Het St. Willibrord Apostolaat in vraag en antwoord Tippel en Steekneus, twee slimme muizen RADIO DE GESLOTEN POORT WERE Rubriek voor de jeugd POST UIT DE BRIEVENBUS Een orgel met bijzondere klavieren Enig mogelij Moeilijl it (Onder redactie van de Paters Wïllehad Kocks O.Carm., drs. Manfred Staverman OFM, drs. Amatus van Straaten OESA en dr. J. L. Witte SJ. Vragen en correspondentie over deze rubriek te richten tot deze laatste, pastorie Gelkingestraat 17, Groningen. Vraag: G. D. te M. Wij zijn al vaak van plan ge weest om thuis de H. bchrift te lezen.'Gaarne zou ik van U we ten, welk boek het eerst te ne men, en of er misschien een spe ciale uitgave bestaat voor het lezen thuis. Welke tijd acht U het beste? Antwoord: Dat U van plan bent de H. Schrift thuis te le zen, kan niet anders dan van harte toegejuicht worden; maar dat U dat al „vaak van plan gewéést" bent, is minder .mooi! U had dat plan allang moetfen verwezenlijken. Maar ja, zo gaat het meer met mooie plan nen! U begint er morgen mee1' Dan zal ik U antwoord geven op Uw gestelde vragen: 1. Als U de H. Schrift in haar eigen tekst wilt lezen, zou ik U aanraden om te beginnen met het Nieuwe Testament; vooral wanneer U het in gezinsverband leest. Het meest aan te bevelen is om het eerste het Evangelie van Sint Lucas te lezen en aan sluitend daaraan de Handelin gen van de Apostelen. U zou het echter ook zo kunnen doen, dat U niet een Evangelie of an der boek der H. Schrift achter elkaar uit leest, maar dat U b.v. in de Advent en Kersttijd de eerste hoofdstukken leest uit het Evangelie van Lucas en Mat- theus; in de tijd tussen Drieko ningen en de Vasten de hoofa- stukken over het openbare le ven van Jezus; in de Vasten- en Passietijd het verhaal van Zijn Lijden en Dood, enzovoort; maar dat kost wel enige voor bereiding om telkens de goede passages te voren klaar te heb- 2. Er zijn verschillende uit gaven die'U thuis kunt gebrui ken. maar juist voor het gezins- lezen .wil ik bijzonder wijzen op de „platenbijbel," die door H. Divendal is samengesteld en die is uitgegeven door Urbi et Orbi te Amsterdam (f 10.75). Dit is een boekje, waarin de ge hele H. Schrift (Oud en Nieuw Testament )in kleine stukjes van één pagina is verdeeld, waarin telkens een afgesloten stuk ver teld wordt, gedeeltelijk in de ei gen woorden van de H. Schrift, gedeeltelijk samengevat door H Divendal. Naast de pagina met de tekst staat dan telkens een plaat, een oude gravure, waar op de bewuste passage is uitge beeld. Wat kan zo'n plaat een onuitputtelijke bron worden van kindervragen- En het aanschou welijke beeld verlevendigt het voorgelezen verhaal. 3. Als meest geëigende tijd lijkt mij: vóór tafel ('s middags of 's avonds), omdat men dan niet eerder wegloopt, èn omdat dan wellicht het gesprek onder het eten op een hoger peil komt. en al pratend de belangstelling voor de H. Schrift en Gods werk onder ons verhoogd wordt. A. v. S. Vraag: B. H. te K. Het Scapulier van O. L. Vrouw van de berg Carmel staat de laatste tijd wel in het middel punt van de belangstelling. Naar aanleiding hiervan zou ik U wil len vragen: „Is het wel zeker, dat Maria het Scapulier aan Si mon Stock heeft gegeven. Ik meen dat er geschiedkundigen zijn, die het ontkennen. Waar blijft dan de waarde van het Scapulier? Antwoord: Inderdaad zijn er geschiedkundigen die ontken nen, dat Maria het Scapulier aan Simon Stock heeft gegeven, hoewel er geen positieve argu menten zijn aan te voeren die ons de historiciteit van het vi sioen doen verwerpen. Het eni ge bewijs dat die geschiedkun digen aanbrengen is het stil zwijgen over Maria's verschij ning aan Simon Stock in de Kro nijken gedurende de eerste hon derd jaar daarna. Naturlijk is dit geen doorslaand bewijs om dat veel kronijken zijn verloren gegaan en anderzijds elke dag stukken kunnen 'ontdekt wor den waarin het feit wordt be vestigd. Maar neem aan het uiterste geval dat er zelfs bewijsstukken worden gevonden die ons hee1 de geschiedenis positief doer verwerpen, dan blijft nog ai waarde van de devotie volledig ongeschonden. Want het Scapu lier is een zogenaamd sacra mentale van de kerk, d.w.z. het