Koude sociale oorlog Labour-regering won Duitsland Drie De gemeenten komen niet in budgetaire moeilijkheden :uropese ENKELE GREPEN Looddiefstal kostte 60gld. boete Drié uit de Rijksbegroting Vluchtelingenzorg op Korea Kaas voor Amerika ging naar Venezuela Voor de Alkmaarse politierechter Westerse politiek is brokkelig 421 miliioen naar het Gemeentefonds Buitenlands overzicht Het Atlantisch leger in wording met voorsprong van 6 stemmen Nederland in de Veiligheidsraad? WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1950 PAGINA 5 rland en andere Evtro- n gehad voor kellners. nen uit het hotel- en Duizenden Berlijners op snelle voeten met et parcours van 2000 issen de biervatrollers tan Berlijn"nadat het van champagnefles- de „nodige stappen" imissie in West-Duits- diging van de staat van Frankrijk enerzijds en »n, dat een eventuele t worden als een aanval ïag worden opgevoerd ver dit ten goede komt efensie-inspanningen van ;en". lesluiten, zo wordt in po- :ringen opgemerkt, bete- ;n belangrijke stap in de van de terugkeer van i in de West-Europese otschap en de consolida- le West-Europese inspan- im een basis te leggen vrede en de vrijheid, loeling is een verenigd d, dit zal niet te verwe- zijn zolang de Sovjets tische verkiezingen nege- Politieleger stellen van een nationaal ger acht men niet ge- jok het Duitse volk zou willen. Vandaar het in t epen van een mobiele po- ït in de deelstaten, waar- gecentraliseerd orgaan de *il hebben. rdt door de ministers bij anden op aangedrongen de staat van oorlog met d te beëindigen. Duitse commentaren uer heeft een druk be- ersconf eren tie gehouden ;d, dat de huidige nota stiger gesteld was dan de ocumenten. Er groeide eer begrip van toenade- ormalige Duitse generaal die in 1942 wegens een met Hitier aftrad, heeft d, dat een politiemacht ïer zou zijn dan 'n leger. ENKOMST GETEKEND IS, 19 Sept. (Reuter). awoordigers van de 17 die aan het Europese her- ramma deelnemen, heb- daag te Parijs de overeen- nzake de Europese beta- e getekend. ondertekening van de e betalingsunie werden raad der organisatie voor e economische samenwer- volgende landen gekozen i van de bestuursraad, die lezicht van de O.E.E.S. de zal hebben van de beta- e en haar gelden zal be- [talië (president), Frank- Engeland (vice-presiden- snemarken, Nederland en id. Binnenkort zal nog een lid van de bestuursraad gekozen. de poort en sloot ze weer ader dan al thuis?" 3 precies! Ik denk dat hu oren heeft, want hij is to- z'n humeur thuisgekomen, dit nog!" zo lang ben ik toch met veest!" lang genoeg, dat vader weet. Zeg maar niets en r gauw stil naar boven, b je toch zo iets kunnen r moeder, ik kon er toch n doen. Ik moest met alle binnen komen. Hij is echt r. Ik wou, dat U dat eens had! Een mooie kamer is n meubels nu maar., morgen., mor- uste zij Marie's luidruch- Bij het binnengaan kneep Marie nog eens stevig in •m. „Je houdt je mond, it zijn stoel aan de haard ie Reuver langzaam uit zijn [ij zag er donker dreigend g had hij zijn handen op maar de vuisten trilden, id stond hij nu voor haar der. i blijft er daar voort weg en geen omgang met dat volk! Dat is de tweede laar ik waarschuw jou derde!" Wordt vervolgd. De Rijksbegroting is een staatsstuk, waar ongetwijfeld belangwekkende cijfers in staan vermeld, maar waarvan er vele zijn, die de doorsnee burger weinig zullen interesseren. Uit enkele toelichtingen hebben wij echter zo hier en daar een greep gedaan, hoewel het een beknopte opsomming inhoudt van enkele feiten: In de toelichting op de begro ting van het Zuiderzeefonds wordt gezegd, dat voor zover het de' N.O.P. betreft, wordt ver wacht dat in 1951 nog 25.000 h.a. in staatsexploitatie zal zijn. In ronde getallen zullen hiervan 5000 h.a. als grasland worden ge ëxploiteerd, waarop 18000 stuks vee kan worden ingeschaard, 5000 h.a. wordt met klaver bezet en de overblijvende 15.000 h.a zal in hoofdzaak met granen worden ingezaaid. De bouw van boerderijen en woningen buiten de dorpen om zal met kracht worden voortgezet. De ervarin gen met de geprefabriceerde landbouwschuren zijn dermate gunstig wat de bouwtijd betreft, dat men dit zal voortzetten. Inzake indijking en inpolde ring van de Oosterpolder zal in 1951 en 1952 nog een bedrag no dig