Op de Provinciale Fokveedag voldeed het aangeboden vee aan hoge eisen President Sukarno ontving de heer A. Th. Lamping Oorlogsbegroting van ruim 5S0 millioen De huisbrandvoorziening Geen handel op de kaasmarkt Minister Stikker gelooft niet dot er een oorlog dreigt Nabeschouwing van de secretaris van de Provinciale Bond De kaaskeuring te Alkmaar Amerikanen verloren 17.220 man Treinontsporing bij Delft Winkelier overvallen in Amsterdam De stemming op de „Evertsen" Voor het aanbieden van de geloofsbrieven Staatsstuk van zeer voorlopige aard: Departementale organisatie per 1 October gewijzigd Anderhalve ton minder subsidie voor Steun Wettig Gezag" Naar wij vernemen Apparatenfabriek Philips in Drachten Zondags-evangelie Hoeveelheid anthraciet beperkt W. G. L Dr.A. SC D. N E I te Alkm< onderwijzer flinke h 1 enige eerste MONTEU LERAR Domeskap NET MEI! PAGINA 6 ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1950 De jaarlijkse Provinciale Fokveedag van de Prov. Bond van Rundveefokverenigingen in Noordholland behoort tot het verle den en de heren fokkers hebben in Hoorn hun jaarlijkse wapen schouw weer gehouden. Zoals bekend werd in 1949 de Jubileum tentoonstelling van het N.R.S. gehouden, tengevolge waarvan dat jaar geen Provinciale Fokveedag werd georganiseerd. Wel werd door de L.T.M. haar gewone jaarlijkse tentoonstelling ge houden waar een bescheiden inzending rundvee aanwezig was, maar de „topfokkers" hadden de zorg voor hun inzending naar Den Bosch en men achtte het niet'wenselijk daarnaast ook nog een Provinciale Fokveedag te organiseren. Het was nu dus 2 jaar terug dat de jaarlijkse provinciale dag werd gehouden. Buitengewoon jammer was het De clrie hoogst bekroonden, n.l. daarom dat de weersomstandighe- het drietal van W. Kool, Beemster, den ons dit jaar zo in de steek het viertal van A. Koopmans, Bar- hebben gelaten, waardoor het inge- singerhorn en het vijftal van K. zondene niet tóf zijn recht kwam. Reyne te Schagen werden daarvoor Te meer was dit jammer, omdat de tegen elkaar gesteld. Na een korte belangstelling groot is geweest, ook strijd werd door d.e jury de groep vanuit de andere provinciën. Niet van K. Reyne met daarin Jeltje 30 alleen het slechte weer maar ook de als kampioene van 1949 en Rob- jubileumvergadering ter gelegen- bert 23, kampioene 1950, aangewe- heid van het 50-jarig bestaan van zen als winnaar van deze zilveren de F.N.Z., hebben natuurlijk ook wisselbeker. veel getrouwe bezoekers uit onze i Xa deze groepenkeuringen volg- provincie weerhouden naar Hoorn den de kampioenskeuringen als te komen. Al met al kan evenwel worden gezegd, dat onder deze omstandig heden het bezoek goed was te noe men en dat het de organisatoren dan ook heeft bevredigd. De opkomst van het voor de fok veedag ingeschreven v.ee was, be houdens een paar rubrieken, zeer goed te noemen. Alieen in de ru brieken 1% jarige stieren en de hokkelingen waren meerdere dieren afwezig. D.e oorzaak daarvan lag hierin dat korten tijd terug voor Export naar Engeland uit deze bei de klassen een aantal dieren was aangekocht, die juist de dag vóór onze fokveedag aan de quarantaine stal moesten worden afgeleverd. Voor de belanghebbende fokkers, zowel als de organisatoren was dit teleurstellend, temeer omdat bij de aangekochte stieren verschillende dieren waren die dit voorjaar op de Centrale Stierenkeuring geklassifi- ceerd werden. Tengevolge hiervan waren de klassen voor de 1% jari ge stieren dan ook zeer matig be zet. Het aangeboden vee voldeed in alle klassen aan zeer hoge eisen en de algemene indruk was dan °°k dat zeer best vee in Hoorn aan wezig was. Bij de keuringen was voor alle rubrieken een zeer goede belang stelling maar vooral bij de produc tieklasse en bovenal de superpro- ductieklasse stond veel publiek om de keuringsringen opgesteld. Bij dP superproductieklasse was Jeltje 30 160151 KS, kampioene van de NRS-tentoonstelling 1949, buiten