Spelen met preventieve oorlog verwerpelijk en onzedelijk Malik dreef de wig nog verder in half-qesloten Westelijk front JAPONNEN- IYlckmann MANTELDAG Van Alle Dag Verstoring van de vrede afschrikwekkend Truman's gewijzigde opvattingen In maand-lange woordenstroom Het Congres danste de Veiligheidsraad giste Katholieken en de verdraagzaamheid Marktberichten PRINSJESDAG „AVIFAUNA" Reisbureau DE MAGNEET Avond- vakcursussen WONINGRUIL - SPOED Adverteert in dit blad ^ORGEN: De eerste speciale en DINSDAG 12 SEPTEMBER 1950 PAGINA 5 (Van onze diplomatieke medewerker) GENERAAL MAC ARTHUR is niet de enige Amerikaan, die de laatste week tot de orde werd geroepen, omdat hij een stand punt verkondigde, dat niet strookt met de politiek der Ameri kaanse regering. MacArthurs verlangen om Formosa te ver dedigen, week inderdaad ernstig af van Trumans streven, om dit eiland slechts te neutraliseren. Een verdediging van Formosa zou betekenen: het verdedigen tegen Sovjet-China en dus betwisten, dat Formosa ook door de Amerikaanse president Roosevelt aan China is beloofd. De verdediging van Formosa aan Tsjang-Kai-Sjek, zou tevens betekenen: militaire steun iets, waarvoor het nu wel te iaat schijnt. In dit blad is al vroeger be toogd, dat het Amerikaanse For- mosa-beleid verre van bewonde renswaardig is geweest. Via het „neutraliserings"-standpunt wil Truman zich thans kennelijk trachten terug te trekken uit een Formosa-politiek, die de kans op een gewapend conflict met Sov jet-China alleen maar ten zeerste zou hebben vergroot. Hij heeft na Mac Arthur tot de orde te hebben geroepen een radio rede gehouden, waarin hij zeer duidelijk heeft uiteengezet, dat Amerika's doel vrede is en niet oorlog. Korea bewijst, dat de V.S. geen „vrede tot elke prijs" wen sen. Maar Trumans voorzichtiger houding t.o.v. Formosa bewijst eveneens, dat hij geen uitbreiding van het conflict wenst en dat zijn vredelievende woorden ook door daden worden ondersteund. Tegenover de valse communis tische „vredes"-propaganda en de ongehoorde beschuldigingen van diezelfde zijde, dat Amerika tot „oorlog ophitst", is dit standpunt van Truman waardevol en ver dient het meer waardering, dan wij sedert geruime tijd voor de Amerikaanse diplomatie konden hebben. Niet algemeen gedeeld Niet alleen Mac Arthur's ver boden, maar toch nog bekend ge worden boodschap bewijst echter, dat Trumans opvattingen op dit punt niet algemeen in de V.S. worden gedeeld. Zelfs de Amerikaanse marine minister, Matthews, heeft onlangs nog zeer onvoorzichtig gesproken over een „preventieve" oorlog, maar het Witte Huis deed prompt en openlijk weten, daarvan niet gediend te zijn. Toen daarop de Amerikaanse vlieger-generaal Anderson zich eveneens uitliet ten gunste van zo'n „preventieve" oorlog, werd hij van zijn com mando ontheven. Ook deze daden tonen, dat het de Amerikaanse regering ernst is bij haar vredes- streven. Dit spelen met de ge dachte van de preventieve oorlog wordt op dit moment echter wel in breder kring bedreven, ook door sommige republikeinen in de V.S. De gedachtengang waarvan deze voorstanders van een pre ventieve oorlog uitgaan is, dat het niet genoeg is om de vrede te verdedigen, maar dat men ook voor het behoud van de vrede tot de aanval moet durven en wil len overgaan. Op zichzelf is het natuurlijk hoogst zonderling zacht gezegd dat men het mid del van de oorlog zou moeten of kunnen gebruiken, in het belang van de vrede. Vrede en oorlog zijn nu eenmaal elkanders tegen delen. Wij geloven er niet aan, dat door oorlog problemen worden opgelost: hij schept integendeel vele nieuwe, nog minder oplosbare vraagstukken erbij. Oorlog: gevaar voor leiderschap Bovendien is het spelen met een „preventieve" oorlog ook al daarom verwerpelijk, omdat wij niet geloven, dat Amerika het risico daarvan aan zou kunnen. Wel schijnt het huidige overwicht der V.S. de Sovjets er mede van terug te