Engeland steunt Acheson's plan SEOEL GEVALLEN Nieuw Er zijn thans voldoende vrijwilligers voor Korea Weer een baby-schip uit Indonesië in ons land Oppositie tegen het veto-recht K.L-compagnie naar N. Guinea Nahas Pasja de HL Vader IGERHUIS Ook de N. O. leraren willen geen limiet Bevin in de Algemene Vergadering: Militarisatie van Oost-Duitsland wettigt onze bezorgdheid Vrijdag is de laatste keuring Scheepsberichten Vakcentralen willen met regering praten Dodelijk ongeval op Schiphol Strijd duurde 24 uur Lichte straf geëist wegens minnenijd Ook de „Goya" gearriveerd „De genade-slag" WILLIAM FOSTER volgt Hoffman op Kroniek en Kritiek ruime keuze igers k PPEI sctra Huis EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Seoel in handen der Amerikanen H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard brengen een tweedaags bezoek aan Friesland. Gisteren werd het reeds een ware zegetocht op de weg van Staveren naar Leeuwarden. Te Bolsward overhandigde burgemeester J. G. S. Bruinsma op het bordes van het stadhuis een exclusieve foto van het bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina en Z. K. H. Prins Hendrik aan Bolsward op 25 September 1905. (Eigen foto). In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties hebben de afgevaardigden van Zuid-Afri- ka en Cuba het veto-recht van de permanente leden van de Veilig heidsraad gecritiseerd. De Zuid- Afrikaanse gedelegeerde, Jooste noemde het veto-recht het zwak ste punt in de organisatie van de Verenigde Naties. Hij voorspelde, dat dit recht zou worden afge schaft. Aan de ongezondheid van dit beginsel, aldus Jooste, kan niet langer getwijfeld worden. De Cubaanse afgevaardigde was van mening, dat het vetorecht gro tendeels had bijgedragen tot de verzwakking van de steun van de volken der wereld aan de V.N. Hij verklaarde alle maatregelen, gericht op de opheffing van de verderfelijke gevolgen van het veto, te zullen onderschrijven. OM DE VIJF PROCENT Ook het Nederlandse Verbond van directies en leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs heeft in eer telegram aan de Ministerraad aangedrongen op vijf procent loonsverhoging zonder limiet. Het verbond acht een verhoging met f 180.voor de hoger gesalarieer- den zonder betekenis door de pro gressie der belastingschalen. Met betrekking tot de vorige week door de Russische minister van Buitenlandse Zaken Wisjinsky opgeworpen kwestie van ontwape ning en toezicht op de atoomener gie, noemde Bevin enkele voor waarden voor het eventueel be reiken van een stadium, waarin het vraagstuk van ontwapening met volkomen vertrouwen zou kunnen worden besproken. Deze voorwaarden zijn, aldus Bevin, de terugtrekking van de vijfde colonne uit de landen van onze vrije volkeren; geen inmenging in welke vorm ook in de evolutie van andere staten en tenslotte: wer kelijke souvereiniteit. Bevin achtte het de plicht van de V.N. de middelen te vinden om de vrede en eenheid in Korea te herstellen. Er zou niet langer ge sproken dienen te worden van Zuid- en Noord-Koreanen, maar De laatste weken hebben zich nog voortdurend vrijwilligers ge meld voor het Nederlandse deta chement, dat onder auspiciën van General C. C. Ballou, Dja- karta-R'dam, 25 Septem ber in Suezkanaal. General S. D. Sturgis, Dja- karta-A'dam, 23 Septem ber 1100 mijl Z.O. Guar- dafui. Zuiderkruis, Djakarta-Rot terdam, 25 September van Aden naar Port Said. Sibajak, idem. Cheshire, Surabaja-A'dam, 27 September verwacht te Aden. Fairsea, Djakarta-R'dam, 24 September dwars Burlings. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, heeft gisteren in de algemene vergadering van de Verenigde Naties de steun van Engeland toegezegd aan de doelstellingen van het plan- Acheson voor versterking van de positie der V.N. tegenover agressie. Zoals bekend stelt het plan-Acheson een internationale „politiemacht" voor ter handhaving van de wereldvrede. uitsluitend van Koreanen, die met steun en advies van de V.N. aan gemoedigd dienen te worden om tezamen hun land weer op te bouwen. De Britse minister zeide, dat ge tracht zou moeten worden een op lossing te vinden voor de kwestie van de vertegenwoordiging van China. Hij legde er de nadruk op, dat Engeland niet van plan was, zijn reeds lang gevestigde vriend schappelijke betrekkingen met China te verbreken. Bevin was van mening, dat de kwestie Formosa niet onoplosbaar was. Over Duitsland zei Bevin, dat de geschiedenis de Westerse mogendheden niet de schuld zou geven van het falen om een ver enigd Duitsland te schepen. Men zag zich thans geplaatst tegenover een verdeeld Duitsland, „dat ons met bezorgdheid vervult". De hui dige organisatie van Oost-Duits- land „met zijn machtige gemilita riseerde politiemacht" wettigt de bezorgdheid „voor een eventuele nieuwe agressie zoals op Korea". Er bestond hier volgens Bevin een dreigende situatie, die de wereld opnieuw in een conflict zou kun, nen storten. POLITIE CONTROLEERT DE PRIJSAANDUIDING Teneinde de prijscontrole zo veel mogelijk effect te verlenen zal naast de Economische Con troledienst ook de rijks- en ge meentepolitie in het bijzonder toezien op de naleving van de prijsaanduidingsplicht. Het op goed leesbare en zichtbare wijze aanduiden der prijzen stelt de consument in staat ook zelf op de hem gevraagde prijzen con trole uit te oefenen. Thans in werkelijke dienst zijn de militairen van de Kon. Land macht hebben zich op kunnen ge ven voor plaatsing in een com pagnie, welke zal worden gevormd om in het kader van de Neder landse bestuursvoering naar Nieuw-Guinea te worden uitge zonden. De militairen, wier verzoek om uitzending naar Nieuw-Guinea is ingewilligd worden Dinsdag 26 September in de infanterieschool te Harderwijk gedetacheerd. Het vertrek naar Nieuw-Guinea zal geschieden in de tweede helft van October. de U.N.O. naar Korea zal gaan. Onder hén bevinden zich 75 mari niers, die zich oorspronkelijk voor het detachement mariniers hadden opgegeven. Nu er geen marinierscompagnie naar Korea gaat, zijn zij in de gelegenheid gesteld als militair van de Kon. Landmacht te worden uitgezonden. Voorts zijn uit Indonesië aan meldingen binnengekomen, name lijk van een' zestigtal militairen van de K.L. en het voormalig K.N.I.L. Op Vrijdag 29 September zal alsnog een keuringsdag worden gehouden. Zij, die destijds een oproeping voor de keuring ontvin gen, maar om welke reden dan ook hieraan geen gevolg konden geven, kunnen zich Vrijdag alsnog laten keuren. Zij moeten zich daartoe melden aan het militair hospitaal, Muzenstr. 1, den Haag. Zij, die nimmer een zodanige oproeping ontvingen, moeten be slist niet komen, want zij maken een vergeefse reis. Tenslotte kan nog worden mede gedeeld, dat thans aanmeldingen als vrijwilliger niet meer in be handeling kunnen worden geno men. VATICAANSTAD, (KNP) Op het pauselijk buitenverblijf te Castelgandoifo heeft Z. H\ de Paus Maandag de Egyptische Mi nister-President Nahas Pasja met diens echtgenote in particuliere audiëntie ontvangen. De Paus onderhield zich gedu rende een half uur met hen in Zijn particuliere bibliotheek. In de namiddag bracht de Sub stituut der Pauselijke Staatsse- cretarie, Mgr. J. B. Montini, de Egyptische Eerste Minister in diens tijdelijke residentie te Rome een tegenbezoek. LONEN EN PRIJZEN De Raad van Vakcentralen heeft zich telegrafisch tot de regering gewend met het verzoek een on derhoud te hebben over het verder door de overheid te voeren beleid inzake de Ionen en prijzen. Bij de Fokker-loods op Schiphol werd gistermorgen door nog niet opgehelderde oorzaak de uitschiet- bare stoel in een Meteor in wer king gesteld, waardoor de Fokker monteur S. werd getroffen. Het slachtoffer werd met zware verwondingen naar het Wilhel mina Gasthuis overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. 