Op Nederland's defensie-beleid kleeft het etiket „geheim" Noordkoreanen nu los van hun achterland Tien jaar achterstallige belasting bij de Omroep Ons land bereid troepen naar Duitsland te zenden Labour zet nationalisatie van zware industrie door Duitsland komt er goed af op New-Yorkse conferentie „Bewapen Duitsland" Aansporing tot soberheid Bijna twee ton brandschade De zee knabbelt aan Ameland EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Fiscus grijpt de Omroep BETALEN! De A.V.R.O.: anderhalf millioen Autodieven wilden hem verpletteren MINISTER SCHOKKING ZWIJGZAAM Zeventig nieuwe spoorwegrijtuigen De vijf procent in land- en tuinbouw Marine niet het stiefkind Churchill in de aanval Nlaar zelfstandigheid „Onwettig en van geen waarde" Scheepsberichten Nieuw Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m.. minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct-, resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nedert. Credietbanfc HET EEH Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel A S H i/AN HEDEN Pag. 1 Vrijdag 15 September 1950 4 46e jaargang No. 1 1967 Kontoren: HOORN. Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lUnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 LONEN EN PRIJZEN: (Van onze parlementaire redacteur) II. (Slot) Het kan voorts zijn nut hebben er nog eens op te wijzen, dat deze nieuwe loonsverhoging, hoe vreemd dat ook klinken moge, een wegwijzer is op de weg naar soberder leven en harder wer- i ken. Waardoor wordt deze loons- I verhoging immers gemotiveerd? Bij de vorige loonsverhoging heeft de regering terecht gesteld, dat het eigenlijk niet kon. Het was een voorschot op een hogere arbeidsprestatie. Is die inderdaad door werkgevers en werknemers geleverd? Wij geloven van niet. Ons eerste voorschot is dus nog ongedekt, en nu nemen wij zelfs een tweede met alle risico's van dien. Wel wordt er op gewezen, dat de laatste tijd door het be drijfsleven grotere winsten zijn gemaakt, maar in het licht van de regeringspolitiek van de laat ste tijd bezien was dat ook hard nodig. De regering is niet onge voelig gebleken voor de waar schuwingen, dat zl' bezig is de kip te slachten, die de gouden eieren legt. Het wetsontwerp Belasting herziening 1949, de afschaffing van de ondernemingsbelasting, de verfijning van de dividendenstop, het waren alle maatregelen, die de bedoeling hadden om de lasten van het bedrijfsleven te verlich ten, zodat meer geld zou over blijven voor nieuwe investerin gen. Nieuwe investeringen, nieu we fabrieken, en dus meer werk gelegenheid en hoger productivi teit. Als men nu eenzijdig de nadruk legt op de hogere winsten, zou dat betekenen, dat de belastingpoli- tiek van de laatste tijd radicaal fout is geweest. Wij mogen dat niet aannemen en moeten er dus van blijven uitgaan, dat deze win sten gébruikt dienen te worden voor het scheppen van meer werk gelegenheid en niet mogen wor den opgegeten. Of de beschikking over gelden als deze zonder meer aan het be drijfsleven kan worden overge laten, is een vraag die vooral in het licht van hetgeen wij over de verantwoordelijkheid van het be drijfsleven hebben opgemerkt, zal moeten worden beantwoord. Maar in elk geval is het ook nu niet zo, dat de loonsverhoging uit de winst van de bedrijven wordt be taald. Dat zou alleen het geval zijn geweest wanneer de regering tegelijk een prijsstop had afge kondigd. Nu is echter de mogelijk heid geschapen om ook deze loons verhoging door te berekenen. Vooral deze omstandigheid stem pelt deze loonsverhoging tot een gevaarlijk avontuur. Ook met alle