houden, een wereldoorlog te ontketenen, maar dat betekent nog niet, dat de V.S. hunnerzijds een nu door hen begonnen oorlog zeker zouden kunnen winnen. Doch zelfs al aangenomen, dat de Amerikanen hem zouden win nen wat dan nog? Het zou de verwoesting van grote stukken van Europa betekenen. De Wes terse beschaving, door twee bloe dige wereldbranden reeds zo deer lijk gehavend, zou zich nauwelijks nieer van een zo snel volgende derde ramp kunnen herstellen. De V.S. zouden zelf uitgeput uit de strijd te voorschijn komen. Zeer vermoedelijk zou daardoor het „leiderschap in de wereld" gaan toevallen aan die grote Aziatische machten, die zich zolang mogelijk buiten het conflict hadden weten te houden. Maar zelfs al zou ook dat het geval nog niet zijn hoe zouden dan na zo'n „preventieve" oorlog de Amerikanen niet enkel West-Europa, maar ook nog Cen traal en Oost-Europa èn nog de „onder-ontwikkelde" gebieden op de been moeten gaan brengen, terwijl zij dan niet meer als nu ongerepte welvaart zouden genie ten en terwijl reeds nu op de beperkter schaal van hun wereld politiek hun wijsheid lang niet is aan hun macht en evenredig rijkdom? Noodzakelijkheid nief aanwezig Bij deze overwegingen hebben wij nog niet eens stil géstaan bij de zedelijke (of onzedelijke) kant van het vraagstuk van een „pre ventieve" oorlog. Toch is dat voor katholieken en in het algemeen voor christenen zeker de belang rijkste zijde van dit probleem en behoorde het voor alle mensen de hoofdrol te spelen. Eén der eisen van de moraal voor een rechtvaardig te achten oorlog is altijd geweest: dat hij het laatste noodzakelijke redmiddel moet zijn, als alle andere middelen falen. Zou men al mogen aanne men, dat onder de huidige verhou dingen met atoomwapens en andere duivelse middelen tot mas saverdelging nog nooit een aanvalsoorlog te rechtvaardigen zou zijn, dan zijn wij er o.i. zeker niet aan toe, nu te kunnen waar maken, dat hij inderdaad het enig nog mogelijke en noodzakelijke middel is. Slechts èèn deugdelijk redmiddel Daarmede is wel allerminst ge zegd, dat de verdedigers van de vrede nu maar passief zouden moeten afwachten tot hij ver stoord wordt. Zij moeten allereerst hun verdediging zó geducht ma ken, dat verstoring van de vrede een ramp gaat betekenen voor wien zich daaraan zou schuldig maken, zodat ook voor hen, ten minste om de gevolgen, het ver storen van de vrede iets afschrik wekkends wordt. Maar vooral zullen de aanhangers van de vre de, van een rechtvaardige vrede, zich moeten beijveren meer ge rechtigheid in de wereld te bren gen, wat b.v. betekenen kan: meer welstand i.p.v. de onmenselijke armoede van honderden millioe- nen in het Verre Oosten. Voor een actieve vredespolitiek is er nog heel veel tg doen buiten een preventieve oorlc die wij moei lijk als een deugdeliik middel tot zulk een actievé vredespolitiek kunnen zien. KAAGVOGELS-CEEL ZWART 1—2 'T ZAND. „De eerste klap is een daalder waard", zegt men wel eens, en dit gezegde was in dub bele zin van toepassing op de eerste competitiewedstrijd van G.Z. In een zeer sportief ge streden wedstrijd hebben de Geel Zwarters de eerste punten binnen gehaald. Deze overwinning werd een feit door een danig begin- offensief van G.Z., dat reeds in de eerste 10 minuten met een goede goal van Leek werd be loond. Wel kwamen de Kolhor- ners daarna meer opzetten, het geen tenslotte tot uitdrukking kwam in de gelijkmaker van de voet van de Vilder maar nog voor halftime wist Broersen Geel Zwart opnieuw een voorsprong te geven, die tot het einde van de wedstrijd behouden bleef. Vooral na de thee kenmerkte de strijd zich door wisselende kansen, maar de beide verdedigingen bleven de situatie meester. Het zware terrein was er mede de oorzaak van dat er geen hoogstaand voetbal werd vertoond maar zoals gezegd, het was een sportieve wedstrijd. Burgerlijke Stand TEXEL. Géborén: Dirk C„ z. v. Arie Breet en Roelofje Fid- delaar; Cornelis J„ z. v. Dirk Kuip en Martha H. Hoogenbosch; Catharina C„ d. v. Martinus Vla ming en Jannetje van Groenigen: Theodorus C. J., z. v. Joannes Buisman en Cornelia M. C. Woes- tenburg; Ida, d. v. Pieter Vlaming en Willemina Drost: Dieuwertje, d. v. Lambertus J. Weijdt en Kla- zina C. Witte. Getrouwd: Carel M. Boswijk en Anna G. Keijser. Overleden: Geertje K. Reuvers, 6 jaar. GEVONDEN VOORWERPEN TEXEL. 