Feest in Zaltbommel Een Amerikaans-Duits leger, een onaantrekkeüik vooruitzicht West-Duitsland krijgt mobiel politieleger Chef-staf Centraal Indisch Missiebureau viert gouden klooster-jubileum Groot leerkrachten-tekort in de Verenigde Staten Monnet: Frankrijk's plannenmaker nr. 1 Krachtig optreden tegen priisoodriivina Pater Keller S.J., stoer werker achter de schermen Naar wij vernemen: Veel animo voor de Noordoostpolder 4 millioen kinderen krijgen geen onderwijs De stad bestaat 1100 jaar Hoe een 7 8-jarige vertegenwoordiger internationaal financier werd Reeds honderd processen-verbaal Wijsheid en offervaardigheid van de Staatslieden gevraagd Waarschuwende ervaringen De Evertsen was in actie bij Intsjon Man verongelukt Adenauer confereert MAANDAG 25 SEPTEMBER 1950 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) 's-GRAVEN H AGE. Een grote werkkamer, die een sfeer van rust combineert met moderne zakelijkheid links een enorme boekenkast, rechts een bureau, waarnaast een hypermoderne schrijfmachine is het dagelijks milieu van pater Keiler, de directeur van het Centraal Indisch Missie-bureau, die Dinsdag a.s. zijn gouden jubileum als Jezuiet viert. De Pater neemt zelf alle telefoontjes aan; toen wij bescheiden naar zijn secretaris vroegen, heeft hij ons keurig met die meneer verbonden. „O, moet U de pater zelf hebben. Daar hebt U eigenlijk al mee gesproken. De pater heeft eens fijntjes achter zijn smalle brilleglazen zitten lachen. Dit is wel typerend voor de stille werker, die pater Keller is. en die zijn hele leven aan de missie besteed heeft zonder ooit missionaris te zijn geweest. Dit wil zeggen missionaris in de zin van zielzorger in den vreemde. Eigenlijk is hij een heel belangrijk missionaris. Van 1922 tot 1946 was hij directeur van de St. Klaver- bond en men kan hem dus niet alleen als een expert op missie gebied beschouwen. Hü was ook een man die meeleefde, meestuw- de, zij het als propagandist achter de schermen. Achter de schermen: daar is pater Keiler gebleven. Ook toen zijn provinciaal hem eens voor vijftien maanden naar Java stuur de. „Ik had nogal een zwaar hoofd in de kosten van zo'n reis. maar ik ben volkomen bekeerd terug gekomen. Deze reis, waarbij ik alleen maar gekeken en gepraat heb, heeft zijn geld dubbel en dwars opgebracht". Toen ik terug kwam wist ik pas goed wat Indo nesië was en wat de missie daar betekent. Die kennis is mijn werk ontzaglijk ten goede gekomen. Pater Keiler kwam ook terug met het grootste respect voor wat Nederland daar heeft gepresteerd. Het typeert echter zijn objectieve kijk op de dingen, dat hii toch volkomen begrip heeft voor de ontwikkeling van de laatste jaren. ..In zekere zin krijgen wij onze trekken thuis", is zijn mening. ..Wij hebben één ding vergeten in IndonesiëWie denkt aan het beruchte artikel 177 zal begrijpen wat pater Keiler bedoelt, als hij dit zo rustigweg poneert. Taak als directeur. De eerste directeur van het Centraal Indisch Missiebureau was de bekende Warmondse professor Groenen, die het in 1931 op richtte. Het heeft ten doel de belangen van de Missie te behar tigen in Oost en West. Het is het officiële Katholieke consultatie- en propagandabureau voor deze gebieden, het is behulpzaam bil het uitzenden van missionarissen is Zaterdagavond de openbare school in Eerbeek (Gld.) gedeelte lijk door brand vernield. Het laatst gebouwde gedeelte van de school, vier lokalen omvattend, werd in de as gelegd. zal de gouverneur van Nieuw- Guinea, de heer S. J. L. van Waar denburg, die enige weken voor besprekingen