PRINS BERNHARD IN DE STAD Debaf gesproken Hoe richt ik mijn woning in? Grote Rode Kruis-oefeningen in Noordholland Gedemobiliseerd en zeggen „Van Alkmaar de Victorie" „Deze stad nam goed initiatief" Festival 1950 Over dansen Hoofdstad-Operette geeft voorstelling van Zwei Herzen im Drei vierteltakt" ABT wordt verbouwd HERFSTREGENS en NAJAARSBUIEN Firma Th. Kraakman Zn. Muziek in de stad Bij ieder feest behoort een TAART! Aat Soecker Ritsevoort 32 DE TUINBOUW is weer in nood CITROENJENEVER Alkmaar Tel. 2585 Marktberichten Kofa toont modelwoningen Waarsch A.R.- VI PAGINA 2 DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1950 4 1 ALKMAAR.. Terwijl deze editie bij U in de bus rolt, is Z.K.H. Prins Bernhard in de stad. Om ongeveer half drie kwam de Prins bij de Regulierslaan aan, waar burgemeester Wytema ter be groeting aanwezig was. Via de Kennemerstraatweg en het Rochdale-kwartier begaf de Koninklijke gast zich naar het bouwterrein aan de Willem de Zwijgerlaan. Hier richtte de Prins zich in een korte toespraak tot hen, die ertoe hebben medegewerkt, dat het complex van 96 woningen voor gedemo- biliseerden op zulk een voortvarende wijze kan worden gebouwd. Z.K.H. sprak als volgt: Het stemt mij daarom tot grote dankbaarheid, mijnheer de burge meester, dat het gemeentebestuur van Alkmaar tot de bouw van 96 woningen voor gedemobiliseerden waarlijk geen gering getal heeft willen besluiten. En ik moge daaraan toevoegen, dat ik als voorzitter van de Nat. Demobilisatie Raad hoop, dat andere gemeenten het voorbeeld van Alkmaar voor zoveel moge lijk zullen volgen, en dat onze gedemobiliseerden elkander zul len kunnen toeroepen: „Van Alk maar begint te victorie". Mijnheer de vertegenwoordiger van de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, Mijnheer de vertegenwoordiger van de minister van oorlog, Mijnheer de commissaris der Koningin, Mijnheer de burgemeester. Dames en heren, Het doet mij bijzonder veel ge noegen hier vanmiddag aanwezig te zijn. In de eerste plaats, omdat deze middag staat in het teken van de zorg voor onze gedemobiliseerden, wier belangen ik een warm hart toedraag. En in de tweede plaats, omdat ik het initiatief van het gemeente bestuur van Alkmaar om een com plex woningen voor gedemobili seerden te bouwen een geheel eigen initiatief van harte toe juich. De demobilisatie van onze mili tairen, die in Indonesië hebben gediend, is reeds vrij ver gevor derd, en ik verheug mij te kun nen zeggen, dat zij tot dusverre in het algemeen vlot en bevredi gend verloopt. Het overgrote deel van onze gedemobiliseerden vond spoedig een werkkring, en ik ben ervan overtuigd, dat de Nederlandse werkgevers ook in de toekomst zich tegenover hen van hun beste zijde zullen laten kennen. Moeilijker staat het met de huis vesting. Deze vraagt veel geduld van de gedemobiliseerden, maar ook en wel bij voortduring vérgaande medewerking van alle gemeentebesturen. De verstrekking van een extra bouwvolume voor onze gedemo biliseerden moge de zorgen iets hebben verlicht en wij zijn de minister van wederopbouw hier voor zeer dankbaar van een oplossing van het woningprobleem is nog geen sprake. CON CERTGEBOUWORIIEST KOMT. ALKMAAR. In het kader van het festival 1950 komt Op 19 Sep tember a.s. het wereldberoemde concertgebouworkest naar Alkmaar om in de Grote Kerk het tweede concert te geven in deze reeks. Ge zien het grote succes, dat de jubile rende Ned. Herv. Oratorium Ver eniging mocht boeken met het eer ste concert, uitgevoerd door de Kon. Mannenzangvereniging Apollo'', mag worden verwacht dat het twee de niet minder zal slagen. De dirigent, Eduard van Beinum. die door ziekte is verhinderd het Alkmaarse concert te dirigeren, zal worden vervangen door Eduard Flipse. dirigent van Philharmonisch Orkest te Rotterdam. Hierdoor komt de reeds aangekondigde 7e Sympho- nie van Bruckner te vervallen. Uit gevoerd za] worden Symphonie van Cesar Franck en 5e pianoconcert van Beethoven. Als solist treedt op de overbekende pianist Cor de Groot. Terloops zij nog opgemerkt, dat het concert te 20 uur precies aan vangt. Laat-komers worden ver zocht het hinderlijk rammelen bij gesloten zijn van de hoofdingang na te laten. Toegang kan altijd nog worden gevonden door de deur van de consistorie, rechts van de hoofd ingang. Men verzoekt ons opname van het volgende: Het seizoen, dat wij de zomer plegen te noemen, is ten einde. De winter staat