1 zaklantaarn, 1 zw. portemonnaie. 1 br. baret, 1 br. kindermanteltje. (Van onze correspondent te Lake Success) Toen de Russische gedelegeerde Jacob A. Malik Donderdag middag de hamer liet vallen, waarmee de zitting van de Veilig heidsraad was verdaagd, was een eind gekomen aan een maand lang woordenspel (regie en hoofdrol Jacob A. Malik). Er was geen applaus toen het doek viel. Eerder een zucht van verlich ting. Doch ook deze werd gematigd door het besef, dat wie nuchter en onbevooroordeeld de balans opmaakte van deze maand-van-Russische-obstructie, tot de onvermijdelijke con clusie moest komen, dat de Russische gedelegeerde zijn stem banden niet geheel tevergeefs heeft gefolterd. Dat hij er in slaagde de kwestie der Noord-Koreaanse agressie nagenoeg on besproken te laten, mag als bekend worden verondersteld. genodigd de besprekingen omtrent hun beschuldigingen inzake Formo sa bij te wonen. Dit voorstel werd verworpen niet vanwege de inhoud: de Westelijke wereld achtte het voorbarig thans reeds een beslissing hieromtrent te nemen en verwierp het Russische voorstel in deze instantie. Dat de Chinese communisten alsnog zullen worden uitgenodigd bij de bespre kingen omtrent Formosa is zeer goed mogelijk; t.z.t. zal dit beslist worden. Vanzelfsprekend is echter, dat het Russische propaganda-ap- paraat alles in het werk zal stellen om in de ogen van de regering van Mao-Tse dg feiten voor te stellen in het hierboven genoemde daglicht. Daarnaast heeft Malik met steun der satellieten niet geheel zonder succes de gelegenheid aan gegrepen om in het tenaanzien van Formosa reeds onvoldoende geslo ten front der Westelijke wereld, de wig nog verder te drijven. De Chi nees-Communistische beschuldigin gen dat Amerika agressie pleegt ten aanzien van Formosa door de „be vrijding'!, van dit eiland door de troepen van Mao Tse te verhinde ren zal t.z.t. voor de Raad worden gebracht. Het tweede dreigement der Chi nees-communisten, n.l, om deel te nemen aan de strijd in Korea heeft daarbij de Amerikanen er toe ge dwongen een nieuwe uitleg te ge ven aan hun Formosaanse beleid. Het zijn echter niet alleen de drei gementen der Chinees-communisten die hiertoe aanleiding hebben ge geven; het uitblijven van steun van Groot-Brittannië voor het Formo- saans beleid van Washington en de identieke houding der andere lan den van de Westelijke Unie hebben daartoe bijgedragen. Malik heeft deze situatie geëxploiteerd. Handig,.,... Veel handiger nog was de wijze, waarop hij de Westelijke mogend heden liet opdraaien om de toegang tot Lake Success aan de Chinese communisten te onthouden; men is er hier n.l. van overtuigd, dat de Russen nog steeds niet van zins zijn het regime van Mao-Tse in de O. V.N. te zetelen. Het Kremlin wil uiteraard niet d« brenger van deze voor Peking slechte tijding zijn. Het geeft er de voorkeur aan een con stellatie te scheppen waarbij de Westelijke mogendheden Mao Tse weren. Malik deed dit door 'n voor stel ter tafel te brengen waarbij geheel voorbarig de Chinese communisten zouden worden uit- Als onderdeel van de omvangrijke Friese kanaalwerken wordt bij Harlingen elsn sluis gebouwd. Een overzicht van de werkzaamheden. Dat het in wezen de Russen zijn, die Mao-Tse van internationaal con tact te Lake Success willen afsnij den, kan op goede gronden worden geconcludeerd, indien men de ge schiedenis van de Veiligheidsraad gedurende 't afgelopen jaar nagaat. In Januari hadden reeds vijf leden van de