Nieuw Wetsontwerp tot regeling van Kleuteronderwijs ingediend Wisjinsky verzet zich tegen Britse resolutie Zuid-Koreanen veroveren de stad Jangjang De Middenstand als pakezel Hevige kerkvervolging WINTERDIENSTREGELING VAN DE NED. SPOORWEGEN EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDER, SCHAGEN Wettelijke regeling kleuteronderwijs van Harder werken, maar hoe? Financiële gelijkstelling basis van de opzet Totale kosten 11,5 millioen Politieke Commissie der V N. De striid op Korea Scheepsberichten Hoofdstad van de Vietminh veroverd door Franse colonne Plechtigheid op Soestdijk Vliegtuig in het Kanaal gestort Verbinding Amsterdam-Leeuwarden via Enkbuizen ingrijpend gewijzigd Reëel zakendoen bijkans onmogelijk Jongeman door trein overreden Abonnementsprijs f4.65 per kwartaal, f 1.55 per mod., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank iet feit Builen God is 't nergens veilig. (Vondel) Pagina 1 Dinsdag 5 October 1950 46e Jaargang No. 11982 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290? ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046. (2 lijnen). K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 WINSTDELING MOGELIJKHEID VAN UITKOMST? (Van onze parlementaire redacteur) De woordvoerder van de V.V.D.- fractie, drs. Korthals, stelde tij dens het debat over lonen en prijzen, dat de afgelopen week in de Tweede Kamer werd ge houden, een belangrijke vraag. Hij herinnerde er aan, dat bij het debat over de vorige loon- ronde, door zijn fractiegenote, mevr. FortanierDe Wit, naar de plannen van de regering was geïnformeerd voor het geval de 5 procent loonsverhoging niet door een extra-arbeidsprestatie zou worden opgevangen. De re gering had toen gezegd: Die extra-prestatie moet er komen En nu was de vraag: Was die er ook inderdaad gekomen? Zou deze verwachting niet in ver vulling zijn gegaan, dan werd deze tweede 5 procent toch wel in zeer sterke mate een sprong m het duister. Het antwoord, dat de regering op deze vraag gegeven heeft, klonk niet bijster overtuigend. Minister van den Brink noemde de cijfers niet onbevredigend, maar waar hij tegelijk toegaf, dat door de jongste loons verhoging onze voorsprong op andere landen is verkleind, moet daarop toch wel de nadruk val len. Andermaal is door de rege ring de reeds bij de eerste 5 procent aangegeven leuze her haald: Ook onder deze nieuwe loonronde moeten nog de pila ren van hogere productie en arbeidsproductiviteit. Kort en goed komt het dus in feite hier op neer, dat bij de jongste loons verhoging overwegingen van sociale rechtvaardigheid de door slag hebben gegeven, maar dat een verantwoorde economische grondslag ontbreekt. Voor de tweede maal is een wissel ge trokken op de toekomst en wat op den duur papieren waard zijn, die niet door elders aan wezige waarden worden gedekt, kan iedereen duidelijk zijn. Dit staat dus wel .vast, dat wij op deze manier niet kunnen door gaan. Geen wondermiddel Van de zijde van de P.v.d.A. is bij dit debat, in eerste aanleg, zeer sterk de indruk gewekt, dat ook een prijsstop wel iets van een wondermiddel zou kunnen zijn. Tenslotte kwam de heer Suurhoff echter tot de conclusie, dat hij zo ongeveer hetzelfde wilde als hetgeen de minister reeds bezig was te doen. Het verschil dat overbleef bestond hierin, dat de heer Suurhoff gerst een prijsstop had gewenst cm dan dispensatie te geven voor de stijgingen, die als gevolg van het duurder worden van de grondstoffen inderdaad onver mijdelijk zijn, terwijl