is een uitwendig waarneembaar teken, dat door de Kerk is aan gewezen, om bepaalde genaden aan de gelovigen te bemiddelen op voorwaarde dat hun leven aan bepaalde eisen voldoet. Het verhaal der verschijning aan Si mon Stock is voor de Kerk niet meer dan een aanleiding ge weest om dit sacramentale in te stellen. Zij heeft dit gedaan ge heel op eigen gezag, niet op ge- de doel geheiligd worden; een zag van Simon Stock, noch op dat van Maria. Wel wil de kerk door dit sacramentale voor de gelovigen duidelijk tot uitdruk king brengen, de invloed welke Maria heeft bij de genadeuit deling tijdens ons leven op aar de, in het uur van sterven en zelfs gedurende de louterings tijd na onze dood. De Kerk wel ke door Christus is aangewezen om Zijn verdiensten op de men sen tóe te passen, heeft het zo bepaald, dat al degenen die Ma ria oprecht vereren als Moeder van God en ook hun Moeder, een heel bijzondere hulp ont vangen door het dragen van het Scapulier. Anders gezegd, het Scapulier is de voor iedereen begrijpbare uitdrukking van onze toewijding aan Maria en van haar Moederlijke bescher ming over ons. Daarom heeft de Kerk ook de vorm van een kleed gekozen, omdat - daarvoor én de zorg van de Moeder èn het toe behoren van het kind aan de moeder het duidelijkst en een voudigst voor iedereen wordt uitgedrukt. WK, Vraag: M. B. te Gr. Onlangs kwam in een gesprek het geval ter sprake van een koopman, die op deloyale wij ze, n.l. door omkoperij van het personeel, achter allerlei gehei •men van zijn concurrent tracht te te komen. Een der aanwezige katholieken meende, dat dit in de handel wel geoorloofd was Hii beweerde, dat een koopman, huisvader, in zo'n geval kan zeg gen „Ik moet wel zo doen, want het gaat om het brood voor mij en mijn gezin." Wat dunkt U hiervan? Antwoord: In die woorden: „Ik moet wel zo doen. want.." kan natuurlijk nooit 'n veront schuldiging iiggen om iets te doen wat kwaad is. Al ben ik dan ook Jezuiët. mij is altijd ge leerd, dat het doel de middelen niet heiligt; d.w.z. een slecht middel ka.n nóóit door het goe- Een van de interessantste demonstraties die de bezoekers van de Engelse luchtvaartshow, welke a.s. Zaterdag en Zondag zal plaats hebben, kunnen gadeslaan, is het benzine tanken in de lucht. Een Gloster Meteor gevechtstoestel zal door middel van een pijpleiding brandstof innemen van een Avro Lincoln bommenwerper. Beide toestellen tijdens de „generale repe titie". onverschillig of in zich reeds goed middel natuurlijk wél. De broodvraag is natuurlijk heel belangrijk, vooral voor een huis vader. Maar toch, om wille van de broodvraag mag de mens niet aan zijn geweten het stilzwij gen opleggen. Dit is op zich wel reeds duidelijk, maar Christus heeft 't ons nog eens heel scherp voor ogen gesteld, met dat ra dicale woord: „Wat baat het de mens als hij de gehele wereld wint, maar schade lijdt aan zijn ziel?" Een prachtige meditatie stof voor kooplui! Rampzalig heeft de liberale scheiding tus sen zakenleven en persoonlij k godsdienstig leven op de han delsmoraal van vele katholieken ingewerkt. Men heeft zo aan het chris tendom zijn hoekige kanten ont nomen. Men heeft al te dikwijls de krasse woorden van Chris tus van hun pittige smaak be roofd, door ze aan te lengen met het smakeloze water van libe rale handelsopvattingen. De ka tholieke koopman laat zich dan van een volslagen heidense nau welijks meer onderscheiden ten zij op Zondag. Laat men zich niet verwonderen, dat commu nisten en heidense humanisten voor zulk een verwaterd chris tendom geen eerbied kunnen ge voelen. Helaas schijnt het wel, dat deze verliberaliseerde han delsmensen meer in het oog val len, dan de vele trouwe katho lieken, trouw aan Christus óók in hun handelsmoraal. Concrete gevallen te beoordelen is voor de oningewijde in 't zakenleven altijd moeilijk. Maar in het door U gesignaleerde geval is o.i. de schending van de vertrouwens sfeer die voor een gezonde men selijke samenleving zo uitermate belangrijk is, te flagrant, dan dat men zo iets met een beroep op handelsusances, of wat dan ook, zou kunnen rechtvaardi gen. Er bestaan handboeken voor de beroepsmoraal