Veiligheidsraad het commu nistisch regime in China erkend; twee andere (Frankrijk en Egypte) stonden op het punt hun voorbeeld te volgen. Dit zou het onvoldoende stemmental zijn geweest om Mao Tse te zetelen. Men wilde echter wachten tot Februari wanneer dr. Tsiang (de Nationalistische Chine se vertegenwoordiger) niet langer 't voorzitterschap zou bekleden Doch eind Januari liepen de Rus sen uit de Raad en maakten het ze telen der Chinese Nationalisten 'n conditio sine quo non voor hun te rugkeer, wel wetende, dat het Wes ten voor dergelijke crue blackmail niet zou wijken. De demarches die de Chinese communisten sindsdien overnamen ongetwijfeld op in stigatie van Moskou droegen er niet toe bij de twee benodigde stemmen te verwerven. Hun erken ning van Ho-Chi-Minn in Indo Chi na (die de Russische erkenning van deze leider voorafging) deed de Fransen tot een straffer standpunt overhellen; de inbeslagneming der Amerikaanse consulaten ln China verscherpte de houding der Ameri kanen van de oorspronkelijke stern- onthouding over deze kwestie tot tegenstand. China is te groot. Twee elementen treden op de voorgrond ter verklaring van Rus- land's Chineae politiek. Voorop 't besef, dat het op de lange duur niet mogelijk kan zijn Peking aan de lei band van Moskou te houden, China is te groot en te moeilijk te organiseren naar Russisch model Daarnaast is het traditionele wan trouwen tussen Chinezen en Rus sen te groot om te kunnen hopen, dat Peking tot in lengte van dagen getrouw de voorschriften van het Kremlin zal opvolgen. Contact met het Westen, aldus redeneren de Russen, is het begin van „Tito-is- me", of althans een mate van zelf standig denken en optreden der Chinese communisten. Te Lake Success zijn zeer vele ge delegeerden van mening, dat het hoofddoel van de Russen op de a.s. Assemhlée zal zijn, een zodanige tactiek te ontwikkelen, dat de Chi nese communisten opnieuw buiten de O.V.N. worden gehouden, terwijl de Russen daarnaast zullen trach ten de Assemblee evenzeer „stuk te spreken" als Malik daarin in de Veiligheidsraad is geslaagd. Wat zijn de alternatieven, die voor de Westelijke wereld openstaan? In de eerste plaats, dat de bijeen komst van de ministers V. Buiten landse Zaken, die de volgende week te New York begint, leidt tot een gesloten front ten aanzien van zo wel als van Formosa als van de positie der Chinese communisten. Het eerste is mogelijk geworden nu de Amerikanen in feite te kennen hebben gegeven, dat zij het eiland Formosa slechts willen neutralise ren „gedurende het conflict te Ko rea en hangende disposities die de O.V.N. ten aanzien van Formosa zal treffen." Het maken van Formosa tot een mandaatgebied onder be vriend Westelijk toezicht kap het merendeel der problemen van poli tici en militairen uit de weg rui men. Bij het verlenen van een O.V. N.-zetel aan Mao doet zich echter het probleem van Tsjang Kal Sjek voor; zijn regering is er nog steeds één in ballingschap. Dit feit niet te erkennen zou van vrijwel, dezelfde orde zijn, als indien men in de ja ren van '40-'45 de émigrè-regerin- gen te Londen erkenning zou heb ben onthouden. Immers, tegenover de defacto oorlog der Nazi's staat thans de subversieve oorlog van 't communisme. Aan de andere kant verhindert deze situatie niet nood zakelijk, dat de wereldorganisatie 't feit erkent, dat Mao-Tse de facto le huidige heerser in China is. Een Exit Dea,n Acheson?? Meer en meer Amerikanen be ginnen in te zien, dat de zeteling der Chinese communisten 'n groot deel van de wind uit het Russische zeil zou kunnen nemen, en dat het proces, de regering van Mao-Tse los te werken v. d, directieven van het Kremlin dan eindelijk effectief zou kunnen beginnen. Dit betekent uiteraard 'n ommekeer in de Ame rikaanse politiek tegenover China en een bespoediging van het aftre den van Dean Acheson, die met de huidige politiek geïdentificeerd is. Er blijven er echter, die geens zins van de juistheid van dit op treden overtuigd zijn. Hun Wan trouwen tegen de Russen is dat van de pokerspeler, die niet meer kan peilen waar zijn tegenstander bluft of niet. Volgens hun inzichten zou het Russische beleid te Lake Suc cess er louter op gericht zijn ver warring te stichten. Een erkennen van Communistisch China door het' Westen zou een pijnlijk zwaktebod zijn, oordelen zij. Misschien is dit wel waarheen de Russen ons drijven willen, voegen zij er aan toe. 