Aalsmeer vierde feest in Amsterdam Mechanisatie - show, twee bunder groot Honderden tractoren dreunden de mars van de kracht der Wieringermeer WERELDCRISIS EN WERELDMISSIE Katholieke lenstandscursus Mkmaar e.o. iouwmachines .and uit Zee" De agrarische afdeling op de Najaarsbeurs Zuivelindustrie op het voorplan; Landbouwtrekkers: 71 merken Band slap? Fluit gilt,, claxon loeit Nederlands Bloemenspel Imponerende manifestaties onder regie van Corel Briels Internationaal Missiecongres te Wenen Enig mogelijke reactie op huidige toestand Moeilijkheden en mogelijkheden MAANDAG 11 SEPTEMBER 1950 PAGINA 3 ISVERW ACHTING ;eld door het K.N.M.I. te ldig van Maandagavond [avond. R ENIGE REGEN. BILT, 11 Sept. Aanvan. k zwaar bewolkt met re- sn meest matige wind tus- Zuid en Zuidwest. Later het Westen uit opklarin- en matige tot vrij krach- naar West ruimende I. Vannacht vrij zacht, ;en overdag iets lagere leraturen dan vandaag. K T U ER AAN ivond van 79 uur. AANMELDING e nieuwe cursus in GULDEN VLIES >ok voor Engels e indruk bij de open- van landbouwmachines uit Zee" is, dat de trans- jacobsladders verre do le mening is wel niet he it. maar er zijn er toch 5o is er een geheel vlak- p luchtbanden verplaats- portband dip bedoeld is verladen van bieten, e.d. artikelen in sehe- iladders van de oude en houten constructie wisse- 11e stalen van het „goot" ïet is zo niet in een twee [gen welk van beide sys- e practijk nu het best zal ij de zaaimachines domi- chotel-type, en daarvan is goeds te vertellen. De ractor is ongetwijfeld de itz, een Europese Deutz de oudste motornamen tfeld, en het is dan ook wijfel onderhevig of ook zal wel door en door be- Men heeft de luchtkoe- m om minder onderhevig n temperatuursinvloeden. electrisch uitgeruste mo- ■lectr. gestart d.m.v. gloei- eyr-Dlesei is vertegen- net een 1 en een 2 cijlin- cijl. voor het lichtere erk en verplegingswerk I, de c cyl. voor dorsen en idwerk. Deze nagenoeg s watergekoelde diesel i gemakkelyk gestart als In de 5 versn. bak zit een ;1 schakelaar, waarmede kleiland een gelijk aan- n beide wielen kan wor- t. Het wonderlijke geval indieht als Allis-Ohalmers niwd volgens het principe, tuurder van een verplê- ne alles moet zien. Daar- gehele motorblok achter ■der maar ook achter de m. De beide voorwielen jwel geen andere functie 'en en dat gaat daarom cht. Voor licht ploegwerk. lien, zaaien en transpor- a 4 ton heeft het lichte tortje meer dan voldoen- sn, In de practijk doet die aandoende „Go" het dus log zo gek niet. De zware Dliviers, zowel alg de lich- n en Ferguson bespraken ?erder in onze kolommen, kunnen volstaan met het e „goede wijn behoeft isjes van de Aeroelub- op voortreffelijke wijze oor de „inwendige mèn- zidh hadden genomen), [ener beweging de mod- i plassen van hot klaver- leerden om de verkeers- iffie en broodjes te bren- n hun zwoegen beloond luchtlift over Wieringer- dezelver Briels-demon- etgeen een overigens ge- ijver van hun zusteren kte. allye heeft men de Vlleg- nder stevige bewaking ngermecr achtergelaten Uto naar Victory in Alk rijden, waar een lunch deelnemers was aange- ïdagmorgen tussen 12 en lidert Ze teruggevlogen te aar de resp. thuishavens. Prijswinnaars de lunch in Victory ir. C. P. Eecen, voorzitter '.H. Aeroclub, de prijzen oals deze door secretaris de man op wiens schou- leeuwendeel van de rai- isatie had gerust, waren nd. it Smit, waarnemer Smit automobilisten Juurlink- ch en Vaandrager-Appel- ot Reyntjes, waarnemer met de automobilisten ichtgenote en Paarlberg jnote, pot Bleym, waarnemer en automobilisten van n echtgenote en Krom- ot Lankhof, waarnemer nkhof met de automobi- spers-Ëox en mr. Sluis mote. t Leeflang en waarnemer de met de automobilisten ierg en echtgenote en p echtgenote. tra prijs „buiten de cour- 1 toegekend aan piloot :t waarnemer Heines en nobllisten 3. Moeyes en te en C. Koster en echt- Ij hadden het valse kruis ;er zo perfect in kaart en zich daar verder zo- georiënteerd, dat Indien echte hadden gehad, zij Inlljk „hoog in de prijzen" hebben gezeten. Deze js was dus volkomen ver- I. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHTMet vorig jaar vergeleken is de Agrarische afdeling van de Najaarsbeurs niet minder dan verdubbeld en nu gegroeid tot een feestelijke expositie in hallen en in de open lucht met een omvang van 20.000 m2. De volle nadruk is daarbij, behalve op de trekker, gevallen op de zuivelindustrie, waarvoor werk tuigen en machinerieën, in een omvang en een sortering als nog nooit tevoren in ons land vertoond, tentoongesteld zijn in de twee grootste hallen van het terrein aan de Croeselaan. Op dit terrein concentreert zich dan nu de belangstelling van allen die op de een of andere manier bij de mechanisatie van de land- en tuinbouw zijn betrokken; men kan er dezer dagen de tongval uit alle provincies vernemen. Hoezeer de tractoren bier een eerste partij zingen kan men wel afleiden uit het aantal deelnemers aan de beurs, dat landbouwtrek kers van allerlei slag en met aller lei hulpwerktuigen brengt. Het zijn er een-en-zeventig, en ieder van hen heeft ze weer in soorten. Er zijn er uit Amerika, Duitsland, En geland, Canada, Zweden, Tsjecho- Siowakije, Oostenrijk, Frankrijk en Italië: keuze genoeg. Renault is voor het eerst met een trekker op de beurs, maar bewijst met het tentoonstellen van een exemplaar, in 1923 geleverd aan een landbouwer in de Mariapolder in Dinteloord en sedertdien in be drijf gebleven, dat zijn ervaring niet van gisteren is. Er zijn veie Duitse tractoren aan" be markt: de driewieiige Unitrak met besturing via het ene achterwiel, de Diesel- ros, de Lanz Bulldog en de Boeren- bulldog", Bautz en Fahr, Deutz en de tweewielige Bungartz, Hanomag, M.A.N. e.a. Daartegenover stelt Amerika zijn reeks geweldenaars: Caterpillar en John Deere, Mc.- Cormick-International, Case, Allis Chalmers. Verder zijn er o.m. Fiat en Steyr, Marshall Sons en Nuffield. En bijzonder de expositie van de Fordson Major en de Ford Dearborn vallen op, mèt de bietenrooimachine die op de Rfyal Exhibition in Lon den is bekroond en een eindeloze reeks van andere mogelijkheden: de door de districts Ford-tractor dealer in Terborg geconstrueede wegschaaf, de cultivatortanden en schijveneggen, de grondboor en de sneeuwploeg, het voorlaadapparaat, de combine en be hooischuif, de maaibalk tussen of achter de wie len, de cultivators, de roterende wieder, de draineer-machine die een geul van 75 cm maakt met een maximum van 2 meter per minuut etc. In deze reusachtige Utrechtse mechanisatie-show, waar verder de Universal Jeep natuurlijk niet ontbreekt, vallen, om maar een enkel voorbeeld te noemen, nieuwe maisplukkers op en de Hexe- ensileermachine die, voor het in kuilen van groenveevoeder bestemd, uit een speciale hamermolen met aangebouwde ventilator bestaat en behalve gras met suikerbieten, ook met melasse en gras met gestoom de aardappelen kan verwerken, evenals compost. Voor de tuinbouw had de heer Graafland uit Vleuten enkele inte ressante nieuwigheden in petto: een uit de practijk ontwikkeld systeem voor glasbevestiging op ijzeren en betonnen broeikassen, waardoor de ruiten potdicht op elkaar sluiten en behalve een aanzienlijke besparing op stopverf en 'n sterk verminderd roestgevaar, een brandstofbesparing wordt vekregen die wel op 30 pet werd geschat. Zeer belangrijk ook waren de door hem geconstrueerde aluminium dorpels voor broeiramen die de raamlijsten versterken, juist op hun zwakste punt waar alle condenswater binnen en het water van buiten zich verzamelen. Vele veehouders waren te gast bij de gebr. Huizinga uit Leeuwar den, die ook in Lyon zijn