WERELDCRISIS EN WERELDMISSIE Achter 't ijzeren gordijn woedt de kerkvervolging >DENT Internat, concours-hippique Een-jarig bestaan herdacht der West-Duitse republiek ZWARTKOP gel met klavieren Internationaal Missiecongres te Wenen Enig mogelijke reactie op huidige toestand Moeilijkheden en mogelijkheden Koninklijke belahgstelling 't Accoord? 'n Vodje Uitvoering der Sociale Verzekering Buitenlands overzicht Het ongelukkige Oostenrijk Beursoverzicht js de flacon Morgen een nieuwe flalenV O Shampodor Wat het L.O. de gemeenten kost aast teeg? >uv<e hatentj müvtl.icniic' Fokker, curator sch kabinet van ing" te Haarlem, 3 jaren bezig met stemming van de net de onderlinge de tonen. De ge- temperatuur, die -een-halve eeuw oplossing voor de 'an de Westerse can de geleerden, er physisch stand- :et bevredigen en leeft daarom een lar een zuiverder cing met de orgel- lit Alkmaar heeft eonstrueerd, waar- kunnen worden olgens de stem- l door de zeven- ihysicus Christiaan weergave vergt le gelijkz wevende aalf toetsen, doch en de Alkmaarse nenen een oplos- e hebben door het idere klavieren te lullen naar hun nogelijk maken in met veel groter pelen dan op ge- nogelijk is. Het :dt bovendien mo- r de weergave van tische harmonieën. :ker gaf heden in seum te Haarlem demonstratie van trument. WEDSTRIJD ELEVISIE van de experimen- n van Philips' t.v. voor het eerst in oetbalwedstrijd per uitgezonden. Men in keus laten vallen iven in het middel- ngstelling staande PSV en „Eindho- zet van de compe- het Philips Sport- >eeld. ■scheiden Bi.i Konink- i 5 Augustus 1950. J.. Tol, kashouder kantoor te Bever- de eremedaille, n de Orde van in zilver. ieeft namens het ■iacongreganisten handtekeningen, :erkvervolging in en overgedragen, van Trygve Lie, SHEHmaJS. bij Uw Drogist iheiden geklopt aan De Reuver draaide i stoel, nam de mik zijn borst en sneed ip een hoop temid- ;rd geklopt en met- ïeel bescheiden op :nd. .aar binnen", riep •ie trok haar bonte cht en schikte iets in de deuropening joon. Het was een n de ene hand zijn d en onder de arm :en actetas. Hij was iet een slag in ziin blauwe ogen. nd samen! Stoor ik ;n innemend stem- rver keek even op oor zich. ïijnheer! Helemaal r van Uw verlan- 'jer hoorde met mis- vrouw het gesprek e ongewone woor- larbij gebruikte. I ik maar even zo en hier toch bij... n op een velletje e Reuver", las hij m allen. De meisjes verlegen bij en vol )e vrouw stond op ie een stoel bij het (Wordt vervolgd) VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1950 PAGINA 5 i. j (Van een speciale medewerker) IN DE HOOFDSTAD van her momenteel goedkoopste en zeer in trek zijnde toeristenland, in het mooie, oude, doch tijdens de afgelopen oorlog zwaar beschadigde Wenen, op enkele uren afstand van het ijzeren gordijn, werd dezer dagen het IXe Inter nationale Academische Missiecongres gehouden. Oostenrijk heeft nooit overzeese gebiedsdelen bezeten; toch heeft het altijd veel missionarissen en ander missiepersoneel voortge bracht. Dat het zijn oude plaats in het katholieke leven ook op het terrein der missie weer wil gaan heroveren, na lange jaren van overweldiging en bezetting, blijkt uit de energie en het enthousiasme, waarmee de organisatoren dit congres hebben voorbereid en uit de grote opkomst bij alle voordrach ten, ondanks een hitte, die bij 53 gr. Celsius'zijn toppunt be reikte. Sinds honderd jaar waren er in Wenen niet zulke hoge temperaturen genoteerd als juist in die dagen van het congres. In de grote zaal van het ge bouw van de Muziekvereniging, tegenover de beroemde Karls- kirche, waren vele