268 Buitenlandse communisten in de kraag gepakt Toestand in Korea wettigt nog enige hoop Economische controle in de Ver. Staten Waarom de Amerikanen burger-doelen" aanvallen 5 pet. ook voor inkomens boven de 3600 gulden EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Amerika nerveus De A.K GROTE SCHOONMAAKIN FRANKRIJK Liever geen uitwijzing naar Sovjet-paradijs De conferentie over Nieuw-Guinea Mijnramp in Schotland Scheepsberichten Niet gastvrij voor verraders Jongen verdronken Brandstoffenbijslag Stichting van de Arbeid vraagt: Indonesische order voor onze industrie Botter HD 180 terecht Kroniek en Kritiek Waarom verhoging cigarettenprijs? Zaterdag radiorede van Truman HET EE IT Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief; per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank A S M VAN HEDEN Pagina 3 Donderdag 7 September 1950 46e jaargang* No. 11960 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 HOEWEL HET een welkome afwisseling is, hier ter plaatse eens niet over lonen en prijzen te spreken, moeten wij vandaag toch iets zeggen over een be langrijke groep, die met bedoel de problemen alles te maken heeft; de werkgevers, en wel in het bijzonder de katholieke werkgevers. Him organisatie, de Algemene Katholieke Werkge versvereniging, kortweg ge noemd de A.K.W.V., bestaaat nl. in deze dagen 35 jaar. En hoe wel een zevende lustrum niet zozeer op zich een reden is, tot bijzonder-herdenken, laat staan tot feestvieren, is er alle reden voor de Katholieke Werkgevers, om het bereiken van deze m ij 1- uaal te benutten als een gele genheid tot bezinning. De A.K.W.V. gaat volgende week danook niet feestvieren, maar heeft een passende voor name herdenking op touw gezet, welke men neemt als uitgangs- Sunt, zoals de voorzitter, de eer van Heyst, dezer dagen op een persconferentie zei, om iets meer van het doel en streven van de vereniging bekend te maken. Als het een feest ge noemd moet worden, dan is her een feest van bezinning. En tevens van actie, want de A.K.W.V. komt bij deze gele genheid met een fors gedenk boek, waarin zij een nieuw pro gram onthult, dat echter voor perspublicatie nog tot morgen „taboe" is. Vijfendertig jaar het zilve ren feest, dat een traditionele reden tot herdenking is, kon in 1940! natuurlijk niet wor den gevierd, en vijf jaar gele den was er nog geen aanleiding, om het zesde lustrum te her denken. Deze twee jaartallen zijn al een aanleiding om te beseffen, dat ook deze grote en sterke or ganisatie van de katholieke werkgevers bewogen tijden heeft meegemaakt, terwijl de geboorte, in 1915, zelfs in bewo gen tijden viel. Men moet er dr. Cassianus Hentzen, de markante Franciscaner, over horen spre ken. Hij heeft, nadat de Witheer van Aken, van Heeswijk, de grote stoot tot de stichting ge geven had, het leven en streven van de A.K.W.V. 32 jaren mee gemaakt, doorleefd, voortge stuwd en alszo zelf, al spreekt hij daar natuurlijk niet over, een grote rol in de ontwikkeling van deze. organisatie van de ka tholieke werkgevers gespeeld. De evolutie van het katholieke sociale organisatie-leven in Ne derland, met als een der hoofd momenten het beroemde Bis schoppelijke Communiqné anno 1916. heeft, ook niet zonder ups en downs, een gelukkige oplos sing gevonden voor de beweging van de Katholieke Werkgevers. Beweging, met veel invloe den, is de A.K.W.V. inderdaad geworden. Van Alg. R.K. Werkg. Ver. werd het Alg. Kath. Werkge versvereniging, en vooral ie nauwe verbinding tussen