in ons land heeft vertoefd, Zaterdag 30 September per vliegtuig naar zijn post terug keren. is Zondagmiddag in het historische kerkje te Waalre de jaarlijkse herdenking gehouden van Bra bant's gesneuvelden. H. M. de Ko ningin was bij de plechtigheid ver tegenwoordigd. werd door de ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Maastricht 300 gulden boete of 2 maanden hechtenis geëist tegen de 41-jarige S. J. W. J. Sch„ die als psychometrist-ihomopaath, de ge neeskunde onbevoegd uitoefen de. is Zaandam een nieuwe woonwijk rijk, waarvan de straten zijn ge noemd naar gevallen Zaandamse verzetsstrijders. heeft de N.V. „Radio-Holland" aan de PhilipsN.S.F.-fabrieken te Hil versum opdracht gegeven tot het bouwen van een 65-tal kortegolf- zenders, 140 zendapparaten en 50 noodzenders voor de middengolf en 150 voedingsapparaten. zijn Zaterdagmiddag bij de werf Gusto te Schiedam twee motor- vrachtschepen van 725 ton draag vermogen te water gelaten. is op 1 October het gasbedrijf te Zaandam zestig jaar gemeente eigendom. Het personeel krijgt een gratificatie gelijk aan een weekloon Veemarkt Utrecht UTRECHT, 23 Sept. Op de veemarkt te Utrecht werden he den aangevoerd in-totaal 5149 die ren. Runderen 1069; graskalveren 320; nuchtere kalveren 112; scha pen en lammeren 1457; varkens 517; zeugen 406; biggen 1098; gei ten 116. De prijzen varieerden voor stieren van f400825; kalf- vaarzen van 650850; graskalve ren van 200320; nuchtere kalve ren van 5070; pinken van 350 500; melkkoeien van 600900; kalfkoeien van 620—920; vaars koeien van 550725; schapen van 80—120; lammeren van 6082; magere varkens van 5080; zeu gen van 210375: biggen van 2548; bokken en geiten van 1545. De handel was in rundvee en nuchtere kalveren gedrukt. Schapen redelijk. Varkens matig. Biggen flauw. en onderwijskrachten, verschaft allerlei kerkelijke bescheiden als doop-, vorm- en huweliiksbewii- zen uit de Missiën en vertegen woordigt bovendien in Nederland het CentraalMissie Bureau, dat zijn hoofdzetel in Djakarta heeft. Dagelijks correspondentie, vaak telegrafisch met Indonesië, advie zen in ons land, vaak in uiterst be langrijke kwesties, waarbij men niet over één nacht ijs kan gaan. heel veel contracten over kwesties van zakelijke aard. die in boven omschreven taak liggen besloten, dat is het dagelijkse werk waar van pater Keiler de ziel is Allerlei bijbaantjes. Vanzelfsprekend heeft men hem nog in allerlei bijbaantjes be trokken, die hij met dezelfde lief de naar binnen en met dezelfde veronachtzaming van zijn eigen persoon naar buiten op zich ge nomen heeft. Zo is pater Keiler secretaris van de Indische Missie- vereniging. secretaris-penning meester van de „Indische Missie- week". directeur der Associatie ter bevordering van het bijzonder onderwijs in Indonesië. Suriname en de Ned. Antillen, bestuurslid van „Memisa" en van de stichting ..Conisat" en lid van de Raad van Toezicht van het R. K. Studie fonds voor Indonesische studenten. Wij zijn er lang niet zeker van dat wij volledig ziin geweest, al zullen wij toch wel het voornaam ste vermeld hebben. Maar deze stille, harde werker is er de man niet naar om ons te vertellen wat zijn verdiensten zijn. ,De aanleiding daartoe is het feit van zijn jubileum op 26 Septem ber. Op die dag zal de pater een H. Mis van dankbaarheid opdra gen in de kapel van de Huishoud school in de dr. Kuyperstraat te Den Haag. Tussen drie en vijf uur is er receptie op het bureau aan de Laan Copes van Cattenburch 76, waar men de pater ondanks zijn zeventig jaren in een goede gezondheid