genodigden gezanten, vertegenwoordigers van de Amerikaanse, Franse en En gelse bezettingsautoriteiten, ker kelijke hoogwaardigheidsbekle ders en leden van de Oostenrijkse regering bijeengekomen om de officiële opening van het congres door Kardinaal Dr. Theodor In- nitzer de aartsbisschop van Wenen, bij te wonen. Op deze bij eenkomst waren vanzelfsprekend de Russische bezettingsautoritei ten niet vertegenwoordigd. Negentien verschillende volke ren hadden hun afgevaardigden naar dit Congres in Wenen ge stuurd, waar voordrachten in de Duitse, Franse en Engelse taal gehouden werden. Na de opening droeg kardinaal Innitzer de leiding van het con gres over aan Prof. Dr. J. Thau- ren S.V.D., hoogleraar in de Theologie te Wenen, en richtte zich in een indrukwekkende rede tot alle deelnemers, tot alle ge nodigden en over hun hoofden heen tot alle Katholieken over de gehele wereld. Doordat de mensen, aldus de Kardinaal, elkaar niet begrijpen of niet meer willen begrijpen, gaat de wereld in oorlog en strijd zijn ondergang tegemoet. Wij ech ter 'zullen en moeten al onze krachten inspannen om de een heid onder de volkeren te her stellen. In Christus' ogen bestaan er immers geen superieure rassen en klassen, allen zijn wij broe ders en zusters in Christus! De enige mogelijke reactie op de huidige wereldcrisis is: wereld missie. Het dilemma, waarvoor de wereld van nu gesteld wordt, is: met Christus leven óf zonder Christus ondergaan. Vooral de intellectuelen hebben veel goed te maken, immers de moderne goddeloosheid en vrijdenkerij heeft bij hen het eerst vaste voet gekregen en heeft zich via hen over de hele wereld verspreid. Bondskanselier Ing. Dr. Figl vulde de indrukwekkende rede van de aartsbisschop van Wenen nog aan door de taak van de in tellectueel bij de missionering der wereld te belichten. Dit con gres heeft op bijzondere wijze ten doel de katholieke intellec tueel uit zijn isolement los te ma ken, zijn gezichtskring te verrui men, en hem vooral te doordrin gen van zijn enorme verplichtin gen tegenover Christus en de gehele mensheid. Prof. Dr, P. Steffes, hoogleraar te Munster, zou de serie voor drachten openen. Daar hij echter bij de grens moeilijkheden met zijn pas ondervond, kon hij niet WIELRIJDSTER VERONGELUKT Woensdag kwam op de Hoofts- kade hoek Zuid-Buitensingel te Den Haag de 49 jarige wielrjjdster Mak-V. d. K. in aanrijding met een bestelauto. De wielrijdster maakte slingeren de bewegingen met haar fiets, week naar links uit en reed daardoor te gen de haar tegemoet rijdende be stelauto. Zij werd met een schedel- basisfractuur opgenomen in het zie kenhuis aan de Zuidwal, waar zij is overleden. op tijd aanwezig zijn en zodoende las Prof. Dr. J. Thauren S.V.D., voorzitter van het congres, zijn toespraak voor, waarin de mate rialisatie van de moderne tijd be handeld werd. Ook de kerk en de missie hebben hieronder te lijden. Door de zorg en de nood in de Europese landen blijft er weinig positieve werkkracht voor de mis sionering over. In de missielanden zelf werkt het voorbeeld van de z.g. christelijke volkeren zeer on gunstig. Bovendien hebben de sociale verhoudingen zich over de gehele wereld, dus ook in de missielanden, sterk gewijzigd. Het gaat er echter niet om hoe en wat we kunnen redden van het oude missiewerk maar het gaat om de vraag, hoe alles naar Gods bedoelingen te voegen is. Wij moeten bereid zijn geheel afstand te doen van al onze verouderde, ons soms dierbaar geworden op vattingen en methoden en wij behoren ons aan te passen aan dé gewijzigde omstandigheden om zo Christus' gebod „Gaat en on derwijst alle volkeren" ten uit voer te kunnen brengen. De volgende lezing werd gehou den door Pater Dr. J. Masson S.J. uit Leuven over de toestand in het Verre Oosten, waarheen hij verschillende studiereizen maakte. Scherp schetste hij de drie alge mene kentekenen, die men daar overal aantreft: het zelfbewust- zijn inzake politiek, het ontwaken van een cultuurbewustzijn en een sterk tot ontwikkeling gekomen trots op eigen verleden. Ook de godsdienst ondervindt hiervan de weerslag. Het doordringen van de Wes terse techniek in het Verre Oos ten heeft tot gevolg, dat ook daar de maatschappij het sociaal pior derne karakter van de huidige Westerse samenleving krijgt met al haar industriële, economische en politieke complexen. In de reeds zelfstandig gewor den streken is een elite ontstaan, die tot nu toe overwegend hei dens en anti-christelijk was inge steld. Hiernaast en hier boveijuit moet een christenelite ontstaan en groeien: Er is een dringende behoefte aan een inheemse pries terstand en inheemse katholieke leiders op cultureel, sociaal en economisch terrein. Pater Masson's lezing was van een degelijke documentatie voor zien en werd ten zeerste door de talrijke aanwezigen gewaardeerd. DAGELIJKSE AUDIËNTIE TE CASTELGANDOLFO VATICAANSTAD (KNP). Gezien de enorme stroom van pelgrims, die in deze maand naar Rome komen, de maand zette met 7000 pel grims op 1 September heeft Z.H. de Paus erin toegestemd elke dag een algemeen audiëntie te geven op de binnenplaats van het pauselijk buitenverblijf in Castelgandolfo. Tot deze dagelijkse algemene audiënties zullen die pelgrims worden toege laten, die wegens hun kort verblijf in Rome niet op een algemene audiëntie in de St. Pieter kunnen wachten. Deze algemene audiënties blijven bepaald op elke Woensdag en Zaterdagavond om 18.15' uur, terwjjl de dagelijkse in Castelgan dolfo om 17.00 zal plaats vinden. Post voor troepenschepen Post bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen 3511 boord van de troepenschepen „Ran- chi™ en „Fairsea", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt moet uiterlijk op 10 September a.s. in Nederland worden ter post be zorgd. Behalve de gebruikelijke ge gevens, dient het adres de naam te bevatten van het troepenschip on der toevoeging: op thuisreis naar Nederland. De naam van dg ver moedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. OUDE PAN BRACHT HAAR GELD OP De echtgenote van bakker K. te St. Oedenrode (N.B.) deed dezer dagen een ver rassende vondst toen zij thnis kwam van een Bra bantse koopdag. Ze had daar een bod gedaan op een paar oude pannen en ze kreeg „de koop". Thuis gekomen ontdekte zij in een der pan nen een som van f 1300.—. De bakkersvrouw was zo eerlijk onmiddellijk het be drag aan de notaris, die de verkoop .had geleid, ter hand te stellen en als be loning werd haar 10 pet ofwel f130.toegekend. ROTTERDAM. Jaarlijks wordt op het terrein van de Rot terdamse manége een internatio naal concours hippique gehouden, waarvoor steeds grote deelname is. De wedstrijden begonnen gis termorgen onder minder gunstige weersomstandigheden, maar tij dens de middaguren klaarde het weer op en was er flinke belang stelling. De middagwedstrijden werden o.a. bijgewoond door de Prinsessen Beatrix en Irene, die in gezelschap waren van Prinses Armgard von Lippe Biesterfeld. Eveneens was er koninklijke deelname, want Prins Bernhard verscheen met de paarden Axel en Agenda aan de start. De Prins legde het parcours foutloos af, maar viel door een minder snelle tijd niet in de prijzen. De uitslagen van de eerste dag waren: Prijs van de Rijbaan, dressuur- proef l'internationaal: 1. Majoor W. Grundbacher (Zwitserland) met Rose d'Avril, 173,83 pnt.; 2. mevr. Siem (Bilthoven) met Rho- da, 173.75 pnt.; 3. mej. Lieftinck (Haren) met Peter, 163.83 pnt. Prijs van Kralingen, nationaal springconcours over 14 hindernis sen ter hoogte van 1.20, parcours 690 meter. 