De Heilige van de Rozen-regen West-Duitsland: de belangrijkste handelspartner van ons land >k Tippel en Steekneus, twee slimme muizen DE GESLOTEN POORT HET VERBORGEN GELAAT RADIO Vrijmaking van handelsverkeer bevordert defensieve kracht Voor de Vrouw imtuucüjfe Recepten Begroting van Economische Zaken Wetsontwerpen aangekondigd Rubriek voor de jeugd Schoenenshow te Amsterdam POST UIT DE g RIEVENBUS In ChristusLicht XÜIX De dogma-verklaring van 1 November Zevende Eeuwfeest H. Scapulier PACINA 4 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1950 Men zal zeker even moeten wennen aan het beeld dat de teke naar Thole maakte voor het omslag van het boek, dat, merk waardig genoeg maar zeer toepasselijk en terecht, het titel draagt „het verborgen gelaat". Het gaat er mee als met de verbleekte, vergeelde foto's die men uit een album of zelfs uit een oude doos tevoorschijn heeft gehaald en waarvan de beel tenis met de hoog-gesloten kleding en het steil-opgemaakte haar boven het lange smalle gezicht met de donkere ogen enigszins vreemd en onwennig aandoet. Zij openbaart ons een mens die anders is dan wij gewend zijn ons voor te stellen. Zo vergaat het ons met de H. vast stond, had de Kerk met haar Theresia van Lisieux. Men moet onfeilbaar leergezag haar echter in Frankrijk geweest zijn en van nooit aan alle christenen ten voor- nabij hebben meegemaakt en ge- beeld kunnen stellen, zien in welke vormen van uiterste Theresia is waarlijk niet voor wansmakelijkheid het verheven- I de anders, meer zoetelijk inge- ste en heiligste zich daar aan ons stelde Fransen bestemd. Geen heilige van de moderne tiid is zozeer als zij de lieveling van het christenvolk geworden, of het voordoet. De Franse religieuze smaak kan ons niet bepaald be koren. Ook de kunstnijverheid, die zich van Theresia als van een moest zijn dat de kleine Italiaanse dankbaar te exploiteren object Maria Goretti haar Franse zuster, heeft meester gemaakt, bezit vaak weinig aantrekkelijks zowel in geschriften over als in afbeeldin gen en voorstellingen van haar. Men kan haast zeggen dat hier het heilige is ontwijd en onsym pathiek gemaakt. Mag men ook spreken van een ergernis? Tot nu toe heeft nog steeds een uitgave van de authentieke tekst van de nHistoire d'une ame", de beschrijving van haar leven die door Theresia zelf is gegeven, op zich laten wachten. In het com plex van alles waarmee de Franse verering gemeend heeft haar fi guur te moeten omgeven, geeft dit wel zeer veel te denken. Maar wie tussen de regels van deze on volledig uitgegeven autobiografie door weet te lezen, ontdekt wel dra een andere Theresia dan die welke met - hemelse blik rozen ontbladert en er als een sentimen teel poppetje uitziet. Als zij niet waarachtig een heilige was, van wie de forse grootmenselijkheid en heldhaftigheid onomstotelijk - PROGRAMMA die juist tweemaal zo oud werd als zij, in populariteit gaat even aren of misschien nog zelfs over treffen. Maar dan moet het ook zo zijn, dat de hedendaagse chris ten, die meer en meer van be paalde vormen van de devotionele traditie der laafste eeuwen komt af te staan, haar op aanvaardbare wijze de verering kan bewijzen, die hij haar overigens gaarne be tuigt. Het ware beeld Het genre literatuur, dat zich met de beschrijving van 't leven van heiligen bezig houdt, heeft de laatste jaren gelukkig een wel doende vernieuwing en verfrissing ondergaan. Wij kunnen goddank ook in het Nederlands wijzen op werken waarvoor men niet langer minachtend als voor brave, van zoötheid-druipende heiligenlevens de neus optrekt. Onze tijd vraagt om echtheid en deze critische zin is volkomen gerechtvaardigd. De tijd van het beeld onder de glazen stolp is voorbij. Men wenst de heiligen te zien in hun levende werkelijkheid, zó gelijk zij inder daad zijn geweest. Theresia zelf heeft als tweede kloosternaam die van het Heilig Aanschijn van Jezus gedragen. Misschien mogen we daarbij den ken niet alleen aan de wonderbare Doek van Veronica, met de afbeel ding waarvan Theresia wel op