voor de deur met al zijn narigheid, maar ook met zijn gezellige vermaken. En onder deze vermaken neemt het dansen voor ieder zo tussen de 18 en 30 jaar een wel zeer voorname plaats in. Dansen zit elk jongmens in het bloed. Dansen, mits goed beoefend, is mooimaar kan ook gevaar lijk zijn. Nadere uitleg is overbo dig. Het is daarom goed er nog eens op te wijzen, dat er in Alkmaar bestaat het R. K. Danscomité. Dit stelt zich ten doel aan de R. K. jongelui ui Alkmaar en omgeving regelmatig de gelegenheid te bieden, om veilig te dansen, d.w.z. onder deskundige leiding en in uitslui tend R. K. verband. Alkmaar telt verschillende openbare dansgele genheden en het is heel gemakke lijk een bezoek hieraan te ontra den. Dit is negatief. Het R. K. Danscomité werkt positief en daar om, Katholieke jongens en meisjes vanaf 18 jaar, noteert de data van de eerstvolgende drie R. K. dans avonden: 17 September, 15 Octo ber, 19 November, telkens 's avonds 8 uur in 't Gulden Vlies. De kaartverkoop voor a.s. Zon dag is op dezelfde dag van half twaalf tot half een aan de zaal. Waardeert de U geboden gele genheid. Tot a.s. Zondag! Het R.K. Danscomité Moderne inrichitng Inderdaad is het Alkmaarse initiatief een gelukkig initiatief geweest. En het worden geen woningen in z.g. revolutiebouw, daarvan heeft iedereen zich kun nen overtuigen, die met eigen ogen en oren kennis heeft kunnen nemen van de plannen. De groot sten van deze flatwoningen be staan uit vier kamers en een keuken, de kleinere uit drie of Z.K.H. PRINS BERNHARD: Dank aan Alkmaar's initiatief 's (Eigen foto) twee kamers met keuken. Daarbij komt, dat iedere woning, hoe klein ook, voorzien is van een douchecel. Naar wij vernemen, zijn er voor deze 96 woningen momenteel 25 candidaten. Er zullen echter wel meer liefhebbers opdagen, aan gezien als voorwaarde voor het verkrijgen van een woning in dit complex niet het in de gemeente Alkmaar woonachtig zijn geldt. Na het onthullen van een ge denksteen aan deze woningen, begaf Z.K.H. zich naar de Alk maarse Machinefabriek en de Orgelfabriek van de firma Pels. Wij komen op dit bezoek in onze editie van morgen terug. a' ALKMAAR De Hoofdstad Operette, onder directie van Meij er Hamel, Otto Aurich en Fritz Steiner, in voortzetting van de voormalige Fntz Hirseh Operette zal op Maandag 18 September a.s. 's avonds om 8 uur in de schouw burg ,,'t Gulden Vlies" te Alk maar slechts één enkele voorstel ling geven van de Weense operette „Zwei Herzen in Dreivierteltakt" met muziek van Robert Stolz. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van de Hoofdstad Operette werd „Zwei Herzen im Dreivier teltakt" in de Stadsschouwburg te Amsterdam als feestelijke gala première uitgebracht onder auspi ciën van een erecomité waarin o.a. zitting hadden genomen de heer d'Ailly, burgemeester van Amsterdam, de heer de Roos, wet houder van Kunstzaken te Am sterdam, de consul-generaal van Oostenrijk en vele prominente fi guren uit de kunstenaarswereld, theaterbedrijf en de Nederlandse pers. Het ligt in het voornemen de voorstelling in Alkmaar eveneens een feestelijk karakter te geven. Aan „Zwei Herzen im Dreivier teltakt" werken o.a. mede Fritz Steiner, Ruth Rhoden, Otto Aurich, Hellena Rajewska, Herman Vals- ner, Ad. Heerings, Ali van Norden, Wim v. d. Velde, Walter Frank en vele anderen, terwijl als solodan seres Elisabeth Hermann zal op treden. Je bent maar eens jong ALKMAAR Voor de opvoering van het blijspel „je bent maar eens jong" door de toneelgroep „Neder landse Comedie", hedenavond in Het Gulden Vlies, is nog een aantal plaatsen beschikbaar. De nieuwe theater-stoelen in het Gulden Vlies zijn inmiddels in gebruik genomen. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Marian dv J. Jes en G. Adams. Gehuwd: Antonius van den Ende en Johanna L. M. ten Velde, Jan M. Wentink en Gijsberta H. Lina. ALKMAAR. Dezer dagen is de aannemer E. v. Latum begon nen met de restauratie van het A. B.T., dat zoals wij reeds eerder be richtten, tot een geheel modern theater zal worden omgebouwd. Geheel volgens het eigen ontwerp van de heer van Latum zal het in terieur een grondige verandering ondergaan. Ook de pui wordt ver nieuwd en zal in natuursteen wor den uitgevoerd. Na de bestaande open hal, die ook geiheel vernieuwd wordt, geven twee glazen deuren aan weerszijden van de kassa toe gang tot een ruimere, gesloten hal, ter plaatse waar nu een smal le toegang