Nerveuze stemming in Amerika, maar ook bewustzijn van kracht >k Stijgende omzetcijfers in de detailhandel VDe A.K.W.V. editeur ïdood Van Alle Dag Grotere samenwerking is in ons land noodzakelijk Wat doet u met uw inkomen? Vooral in die van de textiel r 't eind ze week nrijk" weer de baan Ons is niets te dol Prof. Bouman terug uit Amerika: Intensiever research-werk Succes met Prodent Vraag C.B.S.-huishoudboekje aan ln Christus' Licht Incident bij Ronde van Roosendaal Naar wij vernemen VRIIDAC 8 SEPTEMBER 1950 PAGINA 3 'ERWACHTING door het K.N.M.I. geldig van Vrijdag- iaterdagavond. REGEN lijk zwaar bewolkt jn, later brekende Tijdelijk krachtige de kust mogelijk id tussen Zuid en ïngeveer dezelfde ur als vandaag. AUDIëNTIE de Bisschop van Woensdag 13 Sep- audiëntie verlenen. JOMPLICEERD ERSONGEVAL -lemmerweg te Am- Donderdagavond eén ngeluk gebeurd dat verhuizer het leven half zes naderde uit Haarlem met grote lersonenauto. Plotse- bestuurder de macht iur kwijt. De auto een vluchtheuvel en en benzinepomp on- In deze pomp ont- tlng waardoor de uit- ïzine vlam vatte. Ben achter de pomp bezig en op te laden, werd s vrtjwel op slag dood. 30vendien brandende :ich heen. wam ten slotte bran- stand tegen een huis. ttenden waren er uit i hadden lichte ver gelopen. De bewoner had de tegenwoordlg- de wagen weer ach- n, waardoor hij voor- huis eveneens vlam E VAN TRUMAN 'ON 7 Sept. Fre- n heeft op zijn we- conferentle als zijn men gegeven, dat voor deze week de Noord- jdkrachent teruggesla- orden op de positie, igen geleden innamen, naar commentaar op de Zuidelijke punt reiland, ontweek Tru- n antwoord met de ben geen theoretisch :h daarha verklaarde •ontlijn der V.N. in •ste tien dagen geen lad ondergaan. Toen em er op wezen, dat Jgen herhaaldelijk in meld was, dat strijd- V.N. werden terug- :nde Tium.an, dat het He plaatsen was ,„in- h hij voegde er aan Noord-Koreanen voor week op hun vorige den zijn teruggedron- 7 Sept. (Reuter). zangers der ministers ndse zaken, die be- lebben gevoerd over rdrag met Oostenrijk, ag voorlopig tot half teen gegaan zonder t te hebben bereikt. (Sovjet-Unie) had t „de drie westelijke het Italiaans vredes- -iëst schonden en dat rborg was, dat Oos- niet tot oorlogsbasis worden". Mallett Reber (V.S.) en Ber krijk) waren het er zitting tot half De- verdagen. Zaroebin lat hij eerst toestem- dragen aan zijn rege- fsendienst Noorderkwartier hoor by de eigen arts, :erdag 9 September te aandag 11 September in voor spoedgevallen artsen te Hippoly- T, A. J. Bouman, Win- A. P. Hoogkamer te tel. 21, A. J. Koning 435, T. Nauta, Wie- tel. 262, J. J. Schreu- edorp, tel. 212, J. N. ezand, tel. 250, J. F. 2and, tel. 223, en E. v. Schagerbrug, tel. 214. nartsendienst Noorderkwartier September hebben t'enartsen N. J. Bou te Slootdorp en E. J. tel 437 te Schagen. filmkeuring Cinema American: 18 jaar. Walzer der Liebe, alle 3 Groene hel, 18 jaar. R: De Witte: De el- i jaar; Na de storm, :k in Grock de clown, •n; Een zwervers op- jaar. ston Theater: Boule- irtstochten, 18 jaar. ren, alle leeftijden. Iet Masker van Dimi- ir. Royal: Billy de Kid, 5e Rustende Jager: jaar: Jamaica-Inn, nderen van de straat, Munt: Millionair in eeftijden; Harald, de bin Hood, 14 jaar. Scala: De Rat,13 mtstad, 14 jaar. 5: Tarzan en de lui- gin, 14 jaar. Afgelopen Zondag hebben de Communisten van „De Waarheid", dat zijn de onvervalste aanhangers van Stalin, In Amsterdam een vredescongres gehouden. We begrij pen volkomen, dat onze „Waar- heid"vrienden aan zo iets behoefte hebben, want als ze niet met woor den veel schreeuwen