Start met tal van verrassingen ALCMARIA WON maar overtuigde niemand De strijd op alle fronten ontbrandde met verrassende resultaten I DE GESLOTEN POORT De dag van de derby's RADIO West-Frisia won van A.F.C. Alcmaria, West-Frisia en Forward wonnen In de arena der eerste klassers Monsterzeges van Heerenveen en B.V.V. 'n Wedstrijd om snel te vergeten De Noord hol land se K.N.V.B/ers België won de Prix de Nations WEK DE GAL IN UW LEVER OP ENGELSE LEAGUE PAGINA 4 MAANDAG 11 SEPTEMBER 1950 In het gehele land is de voetbal weer aan het rollen gebracht, niet zo officieel natuurlijk als in Eindhoven, waar de burgemees ter het deed. Trouwe supporters stonden weer enthousiast langs de lijnen, toen de fluit voor het eerst snerpte en natuurlijk heeft de eerste dag verrassende uitslagen op alle fronten gebracht Wat bijvoorbeeld te denken van de 80 monsterzege van Hee renveen? Het gehavende Feijenoord zag zowaar kans haar stadgenote Sparta te kloppen en Blauw-Wit verloor haar eerste wedstrijd reeds van de grootste concurrente Hermes-D.VS. Heerenveen op oorlogspad Ondanks het verlies van Jan Lenstra en Ploegh begon Hee renveen weer met eên overwel digende start. De Kraaien uit Sappemeer, toch een van de ge- duchtste tegenstanders voor de kampioenen, moesten aan den lijve ondervinden, dat Abe en z'n mannen veel van plan zijn Met niet minder dan 80 werd H.S.C. gekraakt. „Veelbeteke nend", mompelen we bij zoiets. Zwartemeer, de benjamin, start te veelbelovend. Met fris en epen spel strafte ze foutjes in de Frisia-aehterhoede ongenadig af. Zwolse Boys kwam zoals te ver wachten was niet erg best voor de dag. De zwakke voorhoede van de Boys kon het niet tot doelpunten brengen, zodat Go Ahead weinig moeite had met de groenen. Groningen beleefde intussen haar eerste derby G.V.A.V., de wisselvallige, toon de duidelijk haar meerderheid over stadgenote Velocitas, de cijfers zeggen het trouwens wel Achilles won ook haar eerste wedstrijd en nog wel tegen d° club van Roosenburg, die hard getraind had. Beleeft Assen weer gloriedagen? Experimenterend Ajax won Het is wel een heel toevallige omstandigheid, dat Ajax en AGOW op gelijke wijze aan het experimenteren waren. De man nen van Koolhaas hadden name lijk hun stopper middenvoor ge plant en de Apeldoorners deden zowaar hetzelfde. Bij de rood- witten is het schijnbaar beter gegaan, want met 30 trokken ze aan het langste eind. DWS blijkt nog met haar voorhoede probleem te worstelen, maar ook Wageningen kon niet doel punten, zodat beide ploegen elk een puntje kregen. DOS hield 't Gooi er met moeite onder en schijnt niet meer van die kracht als 'het vorig jaar. Heracles le- programma verde een knappe prestatie door de Enschedese kampioenen nog zonder Selderhuis Jr. misschien onverdiend te klop pen. Een wraakneming dus voor de jongste wedstrijd in En schede. Cupfighter Hengelo slaagde er niet in van de club van Möring te winnen. Het werd een krappe zege voor de zwart- hemden. Benjamin Vitesse kreeg bij haar rentree in het walhalla direct klop. Het Nijmeegse NEC nam wraak voor haar stadge note en liet zich niet imponeren door het nieuwe stadion. K.F.C. startte goed Als we het resultaat van de eerste competitiedag bezien lijkt het wel of de roep, die men in de Zaan had over KFC niet zon der reden is geweest. De Kogers klopten de winnaars van de AROL-beker met 42. wel een teken van goede schutters, want de IJmuidenseachterhoede is lang niet mals. Ook DWV moest ervaren, dat de tweede klasse toch nog iets anders is, dan de eerste. Thuis verloren de Am sterdammers van SW, dat weer beschikt over Jan van Schijndel. Gaan de Schiedammers weer meetellen voor de titel? Den Haag zal wel niet veel plezier gehad hebben van haar eerste derby. HBS stelde teleur en leek nog