zijn van f18.000.000, terwijl voor dijkwerken en grondverbe teringen een bedrag van f24.000.000 is uitgetrokken. Voor de Wieringermeer zal nog een bedrag van f2.500.000 worden besteed, maar mot het oog op de slechte financiële toe stand staan slechts de urgentste werken op de lijst die een be drag vragen van f400.000, Uit de begrotingstoelichting DODELI|K VERKEERSONGELUK TUK Zondagavond had bij de Coöperatieve Zuivelfabriek „Ons Belang" een ernstig ver keersongeluk plaats. De ruim 30- jarige Klaas v. d. Lubeck uit de buurtschap „De Baars" verliet met de melkwagen het terrein van de zuivelfabriek om huis waarts te keren. Juist toen de man met paard en wagen de rijksweg op reed kwam uit de richting Steenwijk een vrachtauto, bestuurd door R. K. uit Steenwijk. Een botsing was onvermijdelijk. In volle vaart werd de melkwagen in de flank aangereden en meege sleept. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De heer Lubeck, die vermoedelijk voor op de wa gen heeft gezéten, werd op slag gedood en op onherkenbare wijze verminkt. Het paard kwam er met de schrik af, alsmede de chauffeur van de vrachtauto. Het slachtoffer laat een vrouw en 2 kleine kinderen achter. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De meervoudige kamer van de Alkmaarse arrondissementsrecht bank heeft gisteren uitspraak gedaan in de volgende zaken: J. M„ Alkmaar .diefstal, meer malen gepleegd, eis: 6 maanden voorwaardelijk met oplegging van bijzondere voorwaarden, w. o. opname in kolonie; uitspraak- conform, A. M. W. en C. M. S. te Uit geest, valsheid in geschrifte, tus senvonnis: zaak terugverwezen naar rechtercommissaris voor nader onderzoek door een twee de schriftkundige. C. C„ Den Helder, verduiste ring; vonnis: 5 maanden met af trek, door te brengen in de bij zondere strafgevangenis. J. v. H., Sluis, heling, vonnis: 4 maanden, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis. B. S„ Amsterdam, diefstal, eis 9 maanden jeugdgevangenis, uit spraak 1 jaar, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis voor jongelieden. E. M. T., zonder vaste woon plaats, diefstal; eis: 8 maanden voorwaardelijk; uitspraak 8 mnd met aftrek. D. S., Oterleek, mishandeling, eis f 100 of 40 dg., uitspraak f 40 of 20 dg. F. S„ Alkmaar, zedendelict, uitspraak 124 dagen gevangenis straf met aftrek, voorwaardelij ke ter beschikkingstelling aan de regering, met drie jaar proeftijd. P. de B., Alkmaar, verduiste ring, eis 8 maanden met aftrek, uitspraak: zaak terugverwezen naar rechtercommissaris voor nader onderzoek. T. van E„ Alkmaar, diefstal, eis: 1 jaar met aftrek, door te brengen in de bijzondere straf gevangenis te Scheveningen: uit spraak conform. Deze man heeft te zijner verdediging aangevoerd, dat een „dure" vrouw hem tot zijn diefstal had gebracht. In feite echter is er geen sprake geweest van wat men onder een „dure" vrouw verstaat, zo deel de men ons mede. P. H., Alkmaar, poging tot diefstal, eis: 6 maanden met af trek, uitspraak 3 maanden met aftrek. MARKT PURMEREND PURMEREND, 19 Sept. Er was hedenmorgen niet alleen eën flink aanbod van vette koeien, maar ook de wolvee markt bleek te klein om zelfs de aanvoer te bergen. De handel in vette koeien begon tamelijk stroef, maar er was grote be langstelling van slagers, zodat de handel niet doodliep en prij- zeninzinking niet voorkwam. Op de geldekoeienmarkt bleef het stil. Dito bij de verse koeien. De verkoop verliep bepaald stroef. Ook bij het jonge vee verliep de handel kalm en bij de slacht- stieren maakte het grote aanbod de handel stug. De stugge han del in nuchtere kalveren maakte de prijzen er niet beter op. Vet te kalveren, bokken en geiten eveneens stug. Ondanks het gro te aanbod gingen de lammeren vlot en voor hoge prijzen van de hand. De vraag naar vette scha pen was goed. De markt bij de vette varkens zette in met de prijs van f 1.84, later op de dag verliep de handel stugger, zo dat de prijzen iets zakten. Met de biggen was juist het tegenovergestelde het geval. In het begin verliep de handel stug, doch dit herstelde zich later door het mindere aanbod. Handel in paarden en veulens ging kalm. in zware konijnen vrij vlug. van binnenlandse zaken stippen wij aan: dat het moeilijke pro bleem van de Zondagswetgeving