over de vrede, dan verloren ze heel hun standje. Immers de Stalinistische commu- nistische-daden hebben al heel wei nig met de vrede gemeen. Er zijn immers geen dollere liefhebbers en vuriger voorstanders van de wape nen der barbaren, dan de Marxisten van Moskou. het licht van dit alles, zal het ieder volkomen dui delijk zijn, dat de heer Paul de Groot vredescongressen voor zijn aanhangers organiseert. Wellicht hoopt hij althans op deze wijze de schijn nog te kunnen redden. Dat intussen het succes van deze vredesiroeeting niet denderend is ge weest zal een kind begrijpen. Dank zij de intellectuele, sociale en poli tieke scholing van ons volk is het aantal onzer landgenoten, dat de schijn van het wezen niet meer weet te onderscheiden, gelnkki; zeer gering. Wat trouwens in alle beschaafde landen het geval is. Vandaar dat in deze landen de Communisten nergens een voet aan de grond krijgen en waar ze dit nog enigszins gehad hebben, steeds verder terrein verliezen. Zoals nu weer In Denemarken, waar de Communisten na de oorlog 24 zetels in het parlement hadden en nu Dinsdag j.l. bij de verkiezingen er neg 6 overhielden. In deze omstandigheden is het overigens begrijpelijk, dat „De Waarheid" letterlijk niets heeft na gelaten om uit dit door gebrek aan belangstelling armetierige congres, nog zoveel mogelijk reclame propa ganda te maken. Het begon al enkele dagen te vo ren, toen bleek, dat de mensen uit de provincie niet naar Amsterdam waren te krijgen. Zo kwam de dag voor het con gres „De Waarheid" met een groot opgemaakt verhaal, volgens welke de autoriteiten hier te lande het vervoer van extra autobussen uit Twente naar het Communistisch vredesfeest in Amsterdam verboden hadden. En traditiegetrouw kregen we hier weer 't bekende commen taar bij, dat dit gebeurd was onder drang van de Amerikaanse oorlog ophitsers. Natuurlijk het Amer. kabinet was n.l. de vorige week in een extra zitting in Washington bijeen ge weest en had aan de Ned. Regering een ultimatum gesteld: „of het ver voer van enkele autobussen met communisten naar Amsterdam ver bieden of stopzetting van de Marshall-hulp". Hetzelfde verhaaltje werd ook natuurlijk bij de opening van het congres verteld,- als een veront schuldiging voor de geringe belang, stelling. Intussen is reeds Maandag van de zijde der politie meegedeeld, dat dit verhaal van a tot z verzonnen is en dat geen enkel bezwaar is ge maakt tegen het rijden van een of meerdere bassen uit Twente naar het communistisch vredesfeest in Amsterdam. Maar zo voegt de po litie er aan toe, de reeds bestelde bussen zijn door de Communisten zelf afgelast, omdat er geen be langstelling voor was. Deze rechtzetting van deze leugen wordt door „De Waarheid" natuur lijk niet gepubliceerd. Daarvoor hebben de Communisten over het begrip „waarheid" nu eenmaal ge heel andere opvattingen dan nor male fatsoenlijke mensen. Zoals men trouwens elke dag ln „De Waarheid" ervaren kan. Ook een andere propagandavüe- ger is niyt opgegaan. Die Amerikaanse oorlogophitsers die wel bezwaar hadden dat er een autobus met communisten uit Twente naar Amsterdam ging, had den er blijkbaar niets op tegen, dat er uit Friesland wel een bus met communisten reed. Friese communisten zijn blijkbaar minder gevaarlijk. Hoe dit zij, er kwam Zondag wel een bus met communisten uit Fries land in Amsterdam aan. De extra meevaller van deze be langstelling moest echter zo goed mogelijk uitgebuit worden en zo werd nog Zondagavond het sensa- tiebericht over Nederland ver spreid, dat op de Afsluitdijk een autobus met communisten, terug