van ge neesheren, advocaten en rech ters, ook kennen we een hand boek voor beursmoraal, 'n prac- tisch handboekje voor de be roepsmoraal van de koopman middenstander is ons echter nog onbekend. Misschien kan eên van de lezers ons inlichten? Ons schijnt zo'n boekje dringend ge wenst, als het er nog niet is. J. W. Jullie hebben zeker nooit van Tippel en Steekneus, de twee slimme muizen, gehoord? Nu, eerlijk gezegd, ik ook niet hoor! Maar een van zijn vriendjes, die ik in de vacantie ontmoette, heeft mij er het een en ander van verteld en ik geef jullie dan zo maar door, zoals mijn vriendje het verhaal vertelde. Daar gaan we dan. ZATERDAG 9 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.18 gramofoonmuz., 8.00 nieuws en nieuwsberichten, 8.18 gramofoonmuz. (9.309.35 waterstanden), 10.00 medische causerie, 10.05 morgenwijding, 10.20 voor de arbeiders in de con tinubedrijven, 11.35 sopraan en piano. 12.00 promenade-orkest, 12.30 mededelingen, 12.33 hawaiian muziek, 13.00 nieuws, 13.15 gra- mofoonmuziek, 14.00 voor de jeugd, 14.20 dansmuziek, 14.50 gramofoonmuziek, 15.00 boekbe spreking, 15.15 kamerorkest, 16.00 „Van de wieg tot het graf", cau serie, 16.15 gramofoonmuziek, 16.45 sportpraatje, 17.00 gramo foonmuziek, 17.30 voor de jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 mandoline orkest, 18.35 zangkoor, 18.55 gra mofoonmuz., 19.00 artistieke staal kaart, 19.30 „passepartout", cau serie, 19.40 „het door de kerk ge kozen boek", causerie, 19.55 „de ze week", causerie, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.12 Vara- varia, 20.15 Zwitserse muziek, 20.45 gramofoonmuziek, 21.45 so cialistisch commentaar, 22.00 sex tet, 22.30 voordracht, 22.45 orgel spel, 23.00 nieuws, 23.1524.00 gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00— 24.00 KRO. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymnas tiek, 7.30 gramofoonmuziek, 7.45 morgengebed en liturgische ka lender, 8.00 nieuws en weerbe richten, 8.15 gramofoonmuziek, 9.30 idem, 10.00 voor de kinde ren, 10.15 amusementsorkest en solist, 11.00 voor de zieken, 11.45 gramofoonmuziek. 12.00 Angelus, 12.03 gramofoonmuz., 12.30 mede delingen, 12.33 gramofoonmuziek, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en katholiek nieuws, 13.20 metropo- le-orkest, 14.00 septet, 14.25 om roeporkest en soliste, 15.10 kro niek - van letteren en kunsten, 15.45 jongenskoor, 16.10 gramo foonmuziek, 16.20 luchtvaart praatje, 16.30 „de schoonheid van het gregoriaans", 17.00 voor de jeugd, 18.00 gramofoonmuziek, 18.20 journalistiek weekoverz., 18.30 voor de strijdkrachten, 19.00 nieuws, 20.05 de gewone man zegt er het zijne van, 20.12 gramo foonmuziek, 20.15 „lichtbaken", 20.40 gramofoonmuz., 20.43 „steek eens op, heren", 21.00 gramofoon muziek, 21.45 „weet u het?", 21.55 populair concert, 22.35 Indonesisch commentaar, 22.45 avondgebed en liturgische kalender, 23.00 nieuws. 23.15 nieuws in esperanto. 23.20 —24.00 Utrechts stedelijk orkest en soliste. BRUSSEL 324 M. 12.00 gramo foonmuziek, 12.15 kopersextet, 12.30 weerberichten, 12.32 gramo foonmuziek, 12.45 kopersextet, 13.00 nieuws, 13.15 gramofoon- De spin Ragmans koesterde zich op een mooie warme herfstmiddag in de zon, toen zijn genot plotse ling gestoord werd door een jon gen van een jaar of vijf, zes, die het grote beest plotseling beet pakte, van alle kanten bekeek en toen in zijn broekzak stak. De spin vond het daar in het donker niets leuk en probeerde weg te komen. Dat lukte hem echter niet omdat een grote zakdoek hem de uitweg versperde. Ragmans, moe geworden van zijn vruchteloos gespartel, wachtte toen maar een beter moment af om de benen te nemen. En dat moment kwam even later, toen het jochie, thuis gekomen, trots aan zijn moeder de spin liet zien. „Kijk eens mam mie", juichte het ventje dat, Ka- relt je heette, „ik heb een spin gevangen". „Bah, wat een vies beest is dat, doe het maar gauw weg". „Ach wel nee, helemaal niet vies", antwoordde Kareltje verontwaardigd en wilde de spin naar buiten brengen. Maar Rag mans, die met een harde dreun op de grond was gevallen, had zijn kans al schoon gezien en had de benen