Nieuw Attlee gaf 't Lagerhuis inzage in zijn herbewapeningsplannen Churchill zal de regering niet in de steek laten Generaal Marshall neemt Amerikaanse defensie over HET ERGSTE IS VOORBIJ Westerse defensie primair bij Ministersconferentie Wij laten de Oost-Duitsers nimmer los Russen en Amerikanen weer quitte in de Veiligheidsraad gebaat met missen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Nieuwe koers in Amerika's defensie? Prijsafspraken een bedreiging Onder de schaduw der rode agressie Generaal Smuts zal met militaire eer worden begraven Minister Johnson afgetreden De strijd in Korea zeggen Amerikaanse officieren Oorlog evenwel te vermijden De West-Duitse regering: Koninain Juliana op de Jaarbeurs Laatste nieuws ,Ahoy" van Denk om uw geblokkeerd tegoed ^rheensberichten e koers n leven nslagen. n hij de k leven noeilijk, fbeheer- komen, tie 1950 in 6 tot op hun akzegels ante en De 20 de kin- :tober af m iedere brengt, ekkelijk 'PIJ VAN LEVENS- aagt F PERSOON :nde vrije tijd beschikt, r Alkmaar en Omstre- e uit te breiden, tegen provisie. - Uitvoerige onder No. 150-373, lein 1 Amsterdam RSBEDIENDE r. Intern. Gem. bedrijf, Breedweer no. 2 te sver. vraagt bijzonder: ins ledikanten, bedde- kleine kinderwagens. ik! De magazijnmeester, H. P. WENNIPS. erp tussen zijn tanden toen hij een stem een kraken en het geluid we taaie, yippi-yippi- dacht smidje Ver- Het is in ieder geval 2mak voelt. Hij schijnt trekken. En hij komt hoor, smidje Verholen e iemand liep zonder de over het hoofd van r van de planken kon achte wandelaar zien! irholen. „Wat zou dat zingt en rustig deze lorzichtig stak smidje n het brugdek heen. maar een glimmende ran een vreemde jas. t een daverende slag Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m.. minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad I Buiten God. is 't nergens veilig. Vondel HET FEIT A S M /AN HEDEN Pag. 1 Woensdag 13 September 1950 46e Jaargang No. 1 1965 Kantoren; HOORN. Draofsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 LONEN EN PRIJZEN: (Van onze parlementaire redacteur) I. In de z.g. „kelder" van het flatgebouw dat het departement van Sociale Zaken huisvesting biedt, hebben vertegenwoordi gers van werkgevers, werkne mers en van de regering dagen lang om de tafel gezeten. Het Nederlandse volk heeft deze be sprekingen niet op de voet kun nen volgen. Dat had een goede zijde. Vooral in een periode met zoveel spanningen als deze is het onjuist verwachtingen te wekken, waarvan het nog geens zins zeker is dat ze in vervulling zullen gaan. Maar er schuilt ook een gevaar in dit afsluiten van de stemmen uit de „kelder". Bo ven wordt het resultaat van de besprekingen dikwijls al te ge makkelijk zij het dan al niet met genoegen geaccepteerd, zonder nog veel aandacht te schenken aan de omstandighe den. die de beslissing hebben nodig gemaakt en zonder begrip voor de gevaren, die het inslaan van nieuwe wegen als deze in houden. Wfj hebben er in vorige arti kelen op gewezen, dat de rege ring zich twee jaar geleden op het standpunt heeft gesteld, dat het tijdstip was aangebroken waarop de prijzen weer konden worden vrijgelaten. Het motief was dat op een van goederen verzadigde markt in het vrije spel van de concurrentie de prij zen zeker niet hoger zouden lig gen dan bij een van Overheids wege uitgestippelde prjjsbeheer- sing. De prijzen hebben intus sen een nieuwe loonsverhoging noodzakelijk gemaakt en deze verwachting is dus zeker niet in vervulling gegaan. Nu ligt zulks voor een bedui dend deel aan omstandigheden, die twee jaar geleden nog niet konden worden voorzien. De aankopen op de wereldmarkt ten behoeve van de defensie de den de prijzen van de grond stoffen met sprongen stijgen. Gevolg: ook duurder artikelen. Mede in verband met de inter nationale omstandigheden staat het veranderde karakter van de markt. In tegenstelling tot het geen de regering zich twee jaar geleden droomde is de markt andermaal bezig een markt te worden, waarop niet de invloed van de koper maar die van de verkoper domineert. Zou de re gering opnieuw tot prijsbeheer- sende