kerend uit Amsterdam van het vre descongres, was beschoten. Een dergelijke aanklacht was al thans van communistische zijde bjj de politie ingediend. Uit een nader ingesteld onder zoek is intussen gebleken, dat ook dit verhaal van a tot z verzonnen is. De zandschuit die daar lag en van waar op de bus geschoten zou zijn, bleek op een zodanige afstand te liggen, dat dit technisch geheel onmogelijk was. Het gehele geval bleek hierop neer te komen, dat een raampje uit een der sponningen was gezakt en daarbij gebroken. En dit ongevalletje was de aan leiding geweest voor de sensatione le aanklacht. Ook deze propagandastunt, viel dus even als het gehele zomervre- desfeest, volkomen in het water. Voor de communisten en „De Waarheid" wel een lelijke pech. Dit zaakje zal bovendien nog wel een staartje hebben, want er wordt een vervolging ingesteld, wegens het doen van een valse aangifte. Overigens heeft zowel het Twent se als Friese geval, nog eens onom stotelijk bewezen, dat het gevleu gelde woord van wijlen David Wijn koop in de Tweede Kamer bij de communistische relletjes in Am sterdam uitgesproken: „ONS IS NIETS TE DOL", in de communis tische propaganda nog altjjd op geld doet. J. H. GRONINGEN. Prof. dr. P. {..Bouman, de Groninger hoog leraar in de sociologie, is na een studieverblijf van 5 maanden in Amerika dezer dagen teruggekeerd. Prof. Bouman is een kalme figuur, wiens glasheldere betogen tot de mensheid spreken en die daarom zeer geliefd is onder zijn studenten en trouwens ver daarbuiten. Maar deze hoogleraar staat geheel en al open voor nieuwe ideeën, omdat hij er van overtuigd is dat de weten schap geenszins gebaat is met, zoals hij het noemt „freewheelen op het verleden". Nauwelijks teruggekeerd van een lange reis en een vermoeiende maar zeer interessante studie in Amerika, vonden wij prof. Bouman dadelijk bereid ons het een en ander te vertlelen over zijn indrukken en ervaringen in Amerika. In het heiligdom van de economische wetenschappen troffen we de hoogleraar achter een stapel post de oogst van enkele maan den, welke zich overal had opgestapeld en eigenlijk zonder aanloop zalen we meteen midden in „Amerika". Wanneer een socioloog indruk ken weergeeft van een veelom vattend studieobject als de Ameri kaanse samenleving, dan is dit in teressant, doch wanneer dit relaas geschiedt door een wetenschaps man als prof. Bouman en op de manier als hij weet te vertellen, dan krijgt men een boeiend relaas te horen waarbij men vergeet te noteren. Prof. Bouman heeft een studie reis gemaakt door Amerika, ten einde de sociale wetenschappen aldaar van nabij te bestuderen. Daartoe bevocht hij gedurende 3 maanden in totaal 10 universitei ten in verschillende delen van dit onmetelijk land. Maar naast deze studie van de buitenkant, gaf de Groninger hoogleraar gedurende twee maanden zelf college aan een geweldig grote universiteit in Mi chigan bjj Detroit, een universiteit De kleine Linda van Langen uit New York mocht, tezamen met haar vriendje Robert Ry der Jr., gekleed in echt Volen- dams costuum, het Ameri kaanse schip „American De fender", dat geladen was met Nederlandse bloembollen tot een waarde van ruim een half millioen dollar, begroeten. Linda vond de bloembollen er zo aanlokkelijk uitzien, dat zij met graagte haar tanden er in zette. Vervolg van pag. 1. „staatsorganen"!!), kon en moest in minder bewogen en meer rustige tijden worden terugge komen, maar de grondslag van de medezeggenschap en gezonde ordening hebben ook de katho lieke werkgevers stevig vastge houden. Met hun medewerking is nu de