de minis ter zich op het standpunt stelde, dat hij duizenden verzoeken om dispensatie kon voorkomen door eerst de reacties af te wachten en dan de uitwassen af te snij den. Deze methode leek ook ons de beste. Een prijsstop maakt alle prijzen „hard" en dat is lang niet altijd een voordeel. Ook zou er de hamsterwoede groter door zijn geworden. Vooral na de motie-Suurhoff, tweede verbeterde druk, werd het duidelijk dat deze socialis tische stormloop veel beter ach terwege had kunnen blijven. De enige, die er nu zijde bij spon, was de communist Gortzak, de lezer zal zich herinneren, dat wij dit de vorige week reeds hebben voorspeld. Hij blijft de enige man, die kan vragen zon der de minste beperking. De oplossing heeft hij altijd bij de hand: Als wij leger en vloot naar huis sturen, komen er tien tallen millioenen vrij. Intussen waarderen wij het in de heer Suurhoff, dat hij zich niet door de communisten in hun hoek heeft laten dringen, maar zich tenslotte ruiterlijk aan de zijde van de regering heeft geschaard. Zijn verwachting is ook de onze: ongemotiveerde prijsstijgingen zullen met alle kracht en alle middelen moeten worden tegen gegaan. Welke mogelijkheden? Maar met dat al komen wij op ons uitgangspunt terug. Als ook een prijsbeheersing slechts uitwassen kan voorkomen, is dit dus ook geen wondermiddel. Willen wij ons levenspeil be- houden, althans er zo dicht mogelijk bij ir de buurt blijven, dan blijft de nadruk vallen op de noodzaak van een hogere productie en de vergroting van de arbeidsproductiviteit. De heer Andriessen heeft terecht be treurd, dat de regering de ge legenheid van dit debat niet heeft aangegrepen om zelf op dit punt met suggesties te ko men. Minister Joekes, die toch al nooit uitmunt door overtui gingskracht, heeft andermaal verwezen naar de befaamde commissie-Berger, die nu al zo ver is, dat hij het concept-rap- pcrt heeft kunnen doorzien! Maar ondenvijl gebeurt er maar niets. Of misschien toch wel iets, ae minister heeft namelijk voorts meegedeeld, dat hier én daar. bedrijfstaksgewijze. reeds nuttige aanwijzingen zijn ge geven, maar zolang wij niet horen welke die aanwiizingen waren en welk effect ze hebben afgeworpen, kan het één niet Unspireren en het ander geen bezielend vuur ontsteken. Het wijze woord in deze zal gesproken moeten worden door de Sociaal Economische Raad. (Zie vervolg pag. 4) Bij de Tweede Kamer is het wetsontwerp ingediend tot regeling van het kleuteronderwijs en van de opleiding van de onderwijs krachten. In een uitvoerige M.v.T. gaan de ministers van onder wijs, kunsten en wetenschappen, van binnenlandse zaken en van sociale zaken in op de grondslagen van dit onderwijs en de positie welke het binnen de Nederlandse samenleving in neemt. In de parlementaire geschiedenis is meerdere malen getracht een wettelijke regeling ingang te doen vinden, evenwel zonder resultaat. De ministers zijn van oordeel, dat niet voor alïe kinderen in de leeftijd van 4 tot 6 jaar kleuter onderwijs gewenst is. Een leerver plichting voor die leeftijd is niet te verdedigen. Financiële gelijkstelling De richting van het kleuter onderwijs is van een beslissende invloed op de keuze van de ouders ten opzichte van het L.O. Op grond van die overwegingen menen de ministers te moeten vrezen, dat indien het beginsel der financiële gelijkstelling van het openbaar en bijzonder L.O. niet zou worden doorgevoerd bij het kleuteronderwijs, andermaal een politieke schoolstrijd zou ont branden. De financiële positie van het rijk en de gemeenten moge dan al niet rooskleurig zijn, toch meneh de ministers, dat in de huidige situatie niet mag worden berust. Vandaar het aandringen op een wettelijke regeling. Het zijn de sociale toestanden in de gezinnen, welke geen langer uitstel gedogen. Particulier initiatief Het particuliere initiatief is echter, als een gebrek aan finan ciële middelen, niet bij machte de nodige voorzieningen te treffen. 