sommige foto's voorkomt. Het Hei lig Aanschijn van Jezus is ook dat hetwelk voor ons oprijst uit de gewijde bladzijden van heel het Nieuwe Testament, van het Evan gelie vooral waarmee Theresia zelf het geestelijk leven van haar ziel bij voorkeur voedde, omdat zij er naar haar eigen uitdrukking het zuiverste manna in vond. Wat Sint Faulus van iedere christen zonder onderscheid zegt, dat „wij allen de heerlijkheid des Heren beschouwen en daardoor steeds volmaakter in dit zelfde beeld worden omgevormd door de Geest des Heren" (II Cor. 3, 18), heeft de Carmelites in de afzondering van haar beschouwende, contem platieve leven op bizondere wijze gedaan en ervaren. Aan 't Franse burgermeisje van de tweede helft der 19e eeuw heeft zich het won- ZATERDAG 30 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoon- muziek; 8.00 Nieuws &n weerbe richten; 8.18 Orgelspel; 8.45 Gra- mofoonmuziek; 10.00 Medische cau serie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continube drijven; 11.35 Blaasmuziek; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Metropole-orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 14.00 Het Nederlandse lied; 14.20 Amateursuitzending; 14.50 Streek- uitzending; 15.15 Radio Philharmo- nisch orkest; 16.00 Van de wieg tot hef graf, causerie; 16.15 Pianospel; 16.25 Kwintet; 16.45 Sportpraatje; 17.00 Gramofoonmuziek; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Vrou wenkoor; 18.35 Dansmuziek; 19.00 j Artistieke staalkaart: 19.30 Passé- der der goddelijke genade vol- partout, causerie; 19.40 Causerie j over het oude testament; 19.55 Deze week, causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Hein Festijn; 20.10 Vara- varia; 20J5 Weense muziek; 20.45 Gevarieeif» programma; 21,45 So cialistisch commentaar; 22.00 Pro menade-orkest; 22.25 De commis saris vertelt verder; 22.45 Orgel spel; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 298 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.30 Om roeporkest; 10,00 Voor de kinderen; 10.15 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 A cappella-lcoor; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoon muziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 trokken. Het was waarlijk een „kleine" ziel, die door God werd verkoren om de onbegrijpelijke heerlijkheid van Zijn mysterie te verkondigen. „De Heer heeft deze behoeftige met Zijn gaven over laden". Dit juist is Theresia's hei ligheid en altijd blijvende aan trekkingskracht. De Heilige Theresia Geen menselijk pogen kan ge heel de geheimzinnige sluier op lichten, die Theresia zelf steeds heeft gezien over het Heilig Aan schijn van Jezus en die wij even eens moeten waarnemen over dat van Christus in haar. Christus zelf wordt weerspiegeld in Zijn heiligen. Ook de beste levensbe schrijving van een heilige kan noodzakelijkerwijze niet meer zijn dan een schets tot een levens beeld. Maar het is zeker niet langs de weg van de onbehagelijke Franse devotie en kunstnijverheid dat men de ware Theresia, de heldhaftige, de heldin leert ken nen. Men moet de weg gaan die de Kerk zelf gevolgd heeft bij haar streng-critisch onderzoek naar de deugden van deze nog jonge kloostervrouw. De acten van het canonisatie proces werden toegankelijk ge steld voor de bekende Duitse schrijfster Ida Friederike Görzet. Met behulp daarvan en zich ba serend op de andere bronnen die daarvoor in aanmerking komen, heeft zij, eerbiedig maar scherp van blik en ontledend vermogen, getracht ons de ware Heilige The resia te doen zien, „Het verborgen gelaat" heet heel suggestief het boek, dat ons, moderne mensen, het grootmoedige leven van de grote Carmelites van Lisieux ver telt op een wijze die de werkelijk heid wel zeer nabij zal komen. De Uitgeverij Het Spectrum te Utrecht zal weer eens te meer eer inleggen met deze uitgave, Boe ken als deze zijn broodnodig en de mensen verlangen er naar. Theresia is populair, ook bij ons. Deze levensbeschrijving van haar zal het niet minder worden. Zij geeft ons haar beeld