ge weest met een nieuwe manier van vee-bevestiging; een veiligheids ketting-sluiting, die berust op één lange schakel, en die inderdaad op de meest simpele wijze kon wor den vast- en losgemaakt. De heer Huizinga liet ons haarfijn zien hoe de natuurlijke vrijheidsbeweging van het vee door de hangketting wordt bevorderd, terwijl de dieren toch betrouwbaar vastzitten en te vens bliksemsnel los zijn te maken, ook in het donker. Het ei van Co lumbus, die ketting van Huizinga. Vandaar naar de expositie voor de zuivelindustrie, waar het we melde van inpakmachines (60 tot 70 per minuut), pasteurs en koelinstal laties, waar we de volautomatische flessenspoelmachine van Holstein en Kappert zagen, die weldra in Lonneker zal worden opgesteld, alsmede naadloos uit één stuk ge trokken aluminium melktransport- bussen, tweemaal zo licht als ijze ren en een Steinecker kaasmachine, waarvan werd gezegd dat zij een nieuw tijdperk in de techniek der kaasbereiding inluidde: een combi natie van een gesloten cylindrische dubbelwandige vacuumtank met een automatische vul- en persin richting. Genoemde voordelen: ar- beids en ruimtebesparing, productie vergroting: met één machine kan per dag 20 tot 25 duizend liter melk tot kaas worden verwerkt; het tijd rovend bijsnijden van de kazen vervalt etc. En natuurlijk was er Pel-Af- kaaswas: men pelt de (vooral meer belegen) kaas als een sinaasappel. Er was, elders op de Croese-laan- terreinen, nog heel wat meer te zien vanaf een volautomatische Magirus-brandweerladder die 24 m hoog over de hele beurs stond uit te zien, tot en met een tweetal ver schillende banden-spannings-contro- le-meters, listige systemen, waarbij een klein apparaatje onderschei denlijk een hevige fluittoon produ ceert of de auto-claxon zelf in wer king stelt, wanneer de spanning van de band te laag wordt. De claxon werkt in de bochten en bo vendien bij overbelasting. Zo wordt canvasbreuk voorkomen en kan men bij bandenpech tijdig stoppen. Tenslotte nog: er was onder de naam „Autui" een ideaal tehuis voor dakloze auto's te zien, een bouwsel van gegalvaniseerd en mos groen gelakte staalplaat waarin de auto via een klep en twee verstel bare geleide-rails naar binnen rijdt en daarna in het eini past als een slak in zijn huisje. En een goed ding leek ons de „Prentbrander", een veilïgheidsverfbrander die door de chef van de Amsterdamse ge meentewerkplaatsen is uitgevonden, behalve veel veiliger ook veed zui niger is dan andere branders en, wat óns betreft, in ieder geval door Monumentenzorg bij alle restaura tiewerkzaamheden verplicht zou behoren te worden voorgeschreven. Met de Noord-Koreaanse legers trekken er ook andere legers naar het Zuiden op, die door de Amerikanen even fel worden bestreden, zij het dan met andere wapenen. Op deze foto ziet U hoe de Amerikanen die andere „vijand" die door de Noord- Koreanen de krijgsgevangenkampen wordt binnengesmokkeld, bestrijden. Van voren en van achteren duwen de Amerikanen grote D.D.T. spuiten tussen de kleren der Noord-Koreaanse krijgsgevangenen, en de kleine vijanden sneuvelen bij bosjes. (Van onze verslaggever). AMSTERDAM. Het corso komt! Dit was de roep van de herauten bij het begin van Aals- mecris bloemenfeest in het Olym pisch Stadion te Amsterdam. On der klaroengeschal openden zich de poorten van het Stadion en langzaam en statig reden de wa gens, geheel getooid in bloemen van allerlei kleur en pracht, de groene grasmat op. Het was een indrukwekkend gezicht, deze lange rij bloemen vele figuren uitbeeldend. Ontel bare kleuren in allerlei combina ties, van lila tot geel, in rose, hel rood en blauw, groen en smette loos wit. Alles wat Aalsmeer voortbrengt in haar kassen en op haar velden, het was op dit corso te bewonderen. Een feest voor het oog. Steeds reden weer nieuwe groe- Bijna een