genomen. Zo snel als zijn acht lange poten het toelie ten rende hij over het tapijt naar de muur en zag toen een groot gat, waar hij in kroop. Voor het eerste moment al vast veilig. Toen hij van de eerste schrik wat beko men was, keek hij eens rond en zag in de hoek van het gat een groot grijs beest liggen. Dat beest werd door al het lawaai wakker en keek eens om zich heen. Rag mans, die al wat over zijn schrik heen was, bleef voor het grote grijze beest staan en wachtte wat er 'komen zou. „Zeg er is, wat moet dat hier? vroeg het beest. „Wat doe je in dit muizenhol?" „O, ben ik bij een muis, dat wist ik niet. Ik ben weggelopen van die nare jongen, die mij uit mijn web heeft gehaald." „Niets geen nare jongen, een best ventje, die Kareltje. Die plaagt nooit dieren. Heeft mij ook eens een middag vastgehouden, alleen om te kijken hoe ik er uit zag en toen liet hij me weer los. Een best ventje", voegde de muis, die Steekneusje heette, er nog eens bij. „En zorg nu maar, dat je wegkomt, want ik wil nog wat slapen." De spin, die de moeilijkheden niet groter wilde maken, zorgde dat hij weg kwam. Maar de muis, nu toch eenmaal wakker, rekte zich eens uit, keek, hoe de spin zich verwijderde en prees zich ge lukkig, dat hij met zijn vier poten toch veel sneller weg kon komen dan de spin, die er toch acht muziek, 14.00 causerie, 14.10 gra mofoonmuziek, 17.00 nieuws. 17.10 accordeonmuziek, 17.55_ econo misch overzicht. 18.00 jazzmuz., 18.30 v. de soldaten, 19.00 nieuws 19.30 gramofoonmuz., 19.50 radio feuilleton, 20.00 omroeporkest en solist. 21.00 actualiteiten, 21.15 gramofoonmuziek, 22.00 nieuws, 22.15 verzoekprogramma, 23.00 nieuws, 23.05—24.00 gramofoon muziek. BRUSSEL 484 M. 12.05 gramo foonmuz., 12.30 omroeporkest (13 00—13.10 nieuws); 13.30 gra mofoonmuziek, 14.00 verzoekpro gramma, 15.00 gramofoonmuziek, 16.30 dansmuziek, 18.30 gramo foonmuziek, 19.45 nieuws, 20.00 omroeporkest. 21.00 verzoekpro gramma, 22.00 nieuws, 22.15 dans muziek, 22.55 nieuws, 23.00 gra mofoonmuziek, 23.55 nieuws. had. Het was nog wel volop dag, maar Steekneus, die graag van alles, wat er rond hem gebeurde, op de hoogte was, stak zijn spitse snuit eens uit zijn holletje en zag hoe Kareltje, het zesjarige ventje, druk bezig was met een paar speelgoed-autotjes. „Kom, dacht de muis, „laat ik eens gaan kij ken." Hij tippelde heel zachtjes over de rand van het zeil naar het kleed en nam achter een paar blokken plaats. „Piep, piep," riep Steekneus naar het jongetje. „Wat hoor ik? Wat is dat?" riep Kareltje, verwonderd om zich heen kijkend. En het muisje ziende: „O, ben jij het, Steekneus. Ben je niet erg vroeg vandaag?" „Ja, Kareltje, ik moet je nog bedanken voor die heerlijke krui mels, die je gisteren van je bo terham hebt laten vallen. Het heeft me best gesmaakt hoor, best!" „Nou, mij niet", antwoordde Kareltje erg wijs, „want moeder heeft me weer flink beknord, om dat ik gemorst heb. We moeten er wat anders op vinden." „Nou, ik weet het goed ge maakt," piepte Steekneus, terwijl hij met een klein sprongetje op een der halve speelgoed-autotjes wipte. „Je steekt 's avonds ge woon een halve boterham in je broekzak en als je naar bed gaat, laat je die onder je vaders bu reau vallen. Dan weten wij er wel raad mee, hahaha," lachte de muis, verrast om zijn eigen vim dingrijkheid. „Tippel en ik, wij kunnen die best aan. Trouwens we krijgen deze week nog be zoek." „Bezoek, wie moet er dan ko men?" „Wel, onze neef, Kortstaart de veldmuis, zal wel weer komen. Het is weer tijd voor zijn winter- inkopen geworden en je weet, Ka reltje, dat Kortstaart heel wat meer eet dan wij. Dus kom maar gauw op met je halve snee brood." „Ik zal wel eens zien hoor!" „Niets te zien, een halve snee brood of anders beginnen we doodgewoon aan de zak met erw ten, die je moeder in de kelder heeft liggen." „Moest je eens durven! Dan stuur ik de poes van hiernaast." „Nou nou, niet zo heet geba kerd. Laten we nu goede vrien den blijven. Wij onze halve bo terham en je hebt geen last van ons. Afgesproken. En nu het be loofde rondje in je nieuwe auto." Steekneus, trots als een pauw, wipte toen in een fonkelnieuw