zal aantreffen met die zelfde vriendelijke uitdrukking in de ogen. waarmee hij ons van ziin kostbare tijd wat heeft willen opofferen voor een onderhoud, dat hem menige zucht ontlokte over de publiciteit, die niemand ontziet bij dit soort evenement, die voor hem nauwelijks de moeite van het publiceren waard ziin. Er bestaat zeer grote belangstel ling voor de boerenbedrijven, die binnenkort in de Noordoostpolder worden verpacht. Bij de polder directie kwamen voor de 250 be schikbare bedrijven 2814 aanvra gen binnen. Ditmaal ook vooral van liefhebbers van buiten de polder, daar de verpachting voor het eerst een vrije is. Niettemin zijn er ook 225 aanvragen van ..pioniers", mannen, die reeds vele jaren in de polder hebben ge werkt en 389 van mensen, die later in de polder aan het werk zijn gegaan. Voorts is een groep van 34 Walcherse boeren voorge dragen door de herverkavelings commissie Walcheren Tijdens het hippisch feest, waarmede Zaterdag te Zaltbommel de viering van het 1 100-jarig bestaan der stad werd ingezet kwamen de prinsesjes Beatrix en Irene de verrichtingen der ruiters, onder wie zich ook Haar vader, Z. K. H. Prins Bernhard bevond, gadeslaan Aandachtig volgen prinses Beatrix en prinses Irene de gebeurtenissen op het sportterrein. Zaltbommel bestaat 1100 jaar. Zaterdagmorgen in alle vroegte reeds werd een aanvang ge maakt met de afwerking van een programma, van feestelijk heden, die een hele week zullen duren. De viering begon ir.et een massale intocht van land" lijke ruiters, wat later in de morgen gevolgd door de Am sterdamse politieruiters. Dit kra nige korps had grote aandacht en bracht fleur en leven in het 1 zich met wandelaars vullende stadje. Tegen half twee arriveerde Prins Bernhard, vergezeld door kolonel C. F. Pahud de Mortan- (Van onze Parij se correspondent) In het jaar 1918 werd de Engelsman sir Eric Drummond be noemd tot secretaris-generaal van de Volkenbond. Men besloot als adjunct-secretaris-generaal een Fransman te kiezen. Het ver haal gaat dat Lloyd George en Clémenceau het er over eens waren, dat men daar vooral geen krachtfiguur voor moest nemen. Liever iemand, van wie men mocht vermoeden, dat hii zich gedwee tot het pure ambtelijke sleurwerk zou bepalen. „Wie is die meneer daar achter u?" vroeg Lloyd George aan Clémenceau. „Ik weet het niet meer", zei Clémenceau. „Wel zo'n onbelangrijk iemand hebben we juist nodig", aldus Lloyd George. En ziedaar hoe Jean Monnet volgens de legende, in de hoge sieren der internationale politiek is beland. Deze legende heeft iets pikants, maar zij geeft een onjuiste indruk van de persoonlijkheid van Jean Monnet. Tegenwoordig is hij, zo als men weet, de grondlegger en leider van Frankrijks „plannen voor wederopbouw en modernise ring". Bovendien staat hij bekend als de ideeën-man achter de schermen van Schuman's plan tot het stichten van een Europese kolen- en staalpool. Een legende, die hem als „een onbelangrijk iemand" voorstelt, moet dus wel fout zijn. Bovendien: reeds in 1918 had de dertigjarige Jean Monnet al een hele carrière achter de rug. Zijn vader, eigenaar van een cog nac-firma. had hem, zodra hii zijn H.B S -diploma bezat, naar Cana da gestuurd om cognac te ver kopen De jonge Jean plaatste veel orders. Merkwaardig veel. En bovendien wist hrj uiterst belang rijke relaties aan te knopen met financiële kringen, o.a. met de Londense bank Lazard. Internationale ervaring, Hij was 26 toen de eerste we reldoorlog uitbrak. Men gaf hem een vooraanstaande plaats in de dienst van bevoorrading. Jean Monnet maakte