bijna is beëindigd, en dat het ontwerp spoedig naar de minis terraad zal worden gezonden. Zo wordt ook de laatste hand ge legd aan een voor-ontwerp van wet tot wijziging van de bepalin gen der gemeentewet betreffende de incomptabiliteiten. Het voorlopig verslag betref fende het aanhangige wetsont werp op de leesbibliotheken heeft de minister aanleiding ge geven zich te beraden op de grondtrekken en aan de gewich tige bezwaren van de Kamer te gemoet te komen. Er moet dit begrotingsjaar ge rekend worden op een verlen ging van de noodvoorziening fi nanciële verhouding rijk en ge meente. Enkele maatregelen worden getroffen om de provin cies meer financiële armslag te geven. Ook de politiewetgeving en de regeling van de burgerlijke ver dediging zullen wijzigingen on dergaan. KAMPENAAR BENOEMD KAMPEN. De Kampenaar, thans Welfare officier R. S. uit den Bogaard is na gehouden besprekin gen te Geneve de hoge onderschei ding te beprt gevallen belast te wor den met de vluchtelingenzorg in Korea. De heer uit den Bogaard was in de oorlogsjaren verbonden aan het Rijksarbeidsbureau bemiddeling Noord Oost Polder en moest deze plaats voor een NSBer ruimen. Vlak na de oorlog ging de heer Uit den Bogaard over naar de UN RRA, welke organisatie later veran derde in de IRO. Deze lichamen be hartigen de internationale vluchte lingen zorg. Uit de verrichte werkzaamheden is nu gebleken over welke arbeids prestaties de heer Uit den Bogaard beschikt, waarop deze benoeming volgde. De heer Uit den Bogaard zal gestationeerd worden in Tokio. Hij zal zijn werkzaamheden uitvoeren onder auspiciën van de United Na tions. PURMEREND NEVENZITTINGSPLAATS VAN KANTON ZAANDAM? Toen in 1933 het kanton Pur- merend, dat tot het arrondisse ment behoorde, werd opgeheven, werden de gemeenten van dit kanton verdeeld over de kan tons Amsterdam, Zaandam, Alk maar en Hoorn. Purmerend zelf kwam met Kwadijk in een uit hoek van het kanton Zaandam te liggen, Beemster kwam bij Alkmaar; Middelie, Warder en Oosthuizen werden bij Hoorn gevoegd. De Minister van Justi tie stelt thans voor de gemeen ten Beemster, Middelie en War der bij het kanton Zaandam te voegen, met de bedoeling dan Purmerend aan te wijzen als nevenzittingsplaats van de kan tonrechter te Zaandam. f 4000.— VOOR DIRECTEUR EXPORTMAATSCHAPPIJ GRONINGEN. Na de berech ting van soortgelijke zaken in Alk maar en Den Haag werd gistermid dag voor de Economische zitting van de Groninger Politierechter een zaak behandeld tegen de directeur van een Groninger Kaasexportmij. „L" dé 48 jarige G. K. In strijd met de voorschriften had deze N.V. op foutieve wijze vragen ingevuld gesteld voor het verkrijgen van n uitvoervergunning. Ingevuld werd dat er goederen verstuurd zouden moeten worden naar de Ver- Staten, naar New York. In werke lijkheid werd kaas echter geleverd aan Caracas in Venezuela op die manier trachtte men in bezit te ko men van vrije dollars. Enkele maan den heeft men zulks gedaan en toen is de firma er uit zich zelf mee op gehouden. De Officier van Justitie wilde in dit verband niet zulk een hoge boete vragen, hoewel de voor delen f 3500,te niet gedaan moes ten worden. Hij wilde rekening hou den met de omvang en vroeg f 4000 boete subs. 4 mnd., te ondergaan door de directeur. De verdediger mr. H. O. Thunnissen vond eveneens dat hier onjuist gehandeld was, maar het schuldbewustzijn is toch tijdig gekomen. PI. vroeg uiterste clementie. De Politierechter mr. Dommering vond blijkbaar dat de Officier al clement genoeg was geweest, want hij veroordeelde verdachte conform de eis tot f 4000 boete. De loodgieter B. B. uit Wieringen stond terecht voor het feit dat hij op verschillende tijdstippen bij wer ken in de Wieringermeer ten nadele van de directie der Wieringermeer lood, tot in totaal een 37 kg heeft ontvreemd. Dat lood werd natuur lijk verkocht. Jammer, want de man was goed bekend en nog nooit met de politie in aanraking geweest! De Officier van Justitie vond die lood gieterij ernstig en eiste f 60 boete of 20 dagen. Het vonnis was conform de eis. Ook B.W., eveneens uit Wieringen had zich aan dergelijke practijken schuldig gemaakt. Tegen deze ver dachte werd dezelfde boete geëist. Het vonnis van hetzelfde laken een pak. Ontboezemingen De