begrip voor de noodzakelijkheid ervan moeten Wij ons dat wel be wust blijven. Ook dé regering, aldus het com muniqué, beseft „dat door het toepassen van een loonsverhoging de productiekosten van het be drijfsleven zullen toenemen en de concurrentievoorwaarden zullen worden verzwaard". Met deze loonsverhoging zijn we dus weer wat dichter in de gevaarlijke spi raal geraakt. De doorberekening zal de prijzen doen stijgen en in feite dus toch ons levenspeil aan tasten. Heeft zij daarnaast nog tot gevolg, dat onze export er minder door wordt, dan betekent dat, in plaats van werkverruiming werk- vermindering. De overweging dat andere landen met soortgelijke moeilijkheden kampen, kan bij deze sombere overweging een kleine troost zijn. Wij wezen er reeds op, dat ook deze loonsverhoging ons levens peil niet ongerept laat, omdat zij immers in de prijzen merkbaar zal worden. Maar er is meer. Van overheidswege werd ons voorge- cijferd, dat de kosten voor levens onderhoud met 4 pet. zijn gestegen en dat er dus nog een speling blijft van 1 pet. Bij deze becijfe ring waren echter de prijsstijgin gen van gisteren en eergisteren niet meer verrekend en ook werd buiten beschouwing gelaten dat een deel van de loonsverhoging naar de belastingen gaat. Vooral als men rekening houdt met de mogelijkheid, dat er ook „morgen en overmorgen" nog prijsstijgin gen zullen zijn, wordt het duide lijk, dat deze loonsverhoging in feite een wegwijzer is in de rich ting van de versobering. Voor ver schillende categorieën is zij dat nu reeds ongecamoufleerd. Er zijn mensen, die van kleine, vaste inkomsten moeten leven, inkomsten die geen verhoging zullen ondergaan. Er zijn de kleine zelfstandigen, die zozeer in nood verkeren, dat zelfs de scha mele kinderbijslag, die thans op stapel staat, voor hen betekenis heeft. Ook zij ondervinden de na delen van de prijsstijging, zonder dat er een compensatie tegenover staat. Tenslotte zijn er de arbei ders, die de vorige 5 pet. niet hebben ontvangen en die nu mis schien zelfs 10 pet. onder het levenspeil van anderen zullen zakken. In hoeverre de dispensa tiemogelijkheid voor de nieuwe loonronde zal worden toegepast, moet nog worden afgewacht. Voor ons gevoel is deze loons verhoging een laatste wanhopige poging om aan een verlaging van ons levenspeil te ontkomen. Het is begrijpelijk en verklaarbaar, dat zij werd ondernomen. Maar in elk geval is het zaak tegelijk de harde werkelijkheid onder het oog te zien. Andere moeilijkheden, die in hetzelfde vlak liggen, blijven nog onopgelost. Er moet nog voor be paalde groepen compensatie ge vonden worden voor de huurver- De Spoorwegen gaan binnenkort nieuw materiaal in gebruik nemen. Van het nieuwe model personenrijtuig (boven) zullen 20 wagens tweede klas en 40 wagens derde klas in gebruik worden gesteld, terwijl er bovendien 10 wagens gaan rijden, die voor de helft als bagagewagen dienst zullen doen en voor de andere helft als bar zullen worden gebruikt. In totaal zullen er 50 nieuwe Franse locomotieven (onder) in gebruik worden genomen. HILVERSUM. Drie der grote omroepverenigingen, de A.V.R.O., K.R.O. en V.A.R.A., hebben van de belastingdienst inspectie Am sterdam bericht ontvangen, dat moet worden gerekend op een belangrijke navordering over de laatste tien jaren van de exploi tatie der radiobladen en de daar mede behaalde winsten. Deze bedragen zijn voor de om roepverenigingen zeer verschil lend, daar bijv. de A.V.R.O. de Radiobode zelf exploiteert en de V.A.R.A. en K.R.O. hun gidsen exploiteren in samenwerking met twee grote uitgeversbedrijven te Amsterdam. Voor