Nieuw Noodlottige vergissing CHIMIST Scheuring gaat niet door in de Belgische G V. P. Noordelijken verschansen zich in de stad Seoel Ex-marine-officier pleegt moord en zelfmoord aan het Koreaanse front hètft [jans - Ursem )ileum-bal :ardo's STEDING Trein grijpt auto auto te water 20 a 30 mille verduisterd Tien doden bij vliegramp Uw voeding! I f 1.geven recht op s consumptie EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN. DEN HELDER, SCHAGEN NHD] Eenheid bewaard in de C.V.P. Stikker brandmerkt Sovjet-agressie Burgemeester Eisen overleden Stichting v. d. Arbeid houdt voet bij stuk De eenheid in de partij blijft bewaard Amerikanen blijven oorukken Scheepsberichten Substituut-Officier van Justitie onder Drama ontdekt te Haarden Amerikaanse bommen op Britten Minstens 15Q doden Huiseigenaren vragen 25 pet. Kroniek en Kritiek meer dan 60 voedings- wordt, des te meer hebt d melk nodigvanwege zitten, kalk en vitamines it en verhoogt de weer- tenl sr 4 personen, dèn en kinderen en 'e boterham 'iet warme maal in het Tijdschrift voor Sociale van de Voedingsraad. ig bestaan onzer zaak t, a.s., aanvang 7 uur welbekende dansorkest r 'n speciale verrassing ijn geldig tot 8 uur omeinen in het Rentambt ingerwerf zal op 11 October rgens in het domeinkantoor at der Nederlanden in het te besteden, overeenkomstig nent W.B.: •en, monteren en aansluiten istallaties in: i, volgens bestek 202, f 10. a, volgens bestek 206, f 5. 2.50) hjbehorende tekeningen zijn a.s. tegen betaling van de tosten verkrijgbaar aan het .meester voornoemd, of zal ia storting of overschrijving ns postrekening No. 425028, no's der gewenste bestekken ioort hij in de eeuw van iar of niet? En was die- liet met een grimmig en kist gelopen waar smidje Het was dus duidelijk, bedroog! Vosmaer was nuttige en aangename ian was er ook nog die Zwarte Kludde. „Er eens", mompelde smidje als ik er niet achter kom i nu nam onze smid de worden. Hij begon met /issen. Als Vosmaer terug erken, dat er hier een volgens nam de smid een opschreef. Dat papiertje evallen alchemist. Daarna slapen en de polsen van ging Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FE7T Buiten God is 'l nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pag. I Maandag 25 September 1950 46e Jaargang No. 11975 Kantorens HOORN, Draalsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 ONTROUW AAN HANDVEST BRACHT ONS WAAR WE ZIJN NEW YORK. In de Alge mene Vergadering der V.N. heeft minister Stikker Zaterdagmorgen een grote redevoering uitgespro ken, waarin hij er aan herinnerde, dat, toen 5 jaar geleden de V.N. werden opgericht, er zekere rede nen waren om te geloven, dat een nieuw tijdperk was aangebroken waarin de volken vreedzaam naast elkaar zouden leven. Indien de menselijke gemeenschap echter de laatste jaren doortrokken was geweest van de geest van San Francisco, zouden wij thans in hoge mate in beslag genomen zijn door het materiële herstel en ons niet zo bezorgd hebben behoeven te maken. Dat er redenen zijn voor vrees is niet een gevolg van fouten in de statuten van de Ver. Naties maar van ontrouw aan het Hand vest van San Francisco. De on trouw van de Sovjet Unie heeft ons gebracht waar wij nu zijn. De wereldrevolutie, die reeds lang vóór 1917 een programmapunt vormde van het internationale communisme, maakt thans deel uit van het Sovjetplan tot wereld overheersing en is ten dienste gesteld aan het Russisch imperia lisme. 