radiohandelaar F.K. uit Hoorn heeft in Berkhout 'n zekere B. voor allelei lelijks uitgemaakt. Verdachte had het eigenlijk voor zijn schoon vader opgenomen in 'n kwestie over een brongasketeL De schoonvader is practisch niet aan het woord ge weest. De ontvangst bij B. was bit ter slecht geweest en toen had ver dachte behoefte gevoeld om zijn ge moed te luchten. Het waren onpret tige ontboezemingen geweest! Maar verdachte heeft niet zoals ter sprake kwam, zijn tong tegen C.B. uitgesto ken; dat heeft hij sinds de bewaar school niet meer gedaan Verdachte was nog nooit verooordeeld en daar om luidde de eis slechts f 25 of 15 dagen hechtenis. Het vonnis werd f 15 of 10 dagen. Toen verwisselden de rollen en ging verdachte op het getuigen- bankje zitten en werd C. B. tot ver dachte gedegradeerd. C. B. heeft op 6 Juni F. K. bele digd. Maar C. B. ontkent het, on danks het getuigenis van de tot ge tuige gepromoveerde verdachte uit de vorige zaak. Zoals °ok uit de andere zaken bleek, is er nog weinig gemeen schapszin tussen al die bekvechtende burgers, die in plaats van overleg scheldwoorden of de vuist gebruiken. De eis luidde hier f 15.of 5 da gen. Het vonnis luidde conform de eis. Geen hoge dunk Geen hoge dunk van de Rijks politie zou mevr. D. M. B.-H. te Enkhuizen hebben gehad toen een Rijkspolitieman kwam controleren of er in de zaak van haar man niet een overtreding van de Arbeidswet plaats bad. Zij zou volgens de ver balisant de man voor sufferd hebben uitgemaakt omdat er een diefstal niet was opgehelderd. Maar ver dachte beweerde dat het een mis verstand moest zijn, omdat zij niet in de winkel was. Op verklaringen van de politieman werd ze veroor deeld tot f 40 of 20 dagen hechtenis. Ontevreden P. J. van der G. heeft 6 planken te Heiloo vernield op 27 April in een huis dat hem was toegewezen, maar dat volgens verdachte er niet te best uitzag. Verdache onkent dat alles, maar zijn eigen kinderen wisten het wel anders! Hun papa wilde n.L een nieuwe vloer van de huisbaas hebben. En de zoontjes waren er al bezig geweest, waarbij zelfs rui ten gesneuveld waren. Er behoefde niet veel over gesproken te worden. De zaak was vrij duidelijk door al die verklaringen geworden. Echt vernieling! Het vonnis werd in deze zaak een geldboete van f 30 of 15 dagen hechtenis. Een wildeman A. B. uit Den Helder heeft in Juli een zekere A. H. op zijn gezicht ge slagen omdat deze A. H. anderen lastig viel. Het moet nogal aangeko men zijn want er was een bloedneus en een tand (kunsttand) kapot ge gaan. De Officier van Justitie vond dat er nogal wild was opgetreden en eiste f 30 of 15 dagen. De politie rechter vroeg voor de slag, die zeker te hard was aangekomen f 25 of 10 dagen hechtenis. G. J. B. uit Alkmaar was maar niet verschenen. Hij heeft op 6 Juni P. J. K. geslagen, zoals de getuige W, K.-S. verklaarde. Er was een woordenwisseling waarvan getuige getuige is geweest en waarbij een zekere van R. een ander op de grond sloeg. Toen kwam K. tussenbeide met het gevolg, dat B. weer K. aan viel. Verdachte was al 3 x veroor deeld wegens mishandeling en dat stemde de officier ook al niet gun stig. Bij verstek werd hij veroor deeld tot f 35 of 15 dagen en 1 mnd. voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Lelijke taal Op 1 Juli heeft P. A. B. te Hoorn een 2-tal politieambtenaren in func- ie uitgescholden. Hij was onbekend in het strafregister, maar scheen wel wat borrels op te hebben gehad. Bij Verstek werd deze verdachte door de Alkmaarse politierechter tot f 50 of 25 dagen veroordeeld. Ontslag van Hubert Howard WASHINGTON, 19 Sept. (AFP) Dinsdag, de dag waarop het ont slag van de minister van lands verdediging, Louis Johnson, van kracht wordt, heeft het Witte Huis liet ontslag bekend gemaakt van Hubert Howard, de voorzitter van het bureau voor oorlogsmaterieel, die in September 1949 op voor dracht van Johnson tot die functie werd benoemd. CANDIDAAT-NOTARIS TOT 2 JAAR VEROORDEELD Hij verduisterde f 172.000. De Haagse Arrondissements rechtbank 'veroordeelde gister morgen de 47-jarige candidaat- notaris J. A. Smit te 's Graven- hage tot een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek. Hem was ten laste gelegd dat hij ten nadele van het kantoor waar hij werk zaam was 