maatregelen moeten over gaan (voorlopig heeft zij_ zulks nog afgewezen, maar wij zijn er niet zo zeker van, dat zij in deze houding zal kunnen volharden) dan betekent dat dus nog geens zins dat de politiek van de rege ring zonder meer hèeft gefaald. Ook in Amerika begint de roep om prijsbeheersende maatrege len. als gevolg van de gewij zigde omstandigheden. weer sterker te klinken. Toch mag ook een andere factor niet uit het oog worden verloren. In ar beiderskringen heeft men de in druk, dat ook los van de nieuwe verhoudingen, de prijzen vaak hoger worden gehouden dan noodzakelijk is. Met een derge lijke veronderstelling moet men vanzelfsprékend voorzichtig zijn. Toch kan blijkbaar moeilijk ont kend worden, dat zij gewettigd is. In „Economische Statistische Berichten" hebben wij kort ge leden de opmerking kunnen le zen. dat zowel in het gFote als in het kleine bedrijfsleven de prijsafspraken aan de orde van de dag zijn. En ook in het rege ringscommuniqué wordt nu ge zegd, dat gepoogd zal worden om ongewenste prijsafspraken tegen te gaan. Het bedrijfsleven, voor zover zij althans aan misbruiken als deze schuldig staat, zal goed doen zich te realiseren, dat het hiermede op een gevaarlijke weg is. Er zijn politieke krach ten, die nimmer veel heil ver wacht hebben van een grote mate van vrijheid voor het be drijfsleven. Hun critiek op de prijsstijgingen klinkt op het ogenblik dan ook extra luid. Wij hebben er reeds op gewezen, dat voor zover hier in de gevolgen van de internationale spannin gen in het geding zijn, het on billijk is de regering te verwij ten, dat zij hiermede al geen twee jaar geleden rekening heeft gehouden. Moeilijker wordt het echter wanneer men blijkbaar steekhoudende argu menten op tafel kan leggen voor de stelling, dat het bedrijfsleven de weelde van de vrijheid niet heeft kunnen dragen. Het dringende beroep van de regering op alle ondernemers om geen ongemotiveerde prijs verhogingen toe te passen moet door het bedrijfsleven mede in deze geest worden verstaan. Wij leven in zorgelijke tijden en wij gaan misschien tijden van nog groter spanningen tegemoet. Het is zaak, dat het bedrijfsleven juist in deze tijd de indruk ves tigt, dat het zich ook in vrijheid gebonden weet aan de normen, die door de nood van andere be volkingsgroepen worden gesteld. Een andere houding roept span ningen op voor nu en morgen. Prinses Beatrix kriigt middelbaar onderwiis Prinses Beatrix is overgegaan naar de afdeling middelbaar on derwijs van de werkplaats Kinder gemeenschap te Bilthoven. De lessen zijn gisteren weer begon- Dinsdagmiddag heeft H. M. Koningin Juliana een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs te Utrecht. - Tijdens de rondgang toonde H. M. de Koningin veel be langstelling voor de ijzeren long, die op de medische afdeling ge- exposeerd is. Geheel rechts dr. F. H. Fente- ner van Vlissingen, voorzitter van de Raad van bestuur der Jaarbeu rs.- PRETORIA. Generaal Smuts zal Vrijdag met volledige militaire eer begraven worden, zo is Maan dag door het bureau van de Zuid- Afrikaanse minister-president meegedeeld. De Zuid-Afrikaanse regering heeft order gegeven om op de dag van de begrafenis van gene raal Smuts de vlaggen halfstok te hijsen. Do Zuid-Afrikaanse minister president Malan heeft in een ra diotoespraak gezegd, dat de dood van generaal Smuts een leegte laat in het openbare leven van Zuid-Afrika en op het ruimere gebied der internationale betrek kingen. Malan noemde Smuts „een van Zuid-Afrika's grootste en beroemdste zonen". BELGIË WEERT COMMUNISTISCHE AMBTENAREN De Belgische regering heeft be sloten die ambtenaren uit de staatsdiensten te verwijderen, die „door hun lidmaatschap van de communistische partij of door hun sympathie voor deze partij de Belgische staat ondermijnen". LONDEN (Reuier). Engeland zal nog een divisie naar West- Duitsland zenden en de twee, die het daar heeft, versterken, zo heeft premier Attlee Dinsdag in het Lagerhuis meegedeeld. Er zouden na mobilisatie ongeveer tien divisies staande troepen en 12 territoriale divisies op de been kunnen worden gebracht. Churchill, de