25.000 manschappen van de strijd macht der V.N. hadden zich in een halve cirkel om de stad gelegd. De laatste tegenstand werd ondervon den van 5000 verwoed strijdende Noord-Koreanen, die huis voor huis verdedigden. In het wit ge klede „burgers" schoten met tommyguns op de Amerikaanse soldaten, die in een enkele rij In het om 14.10 uur plaatselijke langs de gebouwen trokken. Het tijd uitgegeven communiqué, dat laatste bolwerk vormden de ste- door Mc Arthur persoonlijk was vige gebouwen in het centrum, getekend, wordt gezegd, dat Seoel Tot de verdedigers behoorden ook weer in „bevriende handen" is. De i enkele vrouwen, die met rokende troepen der V.N. hadden de om- geweren in de hand werden ge- TOKIO (Reuter). De val van de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel is heden in een communi qué van generaal Mc Arthur be kend gemaakt. De strijd om de stad heeft 24 uur geduurd. singeling en verovering der stad voltooid. Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen namen stormenderhand het centrum van de stad. nadat de Noord-Koreanen in bolwerken een „zelfmoord-kernploeg" hadden opgesteld. Bij de laatste aanval drong een colonne van de Ameri kaanse zevende divisie tot achter de Noord-Koreaanse verdedigings stellingen en bestookte deze van het zuid-oosten uit, terwijl de ma riniers van het westen aanvielen. De Amsterdamse rechtbank behandelde gisteren de zaak te gen de 27-jarige loswerkman H. F. W„ die in April van dit jaar zijn vroegere verloofde in de gang van haar woning twee stompen had gegeven, waarna hij zijn mede-minnaar, die het meisje te hulp wilde komen, met een dolk mes te lijf ging en een lichte wonde toebracht aan de borst. De officier van justitie wees op het gunstige reclasserings- rapport voor de verdachte en hij achtte de omstandigheden, waar onder verdachte had gehandeld, van dien aard, dat met een lichte straf kon worden volstaan. Hij eiste een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan vier maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en voorts de bepaling, dat verdachte gedu rende een jaar geen café mag bezoeken. De verdediger pleitte voor een geheel voorwaardelijke straf. De rechtbank zal op 9 Oc tober uitspraak doen. „RANCHI" ARRIVEERDE IN AMSTERDAMSE HAVEN Na de „Atlantis" is opnieuw een „baby"-schip uit Indonesië de haven van Amsterdam binnen gelopen, het 16.000 ten metende Britse s.s. „Ranchi", een voorma lige hulpkruiser, die gistermorgen meerde aan de Javakade. Onder weg zijn 37 baby's geboren, waarbij twee tweelingen. Alle jonggeborenen hebben een dub bele nationaliteit, n.l. de Neder landse naar hun ouders en de Britse omdat ze op Brits terri toir ter wereld kwamen. Alle geboorten verliepen voor spoedig, waarbij hulp werd ver leend door de gynaecoloog, luit. ter zee 2e kl. dr. H. J. Beekhuis uit Groningen en de ass. off. v. gez. luit. ter zee 2e kl. dr. W. L. R. Loomans uit Venlo. Overigens bestond bijna de helft van het aantal passagiers uit kinderen, n.l. 468, waarvan ongeveer 100 nog geen 8 maanden oud waren. Ongeveer 200 man van het voor malige KNIL waren met hun ge zinnen aan boord. Namens de mi nister werden zij begroet door generaal-majoor W. J. K. Baay. Namens H. M. de Koningin sprak kap.-luit. ter zee C. W. Th. baron van Boetzelaer, namens Z. K. H. Prins Bernhard kap. W. Erdmann. De Koninklijke militaire kapel luisterde de plechtigheid met muziek op. Met het 8000 ton metende Noor se s.s. „Goya", dat nu reeds zijn derde reis van Indonesië naar Amsterdam heeft gemaakt, zijn gistermiddag in de hoofdstad 900 militairen in het vaderland te ruggekeerd. De helft bestond uit manschappen Van de Koninklijke landmacht, de andere uit leden van de Koninklijke marine. Tegen drie uur werd aan de Javakade een aanvang gemaakt met de debarkatie, waarbij juist als des morgens bij de ont scheping van de „Ranchi" de Koninklijke militaire kapel het Wilhelmus speelde. Namens de Koninjgin sprak ditmaal luit.