en het loge-gedeelte lag. In deze hal worden aan de ene zij de banken voor 't wachtend publiek aangebracht, aan de andere zijde zal een open trap toegang geven tot het balcon, dat plaats zal bie den aan 69 personen, verdeeld over zes rijen. Onder de trap wordt nog een garderobe aangebracht.. Ondanks het wegvallen van de thans bestaande loge-ruimte zal 't theater, dat tot dusver 300 zit plaatsen bood, door het aanbren gen van een balcon en het aan schaffen van de moderne gestroom lijnde Seyffer theater fauteuils 348 zitplaatsen tellen. Vanuit de binnenhal, die van een moderne betimmering en verlichting zal wor den voorzien, geeft een brede deur toegang tot het theater, dat in het midden een pad van 1.30 m. krijgt. De zaal krijgt een nieuwe lambri sering en 'n moderne neon-ver- lichting. Ook aan het projectie scherm en de sanitaire installatie, alsmede aan de nooduitgangen wor den de nodige verbeteringen aan gebracht. Verwacht wordt dat het gerestaureerde theater, dat vermoe delijk „Rex" zal gaan heten, begin November geopend zal kunnen worden. Zoals we reeds eerder berichten, zal ook het karakter van het thea ter waar tot dusver in hoofd zaak slechts Wild-West films wer den vertoond geheel gewijzigd worden door het vertonen van de beste films. De regie voert Otto Aurich, de dirigent is Fredy Salten, die ja renlang ais zodanig bij de voorma lige Fritz Hirseh Operette optrad. De costuums zijn vervaardigd door Johnny Nieuwenhuizen, ter wijl de décors uitgevoerd zijn door de Fa. Doesburg, naar speciale ont werpen van Tom Manders. Op veler verzoek zal „Zwei Her zen in Dreivierteltakt" wederom in de Nederlandse taal ten tonele worden gebracht, in een nieuwe vertaling van Meijer Hamel. RAZEN OM UW HUIS! Maakt het binnen gezellig door uw gasten en vrien den te tracteren op een GLAS COGNAC! p.fles Cognac Vieux f 4.65 Arquet 6.15 Robin 9.60 Exchaw 10.25 Hennessy 13.25 Marteli 13.25 Platte Stenenbrug 104 (Verdronkenoord) ALKMAAR - TEL. 2604 ALKMAAR Een muziekcorps is een feestelijk instituut. Vier mu ziekcorpsen. saam aan het musice ren, stichten een viervoudig feest. Zo'n feest was het gisteravond in onze goede stad, toen tegen een uur of negen de vier Alkmaarse muziek gezelschappen, St. Caecilia, Soli Deo Gloria, Excelsior en de Post- harmonie, om ze maar in de volg orde van hun blijde inkomste te noemen, op het Hofplein samen kwamen, om er, onder dirigent Oly van St. Caecilia, gezamenlijk een paar pittige marsen te spelen. Die doordeweekse feestavond had niettemin een paar duizend Alk- maarders naar het plein kunnen trekken, die er genoten van de avondlijke muziek. Tevoren hadden de korpsen een stertoeht door de stad gemaakt. Uit de vier wind streken togen zij in muzikale mars naar het punt van samenkomst, lichtjes op de uniformpetten, St. Caecilia uit het Nassaukwartier, Soli Deo Gloria van de kant van het Zeglis, Excelsior uit de Lyceum- buurt en de Fostharmonie uit de richting van het station. Elk korps trok een sleep muzikale jongelui met zich mee. En op het plein wachtten de velen, die aangroeiden tot zeer velen, toen de gezelschap pen, ter gelegenheid van het eerste lustrum van de C.A.M., de Com missie der Alkmaarse Muziekver., het Alkmaarse publiek een kort concert aanboden. Het was feeste lijk, het was muzikaal, en wij zijn ervan overtuigd, dat het talrijke publiek de muziek der Alkmaarse gezelschappen heeft weten te waarderen. Koningin Wilhelminafonds CASTRICUM Het eindresul taat van de collecte ten behoeve van de kankerbestrijding bedroeg f 1002,57 voorwaar een prachtig re sultaat voor een kleine gemeente. R.K. HOCKEYCLUB ALKMAAR Gisteravond om 3 uur werd in Hotel „Victory", de eerste officiële ledenvergadering van de R.K. Hockeyclub gehouden. Nadat de voorzitter van het op richtingscomité de vergadering ge opend had zette hij in enkele woor den de toestand uiteen: We hebben leden, we hebben een veld, we kunnen beginnen. Beginnen? Ja, dat wil zeggen ieder lid moet voor 200 procent zijn best doen, om het jonge kasplantje te doen groeien en bloeien. Nadat Rector van der Hoek alle leden had aangespoord nieuwe le den te werven en een naam voor de club te bedenken, vertelde de beer van Rosendaal, de trainer, wat er zoals voor komt kijken. Met grote nadruk wees hij er op, dat al te optimistische verwachtingen over a.s. competitie-wedstrijden maar opzij moeten worden gezet, daar zeker het eerste jaar de han den