50 gemeenten houden openbare kleuterscholen in stand en in meer of mindere mate verlenen zij sub sidie aan het bijzonder kleuter onderwijs. Deze subsidie is veel te gering en het rijk geeft geen subsidie. Vandaar de treurige toe stand, waar het particulier initia tief geen verbetering in kan aan brengen. Een wettelijke regeling Een wettelijke regeling brengt vele financiële consequenties met zich mee en het is onmogelijk aan de bestaande toestand „resoluut een einde te maken". Toch dient men een volledige regeling voor ogen te houden. Het huidige wetsontwerp moet dan ook gezien worden als een eerste stap in de richting van een volledige sanering van het kleu teronderwijs. Naleving van eisen aan het belang van de gezondheid en een goede ontwikkeling der kleuters, te stellen aan gebouwen en onderwijskrachten, moet aller eerst zoveel mogelijk gewaarborgd worden. Taak van gemeente en schoolbestuur De aanbrenging van verbetering is primair een taak van de ge meenten en de schoolbesturen, menen de ministers. Het rijk moet stimuleren, door bijdragen te ge ven. Een regeling is ontworpen, met inachtneming van het prin cipe, dat aan de financiële gelijk stelling van het openbaar en bij zonder onderwijs ten grondslag ligt en de openbare kas niet te sterk belast. Wettelijke grondslagen Aan het wetsontwerp liggen de volgende gedachten ten grondslag: het rijk keert aan de gemeenten, welke kleuterscholen in stand houden, een bedrag per leerling uit; een gelijk bedrag aan bijzon dere scholen, ongeacht of de ge meente een openbare school in stand houdt; gemeenten, die kleu terscholen in stand houden, keren jaarlijks aan de bijzondere scholen een bedrag uit, gelijk aan de kos ten voor personele en materiële exploitatie-uitgaven van 't open baar kleuteronderwijs na aftrek van de rijksbijdrage (alles per leerling), echter geen hoger be drag dan gegeven de verhouding van de totale aantallen leerlingen van het bijzonder en gewoon L.O. in de betrokken gemeente, met het totaal bedrag, dat ten behoeve van het openbaar kleuteronder wijs uitgegeven overeenkomt; de gemeenten keren ook aan bijzon dere scholen een vergoeding uit voor gebouwen. Aanvullende subsidie Naast de rijksbijdrage kunnen de gemeenten," die geen openbare nodig. kleuterschool in stand houden, aan de bijzonder^ kleuterscholen een aanvullende subsidie verle nen. Mochten voorstanders van openbaar onderwijs zich afvragen waarom geen openbare kleuter school wordt opgericht, terwijl de gemeente dat toch financieel kan dragen, dan gelden bijzondere be palingen. De ministers achten het ook billijk, dat gemeenten aan de schoolbesturen een uitkering ge ven voor gebruik van lokaliteiten. Zodoende kunnen de salarissen en de huisvesting worden verbeterd. In gemeenten waar geen open baar kleuteronderwijs wordt ge geven, zullen de bijzondere kleu terscholen voor de vraag komen te staan wat voordeliger is.: öf de rijksbijdrage te aanvaarden öf als ongesubsidieerde inrichting te blijven bestaan. De ministers vertrouwen even wel, dat de rijksbijdrage zal wor den aanvaard. Ook zijn bijzondere bepalingen ontworpen voor steun aan de opleidingsinrichtingen van onderwijskrachten. Totale kosten De kosten, die voor het rijk uit het wetsontwerp voortspruiten, zullen voorlopig ten hoogste f 11.500.000 bedragen, waarvan f 11.200.000 (280.000 maal f40.