in echte cricketstem ming, terwijl er onnodig hard gespeeld werd. Clavan speelde op een wijze, die niet bepaald sympathiek aandeed, ook al :s hij dan international. Haarlem zonder Kick Smit kreeg van haar stadgenote RCH ook al klop. Zijn thuiswedstrijden in een derby geen voordeel? Zoals we reeds zeiden incasseerde Blauw Wit haar eerste neder laag. Hermes viste het vorig sei zoen juist achter het net en de Schiedammers willen het dit maal schijnbaar beter doen Monsterzege van B.V.V. B.V.V. heeft weer grote plan nen. In de tournooien bewezen de Bossenaren in uitstekende vorm te zijn en zelfs zonder Kuybregts en van der Sluys boekten ze een grote overwin ning. Het Oosterhoutse T.S.C. was het eerste slachtoffer. Wie volgt? Sparta had goede ver wachtingen van het nieuwe sei zoen. maar nu zullen de Span genbewoners wel andere ge dachten hebben gekregen. Tegen Feijenoord verloren Terlouw c.s. met 01, hoewel de gastheren vrijwel de gehele wedstrijd in de meerderheid waren. Een schotloze voorhoede speelde de Spartanen geducht parten R.B.C. beet weer ongenadig van ziclj af. Driemaal moest de NO'AD doelman capituleren voor het heilig vuur, waarmee de Roosendaalse voorlinie zijn goal bestookte. Deze competitiedag was de dag der derby's. Breda beleefde er na enkele jaren weer een. NAC was aan haa.r stand verplicht om te winnen en ze deed het, maar de wijze waar op het geschiedde was niet be paald hoopvol. De Tilburgse der by tussen Willem II en Longa werd door de mannen van Pel- likaan gewonnen. Zoals gewoon lijk hebben de tricolores steeds een slechte start, die hen in de eindspurt dikwijls parten spee.- de. Zal het nu weer die kant uit gaan? Doelpunten heeft men in Dordrecht wel kunnen zien. In totaal moesten de doelwachters elf maal vissen, maar daar de gebroeders van der Gijp zes voor hun rekening namen ble ven de punten toch bij de ge promoveerden. Kampioenszege's Maurits en Limburgia, de bei de kampioenen, hadden elk een thuiswedstrijd. Beide ploegen wonnen, maar ze zullen er wel niet veel plezier van gehad heb ben. Maurits speelde erbarme lijk slecht, vooral de voorhoede en daar de nieuwe eerste klas- ser Chevremont het niet veel beter deed, bleven de punten in Lutterade. Limburgia had veel moeite met Sc.-Emma, de ploeg die het vorig seizoen op het laatste nippertje de dans ont sprong. Eindhoven had de pre mière voor Nederland van een voetbalwedstrijd op het tele visiescherm. Wat de scheidsrechter niet zag, zagen de mensen in de huiskamer duidelijk, namelijk dat PSV's winnende goal tegen haar stadgenote werd ingeluid met een geraffineerde handsbal. De Philipsmensen boekten daar door hun tweede overwinning. Bleijerheide verloor opnieuw in een thuiswedstrijd en weer was de stand 01. Nu was V.V.V. de gelukkige winnaar. MVV startte niet erg overtuigend. In Hel mond verloren de Maastrichte naren van Helmondia met de odd-goal en het is nu maar de vraag of Helmondia van behoor lijke kracht is, of dat van Bun c.s. nog niet over hun dieptepunt heen zijn. VOORLOPIG NEDERL. ELFTAL TEGEN MIDDLESEX WANDERERS Het voorlopig Nederlands elftal zal op 4 October een oefenwed strijd spelen tegen Middlesex Wanderers; dit in verband met de ontmoeting tegen Zwitserland op 15 October te Bazel. DINSDAG 12 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 nieuws, 7.15 gramofoonmuz., 7.50 dagopening, 8.00 nieuws en weerberichten, 8.15 gramofoon- muziek, 9.00 morgenwijding, 9.15 gramofoonmuziek, 9.30 water standen, 9.35 amusementsmuziek. 