172.000 gulden had verduisterd. Veertien dagen ge leden eiste de officier van justi tie drie jaar met aftrek tegen Smit. Onder beschutting van Ameri kaanse tanks trekken Engelse troepen in vrachtwagens op naar het front „ergens" in Zuid-Korea. JUBILEUM KAASKEURING F.N.Z. De Algemene Neder). Zuivelbond (F.N.Z.) viert heden te Den Haag haar 50-jarig bestaan. Ter gelegen heid hiervan werd o.m. een lande lijke kaaskeuring georganiseerd. De keuring, welke gisteren werd ge houden, leidde tot het resultaat, dat aan 13 van de 16 deelnemende Noordhollandse Zuivelfabrieken een medaille kon worden toegekend, t.w. een gouden aan de fabriek te Baars- dorpermeer, een zilveren aan de fabrieken te Bobeldijk, Hem en Oudendijk, een bronzen aan de fa brieken te Abbekerk, Assendelft, Beemster (Bamestra)Hoogkarspel, lulianadorp, Lutjewinkel, Opmeer, Wieringerwaard en 't Zand. Voor de belangstellenden zijn de gekeurde kazen a.s. Donderdag van 11 uur af te bezichtigen in de Hout- rusthallen te Den Haag. RETRAITEHUIS BERGEN Wegens veelvuldige aanvrage voor een retraite van dienstplich tige Jongemannen wordt in het retraitehuis van Bergen de vol gende retraite ingelast: Vrijdag 29 Sept.Maandag 2 Oct. (Van onze diplomatieke medewerker) De koude oorlog is een totale oorlog. Het is een verkeerde voor stelling van zaken, als men meent, dat hij over het algemeen een po litiek conflict is, dat in hoofdzaak in onverkwikkelijke woordenwis selingen in de Veiligheidsraad wordt uitgevochten, terwijl hij in Korea een militaire botsing is geworden, waar de wapenen spreken. Juist in de afgelopen weken hebben zich een aantal feiten voorgedaan, die er duidelijk op wijzen, dat de com munisten ook op sociaal-economisch terrein hun koude oorlog met het Westen willen voeren. Wij willen nog eens enkele van die feiten noemen: de door de communisten uitgelokte stakingen in West-Duits- land en in Nederland en het voort zetten der in wezen politieke sta king in de Antwerpse havens, ook nadait de Koninklijke Prins het regentschap had aanvaard. Doch ook aan de andere zijde begint men zich, naar het schijnt, bewust te worden, dat de koude oorlog ook zijn sociaal-economische kant heeft. President Truman ziet zich ge noodzaakt, ondanks de naderende verkiezingen, offers te vragen en verlaging van levensstandaard aan te kondigen. Op het congres der Britse vakbeweging in Brighton sprak zich een meerderheid uit te gen de loonpolitiek der Britse re gering. Nog merkwaardiger is, dat de jongere en vooruitstrevende ele menten daar scherp stelling namen tegen de gesocialiseerde bedrijven en in feite het staatssocialisme (of, wat hetzelfde is, het staatskapita- lisme) veroordeelden, toen zij uit eenzetten, dat. deze socialisaties geen economische democratie heb ben gebracht. Dan zijn daar de prijsstijgingen op de wereldmarkt van allerlei grondstoffen, omdat Amerika opkoopt wat het kopen VERGADERING L.T.B. Een nieuwe poterbewaarplaats DE WEERE Op de vergadering van de L.T.B. werd medegedeeld, dat men zich voor de cursussen, met opgave van de te volgen cur sus, bij het bestuur kan opgeven. Veel animo blijkt er wel niet voor te zijn, maar men moet beseffen, dat men zich door middel van de cursussen kan ontwikkelen tot een lid die in staat is te doen wat er gezien de tijdsomstandigheden, van hem verwacht moet worden. Woensdag 20 September wordt de grote L.T.B. bedevaart naar Heiloo gehouden. Men kan zich daarvoor alsnog opgeven. Voor reisgelegen heid wordt gezorgd. De datum van dë traditionele oogstdankdag zal nog worden bekend gemaakt. Be sprekingen hieromtrent met de plaatselijke Middenstand zijn gaande. Men voerde voorts nog enkele besprekingen omtrent de bouw van een poterbewaarplaats. De voorzit ter wees nadrukkelijk op het grote belang van een dergelijke inrichting voor de tuinders hier ter plaatse. Inmiddels is een commissie gevormd, die de voorbereidende werkzaam heden zal verrichten en t.z.t. voor stellen in de vergadering zal brengen In de commissie hebben zitting: A. Langedijk, Jb. Sneek, A. Mole naar, R. o. d. Kelder en C. Paauw. Bij de rondvraag verzocht de heer Bank van het bestuur stappen te willen ondernemen bij de veiling vereniging M. E. O. om de poot- aardappelen aan huis te laten plom beren. De