1. A Wolff (Den Haag) met Starlight, o ft. 84.8 sec.; 2. Maj. Bar. Van Linden (IJmuiden) met Competente, 0 ft. 91.6 sec. Prijs der Amazones, internation. sprinconcours over 12 hindernis sen ter hoogte van 1.20 meter, parcours 675 meter: 1. mevr. Siem (Bilthoven) met Rhoda, 0 ft. 80.2 sec.; 2. miss J. Burke (Engeland) met Saracen, 0 ft. 83.6 sec. Dressuurproef voor de samen gestelde wedstrijd: 1. Lt. A. Koechlin (Zweden) met Madeion 101 1/13 strafpt.; 2. Kapt A. Bla- ser (Zwitserland) met Volpone 132 5/6 strafpt.; 3. Ritm. W. K. F. Bisschoff van Heemskerck (Ned.) met Gris-Gris, 134 1/6 strafpnt Sprinconcours: 1. Lt. S. Koechlin (Zwitserland) met Ma deion 298.92 prit.; 2. Kapt. A Bla- ser (Zwitserland) met Volpone 267.17 pnt.; 3. Ritmeester Bischoff van Heemskerck (Ned.) met Gris- Gris, 265,83 pnt. Na deze twee onderdelen luidt de stand van de military als volgt: 1. Lt. Ch. Uggla (Zweden) met Zenith; 2. Capt. A. Blaser (Zwit- serl.) met Volpone; 3. De Siem Jr. (Zweden) met Iller; 4. Lt: S. Koechlin (Zwitserl.) met Madeion 5. E. van Loon (Ned.) met Nerant- soula. FRANSE AUTOBUS MET PELGRIMS VERONGELUKT Een autobus met 45 Franse se minaristen is nabij Ravenna in botsing gekomen met een ander voertuig. Een priester kwam om het leven en 25 seminaristen en de rector werden gewond. Vijf of zes hun ner bevinden zich in zorgwekken de toestand, onder wie de rector van het seminarie van Poitiers. De seminaristen, die terugkeer den van een bedevaart naar Ro me, waren op weg naar Venetië. De stad Dillenburg in Duitsland, de bakermat der Oranjes, viert op het ogenblik het feit, dat zij 600 jaar geleden stads rechten heeft verkregen. Onder de 30.000 mensen, die naar de feestvierende stad waren gekomen, was ook een groot aan tal Nederlanders. Het hoogtepunt der feestelijkheden was de reconstructie van de drievoudige Gravenbruiloft in het Huis Oranje. De foto laat U een deel van de feeststoet, een onder deel der bruiloft, zien. Er is enig misverstand gerezen omtrent het accoord tussen het Episcopaat en de regering van de Hongaarse Sovjet-Republiek. Het K. N. P. meldt thans op gezag van een Hongaars katholiek zegsman, dat alle bisschoppen van Honga rije zonder uitzondering het ac coord hebben ondertekend. Dit accoord neemt echter, naar Reuter meldt, niet weg, dat de Hongaarse regering alle religieuze orden op vier na hun activiteit heeft verboden. 10.000 klooster zusters en -broeders staan zonder middelen van bestaan. Een uitzon dering is gemaakt voor de onder-, wijscongregaties. Intussen bloeit het godsdienstig leven in Hongarije als nooit te voren. Tal van nieuwe parochies worden gesticht, waarvoor de bij dragen zeer ruim toevloeien. Hét aantal bekeringen neemt sterk toe en het aantal communican ten is, sterk vermeerderd. In Tsjecho-Slowakije moeten de zusters het ontgel den. Zij mogen hun onderwijs aan BENOEMINGEN BIJ DE PATERS JEZUÏETEN DEN HAAG (KNP). Op voor dracht van de Hoogeerw. Pater Provinciaal der Paters Jezuïeten in Nederland is door Z.Em. Johannek Kardinaal de Jong benoemd tot rector van het R.K. Ziekenhuis te Groningen pater Th. Ten Berge, voordien assistent aan de parochie van de H. Theresia te Den Haag. Verder werden benoemd tot assis tent