Nieuw HinnNijmegrenve In Korea is het pleit beslist Grote vraag nu: Zal MacArthur 38e breedtegraad overschrijden? Geen Chinese communist bij de Formosa-debatten In de legerplaats Oldebroek werd luxueus leven geleid Lonen- en prijzendebat in Tweede Kamer met verwarde motie-regen besloten r Indonesië von de V. N. EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN nHd Trekt Mac Arthur oyer de 38ste breedtegraad? Scheepsberichten v_ De Veiligheidsraad besluit: Export coridensmelk en melkpoeder Reeds enkele arrestaties verricht Onderzoek vergt nog anderhalve maand Goede kans op intrekking van f 180.— maximum Motie inzake verhoging van pensioenen op het kantje af (39-38) aanvaard Regering overweegt rem op kaasexport Moeder kreeg haar dochtertje terug Kroniek en Kritiek Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig(Vondel) A s H VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 29 September 1950 46e Jaargang No. 11979 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 R 2240 In de Woensdagavond in het Concertgebouw De Vereniging te Nijmegen gegeven avond van pater Meuwesse verscheen tot grote verrassing van allen de Zeereerw. Heer Henri de Greeve in gezelschap van enkele priesters. De organisator van de avond, de heer Kerkhoffs, ging naar het po dium en heette de radiopriester in hartelijke bewoordingen wel kom. Hij sprak er zijn grote blijd schap over uit dat Henri de Greeve weer op deze Kath. bij eenkomst aanwezig was. Een har telijk en langdurig applaus der aanwezigen onderstreepte deze woorden. In de pauze onderhield Henri de Greeve zich met zeer velen van de aanwezigen en kwam handen te kort om allen te begroe ten, aldus meldt de Maasbode. VICE-ADMIRAAL PINKE UIT DE ZEEDIENST Bij K. B. van 15 Augustus 1950 is met ingang van 1 September 1950 aan vice-admiraal A. S. Pinke op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag uit de Zeedienst verleend wegens langdurige dienst onder dankbetuiging voor de zeer gewichtige en langdurige diensten, door hem aan den lande bewezen. Chitral, Djakarta-Rotterdam passeerde 27 September Dondrahead. Sibajak, Surabaja-Rotter dam, passeerde 27 Septem ber St. Johns-eil. (Rode Zee). Zuiderkruis, idem. Nu de troepen van de Verenigde Naties de 38ste breedtegraad in Korea tot op enkele kilometers zijn genaderd, wordt de gehele situatie rond het Koreaanse conflict beheerst door de vraag of zij deze grenslijn ook zullen passeren. Waarnemers te Tokio hebben verklaard, dat de militaire campagne, wat Zuid-Korea betreft, is afgelopen ,,op het geschreeuw na". Het verzet van de Noordelijken is gebroken en de speerpunten van de geallieerde aanval kunnen doen wat zij willen, stad na stad bezettend. Woensdag viel Taedjon de Amerikanen in handen, gisteren Tsjongdoe Generaal Walker heeft ver klaard dat de Noordelijke legers die zich nog in Zuid-West-Korea bevinden als georganiseerde strijd macht hebben opgehouden te be staan. Hun verbindingen zijn ver nield, de controle is verdwenen, het grootste deel van de uitrusting verloren gegaan. Intussen probe ren zij toch naar het Noordwesten door te breken op de punten waar de linies der V.N. nog het zwakst zijn. De kans dat zij daarin zullen slagen is echter gering, nu de ge allieerde grendel met het uur wordt versterkt. Uit gezaghebbende bron werd gisteren gemeld, dat agenten van de Amerikaanse inlichtingendienst hoogst geheime bevelen van de Noord-Koreaanse aanvoerder Kim II Soeng hebben onderschept, waarin hij zijn troepen opdracht FLUSHING MEADOWS (Reuter). De Veiligheidsraad is Donderdag weer bijeen gekomen om te over wegen of de Chinese communisten zullen worden uitgenodigd om deel te nemen aan de beraadsla gingen over hun klachten over „Amerikaanse agressie tegen For mosa". De raad had voor zich: 1. Een Sowjet-Rüssische motie om onmiddellijk een vertegenwoordi ger van de regering van Peking uit te nodigen. 