heer N. Knijn verzocht het bestuur 'n adres te richten aan de N.A.C.O. om 'n betere verbin ding met de veemarkt tePurmerend te bewerkstelligen. De voor 1951 verwachte belas tingopbrengst zal overeenkomstig het hieronder volgende schema over het rijk en de lagere pu bliekrechtelijke lichamen worden verdeeld. De bruto opbrengst der belas tingmiddelen is op basis van de thans bestaande wetgeving ge raamd op f 4057 min. Indien rekening wordt gehou-, den met de thans bij de Staten- Generaal aanhangige belasting- ontwerpen, vermindert deze op brengst met f 174 min. Raming inclusief wetswijziging f 3883 min. Hiervan komt ten bate van: 1. het Gemeentefonds f 421 min. 2. het Provinciefonds f 25 min. 3. het Landbouw-egalisatiefonds (aan deel gedistilleerd accijns f 8 min., totaal f 454 miliioen. Blijft ten bate van het. Rijk: f 3429 miliioen. Voor de uitkering aan het Ge meentefonds is aangehouden een bedrag van f421 miliioen, zijnde 11,7 pet. van de opbrengst der daarvoor in aanmerking komen de belastingen. Door de voorge stelde verhoging van het percen tage voor de jaren 1951 en 1952 van 8 tot 11.7 zal uit de op brengst der belastingen aan het gemeentefonds een zodanig be drag toevloeien, dat dit fonds in staat wordt gesteld, behoudens de gebruikelijke uitkeringen, aan de gemeenten wegens afschaf fing van de ondernemingsbe lasting een zodanig bedrag uit te keren, dat wordt voorkomen, dat zij in de overgangsjaren 1951 en 1952 ten gevolge van de afschaf fing van die belasting in bud getaire moeilijkheden komen. kan en geld daarbij geen rol laat spelen, naar het schijnt. Niettemin brengt dit de Europese economieën niet weinig uit haar evenwicht en de gestegen grondstoffenprijzen hebben ook een rol gespeeld 'bij de debatten over het loon- en prijs- beeld in ons land. President Tru man heeft vérgaande volmachten gekregen ook tot beheersing van prijzen, zelfs meer dan hp vroeg. Zullen zij gebruikt worden en, zo ja, hoe? Alleen in het Amerikaanse belang? Of zal men bij het nemen van maatregelen op dit terrein zich ook en dan op tijd! laten leiden door de overweging, dat ook West-Europa staande moet kunnen blijven in de sociaal-economische koude oorlog? Ziet men de agenda van de conferentie der Grote Drie, dan krijgt men niet de indruk, dat daar ook aan deze kant van de koude oorlog aandacht zal worden besteed. Daar, en tijdens de daarop volgende bijeenkomst van de At lantische Raad zullen met name de West-Europese staatslieden echter .ook dit punt aan de orde moeten stellen. Het pijnlijke verschil tussen de politiek van Moskou en van het Westen is, dat Moskou zijn beleid op lang zicht bepaalt, terwijl het Westen er slechts in slaagt, telkens maar op korte termijn over be paalde maatregelen tot accoord te komen. Dat maakt de Westerse po litiek 'brokkelig en weinig lijn- vast. Dit pijnlijke verschilpunt doet niet af aan de andere grote ver schillen tussen Moskou en het Wes ten. Moskou wil de wereldrevolutie, het Westen de vrijheid. Zonder orde, zonder een gebondenheid-om- de-vrijheid. Het is niet genoeg, het vrijheidsideaal te stellen tegenover het revolutie-ideaal. Men moet het in de Westerse wereld ook eens zien te worden over de orde, die nodig is, om de vrijheid te kunnen hand haven. De zekerheid, dat het com munisme de sociaal-economische structuur van het Westen wil en moet aantasten, b.v. door het op drijven der bewapeningsuitgaven, moet dit Westen ertoe brengen, niet enkel zijn politiek en zijn militair beleid, maar ook zijn sociaal-eco nomische orde „op orde" te brengen en te coördineren. Moeizame eenwording Dit is verre van eenvoudig. Hoe wel Amerika zeker niet meer een Dat het bij de besprekingen welke dezer dagen in New York zijn gehouden, eerst tussen de Grote Drie en daarna met de mi nisters van het Atlantisch Pact, direct nog niet zo vlot loopt, be hoeft ons noch te verbazen, noch te verontrusten. We schreven dezer dagen, dat er momenteel in Washington geschiedenis wordt gemaakt, want de onder handelingen daar gevoerd om een Centraal Atlantisch Leger te gaan vormen het officieel communiqué spreekt van een „integrated military force" is wel van een zeer diep ingrijpen de betekenis, waarbij tal van de meest uiteenlopende problemen moeten worden