wet op de P.B.O. tot stand gekomen en moeilijk te schatten of te wegen is de prin cipiële invloed, die wijd en zijd van de jubilerende organisatie is uitgegaan. Zo kan men zeggen, dat de katholieke werkgevers in het 35-jarig streven van hun bewe ging naast duidelijke vooruit strevende neigingen, een gezond conservatisme bleven behouden. Op twee punten kwam dit sterk tot uiting: met kracht houden zij vast aan het belang van de particuliere onderneming als vorm van bedrijfsuitoefe ning. Het zelfstandig karakter van de onderneming diende en dient h.i. door Overheid en pu bliekrechtelijke organen zoveel mogelijk te worden beveiligd. En ten tweede: harde jaren en wijze lessen van sociale lering, hebben hen rotsvast overtuigd, dat de katholieke werkgeversbe weging een eigen taak heeft te vervullen, een eigen roeping heeft te volgen en een eigen koers dient te houden. Tegen de pogingen, om, na de oorlog, ook de werkgevers het verleidelijke liedje van de eenheidsorganisa tie op de bekende wijs, te doen overnemen, heeft men van ston de af aan pal gestaan. Maar wel hebben de katholieke werkge vers con amore medegewerkt aan de geslaagde pogingen tot samenwerking in de Stichting van de Arbeid, welke nu al vijf jaar bijna zulk uitmuntend werk voor de Nederlandse Volksge meenschap doet. Het is die Nederlandse Volks gemeenschap, die reden heeft, bii het zevende lustrum van de A.K.W.V. te bedenken, dat haar stichting en haar werk zóveel goeds hebben verricht, dat het zonder voorbehoud van natio naal belang mag worden genoemd. waar 24.000 studenten colleges vol gen. Gedurende de vijf maanden in Amerika heef Prof. Bouman even wel de sociologie aldaar niet en kel bestudeerd, doch ook direct in toepassing gebracht door een stu die te maken van de Amerikaanse samenleving, ook buiten de uni versiteiten, een veelomvattend on derwerp dat zijn speciale interesse had. Amerika nerveus Over de sociale wetenschappen als zodanig en de resultaten van mijn onderzoek zal binnenkort een officieel rapport verschijnen", al dus Prof. Bouman, „doch het lijkt my voor uw lezers interessanter iets te vertellen over de Ameri kaanse samenleving. „In Amerika dan is de stemming op het ogen blik nerveus. De kwestie-Korea interesseert de Amerikaan niet zo zeer, die is toch altijd nog betrek kelijk ver weg. Maar er wordt veel over de oorlog gesproken en ge schreven. Met grote koppen wordt ook in wetenschappelyke ge schriften over de evt. Ameri kaansRussische oorlog gediscus sieerd. Er gaan stemmen op die zeggen: Zouden we maar niet de eerste slag toe brengen? Bovendien weiet men dat Rusland de atoom bom heeft. De atoom-spionnage- affaire Fuchs is veel ernstiger ge weest dan wij in Europa vermoe den, zo vertelde Prof. Bouman, maar in Amerika weet men dat vrijwel alles verklapt is aan Rus land en dat het zo goed als zeker is dat Rusland ook over dit wapen beschikt. Het Amerikaanse volk weet, dat wanneer het weer tot een wereld brand komt ditmaal ook Amerika directe klappen zal krijgen. Tot dusver kreeg men eigenlijk alleen Indirect klappen van de oorlog. Aan dit nieuwe denkbeeld moet 't Amerikaanse voik wennen, van daar die nervositeit. Uittocht uit New York Prof. Bouman vertelde hoe er min of meer op grote schaal een uittocht is waar te nemen uit New York, De bevolking verplaatst zich meer en meer naar de buitenwij ken, zon dertig kilometer van de stad. Met een auto is men immers zo weer in de stad en een auto heetft practisch iedereen en zeker diegenen, die thans naar de rand gebieden van New York trekken. Tooh bewustzijn van kracht Het