vol genoeg zouden zijn met de training. Met algemene stemmen werd de Zaterdagmiddag voor de training gekozen. Na een korte pauze ging men over tot de officiële bestuursverkiezing. Het voorlopig bestuur werd in zijn geheel herkozen, t.w.: V. Keysper, voorzitter. Mej. T. Jacobse, Mej. C. Buren. Mej. L. Henneman en de heren J. ten Brink, A. Sluymer en J. Spruyt. Na de zetelwisseling sprak de voorzitetr nog enkele woorden waarna rondvraag en sluiting. Wij hebben o.a.: Slagroomtaart Chipolatataart Pralinetaart Hazelnoottaart Vruclitentaart Harde Wener Telefoon 2801 Patisserie - Chocolaterie (Adv.) FEESTAVOND R.K. MIDDENSTANDS HANDELSSCHOOL HEILOO. Dezer dagen had in de zaal van Jac. Ruiter de slui tingsavond van htt cursusjaar plaats, waarbij tevens de geslaag den afscheid namen van school en leraren. Na een kort openingswoord van de directeur, de heer W. van Dongen, feliciteerde de heer Joh, Kroon, de voorzitter van het schoolbestuur, de geslaagden en de leraren met het behaalde succes, waarbij hij memoreerde, dat de school van Heiloo in wijde omtrek bekend staat om haar hoog aantal geslaagden. Nadat de heer Herm. Groot de geslaagden op het hart had gedrukt zich toch vooral nu in hun vak te gaan bekwamen, ver tolkte de heer J. Polderman uit Limmen in een geestig speechje de dank van de cursisten. Hierbij wer den aan de leraren geschenken aan geboden. Nadat de diploma's waren uitge reikt, werd de leiding overgedra gen aan de heer A. Borst, de con ferencier van de feestavond, die met zijn assistenten Kees Stet en Wim Bruin in een non-stop pro gramma de aanwezigen in een pracht feeststemming bracht. De Rag-time Boys o.l.v. Bob de Vries zorgden voor dansmuziek. Hef was een geslaagde avond. De heer van Dongen bracht na afloop dank aan alle medewerkenden. OOCSTDANKDAGEN TE HEILOO Op 20 en 21 September a.s. zullen te Heiloo Oogstdankdagen worden gehouden. Onder de plechtige H. Mis welke om 10 uur in de parochiekerk door de Bondsadviseur van de LTB, Rector Jac. v. d. Hoogte, die ook de predicatie houdt zal worden gecele breerd, aanbieding van de offerga ven. Na de H. Mis wordt het Oogst- danklied gezongen. De collecte onder de H. Mis is ter bestrijding van de onkosten. ST. WILLIBRORDUSHULDE Om 1 uur des middags wordt een grote bijéénkomt belegd, welke met koraalmuziek van een dubbelkoper kwartet en zang van eën meerstem mig mannenkoor zal worden opge luisterd. Op deze bijeenkomst zal de Weleerw. Heer Henr. Kampschöer, kapelaan te Beverwijk een rede hou den. Onder het plechtig Lof (3 uur) processie naar het Rustaltaar, waar de Weleerw. Heer G. J. Groen, con rector te Heiloo een Mariapredicatie houdt. Dp collecte onder het Lof is voor het Genadeoord bestemd. Men vestigt er de aandacht op, dat de briefjes met de intenties voor het Lof, in de daarvoor bestemde witte bus gedeponeerd moeten worden. GEVONDEN EN VERLOREN BERGEN Verloren: Beige kin derkousje, Damespolshorloge met chroom bandje. Bankbiljet van f 20, Blauwe autoped, Strandemmertje, blauwe jongensregenjas met capu chon, bruin lederen damesporte- monnaie, rood kindervestje, gouden dames armband hprloge, lederen riem met Franse lelie, bril (donker montuur), grijze suede damesschoen, vulpen (Waterman) bruin gestreept in bruin lederen étui, imitatie parel ketting (dubbel), bruin geruit jon gensjasje. Gevonden: Damesarmband (be werkt ijzer met 4 rode kralen), ge breid rose kindersokje, rozenkrans, rood lederen damesportemonnaie, armband, gemaakt van dubbeltje, grasmachine, herenrijwiel, sigaren aansteker, lederen hondennem met gesp. stoffen riem met metalen gesp, 1 paar witte tennisschoenen, zwart met blauwe vulpen, vulpen merk „Imperial", speelgoedhondje, bril. „Ego Flos" SCHOORL De drukte van het seizoen is weer ongeveer voorbij dus worden alle leden verzocht. Vrijdag weer aanwezig te zijn om 7.30. Voor nieuwe le den is het nu een mooie gele genheid om zich aan te melden, want eerstdaags beginnen de re petities voor een uitvoering. Vo rige week heeft het 50ste lid zich opgegeven. Wie volgt? HERIJK VAN MATEN EN CEWICHTEN Wij herinneren belangstellenden er aan, dat vóór 1 October a.s. alle maten en gewichten, die gebruikt worden of voorhanden zijn op plaatsen van verkoop e.d moeten voorzien zijn van de ietter S. Voor degenen, die tot nu toe ver zuimd hebben hun maten en ge wichten te laten herijken, bestaat daartoe alsnog gelegenheid aan één der IJkkantoren (voor Noord-Hol