aan de parochiekerk van de H. Theresia te den Haag pater Jo hannes Jorna .alsmede pater An dreas van Zeelst; tot kapelaan aan de parochiekerk van de H. Francis- cus Xaverius (Krijtberg) te Am sterdam pater Willem Wittenaar en als assistent aan dezelfde parochie pater Gerardus Ziekman. Met in gang van 16 September is benoemd voor het Katholiek Sociaal Centrum te Rotterdam pater Johannes Rem merswaal; in zijn plaats zal als as sistent aan de parochie van de H. Theresia te Den Haag dan worden benoemd pater Eugenius v. Vught. BONN, 7 Sept. (Reuter). De alle oorlogsslachtoffers, zowel de- Westduitse kanselier dr. Konrad Adenauer heeft in het parlement, waar ook hoge geallieerde func tionarissen en het corps diploma tique aanwezig waren, het één jarig bestaan van de Westduitse republiek herdacht. Dr. Adenauer gaf een overzicht van de toestand in West-Duitsland en dankte de hoge commissarissen voor hun begrip en medewerking. De parlementsleden en de ver tegenwoordigers uit de elf staten applaudisseerden, toen Adenauer verklaarde voor geheel Duitsland te spreken en Berlijn prees, doch hoorden zijn verklaring over de hoge commissarissen in stilte aan. De parlementszitting was verder gewijd aan de nagedachtenis van genen, die in de strijd sneuvelden en in concentratie- en gevangen kampen stierven, als degenen, die gezondheid, validiteit of vrijheid offerden. Voorzitter Theodor Heuss hield de gedachtenisrede en. een symphonie-orkest speelde mu ziek van Bach en Mozart. De Westduitse communistische partijfractie (15 leden) liet ver stek gaan uit protest tegen een plechtigheid „die de fascistische ideoliogieën zou aanwakkeren". Zij beschouwde de plechtigheid als een „aanfluiting en belediging van de slachtoffers van het fas cisme", in het bijzonder daar be langrijke oorlogsmisdadigers wer den vrijgelaten, aldus een ver klaring der partij. de kloosterscholen niet langer w>ortzetten." Als reden van dit verbod wordt o.a. de weigering om de communistische vredes-op- roep van Stockholm te onderteke nen, opgegeven. Zij zullen binnen kort door de regering „tewerk" worden gesteld en mogen niet naar haar familie terugkeren. „Militaire dienst." In Joego-Slavië zijn tal van pa rochies zonder pastoor. Deze zijn n.l. in wat wordt opgegeven als „militaire dienst", hetgeen dwang arbeid in de hulpcolonnes be tekent. Indien een priester onder de mishandeling sterft, wordt als doodsoorzaak onveranderlijk hart- aandoening opgegeven. Driehon derd priesters vertoeven in de ge vangenissen van Tito. KATHOLIEKE BEZWAREN TEGEN HET WETSONTWERP De Ned. K.A.B., de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, de Ned. Kath. Middenstandsband en het R.K. Verbond van Werkgevers vakverenigingen hebben aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gezon den betreffende het wetsontwerp inzake de herziening van de uit voeringsorganisatie der sociale verzekering. Zij komen daarin, na verschillende overwegingen, tot de volgende conclusies: 1. Het wetsontwerp bindt de be drijfsverenigingen in zo sterke mate aan voorschriften, regelen en aanwijzingen van hogere orga nen (Kroon, Minister, Sociale Verzekeringsraad), dat de be drijfsverenigingen daardoor wor den gedenatureerd en van een zelfstandig leven als bedrijfsorga nen nauwelijks meer sprake zal zijn. 2. Met de als regel voorgestelde centrale administratie wordt de autonomie van de bedrijfsorganen in ernstige mate aangetast. 3. Het Centraal Administratie Kantoor, zoals dit door het wets ontwerp wordt geprojecteerd, is een gecamoufleerd overheids orgaan, dat in hoofdzaak immers wordt opgebouwd op de grond slagen van de huidige Rijksver zekeringsbank en Raden van Arbeid. 