merkwaardigste is evenwel, dat aan de andere kant het Ame rikaanse volk ook een groot be wustzijn van eigen kracht heeft- De industrie draait op volle toeren en de productie is op uiterst moderne leest geschoeid, en overtreft die van enige tijd geleden, want het Amerikaanse volk is een uiterst energiek volk, steeds nieuwe idee- en en voortdurend werkend aan verdere ontwikkeling. Ook in Amerika, zo vernamen wy voorts van Prof. Bouman. valt enigszins een inflatie waar te ne men. Ook daar zit men in de vici euze cirkel stijgende pryzen stijgende lonen. Dat heeft zon ge volgen voor Amerika zelf (stakin gen etc.) maar meer nog voor Europa. Want wanneer de pry zen voor, laten we zeggen metalen in Amerika stygen, dan is deze stij ging voor ons nog veel en veel groter, gezien onze monetaire po sitie. Maar de Staten „hamsteren" en hebben getfiamsterd en zo ook de regeringen, zij het dan ook dat dit hamsteren engros in het be lang is van het gehele volk. In Europa heeft men beslist een verkeerd denkbeeld van de Ame rikaan, zo verklaarde prof. Bou man ons. Hij is niet de doorge winterde zakenman, die er enkel en alleen maar op uit is te ver dienen. De Amerikaan is zeer hulp vaardig en heeft veel voor ande ren over en is wat dat betreft veel goedgeefser dan de Europeaan. Heus niet alleen diegenen die zich hulpvaardigheid kunnen permite- ren, doch juist de onbemiddelden. Prof. Bouman had veie Europeanen in Amerika gesproken, doch allen en hij zeil zeer zeker hadden zonder uitzondering van nabij een heeil wat gunstiger indruk gekre gen van de Amerikaan dan vanuit Europa, Wat betreft de godsdienstigheid, vertelde spr. dat de kerkgenoot schappen, zowel Katholiek als de verschillende Protestantse richtin gen, allen vooruit gogaan waren, doch dat er een minder diep gods dienstig besef- leelt bij de gemid delde Amerikaan. Vooral het pres tige van de Katholieke Kerk is de laatste jaren in Amerika sterk ge stegen, mede door de sterk anti communistische houding van de Kerk. „Maar met dit alles kail men onmogeiyk een conclusie geven", alias Prot Bouman, „het is een voik in wording en diit kan ten goede en ten kwade züj», het is 'n jong volk inet allerlei mogeiykhe- den. En zo krügt men vele opti mistische resultaten, doch daar naast ook pessimistische, zodat het vraagteken, waarmee men naar dit oiuneteiyk land is getrokken, nog eens zo groot is geworden." Grote samenwerking Wij vroegen Prol. Bouman nog hoe de sociologie in Amerika ont wikkeld was en in welke opzich ten hierin verschil met Nederland ligt. „Amerika is een enorm ob- vervatieterrein voor de sociologie, doordat de samenleving aldaar voortdurend in beweging is door 't grote verschil in nationaliteiten, der vele volken en groepen en 't probleem van de negers. En daar om is de sociologie in AmTTrika buitengewoon popuiair", aldus luid de ongeveer het antwoord. „Het sociale werk wordt evenwel aityd voorafgegaan door het sociaal on derzoek, veel meer dan by ons het geval is. En daarbij is een grote samenwerking merkbaar, een sa menwerking die trouwens te con stateren valt op schier elk terrein." En dat is vooral wat Prof. Bou man hier in Nederland mist, die samenwerking tussen verschillende groepen. Een samenwerking tus sen de faculteiten kan bijvoorbeeld het research werk uitgebreider doen zijn, zonder dat het iinanciële offers kost. tip eik gebied kan veel meer bereikt worden. in Ne<- deriand, en trouwens in Europa, hebben we een lange en oude tra ditie van „ieder voor zich" en daar door is een faculteit min of meer en gesloton blok. Maar Amerika heeft