mededinging. Op het daar toe gestelde verzoek gaf de heer Reyne spontaan zijn toezegging hieraan mede te willen werken. Bij de toekenning van de prijzen werd 'aan Jeltje 30 een extra eerste priis toegekend. De superproductieklasse zelf, waarin zich een dri.etal preferente stammoeders bevond, was, zoals het jurylid de heer Alderkamp zich uitdrukte, minder uniform als de andere productieklassen. De oor zaak was z.i. hierin te zoeken door dat dit oudere tot ze.er oude dieren betrof, die uit verschillende bloed lijnen afkomstig waren. Nog even zij genoemd dat voor de superproductieklasse deze dieren naast de eisen voor de producti.e- klasse tenminste 40000 kg melk geproduceerd moesten hebben. Dat in Hoorn zeer best vee was werd wel duidelijk gedemonstreerd door het feit dat in meerdere ru brieken een zeer groot aantal prij zen en eervollp vermeldingen werd toegekend, zodat in vele rubrieken alle en in enkele rubrieken prac- tisch alle aangevoerde dieren wer den bekroond. Het voert /in deze nabeschouwing te ver daarin de toegekende prij zen te noemen, temeer omdat deze al volledig opgenomen zijn geweest, maar toch meen ik even te moeten releveren dat in totaal 239 dieren aanwezig waren en dat zijn toege kend; eerste prijzen aan 73 dieren tweede 63 derde 57 Eerv. vermeld, aan 30 sluitstuk der Fokveedag. Voor d.e stieren werd de oranje rozet ver worven door Adema 21 v. d. Woud hoeve van Gebr. Ruyter te Ooster- Blokker, die daarmede voor de 5e maal op een fokveedag of Centrale keuring kampioen werd. De rode rozet werd toegekend aan Adema 9 v. Cruysoord. eig. de K.I. vereni ging te Oosthuizen. Als een zeer goede derde voor de kampioenschappen noemde de jury nog de Bont's Constantijn 2 van Gm. Dekker, Ooster-Bloker, die de reverve-kampioen zeer dicht bena derde. Voor de koeien werden 8 dieren uit de verschillende rubrieken van de melkkoeien opgeroepen. Als kampioene verwierf Robbert 23 136905 KS eig. K. Reyne, Schagen de oranje r°zet, terwijl als reserve kampioene aan Geertje 80 176749 R. eig. J. J. Ruyter te Bo- beldijk de rode rozet werd toege kend. Hoewel een grasmat zeker zijn bekoring heeft voor het houden van een dergelijke demonstratie en wij niet blind zijn voor een marktter rein met zijn klinkerbestrating, mag het Bondsbestuur zich toch ge lukkig achten dat dit jaar. onder deze weeromstandigheden de fok veedag op de mooie Hoomse vee markt is gehouden. De Noordhollandse fokkers kun nen daarmede op een geslaagde fokveedag terugzien. P. KOSTER Seer,. Prov. Bond van Rundvqe- fokver. in Noordholland De kampioen-koe op de provinciale fokveedag: Robbert 23, eigenaar K. Reijne te Schagen. Tez. werden dus bekr. 223 dieren Dit vermag de belangstellende le zer een indruk te geven van de hoge kwaliteit van het ingezondene op de Provinciale Fokveedag, te meer omdat de zeer deskundige jury's ook bij eventuele tekortko mingen van het aangevoerde vee, dit uit haar rapporten zou laten blijken en haar critiek zeker had laten horen. Voor de collectie's van één eige naar waren ingezonden 17 groe pen. Aan deze 17 werd allen een bekroning toegekend n.l. 8 eerste, 5 tweede en 4 derde prijzen. Na deze beoordeling is de Grote Zilveren Wisselbeker die in 1948 beschikbaar was gesteld door de fa. Fremeyer en Wijna, Houtwarenfa- briek te Hoorn weer toegewezen. Hoewel wij gister een voorlopige marktnotermg publiceerden, bleek later op de dag, dat dit geen no tering was, die op de markt tot stand was gekomen. Zij gold een parrtij fabriekskaas, die reeds in de loop van de week rechtstreeks van de fabriek verkocht was en nu via de markt geleverd werd. De han del beperkte zich echter tot het kopen van enkele kleme stapels boerenkaas (f2.20 per kg) en een enkel stapeltje kaas, dat voor de keuring was aangevoerd en dat voor f 2.50 per kilo van de hand ging. Wat de grote partijen fa briekskaas betreft, nam de handel een afwachtende houding aan, te meer daar de vraagprijs te hoog