zonder het gezichtsbedrog van de al te korte afstand en van het familie-gevoel waarmee het van meet af op haast onvermijdelijke wijze was omge ven. Het werd hoog tijd dat een juistere biografie werd geschre ven. Dat Ida Friederike Gorzet de befaamde schrijfster, dit heeft gedaan, is voor de blijvende ver ering van de Heilige van Lisieux een ware bevordering, voor de katholieke hagiografische litera tuur een kostbare aanwinst en voor de zin van godsvrucht, cri- tiek en schoonheid bij zeer velen een bij uitstek krachtig voedsel. H.J. NU ER VOLOP HARING EN BOKKING IS Bokking is een product, dat ver kregen wordt door het roken van haring. Men kent hierbij twee me thoden: het „koud roken", dat lan ge tijd (24 a 36 uur) gebeurt bij 'n lage temperatuur en het „warm ro ken" dat kort duurt, nL 4 a 5 uur bij een hoge temperatuur. Bij de eerste, langdurige metho de krijgt men de gerookte bokking, (Engelse-, spek- of zalmbokking) hiervoor wordt uitgegaan van sterk gezouten haring (pekelharing of steurharing) Bij de tweede methode ontstaat da gestoomde bokking (o.a. de Harderwijker en de Lemster of strobokking), waar voor men verse haringen neemt, die eerst licht worden gepekeld. Het onderscheid tussen gerookte en gestoomde bokking is dan ook, dat d« eerste soort zouter en dro ger is dan de tweede. Gestoomde bokking is door de hoge tempera tuur en het in de vis aanwezige vocht als het ware gaar gestoomd in zijn eigen velletje, zodat het visvlees zachter en minder glazig is en het vel veel losser zit dan bij de gerookte. De houdbaarheid van de gestoomde bokking is dan ook minder groot dan die van de gerookte; men kan ze meestal niet langer dan 2 a 3 dagen bij koele temperatuur bewaren. Gerookt of gestoomd bevat bok king veel eiwit (haast evenveel als eenzelfde hoeveelheid vlees) en veel vet, waarin da vitamines A en D zijn opgelost. Ook komen er veel waardevolle vóedingezouten in voor, o.a. jodium, dat men bijna in geen enkel ander levensmiddel aantreft. De bokking geniet bekendheid als hroodbelegging, bij het ontbijt of aan dei koffiemaaltijd. Ook kan men ze, als hartig hapje, verwer ken in een salade of, nadat ze is fijngewreven en vermengd met wat fijngehakte ui, slasaus en pe terselie, op toast smeren. Uitgehol de tomaten of komkommers gevuld met bokking die vermengd is met slasaus en fijngesneden sla, vormen een pittig voorgerecht of een sma kelijk extraatje bij de koffiemaal- Tot slot geven wij u een recept van; Haring in tomatensaus 6 zoute haringen, y liter water, 5 eetlepels bloem, 1 eetlepel boter, 1 flinke ui, 4 eetelpels geraspte kaas, tomatenpurée-aroma. Maak de haringen schoon, was en week ze, neem het vel wag en fileer ze. Breng het water aan de kook, bind het met de aangemeng de bloem en voeg de boter en to matenpuree toe. Snijd haringfilets in tweeën en leg ze laag om laag met de tomatensaus in een vuur vaste schotel of stoofpan. De bovenste laag moet uit saus bestaan. Maak die ui schoon, snijd hem in plakken en leg deze op de saus. Strooi er de geraspte kaas over en laat bet geheel door en door warm en gaar worden of zet. het schoteltje in de oven en laat etr een bruin korstje op komen. In de toelichting op de begroting 1951 van Economische Zaken wijst minister van den Brink er op, dat de liberalisatie van de Europese handel, de omvang yan deze handel sterk heeft ver groot en door hem wordt gezien als een onmisbare voorwaarde om tot een aanmerkelijke vergroting van de productiviteit van het oude werelddeel te geraken. Bij de besprekingen over de Europese betalingsunie is rekening gehouden met de bijzondere positie van de Benelux-landen met het oog op de verregaande vrijmaking van het handelsverkeer tussen deze landen, verge leken bij dat met de andere O.E.E.S.