-ko- lonel jhr. D. J. A. A. Lawick van Pabst, namens de minister van Oorlog en Marine majoor W. J. K. Baay en namens Prins Bern hard kapitein Erdmann, die de terugkerende mannen allen een hartelijk welkom in het vader land toeriepen. vangen genomen. Voor beide par tijen was het een bloedige strijd. Nader meldt Reuter Dinsdag morgen 9 uur. Seoel werd inge nomen door het Zuidkoreaanse 17e regiment en onderdelen van de Amerikaanse zevende infan terie- en eerste marinedivisie. Volgens het communiqué van MacArthur werd „de genade slag" als volgt toegebracht: Ter wijl Amerikaanse en Zuidkore aanse Mariniers en „speciale troepen" aan beide zijden van de Han naar het Noord-Westen trokken, drongen andere mari nierseenheden Seoel van het Noord-Westen binnen. Inmid dels stak het 32ste regiment van de Amerikaanse zevende divisie met het 17de Zuidkoreaanse re giment ten Zuid-Oosten van de stad de Han over en bezette een belangrijk punt aan de stads grens, van waar uit het Noord- koreaanse garnizoen in wanorde naar het Noorden vluchtte. De Amerikaanse linies ten noor den Van de oude verdedigingslinie lopen thans, van west naar oost, van Tsjongdjoe noordelijk om Sangdjoe en Jongdok heen naar de oostkust. Ten westen van de oude linie, waar de Engelse bri gade in actie is, bevinden zich nog vijandelijke haarden van verzet, die echter door omtrekkende be wegingen langzaam worden on schadelijk gemaakt. Bij Songdjoe hebben de Engelsen contact ge kregen met de Amerikaanse 24ste divisie. President Truman heeft de ont slagaanvrage van Paul G. Hoff man, de administrateur van de E.C.A., aanvaard. De president deelde mede William C. Forster, die thans plaatsvervangend admi nistrateur is, tot Hoffman's opvol ger te zullen benoemen. Uit een gepubliceerde briefwisseling blijkt dat Hoffman het ontslag heeft aangevraagd teneinde weder in het particuliere leven te kunnen terugkeren. BENOEMINGEN Bij gemeenschappelijke beschik king van de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Financiën en van Binnenlandse Zaken zijn, te re kenen van 1 Januari 1948, bij het Openbaar lichaam „De Wieringer- meer" benoemd: A. tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar a in vaste dienst dr. I. R. A. J. Zuur te Kampen; B. tot hoofdinspecteur a in vaste dienst ir. B. Prummel te Kampen. Te Amsterdam begon gisteren de ontscheping van de „Ranchi", een schip dat met ex-K.N.I.L. militairen en 1 50 babies aan boord uit Indonesië in de Amsterdamse haven arriveerde. Een kijkje in de verzorgingskamer. Handrem (Sm.) De Nederlandse Bank heeft haar rentetarieven verhoogd en wel, behalve voor voorschotten in rekening courant, met een half procent. Dit is de eerste maatregel in het kader van de mogelijkhe den, welke minister Lieftinck in de jongste Kamerdebatten over de Prijspolitiek in uitzicht heeft ge steld. Hij schetste daarbij het ge vaar, dat „door het bankwezen op ruime schaal credieten zouden worden verstrekt ter financiering van de in prijs gestegen omzet ten". Dit verschijnsel was tot nu toe, naar de minister zeide, niet verontrustend. De Nederlandse Bank zou het echter nauwlettend volgen en wanneer het een „infla- tionistisch karakter zou aannemen zou door de monetaire autoriteiten met geaarzeld worden, daartegen met de daarvoor geschikte midde len op te treden.. Maatregelen op het gebied van de rentevoet wer den met name genoemd en zijn thans genomen. Betekent dit. dat het genoemde verschijnsel inder daad al „een inflationistisch ka rakter" aangenomen heeft? Dan zou dit een allesbehalve rooskleu rig vooruitzicht zijn en mag al da delijk de vraag gesteld worden, of met het aanleggen van deze rem het euvel wel voldoende verhol pen kan worden.. Een verhoging van een half procentje is n.l. maar een handrem en niet zonder zorg moet worden overwogen, of de wagen van onze economisch- financiële situatie met dit middel wel kan worden gestuit in zijn vaart naar wijdere inflatiekringen. Wii vertrouwen, dat de regering zich zal houden aan het woord van minister Lieftinck, in de Kamer Donderdag j.l. gesproken, dat de regering „grote waakzaamheid zal betrachten", en zo nodig „verder gaande maatregelen op dit ter rein" niet achterwege zal laten. Belangrijk verzoek (Sm.) Enige maanden geleden heeft prof. Romme op een verga dering het denkbeeld geopperd, dat Katholiek Nederland aan de H. Vader