was: wij hoorden verluiden f2 40 per kg. Dit vond zijn oorzaak 'in de aangekondigde Regeringsmaat regelen tot beperking van en hef fing op de export van kaas. De export naar Duitsland werd intus sen al gestaakt. Deze onverwachte en plotselinge maatregel van de Re gering heeft bij de handel, die be langrijke voorraden gevormd heeft, nogal ontstemming verwekt; de vrees bestaat, dat door exporthef fing op deze voorraden verlies zal moeten worden geleden. Geen wonder dat de handel er niet voor voelde, zolang er geen zekerheid omtrent een en ander bestaat, zijn voorraden te vergroten. Kaaskeuring Bestond er dus niet veel belang stelling voor de markt, die een maximum-aanvoer van 50.000 kg had een aanvoer, die slechts een maal dit seizoen, n.l. 5 Mei ge ëvenaard werd meer belangstel ling bestond er voor de kaaskeu ring, welke onder auspiciën van de Stichting tot behoud van de kaas markt werd gehouden. Werden er dit voorjaar 19 stapels ter keuring aangeboden, ditmaal wtg-en het er 28, waaronder 12 stapels boerenkaas en 16 stapels fabriekskaas. De ter keuring aangeboden kaas zag er niet alleen schitterend uit, ook de kwaliteit was, naar wij van de keurmeesters vernamen, uitste kend, veel beter althans dan dit voorjaar. De uitslag van de keuring was als volgt: Boerenkaas: le pr. D. v. d. Lee, Ursem; 2e pr. A. Schouten, Zwaag- dijk; 3e pr. Gebr. Ruyter, Ooster blokker; 4e pr, J. Frans, Heiloo. De drie eterste prijswinnaars hadden 18 punten, de 4e 17% punt. Fabriekskaas: le pr. Eendracht, Texel, 18 p 2e pr. Excelsior, Heer- hugowaard," 18 p.; 3e pr. De Goede Verwachting, Bobeldijk, 17 p.; 4e pr. 'Crema. Haringhuizen, 16 p. De prijzen bestonden uit geld bedragen; de le pr. was f 60.-. Na afloop werden, ,in tegenwoor digheid van Burgemeester Wytema de prijzen uitgereikt', waarbij de burgemeester hulde bracht aan de Stichting tot behoud van de kaas markt voor haar initiatief en 'de aanvoerders dankte voor hun me dewerking. De Stichting over weegt, om het volgend jaar een wisselprijs beschikbaar te stellen in de vorm van een zilveren kaas- drager. WASHINGTON, 29 Sept. (AFP) Op 22 September bedroegen de Amerikaanse verliezen op Korea 2.211 doden, 3.959 vermisten en 11.050 gewonden. Deze cijfers, die door het departement van oorlog zijn medegedeeld, hebben slechts betrekking op die militairen, wier familie officieel is ingelicht. Om half twee vannacht zijn bij Delft vijf wagons van een goede rentrein ontspoord. Een stuk van de electrische bovenleiding kwam hierdoor naar beneden. Eén spoor werd versperd. Voorlopig zullen geen electrische treinen tussen Rot terdam en Den Haag kunnen rij den. i Daarom wordt nu, over één spoor een pendeldienst met diesel- treinen gereden tussen deze beide steden. Men hoopt binnenkort het tweede spoor weer vrij te krijgen, maar het verkeer zal waarschijnlijk nog tot twaalf uur met dieseltreinen moeten worden onderhouden. Gisteravond is een sportarti kelen-winkelier in de Raadhuis straat te Amsterdam door een „koper" aangevallen en neerge slagen. Kort voor zes uur kwam een jongeman de winkel binnen en vroeg om een windbuks. Toen de winkelier zich even omdraai de. sloeg de jongeman hem met eén hard voorwerp op het ach terhoofd, waardoor d,e man ach ter de toonbank viel. Zijn aan rander greep de buks en maakte zich uit de voeten. Hij deed geen enkele poging om geld of enig ander artikel te bemachtigen. De winkelier werd niet ernstig gewond doch kon slechts een vaag signalement van zijn aan valler geven. PRESIDENT SUKARNO WENST MAO GELUK DJAKARTA, 29 Sept. (Aneta). President Sukarno heeft premier Mao Tse Tung namens het Indone sische volk gelukwensen gezonden ter gelegenheid van de eerste ver jaardag van het uitroepen der Chinese volksrepubliek. „Wij ver trouwen, dat deze dag de inleiding zal zijn van een tijdperk van vre de, voorspoed en geluk voor de Chinese volksrepubliek", aldus het telegram. Minister Stikker, die gister