een paar reizen, en bleek met gemak een crediet van 100 millioen dollars te kun nen loskrijgen o.a. van de bank Lazard voor de aanschaffing van een vrertigtal schepen, ruwe grondstoffen en graan. Hij ver toefde in die jaren vaak in En geland, waar hij in de gunst raak te van sir Eric Drummond en lloyd George: zij wisten heus al lang. welk een groot organisator hü was, toen hii adjunct-commis- r-,ris-generaal van de Volkenbond werd. Terwijl de financiële anarchie hoogtij vierde in Oostenriik, werd hij er heen gestuurd. Hii vroeg aan Amerikaanse financiers een crediet. van 130 millioen dollars, kreeg het. en slaagde grotendeels in ziin poging tot herstel der orde. Later zou een zwager van Tsjang Kai Sjek. de Chinese minister van Financiën Poeng. zieh dit herin neren Eerst echter zou hij zijn internationale ervaring nog uitbreiden: Hii werkte als zaken man. gesteund door Franse en Amerikaanse kapitalen, veel in Polen en Roemenië en kreeg als commissaris of beheerder een nlaats in enkele internationale in dustriële ondernemingen. Zo kwam hii ook in de bestuursraad van de ..Diamond Match", een maohtige Amerikaans» lucifers- onderneming. Na de dramatische dood van de Zweedse lucifers- vonin» Tvar Kreuger, verzocht de Zweedse regering hem, d» ont wrichte firma Kreuger and ToTI" financieel te reorganiseren. Jean Monnet slaagde er in. vontuur in fbjua. En dan komt ziin grote avontuur in China. Minister van Financiën Soeng. die zich ziin wc-k in Oos tenriik herinnert. vindt hem de man om da Chinese inflatie te beteugelen. ("Kent u de financier Ferral. uit het hoek ..T,a condi tion humaine" van André Mal- raux? Het is alsof Malraux hem gekend heeft: hier eti daar lijkt Ferral veel op MonnetEnfin, met déze Chinese affaire boekt hjj succes. Dan maakt hij een ple zierreisje naar Moskou dat hem nu eens geen geluk schijnt te brengen. Althans, teruggekeerd in de Verenigde Staten zal hij zijn eerste grote mislukking onder gaan: Degenen, die via de door hem opgerichte „Monnet Murnane Limited' 'op Chinese leningen in schrijven, zullen bar veel geld verliezen. In 1939 keert hij terug naar Frankrijk. Men geeft hem de lei ding van de Franse Inkoopcommis sie voor de V.S. Hij wordt voorzit ter van het Frans-Britse Bewape ningscomité en plaatst voor een milliard dollars bestellingen in Amerika. Tegelijkertijd werkt hij plannen uit voor na de oorlog. Die zullen leiden tot het eind 1946 van stapel gelopen Franse Vijf jarenplan Dit plan heeft ontegenzeggelijk goede resultaten opgeleverd. En ontegenzeggelijk slechte ook: de Franse Spoorwegen bijvoorbeeld kregen teveel kostbare uitrusting, en de Franse verwerkingsindus trieën vooral voor textiel en automobielen te weinig. Maar het is lang niet zeker, dat degenen die zeggen: „onze industrie was nog vitaal genoeg om zich geheel zonder plan-Monnet even goed te herstellen" gelijk hebben. En thans, men weet het, wordt er gewerkt aan Monnet's laatste geesteskind dat overigens de naam „Plan-Schuman" draagt: het plan om een Europese „kolen- en staal gemeenschap" te smeden! Of het slagen zal moeten we nog afwach ten. Maar hoe dan ook: wat een carrière heeft die H.B.S.