-partners. Een gemeenschap pelijke Benelux-hcmdelspolitiek wordt daardoor dan ook des te noodzakelijker. In Oostende werd daarover overeenstemming bereikt en na 1 Januari 1951 zullen nog slechts gemeenschap pelijke handelsaccoorden worden afgesloten. niet nu de handhaving van het monetair evenwicht, dat voor haar succes de belangrijkste voorwaar de is, eist, dat tegenover de ver hoogde militaire uitgaven reële en financiële offers op ander (civiel) gebied worden gebracht. Productie en uitvoer gestegen Voor het evenwicht tussen pro ductie en het totaal van verbruik en investeringen, bij een zo hoog mogelijk welvaartspeil en een zo groot mogelijke werkgelegenheid, is allereerst een sterke verhoging van de productie nodig. Op dit gebied valt nog steeds vooruit gang te constateren. De nationale productie steeg in 1949, vergele ken bij 1948, met 12 pet., hetgeen De sterke stijging van de han del met West-Duitsland vormt een van de njeest opmerkelijke ver schijnselen op handelspolitiek ge bied in het afgelopen jaar. Omge rekend op jaarbasis bereikte de uitvoer naar West-Duitsland de laatste maanden een totaal van 1 milliard. Daarmede is Duitsland Nederlands belangrijkste handels partner geworden. Hierdoor is een welkom afzet gebied gevonden voor de sterk toegenomen productie, speciaal die van agrarische oorsprong, ter wijl de invoer uit de dollargebie- den in belangrijke mate naar W. Duitsland kon worden verlegd. Het behoeft echter weinig betoog, dat de nationale Industrie de toe nemende Duitse concurrentie in belangrijke mate gevoelt. De verdere bevrijding van de Europese handel is naar de me ning van de minister een nood zakelijke voorwaarde voor het welslagen van de productieve in spanning ter vergroting van de defensieve kracht van W.-Europa. Dit betekent, dat het streven naar verdere liberalisatie naar de mening van de minister niet be hoort te worden opgeschort, ook Wol wai je VEILIG In In het Victoriahotel te Amster dam is weer een show gehouden van damesschoeisel, speciaal voor Pianospel;* lL20~En^èlsëTês; 14A0 najaarsmodellen, vervaardigd door Zang en orgel; 15.10 Gramofoon muziek; 15.25 Kroniek van letteren en kunsten; 16.00 Orkestconcert; 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Gramofoonmuziek; 18.20 Journalis tiek weekoverzicht; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.15 Septet; 20.00 Nieuws; 20.05 D.e gewone man zegt er t zijne van; 20.12 Gramofoon muziek; 20.15 „Lichtbaken; 20.40 Gramofoonmuziek; 20.43 Steek eens op, heren; 21.00 Gevarieerd pro gramma; 21.45 Puzzle: 21.35 Popu lair concert; 22.35 West-Indisch commentaar; 22.45 Avondgebed en liturgisehp kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in esperanto; 23.20 24.00 Arnhemse orkestvereniging. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Salonorkest; 12.30 Weerbe richten: 12.32 Licht orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Zang en Piano; 13.30 Gramofoonmuziek; 14.00 Causerie; 14.10 Pianoconcert; 14.50 Vioolr.eci- tal; 15.00 Gramofoonmuziek; 35.30 Orgelspel; 16.15 Ethniscbe muziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Accordeonspel; Voordracht; 17.50 Gramofoonmu ziek; 18.00 Accordeonspel; 18.15 Gramofoonmuziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gra mofoonmuziek; 19.50 Radiofeuille- ton; 20.00 Omroeporkest en soliste: 21.00 Actualiteiten; 21.15 Gevari eerd programma; 22.00 Nieuws: 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nieuws: 23.05 Jazzmuziek; 23.30— 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12,05 Lichtp muziek; 13.00 Nieuws; "•3.10 en 23.30 Gramofoonmuziek; 14.00 VerzoekprogTamma; 15.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Dansmu ziek; 18.30 Accordeonspel; 18.45, 19.00 en 19.40 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Omroeporkest en solist; 21.00 Verzoekprogramma; 22.00 Nieuws! 