de A.V.R.O. echter zou het bedrag der navordering, naar ver luidt, anderhalf millioen gulden bedragen. Binnenkort zullen be sprekingen worden geopend tus sen de belastinginspecties en de RECHERCHEUR ERNSTIG GEWOND ALMELO. De 18-jarige sla gersknecht J. v. d. D. uit Almelo en een 25-jarige fabrieksarbeider L. S. uit Adorp hebben gisteren op de Wierdensestraat te Almelo een autodiefstal gepleegd en na derhand, toen een moedige recher cheur van politie op de treeplank van de gestolen auto sprong en hen tot stóppen sommeerde, gé- tracht deze politieman tussen de auto en een boom te verpletteren. De poging mislukte daar de re chercheur zich tijdig liet vallen, waarbij hij ernstig gekwetst werd aan hoofd en benen. De auto raakte de boom, reed tegen het trottoir op en kwam via een tuin hek, dat omver werd gereden, in een tuin tot stilstand; v. D. is gegrepen, S. sloeg op de vlucht. hoging en hoe de premie voor een wachtgeld- en werkloosheidsver zekering zou kunnen worden op gebracht, wordt steeds minder duidelijk. Wij kunnen nu eenmaal niet meer verteren dan wij ver dienen. Als dit harde woord toch gesproken moet worden, is het beter dat dit vandaag gebeurt dan morgen. omroepautoriteiten ten einde een oplossing te bereiken. De A.V.R.O. zou als hij opeens anderhalf mil lioen gulden moet betalen „be langrijk belemmerd" worden in het ontplooien van zijn zaak. Het is niet bevreemdend, dat de N.C.R.V. niet onder deze na- vorderingsbesluiten valt .daar de exploitatie van het orgaan dezer omroepvereniging in Wageningen geschiedt en dus onder een an dere belastinginspectieressor teert. DUIZEND BELGEN VOOR KOREA België heeft de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties officieel ervan in kennis gesteld, dat het een contingent van 1000 man wil bijdragen tot de troepen van de Verenigde Naties in Korea. Gisteravond verscheen de Minister van Oorlog voor de leden der Tweede Kamer, die het hem in de afgelopen dagen zo lastig hadden gemaakt. De Minister zou antwoord geven op tal van klemmende vragen. Is dat ervan gekomen? Waar het de gedetail leerde opmerkingen betreft, zeker niet. Wellicht werd deze stugheid veroorzaakt, doordat onze defensie zich op internatio naal niveau beweegt. De minister kan niet vrij-uit spreken. IN MEI 1951: Gisteren hebben de Nederlandse Spoorwegen op het traject Utrecht Arnhem een rit gemaakt met het eerste afgeleverde exemplaar van de in bestelling zijnde door gangsrijtuigen. De totale order van deze nieuwe rijtuigen bestaat uit 20 tweede-klas, 40 derde klas en 10 gecombineerde bagage- en restauratierijtuigen. De gehele order moet in Mei 1951, met ingang van de nieuwe zomerdienstregeling, afgeleverd zijn. Dat is het tijdstip, waarop ook de Twenthe-lijn geëlectrifi- ceerd zal zijn. Alle zeventig rijtui gen, dus ook de restauratiewagens, zijn bestemd voor de electrisch getrokken express-treinen op de lange afstand-trajecten tussen het Westen en Maastricht, Twenthe, Groningen en Leeuwarden. De electrificatie van de lijn naar het Noorden zal naar verwacht wordt in Mei 1952 zijn voltooid. De nieuwe isj tuigen behoren tot het meest moderne spoorwegma- terieel. Zij zijn uitgerust met een T.L.