te Rome zou vragen om een nieuwe encycliek over de nieuwe sociale problemen, die twintig jaar na „Quadragesimo Anno" opdoemen. Gelijk in de negentiger jaren, vóór de verschij ning van „Rerum Novarum" van vele kanten uit de katholieke we reld dergelijke verzoeken tot de Vader der Christenheid werden gericht, zou ook nu voor zulk een nederig verzoek alle reden zijn, omdat de nieuwe omstandigheden onrust en verwarring op sociaal terrein in de hand werken en men natuurlijk niet kan zeggen, dat thans in de gewijzigde verhoudin gen een beroep op „Rerum Nova- rum" of „Quadragesimo Anno" zonder meer een afdoende oplos sing voor gerezen kwesties biedt. Toen prof. Romme dit denkbeeld enige maanden geleden had ge opperd, hebben wij dat aanstonds ondersteund en gevraagd, of hier niet een taak lag voor het katho lieke bureau voor maatschappelijk en cultureel overleg, waar de voornaamste centrale katholieke organisaties in samenkomen. Wij hebben er niets meer van gehoord en uit het feit, dat prof. Romme thans op de Friese politieke Land dag in Leeuwarden nogmaals over dit denkbeeld heeft gesproken en vroeg, of het niet iets voor de Friese Bond was, dit plan uit te voeren, kan worden afgeleid, dat het nog niet tot een resultaat in deze belangrijke zaak gekomen is. Daargelaten of het reglement van de Partij het zou toelaten, gelo ven wij, dat het niet in de eerste plaats op de weg van de Friese Bond, een van de 18 Kringen van de K.V.P. ligt, om zich zelfstan dig met een dergelijk verzoek tot Rome te wenden. Maar wel lijkt het ons van belang, deze zaak warm te houden en langs geëigen de weg to1^ oplossing te brengen. Heeft het genoemde bureau er ai eens over gedacht? Zou het niet de moeite waard zijn, het te doen? En tenslotte. (Sm.) En tenslotte voor vandaag: Minister In 't Veld heeft in een vergadering van drankbestrijding gezegd, dat er jaarlijks voor 500 millioen gulden aan alcohol wordt besteed in ons land. Dat is net zoveel als de Overheid voor wo ningbouw uitgeeft. Cijfers, cijfers! Maar weet de minister nu ook te vertellen, hoeveel van dit bedrag er door de accijnzen wordt opge slokt? Om in de termen van het slokje te blijven SKYMASTER IN ZUID-JAPAN NEERGESTORT TOKIO, 26 Sept. (Reuter). Een Douglas Skymaster met 51 personen aan boord, waarschijn lijk allen militairen van de strijd krachten der V.N., is bij een lucht vaartbasis in Zuid-Japan neerge stort. Eén inzittende kwam om het leven, 22 personen worden vermist. Tot nog toe telt men 28 overlevenden, namelijk 25 passa giers, twee leden van de beman ning en een verpleegster, die door Japanse vissersboten uit reddings boten werden opgepikt. Enkelen waren ernstig gewond. Het toestel stortte nog geen kilometer na het opstijgen neer. Naar de oorzaak stelt men eén onderzoek in. echnisch Bureau traat 10-12 - Alkmaar KMAAR - TEL. 5374 aarsbeurs-collectie raat 5 - TeL 2803 sch adviseur service handelaar ider model. Voor snel en dig werk. Fraaie, crême- ige uitvoering. 1 165.-. )EL IS 140. Bedrijfsstof- tr. Voor grote gebouwen, •a sterk uitgevoerd 1 375.-. ERRES SZ 23 VLOERWRIJVER. »aart tijd en geld, ideaal winkels, kantoren en be en, werkt tegen 3 werk- i op, gaat jaren meel 0.-. ndeld?" vroeg de gerend. „Ja, reuze nu ook echt trek t ham. Breng me is professor Nosco :n, zie". „Nee zien", antwoordde smidje Verholen, ligenlijk?" het oergier. „Mijnheer aiddagmaal. Maar >r repte zich naar it de koffie en de ;t zich natuurlijk met je zat te eten, iemand zwaaide eens zijn. Kontoren; HOORN. Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. (2 Hinen). R 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. tel. 459 K 2240 ERRES SZ 165 ands meest gevraagde, volmaakte stofzuiger, jaren mee! f 175.-. Dinsdag 26 September 1950 46e Jaargang No. 1 1976 Abonnementsprijs f4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bi) contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Buiten God is veilig. I icerqens Vondel Pag. 1 VAN HEDEN A S H

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1