middag op Schiphol uit Amerika terugkeerde, gaf als zijn mening te kennen, dat een overschrijden van de 38ste breedtegraad in Korea waarschijnlijk niet zal zijn te ontgaan. Wanneer dit geschiedt op een verstandige wijze gelooft de mi nister echter, dat dit niet tot ernstige internationale verwikke lingen zal leiden. „Wanneer wij trouwens het beeld der interna tionale situatie op het ogenblik beschouwen, is de algemene in druk, dat er geen oorlog dreigt" aldus de minister, die als basis hiervan ziet: vrede door kracht Over het Duitse probleem zeide de minister, dat de Beneluxlan- den in nader overleg zullen tre- Aan een onofficiëel reisver slag van Hr. Ms. „Evertsen" ont leent het A.N.P., dat het schip gedurende een zijner patrouille- tochten rond Korea een prauw met twee vluchtelingen ont moette. die zeer verheugd waren een schip van de Verenigde Na ties te treffen en die op hun ver zoek aan boord werden geno men. Zij werden nadien te be stemder plaatse afgeleverd voor nader onderzoek. Na deze pa trouille volgde een periode van onderhoud en reparatie op de basis. De bemanning maakte het zich behagelijk door in een schuur een cantine met bios coop je in te richten, die al spoe dig „Dutch Club" werd ge noemd. De stemming was uitste kend en men maakte onder el kaar grote plannen voor de rou te van de thuisreis wanneer de tijd daarvoor mocht komen. Zo als bekend bevindt het schip zich thans voor verdere repara ties in Hongkong. DJAKARTA 29 Sept. (Aneta) De nieuwe hoge commissaris van Nederland in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, heeft heden in het paleis „Merdeka" zijn geloofsbrie ven aan president Sukarno aange boden. Nadat hij het Nederlandse volkslied had aangehoord, inspec teerde de heer Lamping een ere wacht, bestaande uit leden van 't bataljon „Wiranata Kusumah" der Sili wangidi vipie. „Het Koninkrijk der Nederlanden streeft er naar, de goede verstand houding tussen het Koninkrijk en de Indonesische Republiek te ver stevigen en heeft het volle vertrou wen in het beleid van Uwe Excel lentie en van Uwe Regering", al dus de heer Lamping, die zijn toe spraak besloot met het overbren gen van de hartelijke wensen van Koningin Juliana voor het welzijn van preei.C/.iit Sukarno en het In donesische volk. In zijn antwoord zeide president Sukarno o.a.: „Ik hoop, dat de vriendschap tussen de beide souve- reine staten blijvend zal zijn Ik spreek bij deze gelegenheid 'mijn waardering uit voor wat dr. Hirsch- feld in zijn korte ambtsperiode on der moeilijke omstandigheden hier te lande heeft verlicht een wezrk dat een basis vormt voor de sa menwerking tussen beide deelgeno ten in da Nederlands-Indonesische Unie. Voor de versteviging van de vriendschap en een blijvende goe de verstandhouding tussen beide staten hoop ik, dat Uwe Excellen tie er in zult slagen, de bestaande moeilijkheden uit de weg te rui men. In het bijzonder moet het vraagstuk Irian spoedig worden opgelost, zodat de vriendschap hoe langer hoe hechter worden zal." Aldus president Sukarno, die de heer Lamping verzocht, zijn har telijke wensen en die van het In donesische volk "over te brengen aan Koningin Juliana. Aan het einde van de plechtig heid bracht de president een heil dronk uit op de gezondheid van Koningin Juliana, hetgeen door de heer Lamping met een heildronk \^Or de Republiek Indonesia. Na 't aanhoren van het „Indonesia Raya" verliet de heer Lamping het paleis „Merdeka". Bij de Tweede Kamer is ingediend de begroting van Oorlog voor 1951. Het eindcijfer bedraagt f580.098.070, waarvan op de gewone dienst f437.471.880. De minister zegt, dat indien hij thans zou uiteenzetten, volgens welke lijnen het defensiebeleid in de naaste toekomst en in het bijzonder in 1951 zal worden gevoerd, hij in hoofdzaak niet anders zou kunnen doen dan herhalen wat reeds gezegd is in voorgaande stukken. Naast enkele taken van nationaal karakter, kan en mag de hoofdzaak van de