veel minder een traditie en de Amerikaan is altijd bereid iets nieuws aan te pakken. Dat is de grote kracht van Amerika en Eu ropa moet beslist oppassen anders wordt het goklopt, want de ach terstand is vrijwel ingelopen. „Europa is nogal zelfingenomen, maar het is thans zo, dat wie niet sterk is, slim moet zyn en met „freewheelen op het verleden" zyn we verloren", was de mening van Prof. Bouman. Steeds meer Ne derlandse hoogleraren bezoeken de Ver. Staten en da regering steunt dit. De gelden hiervoor zijn goed besteed, want het is een waarborg voor een verdere ontwikkeling van onze wetenschap. Zwemmen: NIEUWE WERELDRECORDS Tijdens de bestuursvergadering van de F. I. N. A. werden giste ren 32 wereldrecords erkend. Ook Nederland had een goede dag. De tijden van de Robben- zwemster Geertje Wielema op de 100 yards en de 200 m. rugslag, resp. 1 min. 4.6 sec. en 2 min. 35.3 sec. werden erkend. P. 460 Een frisse mond en tanden als parelsNa tikt maaltijd Uw tanden poetsen met Prodent wil zeggen, dat zij de beste verzorging krijgen, die maar mogelijk is. Prodent, immers, is de enige tandpasta met Dispergon, dat het ontsierende en gevaarlijke tandsteen radicaal verwijdert. Vandaar, dat met Prodent gepoetste tanden zo mooi zijn en zo gezond! HEERLIJK SCHUIMENDI f RODENTA AMERSFOORT Sedert 1946 stelt het Bnreau voor de Statistiek een permanent onderzoek in naar de huishoudrekeningen van ca, 200 gezinnen van hand- en hoofdarbei ders in de middelgrote en kleine steden van ons land. Reeds ge ruime tijd bestaat de behoefte dit onderzoek ook over andere groe pen der bevolking uit te breiden. Het C.B.S. beoogt met zijn bud getonderzoekingen een beeld te verkrijgen van de wijze van in komensbesteding der Nederlandse gezinnen en wil tevens nagaan hoe deze gezinnen er economisch en sociaal voorstaan. Voor het loon- en prijsbeleid der regering hebben de resultaten van het onderzoek onschatbare waarde. In de tweede plaats geven de resultaten van het onderzoek in zicht in de verbruiksgewoonten der verschillende bevolkingsgroe pen. Zij beantwoorden b.v. de vraag, welk deel van het huis- Centraal houdelijk budget bestemd is voor voeding, kleding en het aanschaf- Wij mensen zijn zwak, geheel en al onbekwaam om ons van datgene verwij derd te houden wat schadelijk voor ons is. En niet in staat ons zelf te brengen tot wat ons heilzaam is. Maar boven onze zwakheid en onbe kwaamheid staat de alles oneindig liefde vol en wijs regelende en besturende Voor zienigheid. BENEDICTUS De 15e Ronde van Roosendaal, waaraan ook de oud-wereldkam pioen Van Steenbergen (België) deelnam, was vanmiddag bijna niet doorgegaan. De renners wa ren er van op de hoogte dat eni ge deelnemers zeer hoge startgel- den hadden ontvangen, terwijl het merendeel slechts een kleine ver goeding zou krijgen. Deze laatste groep besloot slechts enkele kilo meters te rijden en dan uit pro test te staken. Blijkbaar konden zij hun ongeduld niet bedwingen, want deze sensationele ontknoping vond reeds plaats op 100 meter voorbü de start. Van de 49 deel nemers stapten er 41 van de fiets, de overige 8, onder wie Schulte en Van Steenbergen reden door. Aanvankelijk zaten organisato ren en jury met de handen in het haar, doch na overleg met de N. W. U.