-buis verlichting en hebben dezelfde licht-blauw-groene kleur als de nieuwe electrische locomo tieven. Ten aanzien van de door de re gering vastgestelde loonbijslag deelt de stichting voor de Land bouw mede, dat voor de landbouw in engere zin (akkerbouw en vee houderij) door de centrale organi saties geen dispensatie zal worden aangevraagd. Deze bijslag dient dus, te rekenen van 4 September, te worden ingevoerd. De drie centrale landbouworga nisaties, te weten: de Katholieke Ned. Boeren en Tuindersbond, het ■Koninklijk Ned. Landbouwcomité en de Ned. Christelijke Boeren en Tuindersbond delen mede, dat zij bij het college van rijksbemidde laars voor de bedrijfstak tuin bouw dispensatie hebben aange vraagd van de 5 pet. loonsverho ging. De minister merkte op, dat voor een bepaald deel der dienstplich tigen de diensttijd tot 18 maanden wordt verlengd. Dat was geen nieuws. .Opmerkenswaardig is in middels wel de mededeling, dat de regering zich bereid verklaard heeft landstrijdkrachten voor Duitsland te leveren. Het tempo, waarin de lucht macht zal worden opgebouwd, kan dank zij de buitenlandse hulp, worden opgevoerd. Misschien gun nen ook de schepen voor de nieu we vloot iets eerder gereed ko men. Er komt voorlopig geen staats secretaris voor de luchtmacht, om dat eerst de hangende plannen moeien worden uitgewerkt. De vloot zal in geen geval worden verzwakt ten bate van land- en luchtmacht. De bewindsman gaf toe. dat een aantal van 456 personen bij de Generale Staf -iderdaad groot is. Hierbij zijn echter ook alle bur gers inbegrepen. De geestelijke verzorging zal niet aan wijzigin gen onderhevig zijn. En voor het overige? Er zal in de defensiecommissie ruim gele genheid zijn voor vertrouwelijk .overleg. Dat was alles, wat de Minister kon z-=*gen. Hedenmid dag zal het woord zijn aan de staatssecretarissen. De ^eer Vor- rink ontving de uitnodiging ver schillende kwesties eens nader bij de Minister te komen bespreken. Onder vier ogen dan.... LONDEN (Reuter). Het was alsof een bom barstte in het Britse Lagerhuis, toen gistermiddag de Minister van bevoor rading, Strauss bekend maakte, dat op 2 October a.s. de benoe mingen voor de staalcommissie zullen geschieden. Dit betekent, dat de nationalisatie van de Britse zware industrie binnen enige maanden een feit zal zijn. Niemand, en de consêfvatiévé leider Churchill wel het aller minst, had dit besluit van de re gering verwacht. De conservatie ven hoopten, dat de Labourrege- ring de binnenlandse rust in deze critieke tijd niet in gevaar zou brengen door opnieuw het nete lige probleem van de nationalisa tie ter berde te brengen. Vandaar ook dat de conservatieven in de laatste dagen zich geheel achter de regering hadden geschaard. De situatie is nu met één slag veranderd. Churchill sprong on middellijk op en noemde het be sluit van de regering roekeloos en lichtzinnig". Hij diende een motie in waarin wordt betreurd dat En geland op een allercritiekst sta dium van zijn nationale veiligheid wordt ondergedompeld in een heftige politieke controverse van binnenlandse politieke aard". Uitdaging aangenomen. In de wandelgangen werd ver nomen dat de regering besloten heeft Churchills uitdaging aan te nemen en zijn motie als een van wantrouwen .te zullen beschou wen. Als de motie wordt aangeno men, zal de regering aftreden en NEW YORK (Reuter). De ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Drie",Bèvin, Schu- man en Acheson, hebben gisteren de gehele morgenzitting gewijd aan het vraagstuk der West-Duitse herbewapening en het deelnemen van West-Duitsiand aan de verde diging van West-Europa. De drie hoge commissarissen hadden een ontwerp opgesteld voor de uitbreiding van de West- Duitse politie. Men meent, dat Engeland en Frankrijkhet Ame rikaanse standpunt nader komen om. Duitse militaire contingenten deel te laten uitmaken van de Noord-Atlantische verdédigings- strijdkrachten. De ministers zou den van oordeel zijn, dat de be ëindiging van de staat van oorlog onmiddellijk