land te Amsterdam, Brouwers gracht 276 A.) Verder is elke gebruiker van weegtoestellen, verantwoordelijk voor de juiste werking daarvan. Hierop wordt door ambtenaren van het IJkwezen ter plaatse van ge bruik toezicht uitgeoefend. Ieder is bevoegd zijn weegtoestel vrijwillig fer keuring aan te bieden; van de resultaten van dit onder zoek wordt een bewijs afgegeven. STATENLOZE AAN FRANKRIJK UITGELEVERD ALKMAAR De statenloze W. F. Maatman, wiens uitlevering de Franse regering had verzocht in verband met een tweetal vonnis sen terzake van in Frankrijk ge pleegde oplichtingen en verduiste ringen en tot wiens uitlevering tot tweemaal toe door de Alkmaarse rechtbank is geadviseerd, is dezer dagen op het vliegveld Schiphol aan Frankrijk uitgeleverd. De man heeft eerst in Nederland als poli tieke delinquent hij is SS-er geweest zijn straf uitgezeten. In Frankrijk wachten hem nog enkele veroordelingen. Hij is reeds door Franse rechtbanken tot 3 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. EEN SCHAKEL IN DE KETEN Voor de Alkmaarse politierech ter Mr. J. A. Markus, stond giste ren de Naardense vertegenwoordi ger A. A. terecht, die zich de be schikking had verzekerd over 250 voetbalbroekjes, voor de kostprijs waarvan f 726,80 hij een ongedekte postehèque had afgegeven. De be nadeelde was H.R. te Harenkarspel. Het bleek ter zitting, dat verdachte, die indertijd een grossierderij in sportartikelen had, door tegenslag in zaken, gekomen was tot allerlei oplichtingen en verduisternigen, waarvoor hij door de Amsterdamse rechtbank tot een gevangenisstraf is veroordeeld. De thans behandelde zaak was slechts een schakel in deze reeks van oplichtingen. Als zodanig wilde de Officier van Justitie, Mr. Dr. J. M. Vellinga, deze aangelegen heid dan ook zien. Hij eiste een voorwaardelijke straf van 2 maan den met een proeftijd van 3 jaar. Mr. Besier, curator in verdachte's faillissement, betwistte in zijn plei dooi, dat A. het oogmerk tot op lichting zou hebben gehad. Het vonnis luidde 1 maand vorwaarde- lijk met 3 jaar proeftijd. ZWEMMERS GEDIPLOMEERD ALKMAAR In de Alkmaarse Overdekte Zweminrichting werd gistermiddag door de directeur, de heer van der Griendt, aan een groot aantal zwemsters en zwem mers het diploma van de Kon. Ned. Zwembond uitgereikt. Onder de belangstellenden was ook de bur gemeester van Alkmaar, Mr. Dr. H. J. Wytema aanwezig. Het diploma B kon worden uitgereikt aan twee kleine meisjes van een jaar of zes, Dineke Stavenuiter en Ria Krou- weel. Het diploma A werd voorts behaald door 65 candidaten, slechts een tweetal moest worden afgewe zen. Het B-diploma behaalden ver der nog 41 candidaten. 4 Kregen het C-diploma. COÖRDINATIE PURMEREND EN OMSTR. PURMEREND. Plannen zijn in voorbereiding bij het algemeen afdelingsziekenfonds „Purmerend en Omstreken" alle organen, die werk zaam zijn op het gebied van de Volksgezondheid, samen te brengen in een overkoepelend orgaan. Dit orgaan zou dan, met volledig be houd van de zelfwerkzaamheid van de samenstellende verenigingen, een voorlichtende en coördinerende taak moeten hebben. Men denkt na 1 November in Purmerend en omgeving tot defini tieve stichting te geraken. Vele ge meentebesturen en andere instanties hebben reeds adhaesiebetuigingen ge zonden, waarvan wij o.a. noemen de gemeentebesturen van Purmerend, Monnikendam, Ilpendam, Kwadijk, Middelie, Warder, Landsmeer, Broek in Waterland, Oosthuizen, Beemster. Het Witte Kruis van Pur merend, Beemster en Marken en verscheidene kerkelijke gemeenten. Nieuws van „De Reisduif" DE RIJP De uitslagen van de wedvlucht vanuit Duffel (B.) welke verleden Zondag werden gehouden is als volgt: De duiven werden gelost om 8.10 uur, de eerste duif kwam aan te 10.32.5 uur. 1 3 6 7 11 22 24 29 P. Ri- teco; 2 8 27 A. Dootjès; 4 C. Boots; 5 16 19 J. Spekken; 9 13 14 15 23 28 J. B. Sassen: 10 17 26 G. Klinkhamer. 