10.30 voor de vrouw, 10.35 gra mofoonmuziek, 10.50 voor de kinderen, 11.00 amusementsmuz., 11.30 voor de zieken, 12.00 lichte'-- muziek, 12.30 mededelingen, 12.33 Het 13 waar: AIcmana is met een overwinning gestart, maar voor het platteland, 12 40 piano-deze zege kan maar weinig bevrediging schenken en was aller- over maatschappelijk 'werk^ml overtuigend. Het vertoonde spel aan beide zijden trou- gramofoonmuziek, 14.00 voor de wens was matigjes. Aan beide zijden waren de verdedigin gen het best op dreeL Bij Alcmaria heeft Afink zijn doel goed verdedigd en de beide achterspelers stonden hem bevredigend 17.45 gramofoonmuz., 18.00 nieuws ter zijde. In de middenlinie waren Helderman en Wit de besten. orkestcoTerPtel'l98300 JpIrYs' vousHet vertoonde spel van de voorhoede viel tegen, daarvan had parle", 19.35 viool en piano, 20.00men meer mogen verwachten. De aanvallen waren te door- nieuws, 20.05 actualiteiten. 20.15 zichtig en daarbij werd er slecht geplaatst, terwijl hel schieten, „Die Rose von Stambul operet- i r te, 21.15 pianorecital, 21.30 Zuid- warneer er althans geschoten werd, zeer zwakjes was. Amer. orkest, 22.00 buitenl. over- zicht, 22.15 gramofoonmuz., 22.30 De Volendammers hebben hier sopraan en piano, 23.00 nieuws, I Seen grootse indruk achtergelaten, vrouw, 14.15 gramofoonmuziek, 16.30 voor de jeugd, 16.50 kinder koor, 17.15 de stem van Amerika, 23.1524.00 gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00— 24.00 KRO. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymnas tiek, 7.30 gramofoonmuziek, 7.45 morgengebed en liturgische ka lender, 8.00 nieuws en weerbe richten, 8.15 gramofoonmuziek, 9.00 voor de vrouw, 9.35 „Licht- baken", 10.00 voor de kinderen, 10.15 gramofoonmuziek, 10.40 schoolradio, 11.00 voor de vrouw, 11.30 schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 gramofoonmuziek, 12.30 me dedelingen, 12.33 gramofoonmuz., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en katholiek nieuws, 13.20 Metropole orkest en soliste, 15.35 gramo foonmuziek, 16.00 voor de zieken, 16.30 ziekenlof, 17.00 voor de kin deren, 17.45 regeringsuitzending, 18.00 amusementsorkest. 18.20 sportpraatje, 18.30 voor de strijd krachten, 19.00 nieuws, 19.15 ac tualiteiten, 19.25 „Dit is leven", causerie, 19.40 'voor de jeugd, 20.00 nieuws, 20.05 „de gewone man zegt er 't zijne van", 20.12 resi dentie-orkest èn solist, 21.05 fluit en piano, 21.30 viool en piano, 21.55 actualiteiten, 22.05 trio, 22.40 godsdienstige causerie en avond gebed, 23.00 nieuws, 23.1524.00 gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 M. 12.00 gra mofoonmuziek, 12.30 weerberich ten, 12.32 omroeporkest, 13.00 nieuws, 13.15 omroepkoor. 13.30 gramofoonmuziek, 14.00 oude mu ziek, 15.00 hawaiian muziek, 15.30 gramofoonmuziek. 16.00 idem, 17.00 nieuws, 17.10 gramofoonmuz. 17.50 boekbespreking, 18.00 gra mofoonmuz., 18.25 financiële kro niek, 18.30 voor de soldaten, 19.00 nieuws, 19.30 gramofoonmuziek, 19.50 spotvogels. 20.00 hoorspel, 21.30 gramofoonmuz., 21.45 ac tualiteiten, 22.00 nieuws, 22.15 lichte muziek, 22.45 gramofoonm., 23.00 nieuws, 23.0524.00 gramo foonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.05 om roeporkest, 13.00 nieuws, 13.10, 13.30, 14.00, 14.45, 15.00 15.39, 15.45, 16.30, 18.39, 19.00 gramo foonmuziek, 19.45 nieuws, 20.00 omroeporkest, 20.45 gramofoon muziek, 22.00 nieuws, 22.15 gra mofoonmuziek, 22.55 nieuws, 23.00 dansmuziek, 23.55 nieuws. ook bij haar een goede achterhoede en een onmachtige voorhoede. Alcmaria's aanvoerder Badenhui- zen verliest de toss en na enkele aanvallen over en weer, komt de Alcmaria goed in actie. Reeds spoedig krijgt de rechtsbinnen een prachtkans uit een voorzet van links, doch hij mist jammerlijk. Na dat Afink een gevaarlijk moment voor zijn doel goed heeft opgelost, ontstaat er bij een aanval van de Alcmaria voorhoede een gevaarlijke situatie voor het V. doel. Tweemaal wordt de bal ingekopt, maar de V. doelman weet toch nog te redden. Na ongeveer 20 minuten spelens plaatst Schmidt