inspanningen op defensiegebied niet anders zijn dan het verzorgen van een zodanige opbouw der landsverdediging, dat ons aandeel samen met de srtijdkrachten van de met Nederland verbonden mogendheden belangrijk genoeg zal zijn om de poort van West-Europa te sluiten voor elke verleiding, welke een mogelijke agressor mocht bekruipen om gewapenderhand zich van deze landen meester te maken. Reserve-kampioen-koe op de provinciale fokveedag was Geertje 80, eigenaar J. J.' Ruyter,' Bobeldijk-Berkhout. De minister zal het op prijs stel len, de Staten-Generaal telkens zo nauwkeurig mogelijk op de hoogte te houden van de belangrijke pha- sen der ontwikkeling. Hij voorziet binnen korte tijd de noodzakelijk heid van de indiening van supple- toire begrotingen en wellicht eveneens van de aanvrage van een buitengewoon crediet. Het was onmogelijk de finan ciële gevolgen van de versnelling van de defensie-opbouw, waartoe laatstelijk door de regering werd besloten, reeds in deze begrotings voorstellen tot uiting te brengen. Wel staat vast, dat de voorlig gende begroting op meer dan één punt zal moeten worden gewijzigd, met het doel de opbouw van de divisies te versnellen en ervoor zorg te dragen, dat immer een ge oefende gewapende macht van bepaalde niet nader aan te dui den sterkte in werkelijke dienst zal vertoeven. Zolang de lichtingen niet op volle sterkte worden opgeroepen en de diensttijd niet verlengd is, zal in belangrijke mate de alsdan bestaande mogelijkheid moeten worden benut om door het orga niseren van herhalingsoefeningen naast het onderhouden en verbe teren van de geoefendheid van het oudere personeel, te bereiken, dat steeds een zeker aantal ge oefende troepen paraat aanwezig is. Gedurende die herhalingsoefe ningen zullen zij zoveel mogelijk in Amerikaanse organisatie met de bewapening, welke op dat ogenblik beschikbaar zal zijn, worden geoefend om daarna als mobilisabele mankrachtopnieuw naar huis te worden gezonden. De verhoogde militaire inspan ning zal dan ook niet alleen ver hoogde financiële lasten met zich meebrengen, doch ook grotere per soonlijke offers vergen. In artikel 166 is reeds een bui tengewoon crediet aangevraagd in verband met de bijzondere om standigheden welke zich bij de opbouw van het leger voordoen (f92.993.300). De minister ziet ook voor 1951 er nog meer baat in de personele unie tussen de departementen van Marie en Oorlog te bestendigen en de constructie tussen deze twee te verstevigen, dan tot de instel ling van één ministerie van Rijks verdediging te besluiten; hij heeft per 1 October 1950 zodanige wij zigingen in de departementale or ganisatievorm gelast, dat de op bouw dier organisatie in de drie onderdelen der strijdkrachten meer in onderlinge overeenstem ming kan komen. Deze samenbundeling van krachten vraagt ook binnen het bestel van de Nederlandse rege ring, zo goed als in internationaal verband, om bepaald houvast. Reeds lang bestond de Raad voor Militaire Aangelegenheden van het Koninkrijk, welke raad even wel in vqrlge periodes veelal een sluimerend bestaan voerde. On langs werd dit lichaam tot nieuw leven gebracht, waardoor, onder de leiding van de voorzitter van de Raad van Ministeris, op binnen lands terrein de concentratie van krachten werd verkregen, welke het vraagstuk der defensie zo zeer behoeft. Volgens de memorie van toe lichting zal voorts het instituut van de ouderdagen dat is ontstaan tijdens de uitzending van de troe pen naar Indonesië worden ge handhaafd, maar in aantal terug gebracht tot éénmaal per lichting. De sterkte van het beroepsperso- neel van de Koninklijke Mare chaussee blijft voor 1951 gehand haafd op 2800 man. De subsidie voor de Stichting Steun Wettig Gezag wordt t.o.v. 1950 vermin derd met f 150.000.die aan de Nederlandse Militaire Bond en de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen elk vermeerderd met f 10.000.op grond van de geste gen exploitatie-kosten door