22.15 Dansmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gramofoonmu ziek; 23.55 Nieuws. de Nederlandse industrie. De show was georganiseerd door het Modecentrum voor de Schoen- en Lederbranche en werd bijgewoond door een groot aantal detaillisten uit de branche. Volgens de kleurcommissie van het Modecentrum zal voor het schoeisel in het geklede genre zwart de grootste plaats krijgen. Daarop volgend bruin, dan mid delgrijs. Voorts wordt verwacht dat de vraag naar blauwe tinten iets zal toenemen. Groen is vol gens de mode-experts voor ge klede schoenen niet meer zo popu lair als een tijd geleden. In de sportieve schoenen zal er voor namelijk grote vraag zijn naar middel- en donkergrijs. Voor dit genre schoeisel blijven groen en rood hun belangrijke plaats be houden. Voor de show begon, werd van de zijde van het Modecentrum medegedeeld, dat de huidige moei lijkheden in de schoenenbranche hoofdzakelijk als gevolg moeten worden gezien van een toevallige samenloop van omstandigheden. Terwijl de fabrieken in binnen- en buitenland ditmaal ongeveer En. zo stond dan het grote feest van de muisTippel, die ging trou wen met het muisje Krabbe, voor de deur. Natuurlijk was Steekneus de man, die voor alles zorgde. En dat betekende op de eerste plaats het verzamelen van een flinke hoeveelheid etenswaren, waarbij rekening moest worden gehouden, wat ieder dier zoal kon eten. Maar met suiker kwam je al een heel eind en daarom zorgde Steekneus, dat hij daarvan een flinke voor raad in huis had. In een oud kistje, dat het jongetje Kareltje al lang niet meer gebruikte en dat vergeten in een hoekje van een kast stond, borg Steekneus zorgvuldig alle lekkernijen, diehij op de kop kon tikken, op. Op het laatste moment hadden de mieren, die achter het kolenhok onder een grote steen woonden, lucht van het feest gekregen en hadden zo langs hun neus weg, aan de ke vertjes en rupsjes, laten weten, wat ze ook wel van de partij wil den zijn. En Steekneus kon dat moeilijk weigeren, het waren wel kleine, onooglijke beesten, maar de meeste dieren leefden met die nijvere, drukke diertjes op goede voet. Al was het alleen maar om de goede verstandhouding. Het nieuwe hol, dat Tippel en Krabbe zouden betrekken, zag er keurig en ruim uit. Boze tongen beweerden wel, dat de muizen er het een en ander voor hadden ge geven aan de hollen- en gaten commissie van de dieren, die de woonruimte verdeelden, maar dat waren praatjes, die niemand kon bewijzen. Op de feestdag zelf werd de ochtend en middag in gepaste stilte doorgebracht, om niet te veel in de kijkerd te lopen. Tegen de avond kwamen uit alle hoeken en gaten, waarvan het oude huis er velen telde, de dieren aangekro pen. Er waren zes onze-lieve- heersbeestjes, met hun mooie rode dekschilden en zwarte hoedjes op, die slippendragers en bruidsjon kers zouden zijn. En verder was er natuurlijk heel wat op de been. Alle dieren uit de omtrek gaven van hun medelven blijk en er waren ook heel veel cadeaux. Broodkorsten, rijstkorrels, erwten, een paar bruine bonen en meer van die lekkere en nuttige dingen. Het kwam allemaal goed van pas, want plotseling was ook nog de veldmuis, Kortstaart, op 't toneel verschenen. Die viel letterlijk met zijn neus in de boter! Hij had zijn spullen maar voor het oppakken, wat hij dan ook ijverig deed. In een oude knikkerzak, ergens on derweg opgeduikeld, stopte hij alles, wat hij maar vinden kon en leek zo op een echte hamsteraar. Maar Kortstaart was het niet al leen, er waren er meer, die dat zo deden. De mieren bijvoorbeeld, pikten overal waar ze maar suiker konden vinden, stilletjes een paar korrels weg, hetgeen op de andere dieren, die meer fatsoen hadden, een nare indruk 'maakte. Op een feest mag je nu eenmaal niet allerlei lekkers in je zak steken, dat is niet netjes. De spin Rag- mans, die met enkele soortgeno ten op het feest was gekomen, maakte zich af en toe geweldig kwaad en het zou vast nog op een ruzie zijn uitgelopen, als niet het jongetje Kareltje die avond heel stilletjes uit zijn bed was gekro pen, zijn pantoffeltjes had aange trokken en zich onder de feesten den had gemengd. Voor hem had den alle dieren ontzag en met zijn speelgoed wist hij allen te ver maken. Hoe dat allemaal in zijn werk is gegaan, zullen we de vol gende week, het slot-verhaal, dan eens gaan zien. Wat ben ik me daar geschrok ken van die brief van onze beste Pietje de W..uit H. Ja, die is onder een auto terecht gekomen. Met