'n Antwoord gevraagd. Daarmee komen wij aan de cru van de gehele internationale con stellatie. Zolang de Westelijke we reld het onderling niet eens kan worden over een grote beleidslijn, comm. China al dan niet geze teld moet worden; 2e Formosa mili tair en psychologisch ai dan niet voor het Westen gered moet wor den en men gemeenschappelijk en consequent de gevolgen van een dergelijke politiek op zich wil ne men, kan men de Kremlinistische listen en lagen niet effectief be antwoorden. Dan stort men de ge hele Verenigde Naties in soortge lijke omstandigheden als waarin eens het Weense Congres zich be vond. Dat danste nog. Thans gist de Veiligheidsraad naar de motie ven van het communistisch beleid. In de practljk zijn dansen noch gis sen één constructieve bezigheid voor 'n lichaam dat er naar streeft eên wereldorganisatie te zijn. Burgerlijke Stand WIERINGEN. - Geboren: Griet je, d. v. H. J. Smit en C. Dijk; Maria Theresia, d. v. C. Luiken en J. M. Post; Pieter Gerrit, z. v. D. Post en J. Hollander. Ondertrouwd: V. Weert en N. M. Versluis. Gehuwd: J. v. d. Vliet en W. Dijkstra; A. M. v. d. Kreeke en J. Boekestein. Overleden: Gerritje Everts, oud 74 iaar. "r Dit probleem, dat de laatste jaren in het brandpunt van onze nationale belangstelling staat, heeft weer een nieuwe actualiteit gekregen door de belichting op het lustrum congres van het Centrum voor staatkundige vorming der Kath. Nederlanders. Nu zal men in redelijkheid niet kunnen verwachten, dat over dit zo actuele probleem hier het verlossen de woord zou worden gesproken voor alle Nederlanders, die op dit terrein de laatste jaren van hun be- zorgtheid blijk gaven. Zelfs niet- al werd dit woord gespro ken op 'n zo belangrijk kath. congres en door een zo gezaghebbend en des kundig inleider als Mr. Dr. J. J. Loeff. Immers ook hier geldt de waarheid van het rake puntdicht van Vader Cats: „Wat baeten kaers en bril Als de uijl niet sien en wil" En wanneer het gaat om katho lieke problemen, dan moeten we tel kens weer constateren, dat we in ons vaderland nog steeds over een groot aantal uilen beschikken. I Een bewijs daarvan is, dat men ook in de commentaren aan de voor dracht van Dr. Loeff gewijd, blijft j opponeren, ondanks het feit, dat deze gezaghebbende spreker zijn stellin gen inzake verdraagzaamheid ba seerde op de leer van St. Thomas, door meer dan één Paus, als de gel dende. leer voor de Kath. Kerk ge proclameerd. Ook ondanks het feit, dat deze stellingen in dit zo breed gegroepeerde gezelschap, waarbij o.m. aanwezig was de hoogste ker kelijke autoriteit in ons vaderland, Z, Eminentie Johannes Kardinaal de Jong, algemene instemming vonden, -^it alles meent men ook nu weer in verschillende organen, die beschou wingen aan deze voordracht wijden, te kunnen afwijzen, met een beroep op Spanje. Iemand als prof. Pompe, die zeker door niemand die hem kent van on verdraagzaamheid wordt beschuldigd heeft reeds een jaar geleden in een niet kath. gezelschap de vraag ge steld, waarom bij vele landgenoten Spanje toch als zo'n éclatant voor beeld geldt van de mentaliteit en psychologie der katholieken? Man nen als Kardinaal Mercier, Kardi naal Spellman, katholieke leiders als een Maritain mogen op dit ge- I bied de meest geruststellende ver klaringen geven, Spanje blijft hier het beslissende woord spreken. Landen die al jaren een kath. meerderheid hebben als