—) als bijdragen aan de kleuterscho len en f 300.000 als bijdrage aan de opleidingsscholen. Op 31 Dec. 1948 bedroeg het aantal leerlingen 289.555. Bij een leerlingenschaal van 48, zoals dit ontwerp voorschrijft, zal waar schijnlijk ongeveer een gemiddel de klassebezetting van 40 leerlin gen worden verkregen. Hiervan uitgaande zijn voor 280.000 leer lingen ongeveer 7000 leerkrachten -■ - - ,1 Terwijl er door de leden der Verenigde Naties nog besprekin gen worden gevoerd over het al dan niet overschrijden van de 38ste breedtegraad, hebben Zuid-Koreaanse troepen Zondag morgen deze graad overschreden op weg naar Jangjang. Dit geschiedde op bevel van generaal Walker. Tegelijkertijd wer den de Noord-Koreaanse strijdkrachten via de radio opgeroe pen om onmiddellijk de wapenen neer te leggen en de vijande lijkheden te staken. Tijdens een bespreking te Flushing Mea dows, v.l.n.r. de Koreaanse gedelegeerde T. S. Tsjang, de Koreaanse ambassadeur dr. John M. Tsjang, de Koreaanse minister van buitenlandse zaken Ben C. Limb en de Ameri kaanse gedelegeerde Warren Austin. Na diverse uniformcommissies te zijn gepasseerd, is het em bleem, dat de Nederlandse Korea-vrijwilligers op het uni form zullen dragen, thans goedgekeurd. Op een Konink lijk blauw schild, met aan de bovenkant een oranje rand, waarop de naam Netherlands staat, is het embleem van de Verenigde Naties in 'wit aan- oebrarht LAKE SUCCESS, 2 Oct. (AFP). De politieke commissie van de al gemene vergadering der V.N heeft Maandag het debat over de door Engeland en de andere 7 landen ingediende resolutie inzake de vereniging, en de wederopbouw van Korea hervat. De Sovjet minister van buitenlandse zaken, Wisjinsky, debatteerde op een felle wijze en stelde de V.S. in staat van beschuldiging. Amerika zou een agressie hebben beoogd. Wisjinsky verzette zich tegen de Britse resolutie, die hij in strijd achtte met de beginselen van het Handvest en die volgens hem er toe strekte „de bezetting Van Korea door buitenlandse troepen te verlengen, onder de dekmantel van de V.N. en de agressie te ver helen onder economische maat regelen". De Russische minister beschul digde de V.S. er van, dat zij de overeenkomst met Moskou inzake Korea hadden geschonden. Sovjet-voorstel Wisjinsky diende zelf een voor stel in. Hij pleitte daarin voor het uitgeven van een order „staakt het vuren" en tegelijkertijd eiste hij het terugtrekken van de troe pen der V.N. De resolutie werd gezamenlijk ingediend door Rus land, de Oekraine, Polen, Wit- Rusiand en Tsjecho-Slowakije. De bedoeling was een regering in te stellen op basis van verkiezingen in Korea. Een incident Er deed zich een incident voor, toen Wisjinsky zijn rede van anderhalf uur onderbrak en plot seling commentaar leverde op een gesprek, dat de Britse minister van staat Kenneth Younger voerde met een adviseur. „Mogelijk stoor Mijnen van Russisch type in Koreaanse wateren? WASHINGTON, 2 Oct. (Reuter) Admiraal Forrest Sherman heeft verklaard, dat Amerikaanse oor logsschepen „een groot aantal drijvende mijnen" van Sovjet- Russisch type in de Koreaanse wateren hebben gevonden. KNAAPJE OVERREDEN EN GEDOOD Gistermorgen is te Olst het 5- jarig zoontje van de familie