1950 zal zijn eigen belang rijke plaats in de geschiedenis in nemen, want hoewel de idealen van San Francisco niet verwezen lijkt werden, zijn wij er in ge slaagd de overweldigende meer derheid der leden van de V.N. j bijeen te brengen in een actie I tegen de misdaad van agressie. Het is duidelijk, dat ik thans op Korea doel, zo zeide de minister, die stelde, dat de grondslagen van ,1 de V.N. vernietigd zouden zijn in- dien ze deze gelegenheid tot col lectief handelen ter verdediging van de beginselen van het Hand vest had laten voorbij gaan, zoals de Volkenbond deed bij de Ja panse aanval op Mandsjoerije en de Italiaanse agressie tegen Abes- s nië. Men moest echter een dui delijk onderscheid maken, aldus minister Stikker, tussen het Ko reaanse vraagstuk en dat van de Ihinese vertegenwoordiging in de Veiligheidsraad of enig ander vraagstuk. Aangaande dit laatste stond het de leden vrij van me ning te verschillen; met het oog op het eerste steunde spr. Aehe- son's voorstel tot tijdige en prac- tische oprichting van een strijd macht der V.N. De minister noem de tenslotte, omdat hij het niet verstandig achtte, toe te laten, dat militaire beslommeringen de eco nomische en sociale inspanningen overschaduwden, een aantal «op bouwende aspecten op het gebied van de vredelievende samenwer king, zoals de O.E.E.S., het plan- Schuman, dat hij een „visionnair experiment" noemde en de Raad van Europa. Hij zeide tenslotte dat Nederland het zich tot een eer zou rekenen de aanvrage te steunen, indien Indonesië zou verzoeken, lid van de V.N. te mogen worden. (Van onze verslaggever) WINSUM. Omstreeks half negen gisterenmorgen vond op de onbewaakte overweg te Win- um een ernstig ongeval plaats. De heer S. Medema uit Win- um wilde met zijn personen- uto deze onbewaakte overweg jsseren en merkte te laat de «derende trein. De auto werd «or de trein gegrepen en en- tele meters meegesleurd. Bij de brug stortte de wagen in het kanaal. De heer Medema liep hierbij verwondingen op en een gebroken onderbeen. Hij slaag de er evenwel in de walkant te bereiken. De Groninger brand weer heeft de totaal vernielde wagen later op de dag op het droge gehaald. GENERAAL MARK CLARK ATLANTISCH OPPERBEVELHEBBER? Bezetten Sovjets NoordKorea? NEW YORK. Volgens de Imerikaanse radio-commentator brew Pearsson zal generaal Mark Clark benoemd worden tot bevel hebber van de strijdkrachten der «nden van het Atlantisch Pact. Iinister Marshall zou de militaire Amerikaanse attaché in Moskou, !ohn O'Daniels, opdracht hebben legeven hem verslag uit te bren- len over de sterkte van de Sovjet- egers, terwijl besloten zou zijn ".middellijk zestig fabrieken te lestemmen voor de productie van 'apens voor West-Europa. Inmid- lels zou Wisjinsky de „satellieten an de Sovjet-Unie" hebben laten 'eten, dat Rusland met Amerika ot een accoord wil komen ter be ëindiging van de oorlog in Korea tl hen hebben verzocht hun aan ballen voorlopig te staken. Noord- iorea zou door de Sovjet-Unie 'orden bezet. FARINA KREEG AUTO ONGELUK De Italaanse automobilist Fa- tna kreeg een auto-ongeluk oen hij op weg was naar een nternationale autorace om deze hs toeschouwer bij te wonen let ongeluk gebeurde even voor 'et begin van de race. Farina 'erd licht gewond. Zijn vrouw, 'ie hem vergezelde, werd naar iet ziekenhuis vervoerd met een ebroken heupbeen. In de ouderdom van 63 jaar is Zondagmorgen de burgemeester van Rijswijk, de heer Th. P. J. Eisen, in zijn woning tengevolge van hartverlamming overleden. De heer Eisen bekleedde vanaf zijn 28e jaar het burgemeester schap. Achtereenvolgens was hij burgemeester van Montfoort, Harmeien, Naaldwijk en sedert October 1946 van Rijswijk. Voor de K.V.P. had hij zitting in de Provinciale