leider der conservatieven, verklaarde, dat zijn partij voor de militaire plannen der regering zou stemmen. Dit betekende echter niet, dat de regering „een vertrouwensvotum" gewonnen had. gen in het kader van een gemeen schappelijke verdediging van het westen. Hij was van mening, dat de bondsregering een mobile gen darmerie onder democratische controle nodig had, doch geen leger in embryonale vorm. WASHINGTON D. C. Nadat gisteren reeds de Amerikaanse onder-minister van Defensie, Ste phen Early aan President Truman zijn ontslag had aangeboden, is hem in de avonduren de Minister van Landsverdediging gevolgd. Generaal George Marshall zal hem opvolgen. Sinds het uitbreken van de oor log in Korea is de defensiepolitiek van Johnson sterk becritiseerd. Johnson, die Marshal als zijn op volger adviseerde te nemen, noem de deze een figuur, die de bevol king en de bondgenoten zal inspi reren. Generaal Marshall, die het ver zoek van President Truman om het departement van defensie over te nemen, telegrafisch ontving, heeft zich onmiddellijk ter be schikking gesteld. Met hem komt de Amerikaanse defensie te staan onder de man, die tijdens de vo rige wereldoorlog stafchef was van de Amerikaanse strijdkrach ten en die later minister werd van Buitenlandse Zaken. Van officiële Amerikaanse zijde heeft men zich tot nog toe ont houden van commentaren op deze ingrijpende wijziging. Amerikaanse communisten kunnen geïnterneerd worden De Amerikaanse Senaat heeft een voorstel aangenomen, com munisten te interneren in tijden van oorlog, invasie of opstand. Attlee verklaarde, dat de 34 mil liard gulden omvattende herbe wapeningsplannen van de rege ring niet betekenden, dat de re gering gelooft, dat een derde we reldoorlóg nabij is of onvermij delijk. Hij verzekerde, dat Engeland grote strijdmachten overzee heeft en over troepen beschikt, die ge lijkwaardig zijn aan 6V« divisie De twee bestaande divisies in Duitsland zullen worden versterkt zodat Engeland daar over meer dan drie divisies zal gaan be schikken. Ook voor de vloot ontvouwde Attlee een program voor bouw, modernisering en verbouwing van anti-duikbootschepen, mijnenve- gérs en motortorpedoboten. De luchtmacht heeft orders ge plaatst voor straaljagers en voor tweemotorige straalbómmenwer- pers van het type Camberra, zo zeide Attlee. Er zou gebruik ge maakt worden van de volledige capaciteit der vliegtuig- en aan verwante industrieën. Attlee verklaarde nadrukkelijk, dat een eventuele deelneming van Duitsland aan de Europese defen sie slechts kan .worden overwo- Churchill beloofde steun in alles wat de veiligheid van het land diende doch zeide, dat zijn partij geen verantwoordelijkheid wens te te dragen voor de huidige stand van zaken. De regering, „hoewel juist waar het essentiële dingen betreft" had een gebrek aan voor uitziendheid, overtuiging en ver beeldingskracht. Inplaats van ont moedigend of zelfs kleinerend te handelen diende de premier toe te juichen, dat Duitsland „terug gebracht wordt in de familie van een vereend Europa en deel neemt in een Europese verdedi gingsstrijdmacht." De samenstelling van een Wes ters leger stelde Churchill zich als volgt voor: Duitsland en Ita lië leveren ieder acht tot tien divisies, de landen van de Bene lux tenminste vier. Frankrijk had twintig divisies aangeboden het geen echter wel eens vijftien zou kunnen worden. Engeland diende zes of acht divisies te leveren. Ca nada drie en Amerika tien. Het debat is tot vanavond ver daagd. NEW YORK. De ministers van Buitenlandse Zaken van En geland, Frankrijk en Amerika zijn overeengekomen, dat op de confe rentie te New York aan de orga nisatie van een West-Europees defensiesysteem de voorrang ge geven zal worden boven de kwes tie van een Duitse bijdrage tot deze defensie. De vergaderingen, die in het Waldorf-Astoria worden gehou den. zijn besloten. Slechts tolken Volgens een bekendmaking van het hoofdkwartier van generaal MacArthur zijn de Zuid-Koreanen op het noordoostelijk front bijna 2 kilometer voortgetrokken, ter wijl de Noord-Koreanen slechts geringe tegenstand boden. Ver schillende