2. Een voorstel van Equador om de behandeling van de gehele kwestie Formosa, de uitnodiging inbegrepen, op te schorten totdat de Algemene Vergadering de Sow- jet-Russische klacht inzake „Ame rikaanse agressie tegen China" zou hebben afgehandeld. 3. Het voorstel van nationalistisch China om de kwestie Formosa in haar geheel van de agenda af te voeren, daar deze door de Alge mene Vergadering zou worden be handeld. De Sowjet-Russische gedele geerde Malik verzette zich tegen elk ijitstel zowel van het zenden van een uitnodiging aan de rege ring van Peking als van de be handeling van de kwestie For mosa. Nadat de Amerikaanse gedele geerde Gross had verklaard dat de V.S. zich zouden verzetten te gen het uitnodigen van de Chinese communisten „op dit ogenblik", werd het voorstel van nationalis tisch China om de kwestie Formo sa van de agenda af te voeren door de raad verworpen, evenals het voorstel Equador. Het Russische voorstel om on middellijk een vertegenwoordiger van communistisch China uit te nodigen, kreeg slechts 6 van de noodzakelijke 7 stemmen en was daarmee verworpen. Voor stem den Engeland, Joego-Slavië, India, Noorwegen, Frankrijk en de Sow- jet-Unie. Tegen de Verenigde Sta ten, Cuba. en nationalistische Chi na, Equador en Egypte onthielden zich. heeft gegeven het contact met de strijdkrachten der V.N. te verbre ken en zich zo ordelijk mogelijk achter de 38ste breedtegraad terug te trekken. De echtheid van dit bevel schijnt bevestigd te worden door de jong ste ontwikkelingen aan het front', waar, behalve in Seoel, in de afge lopen week nergens ernstige Noord-Koreaanse tegenstand werd ondervonden. Het snelle ineenstorten van de Noord-Koreaanse strijdkrachten vormt voor militaire waarnemers dan ook nog steeds een punt van verwondering. De verdediging van Seoel zou moeten, worden uitge legd als een wanhopige vertra gingsactie om de ontsnappingsweg naar het Noorden zo lang mogelijk open te houden en de Noord- Koreaanse hoofdmacht gelegen heid tot de terugtocht te bieden. Truman die gisteren op zijn persconferentie verklaarde te ho pen, dat de Koreaanse oorlog zal eindigen met een vrede die ieder bevredigt, zeide niet in het open baar te kunnen antwoorden op vragen of MacArthurs strijdkrach ten bevel zouden krijgen de 38ste breedtegraad te overschrijden. De V.N. zouden daarover moe ten beslissen, al gaf hij toe dat de oorspronkelijke resolutie van de Veiligheidsraad zeer ruim was. In gezaghebbende kringen in Wa shington is verklaard dat de Amerikanen niet de enigen zijn, die de bestaande resoluties zo uit leggen, dat MacArthur bevoegd is de grens te overschrijden, ais dit nodig is voor het herstel van vrede en veiligheid. India heeft daarentegen doen weten dat het een besluit tot over schrijding geen steun kan geven. Van de zijde van het secretariaat der V.N. is tegengesproken dat Noord-Korea te kennen zou heb ben gegeven dat het vrede wil sluiteni Wel zou van Wysjinski een verzoek zijn uitgegaan om een onderhoud met Acheson over de geschillen tussen Amerika en de Sowjet-Ünie, niet alleen inzake Korea, maar ook inzake Duitsland en Japan. Intussen voeren Engeland, Australië, Noorwegen en India be sprekingen over een resolutie be treffende de toekomst van Korea, waaromtrent ook den uit zes pun ten bestaand Amerikaans program is ingediend. Dit program eist een