deze standsorganisatie en het R.K. Verbond van Werkgeversvak verenigingen maakte de baan voor de katholieke werkgevers beweging vrij. Bij haar zevende lustrum kan de A.K.W.V. dan ook bogen op een staat van dienst, welke met ere mag wor den genoemd. Een staat van dienst in het katholieke sociale leven en in het sociaal-economi sche leven ons land! Wat 'al problemen hebben zich voorgedaan, in de oorlog 1914 1918, daarna, in de aanvankelij ke gouden tijd, toen in de perio de van - enorme werkloosheid daarna in de grote oorlog, die ook ons land in de geestelijke en materiële chaos meesleepte, en dan in de veelal gelukkige periode van herstel en weder opbouw De katholieke werkge vers hebben zich in deze evolu tie niet onbetuigd gelaten en, zij het aanvankelijk met aarzeling, toen velen zich moesten ont worstelen aan de ban van libe rale overheersing in het econo - misch leven, zich geleidelijk en steeds vaster en met meer ze kerheid, gericht op het grote doel van de katholieke sociale beweging. Voor hen is, geloven wij, de verschijning van „Quadragesi- mo Anno" in 1931, een fanaal geweest en in het gelukkige groeiproces van Neerlands ka tholieke sociale actie, hebben de katholieke werkgevers, ondanks het behoud van een eigen koers, van harte en krachtig samenge werkt. Ook in de opbouw van het moderne sociaal-economische le ven in ons land hebben zij hun bijdrage forse geleverd. Velen van ons zullen zich nog herin neren de grote, stuwende en ordenende Congressen, welke de A.K.W.V. op spannende tijd stippen in de vaderlandse eco nomie hield. Tal van wettelijke bepalingen op sociaal gebied waren gemakkelijker mogelijk geworden, dankzij velerlei maat regelen, door medewerking van de katholieke werkgevers tot stand gekomen, zoals ten bate van de gehuwde vrouw, kinder bijslagen, ouderdomspensioen, enz. En als men spreekt over de invloed, welke de A.K.W.V aanvankelijk dagelijks geleid door een man als dr. Korten- horst, en later, tot nu toe, door prof. Albregts, de algemene se cretarissen, heeft gehad op het samenstel van sociale en econo mische wetten, dan denkt men vanzelf aan het vraagstuk van de medezeggenschap in de be drijven. Van de idealen van het beroemde Paas-manifest van 1919, dat inzake de medezeggen schap toen nog sprak van (Vervolg op pag. 3) PARIJS, 7 Sept. (Reuter). Donderdagochtend vroeg begon de Franse contra-spionnagedienst de grootste actie sinds 1939; 268 buitenlandse grotendeels Spaanse communisten zijn gearresteerd en de actie wordt voortgezet. De meesten werden gearresteerd in Parijs, Marseille, Toulouse, Straatsburg, Lyon en Rijssel. De eerste gearresteerden, die gedeporteerd werden, zijn in 16 politie-auto's naar de Frans-Duitse grens vervoerd, van waar zij door de Franse bezettingsautoriteiten onder gewapend geleide naar de Sovjet-zóne zullen worden geleid. DJAKARTA, 7 Sept. Van welingelichte zijde verneemt Aneta, dat ultimo September mi nister Leimena en de heren Anak Agung gde Agung en dr. Soepar- mo naar Nederland zullen gaan om deel te nemen aan de speciale Unieconferentie inzake Nieuw Guinea. Mocht Anak Agung in middels tot gezant te Brussel zijn benoemd, dan zal hij als gevol machtigd minister aan de bespre kingen deelnemen. Als deskundige is aan deze delegatie toegevoegd Moh. Yamin. Voorts wordt vernomen, dat de mogelijkheid bestaat, dat dr. Soe- parmo, die in het kabinet der R.I.S. minister zonder portefeuille speciaal belast met Irian was, in het nieuwe kabinet der R.I. de zelfde functie