zijn autoped nog wel! Het is ge lukkig nog goed afgelopen en met een flinke wond in zijn been mag onze Pietje nog blij zijn, dat hij er zo van af is gekomen. Pietje, Pietje, dat je niet beter hebt uit gekeken. Ik zet dat nu juist in de krant om de andere jongens en meisjes te waarschuwen, op straat toch vooral voorzichtig te zijn met de autoped en om altijd op het trottoir of de stoep te blijven. Nou, het beste er mee, hoor Piet. En de volgende keer verstandiger zijn. Keurig was de brief, die Anna- liesje van der M. uit H. stuurde. Met leeftijd, de school, de klas, alles er bij. Dat is nog eens een prettige kennismaking, Annaliesje! Je krijgt natuurlijk een lettertje in de krant! En dan die Kees van B. uit Z. Die al van school af is en nu op een landbouwschool gaat. Ja, die is al weer wat ouder en schrijft natuurlijk wat makkelijker. Kees vindt dat er ook voor oudere jon gens aardige dingen in de krant staan, alleen had hij er graag eens een aardige foto bij. Nu, we zullen proberen, dat dat binnenkort eens in orde komt. meer is dan in België (1 pet.), Engeland (7 pet.) en Frankrijk (9 pet.). Het doel is echter nog geenszins bereikt. Ook de export zal op voortschrijdende wijze moeten worden verhoogd. Zij be droeg in 1949 142 pet. van die in 1948, en in de eerste twee kwar talen van 1950, vergeleken bij 1949, resp. 131 en 140 pet. meer. Ook de invoer is echter sedert het einde van 1949 sterk gestegen, hoewel sedert Juli hierin weer een kentering ten goede schijnt te zijn gekomen. Belemmerende invoer rechten De hoge invoerrechten, die ver schillende Europese landen ter bescherming van hun bedrijfs leven handhaven, blijven een ernstige belemmering voor het inter-Éuropese handelsverkeer vormen, waarvan vooral Neder land ernstige hinder ondervindt. Bij de a.s. tariefbesprekingen te Torquay zal dit opnieuw ter tafel worden gebracht. De minister wijst er echter met nadruk pp, dat alle activiteit tot opheffing der handelsbelemmeringen ver geefs zal zijn, indien het Neder landse bedrijfsleven zich niet door lage kostprijzen de basis verschaft om zich, tegen de toenemende buitenlandse concurrentie in, nieuwe markten te verwerven of op historische markten terrein te winnen. De middenstand Ter bevordering van een krach tige middenstand, die overigens geen kunstmatige bescherming zal moeten worden geboden, acht de minister vooral de bevordering van de vakbekwaamheid van de betrokken onderneming en de crediethulp ter overbrugging van tijdelijke financieringsmoeiliikhe- den van belang, terwijl de samen werking der ondernemingen in kleiner en groter verband door hem evenzeer een gewichtig punt wordt genoemd. De minister stelt zich voor, de Kamer ontwerpen aan te bieden De liefde is de hoogste uiting, het laatste woord van wat iemand kan. Als ik bemin, vat ik geheel mijn zijn, kennen, willen en streven sa men en geef ik mij aan de dienst, de be langen over van de gene die ik lief heb. Gij zult beminnen! De Heer uw God. An ders niets. Al het an dere alleen in Hem, met betrekking tot Hem, omwille van Hem. BENEDICTUS voor een nieuwe Bedrijfsvergun- ningenwet, een nieuwe Vesti gingswet en een Wet met betrek king tot kartel-vraagstukken. Voorts vraagt de administratie ve en tucht-rechtspraak binnen het kader van de bedrijfsorgani satie de aandacht. Op zijn begroting heeft de mi nister, vergeleken met de begro ting 1950 met haar suppletoire gelden, een besparing van rond 27,6 miliioen (36 pet.) exclusief de kapitaalsuitgaven verkregen, terwijl op de kosten van het mi nisterieel apparaat rond 5,5 mil iioen (16 pet.) is bezuinigd. De personeelsbezetting, die voor 1950 op 6050 personen was geraamd, is met 26 pet. verminderd tot een totaal van 4489 personen. PLECHTIGE PROCESSIE IN DE STRATEN VAN ROME VATICAANSTAD (K.N.P.) Ter inleiding van de plechtige dogmaverklaring van O.L. Vrouw Tenhemelopneming zal op 31 Oc tober te Rome een plechtige pro cessie worden gehouden, waarin de bekende afbeelding van O.L. Vrouw Salus populi Romani (Heil van het Romeinse