12 18 J. Schipper; 20 J. Mul; 21 C. Nieu- weboer; 25 J. Knegt. (Van onzè parlementaire redacteur). Voor het eerst sinds de bevrijding is de tuinbouw weer in nood, aldus de heer Groen (KVP) Dinsdag avond in de Tweede Kamer bij de behandeling van het Landbouw-Ega- lisatiefonds. De afgevaardigde gaf toe, dat er ook goede jaren zijn ge weest, maar de hoge belastingen maakten het onmogelijk om fe reser veren. Dit geeft de tuinbouw het recht om thans andermaal om steun te vragen. De bedrijven moeten in stand worden gehouden. De heer Groen was van mening dat een en ander het best zou kun nen geschieden door deelname van de Overheid in de prijzenfondsen. De heer de Ruiter (CH) bleek een zelfde mening te zijn toegedaan. Ten aanzien van het Landbouw- Egalisatiefonds in het algemeen merkte de heer Engelbertink (KVP) op, dat het niet meer beantwoord aan zijn eigenlijke doel. Dat doel was de agrarische sector de helpen de hand te bieden. Het fonds be weegt zich thans echter in hoofd zaak op het terrein van de levens middelensubsidies ten behoeve van de consument. De koude grond tuin ders van '50 zullen de eersten zijn om dat te bevestigen. De heer de Hartog (WD) waarschuwde minis ter Mansholt om niet te spoedig maatregelen ten behoeve van de consument te nemen, waarvan de producest de last moet dragen. De laatste tijd bespeurde hij weer de neiging om juist de boeren onder druk te zetten, maar die pasten er voor om de pakezel te worden van de huidige moeilijkheden. Dat de boter zo goedkoop naar Engeland ging, was verschillende afgevaardig den een doorn in het oog. De heer Bieuwenga (AR) vroeg zich in" dit verband af of het behoud van de Engelse markt nu wel beslist nood zakelijk was. Zo waren er op de ver schillende terreinen van de agrari sche sector allerlei wensen en klach ten. De heer Vondeling (PvdA) verdedigde de ordening, de heer de Hartog (WD) gaf toe, dat ook het huidig'c stelsel, dat meer vrijheid geeft, zijn doeltreffendheid in de practijk nog moet bewijzen. Er kan pas een oordeel geveld worden als er onverhoopt afzetmoeilijkheden zouden komen. De Tieer Borst (com.) was intussen al lang met zijn nor- deel gereed. Wij snelden de econo mische crisis tegemoet als wij onze landbouwpolitiek niet meer op Oost- Europa gingen richten. GEMEENTE-AMBTENAAR GEARRESTEERD ASSEN, 14 Sept. De ge meente-ambtenaar A.A. te Gieten, werkzaam ter secretarie te Rolde, is door de rijksrecherche in hech tenis genomen en in het huis van bewaring te Assen ingesloten. Hij wordt er van verdacht zich een groot bedrag te hebben toege- eigend ten nadele van de ge meente waarvoor hij werkzaam was. Hem was de administratie toevertrouwd van de kostwinners vergoedingen voor militairen, de z.g. evacuatie-uitkeringen en de overbruggingsgelden. Door tal van manipulaties met betalingsman daten e.d. is het hem gelukt de gemeente voor een bedrag, dat in de duizenden zou lopen, te bena delen. Het onderzoek is nog gaande, zodat het juiste bedrag nog niet bekend is. Geen dienstweigering H. J. v. d. L. uit Beverwijk, in middels student in de theologie, had geen gevolg gegeven aan een oproep om zich in Heiloo te laten keuren voor de militaire dienst. Hem hadden twee oproepen be reikt, op de eerste waarvan hij 'n bericht van verhindering had ge zonden, Hij leed aan een kaak ontsteking. Op de tweede oproep had hij niets van zich laten horen. Ook toen was hij door zijn kaak ontsteking verhinderd geweest. De officier sprak van verdachte's non chalance, die grensde aan een strafbaar feit. Hij requireerde ont slag van rechtsvervolging. De uit spraak luidde conform. WEERSVERWACHTING meedegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. WISSELEND BEWOLKT Wisselende bewolking met vanavond in het Zuid-Oosten van het land nog enige regen en morgen later enkele ver spreid voorkomende buien. Vannacht in het Zuid-Oosten van het land zwakke overi gens matige en aan de kust later vrij krachtige Zuidwes telijke wind. Iets lagere tem peraturen. PELS' Geurige rijpe citroenschil, getrokken op fijne Holl. jenever. Per liter f4.40 4 BENOEMING BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd als con rector van het St. Jacobsgesticht te Amsterdam de WelEerw. Hr. J. B. Rosenhart, die kapelaan was te Amsterdam (H. Maria Magd.). MARKTBERICHT VELING M.E.O. Koopmans blauwe 7.80—8.10. Bintje grof 8.10; Witte kool door gedraaid, Roode Kool 5.806.40, Bonen dubbele I 16.50—20.10; n 15 —16; Bieten 1 5—5.50; II 4—4.20; Peen doorgedraaid. Uien; gewoon 3.90—4.30; grof 4.50. Andijvie 6.60; Bloemkool B.I. 26.80—32.20, B II 13 19, C II 1012, Veevoer: bieten 1,01—1.41, peen 1.57, bonen 0.60 kool 0.10 per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 14 Sept. 17000 kg aardappelen, eerstelingen 9, grote 8.30, eigenheimers 6.80 8.30, bi. eigenh. 6.907.70, meer- landers 7.90, bevelanders 7.30, IJsel- ster 8.20, 7000 kg uien 4.305.40, gr. 3, driel. 