4. De bedrijfsverenigingen moe ten in staat zijn in vrijheid haar administratie op te dragen aan een Gemeenschappelijk Admi nistratie Kantoor, dat een orgaan is van de vrije werkgevers- en werknemersorganisaties, waarin ook de deelnemende bedrijfsver enigingen zelf invloed moeten hebben. Er zal derhalve naar ge streefd moeten worden, dat dit kantoor geen orgaan van de So ciale Verzekeringsraad wordt. 5. De Sociale Verzekeringsraad hehoort een commissie te zijn van de Sociaal Economische Raad. De Sociale Verzekeringsraad dient uitsluitend overzichthoudende en coördinerende bevoegdheden te bezitten en niet mede in de uit voering te worden betrokken. 6. Onverwijld moet gestreefd worden naar een aanpassing van de Ziektewet en de Kinderbijslag wet aan de bepalingen van de Werkloosheidswet, voor zover be trekking hebbende op de uitvoe ringsorganisatie. Aan een zodanige wijziging van de Ziektewet en Kinderbijslagwet behoort voorrang te. worden verleend. Het is al wel heel lang gele den, dat de dichter de oude Do- naustaat Oostenrijk kon bezin gen als het „Tu Felix Austria". Want na de ondergang van het Habsburgse keizerrijk had Oos tenrijk weinig gelukkige dagen gekend. Nadat de eerzuchtige Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken graaf Bechtold, door de moord in Serajewo ein delijk kon overgaan tot zijn lang gekoesterde ideaal, de vernieti ging van de Serviërs, heeft de tragiek zich over dit ongelukki ge land en volk voltrokken. Twee verloren wereldoorlo gen hebben daarna dit land ge amputeerd, verarmd en van zijn nationale zelfstandigheid be roofd en wel zwaar heeft het de tragische vergissing moeten be kopen, toen het in 1936 gehoor gaf aan de lokstem van von Pa pen en zich in de armen van Hitier wierp. Het heeft het rampzalige lot van Hitler- Duitsland mede moeten onder gaan, de tweede oorlog opnieuw verloren en andermaal de ge volgen van een vijandelijke be zetting moeten ondergaan en is momenteel nog de enige Duitse vazalstaat, wejke onder dit zwa re juk zucht. De herhaalde pogingen van de geallieerden om aan dit onrecht een einde te maken, stuiten steeds af op de onwil van Mos kou, dat pertinent weigert aan de tot stancTkoming van het Oostenrijkse vredesverdrag, waardoor dit ongelukkige land zich economisch zou kunnen herstellen, mee te werken. Deze week zijn de ministers van de Grote Vier voor de zo veelste maal weer bij elkaar ge weest, ditmaal in Wenen, om het samen eens te worden ove- het vredesverdrag, maar voor de zoveelste maal weigerde de Russische minister hieraan zijr medewerking, en gisterenavond is deze bijeenkomst opnieuw uit elkaar gegaan, het Oostenrijkse volk in doffe wanhoop hopeloos teleurstellend. Practisch is er niets wat het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk in de weg zou staan. Amerika en Engeland hebben reeds lang van elke herstelschade afgezien en het bedrag dat Rusland eist, hoe schandelijk hoog dit ook is, was de Oostenrijkse regering bereid te betalen, alleen maar om van de Russische bezetting af te zijn. Want deze Russische bezetting betekent niet alleen een econo mische uitputting van het land, omdat de Russen de belangrijk ste bestaansbronnen van het ar me land, n.l. zijn oliebronnen en zware industrie gemobiliseerd hebben voor leveringen aan Rusland, waarbij, zoals dezer dagen een Amerikaanse corres pondent nog constateerde, de grenzen van een roofbouw dicht worden benaderd, maar ook be tekent deze bezetting een gees telijke terreur voor