volk) zal wor den meegedragen door de straten van de Eeuwige Stad. Het is voor deze afbeelding van de H. Maagd, dat Paus Pius XII vijftig jaar geleden zijn eerste plechtige H. Mis heeft opgedra gen. De processie vertrekt uit de Santa Maria in Ara Coeli en gaat dan door de wijken van Home naar de Sint Pieter. Daags na de dogmaverklaring zal in de Santa Maria Maggiore een plechtige dankdienst worden gehouden, waarbij alle in Rome aanwezige kardinalen en bisschop pen verwacht worden. Reeds nu neemt men aan, dat een zeer groot aantal kardinalen en meer dan 200 bisschopen aanwezig zullen zijn. Tijdens de feestelijkheden ter gelegenheid van de dogmaverkla ring zullen het St. Pietersplein, de St. Pieter en verscheiden ge bouwen van de Eeuwige Stad worden geïllumineerd. TENTOONSTELLING IN ARNHEM Zondag 1 October om 12 uur zal in de boven-foyer van Musis Sacrum te Arnhem de tentoon stelling „Maria-devotie in het ge zin" officieel worden geopend. Deze tentoonstelling is georgani seerd in verband met het Zeven de Eeuwfeest van het H. Scapu lier onder het hoge Beschermheer schap van Z. Em. Kardinaal de Jong. De opening zal geschieden door de Hoogeerw. Pater Dr. Augusti- nus Nolte, Provinciaal der Carme- lieten, in tegenwoordigheid van geestelijke en wereldlijke autori teiten en genodigden. Het is de bedoeling, dat deze expositie, welke plaats heeft in verband met de grootse plaatselijke viering te Arnhem, zoveel mogelijk ook in andere plaatsen, waar deze viering doorgang heeft, zal worden inge schakeld. Opzet van de tentoonstelling is, om aan te tonen hoe de verheven mysteries van Maria's algemeen Moederschap en Middelaarschap van alle genaden zijn doordron gen tot in het dagelijkse leven van de gelovigen in en rondom het gezin, tot zelfs in de meest al ledaagse gebruiksvoorwerpen. Duidelijk komt uit hoe zowel wetenschap en kunst, alsook alle ambachten en zelfs de huisvlijt er de eeuwen door op uit zijn ge weest om Maria's invloed op het leven der gelovigen zo effectief mogelijk te maken door voortdu rend aan Haar te herinneren. Uit gebreide en curieuze verzamelin gen, die door verschillende perso nen, aangemoedigd en geholpen door de onvergetelijke professor Titus Brandsma, met veel geduld en piëteit zijn bijeengebracht, worden hier voor het eerst ge- exposeerd. FEUILLETON 4 weken te laat zijn met hun na- dachten té zien. jaarscollecties, is 't echte najaars- Maar de poort op het weer eigenlijk overal zes weken i bleef, ook overdag nog zoveel v. -c j mogejbk gesloten. Nu had Marie te vroeg begonnen. Er ontstond enige overigens weinig bete kenende schaarste in de win kels en het publiek meende te doen te hebben met een blijvend naar de Reuver toe. Haar tekort aan schoeisel. De interna- nieuwsgierigheid had Marie paar tionale politieke toestand bracht beneden doen gaan. mede, dat men er toe overging de winkels te bestormen, hetgeen de zaak nog erger maakte. Het Mode centrum meent, dat er niet de minste reden is tot ongerustheid, er is voldoende schoeisel en als het publiek niet in een paniek stemming raakt, zal binnenkort de markt weer voldoende bieden. Een oorspronkelijk verhaal uit het boerenleven fel en lei ze op het k:stje. Daar zat weer zo'n rose gekleurde en veloppe tussen, ze herkende 'm direct. Ze meende toch maar be ter de post in het kastje achter de deur te leggen. Straks zou moeder ze bekijken, wanneer ze de kamer deed. Die andere brie ven waren allemaal dienststuk- ken. Maar die rose brief had ze al een paar maal om en om be keken. De geur was niet vo sterk als de vorige keer en er zat ook niet zoveel in. Maar dan zal er die foto in zitten, dacht ze die ziin vrouw gezegd had aan van Buchem te zullen sturen! Zou er die foto in zitten? Ja, dat zou je wel kunnen zien tegen 't licht. Nee, hier maar niet doen Boven zou ze de brief bekijken! Ze stak 'm vlug tussen haar jurk. „Marie drink eerst je koffie'. „Ja, Ik kom". Ze dronk vlug haar koffie uit. ,.Ben je boven klaar?" »Ja bijna, nog even stoffen". 