uur lang was Zaterdagmiddag op het middenterrein van de Wieringermeertentoonstelling „Land uit Zee" in Sloot- dorp de twintigjarige geschiedenis van 4® Meer opnieuw voor bijgetrokken aan de ogen van duizenden uit nabije en verre omtrek. Minister Mansholt was onder hen en de Commissaris der Koningin, dr. J. Baron de Vos van Steenwijk, de oud-direc teur-generaal van de Zuiderzeewerken dr. ir. V. J. P. de Blocq van Kuifeler en de directeur van de Noordoostpolderwerken, dr. ir. S. Smeding. Het Wilhelmus had geklonken ten besluite van een apotheose van Godsvertrouwen, levenswil en daadkracht, waarmee de Meer, tweemaal op de zee bevochten, de vreugde vierde om haar beslaan. Toen klonk van verre het geronk van motoren, dat langzaam naderkwam en aanzwoL En wie op de tribune het hoogst zat zag links achter zich over de polderweg de voorhoede naderen van een onafzienbaar leger van tracto ren. Op dat ogenblik speelde Carel Briels zijn laatste en sterkste troef van de middag. Vrouw vermist Een vrouw uit Hilversum, Maria Gerarda Terlien, geboren op 1 Oc tober 1926 en wonende Bussum- merstraat 26, wordt vermist sinds 6 September. Zij verliet die dag haar woning om 12.00 uur, met achterlating van haar kind van 7 maanden. Zij was m overspannen toestand. Een ongeluk wordt ge vreesd. De commissaris van politie te Hilversum heeft namens de echtgenoot, verzocht met haar verblijfplaats bekend te worden gemaakt. De tractoren kwamen. Ze zwenkten achter de tenten langs tot voor het inrijhek, dat heel de middag telkens opnieuw was opengezwaaid om doortocht te verlenen aan jonge en oudo mensen van de Meer, die de his torie van het land kwamen uit beelden. Nu week het voor het dreunend lied van de motoren Eén kleine blauwe tuinbouw- trekker ronkte op rupsbanden vooruit, voor een eerste rond rit bij de spil van het indruk wekkendst caroussel, dat ooit in ons land is vertoond. Vier knal gele Caterpillars zwermden ver volgens uit naar de vakken, die zij met hun figuren gingen be strijken en twee zware John Deer's deden op hoge groene wielen insgelijks. Daarachter rolden steeds meer tractoren binnen, grijs en rood, groen, oranje en geel, log en on verzettelijk, op rupsbanden of op zijn lichtst geschoeid als de Allis Chamners die de kop na men van het driedubbel snoer van grommende motoren, dat in stroom en dubbele tegenstroom rond het veld werd geweven, terwijl nog een vierde reeks het spoor van een grillige acht trok op het middenveld. Zo reed, trekker na trekker, het hele ter rein voi tot dit één bewegend tapijt was van technische kracht, dat dreunde onder de voeten. Mannen van de Meer, van jong tot oud, bedwongen de dui zenden paardekrachten die hier braaf hun rondjes draaiden. Od iedere tractor hadden zij een vrolijk vlagje gezet, dat mee- woei op hun vaart; zij hadden allemaal een nieuwe overall aan en een zwarte Alpino op, en stuk voor stuk gezorgd, dat geen van die honderen tractoren ha perde. Er was maar één Cater pillar die zondigde, maar toen was de show al voorbij en het veld weer bijna leeg, op de brede diepe sporen na die al dat geweld had getrokken in de eerst na veel extra-drainage voldoende gedroogde grond. Met deze imponerende parade der tractoren was dan het einde gekomen aan de manifestaties ender regie van Carel Briels, die tevoren de aandacht zozeer hadden geboeid en het hart ge grepen. Want dat déden zij, on danks, of waarschijnlijk juist dank zij, de eenvoud waarmede in strakke lijnen op het veld werd onderstreept, wat een door Bert Dijkstra gesproken leven dige en bewogen tekst van An thony van Kampen opriep aan gedachten en herinneringen. De 20-jarige geschiedenis van de Wieringermeer is vol gecon centreerde dramatische kracht. Onder de wijdste hemel, die men zich voor kan stellen, liggen de twintigduizend bunder van dit land, op