de Weners en de bewoners van de bezette gebieden, die erger te dragen is, dan welke-'economische uitput ting ook. De Oostenrijkse rege ring was daarom tot zeer grote concessies bereid om maar van de Russen af te komen. Maar hoewel dus Rusland al zijn fi nanciële en economische eisen tenslotte ingewilligd zag, wei gert het toch telkens tot de on dertekening van het vredesver drag over te gaan. Elke keer, wanneer de vier ministers bijeenkomen voor deze ratificatie, heeft Moskou een ander argument, om deze zaak weer voor onbepaalde tijd uit te stellen. Meer dan eens heeft de Amerikaanse regering Rus land er op gewezen, dat het de ernst van zijn vredeswil zo ge makkelijk zou kunnen tonen, door althans in Oostenrijk de vredestoestand te herstellen. Maar steeds tevergeefs. De bij eenkomst, die deze week te We nen was belegd, is nu afge sprongen op het bezwaar van Ryssische zijde, dat wanneer het vredesverdrag met Oostenrijk zou zijn gesloten, de geallieer den het land zouden gebruiken voor een militair steunpunt, zo als nu het geval zou zijn met Triest. Ten eerste was deze bewering volkomen misleidend, want de oplossing van Triëst kan alleen geen beslag krijgen, omdat Mos kou in onmin leeft met Belgra do. Maar bovendien hebben de Scheepvaart en Cultures vast AMSTERDAM, 7 Sept. De Beurs opende vandaag in een vrij vaste stemming. Vooral de Indone sische njarkt kenmerkte zich door een vaste stemming. Over de sta king is wel geen nieuws bekend en Nieuw Guinea is nog een onopge loste kwestie, doch het publiek schijnt ervan overtuigd te zijn, dat, wat het econ. leven en de binnen landse veiligheid betreft, het diepte punt achter de rug is. Er bleek tenminste lichte vraag te zijn en de voornaamste Cultuurwaarden wa ren circa drie punten hoger. Ook de grote order voor 1100 spoorweg wagons voor de Indonesische Spoorwegen, die geplaatst is' bij Werkspoor, Allan en Beynes, achtte men een gunstig teken. Genoemde fondsen bleken hierdoor sterk ge vraagd te zijn en monteerden van 4 tot 8 punten. De 5'Jt loonsverhoging werd ter Beurze wel besproken, maar was niet van veel invloed op het koers- niveau. De opening in de industrie sector was prijshoudend, waarna *n lichte reactie volgde. De verschillen bleven voor de hoofdfondsen mi niem. De minder courante soorten waren kalm en vast. De Scheepvaartmarkt vertoont nog steeds een stijgende lijn, al wa ren de transacties vandaag beperk ter dan gisteren. Het ANP-CBS ge middelde voor Scheepvaartpapieren is intussen op 161 gekomen, enige weken geleden was dit nog 136. De beleggingsmarkt, lange ttjd uiterst stil en traag ,is de laatste dagen wat vriendelijker. De conver sielening 1947 monteerde tot 9714, ook de meeste andere soorten wa ren goed prijshoudend. Certificaten van Amerikaanse aandelen waren weinig Veranderd en de handel hier in had niet veel te betekenen. Net agio was op 6«/« een fractie lager. Prologatie 2>/4«/o. geallieerden deze week bij de besprekingen in Wenen zich be reid verklaard alle waarborgen te geven, dat de Russiche vrees geen reden had. Maar natuurlijk baatte dit alles niet. Het Oosten rijkse volk, dat niet de minste neiging toonde iets voor het communisme te voelen, moei deswege de wraak van Moskou bliiven voelen. Zo is ook deze door de Oos tenrijkers met zoveel verwach tingen gekoesterde bijeenkomst weer een volkomen mislukking geworden en zal het ongelukkige land voorlopig weer voor onbe paalde tijd onder de zo zware Russische hiel moeten blijven zuchten. Bij alle geweldige pro blemen. waarmee op dit mo ment de internationale politiek worstelt. zal