geel autotje en werd, onder ge lach van Kareltje, de kamer rond gereden. Maar de pret was gauw afgelopen, want Kareltjes' vader kwam thuis en de muis wist wel, dat die er niet van hield allerlei dieren over de vloer te hebben. „Ieder zijn vrijheid", zei die altijd, de muizen in hun hol letjes, ik in mijn kamer. Afge lopen." Het was trouwens bedtijd ook voor Kareltje geworden en daar om vond Steekneus het maar be ter, de eerste uren niet voor de dag te komen. Als Kareltjes ouders te bed waren, was er nog tijd genoeg om eens rond te neu zen en te kijken, waar zijn halve boterham lag. En met de gedachte aan die kostelijke maaltijd, streek de muis zich eens over zijn snor haren en drentelde het hol van zijn vriend Tippel in. Wat de beide muizen de daar op volgende nacht beleefden, zul len we de volgende week wel eens zien. DE OLIFANT OP REIS Kreeg ik me daar een heel lange brief van 'n nieuw vriendje, de Olifant genaamd, uit B. Dat tienjarige ventje heeft een heel aardig reisverslag gemaakt, ja, een echt reisverslag, dat ik graag eens in de krant wilde zetten. Ook de andere vacantie-opstellen, die ik binnenkreeg, en die nog uit gezocht moeten worden, komen aan de beurt. Deze was voor dit nummer juist groot genoeg, daar om die eerst maar bij de kop ge pakt. „Dit is de eerste brief, die ik U schrijf," aldus onze Olifant. Ik ben 10 jaar en woon in ben over gegaan naar de vijfde klas en ben nu op vacantie in Zaandam." Dat is kort en bondig! Dan schrijft onze vriend in kort bestek, dat hij naar Naaldwijk is geweest met een bollen-auto. De plaatsen, die hij passeerde, wist hij zo goed als allemaal op te noemen en van sommige wist hij nog iets bijzon ders te vertellen ook. In Naald wijk waren heel lange druiven- kassen, waarvan hij ten over vloede ook nog een tekening heeft gemaakt. Nou, beste lezers en le zeressen, wie lapt hem dat? Ik ben benieuwd. Olifant, het was keurig hoor, maar toch zat er een rare fout in je brief, denk maar eens goed na. Tot de volgende reis hoor! Wiesje van V. uit M. Ja, ik ge loof niet je eerder ontmoet te hebben in onze brievenmap. Dus ook van harte welkom. Dat geldt ook voor onze Ans de B. uit B. en Truus van K. uit B., twee vriendinnen, die samen een aar dige brief schreven. Alle twee overgegaan en weer in de zelfde klas. Wat wil je nog meer? En dan hier onze jarige Jan D., die de 13de September in W. zijn verjaardag viert. Je boft Jan, het valt op een Woensdag, en dat geeft een halve vrije dag. Veel plezier hoor. En nu, beste vrien dinnetjes en vriendjes, tot de vol gende week maar weer. De groe ten van OOM LTJDO MARIA, STERRE DER ZEE Een dubbel feest Op 12 September, het naamfeest van de H. Maagd Maria, vieren we eigenlijk een dubbel feest. Op de eerste plaats natuurlijk het naamfeest van de H. Maria, die door vele grote heiligen werd ge prezen en die nog altijd de pa trones van zovele vrouwen en meisjes is. Omdat Maria zo'n be langrijke plaats in de hemel en op aarde inneemt, mag deze feest dag, die door Paus Innocentius XI werd ingevoerd, zeker niet verge ten worden. De 2de reden waar om deze dag belangrijk ip, is het feit, dat we de overwinning van de verbonden Christenlegers in de slag tegen de Turken bij Wenen in 1683 herdenken. Polen, onder de grote koning Johan Sobieski, Oostenrijkers onder Starhemberg en Duitse en Hongaarse troepen onder Karei V van Lotharingen brachten hier de Turken een ver nietigende nederlaag toe, waar door Europa definitief van een Turkse overheersing werd gered. Het is aan deze overwinning te danken, dat Paus Innocentius dit speciale Maria-feest instelde. Toen kwam ook de benaming „Sterre der Zee" meer en meer in ge bruik. Een naam, die al langer bekend was en waarop b.v. de grote St. Bernardus een van zijn beroemde preken heeft gebouwd. Maria, de Sterre der Zee, wordt wel bijzonder vereerd in de stad Maastricht, die Maria's beeltenis en de ster tot haar wapen heeft. SURINAAMS WEEKBLAD VERBODEN PARAMARIBO, 7 Sept. (ANP). Het weekblad „de Volksstem" is met ingang van heden voor de. tijd van drie weken een verschijnigsver- bod opgelegd. Een week geleden had het blad reeds een waarschuwing