de eeuwenoude erf vijand bevochten, er* weer aan prijsgegeven en opnieuw her wonnen. Zoveel ruimte is hier, dat de mens er wel groeien moét tot stoerder mannenmaat, zich gemakkelijker dan elders bewust, dunkt ons, van zijn ko ninklijke afkomst en beter be. antwoordend aan het Beeld, waarnaar hij van eeuwigheid is geschapen. Zijn strijd tegen het water, zijn diepe vreugde om het ge wonnen land en de oogsten die hij met Gods zegen afdwong aan eén bodem, die totdantoe „zout en dood en zonder vrucht" was geweest, zijn peilloze droefheid om het vergaan van al wat leef de in de Meer in die vijftig uren waarin zij weer volstroom de met zeshonderd millioen kubieke meter .water, de ver latenheid van zijn verbanning en de onvergelijkelijke energie waarmee na de Duitse capitu latie het werk weer werd aan gevat: de boeren, het werk van de drooglegging ziende, al weer dromend van een nieuwe oogst, want: „Zó is dit volk": dit alles is groots van allure. De tekst van Anthony van Kampen gaf het die maat en de beweging waarmede Briels het veld wist te vullen, het rhythme daarvan in het samenspel met de door Edward Startz verzorg de muzikale illustratie (door de fa. Góns in Medemblik voor treffelijk gerelayeerd) onder steunde die tekst op meestal overtuigende wijze. Zo werden de droefheid om de ondergang van de Meer en het herdenken van de heer A. C. de Graaf ge makkelijk tastbaar met een zo eenvoudig en vanzelfsprekend lijkend middel als het optreden van een rei van vrouwen van de Meer in het zwart die de oogst omfloersten. Die vrouwen, zij namen bij de catastrophe van 17 April 1945 vooral de kinde ren mee als het kostbaarst bezit van de polder, de kinderen die nu in grote golven over het veld spoelden en rond de vreugde bomen dansten, in rood, wit en blauw, op en af de oogstwagens klommen of, groter geworden, de tractoren bestuurden en fier te paard de bloem van de Meer representeerden. Sterk ook beeldde Briels het boerenbedrijf in de opeenvolging van ploegen en zaaien, wieden en oogsten, waarbij bij met goed gevoel voor de mogelijkheden, gebruik Zaterdagmiddag heeft de bevolking van de Wieringermeer op de tentoonstelling „Land uit Zee" in Slootdorp, onder regie van Carel Briels een beeld gegeven van de historie van de polder. Vissers sleepten hun netten en polderjongens staken de spade, waarmee ze de dijken hielpen bouwen. Alle verenigingen uit de Meer namen aan de manifestatie deel; kinderen dansten rond feestelijk versierde masten en staken, in fleurig rood, wit en blauw gekleed, met kappen en hoge karpoetsen, de banden uit de mouwen bij het binnenhalen van de rijke oogst. En daarna rolden de tractoren binnen. (Eigen foto's) II (Slot) Het onderwerp „missie in China" werd behandeld door Mgr. P. J. Vanni O.F.M., aarts bisschop van Sianfu (China), die sprak over de voorbereiding, die een priester behoeft om zijn ambt in het nieuwe China te kunnen beoefenen, en eveneens door Pafer Dr. R. Rahman S.V.D., die zelf echter onverwachts niet aanwezig kon zijn, zodat Dr. P. Hsiao (China) in het kort zijn rede over de katholieke universi teiten in het Verre Oosten weer gaf. Het doel van de katholieke universiteiten bestaat in het do pen van de heidense cultuur. Deze universiteiten hebben een groot aandeel gehad in de eman cipatie van de vrouw, die aan deze universiteiten voor het eerst werden toegelaten en een graad konden behalen. Over het werk van de Medische missiezusters sprak Dr. Anna Dengel, de oprichtster en alge mene overste van deze jonge con gregatie .Het moederhuis van deze congregatie bevindt zich in Phila delphia (U.S.A.). Te Imstenrade bij Heerlen brengen de jonge zus ters hun noviciaatstijd door en na beëindiging van hun medische opleiding in Engeland hun postu laat, waarna zij als artse, vroed vrouw of verpleegster, tandartse of