Wes- sels aldaar in de Kleistraat van een melkwagen gevallen, onder de wielen geraakt en nagenoeg on middellijk gedood. ik V, mijnheer, maar ik kan wel wachten", was' de repliek van Wisjinsky. Stem van Zuid-Korea De afgevaardigde van Zuid- Korea. Limb, voerde vervolgens het woord. Hij verklaarde, dat het steeds de Sovjet-Unie was geweest met de marionettenregering van Noord-Korea, die de éénwording van het land hadden verhinderd. General S. D. Sturgis (rep.), Djakarta-Amsterdam, 30 September te Suez. Skaugum (rep.), 2 October van Djakarta. 27 October te Rotterdam verwacht. Chitral (rep.), Djakarta- Rotterdam, 1 October 500 mijl O.Z.O. Guardafui. Napoli ,rep.), Djakarta-Mar seille, 1 October 200 mijl O. Dondrahead. Sibajak (rep.), Djakarta- Rotterdam, 1 October 450 mijl O.Z.O. Malta. Zuiderkruis (rep.), idem. TOKIO, 2 Oct. (Reuter). Troepen van de Zuid-Koreaanse „Capitool-divisie" spoeden zich ten noorden van de 38ste breedte graad noordwaarts om zich te voegen bij de derde divisie. Men is van oordeel, dat de opmars Wonsan geldt, een strategische haven aan de Oostkust. De stad Jangjang is bezet. Twee Amerikaanse verbindings officieren bevinden zich bij de derde divisie. Tot nu toe is op weinig tegenstand gestuit. Ame rikaanse vliegtuigen hebben ech ter een colonne waargenomen die zich in zuidwaartse richting be woog. Een aanval uit de lucht dwong de colonne dekking te zoe ken en veroorzaakte zware schade. Noord-Koreaanse gevangenen hebben verklaard opdracht te heb ben ontvangen naar Wonsan terug te trekken. Mariniers ondervinden tegenstand Amerikaanse mariniers zijn bij Oeidjongboe op zware tegenstand gestoten. Deze plaats ligt onge veer 32 mijl ten zuiden van de 38ste breedtegraad en neemt een sleutelpositie in. Ondanks steun van luchtmacht en tanks kon men hier slechts geringe vorderingen maken.' Ook de Zuid-Koreaanse zesde divisie maakt zich gereed over de 38ste breedtegraad te trekken. Er zijn drie Noord-Koreaanse bataljons achtergebleven om de terugtocht te dekken. Eén bevindt zich iri Kansong, één in Tsjang- djon en de derde bij Konsong. Volgens Amerikaanse verbindings officieren zal geen werkelijke tegenstand worden geboden vóór Wonsan. Aanval op Tsjosan Zuid-Koreaanse troepen hebben vandaag, een punt 14.5 km binnen Noord-Koreaans gebied bereikt nadat zij Jangjang bezetten. Oorlogsschepen kruisten voor de kust. Zij houden zich gereed voor eventuele acties, terwijl de Zuid- Koreanen Tsjosan, 6.5 km verder naar het noorden aanvallen. Naar verluidt zou de sterkte der Zuid- Koreanen twee bataljons zijn. Het commando van hun divisie werd vandaag naar Jangjang verplaatst. De Zuid-Koreanen zouden slechts geringe tegenstand ondervinden. SAIGON, 2 Oct. (Reuter) Het Franse leger heeft bekend ce- maakt, dat de „militaire hoofd stad van de Vietminh", Thai Ngoejen, door een Franse vlie gende colonne, die uit Hanoi was opgerukt, is veroverd. 'n Legerwoordvoerder verklaar de. dat een uur voordat een Fran se colonne de stad had bereikt, valschermtroepen ten noorden van Thai Ngoejen waren geland. Genoemde colonne was de middel ste van drie naar de stad opruk kende colonnes. Er worden thans zuiveringsoperaties uitgevoerd, in dit „knooppunt van de verbindin gen van de Vietminh." IN OOST-DUITSLAND TE WACHTEN BERLIJN (KNP). Naar de mening van welingelichte kringen in Berlijn, zowel protestantse als katholieke, staat in Oost-Duits- land op zeer korte termijn een hevige kerkvervolging voor de deur. De Evangelische Kerk moet „volkskerk" worden. Conferenties over de oprichting van een derge lijke kerk zijn begonnen. De ka tholieke en protestantse kerken zullen worden „vernietigd". In de kringen van het Berlijnse Episcopaat is bekend gemaakt, dat iedere katholiek, die deze plannen van de communistische regering zou steunen, zal worden geëxcom municeerd. H. M. DE KONINGIN ONDER SCHEIDT BRAZILIAANSE MARINE-OFFICIEREN H.M. de Koningin heeft gister ochtend in paleis Soestdijk onder scheidingen uitgereikt aan de commandant van het Braziliaanse opleidingsschip „Almirante Sal- danha", kapitein ter zee Oswaldo de Alvarenga Gaudio en aan de eerste officier van het schip, José Santos Saldanha da Gama. De commandant werd begiftigd met het commandeurskruis en de eerste officier werd onderscheiden met het officierskruis, beide in de Orde van Oranje Nassau en met de zwaarden. Bij de audiëntie waren aanwezig de Braziliaanse gezant, de heer J. de Sousa-Leao, de chef van het militaire Huis der Koningin, vice- admiraal N. A. Rost v. Tonningen, adjudant van H.M. de Koningin en lt. ter zee le klasse W. van Rossem, verbindingsofficier. Na het bezoek aan Soestdijk keerde het gezelschap naar de hoofdstad terug, waar een krans werd gelegd bij het Nationaal Monument op de Dam. Hierbij was ook de burgemeester van de hoofdstad, mr. Arn. J. d'Ailly, aan wezig, die de Braziliaanse officie ren met de hun verleende onder scheiding gelukwenste. Humber Radio heeft een ver zoek aan schepen uitgezonden om uit te kijken naar een vliegtuig, dat eergisteren omstreeks kwart voor twee neergestort is in het Kanaal, 20 mijl ten N.W. van Duinkerken. Het vliegtuig had één inzittende. De winterdienstregeling van de N.S. gaat 8 October in. Op de beide Kerstdagen, Oudejaarsdag en de Eerste Paas- en Pinkster dagen zullen zoveel treinen in de avonduren worden ingelast, dat geen verkeerstoppen plaats vin den. Pinksteren 1951 wordt in de winterdienstregeling opgenomen. Leiden-Utrecht wordt met 10 minuten verkort door electrifica- tie van het net. De lijnen Amster- (Van een medewerker) DAT DE REGERING bij de vaak minder dan dwaas. Immers zij abnormale en ongemotiveerde prijs- dwingt de winkelier vaak zijn ar- opdrijvingen, welke we in de laat- tikelen te verkopen beneden een ste maanden moeten constateren, prijs welke hijzelf bij de fabrikant prijsregelend gaat optreden, is niet moet betalen. alleen haar goed recht, maar ook Zo wordt de winkelier op dit dure plicht. ogenblik gedwongen een wollen Er zijn helaas altijd nog catego- deken te verkopen voor de prijs rieën in onze samenleving die on- van f 40.terwijl hij zelf nu bij der het onchristelijke mom van de fabrikant 60 gld. moet betalen „zaken zijn zaken" van alle moge Pas wanneer de duurdere goen lijke omstandigheden profiteren, deren van dezelfde soort in de om ten nadele van de volksge- winkel zijn gearriveerd, mogen ook meenschap zich te verrijken op een de oude voorraden tegen de nieu- wijze die én strijdt met de recht- we prijzen worden berekend. Daar vaardigheid én met de sociale de levertijden voor nieuwe goede- naastenliefde. ren echter zeer lang zijn, de fabri- Tegen deze practijken moet de kanten zitten vol met orders, is de overheid de volksgemeenschap be- winkelier wel verplicht zijn voor- schermen. Een dergelijke bescher- raad vast te houden, wil hij zich- ming is echter alleen toelaatbaar zelf niet ruineren, en doelmatig, wanneer zij op een Evenmin is de winkelier te spre- juiste wijze geschiedt. Maar daar- ken over