ontvangen dat het zou worden verboden te ver schijnen, wanneer het in de huidige trant zou doorgaan met het doen van felle persoonlijke aanvallen op politieke tegenstanders, hetgeen vooral Statenleden waren, die in verband met de kwestie-Lichtveld uit de Nationale Partij Suriname zijn getreden. Het blad is een product van het ontvlammen der politieke gemoede ren in de laatste. De inhoud ervan wordt door de regering gezags- aantastend geacht. ANTOON MARKUS GEHULDIGD Ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag is de bekende land schapschilder Antoon Markus te Wolfheze gisteren gehuldigd door een comité, gevormd uit talrijke Vrienden, kunstbroeders en belang stellenden. In het erecomité hadden onder andere zittting genomen de commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, de oud-bur gemeester van Arnhem, mr. de Monchy en de burgemeesters van Arnhem en Renkum en bekende kunstenaars, onder wie Jo Spier, die voor het eerst door Markus met de kunst in aanraking kwam. De voorzitter van het huldtgings- comité, de heer Johan Wesselink, getuigde van de bewoordingen van de talloos velen, die in de loop van 80 jaren het werk van Markus leerden kennen. Hij overhandigde hem een koperen schaal als blijvend aandenken aan deze 80ste verjaar dag alsmede een enveloppe met in houd. DE NIEUWE MENS De voorkant van het omslag waarin de September-aflevering van het maandblad voor beleving van het Christendom „De nieuwe Mens" gestoken is, geeft een mo ment weer uit de bekende film over Maria Goretti, waarin de kleine Heilige tesamen met haar vader tijdens de arbeid op het land het Angelus bidt. De passionist P- Xaverius die haar leven in het Ne derlands heeft beschreven, wijdt hier een artikel aan deze film, ter wijl. hij wijst op de les die hierin wordt voorgehouden. Het is als de levende illustratie van datgene waarover hier in dit tijdschrift wordt geschreven: het streven naar waarachtig Christelijk leven, hetzij in het klooster, hetzij in het huwe lijk. Vooral dit laatste heeft de aan dacht van de groepen die in het tijdschrift „De nieuwe Mens" hun klinkende orgaan hebben. Aan de godsdienstige problemen, bijzonder van het gezin, zal voortaan in de volgende afleveringen nog meer aandacht worden geschonken. Juist dit zal nog meer belangstelling voor dit werkelijk goéde tijdschrift wekken. De geluiden die hier wor den gehoord, zijn ongetwijfeld fris en actueel en getuigen van een ernstige wil van het Christendom daadwerkelijk te beleven. H.J. haast teeg? U Vtfl.lCHLiC Prof. dr. A. D. Fokker, curator van het physisch kabinet van „Teyler's Stichting" te Haarlem, houdt zich sinds jaren bezig met de kwestie der stemming van de muziek, d.w.z. met de onderlinge verhouding van de tonen. De ge- gelijkzweyende temperatuur, die reeds twee-en-een-halve eeuw als kunstmatige oplossing voor de ontwikkeling van de Westerse muziek geldt, kan de geleerden, die zich op zuiver physisch stand punt stellen, niet bevredigen en prof. Fokker heeft daarom een weg gezocht naar een zuiverder oplossing. In samenwerking met de orgel bouwers Pels uit Alkmaar heeft hij een orgel geconstrueerd, waar op alle tonen kunnen worden weergegeven volgens de stem ming, berekend door de zeven tiende eeuwse physicus Christiaan Huygens. Deze weergave vergt niet zoals bij de gelijkzwevende temperatuur twaalf toetsen, doch 31 per octaaf. Prof. Fokker en de Alkmaarse orgelbouwers menen een oplos sing gevonden te hebben door het orgel van bijzondere klavieren te voorzien. Deze zullen naar hun inzicht het mogelijk maken in alle toonsoorten met veel groter zuiverheid te spelen dan op ge wone orgels mogelijk is. Het instrument „biedt bovendien mo gelijkheden voor de weergave van nieuwe en exotische harmonieën. Prof. dr. Fokker gaf heden in het Teyler Museum te Haarlem een openbare demonstratie van het nieuwe instrument. VOETBALWEDSTRIJD PER TELEVISIE In het kader van de experimen tele uitzendingen van Philips' t.v. zal Zondag a.s. voor het eerst in Nederland een voetbalwedstrijd per televisie worden uitgezonden. Men heeft hiervoor zijn keus laten vallen op de in Eindhoven in het