vrij, onafhankelijk en verenigd Korea, waarvan de wijze van unificatie het best zou kunnen worden vastgesteld door een ster ke V.N. commissie ter plaatse, ter wijl het Koreaanse volk door ver kiezingen zou moeten worden ge raadpleegd. De Verenigde Staten verklaren geen militaire basis in het land te wensen. Engeland zal vermoede lijk vandaag een resolutie bij de politieke commissie van de V.N. indienen. FLUSHING MEADOWS (Reu ter). De Algemene Vergadering der V.N. heeft Donderdag bij acclamatie Indonesië als 60ste lid tot de V.N. toegelaten. Het besluit werd genomen op een daartoe strekkende aanbeve ling van de Veiligheidsraad, die Dinsdag met 10 tegen 0 stemmen en één onthouding (nationalistisch China) werd goedgekeurd. De Vei ligheidsraad zond de aanbeveling rechtstreeks naar de Assemblee en niet eerst naar zijn speciale com missie voor lidmaatschappen. NAAR WEST-DUITSLAND 's-GRAVENHAGE, 28 Sept. Bij de begin Februari van dit jaar te Frankfurt gehouden besprekin gen, had de West-Duitse delegatie de wens te kennen gegeven, zulks met het oog op de melkvloed uit eigen productie, de invoer van ge condenseerde melk en melkpoeder te staken. Als gevolg daarvan zijn deze producten tot dusver niet meer naar West-Duitsland ge ëxporteerd. De Nederlandse regering acht momenteel geen aanleiding meer, aan het verzoek de export dezer artikelen stop te zetten, nog ver der gevolg te geven, zodat met in gang van heden weder uitvoer- machtigingen voor gecondenseer de melk en melkpoeder zullen worden afgegeven. Daar zaten de koks van het Cumberland Hotel te Londen even voor een lastig probleem, toen hun gasfornuizen ten gevolge van de staking van 1500 employé's bij hef Londense gasbedrijf, buiten dienst waren. De gasten verlangden even goed hun kippetje. De chef-kok wist een oplossing: op het dak van het hotel liet hij een oven bouwen, en daar konden toen de koks onder zijn leiding bij ■'loodlight naar hartelust kippen braden. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN. Wij meldden gisteren „dat momenteel een omvangrijk onderzoek wordt ingesteld naar de gedragingen van de admitvstratieve staf van de legerplaats Oldebroek in verband met een omvangrijke fraude welke enige tijd terug aan het licht gekomen is". ïn dit bericht werd gesproken van enkele hoge en ook lagere militairen, die reeds zijn geschorst en voor ontslag zullen worden voorgedragen. Van bevoegde zijde vernemen wij thans, dat ook enkele arrestaties hebben plaatsgevonden. Het onderzoek duurt nog voort. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht dat deze arrestaties door meerdere zullen worden gevolgd. In de legerplaats Oldebroek, werkt een administratieve groep van pl.m. 50 man. Enkelen uit deze groep zouden onbetrouwbaar zijn en men spreekt van grote admi nistratieve tekortkomingen en onvoldoende beheer van 's rijks financiën. Men kon ons nog niets mede delen over de omvang van de fraude in geldsbedragen uitge drukt. De Accountantsdienst van het ministerie van Oorlog is reeds enkele dagen bezig een onderzoek naar het financiële beheer van de (Van onze parlementaire redacteur) Aan het slot van het lonen en prijzendebat aanvaardde de Tweede Kamer gisteren z.h.s. een motie, waarin de regering werd uitgeno digd krachtig voort te gaan met het treffen van een zodanig samen stel van prijsbeheersende maatregelen als nodig is om de kosten van het levensonderhoud niet meer te doen stijgen dan in verband met de internationale prijsstijgingen strikt onvermijdelijk is. Voorts wordt de regering uitgenodigd zorg te dragen, dat het ambtelijk apparaat beschikbaar is, nodig voor