stukken geschut en uit rustingen werden buitgemaakt. Op het vliegveld van Pjongjang werden door vliegtuigen der V.N. drie nieuwe Yaks vernield en een beschadigd. Op het noordelijk front werd eveneens terrein gewonnen. Vol gens generaal Walton is „het erg ste voorbij" en kan de vijand, al heeft hij thans nog het initiatief, tot staan gebracht worden. Volgens een schatting van Mac Arthur's hoofdkwartier verliezen de Noord-Koreanen 2000 man per dag aan doden en gewonden. Volgens een Amerikaanse woordvoerder schijnt de tegen stand in de centrale sector langs de Oostkust af te nemen. Ameri kaanse en Zuid-Koreaanse troe pen zijn in dit gebied in 5 dagen j 13 kilometer gevorderd. Volgens berichten van het strijdtoneel bij Jongtsjon hebben de Zuid-Koreanen en Amerikanen genoeg in de Sowjet-Unie ver vaardigde artillerie, mortieren en andere wapens buitgemaakt om 13 goederenwagons te vullen. Amerikaanse superforten heb ben bij Kanni ongeveer 16 kilo meter ten noorden van Pjongjang een gedeeltelijk ondergrondse wa penopslagplaats der Noord-Korea nen in de lucht doen springen. BONN (A.N.P.). De West- Duitse regering zal Donderdag voor de Bondsdag een verklaring afleggen over de October-verkie- zingen in de Sowjet-Russische zone, de eerste verkiezingen sedert 8 October 1949 toen de „Duitse democratische republiek" werd uitgeroepen. De Bondsdag zal daardoor in de gelegenheid wor den gesteld eens temeer de ver bondenheid van beide landsdelen te proclameren en daarmee te demonstreren dat Bonn zich ver antwoordelijk blijft achten voor het lot van de achttien millioen Duitsers der Sowjet-zone Deze geste van regering en Bondsdag is evenwel niet alleen bedoeld om effect te sorteren on der de Duitsers, die voor het eerst sedert Hitiers ondergang voor verkiezingen met een eenheidslij st geplaatst worden. Zij moet even zeer spreken tot de bevolking van de westelijke federatie, die naar de mening van regeringskringen voor een groot deel lauw gestemd is tegenover het Oost-Duitse pro bleem en tegenover infiltraties van de voorhoede der Oost-Duitse „DICTATORIAAL EN SCHANDELI|K" Het Belgische Algemene Ver bond van Vakverenigingen, dat 50 pet. van de Belgische vakvereni gingen omvat, heeft Dinsdag avond de onlangs door de regering genomen defensiemaatregelen af gekeurd en ze „dictatoriaal, en schandelijk" genoemd. Het ver bond veroordeelde ook de oproep van Stockholm tot het verbieden van de atoombom als „een ge vaarlijke parodie". LAKE SUCCESS (Reuter). De Veiligheidsraad had Dinsdag avond twee resoluties ter bespre king voor zich: een Amerikaanse, waarin verzocht wordt om samen stelling van een commissie van Indiase en Zweedse afgevaardig den voor een onderzoek ter plaat se naar de beschuldiging van com munistisch China, dat Ameri kaanse vliegtuigen Chinees gebied in Mandsjoerije hebben gebombar deerd, en een Sowjet-Russische, waarin de raad verzocht wordt „het bombarderen van Mandsjoe rije" te veroordelen. Het Amerikaanse voorstel tot het zenden van een commissie van Indiase en Zweedse afgevaardig den werd door een veto van de Sowjet-Unie verworpen. Zeven landen stemden voor, de Sowjet- Unie stemde tegen, twee landen onthielden zich van stemming. Een afgevaardigde nam niet aan de stemming deel. De Sowjet-Russische resolutie, die het bombarderen in Mand sjoerije veroordeelde, werd met acht tegen een stem (Sowjet-Unie) verworpen. Een afgevaardigde onthield zich van stemming en een nam niet deel aan de stem ming. De Sowjet-Unie heeft hier mee voor de 45ste maal gebruik gemaakt van het vetorecht. Maandag komt de Veiligheids raad weer bijeen met vermoede lijk de kwestie Formosa als agen dapunt. leiders in het Westen. In Bonn heerst het onprettige gevoel, dat men de Oost-Duitse bevolking weinig tegenwicht heeft kunnen bieden tegen de steeds verdergaande intimideringspogin- gen der communisten. Men vreest, dat deze de verzetsgeest in de oos telijke bevolking reeds ernstig hebben aangetast. Daarnaast heeft zich in de hoofdstad aan de Rijn en alom in de federatie in de laatste maan den de mening versterkt, dat het hoog tijd is ook in