Staten van Zuid-Hol land. De heer Eisen heeft o.m. deel uitgemaakt van de commissie- Langemeyer en de commissie- IJpenburg. Hij was Officier in de Orde van Oranje Nassau. Woensdagmorgen om half elf is de plechtige uitvaartdienst in de St Bonifacius-kerk te Rijswijk waarna de begrafenis. ADRES AAN DE TWEEDE KAMER De Stichting van de Arbeid heeft in een adres aan de leden van de Tweede Kamer er op aan gedrongen in de vorm van een vergunning toe te staan, dat ook boven de 3600 gulden de lonen met maximaal 5 procent kunnen worden verhoogd. In het adres worden onder an dere de bezwaren vermeld, die verbonden zijn aan de geleidelijk ingetreden nivellering van de in komens van het in loondienst zijn de personeel. Niet alleen krijgt men door de nivellering scherper loonverhoudingen, doch ook de vergroting van de arbeidsproduc tiviteit en de bevordering van de vakscholing worden daardoor be lemmerd. Het bijzondere C.V.P.-congres, dat Zaterdag en Zondag te Brussel is gehouden, heeft aan het slot een resolutie aangenomen, waarin het vertrouwen in de homogeen- katholieke regering Pholien wordt uitgesproken. In de motie onthoudt het congres er zich van de houding der leidende C.V.P.-figuren tijdens de gebeurtenissen, die leidden tot de overdracht der koninklijke be voegdheden op prins Boudewijn, te veroordelen. Er wordt slechts verklaard, dat het congres kennis heeft genomen van het verslag der bijzondere commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de houding der C.V.P.-politici in de dagen, die voorafgingen aan de machtsover dracht op de Koninklijke Prins. In dit verband wordt in de motie verklaard, dat het nationaal co mité der C.V.P. zal moeten beslis sen welke gevolgen dit verslag zal moeten hebben. Hoewel sommige Vlaamse C.V.P. leden op het standpunt bleven dat de leidende figuren uit de C.V.P. zich na het voorgevallene zouden moeten terugtrekken uit het poli tieke leven, legden de meeste sprekers er daarentegen de na druk op, dat de eenheid in de C.V.P. bewaard moet blijven, de koningskwestie thans als afgedaan moet worden beschouwd en niet langer wraakgevoelens gekoesterd moeten worden. De voorzitter dér Belgische Ka mer van volksvertegenwoordigers, Frans van Cauwelaert, verklaarde tijdens de discussies zeer gegriefd te zijn door de conclusies waartoe Reuter meldt uit Tokio, dat naar schatting 5000 geoefende Noorde lijken zich in de stad Seoel heb ben verschanst. De strijdkrachten der Verenigde Naties overwegen een zwaar bombardement van de stad, waarvoor de burgerbevolking gewaarschuwd zou worden. Osan, 40 kilometer ten zuiden van Seoel is door de troepen van de Verenig de Naties bezet. Ook Poun, 100 kilometer ten noord-westen van Taegoe is bezet, waardoor de troepen der V.N. in het noorden en die in het zuiden thans nog 88 kilometer van elkaar verwijderd zijn. Maandagmorgen zijn eenheden van de 24ste Amerikaanse divisie het belangrijke spoorweg- en wegenknooppunt Koemtsjon bin nengedrongen. Koemtsjon, waar vier grote wegen en drie spoor lijnen samenkomen, ligt halver wege tussen Taegoe en Taedjon. Fairsea, Djakarta-Rotter dam, passeerde 22 Sep tember Kaap Paloas. Chitral (troepen en gezin nen) 22 September van Djakarta naar Colombo. General C. C. Ballou, Dja karta-Rotterdam, 22 Sep tember 380 mijl O.Z.O. Guardafui. Sibajak, Surabaj a-Rotter dam, 22 September 500 mijl Z.O. Guardafui. Zuiderkruis, Djakarta-Rot terdam, 22 September 500 mijl Z.O. Guardafui. Cyrenia, 22 November van Djakarta, 15 December te Marseille verwacht. Dorsetshire, 13 November van Djakarta, 15 Decem ber te Rotterdam