de bal geheel vrij voor de voeten van Ditsel, doch deze mist grandioos. Allengs komen de Volendammers meer opzetten en Afink heeft een maal geluk, wanneer hij de bal laat vallen en de V. speler er juist niet bij kan. De strijd was wel spannend en ofschoon de Volendammers het laatste kwartier wat meer komen opzetten, is ook hun voorhoede on machtig een doelpunt te maken. De tweede helft is er een geweest met wisselende kansen, waarbij de Vo lendammers zeker zo veel maal in de gelegenheid zijn geweest een doelpunt te maken. De afwerking der aanvallen was evenwel zwak. Het Alcmaria doel doorstond enkele gevaarlijke momenten, eenmaal ging de bal voor langs en eenmaal schoot de linksbuiten de bal juist in de handen van Afink. De Alc maria voorhoede probeert het enige malen, doch de V. Verdediging geeft geen krimp. Tennis Nederlanders te Athene In het herenenkelspel van het internationaal tennistornooi te Athene verloor Linck van de Ar gentijnse Davisbekerspeler Weiss met 63, 62. Van Meegeren slaagde er in de volgende ronde te bereiken door met 16, 61, 62 van de Amerikaan Parson te winnen. Tenslotte verloor Nel ïfermsen in het damesenkelspel van de Turkse speelster Musluoglu met 86, 60. Na een half uur kwam het doel punt dat de strijd zou beslissen. De Buijzer zette de bal scherp voor het doel, er ontstond een worste ling en Ditsel wist de bal juist langs de V. doelman te tikken. Eversteijn kreeg nog een mooie kans, doch de bal ging net naast. Tegen het einde was er een angstig moment voor het A. doel, toen de bal bij een snelle aanval juist naast ging. Nadat Schmidt een mooie kans door overschieten had gemist, moest Afink nog tweemaal redding brengen om de 10 zege veilig te stellen. Het einde van deze in een matig tempo gespeelde ontmoeting kwam alzo met een kleine zege voor Alc maria, een zege, waarmede zij heel tevreden mag zijn. Een gelijk spel zou zeker niet tegen de verhouding zijn geweest. Op de eerste dag van de voetbalcompetitie in het nieuwe seizoen legde Ajax in de wedstrijd tegen A.G.O V.V. beslag op beide punten door met 30 van de bezoekende club te winnen. Een moment voor het doel der Ajacieden tijdens een door A.G.O.V.Vi genomen hoekschop. Nee! indrukwekkend is de start van West-Frisia niet geweest. De Enkhuizers wonnen weliswaar met 42, maar dit gaf de verhouding lang niet weer. A.F.C., dat met een goede eerste helft startte, zakte nadien als een kaartenhuis in elkaar en in hun algemene malaise deelde W.F. gretig meer, door haar abso lute sterkte niet in doelpunten uit te drukken. AFC dat verschillende jonge spe lers had opgesteld, begon zoals ge zegd goed, terwijl WF, blijkbaar wat zenuwachtig, het teveel in kort spel zocht. Een mooie kans van WF wist Zimmerman, de AFC doelman, te onderscheppen en een kopbal van C. Stelling werkte hij keurig cor ner. Aan de andere kant stompte Post een schot van de L. butien Griek uit doel juist voor de voeten van Geluk. Deze schoot hard en laag in, maar Langedijk redde van de doellijn tot corner. Uit deze corner wist Disselkoen (midden voor) vanaf de vleugel op doel te schieten, en dit verrassende schot belandde in de bovenste hoek 10. WF antwoordde met een serie snelle aanvallen. Simons, S. Stel- Deze eerste competitiedag bracht op vele fronten reeds weer voetbalvreugde en -leed. H.R.C. bijvoorbeeld, dat haar eerste wedstrijd op eigen terreHi in de tweede klasse verloren zag gaan tegen het doorgewinterde Z.F.C., of het kranige Z.A.P., dat Ber gen in eigen huis nog wel een nederlaag toebracht, die impo nerend en groot was. Zo zijn er meer verrassende uitslagen gekomen. Wie zou bij voorbeeld gedacht hebben, dat RKAFC haar eerste wedstrijd tegen Watervogels niet zou win nen? Sterker nog. Purmerend, dat zo'n uitstekend seizoen