-er ge maakt, die op 18-jarige leeftijd door zijn vader naar Canada werd gestuurd om cognac aan de man te brengen! ges. voorzitter van het Neder landse Olympische Comité en tal van genodigden binnen de wallen van Zaltbommel. Zii be gaven zich naar het stadhuis, waar de loco-burgemeester, de heer A. van Belkum, de feest- week met een korte toespraak opende. Burgemeester Buissink kon door een sterfgeval in de familie ni»t, aanwezig zijn. De loco-burgemeester gaf een uitvoerig historisch overzicht van de oude stad en bood aan het slot van zijn rede het ere burgerschap van Zaltbommel aan dr. Peter van Anroov aan, ,.de Bommelse jongen, die op muzikaal gebied zo'n bijzondere naam verwierf". Na een défilé van plaatselijke verenigingen trok men in grore drommen naar het sportterrein De Waal. Hier werd een groot concours hippique gehouden, waaraan ook Prins Bernhard deelnam Tijdens het hippisch feest ar riveerden de Prinsesjes Beatrix en Irene op het terrein, aan wie door twee Bommelse meisjes in costumes uit de achttiende eeuw een luxe exemplaar werd aangeboden van het sprookjes spel ..Assepoester", dat heden. Maandag, en Dinsdagavond in het verlichte plantsoen van Zalt bommel door de Bommelse jeugd zal worden opgevoerd. Dezer dagen heeft de Amster damse onderwijs-inspecteur, de hefer L. van der Zweep, op een vergadering van onderwijzers in de Inspectie Ommen een boeiende inleiding gehouden over het on derwijs in Amerika, waarvan hii zich een objectief oordeel kon vormen door een bezoek aan ver- Deze toestanden wekken bii ons wrevel. Wanneer een neger 'n huis koopt, dalen de huizen der buren in waarde. Men durft het nog niet aan om negeronderijzers aan te stellen. Een achttal organi saties bindt thans de striid aan tegen deze rassentheorie. Het onderwijs in Amerika is schillende scholen zowel in kleine voor 88 pet. openbaar. Het bijzon gehuchten als in grote steden. Het der onderwijs ontvangt geen en- onder wijs in Amerika is wel bii keie subsidie. de grondwet geregeld, maar het laat de staten vrii, hoe zii de scholen wil inrichten. Men kan het schoolsysteem aldaar niet be oordelen, zonder de sociologische, economische en historische ont wikkeling in het oog te houden. De scholen in de gehuchten zijn een paedagogische jammergestal- te. Als ze geopend zijn. staat hier een vrouw aan het hoofd. Dus eenvrouwsscholen. Er zijn momen teel 4 millioen leerplichtige kin deren die geen onderwijs ontvan- ben, bii gebrek aan onderwijs krachten. Wanneer hier niet spoe dig een kentering komt. zal dit aantal in 1960 ruim 8 millioen bedragen. Genoemde schooltjes hebben 8 tot 9 klassen, waarbij kinderen van 5 jaar. De school die spr. be zocht was tot Sept. 1947 gesloten geweest. Toen vestigde zich in de plaats een boer met vrouw en drie kinderen. Deze vrouw had halve bevoegdheid, d.w.z. twee jaar col lege en werd hoofd tegen een ver goeding van 225 dollar per maand, dat is driemaal zoveel als het vorige schoolhoofd. Hoe het op deze school toeging, liet spr. gaar de aan de fantasie der vergadering over. Het onderwijs in Amerika is kosteloos. De staat betaalt 35 pet en de andere 65 pet. komt uit de belastingen. Hoe geringer de kos ten van het onderwijs nu zijn, des te lager is de belasting. In som mige districten is de school slechts 7 maanden geopend en krijgt de onderwijzer ook maar 7 maanden salaris. Gezien deze toestanden is de ambitie voor het onderwijs ge ring. Men komt thans reeds 150.000 leerkrachten tekort. In het algemeen beschouwen Amerikaanse mannen het onder wijs als onproductief en minder waardig. Daarom is het groten deels in handen der vrouwen ge bleven. De vrouw zwaait bii het onderwijs de scepter, ook in de Highschool. De leerplichtwet is op de negers niet van toepassing. Zii moeten zich tevreden stellen met de leer middelen die door de Highschool zijn afgeschaft. De leerkrachten op negerscholen krijgen half salaris. Bij het nagaan van het prijs verloop bij industrie en handel