ver wacht. Empire Brent, 20 October van Djakarta, 17 Novem ber te Rotterdam ver wacht. Nelly, vermoedelijk eind October van Djakarta naar Rotterdam. New Australië, vermoedelijk 4 October van Djakarta, 25 October te Rotterdam ver wacht. Otranto, vermoedelijk 11 October van Djakarta, 1 November te Rotterdam verwacht. Skaugum, vermoedelijk 2 October van Djakarta, 27 October te Rotterdam ver wacht. Bij Seoel zijn de mariniers, die Jongdoengpo hebben veroverd, de Han overgestoken en hebben de voorstad Jongmakhari bestormd. Tefwijl straatgevechten woedden tegen toenemende weerstand der noordelijken, begon de Ameri kaanse artillerie voor het eerst de beschieting van de voorsteden met phosphorgranaten om de opmars van de mariniers voor te berei den. Een derde overtocht over de Han volbrachten de troepen der V.N. ter hoogte van de voorstad Sobbingo. De noordelijk daarvan gelegen heuvel wordt door de roden hardnekkig verdedigd. In het zuid-oosten zijn de Ame rikanen in 48 uur 80 kilometer op gerukt op weg naar Tsjindjoe. 12 kilometer ten zuiden van Tsjind joe werd Satsj on genomen. Op alle fronten aan de westkant van de verdedigingslinie in het zuid-oos ten trokken de troepen der V.N. 15 tot 25 kilometer op. De legers, die van het zuidelijke bruggen hoofd het schiereiland intrekken zijn nu nog een kleine 120 kilome ter verwijderd van de troepen, die twee weken geleden bij Intsjon landden en naar het zuiden trek ken. Onderdelen van de eerste mariniersdivisie ten noorden van de Han zijn ongeveer 2 kilometer dichter bij Seoel gekomen. In de sector van de zuidkust hebben elementen van de Amerikaanse 25e divisie Tsiinjoe veroverd de commissie van onderzoek ten aanzien van de houding van de C.V.P.-politici was gekomen. De in sommige kringen ver wachte scheuring in de C.V.P.- gelederen heeft zich dus niet be waarheid en als resultaat van dit congres kan worden gezegd, dat de strijd tussen de „onverzoen- lijken" en de „zwakken" in de C.V.P., tot welke laatsten de oud premier Duvieusart, de gewezen voorzitter der C.V.P., baron van der Straten-Waillet, en de voor zitter van de Kamer van Volks vertegenwoordigers, Frans van Cauwelaert, werden gerekend, thans is bijgelegd. Op de vergadering werd de 36- jarige Gentse volksvertegenwoor diger Theo Lefèvre tot nieuwe voorzitter der C.V.P. gekozen. Yordenkiina Met ministerie van Justitie ver strekte het A.N.P. de volgende mededeling: „Naar aanleiding van berichten, dat onregelmatigheden zouden zijn gepleegd door een justitioneel ambtenaar in het centrum van het land, wordt van bevoegde zijde vernomen, dat reeds een uitge breid onderzoek is ingesteld naar de gedragingen van bedoelde functionaris, welk onderzoek nog niet geheel is voltooid. Hierbij is niets gebleken van strafbare fei ten. In afwachting van de resul taten van het onderzoek zal be doelde autoriteit voorlopig niet in functie zijn". Het A.N.P. tekent hierbij aan de hand van ingewonnen inlich tingen aan: De hierbedoelde autoriteit is de substituut-officier van justitie te Utrecht mr. K. die een zekere vermaardheid heeft gekregen door zijn energiek optreden tegen de veesmokkel tussen Nederland en België in de tijd. dac hij als officier van Justitie te Breda werkzaam was. BESTUURDER GERED Op de hoek van de Weesperzijde en de Duivendrechtse brug te Am sterdam kwam Zondagmiddag om vier uur een kleine DKW-auto uit de richting Hilversum en passeer de een andere auto. De DKW be gon daarbij op de door de regen glad geworden weg te slippen en schoof achterwaarts het water in. Onmiddellijk schoot hulp toe. De bestuurder, een