apotheker naar die missie gebieden vertrekken, waar de inheemse vrouw in sociaal op zicht een lage positie inneemt. Nog een Belg sprak op dit con gres en wel Pater P. Boutsen O.F.M. In het Auditorium Maximum van de Weensc Universiteit hield hij een gloedvolle rede, waarin hij de leken opriep zich met inzet van alle krachten tegen de vrij zinnige invloed van het moderne heidendom te verzetten en ten minste één leken-schrijver voort te brengen in de stijl van de grote vrijzinnige denkers van de XlXe eeuw. Daardoor alleen kan de vrijzinnige stroom gebroken wor den. die het werk van de missio narissen saboteert. Op de sluitingsdag van het con gres opende Dr. R. de Montvalon, redacteur van Témoignage Cré- tien de reeks voordrachten met een lezing over de sociale proble men in de missielanden. De laatste vraag, die op dit congres behandeld werd, de vraag n.l. of de christelijke landen van het Westen in staat zullen zijn de van hun gevraagde missiearbeid te verrichten, beantwoordde Dr. Josef Peters van de missiecentrale in Aken bevestigend. Ondanks de chaos, in dé landen van Europa na de oorlog ontstaan, is overal de liefde voor de missie bewaard gebleven en begint er een sterke wil tot actief medewerken aan de missionering te herleven. Het hoogtepunt van deze dag vormde de rede van Dr. F. Hur- des, minister van onderwijs. Tij dens de officiële sluitingsbijeen komst sprak hij over wereld missie, wereldvrede en verzoe ning van alle volkeren. Als in leiding schetste de minister scherp de ellende van de mens in onze tijd, van de autonome mens. die zichzelf van alles heeft los gemaakt en nu Gods mooie schep ping ten gronde richt. De tech niek heeft schijnbaar alle grenzen uitgevaagd, maar door egoisme en de vervreemding van God heeft de mens zich veel engere grenzen geschapen, dan waarvan hij zich meende te ontdoen. Hierdoor is ook het wederzijds vertrouwen onder de mensen verloren ge gaan. Men kan wel trachten door het bevorderen van kunst en weten schap de volkeren tot elkaar te brengen, maar louter op huma nistische grondslag zal dit niet gelukken. De vrede, waarnaar wij allen vurig verlangen is niets anders dan eensgezindheid gebaseerd op onderlinge samenwerking, vrede met God, vrede met de naasten, en vrede met zichzelf. Alleen de leer van Christus kan de wereld tot die vrede brengen. Hieruit ontstaat de plicht aan onze mede mensen de leer van Christus te verkondigen. Door deze leer wordt het bewustzijn van de eenheid en verbondenheid van mensen en volkeren wakker geroepen en het enige houdbare fundament voor wereldvrede gelegd. Wereldmissie is niet alleen een weg naar de vrede, doch ook een cultuurdaad van buitengewone betekenis, want de Kerk hand haaft alle natuurlijke waarden en waarborgt ieder volk zijn rechten. 1 De Kerk bevordert menswaardige arbeidsverhoudingen en be- j schermt de rechten van de men selijke persoon. De vrijheid van de mens en de vrijheid van ge weten worden door de Kerk be schermd tegen iedere overmacht. Wij weten, besloot Zijne Excel lentie, dat de weg om de wereld vrede en de verzoening der vol keren te bereiken, moeilijk zal zijn, maar wij weten ook, dat ons de overwinning wacht in het Kruis, in het Kruis, dat de haat overwint en een nieuwe wereld vrede zal brengen. Na deze rede, die een diepe in druk op de toehoorders maakte, sloot Kardinaal Xnnitzer het Con gres. VOETBALMATCH GETELEVISEERD Gisteren vond te Eindhoven een geheel nieuw experiment plaats. Voor het eerst werd een televisie opname uitgezonden van buiten de studio. Onderwerp van de camera's was de voetbal wedstrijd P.S.V.Eindhoven. Het experiment slaagde uit stekend. De beelden op de schermen waren ondanks een licht regentje dat over het veld daalde uitstekend van scherp te. Alleen de kleuren ontbraken nog. pen op het terrein. Op de fris groene