heeft de economische controle dienst zich in de afgelopen 14 da gen in het hijzonder gericht op die sectoren van het bedrijfsleven, welke voor de voorziening van de (Van onze diplomatieke medewerker) Een internationaal persagentschap wilde weten, dat Acheson in New York zijn collega's Bevin en Schuman zou hebben voor gesteld, om een gemengde Amerikaans-Duitse strijdkracht te vormen voor de verdediging van West-Europa. Ditzelfde plan zou ook in de Atlantische Raad ter tafel zijn gebracht. Indien dit plan bestaan zou en ernstig werd bedoeld, zou het wel een ontstellende zet der Amerikaanse diplomatie zijn. Zulk een Amerikaans-Duits leger toch, zou prachtmateriaal zijn voor de Sovjet-propaganda en de communistische agitatie in het alge meen, die daaruit met veel tam-tam zouden trachten te bewij zen, dat West-Duitsland nu pas recht een satelliet van de V.S. zou zijn geworden. De campagne vanuit Oost-Duitsland, tot „bevrijding" van de Bondsrepubliek van Bonn, zou daardoor een nieuwe voedingsbodem vinden. paald onaantrekkelijk vinden. Hii zal ook niet zo gauw bereid zijn. zich te laten geruststellen door het „Amerikaans"-Duitse karakter van dat leger, daar dit karakter, wel niet in het begin maar zeker toch op de duur. meer schijn dan werkelijkheid zal worden. Voordelen voor Amerika. De eerlijkheid gebiedt nochtans toe te geven, dat dit plan voor de Amerikanen zekere voordelen schijnt te bieden. Vooreerst het voordeel, dat deze opzet simplis tisch genoeg is. om de gemiddelde Amerikaan aan te spreken en misschien zelfs met enige trots te vervullen. Verder heeft West- Europa voor de Amerikaanse stra tegie de rol van een bruggenhoofd, waarvan de verdediging van be lang is. Een Amerikaans-Duitse strijd macht verzekert, dat die verdedi ging zou kunnen plaats hebben op een wijze, die het meest met de Amerikaanse belangen strookt en het minst aan Amerikaanse troe pen kost. Tenslotte zou dit plan nog tot gevolg kunnen hebben, dat de andere West-Europese mo gendheden er zó afkerig van ziin, dat zij eindeliikteneinde dit te voorkomen bereid ziin. in ernst een Europees leger, waarin Voor West-Europa betekent een zogenaamd Amerikaans-Duits le ger in feite de wederoprichting van een Duits leger, vooralsnog doorschoten met Amerikaanse on derdelen en hogere officieren, op Amerikaanse leest bewapend en geoefend en daardoor binnenkort een overheersende militaire macht in dit deel der wereld. De ervaring leert, dat de lijn van Amerika's buitenlandse politiek een nogal onbestendige schijnt. Als derhalve op zekere dag de publieke opinie in de V.S. luide gaat eisen, dat „de Jongens thuis" moeten komen, gaan de jongens zeer vermoedelijk ook naar huis, en is het Ameri kaans-Duitse leger zonder veel omhaal behalve diplomatieke omhaal van woorden een Duits leger geworden. Europa heeft de laatste eeuwen met Duitse legers zekere ervaringen gehad, die Amerika niet heeft doorleefd en die het daarom niet de waarde geeft, die zii voor Europa hebben. Wie echter gedurende een der laatste wereldoorlogen met Duitse legers als aanvallers, grensschen- ners en bezetters, heeft kennis ge maakt zal dit plan-Acheson be-ook Duitse mankracht te gaan organiseren. Dit laatste beschou wen ook wij als de waarde, zii het negatieve waarde, van Ache- sons denkbeeld. Frankrijks en Engelands mening. Frankrijk ziet zeer wel in, naar het ons voorkomt, hoe noodzake lijk zulk 'n Europees leger wel is en het zal eveneens begrijpen, dat een Amerikaans-Duitse strijd macht gevaarlijke gevolgen kan hebben voor het plan-Schuman. Zonder