de voorbereiding van bovenbedoelde maat regelen en voor de controle op de naleving. Minister v. d. Brink had van tevoren verklaard, dat hij de motie gaarne aanvaard zag, omdat zij een goedkeuring en een aanmoediging inhield van het tot nu toe gevoerde beleid. die eerst niet van zins was ge bleken om deze reuzenzwaai met zijn stem te onderstrepen, ver anderde van houding toen de minister duidelijk had uitgespro ken, dat hij in de motie een steun voor het tot nu toe ge voerde beleid zag. Hij deed zulks echter niet, dan na er eerst nog eens op gewezen te hebben, dat er van het offensief van de heer Suurhoff niets was overgeble ven. Het slagboom-conflict in Berlijn is ten einde Negen Britse soldaten kwamen met geweren gewapend, pakten.de slagboom op, en deponeerden hem voor de voeten van een Russische officier, in diens sector. Na die daad wandelden de soldaten onder toezicht van hun officier (links) terug. In het midden achter: de Russische officier. Deze motie was afkomstig van de heer Suurhoff (P.v.d.A.). De motie, de hij de dag tevoren had ingediend, kon nog enigs zins de schijn wekken, dat men in deze kring de critiek tot uit drukking wilde brengen, die bij de aanvang van het debat op het beleid van minister v. d Brink werd geleverd. In deze motie werd de regering uitge nodigd om op korte termijn over te gaan tot het afkondigen van een dergelijk samenstel van maatregelen. Maar tegen deze tekst maakte de bewindsman van Economische Zaken be zwaar. Hij bleef zich op het standpunt stellen, dat de ge vraagde maatregelen, voor zover op dit ogenblik nodig, reeds ge nomen waren. Daarop verander de de heer Suurhoff zijn motie in de door de minister aangege ven zin. Het debat had hem van een tegenstander in een mede stander doen veranderen. De heer Korthals (V.V.D.), De heer Gortzak (Comm.) knoopte aan deze uitspraak vol gaarne vast. Hij noemde die. uit spraak een doodvonnis en. legde er vervolgens de nadruk op, dat in zijn moties de eisen voor een algehele prijsstop en een uit kering van de vijf procent over de hele linie volledig gehand haafd waren gebleven. Al met al een ndfeal trieste vertoning. De communistische moties werden met enkel de commu nisten voor, verworpen. ZE WILLEN NIET Het zal nog wel nooit in de parlementaire geschiede nis zijn voorgekomen, dat een minister in de Tweede Kamer op de regeringstafel een paar schoenen uitstalde. Gistermiddag was dat het geval. Minister v. d. Brink had een paar bruine dames schoenen meegebracht, om te bewijzen, dat het vrou welijk publiek een degelijke goedkope schoen nog niet op prijs weet te stellen, „f 14.50, maar niet verkoopbaar", zei de minister, als ware hij een volleerd handelaar: „de zus ters van Eva wensen nu een maal een schoen die er wat frivoler uitziet". En met verdrietig gebaar zette de bewindsman het paar weer op de regeringstafel neer. Op verzoek van de Kamer voorzitter circuleerden de schoenen ook op de pers tribune. De heer Andriessen (K.V.P.) kwam wel met winst uit het strijdperk. De vorige dag was hij in het krijt getreden voor hen, die niet de volle vijf procent zullen krijgen. In zijn antwoord bleef minis ter Joekes van mening, dat de compensatie niet voor alle groe pen gelijk diende te zijn. Toch deed hij de toezegging, dat deze aangelegenheid in het kabinet opnieuw onder de ogen zal ge zien worden en dat het resultaat hiervan op korte termijn aan de Kamer zal worden medegedeeld. Wij mogen dus zeker wel hopen op een verhoging van de loon grens. De heer Andriessen (K.V.P.) bleef zich ook in tweede instan tie op het standpunt stellen, dat boven de gestelde loongrens