kapper uit Am sterdam, trachtte zich uit het por tierraam te wringen, maar bleef hangen aan zijn leren jas. Op het moment, waarop de wagen onder de wateroppervlakte verdween, wist men hem echter een touw toe te werpen, met behult> waar van hij zich uit de auto wist te bevrijden. Nabij de fusilladeplaats op de schietbaan heeft Zaterdag te Amersfoort de onthulling plaats gehad van het voorlopig monu ment ter nagedachtenis van de in de jaren 19401945 in het concentratiekamp Amersfoort (P.D.A.omgekomen verzets strijders. Het moment waarop door een der nabestaanden van de slachtoffers het gedenkteken onthuld wordt. In het schilderskwartier te Naar- den is Zondagmiddag een drama aan het licht gekomen. De 64- jarige gepensionneerde marine officier Koekemeijer heeft zijn 10 jaar jongere vrouw met een bijl van het leven beroofd en heeft daarna zelfmoord gepleegd. Zondagmiddag belde de zuster van K. aan bij de villa van haar broer aan de van Dijklaan 2 te Naarden. Op haar bellen kreeg ze geen gehoor, wat ze vreemd vond, omdat het echtpaar van haar be zoek op de hoogte was. Bij ken nissen in de buurt vertelde zij haar bevindingen en gezamenlijk besloot men nogmaals naar de woning te gaan. Wederom kreeg men geen ge hoor en toen stelden de bezoekers een nader onderzoek in. In de tuin van de villa lag een ladder, daar achtergelaten door schilders. Via de ladder kon men in de slaap kamer van het echtpaar kijken, waar men de vrouw op hef bed zag liggen. Tevergeefs trachtte men haar aandacht te trekken en toen werd de politie gewaar schuwd. De politie kwam via de ladder in de slaapkamer. Daar zag zij, dat het gelaat van mevrouw K. geheel onder het bloed zat. In de onmiddellijke nabijheid van het bed werd een bijl gevonden. De vrouw bleek te zijn overleden. Men had tevens een gaslucht waargenomen en na een onder zoek ontdekte men dat de echtge noot in de badkamer in de bad kuip lag. De gaskraan van de geiser was geheel opengedraaid. NOORD-KOREA ,30e breedtegraad- DRIEJARENPLAN VAN DE ITALIAANSE DEFENSIE De Italiaanse regering heeft be sloten 150 milliard lire uit te trek ken voor een driejarenplan voor de defensie, dat ten doel heeft de noordelijke grens van Italië tegen een aanval te verdedigen. Dit jaar zal Italië een begin maken met de bewapening van vijf nieuwe divisies en zijn leger- sterkte tot 12 divisies van in to taal 170.000 man opvoeren. WAEGWAN (Reuter). Meer clan 150 Britse soldaten zijn Za terdag aan het front bij Waegwan ten westen van de Naktong ge dood of gewond door bommen werpers van de Verenigde Naties en aanvallende Noordkoreanen. De vliegtuigen waren uitgezonden om de Britten te steunen, doch bij vergissing wierpen zij hun bom men op de Britten. Na de mis lukte luchtaanval vielen de Noord-Koreanen aan. De Britten, bestaande uit twee compagnieën Schotse Hooglanders, hadden even te voren heuvel 282 in het gebied van Sinboendong ge nomen, toen zij steun van de artil lerie vroegen om de Noord-Korea nen, die zich gereed maakten voor een tegenaanval, uit te schakelen. De Amerikanen hadden echter hun kanonnen teruggetrokken. Daarom vroegen de Britten steun van vliegtuigen, doch on danks de door de Engelsen uit gezette markering wierpen de vliegtuigen hun bommen te ver achterwaarts, Napalmbommen met benzinegelei en machinegewéer- vuur van de boordschutters richt ten grote schade aan. Een half uur na de aanval kwa men de communisten opzetten en hernamen de heuvel. Zwaar ge schut van de Noordelijken zond zijn granaten achter de Britse linies en trof de Rode-Kruis- soldaten, die de gewonde Britten over