Ierland, Italië, België. Hongarije voor het 1 door de communisten werd over-j mand mogen een doorslaand bewijs hebben gegeven, dat de niet-kath. minderheden daar zich volkomen vrij konden uitleven, dat alles heeft geen waarde. Voor de wantrouwige niet-kath. Nederlanders geldt het „Hispana docet". Terwijl juist, zoals prof. Pompe aantoonde, de Spanjaard door zijn psyche, zijn historie, zijn afkomst, zijn geografische ligging en de er varingen in de dertiger jaren, toen kerken en klooster, in vlammen op gingen, juist alle aanleiding geeft, de toestanden als een uitzonderings positie te beoordelen. Overigens is het niet alleen Spanje dat voor velen een dankbaar ar gument vormt, het verwijt tegen de Katholieken ondanks alles te blijven lanceren. In het jongéte nummer van „De Groene" komt een zekere heer J. A. Meijers niet een beschouwing aan de voordracht van dr. Loeff gewijd. Hij kan accoord gaan met de stel ling van Loeff, dat een beleid, Waardoor de rust en orde door een minderheid zou worden bedreigd, omdat ze dit beleid principieel on aanvaardbaar acht, dan pas aan vaardbaar is, wanneer dit beleid al gemeen door het volk als vanzelf sprekend wordt gevoeld. Bijv. door 95 »/0. Terloops zouden we dan mogen opmerken, dat op deze basis op Spanje al heej weinig critiek te oefenen is, want de prot. minder- held, die daar wordt onderdrukt brengt het nog niet tot één kwart I procent. Maar de heer Meijers gebruikt i i deze aanloop vóór een andere stel- 1 ling, die de onverdraagzaamheid der I katholieken bewijzen moet n.l. de koningskwestie in België. Is met deze stelling van pater Loeff de houding der Belg. katholieken in de koningskwestie niet als een uiting van kath. onverdraagzaamheid er kend, vraagt hij Hier wordt dus een zuiver poli tiek staatkundig probleem maar eventjes op één lijn gesteld, met vraagstukken, die liggen op het terrein van de geloofs- en gewetens vrijheid. Deze stelling zou in haar conse quentie al heel spoedig tot het ab surde voeren en elk practisch re- geerbeleid onmogelijk maken. Hebben bijv. de Belgische anti- koningsgezinden in 1945, toen zij de Koning het grondwettig recht tot regeren ontnamen, dit ook niet ge daan door een wet met een eenvou dige democratische meerderheid van ide helft plus een? Maar een kath. meerderheid zou nu niet het rechi; hebben langs dezelfde weg dit be- sluit ongedaan te maken? Of geldt de gestelde eis voor de idee gouvernementale" alleen maar voor de katholieken? Maar in ernst, blijkt uit dit soort gezochte argumenten langzamerhand I niet heel duidelijk. in welke dwaze [bochten men zich gaat wringen, om itoch maar de katholieken van on- I verdraagzaamheid te kunnen be- 1 schuldigen J. H. RUIME OFFERS voor de kankerbestrijding WIERINGEN. Met de prach tige opbrengst van f 1333,84 ten behoeve van het Koningin Wilhel- minafonds (ten bate van de kan kerbestrijding), d.i. ruim 20 ct. per inwoner of pl.m. 70 ct. per gezin, neemt Wieringen, gezien de inzamelingen in vele omlig gende gemeenten, ongetwijfeld 'n zeer eervolle plaats in. Met grote spontaniteit is voor dit prachtige doel geofferd. In Hippolytushoef werd f 706,31 in gezameld, in Den Oever f 445.63, in Westerland f 181,90. Bovendien gaven zich nog 2 personen op als lid van het fonds ad f 2.50 per jaar en 23 personen als begunsti- I ger met bijdragen van f 2.