het feit dat de winst aan bestaat helaas een gerecht- ondanks de zeer gestegen prijzen vaardigde twijfel. Zo wil het ons niet hoger mag worden berekend, bijvoorbeeld voorkomen, dat de dan een bedrag, dat gelijk is aan jongste maatregel op dit gebied en de handelsmarge in geld, die voor wel de prijsbeschikking textiel, hetzelfde goed. gedurende de pe- onpractisch, ondoelmatig en on- riode van 1 Juni 1949 tot 31 Mei rechtvaardig is en terecht onder 1950 werd berekend, de winkelstand een grote deining Dat zij over de gestegen prijzen heeft veroorzaakt- niet de volle -winst mogen bereke- Want deze maatregel is weinig nen, erkennen de winkeliers vol mondig als juist. Maar deze volko men ondeskundige bepalingen, welke in hét geheel geen rekening houden met de verschillende kwa liteiten en dus variërende winst marges, maken een reëel zaken doen onmogelijk. Deze totaal ondeskundige en on rechtvaardige prijsbeschikkingspo- litiek is o.i. alleen maar te verkla ren, door het ook nu weer onbe grijpelijke feit, dat de regering de prijsbeheersing hoofdzakelijk toe past op de middenstand, op de winkelier, terwijl de fabrikanten vrijwel ongemoeid gelaten worden. De winkelier is de pakezel waar alles maar op afgewenteld wordt. En tegelijk en dat is het onrecht^ vaardige, wordt door deze vorm van prijsbeheersing bij het publiek de indruk gevestigd, dat de onbe hoorlijke prijsstijging voornamelijk ligt bij de winkelier. Terwijl men toch in departemen tale kringen zeer goed weet, dat dit niet het geval is, maar dat het de fabrikanten vooral zijn, die zich aan een ongemotiveerde prijs opdrijving schuldig maken. Nog Vrijdagmiddag op een ver gadering van het departement van Handel en Nijverheid te Groningen gehouden, zeide een der directeu ren van de grootste zuivelfabrie ken in ons land, dat het helaas er kend moet worden, dat de ongemo tiveerde prijsopdrijving van de kaas, niet nodig was, maar zuiver een gevolg was van de speculatie in de groothandel. Vervolg op pag. 4 dam-Den Haag-Rotterdam worden op de spitsuren uitgebreid. De lijn Utrecht-Arnhem wordt ingekrom pen op de avonduren. Noorden en Oosten Op het baanvak Groningen- Winschoten wordt Winschoten door een verschuiving van de ver trektijd geholpen aan betere ver bindingen te Groningen op en van de „Holland"-sneltreinen. De ver binding Amsterdam-Enkhuizen- Leeuwarden wordt ingrijpend ge wijzigd. Op Zon- en feestdagen brengt dit in het aantal vaarten (twee) geen wijziging. Op werk dagen werd het aantal vaarten echter van vier tot drie terugge bracht. Hierdoor werd het moge lijk een van de drie schepen af te voeren. De wijzigingen, die de dienstregeling op het traject Sta voren-Leeuwarden ondergaat, wa ren ook van invloed op de dienst Leeuwarden-Groningen. Internationale verbindingen De boottrein Amsterdam-Hoek van Holland gaat een half uur later rijden. De nachttrein Am sterdam-Basel (via Visé-Luxem- burg) en in omgekeerde richting komt te vervallen. Daarentegen wordt voorzien in een dagverbin ding van Nederland naar en van het Roergebied. De nachtsneltrei nen München-Basel-Arnhem wor den doorgetrokken naar Utrecht en Amsterdam. Gisteravond is op de onbewaak te spoorwegoverga* in de ge meente 's Heerarenc.okerke (Zee land) de 15-jarige J. van den D. door een trein, komende uit de richting Middelburg gegrepen en op slag gedood. De jongen, die op de fiets was, heeft waarschijn lijk door de storm de trei# niet horen aankomen. f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1