ach ter de rug had, zag zich nu reeds in de eerste de beste wed strijd reeds geklopt. Het Heilose HSV haalde dit stoute stukje uit en overtuigend ook nog. West- Frisia speelde in Amsterdam niet haar beste wedstrijd, maar won toch verdiend, want AFC was nog slechter. Trouwens, over slechte wedstrijden gespro ken; over de gehele linie kwa men de tijdingen, dat het ver toonde spel niet zo denderend was. Het is schijnbaar nog steeds tijd om op temperatuur te ko men. WA's prestatie In de tweede klasse A schijnt WA op oorlogspad te zijn. De overwinning tegen Ajax schijnt de rood-zwarten goed te hebben gedaan, wat ook nu kwamen er klinkende cijfers. Piet Kraak voerde zijn ploeg weer naar de overwinning. Het pas gepromo veerde Schoten moest er aan ge loven. Een verrassing was wel de nederlaag van OSV tegen Velox, maar de overige uitslagen waren vrij normaal. Alcmaria won op het nippertje De tweede klasse B leverde ook al een verrassing op. Volen- dam kon het in Alkmaar niet tot een overwinning brengen. Zelfs één winstpuntje was de wijdbroeken nog niet beschoren, want Alcmaria Victrix had aan een schamel doelpuntje voldoen de om beide punten in de Kaas stad te houden. West-Frisia deed het in de eerste wedstrijd goed Weliswaar was het vertoonde spelpeil in Amsterdam tegen de Reds niet van erg hoog plan, maar de Enkhuizers zorgden tenminste voor de volle buit. HRC mocht in eigen huis pro beren aan de nieuwe omgeving te wennen. Het werd de Nieuwe- diepers echter niet gemakkelijk gemaakt, want zij kregen het gerenommeerde ZFC te gast. De mannen uit de Zaan bleken iets meer in hun mars te hebben dan de benjamins en wonnen met ruim verschil. Zeeburgia stelde teleur door van Water graafsmeer te verliezen. Elink- wijk bewees haar grote klasse door Hercules ongenadig te kra ken. DTS stelde teleur DTS zou men op het eerste gezicht toch niet zwakker ach ten dan het Beverwijkse Kin- heim, maar hoe geheel anders pakten de zaken zich uit. Voor eigen publiek nog wel moesten de mannen uit Oudkarspel een grote nederlaag slikken. Geen D62 het "beter. Eerlijk gezegd, gaven we haar niet veel kans tegen ZVV, maar de hoge ouderdom van de Zaanse ploeg deerde haar niet en sleepte in Zaandam het eerste winstpuntje in de wacht. Alkmaarse Boys kon het in Wijk aan Zee niet bolwerken. Het werd een kleine, eervolle neder laag voor de Kaasstad-bewoners. Hollandia boekte in haar eerste uitwedstrijd een aardig succes. De rood-witten startten uitste kend en bewezen dat hun voor hoede toch wel iets in haar mars had, trouwens de vorige week kon men het ook al merken. Voor Hollandia was de 50 stand een ongekende weelde. IVV en Velzen deelden de punt jes broederlijk, terwijl DEM QSC met lege handen naar huis stuurde. Kleine zege van Forward Forward is de competitie be gonnen met een overwinning Het was echter een erg benauw de op de degradatiecandidaat van het vorig seizoen, maar de puntjes zijn binnen en daar ging het tenslotte om. Bovendien be tekent deze uitslag een flinke morele steun. Zaandijk, de ge degradeerde tweede klasser, wil haar verloren plaats zo spoedig mogelijk weer innemen. De uit wedstrijd tegen Vitesse werd reeds tot een goed einde ge bracht. Den Helder deed geen onverdienstelijk werk door DEC, een van de nieuwe gezich ten-, in eigen huis een gelijkspel af te dwingen. Twee andere hoofdstedelijke clubs, RKWA en De Meteoor, deelden de punt jes eveneens. Terrasvogels kon den het niet bolwerken tegen ZSGO. HSV zorgde voor de verrassing We schreven het reeds, HSV zorgde voor de verrassing van de dag. Hard hebben de Heilo- ers gezwoegd om de zege te be halen; van het eerste fluit signaal spanden ze zich in en gaven Purmerend geen kans in haar eigen spelletje te komen Ook Grasshoppers had weer grote