zal krijgen. MIJNWERKERS IN SCHACHT OPGESLOTEN GLASGOW 8 Sept. (Reuter). In de Knockshinnocksteenkoolmqn te Conmock in Ayrshire zjjn Don derdagavond 128 mjjnwerkers, bijna be gehele middagploeg, ingesloten, doordat, tengevolge van een harde regen, modder de toegang tot de mijngangen afsloot. Tegen 04.00 uur hadden 8 man kunnen ontsnappen. De ingesloten mannen hadden toen nog geen ver wondingen opgelopen. Reddings- ploege zijn bezig en de brandweer pompt het grondwater weg, ten einde te verhinderen, dat het de mijn bereikt. Om 05.00 uur was er nog geen officiële verklaring uitgegeven, maar volgens geruchten zijn 13 man opgesloten in een deel van de mijn, vanwaar zij niet kunnen ont snappen. Duizenden mensen stonden bij de mijn op nieuws te wachten. De mijn is een der moderate in Schotland. In een bekendmaking wordt ge zegd, dat 266 personen onder vraagd zijn, onder wie 160 Span jaarden, 80 „Russen of burgers van Oost-Europese volksdemocra tieën" en 13 Italianen. Met uit zondering van de Spanjaarden zouden zij naar huis gebracht worden en de Spanjaarden zouden mogen kiezen tussen internering op Frans gebied of deportatie naar Oost-Europa. Van de 160 Span jaarden hadden er 130 internering op Frans gebied boven het leven in Oost-Europa verkozen Het communiqué noemt de actie „een ernstige waarschuwing". Frankrijk wenste gastvrij te blij ven voor politieke vluchtelingen, die onder de bescherming van de Franse wet wensten te leven. De Franse regering was echter niet bereid „inbreuk op de republi keinse gastvrijheid" te dulden door hen „die daden van verraad en demoralisering begaan". Achtervolging In het gebied van Toulouse, soms wel de hoofdstad van de Spaanse vluchtelingen genoemd, trachtten sommigen te ontkomen door de Alpen in te vluchten. Zij worden nagezet door gendarmes. De autoriteiten zijn reeds lang bezorgd over een organisatie van gewapende groepen opstandelin gen, die in het geheim opgebouwd zouden worden en het plan zou den hebben sleutelposities te be zetten voor het geval een inval in het land zou worden gedaan. Volgens persberichten zouden vooral de Spaanse communisten betrokken zijn bij deze plannen en zouden zij zich voorbereiden om op het daartoe geschikte ogen blik de Frans-Spaanse grens af te sluiten. KANO SLOEG OM Woensdagavond om half acht is in het water van de Pieter Last mankade te Amsterdam een kano omgeslagen, waarin twee zoons van de familie Havie waren ge zeten. Het ongeluk werd gezien door de 29-jarige schilder Piet Bakker, die zich onmiddellijk te water begaf en er in slaagde een van de twee jongens levens op de wal te brengen. De andere jongen is echter verdronken. Het lijkje is later door de rijkspolitie te water opgehaald. BOITARD IS FRANSMAN Te Montreal is verklaard, dat de ballonvaarder Albert Boitard, die als deelnemer aan de inter nationale ballonwedstrijd Zater dag te Amsterdam is opgestegen en zich thans in de Russische zone van Duitsland bevindt, geen Ca nadees is, doch een Fransman. Er is nog niets van hem vernomen. 's-GRAVENHAGE, 7 Sept. Evenals vorige jaren zal in de winter 1950-1951 aan personen, die een uitkering ontvangen krachtens de bepalingen van de sociale bijstandsregeling en de zelfstandigenreffeling (groepen a en b) een brandstoffenbijslag worden verstrekt. De kampioene van de Wieringermeer; de merrie Fambetta van de heer K. D. Hartmans uit Middenmeer. Djakgrta-Rot- September te Kota Baroe. terdam, 7 Suez. Mod.iokerto, Djakarta-Rot terdam, 6 September van Port Said. Tawali. Djakarta-Amster dam, 6 September van Port Sudan naar Suez. Fairsea. Djakarta-Rotter dam, 6 September 520 mijl Z.Z.W. Dondrahead. Ormonde (burgers), Dja karta-Rotterdam. 