aanvaard dient te worden en dat aan Duitsland een grotere maté van zelfstandigheid gegeven dient te worden in zaken van de buitenlandse politiek en sommige binnenlandse aangele genheden, zoals die van de han del. Bij de middagzitting werd „het vraagstuk van het opvangen van de communistische expansie in Azië en de invloed van het com munistische China" behandeld, alsmede de kwestie van het Ja panse vredesverdrag. Men werd het er over eens, dat „onmiddellijk doelmatige stappen" moeten wor den genomen ter versterking van de verdediging van Europa en Aizë tegen een mogelijke aanval, aldus het communiqué. De verster king der defensie noemden de mi nisters het dringendste der belang rijke vraagstukken, waarvoor de wereld zich op het ogenblik ge steld ziet. DR. ADENAUER OVER DE OOSTDUITSE VERKIEZINGEN BONN. De West-Duitse rege ring heeft Donderdag in het par lement haar afkeuring uitgespro ken over de verkiezingen, die op 15 October in Oost-Duitsland zui den worden gehouden. Bonds- kanselaar Adenauer, die een ver klaring namens de regering af legde, noemde deze verkiezingen „onwettig en volgens democratisch recht nul en van gener waarde". Bij de Oost-Duitse verkiezingen zal de bevolking alleen kunnen stemmen op een enkele lijst, waarop candidaten voorkomen, die door het onder communisti sche leiding staande „nationaal democratische blok" zijn voorge steld. De socialistische afgevaardigde Wehner diende in de Bondsdag een motie in uit naam van alle partijen behalve de communisten. In de motie wordt de regering verzocht verstrekkende maatrege len tegen het communisme in West-Duitsland te nemen. HENGELAAR VERDRONKEN Gistermiddag is een bootje waar in twee mannen zaten te vissen ter hoogte van de oostelijke golf breker in het IJ te Amsterdam door een z.g. zandbak overvaren. De mannen sprongen juist bijtijds overboord. Zij wilden zich zwem mend in veiligheid brengen. Een hunner is dat gelukt. De ander, de 49-jarige C. R. uit de Recht- boomsloot, is daarbij verdronken. CANADA ZENDT GEEN TROEPEN NAAR EUROPA OTTAWA. Canada is op het ogenblik niet voornemens twee of drie divisies naar Europa te zenden, om te helpen een strijd macht van 60 a 70 divisies op de been te brengen, zo heeft Louis Saint-Laurent in het parlement verklaard. nieuwe algemene verkiezingen uitschrijven. Churchill eiste, dat zijn motie Dinsdag in behandeling zou worden genomen, waarin de rege ring toestemde. De wet op de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie, die door het vorige parlement is aangeno men, voorziet in overdracht van deze industrie in handen van de regering op 1 Januari 1951. AAN BOERDERIJBRANDEN Onder de gemeente Zevenber gen is gistermiddag brand uitge broken in de kapitale boerderij van de heer Maris. Binnen tien minuten, stond de schuur in lichter laaie en ging met graan en land- bouwinventaris, waarvan de waarde f 100.000.bedraagt, ver loren. Eveneens door onbekende oor zaak brak brand uit in een nood- landhouwerswoning te Nuland. Het dak, dat met stro gedekt was, stond spoedig in lichter laaie. Heel gauw sloegen de vlammen over op een nabij gelegen boer derij. De inboedel van deze boer derij kon nagenoeg gered wor den. Ook de schuur van een buur man vatte spoedig vlam. De brandweren uit 's-Hertogenbosch en Geffen waren spoedig ter plaatse. Een boerderij brandde totaal uit. De verzekering dekt ge deeltelijk de schade. Deze wordt geschat op f 80.000. MINISTER STIKKER: NEW YORK (Reuter) Bij zijn aankomst te New York voor de bijeenkomst van de Noord-Atlan tische Raad heeft mr. D. U. Stik