25 Nu kwamen alle vrachtwa gens telkens aan hen voorbij. Ze reden dan schuin de diik om laag de weg naar Hirtum op. Daar keerden ze en denderden weer terug naar Wanre. Ge chauffeurs keken bij het terug rijden en zwaaiden wanneer op de „Peppelhoeve" iemand „dekske' de postbode over de diik zien aankomen. Hij had de keet ge sloten gevonden en kwam nu Je geeft dat straks wel even af hé?" zei de postbode en \j had een pakje brieven en kran ten on de tafel gelegd. „Koffie, booi?" vroeg vrouw de Reuver. ..Nou. als ge 'm toch hebt, dat weet je". Marie nam de post van de ta Even later boven, had Marie de brief tegen het licht gehou den. Ze had door het papier heen gezien.dat er een kaart in gesloten was, geen brief. Wacht op haar kamer scheen de zon. Ze ging de brief tegen de zon in houden en zag nu duidelijk er twee personen opstaan. Ja, dat moest van Buchem z'n vrouw zijn en die andere die Jean. Je kon steeds meer zien: dat moest de auto zijn en dat zeker nog 'n gedeelte van de keet. Ze werd kwaad op die twee. Ze zou die kaart best aan van Buchem wil len laten zien. Het was echt ge meen om hem zo te plagen: want hij was zo goed, zo heel anders als ieder ander mens. Ze kende •niemand uit haar omgeving die zo deftig, maar toch ook zo ver trouwelijk gewoon was. Hij zou nu zeker wel heel kwaad wor den op zijn vrouw: Zouden jij nu ook samen ruzie krijgen, zo als andere gewone mensen? Wat had hij toen over haar ook weer gezegd? Vrouwtjes die alleen voor eigen genoegen op de we reld schijnen te zijn! Nu ging hij een paar dagen haar huis naar ziin vrouw en zou 't goed moe ten zijn tussen die twee. Maar 't kon door deze foto nu ook heel makkelijk verkeerd gaan. Marie keek weer en nog eens. De en veloppe was een beetje los. Ze boog hem iets rond, waardoor de opening groter werd. Ze zag nu wel dat het een foto was maar ze zag alleen een hoekje de lucht. De trapdeur ging open en ze moffelde de brief weer gauw weg. „Marie help eens even", riep moeder en ze moest naar bene den komen. „Grut, nu is er zeker 'n hoek je omgebogen", dacht ze met schrik en streek nog eens alle hoeken recht. ,Zeg Marie help eens even met die teil. Wat doe je toch zo lang boven vanmorgen?" Ze gaf geen antwoord, maar hielp de ketel wasgoed in de teil doen. De stoel met de wringer stond klaar. Ze moest de wrin ger draaien, terwijl moeder de dampende natte was uit het sop tussen de rollen deed. Eerst laat in de middag dacht Marie in eens aan de brief, die ze nog steeds onder haar jurk had. Hij kwam er totaal verfrommeld uit. „O", schrok ze en ze werd toen heel erg bang. Wat moest ze er nu mee doen? Hij was niet toonbaar meer. Ze kon de brief nu niet meer er bij leggen of dat ze nergens iets van wist. die zou van Buchem zo nooit aannemen. Hij zou er navraag naar doen en die postbode zou verklaren, dat hij de brief in goede staat had afgegeven. Dan zou alles meteen verraden zijn. Zij, Marie, zou de schuld wel moeten hebben. Dan zou van Buchem kwaad op haar worden en haar misschien wel uitschel den! Nee, dat zou hij zeker wel niet doen: daar was hij teveel mijnheer voor. Maar hij zou haar welzeker nooit meer aan kijken en haar niet meer ver trouwen. Dat zou ze beslist heel erg vinden. Maar zo'n brief kon toch wel eens zoek raken Dat zou toch ergens wel eens meer gebeurd zijn. En misschien kon de postbode zich ook wel niet meer herinneren, wat hij ge bracht had, wanneer hem er naar gevraagd werd. Ja, zoek raken! Marie durfde de brief niet meer naar beneden te brengs i. Ze had in een oude kist op zol der tussen wat rommel en speel goed, 'n verborgen plaatsje ge vonden, waar niemand 'm ooit zou vinden. Toch was Marie er niet gerust op. Ze leefde de hele verdere dag in spanning. Dat werd nog verergerd toen van Buchem die avond de oudste der werkers om de post had ge stuurd en deze gevraagd had: „Is er anders niets?" „Nee" had vrouw de Reuver gezegd en hij was gegaan. Maar Marie, die in de kamer was, voelde dat ze een kleur kreeg en was weggegaan. Wordt vervolgd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4