het toegenomen aantal militaire hui zen. Het ligt in het voornemen de uitgaven van het Weekblad voor de Nederlandse Strijdkrachten be langrijk te 'beperken, waarbij wordt gedacht aan een uitgave per maand. In verband daarmede is f 97.800 minder geraamd. In de begroting is tenslotte rekening gehouden met een aantal van 400 oorlogsinvaliden met een gemid delde uitkering van f 1000.per jaar. den betreffende de beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland. Een verklaring hier over kan in October worden ver wacht. Deze stap ziet de minister als zeer belangrijk, zowel voor de defensie als in verband met onze handel. Wanneer Duitsland deel zal gaan uitmaken van het geïnte greerd leger, kan dit slechts ge schieden op zoals Marshall het uitdrukte een „honourable basis" Wat betreft de uitlatingen van een Amerikaanse senator dat- een land als Nederland zich geheel op zijn landstrijdkrachten dient te concentreren en de verdediging ter zee aan landen als Engeland en de Verenigde Staten dient over te laten, zei de minister dit standpunt niet te delen. „Ons land, dat zich steeds zo heeft toe- gele'gd op handel en scheepsbouw kan niet alleen op landstrijd krachten steunen".' De minister wees er op, dat men de uitlatin gen van de desbetreffende sena tor niet als een officiële verkla ring dient te beschouwen. heef| de dirigent Hugo de Groot voor de uitnodiging om dirigent te worden van een nieuw philharmo- nisch orkest van radio-Djakarta bedankt. kreeg de 54-jarige Hagenaar drie jaar gevangenisstraf wegens in braak in een villa te 's-Graven- hage. De man had reeds 20 jaar van zijn leven in de gevangenis doorgebracht is het opleidingsschip van de Bra ziliaanse marine, de viermaster „Almirante Saldanha" gistermor gen voor een officieel bezoek in de Amsterdamse haven gearri veerd. hééft de heer H. W. Tilanus op zijn verzoek eervol ontslag gekre gen als secretaris van de Onder wijsraad met dankbetuiging voor de bewezen diensten. werd gistermiddag in Middelburg de wereldpremière gegeven van- de door John FernO vervaardigde documentaire film „Walcheren, eiland van vertrouwen" hield gisteren de nieuwe Konink- dijke Nederl. Brandweervereni ging haar eerste vergadering te Utrecht onder voorzitterschap vap mr. dr. Baron de Vos van Steen- wijk, Commissaris der Koningin in de provincie Drente staat in Putten een pruimenboom voor de tweede maal in volle bloei, terwijl er ook een appelboom is, die al voor de tweede keer vruch ten draagt dit jaar. is de oud-directeur van de Am sterdamse Toneelschool, de heer Balthazar Verhagen in een zieken huis te Pretoria op 69-jarige leef tijd overleden DE ONREGELMATIGHEDEN TE OLDEBROEK 's-GRAVENHAGE. In aan sluiting op de berichten over de onregelmatigheden in de leger plaats bij Oldebroek deelt het mi nisterie van Oorlog mede, dat het hier het vervreemden van rijks goederen betreft, waardoor het rijk in de loop der laatste drie jaar voor zover het zich laat aan zien, benadeeld zou zijn voor een bedrag van vermoedelijk niet meer dan f 1000.—. In afwachting van de behandeling door de mili taire justitie zijn een officier en twee onderofficieren voorlopig buiten dienst gesteld. DRACHTEN. De N.V. Phi lips gloeilampenfabriek te Eind hoven gaat een apparatenfabriek vestigen in Drachten, waar 750 arbeiders en arbeidsters werk zullen kunnen vinden. De gemeente Smallingerland, waarvan Drachten de hoofd plaats is, heeft gisterenavond aan Philips het recht van koop verleend op een industrieterrein groot plus minus 5 ha ad 75.000 gulden. De gemeente zal daarop een industriegebouw vestigen, groot plus minus 600 vierkante meter dat bestemd is als aan loop voor de definitieve vesti ging van Philips. Dat gebouw wordt voor de duur van twee jaar aan Philips verhuurd met optierecht op koop. 18E ZONDAG NA PINKSTEREN CHRISTUS IN ONS LEVEN Het is alsof het Epistel van deze Zondag doorgaat op het thema dat het Evangelie van de vorige Zon dag aangaf: „In Christus zijt ge rijk geworden, in elk opzicht! en wel naarmate de prediking van Christus bij u is vastgeworteld." Wat wil dit anders zeggen dat wij pas rijk, pas werkelijk rijk zijn, wanneer Christus zoals Hij gepreekt wordt, of zoals ge Hem kent uit het Evangelie en de Brieven, betekenis in uw leven heeft. Laten we nog eens op dit belangrijk thema terug komen. Hoe kan Christus voor u, voor mij, iets gaan betekenen? Hoe wordt Christus levend in ons gewo ne. daagse leven? 