-, f 1.50 I of f 1.per jaar. I /Een woord van dank aan de 1 burgerij en de ijverige collectri- ces is hier zeker op zijn plaats. Zij, die alsnog als lid of begun stiger van het Fonds willen toe treden kunnen daarvoor hun op gaven doen bij de heer Kaaijk of een der overige comité-leden. Vervoer van leerlingen WIERINGEN. In verband met de hoge kosten wegens het vervoer van leerlingen naar scho len in deze gemeente (ttr.ns zou nog een extra bus moeten worden ingelegd voor het vervoer van de kinderen der VGLO school te Oos- terland), heeft het gemeentebe stuur besloten de leerlingen van de VGLO- en ULO-school niet langer gebruik te doen maken van de schoolbussen. Inplaats van een tegemoetko ming in de buskosten zal thans een zgn. rijwielvergoeding kun nen worden verleend waarbij wordt uitgegaan van maximum 1 ct. per af te leggen kilometer. De financiële draagkracht der ouders bepaalt of deze vergoeding ten volle, gedeeltelijk of geheel niet wordt uitgekeerd. De regeling treedt in werking op 11 September a.s. UITSTAPIE K.A.V. BREEZAND. Het uitstapje van de KAV afd. A.P., en Breezand. werd een flinke dagtrip, die 's mor gens °m 8 uur in Breezand begon en avonds om ruim 11 uur eindigde. 33 leden van de KAV genoten een volle lange dag van deze tour. De eerste pleisterplaats was Sehoorl- dam. waarna via de duinkant gere den werd naar 't kopje te Bloemen- daal. De uitkijktoren werd bestormd. In Noordwijk aan Zee vertoefde men ruim een half uur en vandaar ging de reis verder naar Den Haag, waar Panorama Mesdag aller bewonde ring afdwong. In Rotterdam werd een rondvaart gemaakt van plm. 1% uur. Na de Maastunnel geno men" te hebben, dwong de tijd tot h»t aanvaarden van de terugreis. In Haarlem wa, 't laatste opont houd en na een heerlijke dag. arri veerde de bus c a. 11 uur weer in Breezand. "ïannor, voor een volgend jaar zijn ai gemaakt. TEXEL 90 Lammeren 4055; 45 schapen 85100; 18 graskalvêren 165—320; 17 pinken 380—425; 4 koeien 750900; 32 biggen 5575; 20 rammen 90175. OBDAM, 11 Sept. 12000 kg uien 4.30—5; grove 2,40—3.10. drielingen 7.60—8.90, nep 10.50—12.90, 2000 kg bieten A 5 50, B 4.00, 10.000 kg rode kool A 5.40—7, B 4.-. 13000 kg gele kool A 4.50, B 3.50, 5400 kg savoye kool 58.40. BLOKKER, 11 Sept. Beurre Har dy 3746, william 2741, cl. fa vorite 3346, dr. cornelis 2i35, hertogin elsa 1041„ triomphe de vienne 3662, reine victoria 25 61, james grieve 3246, manks cod- lin 1628, schellinkhouter 2539, transp. de cronsels 19—29, benonie 2439, seign. d'esperen 2228, mar guerite 2045, beurre d'amanlis 9 27, beurre de merode 11—25, sui kermeloen 3056, frankenthaler 46 74, perziken 125, tomaten 12 21. augurken 260. aardappelen 8.40 9.20, andijvie 89, gele kool 4.50, groeine kool 7,809,60, komkommer 37, slabonen 2028, sla 8.10—8.60, uien 69.60. spinazie 1617, stok- snijbonen 2634. ZWAAG, 11 Sept. Aardappe len 710.50, spinazie 1242, uien 4 507.40, bieten 5.80, chin, kool 9.10—10, sav. kool 3.60—12.10, gele bew. kool 48.90, rode kool 4.70 11.80, slabonen 1529, snijbonen 35 48, tomaten 1221, augurken 5 60, waspeen 5.5019. bospeen 22, andijvie 59, sla 2.107.90, bloem kool 12—37, komkommer 711, perzik 6—20, blauwe pruimen 13 22, reine victoria 1461. witte drui ven 4077, alicanten 3077, fran kenthaler 4275, noten 73, meloen 2452, transp. de cronsels 1428, zigeunerin 1632, jacques lebel 7 16, cesw. codlin 513, zoete ap pel 10—1.5, schellinkhouter 1835, signe tillisch 1623, eiissop 's oran ge 2339. james grieve 28—49, manks codlin 1430. beurre d'amn- lis 14—30, beurre hardy 2563, b. merode 826, b.lebrun 1830. bon- nelouise 44; clapp's favorite 2336, jutte peer 1835, maagdenpeer 7 11, hertogin Elsa 1347, william duchess 1341, triomphe de vien ne 2766, marg mar, 1539, seign. d'esperen 1533. f HEILOO, 11 Sept. Sperciebo- nen 1930, snijbonen 3176, pronk benen 1831, andijvie 915, krop sla 49. komkommer 713, toma ten 1220. augurken 2460, bloem kool 15—38, wortelen 15—18, spi nazie- 2632, ALKMAAR, 11 Sept. Snijbo nen kast 7279, koud 35—70, sper- ciebonen 1527, spinazie 1537, postelein 1623, tomaten 1220, andijvie 614, sla 24.50, bloem kool I A 30—40, I 18—28, II 8—15, komkommer 712,, rode kool 4 11.60, groene kool 10,4013, bieten 5-3, worteltjes 8-27 b. enkg, uien4-10 selderie 1117, peterselie 23. cl.- peren 2235, beurre merode 815, zigeunerin 1928, transp, 1222, westfrisia 35—45. frankenthaler 52 83, alicanten 60—80, meloen 22 60, augurken fijn 60—90,, grof 20-40. ZUIDERKOGGE, 11 Sept. BI. eigenh. 