6.80—7.80, nep 13.20—13.70, 2000 kg kroten A 5.80, B 4, 8000 kg rode kool 49.80, 11000 kg gele kool 3.505.20, 4000 kg groene kool 5—6.30, 213000 kg witte kool 4, 18000 kg slabonen 1519. ALKMAAR 13 Sept. Snijboon kas 99; koud 2047 per 100 kg; Sperci- bonen 1522; Spinazie 1642; Pos telein 1622; Tomaten 1218; An dijvie 6,5016; Sla 29; Bloemkool IA 30—38; I 20—28; n 8—18. Kom kommer 715: Rode kool 4.50-8,80; Groene kool 6,5010,30; Bieten 4— 7; Worteltjes 8—22; Uien 4—7; Sel derie 612; Peterselie 23,50; Claps 2235; Triumpf d. Vienne 35 50; Appels Transparant Cronsel 12 28; Jam. Grieve 3849; Zigeune rin 1518; Pruimen 2757; Drui ven 5583; Augurken fijn 4779; middel 2238. WARMENHUIZEN 14 Sept. Schotse muizen 8.409.60; drielin gen 7.107.50; Witte eigenheimers 7.408.40; blauwe eigenheimers 7.20 7.80; bientjes 8.10; 500 kg uien 5.50; drielingen 6.206.80; Nep 11.40; 500 kg bieten 5; 4200 kg rode kool 5; 2400 kg gele kool 3.605.30; 93.000 kg witte kool 4. Dure benzine P. S. V. uit Heiloo, die met f 50 Nederland had verlaten en met f 20 uit Frankrijk was teruggekeerd, na dat hij f 30 buitenslands besteed had aan benzine, werd wegens overtreding van het dewiezenbe- sluit, door de Alkmaarse economi sche politierechter, conform de eis van de Officier van Justitie, bij verstek veroordeeld tot f 25 of 15 dagen. ALKMAAR De Fa. Kofa kwam op de goede gedachte een tweetal pas-gereed gekomen wo ningen van de woningbouwvere niging „Goed Wonen", achter de Kabelstraat als modelwoning in te richten, teneinde het publiek eens te laten zien, hoe men ook een kleine woning gerieflijk kan aankleden. Er zijn in dit complex van vier blokken totaal 47 wonin- BERGEN Het programma voor de Zaterdagmiddag te houden Rode- Kruisoefeningen vermeldt de vol gende opdracht: „Als de gemeen ten Schoorl, Koedijk en Warmen- huizen door een windhoos zijn ge teisterd, wordt om 14 uur een dringend beroep gedaan om hulp aan de afdeling Bergen, waaronder genoemde dorpen resorteren. Uit de nog verwarde berichten wordt opgemaakt, dat alle inwoners van deze plaatsen in panische schrik zijn gevlucht, dat verscheidene ge wonden, verstoken van iedere hulp, zijn achtergebleven. Bruggen zijn hier en daar weggeslagen en wegen zijn door omgevallen bomen en zandverstuivingen totaal onbegaan baar. De trambaan AlkmaarWar- menhuizen blijkt echter nog intact te zijn". Aan de hand van deze berichten laat de commandant van Bergen de afdelingen gelegen tussen Alkmaar en Haarlem alarmeren, om met zo veel mogelijk personeel en mate riaal hulp te verlenen. De eerst opgekomen heipers wor den gezonden naar de getroffen te bieden, en om de juiste gegevens van de ramp door te geven aan de staf in Bergen. Uit deze berichten blijkt, dat 5 gewonden aan de an dere zijde van het kanaal liggen, de brug is weggeslagen, er zal met een ponton moeten worden overgesto ken. In Warmen'nuizen liggen ruim 20 gewonden, op enkele punten ge ïsoleerd op eilandjes; de trambaan is nog intact. De gewonden kunnen dus hier allen per treinstel worden afgevoerd. In Schoorl bevinden zich 14 a 17 gewonden. De duinweg is zodanig versperd dat toegang tot het dorp alleen mogelijk is via Schoorldam en dan nog via een breed water en door weiland. Hier moet dus een noodbrug worden ge slagen. Pioniers worden uitgezon den om de verbindingen te her stellen met noodbruggen en pon tons. Op korte termijn moet een nood hospitaal worden ingericht, waar voor een tent wordt opgezet, plaats biedende aan 40 gewonden. Een noodkeuken wordt ingericht voor gewonden en personeel. Ruim 100 personen nemen aan gen z.g. duplex- en simplex woningen. De duplex-woningen bevatten slechts een woonkamer, kleine slaapkamer, keuken, was gelegenheid, w.c. en keldertje, alles gelijkvloers. Voor bejaarde echtparen en pasgetrouwde jon gelui voor deze laatste al thans voorlopig voldoende ruimte, al is het waarmee woe keren, om er het nodige gerief te vinden. De fa. Kofa komt daarin tegemoet door b.v. in het kleine slaapkamertje van ca. 3 x 3 m. een z.g. tuimelbed te plaat sen; een 2-persoons bed, dat als een opklapbed wordt opgebor gen, doch los staat van de muur en dus vrij geplaatst kan wor den. De verschillende vertrek ken worden door Kofa smaak vol voorzien van vloerbedekking gordijnen en de nodige meube len. De fa. Heuseveldt, die ook een keukenuitrusting plaatste en een haard zetten voor het aardi ge gemetselde schouwtje in de huiskamer, laat zien, hoe 't toch al aardige keukentje practisch ingericht kan