-officials werd besloten alle renners, ook de 8, die reeds aan de course bezig waren, opnieuw bij de finish te verzamelen. Hier werd een financieel voorstel ge daan, doch de renners verklaar den zich hiermede niet accoord. Eerst toen beloofd werd, dat per deelnemer f25.garantie zou worden gegeven, besloten de ren ners te rijden. Een nieuw startschot werd ge- fen van huisraad. Het is de bedoeling de Neder landse bevolking in 1951 in al haar verscheidenheid in dit bud getonderzoek te betrekken. De medewerkende gezinnen zul len gedurende het gehele jaar 1951 hun inkomsten en uitgaven in een z.g. huishoudboekje moeten ver antwoorden. Alle gekochte artike len moeten afzonderlijk worden vermeld. Tevens de hoeveelheid en het bestede geldbedrag. Geheimhouding Met nadruk wijst het C.B.S. er op, dat niemand zijn medewer king behoeft te weigeren, uit vrees dat de verstrekte gegevens bekend zouden worden bii in stanties. aan welke men de finan ciële situatie van zijn gezin niet wenst bloot te leggen. Er wordt volstrekte geheimhouding gewaar borgd. De directeur-generaal van de Statistiek doet een dringend be roep op ons gehele volk om gezien de sociale en economische belangen, welke met het onder zoek gediend zijn zich in ruime mate voor deelneming aan te melden bii het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Graven- hage. SPEELTIJD WATERPOLO BEKORT Tijdens de bestuursvergadering van de internat, zwemfederatie, de F. I. N. A., te Parijs werd o.a. besloten, dat de waterpolowed- strijden in plaats van een half uur, twintig minuten zullen duren. Er zullen twee speelhelften zijn van tien minuten elk, met vijf minuten rust. kwam gistermorgen te Den Haag de 63-jarige motorrijder A. v. Li in botsing met een militaire personenauto. De motorrijder werd met een schedelbasisfrae- tuur naar het ziekenhuis gebracht, waar hij spoedig overleed™... zal de dirigent van 't Concert gebouworkest, Eduard van Bei- num, op doktersadvies deze maand nog rust moeten houden. Het volksconcert van 16 Septem ber zal daarom -worden geleid door Ed. Flipse werd Woensdagavond op de N.Z. Voorburgwal te Amsterdam een man, afkomstig uit Heerlen, op heterdaad betrapt bij T stelen van een auto kwamen gistermorgen de eer ste 24, merendeels bejaarde vluch telingen, van een groep van twee honderd voor een groot deel af komstig nit de Baltische en Sla vische landen, in ons land aan™™ houdt de jonge Delftse kunst schilder Bram van den Boogaart, in de Galerie Martin-Gruson te Cannes zijn eerste tentoonstelling op Frans grondgebied overleed te Wageningen op 76- jarige leefdijd prof. dr. J. A. Ho ning, oud-hoogleraar aan de Landbouw Hogeschool en buiten gewoon hoogleraar aan de Rijks universiteit te Leiden.. eiste de Officier van Justitie 1000 gulden boete subs. 40 dagen hechtenis tegen de 46-jarige J.B., directeur van een N.V. te IJssel- monde. die werd beschuldigd de desertic van een dienstplichtige, tot de 7 December-divisie beho rende, te hebben bevorderd. Uit spraak op 21 September™... Onderscheidene takken van detail handel en ambacht boekten in Juli j.l. een vrü belangrijke omzetver- meerdering. Vermoedelijk zün de gespannen internationale verhou- geven en de duizenden toeschou- dingen, voortvloeiende uit het 11.1..v. HArooaneo onnflixf Een Amerikaanse korporaal (links) instrueert Zuid-Koreaanse recruten. In verband met de taalmoeilijkheden wordt hij bij gestaan door een Zuid-Kor eaanse tolk (rechts), die de Engelse bevelen onmiddellijk in de landstaal overbrengt. wers hebben daarna met grote spanning de wedstrijd gevolgd. Door het uitvallen van Van Steen bergen bleef het verwachte duel tussen de Belg en Schulte uit, doch de Bossenaar bleef de grote animator van de course. Meer dan 70 km behield hij alleen de lei ding, liet zich daarna op zijn ge mak terug zakken, doch ontsnap te 5 km voor het eind nogmaals, nu vergezeld van Van As, die in de sprint