grasmat dansten steeds weer wisselende meisjesgroepen in hun fleurige kleding met in hun handen met bloemen versier de hoepels. Op de maat van melo dieuze muziek leek het of ze heen en weer bewogen als tere bloem knopjes, die lichtjes wiegden in een zacht en zoel windje. Ieder een werd geboeid door dit schitte rende schouwspel en de bewonde ring bereikte welhaast haar hoog tepunt toen tientallen meisjes de Bloemen wals van Tsjaikofsky dansten. Plots wekte de fanfare de be zoekers uit hun droom. Bazuinge schal weerklonk in het gehele sta dion. Er zoif- iets bijzonders ko men! Plechtig en statig reed de mooiste wagen van het bloemen feest het stadion binnen. Getrok ken door een met bloemen in een reusachtig Lieven Heerbeestje om getoverde tractor kwam de groot ste wagen. Overladen met bloe men en boven op een vlinder zat het bloemenkoninginnetje, een allerliefst meisje van ongeveer 14 jaar. Dit was het hoogtepunt! Aalsmeer was werkelijk op haar best. Het bloemenspel in het stadion was ten einde. Een voor een ver lieten de wagens onder het be wonderend oog van 15.000 kijkers, waaronder vele buitenlandse ge zanten en de burgemeesters van de buurtgemeenten van Aalsmeer, het stadion. Zevenhonderd deel nemers waren allen begeesterd door een spel van zoveel pracht en praal, dat ontworpen was door Toon Noyons en waarvan Marinus Kruvne de regie had. Nu bëgon het tweede gedeelte van het feest. Langzaam rolden de toerauto's en de praalwagens, waarop in bloemenplastiek beel den uit srirookjes en sagen gecom poneerd waren, door de hoofdste delijke straten. Men zag Sneeuw witje, Doornroosje, de Gelaarsde Kat, Roodkapje en wat al niet meer. Overal stonden op de trot toirs dichte mensenrijen. Geen van hen wilde dit jaarlijks terugkeren de festijn missen. Ontroerend was de huldiging op de Dam. Voor het nationale mo nument voor de gevallenen in de laatste oorlog en bezetting stop ten de wagens en werd een bloe menhulde gebracht. Ook in een tiid van feest en vreugde vergat Nederland haar helden niet! Amsterdam had weer het voor recht gehad het beroemde kwe kerscentrum in haar midden te ontvangen. Zij was er trots op en bood haar binnen- en buitenlandse touristen een dag aan, die zij niet licht zouden vergeten. En dit alles omdat Aalsmeer feest vierde in Amsterdam. maakte van de omstandigheid bijvoorbeeld dat een combine zonder meer, een indrukwek kende rol acteert, wanneer de machine op het juiste ogenblik wordt gelanceerd. Zonder veel koude drukte of ingewikkelde symboliek kreeg zo Zaterdagmiddag de historie van de Wieringermeer haar ac centen aangelegd in kleur, klank en beweging. We geloven dat deze visie, waarin de wensen voor de toekomst niet ontbra ken: het vierde dorp, een cen traal badhuis, een middelbare landbouwschool en een land bouwindustrie die het probleem van de winterwerkloosheid helpt oplossen, de toeschouwers van binnen en buiten de polder heeft geboeid en verrijkt. Ons deed zij dat zeker. o. Veemarkt Utrecht UTRECHT, 9 Sept. Op de vee markt te Utrecht werden heden aangevoerd in totaal 4553. Runde ren 958, graskalveren 246, nuch tere kalveren 81, schapen en lam meren 1215, varkens 450, zeugen 201, biggen 1313, geiten 89. De prijzen varieerden voor: stieren 450850; kalf vaarzen 650 —850; graskalveren 200280; nuchtere kalveren 5570; pinken 350-500; melkkoeien 625900; kalfkoeien 650925; vaarskoeien 550750; schapen 75110; lam meren 5575; magere varkens 60—90; zeugen 200360; biggen 4060; geiten 1550. De handel was in rundvee en biggen flauw, in schapen en varkens redelijk. Na de val van Pohang, is Poesan nog de enige Zuid-Koreaanse havenplaats, waar de legervoorraden aangevoerd kunnen worden. Deze joto toont U de stad Poesan, met op de voor grond de belangrijke aanvoerhaven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3