deze nieuwe bittere ontgoocheling voor het Oosten rijk» volk misschien nauwelijks de aandacht trekken. Maar het feit. dat dit volk, dat het meest dicht in de zo drei gende communistische invloeds sfeer ligt, opnieuw gedoemd is. ziin treurige bestaan voort te slepen, is wel van een zeer schrijnende en bittere tragiek. Niet het minst, omdat de we reld. tegenover dit bittere on recht door Rusland tegenover dit kleine volk opnieuw laf ge continueerd, volkomen machte loos staat. t i Advertentie) RADIOTOESPRAAK OVER LONEN EN PRIJZEN Staatssecretaris dr. van Rhijn zal toelichting géven De Staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, die de besprekingen tossen de Stichting van de Arbeid en de interdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek heeft geleid, zal de beslissing van de re gering inzake lonen en prijzen door de radio toelichten op heden 8 September in de uitzending „Verklaring en toelichting" te 19.15 uur via Hilversum IL. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een overzicht samengesteld van de van gemeen tewege per leerling beschikbaar gestelde bedragen ter bestrijding van de materiële exploitatiekosten der lagere scholen in 1949. Grote gemeenten stellen als regel hogere bedragen beschikbaar dan kleinere gemeenten. Zo be taalde b.v. Amsterdam voor het G.L.O., V.G.L.O. en het U.L.O. resp. per leerling f37.43, f40.14 en f40.40 en Hengelo resp. f 23.88, f28.55 en f32.63. Van de 111 Limburgse gemeen ten waren in 99 gevallen de be dragen voor het G.L.O. lager dan f20.terwijl in Groningen 48 van de 54 gemeenten bedragen van f 20.en meer per leerling voor het G.L.O. hadden vastge steld. ONDERZEEBOTEN KRIJGEN TELEFOON BOEI EN De onderzeeboten van de Kon. Ned. Marine zullen binnen niet al te lange tijd weer uitgerust wor den met telefoonboeien. Deze boeien kunnen in geval van nood opgelaten worden en blijven dan boven de gezonken onderzeeboot aan de oppervlakte drijven. Voor de oorlog bevatten deze boeien een telefoontoestel, waar door het, als men de boei gevon den had, mogelijk was met de bemanning in de gezonken boot telefonisch contact te hebben. In de oorlog zijn de boeien verwij derd, omdat er gevaar bestond, dat zij, wanneer de onderzeeboot met dieptebommen werd aange vallen, losschoot en de vijand op die wijze nauwkeurig zou kunnen bepalen waar de vluchtende boot zich bevond. CONGRES KATHOLIEKE STUCADOORSPATROONS De Ned. Katholieke Bond van stucadoorspatroons St. Antonius hield het najaarscongTeS in hotel IJzeren Man te Vught bij gelegen heid van 't 30-jarig bestaan van deze Bond. De voorzitter van de Bond de heer F. Janssen uit Venray ging in het kort de 30 jarige geschiedenis van de Bond na en herdacht met grote waardering de pioniers van de Bond, o.a. de heer Schelen, die voorzitter was in de jaren 1930-'40. Hij was' de grote figuur van de Bond. Voorts herdacht spr. de heer Etmans, de eerste voorzitter van de Bond. Beiden waren ter vergade ring aanwezig en spr. bracht hun hartelijk dank voor wat zij in die moeilijke jaren voor de Bond deden. Verongelukte piloot te aarde besteld Op de algemene begraafplaats te Huizen is gisterenmorgen met mili taire eer ter aarde besteld de on derofficier-vlieger matroos eerste klasse W. van de Born, die vorige week Woensdag met een Firefly van de Marine-Luchtvaartdienst bij Kijkduin in zee stortte. De baar, die gedekt was met de Nederlandse driekleur en waarop de witte baret en een bouquet bloe men lagen, werd door een aantal kameraden van de overledene ge dragen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5