middel punt der belangstelling staande wedstrijd tussen PSV en „Eindho ven'', die als inzet van de compe titie Zondag op het Philips Sport park wordt gespeeld. Onderscheiden BEVERWIJK Bij Konink lijk Besluit van 5 Augustus 1950, no. 41, is aan J.. Tol, kashouder op een notariskantoor te Bever wijk verleend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver. Pater Th. Mulder S.J. uit Den Haag (links) heeft namens het UNO-Actie-Comitê van de Rotterdamse Mariacongreganisten te Lake Success een millioen Nederlandse handtekeningen, welke zij verzamelden als protest tegen de kerkvervolging in Oost-Europa, officieel aan de Verenigde Staten overgedragen. Benjamin Cohen uit Chili, plaatsvervanger van Trygve Lie, nam de handtekeningen in ontvangst. RAT noch HUIS ontsnapt |)()DENT aan het onweerstaanbare IS«r?TOTTytïlSJL haal een doos bij Uw Drogist FEUILLETON Een oorspronkelijk verhaal uit het boerenleven Later lopend over de dijk naar huis, had hij almaar nadenkend niet begrepen: waarom hij eigenlijk nog langer lid van de raad zou blijven, wanneer er im mers toch telkens een groep was, die hun zin doordreven door altijd ergens „voor of „tegen" te zijn. En weer dagen later wisten Marie en Gon te vertellen, dat er een auto lang boven op de dijk gestaan had. Daar waren drie mannen uitgestapt, die mgt pa pieren in hun hand de omtrek hadden afgezien. Ze waren wat doorgelopen en weer terugge keerd. Ze hadden de dijk wat op en neer gelopen, opgemeten op de grond en hadden toen korte witgekalkte stokjes in de grond geslagen. Maar ja, de „meiden" zagen altijd iets, wat ze niet be hoefden te zien. Tegen de avond stond de Reuver buiten zijn piipje te roken. Met de handen op zijn rug en onder de panden van zijn jas, was hij het „dekske" overge- wandeld, tot boven tegen de dijk. En ja warempel, nu zag hij het zelf ook: onder aan de dijk waren gedeelten uitgezet. Waarvoor? De Reuver zou het nu spoedig mer ken. Reeds dagen was er een druk gerij van zware vrachtauto's op de smalle dijk. Ze moesten de dijk afrijden en een eindweegs de weg op haar Hirtum, om daar te keren en weer terug te denderen. Ze hadden in een paar dagen het wegdek reeds totaal kapot gere den en er diepe sporen in getrok ken. De stofwolken die ze soms opjoegen, drongen tot door de ra men van de „Peppelhoeve" heen. Ze voerden steeds meer groen en geel geverfde beschotten en planken aan en ook balken en ramen waren daarbij geweest. Alles werd opgestapeld buiten de uitgezette paaltjes. Het bracht veel daverend geluid en blijvende onrust. En alles lag er recht tegenover de boerderij „de Peppelhoeve". Dan voerden de vrachtwagens veel werkvolk aan, die de grond omwoelden en ze gelijk maakten. Ze brachten de timmerlui die uit al die opgetaste bergen van be schotten en planken een grote keet deden verrijzen. De uitwen dige rust op de hoeve was ver dwenen, maar ook in de hoeve zelf was er bij de Reuvers veel veran derd. Brutaal en onverschillig kwam het werkvolk achterom de hoeve gelopen, stond men onge vraagd in de stal en vroeg om wa ter. En kon men dat een hond weigeren Neen immers! Laat staan dan een mens! Maar de poort bleef er meer open en het werd meest, vergeten, dat die er eigenlijk stond om ge sloten te zijn. De werkers kwamen van alles tekort en werden steeds driester in het vragen. Marie en Gon vonden er een aangename afwisseling in. De Reuver had er de meisjes al een paar maal op betrapt, dat ze van achter de gordijntjes naar de wer kers stonden te zien. Wanneer de Reuver soms onverwacht binnen kwam, waren zij niet altijd zo in tens met hun werk bezig, als hij tot nog toe van hen was gewend geweest. En nog weer hadden dezelfde vrachtwagens voorbij de „Pep pelhoeve" nog meer planken en materiaal aangebracht. Daarvan hadden de timmerlui een nóg mooiere keet gemaakt, met aan alle zijden ramen en luiken. Het scheen dat ze dergelijk werk reeds meer gedaan hadden, want eer er acht dagen voorbij waren, stond er het hele gebouwtje. Op de voordeur prijkte een plaat: Directie. Dat had de Reuver allemaal ge zien en op een afstand beleefd. Betrokken was hij er nog niet in, want hij had alle omgang