Europees leger, doch met een Amerikaans-Duitse strijd macht is het nauweliiks aanne melijk, dat West-Europa binnen het Atlantische Pact op de duur in staat is, een zelfstandige beleids lijn te verdedigen, die ook met het Europese welzijn rekening houdt en daaraan recht doet we dervaren. Engeland daarentegen schijnt ondanks de Labour-regering nog al te veel te voelen voor de volkomen verouderde opvatting, dat een verdeeld Europees vaste land een Brits belang is. De ver deling, die een pijnlijke scheuring is, door het ijzeren gordijn te weeggebracht. schijnt nog niet vol doende. Een minder hevige ver deeldheid, maar toch verdeeldheid, althans geen vereniging of fede ratie, schijnt dit Engeland ook te willen t.a.v. het West-Europese vasteland. Vurig moge men hopen, dat de Staatslieden van het Atlantische Pact, die nu in New Vork bijeen zijn. aan het einde van hun over leg groter wijsheid en offervaar digheid zullen kunnen betonen, dan naar het wel schijnt in het eerste deel hunner conferentie het geval is geweest. dagelijkse levensbehoeften van overwegend belang zijn. Een groot aantal onderzoeken werd ingesteld voornamelijk in de levensmidde len-, textiel-, schoenen-, huishou delijke artikelen- en rijwielban- denbranche Uit deze onderzoekingen is ge bleken, dat in ongeveer honderd gevallen vermoedelijk van onge motiveerde prijsverhoging sprake is op grond waarvan tegen de desbetreffende bedrijven proces verbaal is of zal worden opge maakt. In ruim 30 gevallen ble ken groot-, zowel als kleinhandel hun procentuele winstmarge te hebben verhoogd, terwijl in vele andere gevallen bij gestegen in koopprijzen de procentuele winst marges werden gehandhaafd, het geen uiteraard ongeoorloofd prijs verhogend effect heeft. Deze om standigheden deden zich in het bijzonder voor bij de artikelen breiwol, wollen dekens, tricotages en metalen huishoudelijke artike len. In enige gevallen moest op getreden worden tegen het vra- Van de 300 millioen die Tru man voor het onderwijs beschik baar heeft gesteld, proberen de katholieke scholen een klein deel los te krijgen voor vervoerkosten. Het leven op de Highschool vergeleek spr. met een goed geor ganiseerde vacantie. De kinderen besteden de meeste tiid aan hun hobby's. Zo'n school telt ongeveer 20 clubs. Wanneer we gaan vergelijken dan geeft men toe, dat het lager onderwijs in Nederlad meer ken nis bijbrengt, maar anderzijds veel ballast heeft. Een kind onthoudt slechts wat hem interesseert. Vol gens de Amerikaanse methode worden de leerlingen niet ge krenkt in hun zelfvertrouwen. Wat parate kennis en weten schap betreft overtreffen wii de Amerikanen. In Amerika speciali seert men zich meer. De basis waarop dit geschiedt is volgens spr. te smal, en in Nederland over bodig breed. Wanneer we hier het onderwiis vereenvoudigen, krijgt ook het ordeprobleem een ander aanzien. Sommige progressieven gingen in Amerika zover, dat het gezag in gevaar kwam. Een waarschuwing voor onze radicale vernieuwers. Spr. bepleitte tenslotte een aantal experimenten. o.m. dat het kind na zijn 12e jaar zelf ziin vakken kan kiezen en de invoering van een brugklasse op het gymnasium. WASHINGTON (Reuter-A.N.P.) Een antwoord op de vraag, of de Nederlandse torpedoboot jager „Evertsen" aan de grote invasie bij Intsjon heeft deelgenomen, is Zaterdag gegeven door een woord voerder van de Amerikaanse ma rine, die te Washington hulde heeft gebracht aan de hulp, die door „Britse, Canadese, Australi sche en Nederlandse schepen bij de landing bij Intsjon" is gegeven. Zondagavond werd