6 Sept. 120 mijl W. Minicoy. 's-GRAVENHAGE, 7 Sept. Door het bestuur van de Sticht- ting van de Arbeid is er bii de regering op aangedrongen, de be slissing inzake een loonsverhoging van 5 pet. tot een bedrag van ten hoogste 180 gulden per jaar, te wijzigen in deze zin, dat vergun ning verleend wordt ook voor de inkomens boven 3600 gulden een volledige loonsverhoging van 5 pet. te geven. Enige organisaties van hoofd arbeiders Centrale ven Kapi teins en Officieren ter koopvaardij Nederlandse Bond van Technici, Bond van Werkmeesters, Technici en Opzichthoudend personeel, Alg. Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden en Handelsreizi gers „Mercurius" hebben ge zamenlijk een telegram gezonden aan de Raad van Ministers, lui dende: „Met grote teleurstelling hebben ondergetekenden kennis genomen van de in de bekendmaking in zake de loon- en prijspolitiek op genomen bepaling, dat de toe te kennen loonsverhoging f 180. per jaar niet mag overschrijden. Gisteren werden in het kader van de tentoonstelling ,,Land uit Zee" in de Wieringermeer ruiterwedstrijden gehouden. Voor het begin van de festiviteiten defileerde de Ruiterclub van de Wieringermeer voor jury en publiek. Zij zijn van oordeel, dat de reeds te constateren achterstelling der middengroepen, waartoe de gevoerde loonpolitiek heeft geleid, door deze maatregel nog wordt vergroot. Met klem dringen zij er bij U op aan de 5 procent loonsver hoging van toepassing te verkla ren zonder deze aan een maximum loongrens te binden". De Veiligheidsraad heeft gister avond de Russische klacht over de zgn. bombardementen op burger lijke doelen in Korea verworpen. Slechts de Sovjet-Unie stemde voor Joego-Slavië onthield zich van stemming. Ernest Gross, de Amerikaanse afgevaardigde van gisteren, sprak de Sovjet-beschuldiging tegen. Er waren volgens Gross slechts aan vallen uitgevoerd op militaire doelen. De Noordkoreanen steken zich echter dikwijls in burger kleren om gemakkelijker te kun nen infiltreren en ook vorderen zij burgers om bij de operaties te helpen. Zij slaan bovendien wa penen op in burgerlijke gebouwen. Bij het bëgin van de vergade ring had de voorzitter, sir Glad- wyn Jebb (Engeland), de verte genwoordiger van Zuidkorea, John Tsjang, uitgenodigd aan de raads tafel plaats te nemen. Malik noemde dit „onwettig en onbil lijk", maar stelde geen pogingen in het werk om de Koreaanse vertegenwoordiger van de debat ten te doen uitsluiten. Het bombardement Mantsjoerije. op De Raad besloot het bombar deren van doelen in Mantsjoerije door Amerikaanse vliegtuigen als volgende punt in behandeling te nemen. De U. S. A. zullen voor stellen een neutrale commissie (een Zweed en een Indiër) een onderzoek te doen instellen. De Sovjet-afgevaardigde stelde toen voor, dat de Raad onmid dellijk zijn resolutie zou behande- delen om een vertegenwoordiger van communistisch China uit te nodigen aan de bespreking over het bombardement in Mantsjoe rije deel te nemen. De Raad besloot daarop met 7 In de sector van Taegoe, waar momenteel de druk der Noord koreanen het sterkst is, had de Amerikaanse eerste cavalerie divisie de handen vol met het af slaan van de communistische aan vallen. Zq konden echter hun li nies op enkele kilometers van de stad behouden. Ten westen van Jongsan drong Amerikaanse