plannen, ze bracht het ech ter met verder dan een 11 gelijkspel tegen Succes, dat pas gedegradeerd is. Als de voor tekenen niet bedriegen krijgen we hier een heel spannende strijd. BKC bijvoorbeeld zal ook wel een geducht woordje mee gaan spreken, want een 61 zege op Zeevogels is zeker geen peuleschilletje. VVW had de grootste moeite met De Zou- aven, uiteindelijk trokken de gasten toch nog aan het langste eind, al was het slechts met odd- goal. Andijk bood grote tegen stand tegen het heus niet zwak ke Limmen, maar uiteindelijk kon ze toch niet de zege van Limmen stuiten, dat daarmee een lastige klip omzeild had. De Rijp en Randers zullen wel tot de zwakke zusjes gaan behoren. Nu speelden ze tegen elkaar ge lijk. Teleurstellend AFC RRAFC heeft haar aanhang gisterenmiddag diep teleurge steld. De Alkmaarders vertoon den een primitief spelletje en Watervogels stak ook al niet in bepaald schitterende vorm. Het bleef bij een puntenverdeling, maar dat was de schuld van de thuisclub zelf, want er waren voldoende scoringskansen om een overwinning te behalen. ZAP kwam uitstekend voor de dag. De mannen uit Anna Pau- lowna keerden met een grote overwinning huiswaarts. Dat zit er goed uit, misschien zien we ZAP dit seizoen nog vaker aan het hoofd van de ranglijst. Schagen, de gedegradeerde der de klasser, liet niet veel goeds van zich zien. Op eigen terrein verloor ze zowaar nog van Wie- ringerwaard, dat inmiddels twee kostbare puntjes vergaarde. Texel legde ook al beslag op de volle winst, zij stuurde Vrone met lege handen over het Mars diep terug. Ook Sint George bleef baas in eigen huis; hier was Oudesluis het slachtoffer. De eerste competitiedag is dus weer voorbij. Van alle fronten kwamen de uitslagen binnen, maar hoewel ze natuurlijk van betekenis zijn en reeds hun in vloed hebben, zijn ze toch nog niet maatgevend voor de wer kelijke krachtsverhoudingen. Over enkele weken zullen de echter wijzer zijn. PAARDENSPORT De uitslagen van de laatste dag van het internationaal con cours hippique te Rotterdam o.a. bijgewoond door de Prinses jes Beatrix, Irene en Margriet luiden: St. Hubertus-beker: 1. D. Gelderman, Beekbergen; 2. Ritm. W. Bisschoff v. Heems- kerek (Den Haag). Internationaal Springconcours: 1. Maj. van Derton (België): 2. A. Wolf (Nederland). Landenwedstrijd Prix de Na tions: 1, België 33 strafpnt; 2. Ne derland 50 strafpnt.; 3. Gr. Brit- tannië; 4. Denemarken. TJ Hit mortel»» „kiplekker" mlt bed sprinten. Elke dns moet uw lerer een liter gnl in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. TJ raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige carter's leverpilletjes om dia liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gat te doen stromen. Eist Carter's Leverpiüetjes. ling en Posthumius schoten er lus tig op ios, maar telkenmale naast. In het midden der eerste helft weerklonk plots een fluitsignaal, waarop WF bleef stil staan. AFC echter i.e. Disselkoen liep dood leuk door de verdediging heen, en schoot van dichtbij hard in. Post liet de bal glippen, en deze rolde in het net. Doelpunt, besliste de zwak leidende arbiter, want ik floot niet maar een collega op één der zij- terreinen. WF protesteerde heftig, maar de scheidsrechter bleef op zijn stuk staan, en zodoende was de stand 20 voor AFC. Geprikkeld door deze en andere vreemde handelwijzen, gaat WF na de hervatting er goed combine rend vandoor. S. Stelling brengt de bal naar de R. vleugel van waaruit hij een voor zet lanceert die door Simons in de uiterste hoek wordt gekogeld 21. Even later reageert Simons op een corner van Dangermond, maar zijn harde kopbal wordt door Zim merman gestopt. Net voor de rust weet S. Stelling een gevaarlijke voorzet te geven van waaruit Kra mer, met veel moeite scoort 