zo zorgvuldig mogelijk vermeden. Wanneer hij een paar werkers op zijn erf wist, kwam hij van zijn land soms naar boven en liep zwijgend voorbij. Aan groeten had hij geen behoefte. Hij had de in dringers van zijn eigen erf, het liefst opzij gezet. De hond ging op een avond bui ten geweldig te keer. Hij rukte aan zijn ketting en baste met een hees geluid. „Wie heeft er verdde poort weer niet gesloten? Ge zijt onder hand geen baas meer in je eigen huis". Er kwam een groot persoon aan de ramen van de kamer voorbij, toen het gezin de Reuver aan de boterham zat. Vrouwe de Reuver e» de dochters hadden een bordje voor zich staan. De Reuver zelf hield het bij zijn plankje, waarop hij met een uitgehold mes de plakjes van het spek afsneed. -r werd bescheiden geklopt aan de achterdeur. De Reuver draaide onrustig op zijn stoel, nam de mik van tafel voor zijn borst en sneed finke sneden op een hoop temid den op tafel. Nogmaals werd geklopt en met een de deur heel bescheiden op een kier geopend. „Kom er ...aar binnen", riep de vrouw. Marie trok haar bonte schort even recht en schikte iets aan d'r haren. Daar stond in de deuropening een groot persoon. Het was een heer. Hij had in de ene hand zijn grijze gleufhoed en onder de arm een bruin lederen actetas. Hij was knap, blond, met een slag in zijn haren en had blauwe ogen. „Goeden avond samen! Stoor ik soms?" Wat een innemend stem geluid. De Reuver keek even op en dan weer voor zich. „Oh, nee mijnheer! Helemaal niet, wat is er van Uw verlan gen?" De Reuver hoorde met mis noegen, hoe de vrouw het gesprek overnam en de ongewone woor den, die ze daarbij gebruikte. „Nu dan zal ik maar even zo vrij zijn. Ik ben hier toch bij... (hij keek even op een velletje papier) bij „de Reuver", las hij toen. Ze knikten allen. De meisjes zaten er wat verlegen bij en vol verwachting. De vrouw stond op en presenteerde een stoel bij het raam. (Wordt vervolgd) (V; IN DE HOOFDST/ in trek zijnde foei de afgelopen oorlo; afstand van het ijz< nationale Academi heeft nooit overze altijd veel mission bracht. Dat het zi op het terrein der jaren van overwel en het enthousiasi hebben voorbereid ten, ondanks een h reikte. Sinds honde temperaturen genol In de grote zaal bouw van de Muzii tegenover de beroe kirche, waren vele gezanten, vertegenwc de Amerikaanse, Fra gelse bezettingsautor kelijke hoogwaard ders en leden van de regering bijeengekon officiële opening van door Kardinaal Dr. nitzer de aartsbi: Wenen, bij te wonen, eenkomst waren van de Russische bezetti ten niet vertegenwoc Negentien verschil ren hadden hun afi naar dit Congres in stuurd, waar voordr; Duitse, Franse en E gehouden werden. Na de opening dn> Innitzer de leiding v gres over aan Prof. 1 ren S.V.D., hooglei Theologie te Wenen, zich in een indrukwe tot alle deelnemers, i nodigden en over h heen tot alle Katholie gehele wereld. Doordat de mensen Kardinaal, elkaar nie of niet meer wilier gaat de wereld in oor zijn ondergang tegem< ter 'zullen en moetf krachten inspannen heid onder de volke stellen. In Christus' o er immers geen super en klassen, allen zijn ders en zusters in Cl enige, mogelijke reac huidige wereldcrisis missie. Het dilemma de wereld van nu ge; is: met Christus levei Christus ondergaan, intellectuelen hebben te maken, immers d goddeloosheid en heeft bij hen het eers gekregen en heeft zi over de hele wereld v Bondskanselier Ing vulde de indrukwekl van de aartsbisschop nog aan door de taak tellectueel bij de r der wereld te belichte gres heeft op bijzon ten doel de katholiek tueel uit zijn isolemen ken, zijn gezichtskrin; men, en hem vooral t gen van zijn enorme gen tegenover Christ gehele mensheid. Prof. Dr, P. Steffes, te Munster, zou de s drachten openen. Daai bij de grens moeilijkl zijn pas ondervond, k WIELRIJDST VERONGELU Woensdag kwam op kade hoek Zuid-Buitensi Haag de 49 jarige Mak-V. d, K. In aanrijd! bestelauto. De wielrijdster maakt de bewegingen met haar naar links uit en reed d gen de haar tegemoet i stelauto. Zrj werd met e basisfractuur opgenomer kenhuis aan de Zuidwal is overleden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4