opgelost. Het ligt dus voor de hand, dat men daarbij niet over één nacht ijs wenst te gaan en dat de minis ters, die daar in New York ken nis hebben genomen van het in derdaad grootse en historische plan van Amerika, er behoefte aan hebben gevoeld, even rugge spraak te gaan houden met hun regeringen en parlementen. Dat men dan ook nu in New York is uiteen gegaan zonder dat een definitieve beslissing reeds genomen is, mag een heel normaal verschijnsel heten. Want wat de Amerikaanse re gering nu voorstelt is niet de sa menwerking van verschillende legers onder één generale staf zoals we in de jongste wereld oorlog hebben gekend, onder lei ding van Eisenhower, neen wij zullen, wanneer Amerika zijn zin krijgt, een leger vormen, waar aan Amerikanen, Engelsen, Fransen, Italianen, Belgen, Ne derlanders enz. deelnemen en die te samen een leger, één mili taire eenheid vormen. Dat voor de tot standkoming van een der gelijk leger alle landen een be langrijk stuk van hun eigen na. tionaliteit moeten prijs geven, ligt voor de hand. Maar ook, dat men in dit At- zuiver kapitalistisch bestel heeft, vertoont het niettemin grote ver scheidenheid met Groot-Brittanië, waar de socialistische maatregelen, blijkens het congres van Brighton, zelfs in. het socialistische kamp niet meer allerwegen worden toegejuicht. De economische eenwording van West-Europa vordert maar moei zaam en wekt de indruk, dat men nog niet duidelijk genoeg voor ogen heeft, hoe noodzakelijk zij i§ tegen over het dreigende communisme en hoe nodig ook, dat men een sociaal- economische samenstelling moet worden. Want het onderscheid tussen „het sociale" en „het eco nomische" blijkt in de practijk hoe langer hoe minder houdbaar. In ons land hebben de Pauselijke encyclieken op dit terrein nog maar een pril begin van uitvoering ge kregen. Internationaal is men daar zelfs nog niet eens aan toe. De christen-democratische groepen in Europa bleven tot nog toe te zeer in gebreke, een fors program van actie te ontwikkelen en zich met alle kracht daar achter te stellen. Toch zijn de bouwstenen voor zulk een program niet ver te zoeken. Het is evenwél hoog tijd, zich ervan te doordringen, dat de koude oor log niet alleen op politiek en mili tair, maar voor een belangrijk deel op sociaal-economisch terrein moet worden gevoerd en gewonnen. De voorzichtige, waarschuwende vraag van Pius XII of de „Quadragesimo- Anno"-encyclieken van Zijn Voor- ganer voor de wereld niet 'n gemiste kans gat opleveren, mag niet be vestigend worden beantwoord door hen, die later de geschiedenis van deze tijd zullen hebben te schrijven. LONDEN, 19 Sept. (Reuter). De Britse Labourregering heeft de stemming over de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie ge wonnen met 306 tegen 300 stem men. De liberalen stemden allen tegen. Rede Churchill De leider der Britse conserva tieven, Winston Churchill, be schuldigde Dinsdag in het Lager huis de Labourregering van het „heimelijk voorbereiden van een nieuwe en dodelijke slag tegen de nationale eenheid". De nationali satie van de ijzer- en staalindus trie zou de herbewapening van het land hinderen, aldus Chur chill. Deze nationalisatie kwam volgens hem op een ogenblik, dat conservatieven eft liberalen plech tig beloofd hadden hun steun te zullen geven aan het verdedi gingsprogram van de regering in een tijd van „wellicht dodelijke gevaren". Churchill constateerde, dat de regering juist een van de voornaamste industrieën, „die bo ven alle andere lof verdiende voor haar efficiëntie", had uitgekozen. Churchill deelde mede, dat wanneer de conservatieven de macht herwonnen hadden, zij de wet op de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie zouden intrekken, of de industrie reeds was overgenomen of niet. De stemming Het Lagerhuis verwierp met 306 tegen 300 stemmen Churchill's motie, waarin de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie „een daad, die de natie verdeelt in een periode van gevaar" ge noemd wordt. AMERIKAANS VLIEGTUIG NEERGESTORT 28 doden WASHINGTON, 19 Sept. (AFP) Een viermotorig transportvlieg tuig van de Amerikaanse marine is Dinsdag, kort nadat het van het eiland Kwajalein (Marshall eilanden in Stille Oceaan) was gestart, in zee gestort en ontploft, aldus