vlot werd geslagen. De uitslag van de wedstrijd, die over 138 km ging, luidt: 1. Schulte (Den Bosch) 3 uur 17 min. 17 sec.; 2. Van As (Roo sendaal): 3. Vos (Den Bosch) op 1 min. 54 sec.: 4. Voorting (Haar lem) z. t.: 5. Schoenmakers, Eind hoven) z. t.; 6. Smits (Amsterdam) z. t.: 7. Sprenkeling (Hengelo) z. t.; 8. Vinken (Geleen) op 1 ronde; 9. Jansen (Elsloo); 10. Buuron (Bergen op Zoom). FinlandZuid-Slavic 32 Te Helsinki vond de landenwed- striid FinlandZuid-Slavië plaats welke met 32 door het Finse elf tal werd gewonnen. De Zuidslaven hadden bij de rust de leiding met 2—1. De Engelse league In de tweede divisie van de Engelse league werd de wedstrijd SwanseaLeeds United gespeeld. De thuisclub won met 42. Koreaanse conflict, alsmede de in verschillende branches gehouden opruimingsverkopen hieraan niet vreemd geweest, aldus het Econo misch Instituut voor de Midden stand. De grootste omzetstijging werd genoteerd in de detailhandel in textiel, waar een sterk toegenomen vraag naar huishoudgoederen, on dergoed en wol kon worden waar genomen. Ook in het kruideniers- bedrijf was sprake van omzet- toeneming en wel voornamelijk van slaolie, rijst, zeep, wasmiddelen, thee, cacao, suiker, lucifers, vlees- conserven en vlees in blik. Voorts bewerkstelligde de grotere aan koop door het publiek o.a. van zeep en wasmiddelen ook in het drogis- tenbedriif een niet onaanzienlijke omzetstijging. In het kruideniersbedrijf waren de omzetten in Juli j.l. in de mede werkende zaken gemiddeld 21 pro cent hoger dan die in de vooraf gaande maand. Ten opzichte van de overeenkomstige maand in 1949 werd een omzetstijging genoteerd van 19 procent. In deze branche bleef de omzettoeneming, niet tegenstaande enig hamsteren, dus nog van beperkte omvang. Wel kon worden waargenomen, dat de extra aankopen in de grote steden groter waren dan in de kleine en middel grote plaatsen. Gunstig kon het omnetverloop worden genoemd in de detailhandel ln textiel. In deze branche viel een aanzieniyke omzetvermeerdering op te merken, welke ten opzichte van Juni 1950 niet minder dan 34 pro cent bedroeg. De gcldomzct in Juli j.l. was bijna het tweevoudige van de gemiddelde maandomzet in 1947. In vergelijking met Juli 1949 in( welke maand eveneens opruimings verkopen werden georganiseerd) werd een omzetstijging behaald van 23 procent. In de tot deze branche behorende groepen speciaalzaken was de om- zetbeweging in Juli eveneens be vredigend te noemen. Een sterke omzetstijging trad op in de wol winkels en wel van 83 procent. In de wolwinkels werd ook ten op zichte van Juli 1949 de grootste omzatvermeerdering geboekt, n.l. van 40 procent. In de overige speciaalzaken waren de Juli-omzet- ten in 1950 630 procent hoger dan die in 1949. Een uitzondering vormden slechts de damesconfectie zaken, waarin ten opzichte van de overeenkomstige maand in 1949 een geringe omzetdaling in trad. In de detailhandel in schoeisel waren de geldomzetten bij de deel nemende winkeliers gemiddeld 10 procent hoger dan in Juni 1950 (opruimingen) en 12 procent hoger dan in Juli 1949. De paren-omzetten vertoonden ten opzichte van Juni j.l. een stijging van 13 procent Nadat in de detailhandel in tabaksfabrikaten in drie achtereen volgende maanden een vrijwel ge lijke omzet werd genoteerd, trad in Juli j.l. enige omzetstijging op. welke gemiddeld 8 procent be droeg. In sigaren, sigaretten en tabak werd een omzetvermeerdo ring geboekt van resp. 7, 8 en P .procent. De omzetten in Juli 1949 en 1950 lagen op eenzelfde niveau

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3