bij Ootmar- sum, op de straatweg naar Tuten berg, het lijk gevonden van een zekere H. R. Hij werd op de berm van de weg aangetroffen naast zijn rijwiel met zijn gezicht in het van de berm stromende water. Vermoed wordt, dat R., die afkom stig was uit Ootmarsum, bij het rijden van de berm van zijn rij wiel is geslingerd en bewusteloos in het water is blijven liggen. Mariniers Oosten schenken Fanion De kolonel der mariniers J. A. J. de Bruyn heeft als geschenk van de mariniers Oosten aan de commandant van het korps mari niers een fanion (exercitievaan del) aangeboden. In het midden van het doek van marineblauw prijkt het in goud geborduurde korpsembleem, rond het doek loopt een strook van rood laken. Op de stok staat de vergulde we reldbol. gen van in feite zwarte prijzen voor rijwielbanden. Tegen enige fabrikanten wordt proces-verbaal opgemaakt wegens het voorschrijven aan de handel van te hoge consumentenprijzen. Daarnaast zijn bij enkele fabri kanten nadere onderzoekingen gaande, aangezien vermoedelijk sprake is van een grotere verho ging van de prijzen dan kostprijs- technisch verantwoord is. Het be treft hier o.m. enkele levensmid delen- en confectiebedrijven, schoenfabrieken en fabrieken van metalen huishoudelijke artikelen. De economische controle-dienst zal ziin activiteit, op het gebied van de levensmiddelen, in nauwe samenwerking met de C.C.D., met kracht voortzetten Verzending van zeepost- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië m.s. „Oranje" (3 Oc tober); Ned. Antillen m.s. Willem stad" (10 October): Suriname m.s. „Hersilia" (27 September). De West-Duitse bondskanselier Adenauer verklaarde Zaterdag na zijn terugkeer van een conferen tie met de drie geallieerde Hoge Commissarissen, dat gemengde geallieerd-Duitse commissies zul len worden gevormd ter bespre king van de consequenties van ue ministersconferentie te New York der Westelijke Grote Drie. Vol gens Adenauer lagen „langdurige en moeilijke onderhandelingen in het verschiet. Naar men meent te weten, had de conferentie tussen Adenauer en de Hoge Commissarissen ten doel, Dinsdag j.l. bekendgemaakte besluiten te New York in brede lijnen te bespreken en de details aan de op te richten commissies over te laten. Adenauer verklaarde, dat de be spreking met de Hoge Commissa rissen zeer goed verlopen was en gevolgd zou worden door andere conferenties, doch hij weigerde bijzonderheden van zijn bespre king met de Hoge Commissarissen te onthul1»" De Franse Hoge Commissaris, André Francois Poncet, deelde op een persconferentie mede, dat een tweede „accoord van Petersherg" (het eerste kwam het vorig jaar tot stand en maakte voor een groot deel een eind aan de ontmante ling) waarschijnlijk was. Francois Poncet bevestigde, dat de Hoge Commissarissen Adenauer van het geallieerde besluit om Duitsland een mobiel politiecorps van 30.000 man toe te staan, in kennis hadden gesteld. Dit corps zou onder leiding ko men van een inspecteur-generaal, die zou worden benoemd met goedkeuring van de Duitse rege ring en op wie door de centrale regering te Bonn desvereist een beroep zou kunnen worden ge daan. Ongeveer 7000 man van dit corps zal permanent paraat ge houden worden, aldus Poncet. Poncet verklaarde, dat Berlijn niet in de regeling van de mobiele politie was opgenomen. Voor Ber liin zouden speciale regelingen getroffen worden. De bezetting? troepen waren volgens Poncet nie- langer troepen als zodanig, doch troepen voor de bescherming var het Duitse federale gebied.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3