22. Na de thee noteren wij direct al een hachelijk moment voor het WF doel, maar Langedijk redt op het nippertje, en dan is het weer de Rood-Gele voorhoede, goed ge steund door Posthumius en Visser die aanval na aanval onderneemt. Simons schiet eenmaal rakelings naast en op een volgend schot rea geert Zimmerman uitstekend. Lang zaam maar zeker wordt AFC nu in de verdediging gedrongen. C. Stel ling, vinnig en fel als altijd, weet door zijn doorzetten goed af te ge ven naar Jb. Simons, die weer eens vlak langs de paal inschiet 23. Hierna valt de AFC doelman uit, en wordt vervangen door van Dril, die met meer geluk dan wijsheid zijn doel in de nu volgende periode van paniekvoetbal weet schoon te houden. Paniekvoetbal? Inderdaad zo kunnen wij het spel van AFC noemen Er werd maar weggewerkt en het hinderde niet waarheen. WF raakte hierdoor al verder in de meerderheid, maar ook zij schoot slecht en over het geheel ontbrak de stootkracht om de genadeslag toe te dienen. Tenslotte maakte 3. Stelling aan alle onzekerheid een einde door uit een vrij onbelang rijke aanval snel langs de verdedi ging te lopen, en pijlsnel in te schieten 2—4. Volledig gesloten seizoen? Te Amsterdam vergaderde het district I van de K.N.V.B. onder voorzitterschap van de heer -x. Kruyver. Velen voerden het woord over het gesloten seizoen. Men wilde komen tot een volle dig voetballoos tijdperk tussen 15 Juni en 15 Augustus. In af wachting van de beslissingen op de algemene jaarvergadering werd besloten nog geen motie over deze materie in te dienen. Sterrit naar Interlaken De Nederlandse equipes boek ten in de Internationale Auto- sterrit naar Interlaken de vol gende resultaten: B. Muller (Utrecht) met Citroen, 4 straf- punten, S. R. J. Rappange (Am sterdam) met Chevrolet 30 strafpunten, J. Kuiken (St. Annaparochie) met Citroën 93 strafpunten, P. Pels (Gouda) met Studebaker 446 strafpun ten. De equipe Eekhout (Den Haag) met Kaiser is niet gestart. Eerste Divisie: Blackpool Wolverhampton Wanderers 11; Bolton Wande rers Sunderland 12; Ful- han» Aston Villa 21; Hud- dersfield Town Burnley 3.1; LiverpoolDerby County 10; Middlesbourgh Arsenal 21; Newcastle United Chelsea 31; Sheffield Wednesday Charlton Athletic 12; Stoke City Everton 20; Totten ham Hotspur Manchester Uni ted 10; Westbromwich Albion Portsmouth 50. Tweede divisie: Barnsley Luton Town 61; Birmingham City Preston North End 10; Blackburn Ro vers Westham United 13; Brentford Swansea Town 21; Cardiff City Bury 22; Coventry City Queens Pan: Rangers 30; Grimbsy Town Notts County 14; Hull City Doncaster Rovers 12: Lei cester City Sheffield United 22; Manchester City Ches terfield 51; Southampton Leeds United 20. FEUILLETON Een oorspronkelijk verhaal uit het boerenleven Ingenieur van Buchem liep meest met hoge rijlaarzen aan over het werk, meest in gezelschap van de oudste van de drie. Deze droeg voor hem de instrumenten en zette mee terrein uit. Voorlopig werkten zij nog op vrij grote af stand van de „Peppelhoeve". Maar de Reuver liet aan niemand blij ken, dat hij het naderend gevaar steeds meer voelde dreigen. Er zou een tijd komen, waarop men bij hem zeer kort in de buurt, en hoe dicht wel, zou arbeiden en hem nog meer opstandig en in de war zou brengen. En de Reuver had bevolen: dat men de poort ook overdag zoveel mogelijk zou ge sloten houden. Wanneer de drie, na afloop van hun werk ver nog in de polder tegen de avond naar de keet te rugkeerden, waar zij schenen te slapen, kwam er om beurten meestal een naar de „Peppel hoeve", met een emmer en een kan dm water. De hond ging dan steeds geweldig te keer, om dat vreemd volk. De Reuver kon dat op zijn land horen. Hij keek dan op en geleund op zijn schop of riek bleef hij dan kijken tot hij de werker weer