een mededeling van het ministerie van marine. De 28 in zittenden kwamen om het leven. Zieke Lagerhuisleden kwamen in taxi's en particuliere auto's om hun stem uit te brengen. Toen het resultaat van de stemming werd medegedeeld was de publieke tribune geheel vol. Er waren vele diplomaten aan wezig. De negen liberalen stemden allen tegen de regering. Het Lagerhuis, dat voor een spoeddebat over de defensie van vacantie was teruggekeerd, ging uiteen tot 17 October. lantisch leger West-Duitsland niet kan uitsluiten. Dit laatste schijnt voorlopig nog de voor naamste hinderpaal te worden en vooral de Fransen kunnen er nog maar niet overheen, dat zij hun historische vijanden, de Duitsers, nu als gemeenschappe lijke wapenbroeders moeten er kennen. Maar zelfs al zou men Duits land voorlopig nog even uitslui ten, dan blijven er nog genoeg moeilijke en ingewikkelde pro blemen over, die niet dan met de grootste tact en offervaardigheid kunnen worden opgelost we denken aan de kjvestie van het opperbevel, de verdeling der eenheden, als leger, vloot en luchtwapen, het aanwijzen van oefenterreinen, aanleg van vliegvelden enz. Tot nu toe be sliste elk land afzonderlijk over de sterkte van zijn leger, vloot en luchtwapen, in verband met eigen behoeften en financiën. Nu zal dit alles door een supra na tionaal orgaan moeten worden geregeld en de nationale belan gen zullen daarbij een secun daire rol spelen. Primair is nu, hoe scheppen we voor West- Europa de meest doeltreffende weerbaarheid. De problemen, die hier rijzen, zijn zo diep ingrijpend, dat zelfs bij de meest goede wil van allen, nog heel wat besprekingen no dig zullen zijn, voor dit Ameri kaanse idee verwezenlijkt is. Logisch is dan ook het bericht van gisteravond, dat de Engelse en Franse ministers van oorlog naar Washington zijn ontboden om met de Grote Drie de plan nen verder te bespreken. Zoals we boven reeds zeiden, is momenteel nog het grootste struikelblok de inschakeling van West Duitsland. Vast staat, dat zonder West-Duitsland een der gelijk Atlantisch leger niet zal slagen. Voor de hand ligt het ook, dat men van Duitsland geen mili taire bijdrage kan vorderen, als niet tegelijk zijn verdediging daarbij verzekerd is. In dit op zicht is overigens de verklaring heel belangrijk, gisteren door de Grote Drie té New York afge legd, dat elke aanval op West- Duitsland zal beschouwd worden als een aanval op Frankrijk, En geland of Amerika en dat een dergelijke agressie het Atlan tisch leger onmiddellijk zal doen optreden. Rusland weet dus nu, dat wanneer het zou proberen met zijn communistische legers in Oost Duitsland, West Duits land binnen te vallen, alle lan den van het Atlantische Pact West-Duitsland te hulp zullen snellen. Een herhaling van Ko rea staat dus de communisten hier te wachten en geen Rus sisch veto in de Veiligheidsraad zou dit gemeenschappelijk op treden kunnen verhinderen, want ook zonder een opdracht van de V.R. zal dat Atlantisch leger kunnen optreden. Uit het bovenstaande blijkt wel heel duidelijk, ook al is de overeenstemming nog niet be reikt, dat de z.g. Koreaanse schok in enkele weken voor de eenwording van alle democrati sche machten meer heeft bereikt, dan jarenlange conferenties. Opvallend is in het bijzonder, dat terwijl in Juli en Augustus de eenwording van alle demo cratische landen te Straatsburg nog op zulke grote en schier on overkoombare moeilijkheden stuitte, het communistische op treden in Korea, meer heeft be reikt, dan de meest progressieve fractie in Straatsburg daar had durven hopen. In dit opzicht heeft de communistische vergis sing in Korea aanzienlijk in kracht verminderd. Alleen denken we hier aan de Tsjechen, Hongaren, Polen en andere onder de hiel van Mos kou, zuchtende en lijdende vol keren. Het zou voor hen wel verschrikkelijk zijn, als een sta bilisatie in de verhoudingen tus sen Oost en West tot gevolg zou hebben, dat het laatste vleugje hoop voor hun redding daarmee voor goed verduisterd werd. EEN NEDERLANDSE ZETEL in de Veiligheidsraad behoort vol gens de A.N.P.-correspondent te Lake Success niet tot de onmoge lijkheden. Andere candidaten voor de vrijkomende zetel hebben be dankt. HET FRONT OP KOREA

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5