worden. De Simplex-woningen hebben ook een boven-étage; beneden vormen de twee kamers uit de duplexwoning één vertrek, met een „zitje" en een huiskamer gedeelte en boven zijn drie slaapkamers en een wasgelegen heid. Elke slaapkamer is op an dere wijze gemeubileerd, de een met een dubbel divanbed, de ander met een 2-persoons slaap kamer-ameublement, de derde met een Engelse slaapkamer. Natuurlijk heeft de fa. Kofa in haar magazijn nog een ruime keus van andere ameublementen dan die, welke men hier ge plaatst ziet, zodat eenieder de woning naar eigen smaak kan inrichten. (Va, Hel debaf over c gisteren in de Tv harde woorden. I Fens, dat in zijn minister Schokkii een aarzelende e Kamer op verschill Toch verbond de I slechts een waars hebben, aldus de mogen verwachte willen opbrengen. Over vier maand nister en Kamer e: ontmoeten. De K.V voornemens om c beleid van de mi keurig te volgen. E deling van de volj tingen zal moeten bewindsman er ind slaagd is om een b' van de achterstand opbouw in te halen laatste zinsnede 1 worden misverstaai Bruins Slot (a.r.) I tot het Marinebeleic hierbij tot soortgel sies. De minister, woordvoerder, praat gen heen. Wij mo< dat hij wat de taak rine in geallieerd treft, geen eigen heeft en dat is noj zwakste standpunt hebben kan. In zijn uitstekei rede ging de heer F er van uit, dat ons i der de druk leeft va nationale gebeurteni duidelijk wil horen aan toe is. Die duide zetting heeft de mini geven. Van zijn kant Fens het zo, dat het op korte termijn eet mogelijke, aaneenges op de been zal moet Daarin gaf hij ook D plaats. Om infiltratie Duitsland tegen te k zal het de beschikki nebben over een d politiemacht. Wat de defensie betreft, gele Duitsland dat het ree scherming tevens schept om een by dra ren, maar onder At] zag. In tegenstelling Bruins Slot stelde de zich op het standpunt nister Schokking op naai terrein zijn mar had gestaan. Op het I beleid had hij, zoals plaatsen om zo mogelijk reeds hulp deze oefening deel. zijn te Vrijdag Deze modelwoningen bezichtigen Woensdag, en Zaterdag van 2 tot 6 uur en Zondag van 2 tot 5 uur. Wij twijfelen er niet aan, of velen, die hier een woning zullen krij gen, zullen er een kijkje gaan nemen. VRIJDAG 15 SE PT) HILVERSUM 1 -402, 10.00 vpro; 10J20 vara; 90 vara; 19-30 VP">; 22.40 vpro; 23.00—24.00 i 100 Nieuws; 7.18 Gr Nieuws en weerberic Gramm.; 8.50 Voor de (9.30—9.35 wat 10.00 „Thuis", causerie* genwijding; 10.20 Grar Vor de Vrouw; 10.45 Pi, U.15 Voordracht; 11.35 SE300 Lichte ^e£jmgen; 1233 SF 13.00 Nieuws; 13.15 Orge] Voor de Vrouw; 14.00 Groene Kruis"; 14 30 K; en solist; 15.10 Voordr 16-°° FitaP ib.30 Voor de jeugd; 17 duo; 17.20 Muzikale caus Nieuws; 18.15 Felicitat Dubbelkwartet; 19.00 De bocht"; 19.15 Trio; 19.30 zoek bij anderen", caus, „Opvoedingswerk van nen", causerie; 19.55 20.00 Nieuws; 20.05 Boekb „0.15 Viool en piano; 20 dienstige causerie; 21 00 Programma; 21.40 De duo, Buitenlands overzicht; 22 mofoonmuziek; 22 40 causerie; 224.5 Avondwijd Nieuws; 23.15—24.00 Gran HILVERSUM 2 298 24.00 kro. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochten tiek; 7.30 Gramm.; 7.45 J bed en liturgische kalen Nieuws en weerbericht Gramm.; 9.00 Voor de Vr Schoolradio; 10.05 Gramr Voor de zieken; 11.40 Gran Angelus; 12.03 Promena en soliste; 12.55 Zonnewij: Nieuws en Katholiek nieu Lunchconcert; 13.45 Voor <3 14.00 Pianospel; 14.15 G; programma; 15.00 Schoolra, Amusementsorkest; 10.00 1 zieken; 17.00 Voor de 1 17.15, Kinderkoor; 17.45 orkest; 18.30 Voor de str: ten; 19.00 Nieuws; 19.15 R< uitzending; 19.35 Brabants 20.00 Nieuws; 20.05 De gew zegt er 't zijne van; 20.12 Traviata", opera: 21.15 „Ee teur neemt afscheid", 22.15 Actualiteiten; 22 25 muziek; 22.45 Avondgebed turgische kalender; 23.00 23.1524.00 Gramm, BRUSSEL 324 en 484 m. 324 m: 12.00 Gramm. (o Weerberichten)13.00 Nieuv Melodisch trio; 13.45 Gramr Nieuws; 17.10 Gramm.; 17 roeporkest en solist; 18.00 J 18.10 Voordracht; 18.20 V kinderen; 18.30 Voor de s 19.00 Nieuws; 19.30 Gramrr „Kinderweelde"; 20.00 Film I 20.15 Filmrevue; 20.30 Sym I orkest en soliste; 22.00 22.15 Verzoekprogramma; Nieuws; 23.05—24.00 Gramrr 484 m: 12.05 Omroeporkes I Niecws; 13.15 Dansmuziek; I '4.30 en 15.00 Gramm.; 16.0C I mofoonmuziek; 22.00 Nieuw; I 'venkoor; 16.30, 17.10 en 18.' I Kamermuziek; 22.50 Garmm Nieuws; 23.00 Gramm.; 23.55 I Korfbal

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2