de Naktong voerden. De Amerikaanse zaakgelastigde te Londen, Julius Holmes, heeft Zaterdag namens de Amerikaanse regering en het Amerikaanse volk premier Attlee een boodschap ge zonden, waarin diep leedwezen wordt betuigd over verliezen, welke Britse troepen op Korea hebben geleden „als gevolg van een tragische vergissing van Ame rikaanse luchtstrijdkrachten". DOOR GEMEENTEAMBTENAAR In een raadsvergadering van de gemeente Rolde heeft de bur gemeester een verklaring afge- I legd in verband met de door de I gemeente-ambtenaar A. A. ter secretarie gepleegde fraude. Vast is komen te staan, aldus de bur gemeester. dat A. zich geduren de twee iaar onrechtmatig gel den heeft toegeëigend. zonder dat dit gemerkt werd. Wel had heb reeds lang de aandacht ge trokken. dat hij leefde op een wijze, die niet in overeenstem- l ming met zijn functie was. Na een diepgaand onderzoek werd j A. gearresteerd. Concrete cijfers over het verduisterde bedrag ontbreken nog. maar dit wordt geschat op 20 a 30.000 gulden CHINESE NATIONALISTEN BLIIVEN IN DE ASSEMBLEE De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft Zater dag met 41 tegen 6 stemmen en 3 onthoudingen een nieuwe po ging van de Sovjet-Unie om de Chinese nationalistische delegatie uit te sluiten, verijdeld. Ook de levensgeesten van de man bleken te zijn geweken. De politie neemt aan dat de man 's nachts of in de vroege morgen zijn vrouw met bijlslagen heeft vermoord en daarna aoor middel van gasverstikking de hand aan zichzelf heeft geslagen. Omtrent de oorzaak tast de politie in het duister. Volgens fa milie en kennissen van het echt paar was de verhouding tussen man en vrouw goed. Wel leed de man aan zwaarmoedigheid. Zater dagmiddag nog heeft de vrouw haar nood geklaagd bij kennissen dat het zo moeilijk is rond te ko men van hun pensioen door de gestegen kosten van het levens onderhoud, maar uit gevonden brieven van zeer recente datum blijkt, dat het echtpaar plannen had om in Ermelo een bungalow te laten bouwen. Het onderzoek duurt voort. STOCKHOLM (Reuter). Zaterdag is te Karlstad (West- Zweden) een nieuwe Britse „Avro Anson" neergestort en in brand gevlogen. De piloot en negen passagiers kwamen in de vlammen om. Het toestel, dat Woensdag was afgeleverd, had kranten uit Stockholm naar Karlstad vervoerd en zou met negen passagiers naar de Zweed se hoofdstad terugkeren. Het verongelukte echter enkele ogenblikken na de start. De Nederlandse Bond van huis- en grondeigenaren hebben in een adres aan de Raad van Ministers met de meeste aandrang verzocht het percentage van de algemene huurverhoging te stellen op 25 procent en de datum van inwer kingtreding der wet tot huurver hoging op zo kort mogelijk termijn te bevorderen. In het adres wordt opgemerkt, dat de prijzen van bouwmateria len inmiddels in sterke mate zijn gestegen, waardoor de onder houdskosten op het gebouwde on roerend goed verder zullen stij gen. Het percentage van 15 pro cent, waarmee de wet de huren wil verhogen, moet dan ook als volkomen onvoldoende worden gekenmerkt. Nota? (Sm.) De Tweede Kamer is dus in het debat over de prijzen-nota blijven steken, ook omdat de volksvertegenwoordiging toen nog een „nota over het regeringsbeleid inzake de lonen", wachtende was. De afgevaardigden van diverse richtingen hadden blijkbaar nogal een hoge muts op van die toen nog te verwachten nota. Ze is Vrijdag verschenen. Een kort kat tebelletje, in de vorm van een regeringscommuniqué, met meren deels bekende feiten. Het zal de Kamer wel uit de hand vallen, dat de Regering er blijkbaar niet meer van wist te