7.309.10. bloemkool 835, andijvie 6.308.40, slabonen 1532, kroten 45.20, rode kool 88.80, natuurtomaten 1215, glastomaten 1525„ bospeen 11—15, frankenth. 4871, reine viot 1658, clapps 20 36, triumph. 20—62, meroden 822, hary 19—62, trosjes 715, schell.- houters 1517, margriet 1241, transp. 1727, james grieve 1836, manks codlin 1526, hertogin El sa 10—37. NOORDSCHARWOUDE, 12 Sept. 15000 kg aardapp., eerstel. 8.809, grote 8.408.60, bintjes 8.40, ïjsel- ster 8, eigènh. 7.308.40, bl. eigenh. 7—8, bevelanders 78, 3600 kg uien 490, grote 4.20, driel. 5.108.40, nep 1112.60, 1000 kg kroten sort, a 5.90, 22000 kg rode kool 411.30, 9000 kg gr. koöl 5.508.60, 21000 kg gele kool 3.506.60, 98000 kg witte kool 4, 15000 kg slabonen 15.1025.10. GROOTEBROEK, 11 Sept. Eer steling 7,70; Blauwe eigenh. 7,00 7,70; Blanke eigenh. 7,407,80; Bintje 7,90—8,20, 18.500 kg; 3.200 kg Bieten A 5.005.40; 6.800 kg Rode hooj 4.509.20; 5000 kg Bie ten A 5,40! B 5.30—5,80; C 3,90; D 4,40; 75.000 stuks Bloemkool A 34' 38.00; A II 17.00—18.00; B 23.00— 36.00; B II 9.00—19.00. I BEEMSTER, 11 Sept. Schotse I muizen f 4210; Bl. Eigenheimers 108; Bevelanders' 8-10; Koopmans blauwe 811; Slabonen m. dr. 15 24; Slabonen z. dr. 1527; Stoksnjj- bonen 3467; Stamsnijbonen 20 40; Pronkbonen 3442; Komkom/ mers 7-13; Tomaten A 1722; Bloemkool 8-46; Rode kool 510; Savoije kool 75; Groene kool 5 12; Spinazie 1046; Postelein 24; Sla 28; Andijvie 5—7; Rode bie ten 47; Bospeen 827; Waspeen 8—17; Uien 3-7; Uien Nep 13; Per ziken 421; Druiven. Frankentha- lers 4280; West-Frisia 40—60; Suikermeloen 1352. Pruimen; Reinê Victoria 24-66; Appels, Bramley Seedling 3—14; Codlin Ceswick 313; Graham Ju- bilé 318; Jacques Lebel 3-14; James Grieve 1041; Manks Codlin 524; Signe Tillisch 527; Trans parante de Cronsels 928; Zigeune rin 10—33; Zoete winterkroon 4-14; Peren: Beurré d'Amanlis 632; Beurré Hardjj 835; Beurré Le brun 829; Beurré Mérode 4—19; Bonne Louise d'Avranches 12—46; Clapp's Favorite 1439; Dirkjes 13; Fertilon 3—17; Hertogin Elsa 3 14; Juttêpeey 1028; Kamperveen 415; Marguérite Marillat 6—29; Seigneur d'Ësperen 630; Trosjes peer 2—10; Triomphê de Vienne 14 —46; Williatog Duchess 6—24. LANGEDIJK. 12 Sept. - 5500 kg uien 490590; grove 3,904; 50 kg tomaten A 15; 600 kg andijvie 5 5,20; 400 kg slabonen 1523,20; 7000 kg groene kool 6,20-8,60; 7500 kg gele kool 4,506.00; 20.000 kg röde kool 5—10,70; 200.000. kg witte kool 44,10; 2300 Et. bloemkool B 26—38. Het sprookje der Gou den Koets. Opening Staten Gener. Deel name aan deze mooie dagtocht naar Den Haag e.o. op DINS DAG 19 SEPT. f 5.per pers. A.s. ZATERDAG on ze laatste avondtrip naar het feeëriek ver lichte Vogelpark Reiskosten f 3.50 p. p. Opgaaf deelname bij: Hoorn, KI. Noord 71 Tel. 4009 Alkmaar, Voordam 5, Tel. 4839 en bij onze agent schappen. van de AMBACHTSSCHOOL te ALKMAAR Gevraagd voor de cursus 1950—1951: a. een LERAAR vuur-, plaat-ten bankwerken en lassen; b. een LERAAR werk tuigbouwkundig teke nen c.a.; c. een LERAAR bouwk. tekenen c.a.; d. een LERAAR electro- techn. tekenen c.a.j e. een LERAAR vakte kenen aan motor- en rij wielherstellers f. een LERAAR kleer maken c.a.; g. een LERAAR schoen maken c.a.; h. een LERAAR vak theorie broodbakken; i. een LERAAR boek houden, ned. taal en rekenen. Wettelijk bevoegden ge nieten de voorkeur. Soll.stukken vóór 18 Sep tember a.s. aan de direc teur Berger weg 1. AANGEBODEN: Riante bovenwoning op le etage met grote vrije zolder, in de Roe- terstraat te Amsterdam. GEVRAAGD: Nette middenstandswoning te Heiloo of Alkmaar. Brieven onder no. 14086, bureau van dit blad VAN DIT SEIZOEN! PRACHT MANTELS vanaf f42.50 Nieuwste WOLLEN JAPONNEN v.a. f 19.75 APARTE COLLECTIE extra grote maten MODELLEN: Wintermode 1951 PRIJZEN: Nog even voordelig als vorig jaar Spreekwoordelijk „Billijk man" Langestraot it Sinds 1887

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5