ker, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, verklaard, dat Nederland herbewapening van Duitsland als noodzakelijk aan vaardt. De minister meende een verbe tering te kunnen constateren in de toestand over de gehele wereld zowel als in Korea. Oranje van Djakarta naar Amsterdam, passeerde op 13 Sept. Burlings. Sibajak (in convooi met Zuiderkruis) van Djakar ta naar Rotterdam (troe pen), vertrok op 13 Sept. van Djakarta. General Bailou, vertrok op 13 Sept. van Djakarta. Goya (troepen en gezinnen) van Djakarta naar Am sterdam, passeerde op 13 Sept. Daedalus Rif. Ormonde (burgers) Djakar ta-Rotterdam, vertrok op 10 Sept. van Aden. TOKIO. Het wekenlange beu ken van de Superforten der Ame rikaanse luchtmacht op de ver bindingslijnen der communisten en op de depots in het achterland begint thans effect te krijgen. Gen. McArthur heeft verklaard, dat de Noord-Koreanen voor een groot deel afgesneden zijn van hun be voorradingsbronnen. Dit was al eerder gebleken uit verklaringen van gevangen geno men Noord-Koreaanse officieren. Sinds het begin van de politionele actie in Korea zijn er 24.000 ton bommen afgeworpen. De Noord-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft te Lake Success opnieuw tegen de bombardementen geprotesteerd. Hij verklaarde in een telegram dat Amerikaanse bommenwerpers de gehele zware industrie van Ko rea en het grootste gedeelte van de middelzware en lichte indus trie hadden vernietigd. De Zuid-Koreanen zijn in het noord-oosten ongeveer drie kilo meter opgerukt. Zij staan hier ten noorden en ten oosten van Jongt - sjon. Overigens kwam het nergens Met zes stemmen vóór, drie tegen en twee onthoudingen werd de Russische resolutie verworpen om een vertegenwoordiger van communistisch China uit te nodigen bij het debat over de Mandsjoerijse kwestie. Dr. Tingfoe E. Tsiang (rechts), Malik (links) en Warren Austin (midden). tot acties van betekenis. Ten Noor den van Taegoe beschoten hou witsers de stellingen der commu nisten met projectielen van 200 pond. Zuid-Koreaanse landing. Zuid-Koreanen hebben heden morgen vroeg een landing uitge voerd enkele km. ten noorden van Pohang. De operatie, waar van de bijzonderheden nog niet bekend zijn, zou naar men meent ten doel hebben, het door de Noordelijken bezette Pohang te omsingelen door een aansluiting met andere troepen der V.N. in het gebied tot stand te brengen. BUNKER WERD EN PASSANT INGESLIKT (Van onze correspondent) HOLLUM. In de nabijheid van hoofd B. een der vier strek dammen welke door Rijkswater staat ter beveiliging van de be dreigde zuid-westkant van het eiland zijn aangelegd, is Woens dagmiddag door de zee een gat in het strand geslagen van 40 meter breed, 80 m. lang en 7 tot 11 m. diep. Het gat strekte zich uit van af de waterlijn tot aan 4 m. vanaf de duinrand. Gistermorgen knab belde de zee hier echter nog eens drie meter van af, zodat de duin rand practisch bereikt is. Hoewel het verloop van deze oeverval door Rijkswaterstaat met belang stelling wordt gadegeslagen, maakt men zich nog geen ernstige zorgen, daar dergelijke gaten meestal na verloop van enige we ken vanzelf weer dicht slibben. Op de plaats waar thans het gat is geslagen, bevond zich nog een betonnen bunkertje, destijds door de Duitsers in de duinen gebouwd. Ook dit overblijfsel van de Duitse bezetting is thans totaal verdwenen. Typerend is het, naar deskundigen ons mededelen, dat het scheuren van dergelijke gaten in het strand practisch nooit ge beurt bij stormweer, maar meestal bij het buiige slechte weer zoals we dit de laatste dagen hadden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1