't Kan op ver schillende manieren. Voor Paulu? gebeurde het op de weg naar Da mascus. Hij tuimelde van zijn paard en zag in een flits wat hij miste. -Drie jaar ging hij de woestijn-een zaamheid in en daar groeide hij tot de hevige Christus-minnaar. De Engelse havenarbeider Matt Talbot leerde Christus kennen toen hij, blut een borreltje op de pof wilde drin ken. maar niemand hem voorschot. Woedend zwoer hij dat hij nooit meer sterke drank zou aanraken Om die belofte te houden merkte hij dat hij steun nodig had. Die zocht en vond hij bij Christus. Hoe kunnen wij, gewone mensen, met een stel kwade en een paar goede eigenschappen, Christus in ons leven betrekken Probeert u eens het volgende. Er zijn mensen die invloed hebben op uw doen en laten. Niet direct, maar indirect; bijv. de gedachte aan uw zaken vrienden, aan hun oordeel, weer houdt u van deze of gene praktijk, misschien zelfs... van absoluut eer lijke handel. De gedachte aan uw vrouw is genoeg om de bekoring van ontrouw uit uw hoofd en hart te bannen. Het aanzien dat u geniet bij de mensen, uw goede naam, uw baan, uw omgeving, alles kan een rem zijn van uw hartstocht. Proheer d.e gedachte aan Christus ook zo ef fectief zo daad-werkelijk te maken. Uw zakenrelaties keuren deze of die handelwijze af. „AI te goed is buurmans gek', zeggen ze. Maar hoe zou Christus er tegenover staan? U bent reiziger in textiel. Als Christus reiziger was, en Hij stond tegenover deze winkelier, zou Hij dan praten als u? Zou Hij dit leugentje vertellen? Als Christus achter de toonbank van uw winkel stond, zou Hij dan op dezelfde ma nier alle mensen naar de mond pra ten om ze te lijmen en tot koning klant te maken Als Christus loop jongen was, of huiseigenaar, of tuinder, kortom: als Christus in de omstandigheden verkeerde, waarin ik nu verkeer, zou Hij dan doen zo als ik Christus als jongen, Christus als jonge man, Christus als volwas sene. Altijd en voor iedereen is Hij- het levensvoorbeeld. Vrouwen en meisjes zouden dit thema kunnen omzetten in het vrouwelijk tegen wicht: Maria. Nodig ïs het niet. Want Christus is tijdloos. Voor allen heeft Hij geleefd, en Voor allen geldt de christelijke zedenwet dat is: Christus navolgen. Niet: te le ven als Christus: Christus' leven te copiëren Dat zou slechts rare, ab- normaal-levende wezens opleveren. Maar wel: ln onze omstandigheden leven: denken, praten en doen, zo als Christus in onze omstandighe den zou gedacht, gesproken en ge daan hebben. Goed, een moeilijke opgaaf. Maar is geld verdienen zo gemakkelijk? is rijk worden het werk van een halve middag? Pro beren wij dan „rijk te worden in elk opzicht", door Christus de plaats te geven in ons leven, die Hij verdient èn opeist. Dat is: norm te zijn van heel ons doen en laten. P. C. de Haas, O.F.M. FEESTDAGEN DEZE WEEK: Maandag, 2 Oct. H.H. Engelbe waarders. Donderdag, 3 Oct. H. Theresia van het Kindje Jezus. Woensdag, 2 Oct. H. Franciscus van Assisië. DR. SPAANDER DIRECTEUR RIJKSINSTITUUT VOLKSGEZONDHEID Dr. J. Spaander, directeur van het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Ne derlandse Rode Kruis, is met in gang van 1 October a.s. benoemd tot directeur van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht. Onder leiding van dr. Spaander is in het Centraal Laboratorium zeer belangrijk wetenschappelijk werk verricht en het is zijn arbeid geweest, die de Bloedtransfusie dienst van het Nederlandse Rode Kruis