infanterie door tot op 10 kilometer van de Naktong. Ten zuid-westen van Angang-Ni trokken de troepen der V. N. langzaam vooruit, ondanks sterke tegenstand. Het vliegveld van Po- hang is nog steeds in Amerikaanse handen, hoewel het van de hoofd macht is afgesneden. Jongtsjon is pmkIÉI V 'iv; i in tegenspraak met eerder ge geven berichten nog altijd in de handen der zuidelijken. Burgers moeten meedoen. De Noordkoreanen maken ge bruik van dorpelingen om hun munitievervoer naar het front te verzekeren, zo wordt in rappor ten van de Amerikaanse Inlich tingendienst verklaard. De Noordkoreanen, die zo min mogelijk van de wegen gebruik maken met het oog op de aanval len uit de lucht, geven aan de dorpshoofden kleine pakken mu nitie of andere vitale voorraden. De dorpen zijn verantwoordelijk voor het doorgeven aan het vól gende dorp en zo leggen de voor raden de weg naar het front af. Deze wijze van vervoer is moei lijk uit de lucht waar te nemen. LIJK VAN DUITS MILITAIR GEVONDEN Bij werkzaamheden in het puin aan de Maasoever te Blerick trof fen arbeiders enkele centimeters onder de oppervlakte het stoffelijk overschot aan van een Duits mili tair, die daar vermoedelijk sinds de Meidagen 1940 ligt begraven. Bij de inval zijn destijds op deze plaats hevige vuurgevechten ge leverd, waarbij vele Duitsers om het leven kwamen. Ere-escorte huzaren te paard 's-GRAVENHAGE, 7 Sept. Het ligt in de bedoeling een ere-escorte huzaren te paard te vormen, zo verneemt het ANP van welingelich te zijde. Dit escorte zal dan even tueel bestaan uit een half eskadron huzaren in ceremonieel tenue. De gelden hiervoor hoopt men uit particuliere fondsen bijeen te bren gen. stemmen tegen drie (China, Ecu- adoor en Cuba), bij een onthou ding (de V. S.) de resolutie in be handeling te nemen. Aan drie Nederlandse indus trieën, t.w. Werkspoor te Amster dam, Beynes te Beverwijk en Al lan en Co. te Rotterdam, zal een grote opdracht van de Indone sische Spoorwegen verstrekt wor den. Het betreft de bouw van 1000 wagens (vrachtvervoer) en 100 rijtuigen (personenvervoer). De leveringsdata staan nog niet vast, ook over de verdeling van deze order wordt nog overleg gepleegd. De Indonesische Spoorwegen zullen ook nieuwe locomotieven aanschaffen, doch deze order zal niet in Nederland worden ge plaatst; waarschijnlijk zal Krupp de locomotieven gaan vervaardi gen. NA UREN VAN SPANNING De H.D. 180 van schipper Kees Sluiter uit Den Helder is Woens dag oorzaak geweest van heel wat ongerustheid in visserskringen en bij havenautoriteiten, omdat de botter 's morgens niet op tijd de haven van Nieuwediep was bin nengelopen. 's Morgens vier uur kwam de H.D. 147 binnen na een vaart in stormachtig weer achter Texel. De schipper vertelde, dat hij geruime tijd met de H.D. 180 was opge- stoomd op weg naar Den Helder, doch op een gegeven ogenblik had hij de botter van schipper Sluiter uit het oog verloren. Toen dan ook tegen de middag nog steeds niets van de H.D. 180 vernomen was, vreesde men dat het schip was afgedreven door motorstoring of iets dergelijks en in de gevaarlijke grondzeeën van Terschelling zou zijn terecht ge komen. Deze veronderstelling is niet ongegrond gebleken, want 's mid dags tegen twee uur kreeg men van Terschelling bericht, dat de reddingboot „Brandaris" aldaar de H.D. 180 de haven van het eiland had binnengebracht. De beman ning bleek ongedeerd te ziin. In Den Helder kon derhalve aan alle -ongerustheid een einde ko men. VERONGELUKTE FIREFLY LICHT BESCHADIGD