vergunning tot verhoging diende (Zie vervolg op pag. 3) legerplaats in te stellen, maar heeft dit nog niet beëindigd. Daar komt bij, dat nog steeds nieuwe gevallen aan het licht komen, naarmate het onderzoek vordert. Men hoopt over anderhalve maand met dit onderzoek gereed te zijn. Inmiddels is gebleken, dat men in Oldebroek op de meest luxueuze wijze heeft geleefd. Er heerste een weelde, welke men in een leger plaats stellig niet zou verwachten. Hangende het onderzoek heeft men direct bezuinigingsmaatrege len genomen. Zoals we enkele weken terug meldden, was de kampcomman dant van Oldebroek ziek. nadat de fraude was ontdekt. Inmiddels is zijn plaats door een nieuwe commandant ingenomen. Vast staat dat voor het leger bestemde leveranties aan de dienst zijn onttrokken. Het onderzoek, dat geleid wordt door de kolonel Verschoor is nog in volle gang. In den Haag dringt men op een zeer intensief onderzoek aan. Naar aanleiding van het verloop van de kaasprijzen der laatste we ken, ziet de regering zich genood zaakt maatregelen te overwegen om door beperking van en/of hef fingen bij de export een redelijk prijspeil in het binnenland in stand te houden. SIGARENINDUSTRIE TREKT DISPENSATIEVERZOEK IN Het verbond van sigarenfabri kanten heeft het voorlopig dispen- satieverzoek inzake de loonbijslag van 5 procent ingetrokken. Hoe- wpl de bedrijfsuitkomsten in de sigarenindustrie „zeer onbevredi gend" blijven, hebben sociale mo tieven de doorslag gegeven voor dit besluit. Daarbij is er van uit gegaan, dat de in uitzicht gestelde vrijstelling van de omzetbelasting zeer spoedig een feit zal worden. Na de bevrijding werd Elly van Gijn in een ziekenhuis in Duits land achtergelaten. Het kind werd daarna door het Rode Kruis naar Nederland vervoerd en bij pleeg ouders in Zandvoort onderge bracht. Later vervoegde de moe der van het kind, mevr. E. Ver- hoeven-Krens, zich bij de politie: die haalde het kind bij haar pleeg ouders vandaan. Deze .beweerden, dat Elly niet het door mevr. Ver hoeven vermiste dochtertje was, maar ook de Haagse rechtbank wees het kind aan haar moeder toe. Gisteren bevestigde het ge rechtshof te Den Haag dit vonnis. De pleegouders werden veroor deeld tot betaling van de kosten van het geding. Hoe nu? (Sm.) Na Amsterdam, heeft de heer Thiessen, de reclame-chef van Westerling, nu in den Haag een ongestoorde vergade ring gehouden ten faveure van de campagne des heren Westerling, „om de wereldvrede op te bou wen". Het maakt allemaal een beetje operette-achtige indruk. Vooral als we letten op een der commentaren van de Bandoengse totograaf, dat hij de indruk heeft, „dat Amerika en de UNO de hui dige wereldsituatie flink onder de ogen zien". Alsof wij dat nog niet wisten! Maar wat ons opvalt is de mededeling in de persversla gen, dat de maatregelen tegen ordeverstoring in de Haagse ver gadering bestonden uit de aan wezigheid van.... ruim 100 vrij willigers voor Korea, wier taak het zou zijn „eventuele McArthur- grepen toe te passen". Wij vragen ons af, of de vrijwilligers voor Korea feitelijk in dienst staan van een particuliere beweging. Zijn zij, sinds hun aanmelding, goed keuring en indeling niet gebonden aan een officieel militair verband? En als dat zo is, past het dan, deze officiële Nederlandse militairen te misbruiken als particulier ge wapend corps, voor een zaak, die in elk geval kwalijk genoeg is, om officiële Nederlandse or ganen er verre van te houden??? Genoeg vragen, om opheldering wenselijk te maken! Psychologisch? (Sm.) In de Kamerdebatten van de laatste dagen is, ook van de regeringstafel af, enige malen het woord „psychologie" gebruikt. Dat is voortreffelijk. Aan de rege ring moest meermalen verweten worden, dat zij te weinig met ziel kundige overwegingen rekening hield. Nu wordt er tussen kabinet en Kamer nog „gevochten" (al licht is het intussen gisteren tot een beslissing gekomen) over de kwestie van de loonsverhoging. Wij gaan daar nu niet verder op in. Maar is het, als dat woord dan moet vallen, psychologisch, om maar amper tot 5 verhoging te komen en de middelgrote inko mens te beperken tot een verho ging van f 15.in de maand, ter wijl nu uit diverse begrotings hoofdstukken blijkt, dat verschei dene hogere ambtenaren ,z.g. „top figuren", verhogingen zullen krij gen van 20 tot 25 Diverse staatssecretarissen en secretaris sen-generaal, mensen, die pas al behoorlijk bevorderd zijn, maken een grote sprong omhoog. Terecht is er in de Kamer al gezegd, dat dit psychologisch niet verant woord is, tenzij de regering met sterke argumenten komt, welke dit onafwendbaar maken. Het is tot nog toe een weinig smakelijk geval en er zal in de Kamer ook straks nog wel een woordje over vallen Wauwelen (Sm.) Het is een onaange name gewoonte geworden van al lerlei mensen, vooral van journa listen, om tegenstanders facisme en Hitler-methoden en zo te ver wijten, als men geen afdoende ar gumenten meer heeft, om zijn eigen standpunt duidelijk te ma ken. Totnogtoe was het aan de communistische propaganda voor behouden, om andersgezinden na zi-praktijken e.d. te verwijten en het woord neo-facisme lag die he ren in de mond bestorven tegen over iedereen, die het waagt, er een andere "dan de door Moskou gedicteerde mening op na te hou den. Het wordt steeds meer ge woonte ook in andere kringen, om van geestelijke besmetting op dit punt blijk te geven. Dat moet nu eindelijk*eens worden aange duid met de bekende Nederland se uitdrukking „wauwelen". Voor de Vara was een meneer doende, door een rode bril iets te zeggen over de actie voor Westerling, die eerst roem scheen te willen oog sten voor zijn bezetting van Ban doeng en later beweerd moet hebben, dat hij het met die actie niet eens was. Dat is natuurlijk niet fraai, maar waarom moet men zijn medemensen beledigen door daaraan toe te voegen, dat „zo iets riekt naar de befaamde Duitse methode"? De „Telegraaf" doet al eender. Het blad hekelt, wellicht niet ten onrechte, uitla tingen van Koos Vorrink. die nu verklaart, dat de socialisten In- dië nog wel een tijdje onder Ne derlands bestuur hadden willen houden, doch de koloniale krach ten hebben dat verhinderd. Deze poging om aan de verantwoorde lijkheid te ontkomen, noemt het blad nu „een,oude truc. door Hit- Ier met succfes toegepasr'. Zo wauwelt men van links en van rechts, om tegenstanders onaan genaam te zijn. Wanneer komt de tijd van de zakelijke discussie weer en wanneer zal men beden ken, dat er allang vóór Hitier menselijke hartstochten beston den. die ook polemieken en dis- cusies van het fatsoenlijke niveau naar lagere sferen sleurden? Dienstfietsen (Sm.) Er is, tenslQtte, al heel wat gemopperd over de geldver spilling bij de diensten van oorlog en marine. Maar hier begint het te dagen! Voortaan mogen om te beginnen kapiteins en luitenants voor locaal vervoer niet meer ge bruik maken van dienstauto's; zij moeten maar met het fietsje gaan, als het niet met tram of bus kan. Merkwaardig, dat het begrip „lo pen" bij deze order niet te pas schijnt te komen. Lopen is anders gezond, ook voor militairen. En fin. er is een begin gemaakt met de bezuiniging, tenzij er een „hausse" in dienst-fietsen zou ontstaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1