gemaakt heeft tot een der beste ter wereld. Nu het stookseizoen nadert vestigt het ministerie van Eco nomische Zaken er de aandacht op. dat de beschikbaar komende hoeveelheid anthraciet evenals vorige jaren weder beperkt zal zijn. Het is dan ook van het grootste belang, dat de verbrui kers de brandstoffen afnemen in de bij de handel aanwezige soor ten. Eierkolen en kleine cokes kun nen aldus het ministerie mits gemengd met anthraciet van dezelfde afmetingen, zonder bezwaar ook in haarden worden gestookt en zijn bovendien be langrijk goedkoper dan anthra ciet. Naar aanleiding van boven staand bericht verneemt het ANP nog, dat gezien de huidige gang van zaken, voor bezorgd heid geen grond aanwezig moet worden geacht. De extra invoer van huis brand. waartoe als gevolg van de opheffing van de rantsoenering werd besloten teneinde een rede lijke behoeftedekking te waar borgen, voltrekt zich in een ge lijkmatig tempo en in de nood zakelijk geachte omvang. Nu de overheid de huisbrand niet meer distribueert, zijn de mijnen en importeurs weder overgegaan tot volledige inscha keling van hun vooroorlogs ver koopapparaat. Zij nemen daarbij op zich te zullen zorg dragen voor een behoorlijke geografi- I sche spreiding van de geprodu ceerde en ingevoerde kolen om te voorkomen, dat bepaalde landsdelen te zuinig, andere te ruim worden voorzien. DADERS TAXI-OVERVAL BERECHT ASSEN De Asser rechtbank I veroordeelde gisteren de 21-jarige Huike M. te Leens en de 19-jarige Barteld S. te Almelo tot 3 jaar j gevangenisstraf vanwege de over val op de taxichauffeur te Havelte. I De man werd zodanig met een straatsteen en een alarmpistool be werkt, dat hij een zware hersen schudding kreeeg. Na de worste-1 ling werd hij in de Drentse Hoofd vaart gegooid. Familiebei Hiermede be mede namens onze hartelijke de belangstellii bü ons huwelijl den. Ook de Ma gatie van Waa Jn. PEPI D. PEPPI ROC Alkmaar, Sept. Baansingel 37b. Met grote dan geven wij U k de geboorte zoon en broert HENI die bij het H. I namen ontving Hendricus G. M. Le H. P. Le. Hoorn, 29 Sept KI. Noord 71— Tjjd. St. Janszi Adverten Gevestigd te Lerares Bewegingsb Lid V.B.C. Correctieve lie opvoeding en ve van houdingsafv bewegings- en lingsstoornissen. Privé- en c Spreekuur: Woe Vrijdag Kennemerstraat Tel. 3405 ALKMA/ Maandag 2 GEEN SPREE Dinsdag 3 GEEN CONSU voor zuigelir Door het vei worden van de e delingslijst is he sement van B. LI beroep schilder, - te Den Burg aan kerweg 6 geëind De curator, Mr. H. Jul. Advoc. en p: Spoorstr. 23, Der 28 Sept. 1950 Het Bestuur van gemeen Afdelin kenfonds „Alkn Omstreken" beri als deelnemer-ap is toegetreden c als opvolger van de heer Dr. H. I van Ark, apothe Alkmaar. De verzekerden, schreven op naam heer Dr. H. Harto Ark hebben tot 14 October 19E recht van apothe veranderen. Zij, die van dit geen gebruik j worden geacht de ger van de heer Hartong van- Ai apotheker te beh Het Bestuur v: Alg.Afd.Zfs. en Omstreken.' Wegens ziekte v; hoofd der R.K. Scl WIERINGEN gev voor tijdelijk 2e fc meente. Brieven aan Pasti Bijl, Hoofdstraat Hippolytushoef. R.K. Pastorie te GEN zoekt voor keuken en Voor directe indiei ding gevraagd: Brieven onder no. Bur, van dit blad. Gevraagd aan de houd mm Industries een in naaien en v( Ien, voor het geven avondlessen aan vrouwen. Ook onbe den komen in aar king. Aanm. bij d( rectrice, Emmastra; Alkmaar. Gevraagd: Leerl. gevorder 2de bediende. Goede gelegenheid te bekwamen. Omg< Alkmaar. Br. ondei 14539, bur, van dit Flink DAGMEISJE bij Mevr. D. de J Rijksstr.weg 159, H Zo sp. mog. HULP huishouding gevr. ir zin van 2 pers., das vrouw ziek is. C. Boheemen, Zuid-Si mer 412. Gevraagd: een KNEi leeft. 14 tot 17 jaai Rens, melkhandel, D horn B 58. Gevraagd: een voor dag of dag en n A. Deutekom, Heren straat E 90, Schager R.K. HUISHOUDST b.z.a. Middelb. Ift.. beate inl. ten dienste no. 14521, Bur. v. d.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 6