Gistermiddag is in de Nieuwe Waterweg het wrak van de op 30 Augustus J.l. ter hoogte van Kijk duin verongelukte Firefly boven water gebracht. Zo op het eerste gezicht lijkt het vliegtuig niet zwaar beschadigd en ziet men slechts een paar verbogen schroefbladen. De S.E.R. (Sm.) De regering heeft aan het slot van haar gisteren gepu bliceerd communiqué inzake lonen en prijzen een belangrijke mede deling gedaan. Het was reeds velen een (nog) doorn in het oog en heeft ook ons sterk verwon derd, dat in de gehele ontwikke ling van het overleg over lonen en prijzen de onlangs ingestelde Sociaal-Economische Raad, top orgaan van de P.B.O., geen rol heeft gespeeld. Nog steeds is niet duidelijk geworden, waarom dit niet het geval was. Wij meenden, dat de gedachte van de P.B.O., nu die eindelijk het stadium van uit voering heeft bereikt, voldoende geworteld is in de kringen van regering, werkgevers en werk nemers, om zaken als deze in het kader van die P.B.O. te behande len. Dat is in deze kwestie niet gebeurd en dit heeft veel be vreemding gewekt. De regering schijnt nu toch tot andere ge dachten te zijn gekomen. Zii heeft te kennen gegeven, dat zij, gezien het grote belang van deze aange legenheid voor het Nederlandse sociaal-economische leven, om trent het gehele vraagstuk der in de naaste toekomst te voeren prijs- en loonpolitiek, het advies van de Sociaal-Economische Raad zal inwinnen. Dat is dus op dit gebied weer een stapje vooruit. Wij hopen, dat deze zaak snel zal worden aangesneden, want het is wel duidelijk gebleken, dat velen nog niet van de juistheid of on vermijdelijkheid van het rege ringsstandpunt inzake de p r ij- zen overtuigd zijn. Zij zullen in de voornemens van de regering echter aanleiding kunnen vinden om, met vertrouwen, de nadere onderhandelingen in de nieuwe sfeer van dit P.B.O.-overleg af te wachten. SCHATKIST KRIJGT TOCH AL 65 PCT. DER OPBRENGST Evenals de cigarettenfabrikan- ten maken ook de importeurs ern stig bezwaar tegen de verhoging van de omzetbelasting op sigaret ten. Hoe is immers de toestand? Van de zeven milliard cigaretten, die per jaar in Nederland worden omgezt, vloeit 62 pet. der op brengst aan accijns in de schat kist. Daarbij komt dan nog een omzetbelasting van 3 pet. Nu wil de minister de omzetbelasting met nogmaals 3 pet. verhogen. Niet alleen wordt hierdoor het rokertje van de kleine man veel te duur, maar ook het doel van de verhoogde belasting is inmid dels vervallen. Men wilde n.l. met de extra 3 pet. de sigarenindustrie helpen. Dat is niet meer nodig. De sigaren zijn plotseling zo in trek geraakt, dat de fabrikanten enige weken levertijd moeten vaststel len. Donderdaq is te Haarlem de traditionele dahliatentoonstel- linq qeopend. Gedurende drie daqen zal men in de Spaarne- stad de bonte bloemenpracht kunnen bewonderen. Een lief- talliqe Haarlemse temidden der dahlia's, die door een ama teur uit Henqelo werden in- qestuurd. WASHINGTON, 7 Sept. (Reuter). President Truman zal Zaterdagavond tot het Amerikaanse volk een toespraak houden, waarin hij zal mededelen, welke economische maatregelen door de tegenwoordige toestand noodzakelijk zijn geworden. Zoals men weet heeft de Amerikaanse regering reeds aan het Congres voorgesteld een bedrag van 40 millioen dollars uit te trekken voor het opbouwen van een organisatie voor het uitvoeren van controlemaatregelen. Het is de bedoeling, dat deze organisatie 30 April a.s. gereed is.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1