maken. Men vraagt zich alleen af, of dit het document is, waarop de Kamer heeft gewacht, om de vastgelopen besprekingen weer op gang te krijgen! Eigenlijk is het enige nieuwe, dat door 20 bedrijfstakken dispensatie voor de verplichte ver hoging van 5 pet. gevraagd is. Valt dat mee of valt dat tegen? In elk geval wijst dit er op, dat de eco nomische toestand in sommige sectoren van het bedrijfsleven niet zonder zorg isindien het, op korte termijn in te stellen nadere onderzoek, tenminste uitwijst, dat de dispensatie-aanvrage gerecht vaardigd is. Fatale grens (Sm.) Het loon-nota'tje bevestigt ook, wat we van een dag te voren al wisten, dat de Regering de grens van f 180.boven welke geen loonsverhoging mag worden gegeven, wenst te handhaven. Dit vooral met het oog op de gevol gen, welke een verhoging voor de salarissen die het Rijk betaalt, hebben zou. Hoewel begrijpelijk en verklaarbaar, lijkt ons dit mo tief allerminst afdoende. Want in de middelgrote inkomens is de situatie allesbehalve rooskleurig en in duizende gevallen heeft juist het Rijk met deze middel grote inkomens te maken. Er wordt in de meeste van die dui zende gevallen fatsoenlijke armoe de geleden. Wij denken in dit ver band o.a. aan de salarissen van de leraren bij het middelbaar onder wijs. Is de Overheid, die ook op dit terrein een voorbeeld moet geven, hier niet inconsequent? Zij laat, als de grens van f 180.be reikt is, plotseling haar uitgangs punt, de sociale rechtvaardigheid los, om het belang van de schat kist te laten overheersen. Dat is niet juist, gezien de situatie zoals die voor deze belangrijke groepen gesalarieerden bestaat. Wij ver moeden zo, dat er Woensdag, als het debat over prijzen en lonen wordt voortgezet, ook over dit punt nog wel een woordje vallen zal! De oorzaak (Sm.) Het is goed, dat onze mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. Stikker, in zijn rede voor de Assemblee der V.N., nog eens heeft laten blijken, waar de oorzaak gelegen is van de economische en sociale spanningen, welke de we reld op het ogenblik doormaakt. Deze spanningen, als gevolg van de verschuivingen in het wel vaartspeil, beheersen ook de moeilijkheden aan ons binnen landse lonen- en prijzenfront. En die oorzaak is: de communistische agressie in Korea ;de „oor logsdaad" het woord is uit de Troonrede daar gesteld door de Noord-Koreanen, satellieten van de Sovjet-Unie, en geïnfiltreerd door de krachten en machten van de Kominform. Niet genoeg kan herhaald worden, welk een hui chelachtig spel het communisme speelt: met schone woorden propageert het de vrede, met de daad pleegt het militaire agrest sie. En als tengevolge daarvan de vredes-economie weer moet over gaan op de oorlogs-economie, met alle consequenties daaraan ver bonden, dan schreeuwen de heren moord en brand. De toestand is pijnlijk, benauwend, onoplosbaar. Maar de schuld ligt bij het com munisme, dat in de ogen van alle weidenkenden vruchteloos zal pogen te ontkomen aan de greep der verantwoordelijkheid. Tenslotte. (Sm.) Tenslotte, d.w.z. voor van daag alleen nog dit: blijkens de toelichting op de begroting van Onderwijs enz., wil de Regering streven naar behoud van enige windmolens. Toch niet om er tegen te vechten?!?! De Nederlandse oorlogsgravenstichting heeft een begin gemaakt met de verzorging der graven van Nederlanders, die in Duitsland zijn gestorven. Op het kerkhof in HamburgOhlsdorf heeft een Nederlandse missie 600 witte kruizen geplaatst, waarop de Nederlandse kleuren boven de namen zijn aangebracht

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1