eigen gebied paal en perk te gaan stellen aan de oostelijke propaganda, die zich nog altiid v_n het parool der Duit se eenheid bedient. Politieke kringen te Bonn ver wachten na afloop der Oost-Duitse verkiezingen een verscherping van de propagandastrijd. Zij hechten echter geen geloof aan recente berichten, volgens welke de Sow- jets deze campagne zouden willen stimuleren door een n:r"-"° ~este. zoals het sluiten van een apart vredesverdrag. Er bestaan gener lei serieuze aanwijzgingen voor- zulk een stap. H. M. de Koningin bezocht gis termiddag officieel de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, waarvan zij beschermvrouwe is. In het Jaarbeurssecretariaat werd de hoge gast ontvangen door de voor zitter van de Raad van Beheer, dr. F. H. Fentener van Vlissingen en door de directeur van de Jaar beurs, mr. J. Milius. Het talrijke publiek begroette H. M. hartelijk toen zij na dit korte oponthoud het eerste vaste gebouw betrad en daar een bezoek aan de medische stands bracht. Bijzonder interesse toonde Hare Majesteit voor de afd. Economi sche Voorlichting en voor de Ita liaanse en Belgische inzendingen. Hierna werden de terreinen aan de Croeselaan bezocht. Tijdens het bezoek van H. M. de Koningin werd zij op de Hon gaarse tentoonstelling ontvangen door de attaché Csatorday. Haar werd door mevr. Clara Kovacs een beeldje aangeboden van een bepaald soort Hongaars porcelein. Thans is het laatste nieuws vah de tentoonstelling „Rotterdam Ahoy" gekomen. Gisteren ging de hele tentoonstelling onder de ha mer en geen stukje van de 379 onderdelen bleef onverkocht. Het meeste geld bracht de lucht brug op, n.l. 11.000 gulden, 't Min ste het houten spreekgestoelte: dat bracht zes gulden op. Van de zijde van het ministerie van Financiën worden houders van geblokkeerde tegoeden in hun eigen belang er aan herinnerd, dat de op 21 October 1950 nog reste rende geblokkeerde tegoeden vol gens beschikking van de minister van Financiën worden overge boekt naar een renteloze rekening bij het agentschap van het minis terie van Financiën te Amsterdam. Het is voor deze houders daar om van het grootste belang, voor zover zij dit nog niet hebben ge daan, alsnog bij de ontvanger der directe belastingen machtiging te vragen tot omzetting van hun ge blokkeerde rekening in een optie rekening. mogen aanwezig zijn. Naar uit betrouwbare bron verluidt is de rangorde van de onderwerpen aldus: de Westerse defensie, de Duitse herbewapening en de Ko reaanse kwestie tezamen met het vraagstuk van de erkenning van het communistische China. Gisteren zouden de ministers de organisatie der strijdkrachten voor een West-Europese verdedi ging en de industriële en finan ciële implicaties van een West- Europese herbewapening behan delen. De mededeling van Tru man, dat aanzienlijke troepenver sterkingen naar Europa gezonden zullen worden, had volgens eerder genoemde woordvoerder in hoge mate bijgedragen tot het ontstaan van een gunstige atmosfeer voor dit onderwerp. De Britse minister, Bevin, zeide van de besprekingen een „overeenstemming tot hande len" te verwachten. Volgens i woordvoerder van de Engelse delegatie hebben de ministers „de West-Europese kwestie" besproken. Over be sprekingen van gisteren is geen gedetailleerde officiële bekend making gedaan. Fairsea (gezinnen) Djakar ta-Amsterdam op 11 Sept. 180 mijl Z.Z.O. van Guar- dafui. Modjokerto, Djakarta-Rot terdam, wordt de 15 Sept. 24 uur te Hoek van Hol land verwacht. Kota Baroe, Djakarta-Rot terdam, passeerde op 12 Sept. Pantellaria. Grote Beer, Amsterdam-Dja karta, passeerde op 11 Sept. Algiers. Oranje, Djakarta-Amster dam, passeerde op 11 Sept. Algiers. De ministers van Defensie van Engeland, Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland hebben in de Infanterieschool te Warminister in Engeland een demonstratie van anti-tankwapens bijgewoond. Twee Franse soldaten demonstreren een licht anti tankwapen, dat als regel door twee man bediend moet worden^ doch dat, indien dit noodzakelijk is, ook door één man kan worden bediend

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1