund door drie tanks af. De gevechten hier, zo blijkt uit legerberichten, zijn bloedig. Ove rigens is de berichtgeving niet zeer duidelijk. De Naktong stijgt snel en het weer is zeer ongunstig voor de Amerikaanse vliegtuigen, doch volgens de laatste berichten trad er verbetering in. Het ziet er naar uit, dat de gestegen rivier een Noord-Koreaanse terugtocht zal bemoeilijken. in een heden te publiceren re geringsverklaring zal, naar be voegde kringen mededelen, de eis tot 5 procent loonsverhoging worden ingewilligd. Nog niet zeker was het heden morgen of deze loonsverhoging wordt toegekend per beschikking of per vergunning. In het eerste geval wordt de loonsverhoging officieel bindend voor elke werk gever. In het laatste geval moet per bedrijfstak of per bedrijf de loonsverhoging worden voorge schreven. Verder is men niet van plan tot een algemene prijsstop over te gaan. Wel wil men maatregelen treffen voor een stelsel, dat prijs- beheersend kan werken en exces sen zal voorkomen. DE BOMMENWERPER MET DE RODE STER WASHINGTON, 5 Sept. (Reu ter) Volgens een woordvoer der van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken staat het nog niet vast, of de 2-motorige bommenwerper met een rode ster, die Maandag bo ven Korea werd neergeschoten, wel een Russisch toestel is. (Reeds geplaatst in een deel onzer edities). A Bengkalis, Djakarta-A'dam, passeerde 4 September Gibraltar. Oranje. Djakarta-Amster dam, passeerde 4 Sept. Soeotra. Talisse. Djakarta-Amster dam, passeerde 5 Sept. Startpoint. Tawali. Djakarta-Amster dam, 5 September te Port Sudan. Fairsea (troepen), Djakarta- Rotterdam, 5 September 520 mijl W. Mentawei- eilanden. Goya (troepen), Djakarta- Amsterdam, 4 September 275 mijl W. Pointdegalle. Ranchi (troepen), Djakarta- Amsterdam, 3 September van Colombo naar Aden. Hef hoofdbestuur van het Nederlands Verbond van Midden- staiicsverenigingen heeft een schrijven gericht aan de Minister raad, inzake de besprekingen, die betrekking hebben op het vraagstuk van de lonen en de prijzen en o.m. in dit schrijven ernstige bezwaren aangetekend, o.m. dat het beraad onvol ledig is, omdat de stemmen van de middenstandsverenigingen niet zijn gehoord. Het request begint met op te positie van vele bedrijven, die merken, dat er sedert 1949 een ondragelijke spanning is ontstaan tussen de lonen en de prijzen. Het nemen van maatregelen, om tot een redelijke oplossing te ko men, wordt volledig onderstreept, zowel uit het oogpunt van het behoud van een redelijk wel vaartspeil, als het bewaren van de sociale vrede. Het is een be lang van de middenstand inflatie te voorkomen en prijs beheer sing wordt onontkoombaar geacht. Het hoofdbestuur is van oor deel, dat een loonsverhoging zon der de mogelijkheid van doorbe rekening op het midden- en klein bedrijf een extra zware last zal leggen, welke in vele gevallen ten koste van het bestaanspeil van die groep zal gaan en de toch al precair is ,nog eens extra zal belasten. Hoge winsten worden niet gemaakt Er wordt opgemerkt, dat in het midden- en kleinbedrijf, waarin 1/3 van de arbeiders werkzaam is, beslist geen sprake is van het behalen van relatief hoge onder nemerswinsten en de mogelijk heid voor afschrijving en reser vering hier veel minder, zelfs vaak in het geheel niet aanwezig is. Vandaar de wens geen loons verhoging zonder doorberekening, wanneer blijkt dat deze loonsver hoging niet door het bedrijf kan worden gedragen. Bij het groot bedrijf en de industrie liggen de zaken anders, zo wordt gezegd. Commissies aanbevolen De Ministerraad wordt in over weging gegeven commissies uit benoemen, voorzitter. het bedrijfsleven te onder een neutrale welke commissies de doorbereke ning hebben te beoordelen en de prijzen vast te stellen, zulks na nadere goedkeuring van de So ciaal-Economische Raad. Prijsbeheersing bij de bron Prijsstop en stellen van maxi mumprijzen zijn alleen te accep teren, wanneer dat zal geschieden voor alle artikelen en niet alleen voor artikelen voor direct levens onderhoud. De prijsbeheersing dient bij de bron te beginnen en niet zoals in het verleden toen veelal de marktprijs werd vrijge laten en de prijzenstop bij de detailhandel of grossier kwam te liggen, waardoor de zwarte markt in de hand werd gewerkt, is een andere eis. 1305 BELGISCHE VRIJWILLIGERS VOOR KOREA BRUSSEL, 5 Sepember (A.N.P.). Tot nu toe hebben zich 1305 Bel gische vrijwilligers voor Korea ge meld. Bovendien zijn er 171 onvol ledige en 487 ongeldige aanmeldin gen gedaan, waarvan 196 van oude ren dan 35 jaar, 36 van personen die hun dienstplicht nog niet Leb ben vervuld, 15 van buitenlander en 140 van politieke delinquenten Het Belgische bataljon voor Korea zal onder bevel staan van eer majoor, die waarschijnlijk de rang zal krijgen van kolonel.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1