in de keet zag verdwijnen. „Zeg Marietje", zei er op een avond een, „dat lijkt hier wel een klooster". „Ik heet nie.t eens Marietje", zei Gon. „Nou ja, dat is voor mij het zelfde", deed hij wat onverschil lig. ,,'t Is hier de hele dag: hekje open, hekje toe. Er zit hier zeker 'n bom geld!" „Ben je toch heel slecht op de hoogteMaar we willen niet iedereen zo maar binnen heb ben". had Gon met zeer rode kleur geantwoord. „Ben ik dan iedereen?" had hij gevraagd. Toen had hij aan de pomp een emmer vol water gezwengeld om zich boven te wassen en nog een aparte kan water, om er koffie van te zetten. „Zeg Marietje, we gaan van avond naar de bioscoop! Ga je mee?" Gon kleurde er van. „Zal wel zijn ja.... waar is die dan?" „Nou in Wanre toch zeker wel. Of hebben jullie die hier op die negerij ook al niet?" „We hebben hier niets". „Nou dan moet je bij ons in de stad zijn! De ene avond dansen en de andere een bioscopie pikken". ,',Hier wordt alleen gedanst met de kermis". „Die wil ik hier wel eens mee maken op zo'n dorp. Wanneer is die?" „Volgende maand". „Nou dan kom ik jou halen. Af gesproken?" riep hij nog achter om, terwijl hij reeds het „Dekske" op ging. Maar het ging verloren, want Gon, die vader had zien kijken, was reeds naar binnen gegaan. De zon scheen weer zeer warm en het was bijna windstil. Op de stal stonden de deuren tegen el kaar open om wat koelte binnen te krijgen. Het was er nu fris. Achterin ging een kip geweldig te keer met een ei te leggen. Buiten op de uitgedroogde mesthoop stond een roestbruine haan te kraaien. De donkerbruin gestip pelde Barnevelders scharrelden op en om de mesthoop rond. Marie zat aan het raam in de grote ka mer, die aan de stal grensde en schilde aardappels. Telkens plons de er een gele aardappel in het zinken emmertje met water naast d'r stoel. Dan spatten er fijne druppeltjes over de rand en die maakten vochtige plekjes op de donkerblauwe plavuizen. Ze zat er in zich zelf gekeerd en neuriede een lied gedachteloos. Achter haar door liep de Reuver de stal op en naar buiten. Het zingen van Ma rie hield op, zo gauw het besef tot haar doordrong dat de boer in de buurt was. Ze zag hem eerst door de hof en toen naar beneden gaan. Zij vond zijn stap korter en driftiger geworden de laatste tijd. Hij sprak ook nog minder, dan hfi eerst al deed, meende ze. „Marie, waar is ons Vader?" deed Gon haar uit 'r dromen op schrikken. „Op 't land". „Moet je eens kijken. Daar staat hij weer, kijk dan". „Wie?" deed Marie zonder op te zien. „Die blonde van Rika". „Oh", kwam het er uit. „Grut, wat ben je vandaag weer melig! Kom dan kijken". Marie zette haar mandje van haar schoot op de grond en schud de wat klei en stukjes schil uit haar schort. Nu stonden ze allebei aan de deur van de stal en keken naar een groep werkers ver tegen de dijk aan. „Zie je die met die blauwe overall en dat mutsje op? Dat is ie!" „Nou 't is mij goed. Wat kan mij het nu toch schelen van een ander. Hier mag immers toch niets!" „Wat zou jij dan willen?" „Weet ik niet! Ik zou alles wil len, als ik er hier maar uit kon! Wat heb je nu hier? Werken, wer ken, almaar werken en nooit eens iets anders. Ik wou dat er maar eens iets gebeurde!" „Riek is 'n paar maal met hem wezen wandelen. Het is best 'n aardige knul". „Hoe weet jij dat nou?" „Hij is vanmorgen met ons op- gefietst toen we de melkbussen haalden van de Driesprong af .tot de Sluis". „En wat zei hij tegen haar?" „O, niets bijzonders. Hij had het net zo druk tegen mij als te gen haar. Hij is niet eenkennig". „Hoe heet hij?" „Piet". ^Vind ik geen mooie naam.... De ingenieur, die heeft eerst een mooie naam! Pauol! Pauol van Buchem!" „Nou, van die brief van van morgen. Kom 'ns mee". (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4